Woonwagencentrum bijna gereed om tachtig gezinnen plaats te bieden Sloop van drie kampen Gerrit Knukkel nam afscheid van PEN-jeugdcentrum Jeugddienst in Bethlehemkerk nw i f 2,5 miljoen kostend karwei op een oor na gevild Carillonklanken over IJmuiden Havenberichten IN DE VISHAL Regionaal woonwagenkamp komt bij Zwaanshoek |L-.: 1 I 7 AUGUSTUS 1971 IJMUIDER COURANT 6 VELSEN (Van een onzer verslaggevers) Patates-frites Koek en ei (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De heer G. J. Knuk kel, een der oprichters en initiatief nemers van het PEN-jeugdcentrum aan de Kanaalstraat in IJmuiden, heeft hier donderdagavond van zijn vrienden en medewerkers afscheid genomen. Dit in verband met zijn vertrek naar Leeuwarden, waar hij met ingang van 15 augustus is be noemd tot hoofdleider van het buurt huis „De Stins”. Kort IJmondnieuws HEEMSKERK. Of de vijf ge meenten in de IJmond, Castricum, Uitgeest, Heemskerk, Beverwijk en Velsen, met de komende ingebruik neming van het nieuwe woonwagen centrum in Heemskerk voorgoed zijn verlost van de problemen, die men maar gemakshalve aanduidt als woonwagenperikelen, valt te bezien. De toekomst zal het leren. Feit is wel, dat in de IJmond over ander halve maand een juweel van een woonwagencentrum gereed zal ko men, waarin tachtig woonwagenge zinnen over alle comfort kunnen be schikken, waarover de maatschappij buiten een der gelijk kamp al reeds vele jaren de beschikking heeft. I 4 r - O De heer D. S. Dijkstra, secretaris van het Woonwagencentrum IJmond: „Of de moeilijkheden door het nieuwe kamp ach ter de rug zijn? In ieder geval is er een groot probleem opgelost. Uitgeest en Cas- tricum kennen straks geen kamp meer. ten tot een kort gesprek en een stevige handdruk. Hierbij bevond zich ook oud- wethouder en loco-burgemeester Henk de Boer, die niet kon nalaten er de héér Knukkel nog even glimlachend aan te her inneren dat hij het hem en het college altijd geducht lastig heeft gemaakt. Maar in ieder geval zijn de resultaten de moeite waard geweest, zodat zij nu als de beste vrienden konden scheiden. De heer Knukkel sprak zelf ook een kort afscheidswoord, waarbij hij het betreurde dat hier noch het gemeentebestuur, noch het stichtingsbestuur van het jeugdcen trum waren vertegenwoordigd. En dat, ter wijl Velsen hiermee toch een uniek pro ject rijker is geworden. Storm in Japan. Meer dan dertig mensen zijn omgekomen en 18 worden vermist als gevolg van de storm „Olive”, die de westkust van het Japanse eiland Kioes- joe heeft geteisterd. Ruim vijftig huizen werden vernield en 4600 staan in het water. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEMMERMEER. Het regiona le woonwagenkamp voor Zuid-Kennemer- land wordt aangelegd aan de westzijde van de Spieringweg tussen Zwaanshoek en Beinsdorp. De gemeenteraad van Haar lemmermeer heeft gistermiddag voor het 13 hectare grote terrein bijna een half miljoen gulden beschikbaar gesteld. Het regionale kamp is bedoeld voor de wagens die nu verspreid staan in Heem stede, Zandvoort, Bloemendaal, Aalsmeer en Haarlemmermeer. Aanvankelijk nam Spreekuur. De wethouder voor onderwijs, in Velsen, de heer M. Roessingh, en de wethouder voor openbare werken, de heer C. Ockeloen, houden op woensdag 11 au gustus geen spreekuur. Als afscheidsgeschenk had oud-wet- houder Henk de Boer voor de