SNELHEIDSCONTROLE IN IJMOND MET MODERNE APPARATUUR m Aanrijdingen Velsen Verzet tegen afsluiting Oosterschelde verscherpt e 7 I Gemeentebesturen overwegen ernstig Vinding van Aerdenhouter in studie Reacties uit IJmond over fusieplan VERENIGINGSNIEUWS ÜIT DE IJMOND I) 11*11 Aanle g verwarming in 416 woningen Zijtrawlers door verbouwing produktiever Belangen milieu visserij en recreatie 5 VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1971 4 III 3» til MODEPRUIKJES I vanaf59,— l f Dameskapsalon N O O Y BRANDENBURG” MIMI ÖATSO RADAR HOLLAND Velsen-IJmuiden Beverwijk V elsen-N oord Wijk aan Zee kolen,olie, >p (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer medewerkers) om- ADVERTENTIE kennemerlaan 150, telefoon 10745*, IJmuiden met ADVERTENTIE ff Service en storingen binnen 24 uur Kerk- (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) D« De WVVVVVVWVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVWVWVVWVWVVI BEVERWIJK. In de woningwetwonin gen in Oosterwijk (Dommelsingel, Lek straat en omgeving) en de etage-woningen in Meerestein (Hopmanstraat, Van Tijen straat en omgeving) worden voorzien van centrale verwarming. Burgemeester en wethouders doen de raad een voorstel een krediet van 505.000 beschikbaar te stellen. Het gaat hier om 224 eengezinswoningen in Oosterwijk en 192 etage-woningen in Meerestein. De vaste kosten voor eenge zinswoningen worden geraamd op onge veer 29,50 per maand en voor de 192 etage-woningen op ongeveer 28,75 per maand voor een drie slaapkamerwoning, f 29,50 voor een vier slaapkamerwoning en 30 per maand voor een 5 slaapkamer woning. De mini-apparatuur voor een achter ruit van een personenauto, van waar uit men onopvallend het verkeer kan gadeslaan. Licht- en krachtinstallaties Nieuwbouw en onderhoud. Verkeer en Waterstaat heeft tot dusver „niet thuis” gegeven. De Aktiegroep meent, dat zo langzamer hand wel duidelijk is dat economische motieven als investeringen en contrac tuele verplichtingen een grotere rol spe- viaduct boven rijksweg 9 nabij de Velsertunnel fotografeerde de appa ratuur van Maus Gatsonides per mi nuut een verkeersovertreder. De snel heidsmeter zijn eigen vinding is hier gekoppeld aan de door hem beproefde radar van James Scott uit Glasgow, met wie hij samenwerkt in deze. filiaal zijn t? m ADVERTENTIE VWVWWWWX/WvWWWVWWWWWWWWWVV vele modellen, ook in gemêleerde tinten. c 5 Gratis naar wens gekapt. c 5 Wijk aan Zeeërweg 53 2 IJmuiden-O. - Telefoon 15020 5 >k 1- !1’ k. !1. -e d k 56 1. ‘f >2 n t- ■1. 1, I- n n t. Electrotechnisch Bureau Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 1 34 05 De snelheidsmeter kan op diverse ma nieren gebruikt worden. Op deze fotoserie een politieman achter zijn auto, naast de weg staande tijdens het controleren van het verkeer. IJMOND. Op het besluit van mr. W. J. Geertsema, minister van Binnenland se Zaken, om de opheffing van de drie IJmond-gemeenten en vorming van één nieuwe gemeente IJmuiden, op de priori teitenlijst te plaatsen, ontvingen wij uit de IJmond de volgende reacties: Burgemeester W. M. B. Bosman in Vel sen: „Het bewijst, dat Den Haag deze kwestie niet vergeten is. Hopelijk komt er nu eindelijk een uitspraak, hoe deze ook mag zijn, want wij verkeren thans in de meest slechte situatie welke men zich maar indenken kan”. Burgemeester H. Nielen in Heemskerk: „Het is een verrassende mededeling. Er zijn meer ministers van Binnenlandse Zaken geweest, die zich met de IJmond- kwestie hebben bezig gehouden. Minister Geertsema is de negende. Ik wacht maar rustig af. Als de Gewestvorming nog ho ger op de prioriteitenlijst komt te staan heeft de Kamer al genoeg te slikken ge had”. Burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk is met vakantie, de loco-bur- gemeester wethouder A. J. Hermes was niet bereikbaar vanmorgen. