IJmuider Courant I i- I/ Invalide overwon met doorzettingsvermogen een ernstige handicap I X I Geen ander bezit is autootje. Hy zal onvermijdelijk is, b.v. na een ernstig ongeluk dat hem in- auto te besturen. rusten, bouwde hy een auto, aangepast Sindsdien rjjdt hy weer - zonder armen langs Heren wegen (Van een medewerker) ’s T TUF JAAR GELEDEN was de y toen Franz (bij Heidelberg) een gelukkig en tevreden mens. Hij was verloofd met een aardig meisje, had een beste baan als elektrotechnicus en een bijna nieuwe „kever”, voor een spootprijsje op de kop getikt. Toen gebeurde het bedrijfsongeluk dat hem levenslang invalide zou ma ken. Eerst was er nog een flauwe hoop dat althans een van zijn ar men gered zou kunnen worden, maar na zeven operaties en enkele maanden ziekenhuis moest ook die geamputeerd worden. 29-jarige Eberhard uit Neckargemünd mens als het eigen schikt maakt om een Zoiets overkwam een zo begeerlijk in de van doen tenzy dat ogen van de moderne er nimmer afstand aan zjjn handicap. valide, en dus onge- jonge Duitser, maar inplaats van te be- j r iï^ii MAN ZONDER ARMEN RIJDT WEER AUTO Erbij de rijstand, in „vrij” of in de achteruit te duwen." Stads- dim- en groot licht worden be diend met de rechterknie via drie knoppen onder de „remkolom.” Andere hendels of knoppen onder voet- en kniebereik bedienen de clignoteurs, ventilatie, verwarming en claxon. En De de het de zo TROTS WORDT de auto een VW 1600 „vorgeführt.” Met zijn knie drukt Franz de verlengde hefboom van de portierkruk in en de autodeur opent zich een handbreed. Met zijn voet opent hij hem helemaal en laat zich neer op de bestuurdersstoel. „Kijk, er is geen stuurwiel! Dat ding dat eruitziet als de BIJZONDER JAMMER vindt hij het dat geen enkele fabriek of firma be reid bleek, de door hem en zijn vrien den uitgekiende vindingen in serie te gaan vervaardigen, hoewel er naar zijn mening toch duizenden gehandicapten zijn, die daarom zitten te springen: „Denk bijvoorbeeld maar eens aan de softenonkinderen, de oorlogsslachtoffers en al die andere invaliden, voor wie autorijden zoiets als een nieuw leven zou betekenen." dan stuurt de wagen naar links, en ach teruit stuur je naar rechts, eigenlijk dóódsimpel, nietwaar? Ook dat stuur is bekrachtigd. Gas geven en minderen ge beurt normaal met de rechtervoet, terwijl de rechterknie de verlengde hen del van de versnellingsbak bedient. Een automatische bak: ik hoef ’m alleen in Eberhard Franz heeft inmiddels een paar kunstarmen gekregen, maar daar mee kan hij zijn oorspronkelijke be roep niet uitoefenen, noch een auto be sturen. Hij heeft nu een baan als tech nisch opzichter en rijdt wekelijks om streeks 600 tot 800 km. Totaal heeft hij er, in zijn aangepaste VW. nu al ruim 160.000 km zonder schade of ongeluk ken opzitten en het is dan ook geen wonder dat de Duitse „TÜV” (die elke wagen streng op veiligheid keurt) hem geen enkele beperking in het autorijden meer oplegt, hoewel hij in het eerste jaar na de toelating van zijn wagen slechts maximaal 65 km per uur mocht rijden. DE VERLOVING maakte hij zelf uit. Hij had immers geen toekomst meer en hij wilde niemand aan zich binden. Maar dat hij nooit meer auto zou kun- en rijden, daarbij wilde hij zich niet voetstoots neerleggen. „Ik was gek op rijden” zegt hij. Niet hard, alleen voor mijn plezier. De dok ters vertelden me, dat ik geen kans had. Eenvoudig omdat er geen auto’s gemaakt worden voor lui met een dub bele handicap als de mijne. Maar ik wou er niet aan. Samen met een paar goede vrienden, onder wie een auto- technicus, bogen we ons over het pro bleem. We schreven firma’s in binnen- en buitenland aan, waarvan bekend was dat ze auto’s aanpassen voor in validen. Geen had een passende oplos sing voor mijn probleem. Maar zelf doordenkend op bestaande modifica ties, kwam er, stukje bij beetje, wat licht in de duisternis. Althans: op pa pier. Maar pas bij uitwerking van onze ideeën in de praktijk moest blijken, of het allemaal bevredigend zou werken.” „Tenslotte vonden we een kleine con- structiewerkplaats die onze vreemde bedenksels wel wou uitvoeren. Het was geen eenvoudig karwei en het vergde vele maanden. Ik stak er al mijn spaar centen in, maar het loonde moeite en kosten. Oordeelt u zelf maar..." ALLE SPECIALE voorzieningen in de auto zijn zo geconstrueerd dat de motor als die versleten is zonder meer door een ruilexemplaar vervan gen kan worden. Franz’ voornaamste zorg is dan ook, hoe lang de carrosse rie het uithouden zal. Want de bouw van een nieuw exemplaar zou hem, on geacht de nieuwprijs van de auto, ze ker opnieuw 10.000 mark kosten: het bedrag dat er aan zijn huidige 1600 ver dokterd is. stuurkolom, met het leren kussentje er bovenaan is de rem, ik hoef er maar met mijn borst tegen te drukken en hij staat uiteraard via rembekrachti- ging. En sturen, ja, dat doe ik met m’n linkervoet. Die past precies in die voet greep links die er als een rolschaats uit ziet. Beweeg ik dat ding naar voren, als Franz ons even meeneemt op een demonstratieritje ziet het er niet naar uit of iets in de bediening of besturing hem vermoeit. „IK DENK,” zegt hij tenslotte, „dat je al die dingen fabrieksmatig zou kun nen bouwen voor niet meer dan een derde van het geld, dat ik erin ge stoken heb. Maar nog eens: wat mij be treft was het iedere pfennig waard!” Bij de foto’s: Eberhard Franz in zjjn auto. De stang voor hem is de „borstrem”. Rechtsboven: remstang met daaronder lichtknoppen, geheel links stuurpedaal en daarboven starterhendel. Daaronder: opent hij met de knie het portier. Onderste foto: rechtervoet en knie bedienen de keuzehendel van de automatische versnellingsbak.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11