heer Knukkel een grammofoonplaat mee gebracht, welke in de Wereldwinkel was gekocht. Aannemersmaatschappij Nelis uit Bever wijk legt thans de laatste hand aan het kamp. Het ruim 2.5 miljoen gulden kos tende karwei is op een oor na gevild. De voor iedereen zichtbare consequenties zul len de sloop van de kampen te Uitgeest, Castricum en Beverwijk zjjn. In Uitgeest bestaat „het kamp” uit een standplaats voor één wagen. In Castricum is ruimte voor ongeveer vier wagens, die zijn verborgen achter een muur van groen (bomen en struiken). En in Beverwijk zul len heel veel mensen een zucht van ver lichting slaken als de bulldozer verschijnt om in het huidige kamp aan de Wijkej-- meerweg schoon schip te maken en alles met de grond gelijk te maken. In Velsen tenslotte zal de uittocht een deel van de huidige kampbewoners raken, want in Heemskerk is slechts plaats voor achttien gezinnen uit Velsen. De in het Velser kamp achtergebleven gezinnen, to taal 32, zullen het met elkaar gezellig moeten maken, want de gemeente Velsen en het Woonwagencentrum IJmond, het publiekrechtelijk orgaan dat alle woon wagenzaken behandelt zijn geeszins van plan dit kamp te laten uitbreiden en het illegaal standplaatsbezoek toe te laten. Het programma van de beiaardbespeling door Hein de Ligt op het carillon van de stadhuistoren in IJmuiden op zaterdag van 16 tot. 17 uur luidt als volgt: Prelude for bells, van Glady Watkins; Variaties over Heer Jezus heeft een hof ken, van Romke de Waard; Variaties over een Fries volksliedje, van Piet Post; Improvi satie, van H. de Ligt; Pack up your troubles; Believe me if; Ma come; Treue Liebe; Guter Mond; Brazilia, van P. van Beels; Thema ostinato, van Willem Vogel; Nocturne I, van Wouter Paap, Preludium in C, van Staf Nees. GETROUWD: G. P. Vrieze-C. J. J. Molenaar, Haarlem, J. Gijzenvaart, woonboot Quo Vadis Paal 13; S. Bakker-C. A. America, IJmuiden, Ahornstraat 35; J. W. T. Nijman-A. C. P. M. Haver, Haarlem, Esschilderstraat 1A; M. L. Ebbeling-Y. Meijer, IJmuiden, Zee weg 299; M. van der Steen-C. E. Ales, Nic. Beetslaan 18, Driehuis; P. A. H. J. Kaan- dorp-C. A. Smit, Heiloo, Vrieswijk 88; R. W. P. Kamp-E. J. Groen, Sint Maarten, De Omloop 28; H. P. van der Gaag-I. J. C. Spaanderman, Santpoort, Broekbergenlaan 44; W. A. van Komen-E. Langius, Maa»- bracht, Kruchterstraat 52. OVERLEDEN: H. Zuiderduin, 85 jr., echtgenoot van M. Reitsma, Wulverderlaan 177, Santpoort; D. Koper, 82 jr., echtgenote van L. Stam, Kon. Wilhelminakade 68, IJmuiden; A. Kemp, 82 jr., echtgenoot van J. Grapen- daal, Lorentzstraat 12, IJmuiden. IJMUIDEN. Zondagmorgen 8 augus tus wordt in de Bethlehemkerk aan het Gijzenveltplantsoen in IJmuiden een spe ciale jeugddienst gehouden, waar Henk Binnendijk uit Rijnsburg het onderwerp „De hemel nu, de aarde straks” zal be- Het is logisch dat er in deze omgeving van enig officieel vertoon geen sprake is geweest, zodat de aanwezigen zich beperk- Spreker bedankte al zijn medewerkers voor het grote enthousiasme, waarmee zij zich ruim twee jaar voor de verwezenlij king van dit project hebben ingezet. Al leen moest het hem even van het hart dat hij de huidige ontwikkeling betreurde, omdat „de mensen met brains hier het recht aan hebben ontleend voor hun werk te worden betaald.” Hetgeen toch niet wegnam dat de heer Knukkel het cen trum verder een