Kandidatuur voorlopig afgewezen KY MAG NIET MEEDOEN AAN VERKIEZINGEN Zware eisen Sisco bereikt zeer weinig in Israel Chili tracht isolement Cuba te doorbreken Redacteuren Engels undergroundblad tot gevangenisstraffen veroordeeld Verdedigers van F f rench-Bey tagh boeken succesj es tegen drie guerrilla- helpsters r Vice-president gaat tegen Turkije erkent Volksrepubliek China WK international terstal beslissing in beroep China zou raket klaar hebben leider in Indonesië voor middellange afstand Levenslang voor communistische Protestbetogingen bij „Old Bailey” WEGENS PUBLIKATIE VAN „OBSCEEN MATERIAAL” I TERSTAL INTERIEURS 2 VRIJDAG 6 AfcTG^ST^'S 19T1 MA Demonstraties I WILT U GETUIGE MOEST VERKLARINGEN WEER INSLIKKEN LONDEN (Reuter en DPA) Een van de meest controversiële „zeden processen” van de laatste jaren in Engeland is gisteren geëindigd met wilde scènes na de veroordeling van drie „underground”-] oumalisten tot gevange nisstraf. De redacteuren Richard Neville, James Anderson en Felix Dennis kregen respectievelijk vijftien, twaalf en negen maanden wegens publikatie van obsceen materiaal in hun tijdschrift „OZ”. •Xl (Van onze redacteur in Tel Aviv) Betogers dansen hier rond de verbrandende pop die rechter Argyle moet voorstellen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE uit- KENNEMERLAND DJAKARTA (Reuter). Een lid van het centraal comité van de verboden In donesische communistische partij Tjoegito, is gisteren tot levenslang veroordeeld we gens het leiden van gewapend verzet te gen de regering op Oost-Java. WASHINGTON (DPA). De Washing ton post zegt in Amerikaanse regerings kringen te hebben vernomen, dat men in China een raket voor de middelgrote af stand gebruiksklaar heeft. Er zouden doe len in de Sovjet-Unie, Japan en Formosa mee kunnen worden bestookt. ring nng Informeer eens naar ons basisontwerp-systeem 1 Voordat hij werd weggeleid zei Neville tot rechter Michael Argyle: „Uw genera tie lijkt met alle welwillendheid te luis teren, maar is in feite dood?” Een jonge vrouw werd de rechtszaal uitgezet toen ze Wekenlang botsten in de „Old Bailey” twee werelden met een totaal verschillen de opvatting over de vraag: wat is obsceen? Steeds weer spraken verdachten en getui gen als hun overtuiging uit: Obsceen is toch niet de vrije uitbeelding van seksua liteit in „OZ” obsceen is veeleer een oorlog als die in Vietnam, obsceen zijn de schildering en verheerlijking van wreed heid en onmenselijkheid. Van de andere kant werd afkeer geuit over „het onge remde gebruik van vulgaire taal” en de fel-erotische afbeeldingen. De rechter be sliste: „OZ” was obsceen. De veroordeel den gaan in hoger beroep. De discussie zal voortduren. In het Lagerhuis wekte de strengheid van de vonnissen protesten. Elf socialisti sche afgevaardigden en het Noordierse La gerhuislid Bernadette Devlin dienden een motie in waarin wordt geconstateerd dat de veroordelingen „een wraakneming zijn van de gevestigde orde”. Via Amerikaanse verkenningssatellieten zou zijn vastgesteld, dat er minder dan twintig van zulke raketten staan opge steld. Zij zijn voorzien van atoomkoppen. Het Amerikaanse ministerie van Defen sie houdt er rekening mee, aldus het blad, dat China midden-1972 raketten heeft, die een reikwijdte hebben van 3200 kilometer. De eerste intercontinentale raket zou Chi na in 1973 gebruiksklaar kunnen hebben. De rechtbank achtte hem ook schuldig aan het beramen van een complot tegen de regering na de mislukte staatsgreep van 1965. De openbare aanklager had de doodstraf geëist. Tjoegito werd gearresteerd bij een mili taire actie in zuid Blitar op Oost-Java in 1968. Hij is ook lid van het parlement geweest. Het proses tegen Tjoegito maakt deel uit van een hele reeks processen in verscheidene delen van Indonesië tegen naar schatting 5.000 officieren en burgers, die een leidende rol gespeeld zouden heb ben bij de voorbereiding van de mislukte staatsgreep. ZIJLWEG 138 Tel 32 77 77 UW WONING SNEL EN GUNSTIG VERKOPEN? :md ze- van and de ring and be ien. ANKARA/HONGKONG (Reuter/AFP) De Volksrepubliek China en Turkije zjjn overeengekomen diplomatieke betrekkin gen aan te gaan, zo is gisteren gelijktijdig in Ankara en Peking bekendgemaakt. In Ankara is meegedeeld dat de betrekkingen met nationalistisch