Wagenaar greep Santpoort in met Hofnar Zilveren Zweep MEDISCHE VERZORGING MET HET WEEKEINDE RICK EN PENNEY GETROUWD m Waver kan in VS niet voor desertie in plaats van Kampeerboeren maxima vragen nieuw beleid Excelsior ER geen censuur bestaan rijdt met Kennemerland Lange wachttijd voor gegadigden benzinestations Adviessnelheden HH Op Molukken zou worden vervolgd 9 VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1971 Fluoridering 1 Slotemaker Sjah-feest 1 Fluoridering 2 N.Ph.O. 1 Sjah-feest 2 nieuws N.Ph.O. 2 Na drie jaar nog geen antwoord Proef in Zuid-Holland KIND OVERREDEN DOOR TREIN Ontkenning door militair bestuur Kerkelijk - - y I wi. I "X f F. A. L. SODEKAMP, Haarlem. JOH. STEYGER. Zandvoort Een beeld uit de korte-baandraverij te Santpoort. (Van een medewerker) W. v. d. VAART, Haarlem pro- Blok te Jan Wagenaar kreeg Zilveren Zweep uitgereikt. MIEKE VAN GALEN, Haarlem dringend STICHTING WAAKZAAMHEID DRINK WATER, Bosch en Duin Burgemeester Bosman van Velsen over handigde meteen na afloop aan Jan Wa genaar de „Zilveren Zweep” en die reed toen een welverdiend ererondje over het parcours. campings Ze zijn (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Tweede-Kamerleden Knot en Van Thijn, (beiden PvdA) hebben minister Drees gevraagd of hü wel weet dat mensen, die vragen om langs auto snelwegen een benzinestation of een weg restaurant te mogen inrichten na drie jaar nog geen enkel antwoord hebben ontvan gen. Zij koppelen die vraag aan een reeks andere waarin zij zich ongerust tonen over het voorste] van de commissie interdepar tementale taakverdeling om het uitgifte- beleid van benzinestations en horeca-eta- blissementen langs de rjjks wegen van Ver keer en Waterstaat naar Economische Za ken over te hevelen. Zij menen dat van coördinatie bij de aanleg van nieuwe rijkswegen ten aanzien van de bedoelde voorzieningen nog minder sprake zal zijn dan nu reeds het geval is. Zij vragen tenslotte op welke manier de zienswijze van de stichting „Les routiers Européens” in het beleid is betrokken. HEEMSKERK Artsen. Van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur: R. Kloek, Jean Monnetstraat 288, Heemskerk, tel. 34555; van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur: J. J. van Monsjou. Rijksstraat- weg 16, Heemskerk, tel. 32240. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoedge vallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek. Zie Beverwijk. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Wit Gele- en Groene Kruis. Weekend dienst: zuster M. de Ruijter, Diepen- brockstraat 102, Heemskerk. Tel. 32644. Luiting, Vlaanderenstraat 8, Beverwijk, tel. 34543. SANTPOORT Arts: A. J. Th.van Wely, Hoofdstraat 268, Santpoort-Noord, tel.023-378510. Apotheek: Noorder Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, Tel. 023-374187. Voor tandarts, verloskundige, wijkver pleging en dierenarts: zie onder IJmui den. DIDAM Op een onbeveiligde spoor wegovergang in Didam is donderdagmid dag het vierjarig jongetje Nicolaas van Duimen onder een trein geraakt. Hij was op slag dood. Het kind liep achter een ouder zusje aan. Kennelijk heeft geen van beiden de trein zien aankomen. De uitslag: 1. Hofnar met Jan Wage naar (stal Wagenaar); 2. Godfried van S met Jan van Dooyeweerd (Dooyeweerd); 3. Boy van Quick met J. R. de Boer (Wagenaar). In Uw blad van 17 juli komt een bericht voor over een stencil dat aan de grens wordt uitgereikt en waarin Duitse toeris ten worden gewaarschuwd voor de gefluo rideerde streken in