goede koers wilde toe wensen. BEVALLEN: P. M. C. Meijerhof-Spoelstra, z., Corvers- laan 61, Velsen-noord; W. M. Hooiveld- Eichhorn, z., Hoofdstraat 72, Santpoort. ONDERTROUWD: P. C. van der Ploeg, Van Limburg Sti- rumstraat 1, Krommenie, en M. C. Brou wer, Stratingsplantsoen 31 rd, Velsen- noord, t.a. Krommenie, Van Limburg Sti- rumstraat 1; A. Sandstra, Tuindersstraat 71, IJmuiden, en E. Sintebin, Woonwagen kamp, Velsen-zuid; B. R. Dekker, Van Leeuwenstraat 59, IJmuiden, en A. A. Ak kerman, Van Leeuwenstraat 59, IJmuiden; G. H. de Ruijter, ’s Gravenwaardsedijk 2, Herwen en Aerdt, en A. C. Korthouwer, P. C. Hooftlaan 37, Driehuis, t.a. Driehuis, P. C. Hooftlaan 37; P. C. Kamminga, Van Dalenlaan 296, Santpoort, en M. C. M. Stap, Van Dalenlaan 300, Santpoort, t.a. Sant poort, Duinweg of Duivelslan 14; M. H. Bok, Tussenbeeksweg 18, IJmuiden, en M. van Strien, Celsiusstraat 9, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Tussenbeeksweg 18; R. L. Bakker, Gildenlaan 359, Velsen-noord, en N. B. de Wolf, Gildenlaan 303, Velsen- noord, t.a. Den Helder, Jan in 't Veld- straat 68; N. H. van Lier, Kompasstraat 12, Donderdag aangekomen in IJmuiden: Rolt Behrman, Londen; Tor Mercia, Immingham; Gripsholm, Hamburg; Amstelstroom, Hull; Con stance, Uddevalla; Zaanstroom, Felixstowe; Rus tringen, Duinkerken, IJmuiden; Emmy S, Lon den; Meteoor, Bremerhaven; John Jonas, Cont. Plat .IJmuiden; Dubhe, Aalborg; Stadt Wolfs burg, Canqueror; Blenheim, Kristiansand; Elisa Johanna, Leningrad. Z’dam; Schieborg, Par; Emsland, Turku, IJmuiden; Ardea, Klaipeda; Tower Conquest, Hamburg; Borsfleth. Grange mouth; Baltique, Oslo; Skausund, Pepel, IJ muiden. Donderdag vertrokken schepen van IJmuiden: Hebe 2, Oxelosund, IJmuiden; Alandsee, Corsair; Gretchen Weston, Dieppe; Krasnal, Stettin; Wo- landa, Londen; Installer 1. Bilbao; Roerdomp, Kirkaldy; Rijnborg, Delfzijl; Pamir, Gr. Yar mouth; Amstelstroom, Hull; Lydia, Gr. Yar mouth; Blenheim, Kristiansand; Tor Mercia, Gothenburg; Oihonna, Helsinki; Hektos, Kami- na; Constance, Stockholm; Markborg, Delfzijl; Thaletas, R’dam; Jan Kahrs, Londen; Green land, Southampton; Barendsz, Duinkerken, IJ muiden; Nusakan, Cartagena, IJmuiden; Ardeas, Cadiz; Zaanstroom, Flixborough; Emmy S, Cork; Arlstoteles, St. Maarten; Saga, Bilbao; Meteoor, Bilbao; Dependent, Halmst ad, IJmui den; Dubhe, Limerick. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Skausund, Pepel, IJmuiden; Else Kuhl, Hamburg; Rex, R’ dam; Wuhner, Flixborough; Haithabu, Flixbo rough; Weissenburg, Antwerpen; Constanze, Goole; Alida Gorthon, Baie Comeau; Andros Castle, Syney; Melusine, la Coruna, IJmuiden. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Hllvaren- beek, Falcon; Caracas, Le Havre; Guyenne, Bas se Indre, IJmuiden; Pericles, Santander. Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Vigo Be- wa, Kopenhagen; Belgulf Union, Rotterdam; Ekenis, Flixborough; Tor Anglia, Immingham; Oranje Nassau. Southampton; Amstelborg, Delf zijl; Ponoy, Klaipeda; Monte Umbe, Kopenha gen; Aardenburg, Rotterdam; Puzlakta, Archan gel; Holmsand, Bremen; Spaamestroom, Rotter dam; Trio. Ipswich; Sagacity, Dagenham; Ga zelle, Boston. Z; Ilias, Rotterdam; Bravo Con tender, Immingham; Oscar Mathies, Flixborough; Sagafjord, Antwerpen; Sandon, Antwerpen; Thara, Noordzee: Venus, Stavanger; Norderstedt, Flixborough; Martha Frïseke, Duinkerken, IJ muiden. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Ooster- burg, Rotterdam; Viking, Ipswich; Vanguard, Dagenham, Y; Gregory Achkanov, Antwerpen; Hebe 2, Oxelosand, Y; P. S. Gruzzi, Rotterdam; Anna Gerdes, Noordzee. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). De staanplaatsen van de woonwa gens. Op de achtergrond, in strak ge lid, de boxen. De staanplaatsen kos ten f 10,per week plus f 1,60 per week voor het waterverbruik. X IJmuiden, en A. C. M. G. van der Wiel, Strengholtstraat 9, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Planciusstraat 32; T. C. van Leeuwen, We- teringkade 46, Noordwijk, en L. Deenik, Wardenaarstraat 9, Velsen-noord, t.a. Noordwijk, Zeger de Moerstraat 5; J. B. G. Franke, Santpoorterstraat 8, Haarlem, en C. A. M. Molenkamp, Wulverderlaan 2, Santpoort, t.a. Santpoort, Bloemendaalse- straatweg 54; S. Wessel, Reggestraat 46, IJmuiden, en Y. Weidema, Elzenstraat 3, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Lagersstraat 13; J- P. Dalmeijer, Allard Piersonstraat 11-IV, Amsterdam, en W. J. M. Klok, Louise de Colignylaan 56, Santpoort, t.a. Amsterdam, Allard Piersonstraat 11-IV; J. Guijt, M. K. Hofstedestraat 22, IJmuiden, en A. Kraaij- enoord, Hazevlak 15, IJmuiden, t.a. IJmui den, M. K. Hofstedestraat 22; M. J. W. Koppen, Pleiadenplantsoen 2, IJmuiden, en H. A. van den Berkt, Dongenstraat 28, Be verwijk; W. J. M. Hamers, Thorbeckelaan 15, Velsen-zuid, en M. A. E. Tol, Meeuwen laan 63, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Oranje straat 26. De kampschool heeft f 1.3 miljoen gekost. Het onderwijzend personeel verhuist gewoon mee naar het kamp, want de kampschool te Bever wijk wordt verplaatst naar het cen trum. De kwestie Beverwijk kan opgelost wor den. Dat kamp moet in ieder geval weg. Of wij daar iri zullen slagen is een tweede. De IJmond beschikt binnenkort over 112 standplaatsen voor woonwagens: tachtig in het nieuwe centrum en 32 in het oude kamp te Velsen. In Oudorp zijn nog enkele plaatsen beschikbaar, over hoeveel plaatsen Haarlem, Haarlemmermeer en Amsterdam gaan beschikken is niet be kend. Zoals u ziet knelt het probleem niet alleen de IJmond, maar hangt het van velerlei regionale factoren af”. De heer Dijkstra is er de man niet naar om nu met vlag en wimpel te gaan ver klaren, dat in de IJmond alles koek en ei is. „Helemaal niet” zegt hij. „Vol is vol. Natuurlijk. Er mag straks niemand meer bij in Velsen als er in Heemskerk geen plaats is. Dat kunnen wij gemakke lijk zeggen, maar dan gaan die mensen net over de grenzen van de regio staan en zit een andere gemeente met het pro- leem van illegale woonwagenkampen. Wat moet je nu doen? Wij weten het niet. Op departementaal niveau is de hele kwestie in onderzoek en wat daar uitkomt is voor ons een groot vraagteken. In Heemskerk is nu een groot en prachtig centrum en daar dienen de woonwagengezinnen ge bruik van te maken. Hoe dan ook”. In het nieuwe kamp is men bezig met de afbouw. Bij de ingang verschijnt een zogenaamde passantenhoek: compleet met sanitair en aansluitingen voor water en elektriciteit. Direct na de ingang staat de telefooncel, de kampschool is bijna klaar, de tachtig boxen (oftewel schuren) staan netjes in gelid te wachten op de gebrui kers. Er is een patates-fritestent, want