Buit in totaal 180.000 mark WEER VIJF OVERVALLEN OP WESTDUITSE BANKEN Telefoon in Duitse treinlokomotieven Schoonheid uit Libanon Peking roert zich op de Balkan „Britse diplomaten in Moskou spioneerden i 1 Oe Thant ziet af van alle reisplannen Schot zeilt de wereld rond Dubbele remmen worden straks Ongeregeldheden bij herdenking Felle kritiek op Hirosjima Stalin in Russische encyclopedie neemt toe Nieuwe regering in Marokko Aantal gevallen van cholera VERSNELDE UITVOERING VAN BESTAANDE PLANNEN verplicht in EEG ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1971 2 5 BESCHULDIGING VAN IZWESSIA 99 (Van onze redactrice in Wenen) Kritiek WILT U i Op medisch advies Aanvallen op Japanse premier WENEN De zomermanoeuvres van het Warschaupact zijn geheel en al geconcentreerd op dat gebied, dat naast de Arabische wereld op het ogenblik één van Moskou’s grootste zorgenkinderen vormt: de Bal kan. Eerst beginnen in juni in de zuidelijke Oekraïne manoeuvres onder de veelzeggende naarn „Joeg” ofwel „Zuid”. Thans zijn in Hongarije onder de codenaam „Opaal ’71” manoeuvres bezig, die in afmetingen volgens radio-Boedapest zijn te vergelijken met „Moldau” in 1968 in Tsjecho-Slowakije en „Wapenbroederschap” in 1969 in de DDR en Polen. Binnenkort beginnen ook in Bulgarije voor het eerst sinds vijf jaar mili taire oefeningen van het Warschaupact. In oost-west richting 7* re ADVERTENTIE 1 tl (Van onze redacteur in Bonn) ’VVVVVWVWWVVVVVVVWVVVVVVVWVVVWVWWWWVWVVVVVVVWWVVVVWWVVWWVWVWWWVVVVVWWWWWWWVVVVVVVVWX/VVVWVVVVVVVV 1 i i l r Een vrolijke en kleurrijke groep van Libanese volksdansers op Heathrow Airport in Londen ter ere van het 25-jarig bestaan van de Middle East Airlines. Van links naar rechts; Yolla Hadad, 19, Fouad Faisal, 21 en Giselle Araman, 20. De pogingen mislukten omdat de lijfwach ten van de premier tijdig konden ingrij pen. Toen Sato met een krans naar het ge denkteken liep, kwam er een meisje uit de omstanders naar voren dat op hem toe wilde springen. Lijfwachten grepen haar en brachten haar weg. ig u n e e tl r s i Invoering van het systeem in de gehele Duitse Bondsrepubliek wordt overigens een dure aangelegenheid: 9.000 tractie-voertui- gen zullen van telefoon moeten worden voorzien en langs 30.000 km spoorbaan zul len zend- en ontvangstmogelijkheden aan wezig moeten zijn. Zoals vrijwel overal in de wereld, heeft ook in Duitsland elke trein een nummer, dat men, net zoals in Nederland, in het spoorboekje kan vinden. Dit nummer zal ook een telefoonnummer zijn, waaronder de machinist te bereiken zal zijn. De machinist kan onderweg spreken met de treindienstleider en met de lijnwerk plaats. Via de treinomroep kan de machi nist voorts telefonisch verkregen informa ties aan de passagiers overbrengen. Ook de conducteur kan met de telefooncentrale spreken. Maar opdrachten als „sneller rij den” of „langzamer rijden” en „stoppen” worden gegeven door eenvoudig in de cen trale een toets in te drukken. Daarover Inmiddels is gisteren de deining over de van woensdagavond nog toegenomen. In de pers en ook door politieke groeperingen is scherpe kritiek geuit op het feit dat de Münchense politie het leven van de vier gijzelaars onvoldoende heeft kunnen be schermen. Het onderzoek van de zaak is sinds vrijdag in handen van de hoogste Beierse politie-instantie. Zowel de politie als de officier van justitie in München is namelijk direct verantwoordelijk voor het schietbevel, waarna niet alleen een gang ster werd gedood maar bovendien een ge gijzeld 20-jarig meisje zo zwaar werd ge wond dat ze een dag later overleed. Bij sectie is gebleken dat het meisje door vier kogels is