Nedearland. Het initia tief daartoe gaat uit van de heer Voorhoe ve te Bloemendaal en niet van de Stich ting Waakzaamheid Drinkwater, noch van enig comité van die naam. Ook wijst de Stichting de formulering van de waar schuwing in het bewuste pamflet zeer be slist af. UTRECHT. „Een daad van wijs her- bezinningsbeleid zou zijn het kamperen bij de boer spoedig te legaliseren”, heeft de Stichting Vrije Recreatie donderdag in een telegram aan de ministerraad laten weten. De SVR haakt daarmee in op de aankondiging in de regeringsverklaring, dat de gezindheid van het kabinet-Bies- heuvel er een zal zijn van voortdurende herbezinning op bestaande regels, voorzie ningen, verhoudingen en instellingen. In het telegram van de Stichting Vrije Recreatie wordt medegedeeld, dat duizen den Nederlanders thans genieten van het kamperen bij de boer, en nieuwe vorm van recreatie. Vernieuwing van het recre- atiebeleid is volgens de SVR gewenst. Enige redenen waarom ik tegen fluori dering ben: Met verdriet en afschuw heb ik in uw blad gelezen dat de Sjah van Perzië feest gaat vieren. Een afschuwelijk feest- Een onmenselijk feest. Feest, een milj oen en-feest, wat zeg ik miljarden-feest terwijl volksgenoten om komen, in ellende, in ontbering sterven van honger. Ongelooflijk, onvoorstelbaar. Koningen, prinsen en prinsessen gaan zich mee vergapen aan dit moordenaars- feest en zullen door het meedoen mede schuldig zijn aan dit onmenselijk gebeuren. Gaat H.M. koningin Juliana ook naar Perzië? Laten wij hopen dat zij niet gaat. Mocht het wel zo zijn dan stel ik voor dat allen die dit lezen de Koningin een briefkaart schrijven met alleen deze woorden: „Wij vragen U beleefd maar dringend niet naar Perzië te gaan om dit onmogelijke feest mee te maken”. Terugkomende van vakantie haast ik mij mijn stem te voegen bij degenen die al zijn gehoord over het conflict tussen het N.P.O. en zijn dirigent, wanneer ik aandring op een onderzoek door een des kundige, onpartijdige commissie ter wille van de rechtvaardigheid. S. BIELE-WINTERSHOVEN, Haarlem. DJAKARTA (Antara) Het militaire bestuur van de Molukken heeft berichten als zouden in het postkantoor van Ambon brieven worden geopend, onjuist genoemd. Volgens het militair bestuur is het niet waar da+ het postkantoor in Ambon cen suur uitoefent. Op de Molukken hebben berichten ge- I, circuleerd dat censuur was ingesteld op de brieven die communistische gevangenen op het eiland Boeroe hun familie op Java zonden. SANTPOORT. Op de met een dikke laag duinzand bestrooide Hoofdstraat in Santpoort vond donderdagmiddag in het programma van de plaatselijke feestweek de traditionele korte baandraverij om de „Zilveren Zweep” doorgang. Een fel be geerde prijs die in het bezit kwam van pikeur Jan Wagenaar met de slanke en elegant stappende Hofnar, een vijfjarige bruine hengst. Ook met Boy van Quick drong Jan Wagenaar tot de laatste omloop door en die moest toen gereden worden door J. R. de Boer. Godfried van S met Jan van Dooyeweerd wist Jan Wagenaar van een dubbele triomf af te houden. Voor deze korte baandraverij, waarvan de organisatie weer in vertrouwde handen was van de Harddraverijvereniging Sant poort en omstreken, bestond met bijna tweeduizend kijkers een redelijke belang stelling. Vooral de totalisator was bij de liefhebbers van de paardesport in trek en boekte net als in vorige jaren een omzet van ongeveer vijftienduizend gulden. Voor pikeur C. Swart, die zowel in 1969 als 1970 de „Zilveren Zweep” wist te bemachtigen, verliep het