een van de kampbewoners had hierom ge vraagd en wilde zelf de zaak gaan runnen. Oké, zei het bestuur van het Woonwagen centrum. De gemeente Heemskerk kan over enkele weken starten met het inzaaien van de gazons en het aanleggen van de bosschages. Er komen wat speelwerktui- gen- Van de gemeente Heemskerk hoopt het bestuur in de nabije toekomst 20.000 m2 grond aan te kopen. Het geplande terrein voor de opslag van sloopspulletjes van de kampbewoners was té klein. „Je mag die mensen het brood niet uit de mond stoten, want woonwagen bewoners zijn vergaarders van alle moge lijke spulletjes. Dus meer opslagterrein was gewenst. Die zaak is nog niet rond”, zegt de heer Dijkstra, die wel goede hoop heeft, dat de gemeente Heemskerk binnen kort ja zal zeggen tegen het bestuur. Dan zal er opnieuw een klein probleempje zijn opgelost. „Het is nu echt oppassen geblazen. De kredieten zijn zo goed als opgeteerd, maar al die kleine karweitjes, die nog gedaan moeten worden, vragen bij elkaar geno men heel veel geld”, meent de heer Dijk stra. Van de opening zal niet veel zijn te mer ken. „Het wordt geen groots feest. Waar om ook wel, zo vragen wij ons af”. i x...xx..„„x<xi^Xx.xx-.x<;.x.:...xxZ IJMUIDEN. -» In IJmuiden werden donderdag de volgende besommingen ge maakt: KW 81 63.000; TX 21 15.800; VL. 105 1.080; GO 26 8.820; UK 17 en UK 249 1.760; UK 56 en UK 200 835. Vrijdagmorgen wérden in IJmuiden door 43 vaartuigen aangevoerd: 2976 kis ten en 694 kleine kisten vis, 1030 stijve kabeljauwen en 22.600 kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 47 kisten en 18 kleine kisten schelvis, 226 kisten wijting, 1046 kisten gul en kabeljauw, 124 kisten koolvis, 425 kisten en 558 kleine kisten haring, 82 kisten makreel, 790 kisten schol, 48 kisten tarbot, 52 kisten schar en 138 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tar bot 7.98-7.45, grote tong 7.79-7.33, groot- 7.61-7.31, tong I 7.77-7.12, tong II 4.81-4.36. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 140- 120, middel kabeljauw 132-100, zwarte grote koolvis 59, zwarte middel koolvis 60-53. Per tien stuks: grote kabeljauw 98-52, middel kabeljauw 68-60. Per stuk: kreeft 15.76. Per 50 kilogram: schelvis 70, schelvis I 57-31, wijting 54-34, schar 47-24, gul I 57- 50, gul II 52-39, gul III 38-28, grote schol 65-49, schol I 65-37, schol II 75-58, schol III 65-43, tarbot 315-105, griet 156-83, ma kreel 50-16.20, haring 38.80-30, tongschar 86-45, rode poon 95-40, horsmakreel 16- 6.50, bot 7.50-5, haai 65-38. Scheveningen. De aanvoer in Scheveningen bestond vrijdagmorgen uit: 20 kisten wijting, 140 kisten gul, 220 kisten schol, 45 kisten va ria, 5000 kilogram tong. Sx NAAM ADRES: Doo-halen wat met verlangd wordt. ft handelen. De heer Binnendijk is een be kend spreker op conferenties, jeugdkam pen en in koffiebars, die zich zondag ook hoopt te richten tot hen, die weinig of nooit een kerk bezoeken. Deze dienst be gint om tien uur. ook Haarlem aan de regeling deel, maar het ziet er naar uit dat deze stad binnen eigen gemeentegrenzen een kamp voor veertig woonwagens zal houden. Het regio nale kamp zou plaats gaan bieden aan 80 wagens. maandabonnee 6,90 kwartaalabonnee f 20.10 TE; - Daarna kunt u mij noteren als V gaan verhuizen naar de nieuwe standplaatsen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7