getroffen. Slechts een ervan werd echter in het lichaam terugge vonden. Uit de diepte van de wonden zou kunnen worden vastgesteld dat zij door de gangster, die haar juist gedwongen had in een auto plaats te nemen, moet zijn neer geschoten. Ter wijl de politie van flinke afstand vuurde, zouden de schoten waar door zij is geraakt van ongeveer ander halve meter zijn af gevuurd. Ook het pa- troontype zou overeenkomen met dat in het machinepistool van de gangster. Nu schijnt hij de Russen ook nog de doortocht van troepen naar de manoeu vres in Bulgarije te hebben geweigerd. Hoe hoog de controverse tussen Boeka rest en Moskou is opgelopen, toont ook Ceaucescu’s afwezigheid op de Oost- europese topconferentie op de Krim aan. ZIJLWEG 138 Tel 32 77 77 UW WONING SNEL EN GUNSTIG VERKOPEN HAARLEM Privé 26 77 00 RABAT (AFP). Koning Hassan heeft gisteravond een nieuwe regering vormd. Lamrani, minister van Defensie is gene raal Mohamed Oefkir en van Buitenlandse Zaken dr. Abdellatif Filali. Premier Lamrani was minister van Fi nanciën in het vorige kabinet. t» i. 1 e i s a 3 e j et ft se is ig sr ie et e f e ik it es sa Cr ie ie n. ;n (i- sa a- rs m ie er rt Lit s- n- is ;n 1. n id ip g- o- m et a- et in n. ir ÏT >n :h te n n, l- If a, t- ïl n BRUSSEL (DPA) Met ingang van oktober 1974 moeten alle nieuwe auto’s in de EEG zijn voorzien van een dubbel remsysteem. Dit staat in een richtlijn van de Europese ministerraad. De maatregel betekent een volgende stap op weg naar de uniformering van de voorschriften voor het wegverkeer in de gemeenschap. Elke telefooncentrale krijgt een bereik van ongeveer 100 km. Als de trekvogel route telefonisch bereikbaar is, zal als vol gend traject Keulen-Aken aan de beurt ko men. NEW YORK (Reuter). Secretaris-ge- neraal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft op advies van zijn artsen al zijn reisplannen geannuleerd, zo is gisteren bekend gemaakt. Hij zou onder andere deze en volgende maand bezoeken bren gen aan Afrika en Europa. Waarschijnlijk zal hij New York niet voor het eind van het jaar verlaten. Zij zouden inlichtingen hebben verzameld over werven, havens, patrouilleschepen, luchtafweerinstallaties en vliegvelden. Bij het artikel was een fotootje af gedrukt van twee mannen met verrekijkers. Het on derschrift luidde: „Wolstenholme en Dy kes aan het werk aan boord van het stoom schip Alexander Poesjkin”. MOSKOU (Reuter) Het laatst ver schenen deel van de „Russische histori sche encyclopedie” bevat felle kritiek op wijlen Jozef Stalin. In een biografie over tweeënhalve pagina staat dat hij „een ernstige misrekening” maakte „in de be oordeling van het tijdstip van een mogelij ke aanval op de Sovjet-Unie door fascis tisch Duitsland, wat zeer ernstige conse quenties had in de eerste maanden van de oorlog”. Het blad schreef dat „misschien het mo ment is aangebroken om te gaan denken over inkrimping van het personeel van de militaire attachés bij de Britse ambassa de in Moskou en over de invoering van beperkingen voor hun verplaatsing over het grondgebied van ons land”. In Londen bestempelden Britse functiona rissen het relaas van de Izwestia als „her senschimmig” en waarschijnlijk bedoeld om de aandacht af te leiden van „het wangedrag” van Russische diplomaten in Engeland. Volgens persberichten had mi nister van Buitenlandse Zaken Sir Alec Douglas-Home juist woensdag de Russische ambassadeur Smirnovski ontboden om hem nog eens te wijzen op de activiteit van sommige Russische diplomaten in Londen, die onverenigbaar is met hun diplomatie ke status. Ook in Engeland werd gisteren Hi rosjima herdacht. Op de foto legt een meisje