Faillissement Grol WAAROM MEEBETALEN AAN niet te voorkomen KWALIJKE GEVOLGEN ROKEN? Markiezen woon boot OPWAARDERING VAN D-MARK WAARSCHIJNLIJK Valuta-spanningen zorgen voor nieuwe onrust TNO-arts dr. P. Joosting: onderzoekresultaten genegeerd Fré Meis wil meer geld voor GKU: EERSTE CAO Loonverbetering BOEKHANDEL in aardappel- meelindustrie 3,5, reëel 2 werknemerslonen Koppelbaas steelt 20 mille aan Fusie (600 man) in zetmeelsector Wall Street Musement krijgt geen subsidie W 8 lil o f 1 Evenwichtig Recordhoogten T erugbetalen Vaste basis H Geruchten Misdadig Bilt Ook artsen B WH» - (Van onze correspondent) De kwalijke gevolgen van het roken zijn iedereen wel bekend VEENDAM. Aveba Veendam en Ko ninklijke Schoiten-Honig n.v. te Koog aan de Zaan gaan hun aardappelzetmeelfabri- cage in Europa bundelen. Met deze fusie zijn ruim 600 mensen betrokken, van wie 556 in Nederland: bij Aveba 476 en bij Schoiten-Honig 130. Aveba zal in een afzonderlijke onderne ming de meerderheid krijgen en ook met de leiding daarvan worden belast. Deze onderneming zal de grondstofvoorziening voor de aardappelzetmeelderivatenbedrij- ven van beide concerns verzorgen. st< va B( lai wi pr zij en Santa Fé Ind. Can. Pacific Illinois Cent. Penns. Centr. South. Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brand Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons Edison Dougl. Alrcr. Dup.de Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors te: op na mi nc dl v< ei w in g< di d( th te n( m V( he bo de he scl he kr de ke tei ne dr sc zo te' zo Wl Ni de vc vc va va di Wi ha m T V( sc kl ru m; w< en lei 94 de ha tr< lig ge w< se be w< co he wi W In zij lir sti br pe ka zv ht ex re ru d< Ti oi ee Bi vj tc h( ki jo h; Ook over de houding van de artsen is hij weinig positief. Zij zijn naar de me ning van dr. Joosting vaak opportunisten en weigeren meestal om duidelijk stelling niet worden genomen vóór de jaarverga dering van het Internationale Monetaire Fonds, eind september in New York. Inmiddels lijkt het percentage waarmee de Mark opgewaardeerd zal moeten wor den, steeds hoger te worden. De koers van de Mark ligt nu al vijf percent hoger dan voordat deze ging zweven. De meeste waarnemers veronderstellen dat een uit eindelijke revaluatie met een percentage van zes niet onwaarschijnlijk zal zijn en dat dit percentage wellicht nog hoger zal uitvallen, wanneer andere EEG-landen te gelijk tot een revaluatie zullen overgaan. In die zin heeft het Amerikaanse week blad „Business Week” zich vorige week ook uitgelaten en het voegde daaraan toe dat de situatie op de valutamarkten alleen dan weer normaal zou kunnen worden, wanneer er iets met de Mark gebeurt. Volgens „Business Week” zijn de laatste koersdalingen van de dollar door Duits land op gang gebracht. UTRECHT. Op gezamenlijk initiatief van de directie van Standaard Boekhandel NV en de samenwerkende organisaties van werknemers in de detailhandel is een CAO tot stand gekomen, waarin ook de primaire arbeidsvoorwaarden zijn gere geld, terwijl parttimers in principe dezelf de rechten hebben als medewerkers in vol ledig dienstverband. Bovendien is voor de vaste medewerkers in volledige dienst een premievrije pensioenregeling overeengeko men. Tot nu toe geldt voor de boekhandel slechts een landelijke CAO met uitsluitend secundaire arbeidsvoorwaarden. De per 1 juli a.s. geldende CAO voor de Neder landse vestigingen van Standaard Boek handel (ca. 100 man personeel) is de eerste complete overeenkomst in de boekhandel. kaanse goud- en deviezenreserves tot even boven de tien miljard waren af genomen, een oplopen van de goudkoorts. Het wan trouwen in de dollar en angst voor een eventuele devaluatie doet veel speculanten toch weer overstappen op het goud waar door de koers wordt omhooggedreven. Op de goudmarkten wacht men nu af wat Frankrijk met al die binnengekomen dollars gaat doen. Al eerder heeft de Franse centrale bank op grote schaal dollars in goud omgeruild, omdat zij meer