Vijf oppositiemoties verworpen NA AVONTUUR MET POLITIE NAAR HUIS OOK KRITIEK VAN KVP EN CHU OP KABINET VN in Chloorkali-industrie vervuilt Nederland met kwik Ziekenfonds moet hulp psycholoog betalen Bont- mode Twee broers vallen dood 71/72 Dick Bartels Laat Volksrepubliek China toe i B 1 w 1 Pleidooi Instituut voor Vredesvraagstukken dr. J. 1 Vervoersbonden willen acties in taxibedrijf om lokale cao’s Dr. P. Hagel (RIVO) en Copius Peereboom: SUGGESTIE IN TIJDSCHRIFT „MEDISCH CONTACT” Vijf Amsterdamse politieadjudanten inspecteur Mellema: „Nota Nelissen (900 miljoen schrappen) geen dictaat" Kamervragen over raffinaderij bij Eijsden 500 BONTMANTELS J I i VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1971 2 Begrotingsgat Woningbouw waren V olkspartij Investering MOEILIJK JEUGDBENDE IN DELFT OPGEROLD r o. C; pl he ns O. ro m VE st er Dankzij onze aircon ditioning past U bont bij wintertempera- tuur (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet-Bies- heuvel is donderdag in de Tweede Kamer op verzet van de oppositie en een deel van de regeringspartijen ge stuit bij zijn plannen om de kleuter- gelden te verhogen, de investerings- premieregeling voor een aantal sti muleringsgebieden op te schorten en enige rigoreuze bezuinigingen door te voeren. De oppositie kanaliseerde de ontstemming, die ook de woningbouw betrof, in een vijftal moties, die don derdagavond werden verworpen na dat zij door premier Biesheuvel wa ren ontraden. KVP, VVD, ARP, CHU unaniem tegen. I - i 5 J genoegen DS’70 en Mellema weigerde De ADVERTENTIE moeten (Van een medewerker) Keuze uit Speciale zcmerprijzen (aangesl. bij Bond van Bontbedrijven Wagenweg 146 Haarlem iel 31 65 29 Natuurlijk heeft de geneeskunde in de Geschat wordt dat in 1970 deze bedrijven 17 tot 34 ton kwik bij de produktie van chloor hebben verloren, waarbij men aan neemt dat de hoogste schatting de meest realistische is. Dit concluderen dr. P. Hagel van het Rijksinstituut voor Visserijonder- zoek in IJmuiden en dr. J. W Copius Pee reboom, verbonden aan de medische facul teit in Amsterdam, uit een studie waarvan de resultaten in het Chemisch Weekblad zijn gepubliceerd. Daarbij komen zij tot een grotere kwik- belasting dan thans algemeen wordt aan genomen. Volgens hen transporteert de Rijn jaarlijks 110 ton kwik, met afwijkin gen naar boven of beneden van 50 ton. Grote verschillen bij de berekening van heth kwiktransport door de Rijn worden meestal veroorzaakt doordat het meeste kwik via het slib wordt getransporteerd, het kwiktamsport door de Rijn worden sterk afhankelijk van de hoeveelheid slib. Rij ziekenfondspatiënten ligt deze zaak echter tamelijk moeilijk .De verstrek kingen van deze fondsen in Nederland voorzien wel in de mogelijkheid dat de nu zc be sa eii rii de te: hi vi ar de Dt ov ge in Ai mi ke ne W( m: Si en ro gi> de Ai 40 tri sy lal re pl Al te: na co tij de de ha lai an w< zo af; Tl ve Na va kr Pe zo v< ni v; C b( n: v; k( (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. Vijf adjudanten van de Amsterdamse gemeentepolitie zijn, met terugwerkende kracht, op 1 januari tot inspecteur bevorderd. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft hun ontheffing verleend van de bevorderingseisen, zoals al eerder was gebeurd in Rotterdam en Den Haag. De adjudanten zijn bevorderd wegens een excellente staat van dienst. UTRECHT. Twee Utrechtse glazen wassers, de broers Frits - 28 jaar - en Johannes - 36 jaar - zijn om het leven gekomen toen zij in de Utrechtse wijk Overvecht donderdagmiddag van een flat 25 meter naar beneden vielen. De broers zijn in het ziekenhuis aan hun verwon dingen bezweken. Namens de drie progressieve partijen diende drs. Aarden (P.P.R.) een motie in, waarin de regering werd gevraagd de gemeenten financieel niet in de kou te la ten staan. Volgens de motie zal het ver trouwen van de bevolking in het plaatse lijke bestuur anders in de waagschaal ko men, hetgeen dat bestuur de moed zou kunnen ontnemen taak en verantwoorde lijkheid nog langer te