met een zwarte kap, waarop het ban-de-bom teken, over het hoofd, een krans bij een oorlogsmo nument in White Hall in Londen. Zijn bemiddeling tussen Washington en Peking, met als direct gevolg de uitnodiging van Mao Tse Toeng aan Nixon, zal daaraan niet vreemd zijn. De Volksrepubliek China heeft, zo zij al niet de directe oorzaak van de re bellie op de Balkan is, het daar heer sende nationalisme wel optimaal weten uit te spelen. Het is Peking door het opsteken van een beschermende para- pu boven de drie Oosteuropese rebellen enerzijds gelukt de ideologische me ningsverschillen in Oost-Europa aan te wakkeren en daar anderzijds zijn eigen HIROSJIMA (Reuter) Vier betogers hebben gisteren geprobeerd premier Eisa- koe Sato van Japan aan te vallen tijdens een herdenkingsplechtigheid voor de slacht offers van de atoombomaanval op Hiro sjima. Even later renden drie jongemannen op Sato af. Ook zij werden gegrepen en na een kort gevecht aan de politie overgeleverd. In totaal zijn rond 80 betogers gearres teerd. „nieuw-linkse” groeperingen had den het bezoek van Sato aan Hirosjima en zijn deelneming aan de plechtigheid wil len verhinderen, onder meer uit protest, tegen de huidige militaire politiek van Ja pan. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De geruchtmakende bankoverval in München, waarbij twee mensen het leven verloren, is vrydag gevolgd door een serie van vijf aan vallen op banken in de Bondsrepubliek. In totaal werd ongeveer 180.000 mark buitgemaakt. In West-Berlijn werd de plaatsvervangend leider van een bankfiliaal in een been geschoten, toen zijn kassier er naar het oordeel van twee gewapende overvallers niet snel genoeg in slaagde om zijn kas te openen. Met ongeveer 35.000 mark en een jonge vrouw als gijzelaar ging het duo er vandoor. De vrouw werd na een korte autorit vrijgelaten. Daarom zijn de jongste manoeuvres van het Warschaupact meer dan een waarschuwing. Ze zijn een onmisken baar dreigement aan het adres van Boekarest, Belgrado en Tirana en zo zijn ze daar ook opgevat, getuige de felle protesten. De Balkan is daarmee, zo- Deze ontwikkeling voltrekt zich in een periode, dat dat rode imperium op alle fronten begint te desintegreren: in de communistische wereld zelf, waar het de aanslag op haar leidersrol allang verloren heeft, in Afrika, waar zich on der Aarabische landen een groeiende anti-communistische instelling merk baar is en in de wereldpolitiek, waar het zich door de belangencoalitie tus- den De Verenigde Staten en China in een hoek gemanoeuvreerd voelt. Juist die desintegratie dwingt Moskou ertoe zijn greep op de Oosteuropese landen te versterken. En om althans aan zijn westgrenzen de status quo te handha ven. Iedere eigenzinnigheid a la Dubcek betekent een directe aanslag op de vi tale Russische belangen. II ge- Premier is Mohammed Karim In 1971 zijn al 14.700 mensen aan chole ra overleden. Onder de Pakistaanse vluch telingen in India zijn 40.000 gevallen ge constateerd, waarvan 5.146 met dodelijke afloop. Afrika wordt in 1971 vrijwel even zwaar door de cholera getroffen als Azië: 45.705 gevallen tegen 47.195 in Azië. Slowakije, dat tot dan toe in tegen stelling tot Polen, Hongarije en de DDR daarvan verschoond was geble ven. Alleen een ultimatum van de lei ders in Praag kon tenslotte de terug- toch bewerkstelligen, waarvoor ze lutte le dagen later een militaire bezetting in ruil moesten ontvangen. Bier. Om een eind te maken aan het voortdurend tekort aan bier zal Honga rije dit jaar een miljoen hectoliter im porteren veel meer dan gebruikelijk. Een blik op de landkaart is voldoen de om vast te stellen, dat daarmee