waarde hechtte aan het goud dan aan de dollar. De Amerikaanse goudvoorraad werd toen flink geplunderd, en eigenlijk nooit meer aangevuld. Nu de Franse bank opnieuw zal besluiten dollars in goud om te wisselen, zakt de Amerikaanse goud voorraad in Ford Knox beneden de psy chologische grens van tien miljard. Overi gens zijn alleen in Europa al meer dollars in omloop dan de totale Amerikaanse goud- en deviezenvoorraad. De omzet In Wall Street was 9.49 miljoen aandelen, tegen 12.19 miljoen de beursdag er voor. Dow Jonescljfers: industrie 850.61 1.16), sporen 205.98 0.53), openbare nutsbedrij ven 112.3 0.10). In het telefonisch effecten verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. (Tussen haakjes staat de offi ciële slotkoers van gistermid dag). Akzo (84.80), Hoogovens (71.30), Kon. Olie 147 gb-147.70 (147.40), Philips 42.50-42.60 (42.50), Unilever 116.20-116.30 (116), KLM Daarnaast worden de stemmen in Ame rika die pleiten voor een algehele afschaf fing van de gehele monetaire goudvoor raad steeds meer gehoord. Toch lijkt het erop dat de monetaire rol van het goud uitgespeeld begint te raken. Dat in tegen stelling tot de industriële toepassingen. Voor steeds meer takken van wetenschap, zoals geneeskunde, ruimtevaart en de elektrotechniek, vormt goud een onmis baar element, terwijl tenslotte het gouden sieraad door de eeuwen heen zijn waarde GRONINGEN. Het is vrijwel zeker dat binnenkort het faillissement zal wor den aangevraagd van de Grol-bedrijven van de Groninger Kleding-unie. Onlangs is uitstel van betaling verleend maar bewindvoerder, mr. M. Dorhout uit Gro ningen verklaarde vrijdagmiddag desge vraagd dat het vrijwel onontkoombaar is een voorstel tot faillissement voor Grol in te dienen. Zoals bekend vormen de Grol-bedrijven de zwakste schakel van de Groninger Kleding Unie. De regering stelde onlangs voor de voortzetting van de bedrijven van Muller en Co een subsidie van 5 miljoen gulden beschikbaar. Mr. Dorhout zei over de ontwikkeling bij Grol dat een complex factoren en gebeurtenissen reden van de faillissementsaanvrage zal zijn. het goud (alles werd duurder behalve het goud) omdat dan een valuta in dezelfde hoeveelheid goud zou kunnen worden om gewisseld, waaruit automatisch een ver mindering van de vraag zou voortvloeien. Daarbij werd gepleit voor een weer invoering van de gouden standaard, waar bij een volledige omwisseling van alle valuta in goud mogelijk zou zijn. Maar Amerika voelde daar niets voor. De Ame rikanen zochten naar een alternatief waarbij de rol van het goud juist zou worden verminderd. Om schommelingen op de goudmarkt zoveel mogelijk te kunnen opvangen, had een aantal Westerse banken in 1961 de „goudpool” gevormd, die ervoor zorgde dat telkens wanneer de goudprijs even boven de 35 dollar opliep er zoveel goud in de markt werd gegooid dat de prijs weer naar het oude peil terugliep. de begin mei Am. Motors Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb. Shell OU Soc. Vacum. Stand Br. Stand. Oil NJ Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westlngh. Woolworth Ford maar zij had toen al geprotesteerd tegen uitbreiding van Schiphol. In zijn zienswij ze is deze volgorde een foutieve en boven dien, zo zegt hij, er zijn nog tal van dingen waarover de Maatschappij zwijgt omdat zij verstek laat gaan. Hij zegt: „De Maatschappij ter Bevorde ring van de Geneeskunst heeft in artikel 2 van haar statuten staan: „Een bevorde ren van maatregelen die strekken tot het voorkomen van ziekten.” Zij zou dus best vaker met standpunten en maatregelen naar buiten kunnen treden dan nu het geval is”, zo vindt hij. Over het roken zelf: De meeste rokers hebben 3 tot 8 percent van hun rode bloedlichaampjes buiten werking gesteld. Die bloedlichaampjes zijn zo vergiftigd met koolmonoxyde, dat ze niet meer kun nen dienen om zuurstof te transporteren. Dit betekent dat het menselijk lichaam niet meer functioneert zoals het natuur lijkerwijze zou moeten, omdat er minder zuurstof