dragen. Alle vijf moties van de oppositie wer den verworpen. Vóór stemden de frac ties van de P.v.d.A., D’66, P.P.R., P.S.P. en C.P.N. De Amsterdamse politie heeft momen teel te maken met een groot verloop in het officierenkader. De bevorderde adju danten zijn de heren J. Vos van de uniformdienst in het tweede district (bu reau Warmoesstraat), H. M. Wesseling van de afdeling personeelszaken, C. M. Elber- sen van de centrale recherche, A. J. van der Starre van de verkeersdienst en M. H. van Kampen van de uniformdienst aan het bureau Overtoom. De oppositie nam geen de restrictie in het regeerakkoord, het woningbouwprogramma Men kan in dergelijke gevallen natuurlijk „kalmerende middelen” voorschrijven (variërend, al naar de ernst van het geval, van eenvoudige valeriaanorepara- ten tot sterk werkende psychofarmaca zoals librium), maar daarmee bereikt men in het algemeen alleen een ver lichting van de lichamelijke klachten en bezwaren. De werkelijke, psychische oorzaken van de kwaal (bijvoorbeeld dat de wordt K.V.P.-fractieleider Veringa ontwikkel de bezwaren tegen de schorsing van de ïnvesteringspremieregeling voor stimu leringsgebieden buiten het noorden en Zuid-Limburg. Hij verlangde aanhouding tot na de begrotingsbehandeling van Eco nomische Zaken en zei, dat zijn fractie de ontwikkeling in Tilburg, waar men graag een Volkswagen-fabriek wil aan trekken, en Helmond terdege zal blijven volgen. Hij kreeg de verzekering dat de infrastructurele steun voor deze gebieden niet zal worden opgeschort. Premier Biesheuvel weigerde echter in te gaan op de vraag van D’66 wat de gemeenten, die In een circulaire aan alle betrokken chauffeurs hebben de drie bonden aange- kondigd dat nu zal worden getracht plaatselijke CAO’s af te sluiten. „Dit bete kent dat in de komende maanden in diverse steden in Nederland acties zullen komen”, zo verduidelijkte de heer J. C. van der Doef, voorzittér van de bedrijfs groep wegvervoer van de katholieke bond van vervoerspersoneel. Naar zijn mening zijn de werknemers steeds bereid geweest tot redelijk overleg, maar zij weigeren wat betreft de sociale verbeteringen af hankelijk te worden gesteld van de mede werking van de minister van economische zaken tot verhoging van de tarieven in het huurauto- en taxibedrijf. „Het tot stand komen van acties is afhankelijk van de wil van de taxi-chauffeurs ter plaat se”, aldus de heer Van der Doef. Hij verwacht dat het overleg op plaatselijk niveau spoedig gaat beginnen. Bij de CAO voor het huurauto- en taxibedrijf zijn rond 4000 werknemers betrokken. Begin april liepen de onderhandelingen over de nieuwe CAO, die op 1 april had moeten ingaan, al vast. loop der jaren met een aantal psycho somatische kwalen voldoende ervarin gen opgedaan om tot een waterdichte diagnose te kunnen komen. Maar bij andere ziekten blijven de diepere psy chische oorzaken (die vaak bijzonder gecompliceerd van structuur zijn) nog altijd onherkend En in zulke gevallen staat de arts dus in feite voor een raadsel. Onlangs werd in Duitsland opgegeven dat 164 ton kwik per jaar door de Rijn wordt af gevoerd. De twee onderzoekers hebben berekend dat het kwikverbruik in Nederland in 1970 ongeveer 110 ton is geweest. Ook dit vormt een belasting voor het milieu, „aangezien het merendeel van de gebruikte hoeveel heden op den duur in het milieu terecht komen”. In Nederland verwacht de Akzo een stijging in het gebruik van chloor van 10 tot 15 pet per jaar. Gezien deze toeneming dienen de kwikverliezen die optreden bij het produktieproces, volgens de twee on derzoekers, sterk te worden verminderd. Zij hebben berekend dat het kwikverlies van de Nederlandse chloor-alkalibedrijven tussen de 50 en 100 gram kwik per ton geproduceerd chloor bedraagt. In het bui tenland is al bewezen dat minder ook kan. Een nieuw bedrijf dat in 1969 in Nöord- Zweden (NCB in Kopmanholmen) in ge bruik is genomen, beperkte dit verlies tot drie gram. Het wordt technisch mogelijk geacht zelfs minder dan één gram per 1000 kg chloor te verliezen. huisarts