ditmaal in de Santpoortse korte baandraverij minder best naar wens, want reeds in de eerste omloop er namen 22 paarden aan de strijd deel werd hij zowel met Eros Hollandia als Diamant B uitgeschakeld. Meer succes had Jan van Wagenaar en hij drong zowel met Hofnar als Boy van Quick tot de vierde en laatste omloop door. Daarin kwam ook Jan van Dooye weerd met Godfried van S uit. Omdat er twee paarden van de stal Wagenaar tot de laatste drie waren doorgedrongen, moest Boy van Quick gereden worden door J. R. de Boer. Veel tegenstand had Wagenaar overigens niet ondervonden om het met zijn twee paarden zover te brengen, want verschillende van zijn mededingers gingen in de „fout”. Nadat Wagenaar in de laat ste omloop met Hofnar tweemaal duide lijk baas was gebleven over Godfried van S van Van Dooyeweerd, kwam hij ook twee keer tot winst op zijn eigen paard Boy van Quick met stalknecht De Boer op de sulky. Van Dooyeweerd greep met Godfried van S de tweede prijs en weer hield stal Wagenaar daarmee van een dubbele triomf. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het provinciaal bestuur van Zuid Holland gaat een jaar lang een proef nemen met adviessnelheden op en kele provinciale wegen. Deze snelheden zullen worden aangegeven met rechthoe kige blauwe borden met witte tekst. Het betreft hier snelheden variërend van 40 tot 90 km per uur. Het is de bedoeling, dat de weggebrui kers op deze wegen, afhankelijk van de weersomstandigheden, een rijsnelheid kiest binnen de grenzen van het gegeven advies. De adviessnelheden zijn bepaald aan de hand van een voorafgaand weten schappelijk onderzoek. Het zal voor een belangrijk deel van de medewerking van de weggebruikers afhangen of adviessnel- heden in bepaalde gevallen een betere bij drage kunnen leveren aan de verhoging van de verkeersveiligheid dan de starre snelheidsbeperkingen. BEVERWIJK. Artsen. Voor de groep artsen Fierstra, Lange, Plantinga, Reddingius, De Ruiter, Rolink, Verséwel de Witt Hamer, Visser en Vreeling wordt de dienst waargeno men van zaterdagmorgen 10 uur tot zon dagmorgen 9 uur door J. D. Reddingius, Prinsesselaan 5, Beverwijk, tel. 25551. Voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zondagmorgen 9 uur tot zon dagavond 24 uur door M. A. de Ruiter, Dr. Schuitstraat 44, Beverwijk, telefoon 23553. Voor de groep artsen Guldemond- Swaab, Ten Harmsen van de Beek, Hom mes, Kester, Vos en Zeijlmans wordt waargenomen op zaterdag en zondag door G. J. Vos, Arendseweg 124, Bever wijk, tel. 23586. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoedge vallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek. Voor de zatedag-, zondag-, avond- en nachtdienst in de periode van vrijdag 6 augustus 17.30 uur tot vrijdag 13 augustus 17.30 uur: apotheek Van der Kolk, Zeestraat 27, Beverwijk, tel. 23820. Van vrijdag 6 augustus 17.30 uur tot maandag 9 augustus 8 uur is tevens ge opend: de Heemskerkse apotheek, Kerk- weg 11, Heemskerk, tel. 33550. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme. Spreekuur iedere vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Gees telijke Volksgezondheid, Moensplein 10, Beverwijk. Stichting Samenwerkende Groene-Kruis- verenigingen. Weekenddienst: zuster P. Naar aanleiding van het artikel over Deense, Zweedse en Noorse commentaren over het eventuele vertrek van „konink lijke gasten” naar Perzië zou ik in ge- moede willen vragen: hebben deze „ko ninklijke” mensen dan in het geheel geen schaamte Iedere dag die God geeft eten zij het vette