in de weefselcellen van het li chaam komt. vorige Oeursdag 27 65 35151 5% 391'b 29-,'2 33% 47% 23% 431'8 42% 171'2 21% 16 2514 351's 25% 25% 144 74 54% 76% 31 Bovendien zal Frankrijk het restant van zijn schuld aan het IMF terugbetalen. Frankrijk moest nog 234 miljoen dollar terugbetalen ten behoeve van de trek kingen tot een bedrag van 985 miljoen dollar die waren gedaan in verband met de devaluatie van de frank in 1969. Van het restant is 150 miljoen verschuldigd in goud. Het lijkt niet waarschijnlijk dat Amerika goud zal gaan aankopen om de voorraad weer op peil te brengen. Slotkoersen Eerste periode heden 2714 64% 3514 5% 39% 2914 33</« 47% 23% 43% 43>/« 17% 22 15% 25% 35% 25% 24% 14414 74% 55'/. 76% ex 31% te nemen. Hij vindt het een schandaal dat er nog artsen zijn die roken. Ook de Koninklijke Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst heeft tot voor kort in dit opzicht nooit stelling genomen. Zij heeft nooit bewust een gezonder manier van leven uitgedragen. Maar ik meen dat de adviezen die artsen aan andere mensen geven alleen betekenis hebben als zij die voor zichzelf ook toepassen, aldus dr. Joosting. Inmiddels heeft de Maatschappij de art sen nu wel gevraagd niet meer te roken, Slotkoersen Eerste periode heden 614 24% 30 56% 32% 30% 22% 41% 86% 43% 5114 44% 73% 53% 34% 30% 8% 12% 19% 814 8214 45 6114 Dr. Joosting legt uit dat dit komt omdat ons lichaam heel gevoelig werkt. Het zit zo evenwichtig in elkaar dat het nét zo gemakkelijk de nodige gassen opneemt als dat het ze in het algemeen afstaat. Daar op is het zuurstoftransport door het bloed gebaseerd. De rode bloedlichaampjes ne men in de longen de zuurstof op en staan ze in de weefsels even gemakkelijk af. „Nu lijkt helaas het koolmonoxyde”, aldus dr. Joosting, „dat in de damp van rook waar in zo grote mate voorhanden is, in chemisch opzicht verschrikkelijk veel op zuurstof, al heeft het toch een heel ande re uitwerking. Het bedroevende is tevens dat het eenmaal langs de longen opgeno men koolmonoxyde nauwelijks loslaat van het bloed, omdat de aantrekkings kracht tussen de bloedlichaampjes en koolmonoxyde 250 keer zo groot is als die ten opzichte van zuurstof. Dat maakt dan de bloedlichaampjes ongeschikt om ook zuurstof te vervoeren.” Ons lichaam moet veel beter worden beschermd meent dr. Joosting. We moeten niet alleen koolmonoxyde maar ook ande re schadelijke gassen, zoals bijvoorbeeld stikstofoxyde en koolmonoxyde dat in de Gastarbeiders. Het liberale Tweede-Ka- merlid Berkhouwer vreest, dat wanneer l Engeland eenmaal EEG-lid is, een groot aantal inwoners van gemenebeststaten in EEG-landen zal komen wonen en werken. De heer Berkhouwer vraagt de regering, of na toetreding van Engeland tot de EEG het vrije verkeer van werk nemers binnen de Europese gemeen schap ook open staat voor Indiërs, Pa kistani en anderen, die rechtsgeldig in het Verenigd Koninkrijk verblijven en in het bezit zijn van een Brits paspoort. Part-time-werk. Het rijk heeft 4 ton sub sidie toegezegd voor een onderzoek naar de ervaringen met part-time-werk van bedrijven in de industrie en diensten sector en andere organisaties zoals zie kenhuizen en de overheid. De part-time arbeid van gehuwde vrouwen zal daar bij centraal staan. Het bureau Beren schot leidt het onderzoek. Een markies en een markiezin, een sprookjesachtig echtpaar in deze tijden. Dat neemt niet weg dat ze levensecht poseren op hun al even sprookjesachtige woonboot liggend De voorbereiding van Musement was ver gevorderd. Meer dan 300 musea hadden hun medewerking toegezegd De opzet was door middel van provinciale inzendingen een museale landkaart van Nederland te presenteren. Een faillissementsaanvrage van Grol maakt het hoogst dubieus dat de schuldei sers van dit oude Groningse bedrijf volle dig hun geld zullen kunnen krijgen. Dit ondanks het feit dat zich inmiddels drie gegadigden hebben aangemeld voor de te koop aangeboden Grol-vestigingen in Hoogeveen en Nieuweschans. Voor