China worden verbro ken. Turkije heeft de regering van de Chi nese Volksrepubliek erkend als de enige wettige regering van China. HAARLEM Privé: 26 77 00 LtO GOED WONEH WASHINGTON (Reuter). Chili tast momenteel de vraag af of Cuba niet lid zcu kunnen worden van een of andere belangrijke Latjjns-Amerikaanse organi satie als mogelijke eerste stap naar be ëindiging van het isolement dat de rege ring van Castro wordt opgelegd. De politie voerde charges uit en arres teerde tien demonstranten. De president van de rechtbank werd onder politiebe scherming naar zijn auto gebracht. vorig jaar werd gepubliceerd en in beslag genomen. De redactie had scholieren uit genodigd in hun vakantie zelf een nummer van het blad met een minimum aan re dactioneel toezicht samen te stellen. Het re sultaat was een bonte pop-, seks- en drug- mengeling die hier en daar schokkend werkte en tot een gerechtelijke vervolging leidde. Volgens de bekendmaking van het hof zijn de 39 handtekeningen van Ky ongel dig verklaard omdat ze al aan Thieu waren toegekend. Uit de verstrekte cijfers bleek dat de president zich om alle risi co’s te vermijden, verzekerde van de handtekeningen van 152 van de 550 pro vinciale raden die Zuid-Vietnam telt en van 104 van de 185 parlementsleden. Bovendien, gelastte de rechter de wijzing van Neville, een Australiër, zodra deze zijn straf heeft uitgezeten. De uitge vers van het blad worden veroordeeld tot 8600 gulden boete en betaling van de pro ceskosten tot maximaal 10.000 gulden. TEL AVIV (AFP en Reuter) Een mili taire rechtbank in de Israëlische stad Lydda heeft gisteren drie vrouwen die steun hebben verleend aan het Volksfront voor de Bevrjjding van Palestina en El Fatah tot gevangenisstraffen veroordeeld. De in Duitsland geboren Francaise Evelyn Barge werd tot 14 jaar veroordeeld. Nadia Bardali kreeg twaalf jaar en haar zusje Marilyn tien jaar. Het proces tegen het Franse echtpaar Pierre en Edith Burghal- ter, dat heeft verklaard onschuldig te zijn, wordt voortgezet. Het tribunaal achtte de Franchise en de beide Marokkaanse vrouwen schuldig aan pogingen twaalf Israëlische hotels op te blazen. Bij hun aankomst op het vliegveld van Lydda in april van dit jaar bleken de drie dames springstoffen in hun kleding en bagage te hebben verstopt. Evelyn Barge, die als de leidster van het trio wordt beschouwd, heeft in 1970 deel genomen aan de aanslag op de Gulf-raffi- naderij in Rotterdam en aan het kapen van een Amerikaanse jumbo-jet. Op de foto hoort het trio het vonnis aan. Van links naar rechts Nadia Bardali, zus Marilyn en mejuffrouw Barge. Hij werd in de getuigenbank opgevolgd door zijn chef bij de veiligheidspolitie, kapitein Richard Bean. Deze verklaarde dat hij Jordaan in 1969 als onbetaalde spion in dienst had genomen om de gan gen van de deken na te gaan. Het kwam goed uit dat Jordaan tot de parochiekerk Van Ffrench-Beytagh behoorde en kapi- Gisteren ondervroeg de verdediging hem over brieven die hij aan de deken had ge schreven. In één ervan stond: „Ik ben misschien geen goed christen, maar ik deel de sympathie van de Heiland voor de vertrapten en verdrukten.” Jordaan zei dat hij dat maar geschreven had om het vertrouwen van de deken te winnen. TEL AVIV. De Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken, Joseph Sisco, gaat morgen terug naar Washington en vandaar waarschijnlijk door naar Cai ro, om de Amerikaanse bemiddelingspo gingen voort te zetten. Veel hoop hebben de Israeli’s Sisco niet gegeven, want de Afrikaanse suggestie, dat de Israeli’s zich 40 kilometer van het Suezkanaal terug trekken, en de Egyptenaren toestaan, een symbolische troepenmacht het kanaal te laten oversteken, hebben bjj de Israëlische regering geen gehoor gevonden. l Er is verschil van mening gerezen over de vraag, hoeveel kilometer de Israeli’s terug kunnen trekken, zonder de veilig heid in gevaar te brengen. De legerleiding vindt meer dan acht kilometer niet ver antwoord, daarin gesteund door de meer derheid van de regering, terwijl minister Haarlem-Wagenweg1,3en15,Tel. 31 21 72 Hoek Houtplein, parkeergelegenheid voor de deur! schreeuwde: „ik protesteer tegen dezea vonnissen. Het is schandalig”. Buiten de „Old Bailey” drongen honder den jongeren op, die ironisch de nazi-groet brachten en