der aarde, zij maken via dagblad en tijdschrift-reclame een handig gebruik van de sentimenten der grote massa. Ze weten dat tweederde der mensheid in ellende en armoe leeft met als dagelijkse begeleider de honger. Ze weten beter dan wie ook dat zij in deze enorme materiële weelde leven dank zij het bloed, zweet en tranen van de miljoenen underdogs. Desondanks gaan zij naar een miljoenen dollars verslindend feest in een land waar nog feodale toestanden heersen, in een land waar eeuwen „koninklijke” lieden de domme massa hebben geknecht en uit- i gebuit, niet om het land vooruit te helpen maar ter meerdere glorie van zichzelf. De nazaat van deze schaamteloze heer sers gaat nu. God betere het, feest vieren! Neen, in ons vocabulair kan ik geen woord vinden dat uitdrukking kan geven aan mijn verachting voor deze „koninklijke” lieden. i. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Minister Van Agt van Justitie heeft van het Amerikaanse State Departement vernomen dat Ralph Waver die vorig jaar in Rotterdam ztfn schip verliet, in Nederland onderdook en aan vankelijk bestemd was om aan de Ame rikaanse militaire autoriteiten te worden overgeleverd in de Verenigde Staten niet zal worden vervolgd wegens deser tie „in t(jd van oorlog”. Het Vietnamcon- flict levert namelijk geen „tijd van oorlog op” volgens de Amerikaanse jurispruden tie, Waver was bovendien niet bestemd voor de dienst in Vietnam. Waver zou als hij in Amerika zou te rechtstaan alleen wegens onwettige afwe zigheid kunnen worden vervolgd, waar voor een maximum straf geldt van één jaar dwangarbeid. De minister beschikt niet over gegevens dat er in Amerikaanse gevangenissen toe standen bestaan welke naar Nederlandse begrippen uit humanitair oogpunt onaan vaardbaar zijn zoals het Eerste-Kamerlid Van Wijk (PSP) suggereerde in de vragen die hij de minister stelde. Het bovenstaan de is ontleend aan de antwoorden van mi nister Van Agt op die vragen. Van schen ding der mensenrechten is in het geval Waver naar ’s ministers oordeel geen spra ke. „Politieovervallen op vrije moeten taboe worden verklaard, een vloek in een vrij en democratisch land”, aldus het telegram aan de minister raad. In een toelichting zei SVR-voorzitter W. T. van den Berg uit Meerkerk, dat de woorden van premier Biesheuvel mooi klonken, „maar het komt nu aan op daden”. De heer Van den Berg kan zich moeilijk voorstellen dat premier Biesheu- veel (zelf oud-boer) geen begrip zal op brengen voor de verlangens van de rond 300 boeren-beheerders van vrije campings. Er moet snel wat gebeuren, vindt de heer Van den Berg, want we kunnen niet blijven leven met de dreiging van politie overvallen. Met de nodige belangstelling heb ik ken nis genomen van het interview met de heer Slotemaker, voorzitter van Neder lands enige echte superomroep de AVRO- In bovengenoemd interview doet deze voorzitter naar mijn mening een krasse uitspraak. Hij zegt o.a. „Peyton Place en Gert en Hermien dat is gericht op on schuldig volk”. Men kan zich afvragen of de heer Slotemaker wel gemotiveerd is om zulke (terwille van z’n borrelvriendjes) ongenuanceerde taal te bezigen. De vraag die daaraan onverbrekelijk aan vast zit zou als volgt kunnen luiden: welk deel van de bevolking wordt hiermede bedoeld? Ik heb nl. geen idee! Misschien is de schei dende voorzitter bereid zich nader te de tailleren. Ik heb persoonlijk alleen deel 1 van het onschuldige feuilleton gezien en ben ook niet devoot van Gert en Hermien en ben evenmin een bewonderaar van Wi- bo’s