de hulp inroept van psychothe rapeuten, maar niet in verwijzingen naar bijvoorbeeld een psycholoog. juist bezig zijn industrie aan te trekken, nu moeten doen. Mr. Van Mierlo (D’66) noemde de schorsing van de premierege ling funest voor Noord-Brabant, Twente en de kop van Noord-Holland, maar mr. Biesheuvel zei wat dit betreft te moeten vast houden aan het regeerakkoord. GRONINGEN. De 16-jarige Alida Brands en de 14-jarige Trijntje Rozema uit Ulrum (Gr) die op 22 juni van huis wegliepen en woensdag aan de Franse Riviera opdoken, zijn weer thuis. In tegen stelling tot vermoedens dat de meisjes zouden zijn meegelokt om in Noord-Afri ka te worden „verhandeld” hadden zij het „avontuur gezocht” zoals zij vertelden. Na een ruzie thuis waren zij ingegaan op het voorstel van de 27-jarige G. M. Pieterman uit Eenrum om samen naar Frankrijk te gaan. Liftend en per trein bereikten zij St. Rafael. Eind vorige week, toen het geld dat zij hadden meegenomen, op was, trachtte Pieterman de meisjes mee uit stelen te nemen, hetgeen zij naar hun zeggen niet wilden. Toen hun begeleider in een Nederlandse krant las dat hij via Interpol werd gezocht wegens diefstal, verdween hij, de meisjes aan hun lot overlatende. Een paar Franse jongens wisten de meisjes over te halen zich bij de politie aan te geven. Die heeft hen in een vliegtuig naar Nederland gezet. Op Schiphol werden zij opgewacht door de politie, die de meisjes naar huis heeft gebracht. China de jure erkende als de regering van China en tegelijkertijd de erkenning van Formosa introk. Alleen in 1950 heeft Nederland gestemd vóór de toekenning van de Chinese ze tel aan de volksrepubliek, in plaats van aan Formosa. Sedertdien heeft ons land zich echter van stemming onthouden. De politieke ontwikkelingen van de laatste tijd, aldus besluit de verklaring van het instituut, kunnen voor Nederland een gerede aanleiding vormen zijn be leid van de afgelopen jaren te herzien. Zij willen van de regering weten of zij toezeggen, in Beneluxverband de nodige stappen te zullen ondernemen om zowel op ambtelijk als op bestuurlijk niveau te ko men tot een gemeenschappelijke aanpak van de planologische en milieu-hygiënische problemen, verbonden aan deze vestiging in het grensgebied, zodanig dat de belan gen van recreatie en natuurbehoud in de Maasvallei niet worden geschaad. De vraagstellers zijn afkomstig uit de fracties van P.v.d.A., KVP, GVP, ARP, D’66, CHU, WD, CPN en DS’70. De glazenwassers waren bezig met het glazenwassen op de zevende verdieping van een acht verdiepingen hoge woonflat aan de Patmosdreef. Ze stonden op een voor deze werkzaamheden gebruikelijke uitschuifladder, die aan de dakgoot was bevestigd. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is niets bekend. Glazenwas- sears werken in de hoogbouw meestal tot de vierde etage met ladders vanaf de grond. Hoger gelegen verdiepingen worden bewerkt vanaf een gootladder. Het „avontuur” van de twee Gro ningse meisjes eindigde ermee dat zij door de politie werden thuisgebracht. Kennelijk geneerden zij zich daar voor. met dat van 137.500 huizen per jaar in 1975 alleen kan worden gerealiseerd als de financieel-economi- sche situatie dat toelaat. Ook de heer Mellema accepteerde deze toevoeging niet. De minister-president zei, alleen in een uitzonderlijke situatie van de voorrang van het bouwprogramma te zullen afzien. Hij weigerde zich echter voor de finan ciering garant te stellen, zoals dr. Verin ga vroeg. Er ontstond een heftige discus sie over de vraag, of het regeerakkoord nu inhoudt dat er in 1975 137.500 huizen klaar komen of in aanbouw worden geno men. Mr. Van Mierlo eiste in een motie op dit punt duidelijkheid. Mr. Biesheuvel liet weten dat het gaat om het aantal in aanbouw te nemen huizen. P.v.d.A.