Hooge- veen (50 man personeel) zijn twee gega digden die via de bewindvoerders interes se toonden. Voor de vestiging in Nieuwe schans is op het ogenblik een belangstel lende, die zich bij de NW-bond De Een dracht aanmeldde. Mr. Dorhout wil geen nadere mededelingen doen over het be drag dat de schuldeisers van Grol hebben te vorderen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Dat iedereen in Neder land moet meebetalen aan de kwalijke gevolgen van het roken, vind ik een kwalijke zaak. Iedereen weet wel wat er op het spel staat en wat die gevolgen zijn.” Dat zegt dr. P. E. Joosting, arts in algemene dienst bij het instituut voor gezondheidstechniek (een onderdeel van de TNO in Delft). Zijn instituut onder zoekt onder meer voorzieningen ter be vordering van de gezondheid in verband met de gevolgen van de water-, lucht- en bodemverontreiniging. Maar ook de scha delijkheid van het sigaretten roken wordt bij TNO onderzocht. einden. Volgens de centrale bank was de maatregel uitsluitend bedoeld om de stroom „heet geld” in te dammen, maar speculanten rekenen nog steeds op een revaluatie van de Franse frank. Dat zou dan een bijzondere gebeurtenis in de Franse monetaire geschiedenis zijn, want sedert de middeleeuwen is de Franse munt niet meer opgewaardeerd. De maatregel van de Franse bank zorg de voor grote verwarring op de diverse Europese valutamarkten. De koers van de dollar zakte sterk. Enkele banken staak ten zelfs enige tijd de handel in dollars. Tegenover de dalende dollarkoersen staat een steeds toenemende vraag naar goud. De goudprijs is de afgelopen weken tot een recordhoogte opgelopen. Dat is geen toevallige samenloop van omstandig heden. De enige valuta waar de pariteit ten opzichte van het goud is vastgesteld, is de dollar, alle andere betaalmiddelen van de bij de IMF aangesloten landen zijn gekoppeld aan de dollar. De dollar heeft ten opzichte van het goud een vaste koers van 35 dollar voor een Troy Ounce. MERKSTEIN. Tachtig werknemers van een Duits uitleenbedrijf zijn plotseling op straat komen te staan, doordat de di recteur, een man uit Kerkrade, verdwenen is met de laatste weeksalarissen over de maand juli, in totaal ongeveer 20.000 gul den. Onder de gedupeerde arbeiders zijn vijftien mensen uit Kerkrade. De zaak kwam aan het licht toen de werknemers hun salaris wilden afhalen op het kantoor van de firma in Merkstein. „Het is vreemd”, aldus dr. Joosting, „dat onze maatschappij de verantwoordelijk heid, die iedereen op grond van bestaande kennis heeft, in vele opzichten afwijst. Als ik zomaar van een toren spring, keert een levensverzekeringsbank niets aan mijn weduwe uit”, verklaarde hij nog onlangs tegenover het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen in het blad „De Vakbeweging”. „Ook niet als ik in een autorallye om het leven kom. Aan de weduwe van een vent die zich willens en wetens ziek en dood rookt wel. Hij wordt bovendien nog jarenlang behandeld op kosten van de gemeenschap. Niet alleen de verpleeg- en dokterskosten en zijn arbeidsverzuim, maar ook het weduwen pensioen moeten we met zijn allen beta len. Ik vind dat er aan deze situatie een eind moet worden gemaakt.” Dr. Joosting heeft vooral bezwaar tegen het feit dat men zich zo weinig gelegen laat liggen aan de resultaten van natuur wetenschappelijke onderzoekingen. „Ook de regering niet en die zou toch een beleidslijn moeten uitstippelen en de ge zondheid van de mens vooropstellen. Ook de artsen aanvaarden over het algemeen niet dat zij een taak hebben bij het beïnvloeden van onze levenswijze”. Dr. Joosting erkent dat staatssecretaris Kruisinga geprobeerd heeft op dit terrein het een en ander te bereiken. „Maar hij was staatssecretaris op maar één departe ment en het is bekend dat er aan de samenwerking tussen de ministeries veel mankeert. In feite maakt hier het minis terie van Economische Zaken de dienst uit, de opvoering en uitbreiding van de produktie gaan voor alles”. uitlaatgassen van het gemotoriseerd