vraag- en antwoordspelletje. Resume rend kan ik mijzelf dus niet onderbren gen onder het onschuldige deel van de bevolking. Welke benaming zou de heer Slotemaker hiervoor hebben? Overigens heb ik respect voor Uw correspondent die het allemaal aan moest horen! onopvoedkundige maatregel; als tandcariës door ver keerde voedingsgewoonten wordt ver oorzaakt, dient in dat vlak een maat regel genomen te worden of daartegen propaganda gemaakt. Met een laco nieke aanbeveling van de Gezondheids raad bereikt men niets. Waarom kan bijvoorbeeld op kristalsuiker geen ho gere belastingheffing komen en de be lasting op volwaardige suikers niet verlaagd worden? De hoogte van de belasting op schadelijke suikers zou dan gelijke tred kunnen houden met de toe- en afname van tandcariës. Als men dan geen heilige huisjes wil aan tasten, zou bijvoorbeeld fluor aan een bepaald soort zout kunnen worden toe gevoegd zoals men dat reeds met suc ces in Zwitserland toepast. 4) De dosering van het chemische medi cijn (toevoeging) fluor komt in ong drinkwater, thee, koffie, in dranken die gefluorideerd zijn, in groenten, aardappelen, in de melk via de koe, die eveneens gefluorideerd water drinkt. Nog afgezien van de individu ele gevoeligheid voor medicijnen en met veronachtzaming van de zieken, waarom het echter juist gaat, is het niet te voorkomen, dat de een veel meer fluor krijgt dan de ander. Is dat medisch verantwoord? 5) Als de wet het medicijn fluor toevoe ging noemt, bestaat er dan geen wet die de toevoeging van vergift (want dat is fluor in zijn massale hoedanig heid) aan het water strafbaar stelt? Brengt de overheid de waterleidings- mensen. die deze taak moeten uitvoe ren, door fluoridering niet in gewe tensnood? Dit zijn slechts enkele aspecten van de maatregel die Volksgezondheid ons wil opleggen. In september valt hierover de beslissing van de Haarlemse raad. Ver dedig uw vrijheid en gezondheid door mee te werken aan de handtekeningenin zameling tegen fluoridering en geef u daartoe op bij het Comité Waakzaamheid Drinkwater of bij mii (telefoon respec tievelijk 256788 en 256085). A. GROENEVELD. Haarlem RICK VAN DER LINDEN, leider en organist van de Haarlemse pop groep Ekseption en balletdanseres Penney de Jager zijn gisteren in stilte in het Zeister slot getrouwd. Om de pers, fans en andere belangstellenden te ontlopen hadden ze het huwelijk op het laatste nippertje anderhalf uur vervroegd waardoor enkele familie lede^ zoals Ricks broer met zijn vrouw en kinderen, te laat op de trouw plechtigheid verschenen. NA DE HUWELIJKSVOLTREK KING ging het bekende poppaar met de gasten naar Penney’s ouderlijk huis in Den Dolder. In de tuin kreeg het veel cadeaus aangeboden. Het tuin feest werd echter verstoord door de vele wespen die rond de gasten zoem den. Vooral Penney had het te kwaad en liep gillend rond om de wespen te ontlopen. OP HET VOORPLEIN van Slot Zeist hadden zich in het begin van de middag honderden jonge fans ver zameld die hun idolen de trouwzaal wilden zien binnengaan. Toen ze hoor den dat het huwelijk al in de ochtend was gesloten dropen ze teleurgesteld af. BASKETBAL. In een wedstrijd voor het Europees jeugdkampioenschap basketbal heeft het Nederlandse meisjesteam in de Tsjechische plaats Suotica met 76-37 (36-18) gewonnen van Zwitserland. IJMUIDEN Artsen: Van zaterdagmorgen tien uur tot zondag 24 uur R. J. Hauer, De Genestetl. 