-fractieleider Den Uyl ver klaarde, dat de verhoging van de kleu ter- en -schoolgelden een zware hypotheek legt op het overleg met de vakbeweging over beperking van de lonen. Het be dreigt de deelneming van grote groepen van de bevolking aan vorming en onder wijs. Hij verlangde duidelijkheid over de studentenstop en diende een motie in, waarin de verhoging van de kleutergel- den en de invoering van schoolgeld voor het basis-onderwijs werd af gekeurd. Premier Biesheuvel ontkende dat dit laatste de bedoeling is. Hij werd echter door de heer Bakker (C.P.N.) geatten deerd op een interview met zijn minister van Onderwijs, mr. Van Veen, waarin op Invoering van schoolgeld voor het basis onderwijs was gezinspeeld. Mr. Biesheu vel kwam in tweede termijn op zijn ont kenning terug door voor te stellen, op de ze zaak bij de begrotingsbehandeling nog eens nader in te gaan. DELFT. De Delftse politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag een jeugdbende van elf personen opgerold. In het kraakpand, waarin zij woonden, werd een grote hoeveelheid sigaretten, snoep goed en condooms aangetroffen. De goe deren zijn van inbraken en automatenkra- ken afkomstig. De politie vond voorts in het huis een flinke hoeveelheid hasjiesj. Vier van de bendeleden, die de leeftijd van 17 tot 22 jaar hebben, hadder dezelf de nacht ingebroken in een Delfts zwem bad. Hierbij maakten zij rookartikelen en wat kleingeld buit. Onder de gearresteer den bevinden zich een 17-jarig Haags meisje dat van huis was weggelopen en een 22-jarige Engelsman. DEN HAAG. Het is van het aller grootste belang dat de volksrepubliek China wat betreft inwonertal de groot ste mogendheid ter wereld niet alleen wordt erkend als de rechtmatige verte genwoordigster van China in de Verenig de Naties, maar dat zij de haar toeko mende plaats ook werkelijk inneemt. Dit zegt het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken in Den Haag in een verklaring naar aanleiding van de mede deling van het ministerie van Buitenland se Zaken dat zij de kwestie van het Ne derlands stemgedrag tijdens de komen de zitting van de algemene vergadering van de VN nog in studie heeft. Daartoe gedwongen door de heer Wie gel (V.V.D.) verklaarde drs. Den Uyl, dat hij allerminst heeft afgezien van een progressieve volkspartij met D’66 en P.P.R. Alleen over het tempo waarin die partij kan worden gerealiseerd lopen de gedachten uiteen. Hij viel de Groninger P.v.d.A.-wethouder M. van den Berg af, (die samen met de C.P.N. actie voert te gen de opheffing van de werkgelegenheid bij de GKU) door mee te delen dat zijn partij niets voelt voor samenwerking met een „ondemocratische partij als de C.P.N.” Zonder deelname van de volksrepu bliek China aan het werk van de volke renorganisatie kunnen geen duurzame re gelingen tot stand komen, die de bestaan de onveiligheid en spanning in de wereld verminderen en een blijvende wereldvre de dichterbij brengen. Het verdient daarom aanbeveling, meent het instituut, dat tijdens de in sep tember beginnende zitting van de alge mene vergadering Nederland, in tegen stelling tot de afgelopen twintig jaar, steun verleent aan resoluties waarbij wordt voorgesteld de vertegenwoordiging van China te laten geschieden door de volksrepubliek. Daarnaast zou Nederland zich verzetten tegen alle initiatieven, die in de praktijk tot gevolg hebben, volksrepubliek weliswaar formeel toegelaten tot de Chinese zetel, maar dat het haar, bijvoorbeeld door handhaving van de vertegenwoordigers van Formo sa (de zogenoemde twee-China-politiek) in feite onmogelijk wordt gemaakt haar verantwoordelijkheden uit te oefenen. Het instituut herinnert in zijn verkla ring eraan dat Nederland op 28 maart 1950 de regering van de volksrepubliek Ondanks aandrang van de oppositie weigerde premier Biesheuvel cijfers te verstrekken over de mate waarin de lo pende begroting 1971 is overschreden. Hij wilde niet bevestigen dat het tekort in middels 3 Va miljard zou bedragen, zoals mr. Van Mierlo suggereerde. Dat lokte een boze reactie uit van drs. Den Uyl: „Ik voel mij grotelijks belazerd”. Vol- genus drs. Den Uyl is bij de verkiezingen nooit gezegd dat er iets met de begroting aan de hand was. Mr. Biesheuvel: „Toen was dat tekort ook nog niet bekend”. Drs- Den Uyl noemde