ver keer voorkomt van onze longen zien te houden. Zelfs al is de hoeveelheid niet onmiddelijk groot genoeg om direct de dood te veroorzaken, dan brengen die gassen toch vroegtijdige veroudering te weeg. Net als zwaar eten kosten zij het lichaam meer energie dan nodig om voorlopig te blijven functioneren, aldus dr. Joosting in zijn vraaggesprek met het NVV-blad „De Vakbeweging”. vorige oeursdag 6% 24 30% 56 31% 31% 22% 42 86% 43% 52 44% 74%exc 52 33% 31 8% 12% 19% 28% 82% 44 61% Aan de andere kant worden de geruch ten over een revaluatie van de Franse frank steeds sterker, hoewel de Franse regering bij monde van de minister van financiën Giscard d’Estaing in alle toon aarden heeft ontkend dat er iets met de frank zou gebeuren, ongeacht of de Mark nu zou revalueren of niet. Maar al sprak Giscard d’Estaing dan van monetaire fan tasie, de speculanten denken er anders over en de dollars stromen met miljoenen tegelijk de Franse grens over. Geschat wordt dat de bank van Frankrijk de afgelopen weken ruim 300 miljoen dollar heeft moeten opnemen. Alleen in juli is voor een bedrag van 2,77 miljard Frank buitenlands geld in Franse franken omgezet. Vrijwel zeker is dat een deel van de naar Frankrijk stro mende dollars afkomstig is uit West- Duitsland. Woensdag heeft de Franse centrale bank alle Franse banken opdracht gege ven geen dollars of andere vreemde valu ta meer aan te kopen die naar Frankrijk Dr. Joosting is van mening dat er een duidelijke rangorde, een duidelijk verschil In zwaarte moet worden gehanteerd in de argumenten van wetenschappelijke zijde. Voor hem staat het vast dat daarbij een zo gezond mogelijk functioneren van het menselijk lichaam voorop moet staan. „Maar de regering laat verstek gaan, en ik zie geen duidelijk beginsel, waardoor onze kabinetten zich laten leiden. Men laat zich maar een beetje opportunistisch drijven. Wilt u voorbeelden? Ik vind het misda dig dat er niets gedaan wordt aan het vetgehalte van de melk. Dat bewijst weer dat de produktie niet wordt ingesteld op de menselijke behoefte. Iedereen weet ook dat we al te veel vet gebruiken. Ik blijf erbij dat de regering geen werkelijke belangstelling heeft voor de objectieve gegevens van de wetenschap. Allang is bijvoorbeeld uitgemaakt dat steden het best functioneren met een inwonertal van tussen de 25.000 en 250.000. En wat zien we? Men laat de grote steden alleen maar steeds groter worden. Dr. Joosting heeft zelf ervaren dat een rapport, waarin ernstige waarschuwingen werden gegeven tegen luchtverontreini ging, een aantal jaren geleden gewoon door de autoriteiten werd stilgezwegen, omdat men toen deining vreesde. Hij wijst erop dat zoiets een verspilling van de tijd en de deskundigheid betekent die er bij TNO aan worden besteed, en van het geld dat erin wordt gestopt. Naar het oordeel van het Tweede-Ka- merlid Fré Meis (C.P.N.) moet de regering het niet laten bij het reeds toegezegd i krediet van 5 miljoen voor de Groninger Kleding Unie. Het krediet, aldus het Ka merlid in schriftelijke vragen aan de ministers Langman (Economische Zaken) en Boersma (Sociale Zaken) dient zodanig verhoogd te worden dat daardoor de uit betaling van het volle loon voor het GKU-personeel te Groningen zowel als te Nieuweschans duidelijk en onvoorwaarde- lijk wordt gegarandeerd, totdat in vervan- 1 gend werk is voorzien. Fré Meis heeft ook gevraagd of de regering kennis heeft genomen van de I groeiende verontrusting onder de werkne mers van de GKU te Nieuweschans en i Groningen. Voorts wil hij weten of het juist is dat nog steeds geen gegadigde is gevonden voor de overname van het be drijf te Nieuweschans. In zijn vragen dringt het Kamerlid er op aan, dat de ministers de bereidheid tonen om, als het bedrijf wordt overgeno men, een premie van 25 percent van het investeringsbedrag te verlenen. Een pre- mie van dergelijke grootte wordt immers ook verstrekt als een totaal nieuw bedrijf zich te Nieuweschans zou vestigen. Zelfs I zou, aldus