4, Driehuis, tel. 14203; J. Noorda, M. K. Hofstedestraat 48, tel. 15652; H. Pa- leari, Dolfijnstraat 176, Tel. 11085. Apotheek: Apotheek Ledeboer, Kenne- merlaan 80 Tel. 14229. Verloskundige: Voor verloskundige hulp wende men zich tot de eigen verloskun dige. Bij geen gehoor belle men 008 (boodschappendienst) om te vernemen wie de dienst waarneemt. Wijkverpleegster Het Wit-Gele Kruis: Voor dienst in het weekeinde bellen 02550-15645. Wijkverpleging Het Groene Kruis: zus ter M. van der Meulen, Bramenvak 32, IJmuiden, Tel. 14378; zuster A. Groen, Kruisberglaan 151, IJmuiden, tel. 10896 Tandarts: Voor Velsen, Beverwijk en Heemskerk, G. Zegel, P Potterstraat 21, IJmuiden, tel.02550-14832. Dierenarts: De dienst voor zieke huis dieren wordt waargenomen door de die renarts J. P. Westerman, Hartenlust- laan 7, Bloemendaal, tel. 023-251555. 1) Het is een ondemocratische dwang maatregel tegen de wil van een meer derheid der bevolking. 2) De wijze waarop „Fluorideringsfeiten” het krantje van Volksgezondheid, die meerderheid betitelt als: „de klant, die zich voor het verkrijgen van onge fluorideerd water moeite moet ge troosten”. 3) Fluoridering is een (Van onze wielermedew erker) HAARLEM. Op het Industriepar- cours in de Waarderpolder houdt de Haarlemse Raceclub Excelsim zondag een clubontmoeting met de Beve^wijkse ren nersclub Kennemerland D<= start is ’s morgens om half tien De amateurs rijden 80 k>> de lieuwe- lingen 60 km., de aspiranten 40 km. en de ■eugdklassers respectievelijk 15, 10 en 5 km. Door de eeuwen heen heette Haarlem „De Muziekstad” van Nederland. Nu, ge loof het maar. Het Haarlemse muziekle ven heden ten dage verslapt behoorlijk. Ons Haarlem bezit een orkest (uitge sloten het Toonkunstorkest, dat ook tegen woordig louter uit vakleerlingen bestaat) namelijk het „Noord-Hollands Philharmo- nisch Orkest.” Ook daar zijn, waarom ook niet, reeds moeilijkheden gerezen. De dirigent Henri Arends, sinds 1957 eerste dirigent van voor- noemd orkest, moet plotseling het veld ruimen. Dit besluit zou berusten op inter ne moeilijkheden. Nu als buitenstaander wil ik wel zeggen dat Arends dit orkest wel de nodige bekendheid heeft bezorgd. Goed weet ik nog van de moeilijkheden die er zich afspeelden na het eerste „Hartewens-festival”. Die ene snikhete zondag. Het was, dit wil ik nu nog zeg gen na zoveel jaar, een geweldige dag. Paul Christiaan van Westering was er niet zo mee in zijn sas. Hij, zo vond deze musicus voelde zich dronken net zoals wijn en bier zich ver mengen, hiermede doelend op het gramma dat was samengesteld uit klas siek en populair. Maar Henri Arends heeft met die dag, zowel bij de jongeren als bij de ouderen, de spijker op de kop geslagen. Het resul taat: De volgende jaren ook van die fes tivals, met nog meer deelname en bekend heid voor het orkest. Laten de direktie en de musici hun zinnen bij elkaar houden, voordat ze een stap gaan nemen die nooit meer goed te maken is. Dan wil ik dit ook nog naar voren brengen: Het „Christiaan Müller” orgel is toch niet alleen gebouwd voor de aangewezen stadsorganisten? Fei- ke Asma bij voorbeeld zal hem heus niet kapot maken hoor. Ook op de gemeente raad nog een beroep! Vorig jaar stond er zo’n geweldige maquette in de krant voor stellend een concertgebouw met schouw burg aaneen. Is de bouw al begonnen? Waarom niet meer subsidie voor zulke dingen? Ik kan u verzekeren dat zo’n sub sidie verantwoord is. Geref. Kerken Beroepen te Echten J. S. Helmantel, kandidaat te Echten, die dit beroep heeft aangenomen. Geref. Gemeenten Beroepen te Slikkerveer P. Dorksland.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9