Duizend schatgravers op strand Kennemer Confectie Industrie gesloten - personeel zonder werk Houten woonkamer in duinen gesloopt BRUG BIJ SPAARNDAM 1972 KLAAR Traber familie BON IJmuider Courant Speldorado ’72 nog groter zegt leider H. Braakhekke oogstte succes Mee naar Amsterdam of ontslag Dat is uit het leven gegrepen Zoeken naar zevenhonderd VLAKBIJ STRAND HEEMSKERK Door kinderen stevig in elkaar getimmerd Afscheid pastoor J. C. M. Keman priisbommen Kopspijkeractie 4 i i i i i i i i i I I I I I I .1 I TEL 15000 IHHH i 4' v A.» ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1971 IJMUIDER COURANT - Bezorg mij 14 dagen gratis de IJmuider Courant TAXI 3000 TEL. 23000 Dwars door de nog rustige velden, waarin Spaarndam droomt, snelt over slechts luttele jaren het snelverkeer. Een belangrijke ader wordt de weg van de Velsertunnel zuidwaarts, die ondermeer op het Rottepol- derplein de Rijksweg van Amsterdam naar Haarlem zal kruisen. Aan de bruggen wordt al gewerkt. Midden in het vlakke landschap tronen twee klappen omhoog, van 100 ton aan gewicht elk. waar straks het verkeer over davert. De basculebrug krijgt een doorvaarhoogte van zeven meter ze overkluist het zijkanaal C en Rijksweg 5 naar Zaandam en rust op negen landpijlers, twee landhoofden en twee waterpijlers. In 1968 be gonnen de eerste werkzaamheden. Een woordvoerder van D. de Rooy N.V. uit Badhoevedorp, het bedrijf dat het werk in opdracht van de Directie Bruggen van Rijkswaterstaat uitvoert, zei te verwachten dat volgend jaar augustus de laatste hand aan de bouw wordt gelegd. Naast de foto van het bouwwerk wilden we u ook het beeld van het vissertje niet onthouden, die het vroeger in het gras aan de waterkant zocht maar nu zijn vangst ongestoord vanaf het beton voortzet. IT i tv (Van een medewerker) De nietsnut X .c in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar 1 Naam Adres (Van een onzer verslaggevers) te Daarna kunt u mij noteren als Doorhalen wat niet verlangd wordt. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE en Tel. 14864 TM» ,,Als ik u zeg dat ik een bank bezit, gelooft u me waarschijnlijk niet". Zelfs de naakte waarheid is niet altijd waar.... maar mensen met een gezond verstand weten het ware van het onware te onderscheiden. Zij putten hun kennis en informatie uit goede bron een onafhankelijke, com plete krant, waarin al het nieuws te vinden is, van ver en van dichtbij, dag in dag uit. maandabonnee 6.90 A kwartaalabonnee 20.10 Antwoornummei 47 IJmulden (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Alex Lienen is Schatgra ver Nummer I in de gemeente Velsen. Nog geen minuut na de bazuinstoot, die het startsein betekende voor duizend kinderen van lagere scholen en een stuk IJmuider strand af te zoeken naar zevenhonderd verborgen schatten (twee onder elke vier kante m zandoppervlak) prikte de jongen raak. Een bloemenkoopman bood de geluk kige vinder van de bon, welke goed was voor een prachtige prijs, spontaan een bos rozen aan. Lex rende, met de rozen, naar de prijzentafel. De directie van de Kennemer Confectie Industrie heeft als reden „onvoldoende personeel” opgegeven. Deze directie is de- I (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het niet zo bijzonder talrijke publiek heeft vrijdagavond op het terrein aan de Harmonielaan de Traber- groep beloond met een warm en hartelijk applaus voor de show van durf, lenigheid en behendigheid. Garage Scheidestraat 67 Voor BEVERWIJK: GarageBreestraat 55. zelfde als die van „Sportcoat Regenkle ding” in Amsterdam en heeft de in Be verwijk bij’ de KCI werkzame personeels leden medegedeeld, dat zij tewerk gesteld kunnen worden in de fabriek in Amsterdam Indien men dat niet wenste, betekende het, dat men zich vanaf vrijdag (gisteren) als ontslagen kon beschouwen. Men had dan BEVERWIJK. In Beverwijk heeft een nieuwe actiegroep zowel letterlijk als fi guurlijk de kop opgestoken, door zich bij verschillende Breestraat-bewoners aan te kondigen met volgende, aan hen gerichte brief „Mijne heren langparkeerders, Gezien de ontwikkeling op de Breestraat en de plannen van ondergetekenden ten aan zien van een rustig wandel- en winkel centrum in de toekomst, delen wij u mee op zeer korte termijn tot actie te zullen overgaan voor een „schone Breestraat”. Wij willen u ernstig waarschuwen voor het zogenoemde „langparkeren”. Indien u dit zult blijven volhouden, tegen beter weten in, moet u beslist niet schrikken van vrij harde