spreekkoren aanhieven als „Vrijheid, Vrijheid”, en „God save OZ”- Een woordvoerder van de nationale raad voor burgerlijke vrijheden betitelde de vonnissen als „barbaars en wraakzuchtig” met de nadruk op wraakzuchtig”. Met deze uitspraak is voorlopig een blad tot zwijgen gebracht dat door de één als een briljante spreekbuis van de jonge subcultuur werd beschouwd en door de an der als symptoom van de verwildering” van een generatie gehaat. Het rumoer speelde zich af om een speciale aflvering van „OZ”, het z.g. scholierennummer, dat 26 augustus de definitieve kandidatenlijst worden opgemaakt. Het hooggerechtshof verwierp de kandi datuur van Ky en van een vierde kandi daat, het voormalige provinciehoofd Ngoeyen Tran, omdat ze niet de benodigde officieel gewaarmerkte handtekeningen hadden verzameld. Ky had volgens het hof geen waarmerk voor 39 van de 101 handtekeningen die hij van provinciale raden had weten te verkrijgen. En een kandidaat moet op grond van een contro versiële wet 100 gewaarmerkte handteke ningen van provinciale of gemeentelijke raden bezitten of 40 van parlementariërs om naar het presidentschap te mogen dingen. Overigens zei Ky niet 101 maar 102 namen bij het hof te hebben gedepo neerd. Alle partijen voelen wel dat zolang de diplomaten spreken, de Egyptenaren een excuus hebben om de oorlog niet te hervatten, en aangezien de Amerikanen een nieuwe oorlog willen voorkomen, trachten zij de besprekingen te rekken. Bovendien kunnen zij misschien in het kader van de Grote Vier, toch nog probe ren met de Russen tot zaken te komen iets waar president Nixon al op heeft gespeculeerd. PRETORIA (Reuter). De openbare aanklager in het proces dat in Pretoria wordt gevoerd tegen de deken van Johan nesburg, Gonville Ffrench-Beytagh. heeft ongetwijfeld met de tanden geknarst toen de advocaten van de beklaagden de ver klaring van een getuige a charge wisten te ontzenuwen. Deze monopoliseringstactiek garandeert niet alleen zijn kandidatuur maar beperkt, tevens de kansen van zijn tegenstanders drastisch. Generaal Minh kwam tot 44 handtekeningen van parlementsleden. Ngoeyen Tran had geen gewaarmerkte handtèkeningen. De Zuidvietnamese vice-president die weinig kans heeft zijn beroepszaak te winnen, is fel tekeer gegaan over de omstreden kieswet die dit jaar werd geïn troduceerd door de president en die het aantal kandidaten voor de verkiezingen sterk beperkte. Nadat hij woensdag bij de kiesraad was aangekomen, vergezeld door gewapende leden van de luchtmacht (Ky is vroeger luchtmaarschalk geweest) hield hij een persconferentie waarin hij Thieu beschuldigde van verkiezingszwendel. Pro vinciale raden waren door bedreigingen en geweld geïntimideerd om te beletten dat zij hun steun zouden geven aan de vice-president, aldus Ky tegenover ver slaggevers. van Defensie, Mosje Dajan, 40 kilometer wel verantwoord vindt. Sisco gaat naar Cairo, hoewel de besprekingen eigenlijk zijn vastgelopen. Noch Egypte, noch Is rael, noch Amerika wil dit eigenlijk toe geven en hoewel er eigenlijk niets te bespreken valt, wordt er toch verder ge praat. Gisteren stond in de getuigenbank me vrouw Manina Ndala, die heeft bekend lid te zijn geweest van het verboden Afri kaanse Nationale Congres (ANC). Zij moest de beschuldigingen van de openbare aanklager staven, dat de deken, een fel tegenstander van de apartheidspolitiek, geld aan verboden organisaties had gege ven. Andere beschuldigingen tegen de 59- jarige deken zijn onder meer samenzwe ring tegen de staat en contacten met verboden organisaties. Toen de verdedigers evenwel mevrouw Ndala aan een tegenverhoor onderwier pen. gaf zij toe dat ze nooit geld van de deken had gekregen. Ze was door het ANC naar de parochiekerk van de deken in Johannesburg gestuurd om daar geld voor deze beweging te vragen, doch ze was met lege handen weggegaan. De ge tuige verklaarde dat ze haar instructies ontving van Winnie Mandela, de echtge note van de gevangen zittende vroegere leider van het ANC, Nelson Mandela. Het geld voor reizen naar verschillende delen van het land om er leden voor het ANC te werven, ontving ze van mevrouw Man dela, zo verklaarde de getuige na aandrin gen van de verdediging. Na deze getuige kwam Louis Jordaan, geheim agent van de veiligheidsdienst, weer in de