alle bereikbare Balkangrenzen zijn ge mobiliseerd. Dat is zeker geen toeval. Het spectaculaire verloop van massale manoeuvres als intimidatie-instrument te gebruiken is een oude tactiek van de Russen. Ook in juni 1968 toen ze met stijgende nervositeit het experiment van Dubcek in Praag gadesloegen, pro beerden ze met grootscheepse manoeu- MOSKOU (Reuter). Het Russische re- geringsblad Izwestia heeft gisteren de Brit se marine-attaché in Moskou, kapitein Hen ry Ellis, diens twee assistenten Dykes en Wolstenholme, en een lagere ambassade- functionaris, Leonard, beschuldigd van spionage-activiteit. De Europese Commissie vond dat het falen van remmen een van de belangrijk ste oorzaken van verkeersongelukken is geworden en dat „een auto met plotseling weigerende remmen veel gevaarlijker is dan een geladen geweer”. Met een gescheiden remsysteem kan men bij een breuk in een der remleidin gen altijd nog alleen op de voor- of ach terwielen stoppen. FRANKFORT. De Duitse spoorwegen, gealarmeerd door een serie ernstige on gelukken de laatste tijd, gaan in versneld tempo alle tractie-voertuigen met telefoon uitrusten. Op het ogenblik wordt met deze trein-telefoon een proef genomen op het baanvak Bad Schwartou (bjj Lübeck)- Puttgarden, de zogenaamde trekvogelrou te, onderdeel van de voornaamste spoor wegverbinding tussen Duitsland en Scandi navië. De encyclopedie herinnert eraan dat Le nin kort voorzijn dood in 1924 had ge waarschuwd dat Stalin niet op de post van algemeen partijsecretaris moest worden gehandhaafd. De „ongefundeerde massa le onderdrukkingmaatregelen” van de ja- ren dertig brachten partij, volk en leger grote schade toe, zo zeggen de auteurs. Stalins geschriften over politiek en econo mie bevatten „foutieve” en subjectieve” standpunten, die uitermate schadelijk wa ren daar ze bij zijn leven nimmer werden bekritiseerd. In de jaren dertig had hij ook fouten begaan bij de collectivisatie van de landbouw. De persoonlijkheidsverheer- lijking was op zich echter niet voldoende om „de aard van de socialistische maat schappij” of het basiswerk van de partij te wijzigen, aldus het artikel. Dit hele baanvak en 50 tractie-voertui gen zijn met de zogenaamde trein-telefoon uitgerust. In de komende herfst zal het systeem daar volledig in gebruik zijn. In tegenstelling tot het mobilofoonver keer van politie en taxi’s moeten aan een dergelijk systeem voor de spoorwegen veel hogere eisen worden gesteld, omdat de vei ligheid er nooit door in gevaar mag ko men. De Duitse Bundesbahn heeft nu te zamen met een groot concern een systeem ontwikkeld, dat aan deze eisen voldoet. Behalve het voeren van het gesprek is het met dit systeem ook mogelijk om op drachten aan de machinist te geven door het indrukken van toetsen. Door een groot aantal bij ons gere gistreerde aanvragen in. Haarlem en omgeving, zijn wij in staat op vakkun dige en snelle wijze te bemiddelen bij de verkoop van uw woning. Wij zijn tevens gespecialiseerd in verzekeringen, hypotheken en taxaties. Neem eens geheel vrijblijvend kontakt op met ons kantoor voor een informa tief gesprek. KANTOOR ONROEREND GOED: Op 21 september begint de jaarlijkse zitting van de Algemene Vergadering, die wel tot Kerstmis zal duren, en gewoonlijk houdt de secretaris-generaal zich geduren de de zittingsperiode beschikbaar. Oe Thant, die 62 jaar is, kreeg op 19 juni op zijn kantoor een flauwte die aan oververmoeidheid werd toegeschreven. Na een tiendaagse vakantie op de Bermuda- eilanden keerde hij naar New York terug met de mededeling dat hij volledig her steld was. Maar zijn artsen besloten na verder onderzoek, hem langdurige, ver