de bezuinigings plannen van het kabinet een aanslag op en aantal onmisbare voorzieningen op het terrein van onderwijs, vorming en cultuur, waartegen de verhoging van de defensieuitgaven schril afsteekt. Hij leg de die uitspraak mede namens D’66 en P.P.R. neer in een motie. Drs. Den Uyl vond dat aan de slechte economische en financiële positie juist kan worden ontko men door de belastingdruk te verhogen in plaats van „te bukken voor een stukje rechtse Drees-ideologie”. De toepassing van het profijtbeginsel, volgens de heer Berger niet alleen een idee van dr. Drees jr„ betekent naar de mening van drs. Den Uyl doorbreking van de solidari- teitsgedachten. Dat vond hij gevaarlijk en hij waarschuwde voor de gevolgen. huwelijks- of beroepsmoeilijkheden) worden er niet door „uit de wereld geholpen”. In Medisch Contact van 30 juli wijst hoofdredacteur F. A. Bol op deze lacu ne in de ziekenfondsverstrekkingen Hf stelt dat de hulpverlening aan patiënten met stoornissen in het psychosomatische en/of sociale vlak niet meer het mono polie van de arts alleen kan zijn ergo: dat vanuit de artsenorganisaties contact moet worden opgenomen met andere beroepsorganisaties die op grond van hun specifieke deskundigheid willen en kunnen meewerken bij de hulpverle ning aan de indivfduele mens „De Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst” aldus Je heer F A Bol „zou hiertoe het initiatief kunnen ne men”. Bij psychosomatische stoornissen zullen medicijnen, rust en slaapkuren dan ook geen blijvend soelaas geven. De arts staat dan in feite geen andere weg open dan het in consult betrekken van bij voorbeeld, een psycholoog, en als daar aanleiding voor is, zelfs een socioloog of een maatschappelijk werker, teneinde „te zamen en in vereniging” de meest geschikte therapie te bepalen. UTRECHT. De drie vervoersbonden van NVV, NKV en CNV beschouwen het overleg met de werkgevers over een nieu we landelijke CAO voor het huurauto- en taxibedrijf met ingang van 4 augustus als geëindigd, waarmee een periode zonder CAO is begonnen. De bonden zijn boos, omdat de werkgevers pas over een voor stel van een onafhankelijke bemiddelings- commissie willen praten, als een tariefs verhoging zeker is gesteld. DEN HAAG.Al heel lang geleden ont dekte de medische wetenschap dat al lerlei lichamelijke klachten en kwalen in wezen een psychische oorzaak of achtergrond hebben. Zo kunnen bij voorbeeld langdurige .zenuwspannin gen” en/of frustraties leiden tot over matige afscheiding van maagzuur, waardoor tenslotte maagzweren ont staan. Dikwijls echter ligt het verband tussen oorzaak en gevolg bij deze zoge noemde psychosomatische ziektebeelden veel minder duidelijk en dan wordt het voor de arts wel een bijzonder moeilijke opgave de juiste diagnose te stellen en de beste therapie aan te geven, omdat hij tenslotte geen psycho loog of spychiater is. DEN HAAG De voonaamste bron van kwikverontreiniging in Nederland is de chlooralkali-industrie Akzo met vestigin gen in Hengelo, Delfzijl en Botlek en voorts Natronchemie in Roermond. DEN HAAG. Naar aanleiding van de berichten over de voorgenomen bouw van een Belgisch-Iraakse raffinaderij *n de Maasvallei ter hoogte van Ejjsden hebben vijftien leden van de Tweede Kamer aan de regering vragen gesteld. C.H.-fractieleider het voorstel van de werkgroep-Nelissen, 900 miljoen gulden aan begrotingsposten in de begroting 1972 te schrappen, als een „dictaat” te accepteren. Hij behield zich de vrijheid voor om de verhoging van de kleuter- en schoolgelden door andere be zuinigingsvoorstellen te vervangen. Hij noemde het rapport-Nelissen een vrijblij vende zaak, omdat ten tijde van het af sluiten van het regeerakkoord de inhoud niet aan de fracties bekend was. De he ren Wiegel (V.V.D.) en Berger (DS’70) hielden vast aan dit regeerakkoord. heer Wiegel waarschuwde, dat niet kan worden getornd aan de overeengekomen verlaging van de loon- en inkomstenbe lasting in 1972 (inflatiecorrectie). V SS k 3

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2