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Wanneer de gemeente besturen in de IJmond hun zin krij gen zullen de politiekorpsen in Vel sen, Beverwijk en Heemskerk binnen afzienbare tijd kunnen beschikken over een moderne mobiele appara tuur om de verkeerssnelheid van de weggebruikers te controleren. De plannen daartoe zijn zeer levendig zo bleek dezer dagen uit het onder houd, dat de Heemskerkse wethouder G. Petersen heeft gehad met een af vaardiging van de bewoners van Zuidbroek en Oosterwijk, alwaar over dé verkeerssituatie in die wijken van gedachten werd gewisseld. De Heems kerkse wethouder sprak over een radarcontrolewagen, doch in politie kringen waar deze zaak nog „door gesproken” moet worden acht men deze controlewagens door de hoge kosten aan de aanschaffing verbon den, niet voldoende rendabel. De Haarlemmermeer beschikt over zo’n auto; Amsterdam en Haarlem hebben er ook één, doch een feit is, dat ze langzamerhand te bekend zijn gewor den. De regelmatige weggebruikers kennen ze al van verre. IJMUIDEN. Naar het voorbeeld van de VL 90 Caroline zal nu ook de N.V. Jac. den Duik en Zonen twee trawlers van haar visserijrederij, namelijk de SCH 246 en de SCH 307, laten verbouwen om deze vaartuigen mede geschikt te maken voor de zogenoemde pelagische (zweef-) visserij. Uit de „Experimentenpot” van het mi nisterie van Landbouw en Visserij krijgt de Scheveningse rederij dertig percent vergoed voor de verbouwing van de SCH 246 Geertruida; de verbouwingskosten voor VRIJDAG 6 AUGUSTS IJmuiderstrand, 20 u. dansavond medewerking van „Experience”. Jeugdcentrum IJmuiden, in gebouw Pen- centrale, Kanaalstraat 257, 20 u. Q ’65 en grandioze penligtsjo. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden. 19-21.30 u. filiaal Spaam- berg, Wüstelaan 79, Santpoort-Nrd., 19.00- 21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 177, Vel- sen-Noord, 19-21.30 uur. Openluchtbad Heerenduinen, IJmuiden- Oost, open tot 20 uur. ZATERDAG 7 AUGUSTUS Jeugdcentrum IJmuiden, in gebouw Pen- centrale, Kanaalstraat 257, 20 u. Unit Glo ria en penligtsjo. Bibliotheken, openbare leeszaal en bi bliotheek, Plein 1945, IJmuiden en de filia len Spaarnberg (Wüstelaan 79) in Sant- poort-Noord, Jeugd- en tienerbibliotheek Willemsbeekweg, IJmuiden-Oost, Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord, open van 10 tot 12.30 uur. Openluchtbad Heerenduinen, IJmuiden- Oost, open van 10 tot 18 uur. De Brulboei, Kanaalstraat 228, kinder clubs. IJmuider Harmonie, gem. vergaderlo kaal Abeelenstraat, 14-16 uur opleiding leerlingen en jeugd. VRIJDAG 6 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hendrik Burgerstraat 70, Arendsweg 61 en Amstel- straat 44: volwassenen 19-21 u.; Parmen- tierstraat 2: jeugd 18.30-20 30 u. ZATERDAG 7 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 10-15.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hendrik Burgerstraat 70, Arendsweg 61 en Amstel- straat 44: volwassenen 10-12.30 u. in verbinding gebracht kan worden met een flitslamp op de bumper van de auto. „Zelfs in de kleinste auto is dan nog plaats voor die camera ook. Wij leveren het geheel zowaar in een tenniskoffertje” vertelde ons de heer Gatsonides in zijn woning te Aerdenhout. Onlangs nog de monstreerde hij zijn apparatuur ’s nachts op de Randweg in Haarlem. Een wegge bruiker, die daar in plaats van 70 kilome ter niet minder dan 123 kilometer per uur reed, werd haarscherp gefotografeerd. Zelfs zijn gezicht is op de foto te herken nen verhaalde de heer Gatsonides, die ook nog een proef heeft genomen op het nog niet in gebruik zijnde viaduct over Rijksweg 9 vlak voor de Velsertunnel. Het toestel fotografeerde daar in 12 minu ten evenveel auto’s waarvan elk de maxi mumsnelheid overtrad. Twaalf overtreders dus in twaalf minuten. In tal van politiekringen hecht men grote waarde aan het onopvallende ka rakter van deze controle met de mini- apparatuur in een willekeurige personen auto. De weggebruiker moet er dan steeds op bedacht zijn, dat waar dan ook zo’n controle kan plaatshebben en is daar door verplicht zich nauwgezet aan de maximumsnelheid te houden. En dat is ook wat men beoogt met het nemen van maatregelen en het treffen van snelheids- bepalingen in het belang van elke wegge bruiker van automobilist tot