Fré Meis, in verband met bijzondere omstandigheden de premie in dit geval hoger moeten zijn. Het wereldbetalingsstelsel dat 27 jaar geleden in Bretton Woods is ontworpen, was volledig gebaseerd op basis van het goud, een vaste basis, namelijk 35 dollar voor een Troy Ounce (31,1035 gr.) een in goud omwisselbare valuta. Van de moge lijkheden tot omwisseling werd onder normale omstandigheden slechts voorzich tig gebruik gemaakt en voor particulieren was dat vrijwel onmogelijk. In de loop der jaren is de hoeveelheid valuta echter zo snel toegenomen, vooral de Ameri kaanse Dollars, dat de beschikbare hoe veelheid goud bij lange na niet toereikend was. Omdat er alleen in beperkte mate nieuw goud uit winning beschikbaar kwam, trad er periodiek een forse stijging van de goudprijs op, omdat het evenwicht tussen vraag en aanbod dan werd verbro ken. Er gingen stemmen op die pleitten (Van onze redactie financiën) HAARLEM. Nog steeds houdt valutacrisis die eind april ontstond en die wordt bezworen door het zwevend maken van de Mark en de gulden, de monetaire gemoederen bezig. Het besluit van de Westduitse en Neder landse regering om de wisselkoersen van hun munten zwevend te maken, werd genomen om op die manier de grote stromen dollars af te dammen, die beide landen binnenkwamen. De oorzaak was duidelijk. De positie van de dollar was door de slechte economische situatie in de Verenigde Staten zeer zwak geworden. De Mark stond er daarentegen veel beter voor en hetzelfde gold, hoewel in mindere mate, voor onze gulden. Met het zwevend maken van Mark en gulden hoopte men, dat door de valuta’s gedurende enige maanden aan de krach ten van vraag en aanbod bloot te stellen er zich automatisch een koersstijging zou voordoen, waardoor verdere kapitaalin- voer niet aantrekkelijk zou worden maar zelfs kapitaaluitvoer zou kunnen optreden. Een beslissing over een definitieve op waardering van de gulden of Mark zal in de haven van Monaco. Een Chinese tempel op een oude Spaanse schoe ner van een Amerikaanse markies in een Franse haven, een niet alle daagse gebeurtenis. (Van onze correspondent) UTRECHT. Musement, de gezamen lijke presentatie van de Nederlandse musea, die in 1972 voor de tweede keer in de Jaarbeurshallen te Utrecht zou wor den gehouden, zal niet doorgaan- Het mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk heeft besloten in het kader van de huidige bezuinigingspolitiek I het in principe toegezegde subsidie van 375.000 gulden niet te verlenen. Voor de voorbereidende werkzaamheden had het ministerie reeds eerder een subsidie ver leend. Begin 1968 was het vertrouwen in de dollar zover afgenomen dat de goudaan- kopen voor de op een waarde-aanpassing van de dollar hopende speculanten re cordhoogten bereikten. Het gevolg was dat de goudpool-landen grote delen van hun goudvoorraden verspeelden. Om tot een oplossing van de goudcrisis te komen, werd besloten twee goudmarkten in te voeren, een monetaire goudmarkt en een vrije goudmarkt. Op de monetaire markt mochten alleen de centrale banken opereren, terwijl de vrije markt verder ongemoeid zou worden gelaten. De introductie van zogenaamde speciale trekkingsrechten SDR’s door het IMF maakte het mogelijk om zonder saldering in goud of dollars het betalingsverkeer tussen de bij het IMF aangesloten landen te vereffenen. Die speciale trekkingsrech ten kunnen naar behoefte worden ver minderd of vermeerderd. In feite beteken de dit dat de wereldgoudvoorraad van mindere betekenis werd. Toch veroorzaakten de berichten van STADSKANAAL. De nieuwe CAO voor de werknemers in de aardappelmeel- industrie is afgesloten. De drie industriële bedrijfsbonden ABC, CBC en Willibrordus zijn na langdurig overleg tot een akkoord gekomen met de werkgevers in deze be drijfstak. Centraal staat in de nieuwe overeenkomst een reële koopkrachtver betering op jaarbasis van om en nabij de 3,5%. Ingangsdatum van de CAO is 1 maart 1971. I.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 8