acties die tegen u zullen worden gehouden, om ons doel te bereiken. Actiegroep „De kopspijker”. Onder deze aankondiging bevond zich een met doorzichtig plakband bevestigde kopspijker. HEEMSKERK. „Volgend jaar ver wachten we een stormloop. De Speldora- do-week is dermate geslaagd, dat al vele kinderen nu al voor 1972 wilden boeken. En dat geeft toch wel te denken”. BEVERWIJK Wederom is een con fectiebedrijf gesloten. Het betreft thans de Kennemer Confectie Industrie aan de Baanstraat, als gevolg waarvan ongeveer twintig personeelsleden zonder emplooi zijn geraakt. Enkelen van hen verkeren nog in volkomen onwetendheid zij ver toeven elders nog met vakantie. Wel zijn inmiddels bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau diverse klachten met betrekking tot de ontslagen ingediend. De schatgraverij, die om kwart voor drie was begonnen, was tevens het gran dioze besluit van de Speliade 1971 voor de Velser jeugd, die ook dit jaar een groot succes is geworden. Erg groot was Lienens voorsprong niet; Speldorado-hoofdleider Herman Braak hekke zegt het met enthousiasme, want de speelweek voor ruim 100 kinderen wordt als zeer geslaagd ervaren. Niet alleen bij de tien leiders en leidsters, maar evenzeer bij de ouders, die hun kinderen dagelijks enthousiast zagen thuiskomen na een dag plezier met de andere jongens en meisjes. Een van de ouders schreef zelfs een brief naar de leiding, waarin zij haar tevredenheid uitte over de vrijdagmiddag met een poppenkastvoorstelling in de Zandkraai beëindigde speelweek. Zinnen als „een fijne week, die u onze kinderen bezorgd hebt” en „nog nooit zo enthousi ast geweest over de gang van zaken” geven het team van Speldorado heel veel moed om het volgend jaar nog grootser aan te pakken. Financieel is men niet uit de rode cijfers gekomen. De gemeente Heemskerk zal wel moeten bij springen om het nadelig saldo van Speldorado op te heffen. „Maar dat doet de gemeente graag, als ze dit horen”, vertelt Herman Braakhekke, buurthuisleider van de Zand kraai. constructie van de hut te zwaar voor. „Maar je weet nooit”, meende de duin- wachter. „Slopen die boel”. In de loop der tijd zal boven de resten van het hol helm worden geplant. IJMUIDEN. Zoals wij reeds eerder berrichtten zal pastoor J. C. M. Keman van de Oud-katholieke parochie van de H. Adelbertus te IJmuiden-Oost wegens ver trek naar Amsterdam in het weekeinde van 20 tot 22 augustus afscheid nemen. Pastoor en mevrouw Keman hebben in middels een tijdelijk onderkomen in het missiehuis te Driehuis. De ontruimde pastorie aan de Wilgen straat in IJmuiden heeft donderdag reeds haar nieuwe bewoners gekregen. Pastoor D. N. de Rijk die uit zijn gemeente Aalsmeer naar IJmuiden is overgeplaatst als opvolger van pastoor Keman, zal na 1 september zijn pastoraat beginnen. Op dezelfde datum aanvaardt ook pastoor Keman het pastoraat van de beide Oud- katholieke parochies in Amsterdam, waar heen hij vertrekt als de pastorie aan de Ruysdaelstraat kan worden betrokken. nog één week om elders arbeid te zoeken. Een briefje diende ondertekend te worden, waarin men onderschreef niet in Amster dam te willen werken en akkoord te gaan met de voorgestelde regeling. Formeel is het echter zo, dat personeels leden, die een arbeidscontract bij het ene bedrijf hebben, niet ontslagen kunnen wor den omdat zij weigeren naar een ander bedrijf teg aan, ook al staat dat onder de zelfde directie zonder dat de opzegter mijn in acht genomen wordt. Deze opzegtermijn nu is het struikel blok. Een personeelslid, dat als gevolg van een langjarig dienstverband recht heeft op 19 weken opzegtermijn, kan eerst na die 19 weken aanspraak doen gelden op de Wachtgeld-Werkloosheidsverzekering. Heeft men nu in argeloosheid toch een briefje ondertekend, dat men akkoord gaat met direct ontslag, „omdat men niet in Amsterdam wil werken”, dan betekent dat tegelijkertijd 19 weken geen uitkering en geen inkomsten. Van de directie der (gesloten) Kenne mer Confectie Industrie en „Sportcoat Re genkleding” in Amsterdam kregen wij als antwoord op onze vraag of men ons iets naders wilde mededelen met betrekking tot de sluiting van het bedrijf in Beverwijk: „Ik vraag u toch ook niet wat u verdient? Er is niets aan de hand. Het personeel is met vakantie. Het bedrijf gaat gewoon door”. En dat terwijl jongstleden maandag de vakanties bij dit Beverwijkse bedrijf ten einde waren en er vrijdag-namiddag slechts één (administratief) personeelslid