voetganger. VELSEN. Donderdagmiddag streeks twaalf uur is bij de spoorwegover gang van de Zeeweg in Velsen een klei ne bestelauto uit Haarlem, bestuurd door een 38-jarige elektricien van achteren aangereden door een vrachtauto uit Kat wijk, die werd bestuurd door een 21-jari ge chaufeur. Beide wagens reden op de Waterloolaan, waarvan de bestelauto stop te voor het rode licht, waarmee een na derende trein werd aangekondigd. Ook de besituurder van de vrachtwagen stopte, maar kon toch niet meer voorkomen dat hij op de bestelauto inreedw Tengevolge van deze botsing moest de elektricien met een hoofdwond en een hersenschud ding naar het Zeewegziekenhuis worden overgebracht. Zijn auto werd bijna geheel vernield. De vrachtauto werd aan de voor zijde slechts licht beschadigd. Des avonds om kwart over acht werd op de Wüstelaan in Santpoort een 16-jarig meisje uit Haarlem, die hier met haar bromfiets reed aangereden door een per sonenauto, bestuurd door een 49-jarige conciërge uit Beverwijk. De aanrijding ontstond doordat het meisje plotseling en zonder op het achter haar rijdend verkeer te letten, omdraaide. De bestuurder van de auto remde nog, maar kon de aanrijding niet meer voorkomen. Het meisje en haar broertje, dat op de bromfiets meereed, kwa men op de motorkap van de auto terecht. De ongevallendienst verleende ter plaat se de eerste hulp, omdat het meisje een gebroken duim en enige blauwe plekken had opgelopen. VRIJDAG 6 AUGUSTUS Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. 20 u. jazzdiscotheek. Verenigde openbare bibliotheek, weg 45: volwassenen 19-21 u. ZATERDAG 7 AUGUSTUS Parkeerterrein, Oudendijk. Vanaf 8.30 u. sportinstuif voor heren en jongens. H. Laurentiuskerk, A. Verherentstraat. 19 u. priesterwijding van Ton Cassee door mgr. Th. Zwartkruis. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat 20 u. discotheek. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 10-12.30 u.; Ruijsdael- straat 7: jeugd 10-12.30 u- VRIJDAG 6 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker straatweg; geopend 19-21.30 u. ZATERDAG 7 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker straatweg; geopend 10-12.30 u. VRIJDAG 6 AUGUSTUS Verenigde openbare bibliotheek, Zwaanstraat 4a. Geopend 19-21 u. ZATERDAG 7 AUGUSTUS Verenigde openbare bibliotheek, Zwaanstraat 4a. Geopend 10-12.30 u. een hoog punt te plaatsen, waardoor men het daaronder passerend verkeer kan con troleren. Bovendien kan de Radar achter elke ruit worden opgesteld, zelfs achter auto ruiten, waarin verwarmingsdraden zijn aangebracht, tot zelfs in de kleinste au to’s, waar het toestel volkomen onopval lend het verkeer bewaakt. Omdat de stralenbundel smal is en de metingen slechts 1/25ste seconde duren, is de radar zeer selectief en kan zij met grote „trefzekerheid” één bepaald voer tuig, zelfs een bromfiets in het verkeer meten. De bediening is eenvoudig en iede re politieman kan er na enkele minuten instructie mee werken. Twee tellers registreren respectievelijk het aantal gemeten voertuigen en het aantal overtredingen. Snelheden tussen 21 en 250 kilometer per uur worden van drie lichtcijfers afgelezen. Indien een tevoren ingestelde drempelwaarde de vooraf bepaalde maximumsnelheid op dat punt overschreden is, wordt de aflezing ge blokkeerd en gesignaleerd door een lichtje waarbij tegelijkertijd in de bedieningskast een schel geluid klinkt. Die bedieningskast kan in de hand worden gehouden, maar ook met een klem ergens aan bevestigd worden. Daaraan kan men ook een auto matische camera bevestigen welke weer MAAR IN liDER GtVAi iKTli Zij wijst er op, dat in de laatste jaren nieuwe wetenschappelijke inzichten vooral op het vlak van milieubeheer hebben aangetoond dat definitief afsluiten van de Oosterschelde wel eens verre van verstandig zou kunnen zijn. Ook economisch en recreatief blijken de zaken wel anders te liggen dan indertijd werd aangenomen. De veiligheid, het emotionele motief, ver toont dubieuze kanten. Bij de argumentatie, waarmee indertijd de zo genoemde Deltawet werd omgeven waren deze