bank. Hij had dinsdag al gezegd dat de deken met hem over „sabo- tageplannen” had gesproken, nadat hij diens vertrouwen had weten te winnen. Volgens de advocaten kwamen deze ver klaringen van Jordaan neer op suggesties die van hemzelf afkomstig waren. Peking en Ankara zullen binnenkort am bassadeurs uitwisselen. Turkije is het 59ste land dat de Volksrepubliek erkent. De ambassadeur van Formosa heeft laten weten dat hij uit Ankara zal vertrekken zodra hij de zaken van zijn ambassade heeft afgehandeld. Een woordvoerder van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat Turkije in de Verenigde Naties niet zal stemmen voor uitstoting van Formosa. Hij zei dat ook Perzië en Griekenland onderhandelen over het aan knopen van diplomatieke betrekkingen met Peking. Door een groot aantal bij ons gere gistreerde aanvragen in. Haarlem en omgeving, zijn wij in staat op vakkun dige en snelle wijze te bemiddelen bij de verkoop van uw woning. Wij zijn tevens gespecialiseerd in verzekeringen, hypotheken en taxaties. Neem eens geheel vrijblijvend kontakt op met ons kantoor voor een informa tief gesprek. KANTOOR ONROEREND GOED Volgens kringen in Washington zijn di plomaten van de nieuwe linkse regering- Allende bezig geweest de gevoelens te testen ten aanzien van een Cubaanse deel name aan de Latijns-Amerikaanse speciale coördinatie-comirrissie, waarvan alle La tijns-Amerikaanse landen die lid zijn van de organisatie van Amerikaanse staten deel uitmaken. Laatstgenoemde organisatie, kortweg OAS genoemd, sloot de regering van Fidel Castro in 1962 uit en heeft sinds 1964 di plomatieke en economische sancties tegen het land gehandhaafd. De speciale coördi- natie-commissie is geen onderdeel van de OAS maar heeft een steeds belangrijker rol gespeeld bij het formuleren van ge meenschappelijke standpunten in kwesties van economie en handel voor bijeenkom sten en onderhandelingen met de Ver enigde Staten. Cubaanse deelname aan deze commissig; zou definitief worden beschouwd als een voet in de deuropening naar een her nieuwd lidmaatschap van Castro’s regime van de OAS, zo menen waarnemers. De Cubaanse leider heeft echter nooit enige belangstelling getoond voor zo’n her nieuwd lidmaatschap. Hij heeft de OAS vaak „het ministerie voor Koloniale Za ken” van de Verenigde Staten genoemd. tein Bean had hem opgedragen te trach ten hët vertrouwen van de deken t« winnen. Een volgende getuige a charge. Michael Fletcher Kennedy, bleek eveneens een spion te zijn, die de veiligheidsdienst had gebruikt om gegevens tegen de deken te verzamelen. Hij zei dat Ffrench-Beytagh openlijk over een gewelddadige revolutie had gesproken. Dit werd door de verdedi ging bestreden. Het proces wordt voortgezet. SAIGON (Reuter) De spanning rond de komende presidentsverkie zingen in Zuid-Vietnam is voelbaar geworden na het besluit van het hoog gerechtshof in Saigon de kandidatuur van vice-president Ngoeyen Cao Ky te verwerpen. Onmiddellijk na de bekendmaking van het besluit kwam er een nieuwe dreiging van generaal Doeong Van Minh, de enige overge bleven tegenkandidaat van president Van Thieu, die verklaarde zijn kan didatuur nu nog eens te willen bezien. De bezorgdheid van de Amerikaanse ambassade in Saigon over een verkie zingsstrijd rond slechts één kandidaat werd groter toen generaal Minh president Thieu beasehuldigde van „het gebruik ma ken van alle denkbare listen” om te beletten dat Ky ook kandidaat staat. De regeringstactiek zou erop wijzen dat „de verkiezingen van het begin af aan al niet zuiver zijn en in het licht van deze kritieke situatie achten wij het noodzake- lijk het mededingen naar het president schap nog eens te bezien”, aldus een verklaring van het bureau van Minh. De 41-jarige vice-president Ky die een bittere vijand van Thieu is geworden zal volgens zijn woordvoerder in beroep gaan. Na de beroepszaken en de uiteindelijke beslissing van het hooggerechtshof zal op Nadat de vonnissen waren bekendge maakt kwam het voor de „Old Bailey” tot heftige demonstraties van enkele dui zenden jongeren, die onder het uitvoeren van Indianendansen een op een rechter lijkende pop verbrandden en rechters en advocaten uitjouwden, die vanachter de ra men op het schouwspel neerkeken.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3