moeiende buitenlandse reizen te ontraden. De bekendmaking staaft diplomatieke kringen in hun mening dat Oe Thant moeilijk tot aanvaarding van een derde ambtstermijn te bewegen zal zijn. Zijn huidige mandaat loopt op 31 december af. HAMLE (Reuter). De Schotse zeiler Chay Blyth heeft gisteren zijn reis om de wereld per zeiljacht, de eerste in oost- west richting, voltooid. Duizenden mensen, onder wie leden van het Britse koninklijk huis en premier Edward Heath, heetten hem welkom in de haven Hatnle in Hampshire. Met zijn jacht „British Steel” heeft de 31-jarige Blyth 48.000 km. afgelegd in een non-stop reis van 292 dagen. Hij werd ook verwelkomd door drie zeilers die voor hem al een reis per jacht om de wereld maakten, maar dan in west-oost richting: Sir Francis Chichester, Sir Alec Rose en Robin Knox-Johnston. Blyth heeft het oude record van Knox-Jonhston met 21 dagen verbeterd. KENNEMERLAND Woensdag, een dag na de kapitale af- persingspoging van München, was in Gochsheim al een bank beroofd (40.000 mark). De rovers hadden toen tegenover de leider van de bank zelf het verband ge legd tussen hun daad en de gebeurtenis van de vorige dag in München. heeft de Roemeense staats- en partij leider Ceaucescu erop aangedrongen van militaire oefeningen op vreemd grondgebied af te zien. Ongeveer 80.000 mark maakten twee gewapende mannen buit in een spaarbank te Speyer. Kleine bankafdelingen werden overvallen in Frankfort (30.000 mark). Altebrücke (30.000 mark) en Deinste (5.000 mark). In Altebrücke waar de overval door twee mannen en een vrouw werd uitgevoerd, werdd edirecte ur van de bank neergeschoten. GENÈVE (AP) De afgelopen week zijn in de wereld 2.500 nieuwe gevallen van cholera geconstateerd, waar door het totaal aantal gevallen sinds het begin van dit jaar tot 93.000 is gestegen, zo blijkt uit cijfers van de Wereldgezond heidsorganisatie. Dat is al meer dan twee maal zoveel als in het hele jaar 1970. druk uit te oefenen op de hervormers. Toen die zich daardoor niet lieten af- schrikken, verliep de terugtocht van de buitenlandse troepen zo langzaam dat de bedoeling voor de hele wereld dui delijk was: een onderhandse statione ring van Russische troepen in Tsjecho- bokken op de Balkan: Roemenië. Joe- go-Slavië en Albanië is dat drama niet in de koude kleren gaan zitten. Zowe) het Joegoslavische dagblad „Nieuw Ma cedonië als het Roemeense partijblad „Scinteia” heeft de manoeuvres deze week scherp bekritiseerd. Ai jaren lang Het doorbreken van hun isolatibnisme is voor de Chinezen een mooie over winning aan één van de voor de Sov jet-Unie kwetsbaarste punten van haar imperium, namelijk aan de zuidwest- flank, toegangspoort tot de Arabische wereld en de Indische Oceaan. Slowakije, Polen en Oost-Duitsland, maar uit Joego-Slavië, Oostenrijk en Egypte wordt ook betrokken. opnieuw een vat buskruit geworden, waar de belangen van continenten op elkaar botsen. Het is niet ondenkbaar, dat de beslissende confrontatie tussen Mao en Breznjev zich niet aan de Oessoeri, maar aan de Donau zal af spelen. I Wallace. Gouverneur George Wallace van de Amerikaanse staat Alabama heeft in een vraaggesprek met de „New York Times” verklaard dat hij zich bij de presidentsverkiezingen in 1972 weer kandidaat zal stellen. Hij zal de kandi daat zijn van „een derde partij” Alleen een grondige koerswijziging van de re- gering-Nixon of de Democratische par tij zal mij van mijn voornemen kunnen afbrengen, aldus de gouverneur van Alabama. Wallace kreeg bij de presi dentsverkiezingen die drie jaar geleden zijn gehouden, tien miljoen stemmen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3