gegevens niet ingecalculeerd: ze waren toen niet of nauwelijks bekend. De gehele problematiek rond deze zaak dient aan een hernieuwd kritisch-weten- schappeljjk onderzoek te worden onder worpen. de SCH 307 Margaretha komen vol ledig voor rekening van de rederij. De kosten van de verbouwing van de Vlaardinger trawler Caroline lagen rond de 150.000. Zoals men in deze krant heeft gunnen lezen, vond het Technische Visserij On derzoek in IJmuiden een methode om ook zijtrawlers geschikt te maken voor de pelagische visserij, welke haar toe passing vond met de Caroline. De netten worden hierbij via de (verbouwde) ach tersteven uitgezet en binnengehaald. In korte tijd kan worden overgeschakeld van de visserij via de borden op de twee de methode, de zweef visserij. Door de verbouwing van de zijtrawler wordt het principe van de hektrawler be naderd. Hierdoor kan met veel .minder kosten dan de aanschaf van een hektraw ler vergt een groot deel van de zeevis- sersvloot productiever worden gemaakt. Ten behoeve van de stabiliteit van het H eemSRer R verbouwde vaartuig, waarvan de achter mast is verwijderd, zijn enkele voorzie ningen getroffen. Daarom gaan in deze streek de gedach ten meer uit naar de door Maus Gatsoni des ontwikkelde „Gatso Mini Radar”, een bijzonder doeltreffende, maar vooral ook door de compactheid zeer handige, snel verplaatsbare en overal te monteren ver- keerssnelheidsmeter zo oordelen de deskundigen. Deze apparatuur kan in de kleinste personenauto geplaatst worden, eventueel op een statief, doch ook afhankelijk van het type auto voor de voor- of achterruit. Een flitslamp aan de voor- of achterbumper en de zaak is gemonteerd. Bovendien zijn de kosten van deze me ter met tóebehoren meer dan de helft goedkoper dan een volledige radarcontro- leauto. Deze Gatso Mini Radar stelt snel heidsovertredingen in het verkeer trefze ker vast. Een eraan gekoppelde automati sche camera fotografeert dan tegelijker tijd de auto inclusief nummerbord en sinds kort ook de inzittenden. Dit laatste is voor Engeland een eis bij het vaststel len van een overtreding. Deze verkeerssnelheidsmeter bestaat uit een rechthoekig stalen kastje, dat in al lerlei standen kan functioneren. Het ap paraat wordt parallel aan de weg opge steld, links of rechts in de berm en kan voertuigen van voren of van achteren meten. Ook is het mogelijk het toestel op Tijdens een demonstratie werd aan getoond, wat het resultaat is van een nachtelijke controle met aangesloten automatische camera en flitslamp. De gereden snelheid, de datum, het tijd stip maar ook de gezichten van de inzittenden zijn duidelijk zichtbaar. IJMUIDEN. rDe Aktiegroep Ooster schelde, die zoals men in deze krant heeft kunnen lezen van de nieuwe re gering een objectieve afweging van belan gen verwacht met betrekking tot de plan nen voor afsluiting van de Oosterschelde, gaat haar akties tegen die afsluiting ver scherpen. len dan een eerlijke benadering. Zoals gemeld, is het verzet groeiende, maar dit treedt ongeorganiseerd en onge coördineerd op. De Aktiegroep Oosterschelde, die opge richt werd in Zierikzee, wil in de eerste plaats op korte termijn „een kritisch, ob jectief-wetenschappelijk en vooral open baar onderzoek” betreffende de totale problematiek rond de Oosterschelde for ceren. Voorts dient het verzet tegen het zon der meer utvoeren van de bestaande plan nen georganiseerd en gecoördineerd te worden. Zodoende wil de Aktiegroep Ooster schelde een uitvoerende taak vervullen, naast en in samenwerking met de Studie groep Oosterschelde, die een meer we tenschappen jk-informatieve functie heeft. Voorzitter van het voorlopig bestuur van de Aktiegroep Oosterschelde is drs. J. Loubert, chirurg. In het voorlopig bestuur hebben onder anderen zitting: de heer B. Schot, namens de visserij, de heer J. den Boer, namens watersportverenigingen en drs. B. van Leeuwen, die docent in de bio logie is. Het voorlopige secretariaat is gevestigd: Regenboogstraat 39 in Zierikzee; tel. 01110- 3566. - -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5