aanwezig was. Met vereende krachten werd het hol gesloopt en na een uur hard werken was er niets meer te zien van het bouwsel, dat eens aan een paar jongens heel veel plezier heeft verschaft. Gevaar voor in storting was niet aanwezig, daar was de De troep bestaande uit vader Alfrede Traber (66 jaar) en de zoons Charlie en Gusti en schoondochter Gisela brachten een ongeveer één uur durende voorstelling van verbluffende en soms spectacu laire staaltjes van hun kunnen. Charlie Traber presteerde het om geblinddoekt van het ene eind van de schuin oplopende staalkabel van 12 millimeter dikte naar het andere eind te lopen. Het daarop vol gende nummer gaf een gedurfd experi ment te zien. De beide broers liepen elkaar op de staaldraad tegemoet. Op het punt, waar zij elkaar ontmoetten, moest Gusti over Charlie heenstappen. De capriolen, die Gusti hierna op de verhoogde en zwie pende mast uitvoerde, ontlokten de toe schouwers veel bewonderende uitroepen. Het programma werd spectaculair, toen de vader met zijn zoons met een motor de draad opreed en bijna aan het eind van de kabel de motor stopte waarna de zoons op een platform onder de motor een aan tal evenwichtsoefeningen en handstanden maakten. Vandaag geeft de Trabertroep nóg een voorstelling op het terrein aan de Harmo nielaan. Goudkoorts op het IJmuider strand: onder elke vierkante meter was het tweemaal raak. weinige seconden later kondigden schrille kreten nog meer vondsten aan. Om half recht gaven op een mooi ding en snoep uit het rulle zand gepeuterd. Naar de overige vijfhonderd schatten werd naarstig gezocht door de jongens en vier waren ruim tweehonderd bonnen die meisjes, die als mieren over het afgeba kende stranddeel kropen. Overschrijding van eikaars „claim” kwam regelmatig voor maar gaf geen aanleiding tot ingrij pen door de strandpolitie, die geheel mee leefde met de goudkoortslijdertjes en la chend toekeek. In de ban van de schatgraverij raakten ook de bewoners van de strandhuisjes in de omgeving, die extra prijzen beschik baar stelden. Het was bijna ideaal strandweer; voor sommige zoekertjes, die wat al te hard van stapel waren gelopen, werd het zelfs iets te warm, zodat ze iets verderop even in het water afkoeling zochten. Dat was tot enkeldiepte, want het scherp toeziende toe zicht liet niet met zich spotten. HEEMSKERK.— Vrijdagmorgen heb ben een duinwachter van het PWN en wachtmteester Sluyter van de Heems kerkse politie een in een duinpan gecon strueerd hoi gesloopt en dichtgegooid met zand. Het hol leek op een woonkamer en bevond zich op een afstand van ongeveer 50 meter van het Heemskerkse strand. Het had een oppervlakte van on geveer 5 vierkante meter en was 1.50 me ter hoog. De ruimte was groot genoeg om plaats te bieden aan vier personen, terwijl aan één zijde van het hol een slaapplaats was gemaakt. De houten hut was een paar dagen geleden door de duinwachter ontdekt. Tij dens zijn dagelijkse ronde in het gebied zag hij in een duinpan een paar kleding stukken liggen, die aan kinderen toebe hoorden. Navraag in de omgeving leerde hem, dat het hol door kinderen was gebouwd. „Zij hebben het bijzonder aardig in el kaar gezet”, zei de duinwachter, toen hij samen met wachtmeester Sluyter in het hol kroop. Alvorens echter dit te kunnen doen moest eerst een berg zand worden weggegraven, want in de loop der tijd is het hol bedolven geraakt onder het zand van nabij liggende duintoppen. Het hol werd gestut door een dikke meerpaal in het midden. Er stonden een kleine tafel en een stoel in. Afgebrande lucifers duidden erop, dat kinderen hier hun kinderspellet jes hebben gespeeld. Een ijzeren visnetbol markeerde het plafond, dat door middel van planken en dik plastic waterdicht was gemaakt. „Het is verboden gebied. Niemand mag hier komen. De twee jon gens, die dit hol hebben gemaakt, zijn van Kerstmis af met de bouw bezig geweest. Planken haalde men van het strand”, aldus de duinwachter. Het hol heeft eens een echte deur bezeten, want in de omge ving van de hut vond men een plaat hardboard, waaraan dikke koperen schar nieren waren bevestigd. „In mijn jongens jaren probeerden we ook wel eens een hol in de duinen te bouwen. Maar een derge lijk hol heb ik nimmer gebouwd laat staan gezien in het duinterrein. Als het zou moeten konden hier een paar volwas senen geruime tijd in leven”, aldus de verbaasde duinwachter, afkomstig uit Camperduin. ff! WW

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5