National gaat op tournee door Europa HAARLEM OVERSPEELDE GEBREKKIG DWS: 6-0 Ajax had Borussia nog veel erger kunnen laten afgaan Optreden linksbuiten compenseerde zwakke acties van Maiwald tegen Arsenal: 1-0 Coen Moulijn’s herstel kwam Ramon Sota Feijenoord op tijd voor winnaar van golftoernooi Zandvoort Anderlecht won van FC Utrecht Joop Brand: „Overwinning sportieve wraak...” IX Reserves Telstar Italiaanse en Haarlem kwamen voetballers Open schaaktitel voor Rob Hartoch komen op voor hun rechten Jeugdelftal bleef ongeslagen tot overwinningen 10 BI o t MAANDAG 9 AUGUSTUS 1971 Fit Slachtoffer tegenstanders heen alsof ze er niet stonden. Storey bijvoorbeeld, zijn op posant van zaterdagavond, verzucht te na het door Feijenoord met 10 gewonnen duel wanhopig: „Die man is niet te houden. Hij draait zo kort en hij beweegt zich zo snel dat het beulenwerk is hem uit te scha kelen van (Van onze sportredactie) wil alles langzaam (Van onze correspondent) ook slacht. Boszhard scoorde met een prach tige kopstoot nummer vier, de Goede uit een vrije trap de vijfde treffer (een for midabel schot hoog in de hoek) en Oost huizen, nadat hij de bal tussen de benen van verdediger Visser had getikt het zes de doelpunt. HAARLEM Het B-elftal van Telstar speelde zaterdagmiddag in Katwijk een vriendschappelijke wedstrijd tegen de za- terdag-eerateklasser Quick Boys en won daarvan met 2-0. De reserves van Haarlem kwamen op eigen veld in actie tegen DWS- B en brachten het tot een 3-0 overwinning. Brand wond zich nog al op over die uit spraken van Stoop. Hij reageerde gister avond in de rust dan ook duideliik koel op een uitnodiging van de DWS-voorzit- ter om na de wedstrijd te praten. „Het is toch te gek”, zei de trainer van Haarlem. Hoe durf die man zulke praatjes te verko pen. Terwijl hij dit seizoen een Vesters heeft gekocht, terwijl in het verleden krachten als Nieuwenhuis, Wery, Rensen- brink, Schrijvers en Burgers van de hand zijn gedaan”. De beste Nederlandse amateur was Ca ret Braun. Met een totaal van 303 eindig de hij op de 45ste plaats. kiezen. De forse wijze van optreden van de Oostenrijker vergoedde veel. Hij was wel de zeer indirecte schuld van de ge lijkmaker van Borussia. Via zijn been verdween een schot van Silof over de te ver uitgelopen Heinz Stuy. GRIMSTAD. Het Nederlandse jeugd- voetbalelftal is ongeslagen gebleven in hel vier-landentoernooi in Noorwegen. De laat ste ontmoeting tegen Denemarken, dat net als Nederland Noorwegen en Zwitser land had verslagen, eindigde in Grimstad in een gelijk spel zonder doelpunten. Zo wel Denemarken (doelgemiddelde 4-1) als Nederland (3-0) kwam op een totaal van 5 punten. Zwitserland werd, na een over winning met 4-1 op Noorwegen, derde. (Van een medewerker) MONTEVIDEO Nacional, kampioen van Uruguay en houder van de Copa Liber- t adore* de America, de Zuidamerikaanse beker, is vertrokken voor een tournee van ongeveer een maand door Midden-Amerika en Europa Ook de andere grote vereni ging uit Uruguay, Penarol, dat dinsdag in Belgrado tegen Rode Ster begint, is op reis naar Europa. Nacional, de mogeljjke tegenstander van Ajax, speelt eerst vtff wed strijden in Mexico en gaat vervolgens naar Israel, Griekenland, Spanje en Italië. Nacional is met de volgende spelers op reis gegaan: Mazurkiewicz, Pintos, Sandoval, Gonzales, Matosas, Caetano, Martynez, Amoroso, Lamas. Acuna. Onega, Cortes. Cas- tronovo, Viera, Losada en Corbo. ZEILEN. De Amerikanen Jim Schoone- maker en Tom Dudinsky zijn bij Lissabon Europees zeilkampioen geworden in de starklasse. De vorige titelhouders Sit Wen- nerstrom-Sture Christensson (Zwe) werden tweede. Met ongeveer vijftienhonderd kijkers be stond voor het duel tussen Quick Boys en Telstar tamelijk veel belangstelling. De gastheren hadden in de eerste helft steun van de straffe wind, maar konden daarvan door het goede spel van de gasten niet profiteren. Het was daarentegen Telstar-B, dat na een half uur spelen door nieuw komer Bijl, die zich als een bekwaam spelverdeler begint te ontpoppen, een 0-1 voorsprong kon nemen. Na de rust gaf Telstar-B volledig de toon aan en kwam Quick Boys er vrijwel niet meer aan te pas. In de tiende minuut knalde Bijl tegen de onderkant lat en werd de terugsprin gende bal door wisselspeler Engel gere tourneerd: 0-2. Keeper Van Bergen weer hield de thuisclub van het redden van de eer door een penalty van Van der Plas te stoppen. Haarlem-B speelde veel beter dan DWS- B en nam in de eerste helft door de jeugd speler Suttorp en Krijnen verdiend een 2-0 voorsprong. Ook in de tweede helft behielden de gastheren de overhand en bleken conditioneel beter dan hun tegen standers. Het duurde nochtans tot vijf mi nuten voor het einde alvorens Van der Lubbe (ex-EDO) de winst tot 3-0 kon op voeren. Pim van der Meent en z(jn experimen teel team werden het slachtoffer van de wraak van Brand.Van der Meent had de wedstrijd tegen Haarlem op een geheel an dere wijze aan zijn spelers verkocht dan Brand deed. De opvolger van Joop Brand beschouwde het duel, dat werd bijgewoond door vijfduizend toeschouwers, als een ge wone oefenwedstrijd. Een partijtje boven dien dat slechts één week voor het begin van de competitie moest worden afgewik keld. Dat neemt het feit niet weg, dat Fejjen- oord zaterdagavond zonder spits speelde. Het midden van Feijenoords aanval moest worden opgevuld door de middenvelders en door een naar binnen trekkende Henk Wery. Het eerste en enige doelpunt was het direct gevolg van zo’n manoeuvre. De middenveldspelen Heten in de eerste helft DIEREN. Rob Hartoch is open Ne derlands schaakkampioen geworden. In de laatste ronde van het Reinbouwschaaktoer- nooi deelde hij het punt met Enklaar. In tien ronden verloor Hartoch niet een keer. Hij kwam vier maal remise overeen. Vijf spelers en Carla van der Griendt-Bruinen- berg plaatsten zich uit de reservegroepen voor het volgende open nationale kam pioenschap. Met mevrouw Van der Griendt, de eerste speelster, die het recht verwierf in de hoofdgroep van het open kampioenschap uit te komen, „promoveer den” Sikkel, C. Kuypers, Van Bekkum, Van Dieren, en Nijlings. PEC en Haarlem er in. Dat is misschien goed voor een volledig ingedraaid elftal, maar niet voor DWS.” De eindstand is: 1. Ramon Sota (Sp) (67- 69-72-69); 2. Graham Marsh (Austr.) 283 (69-70-72-72); 3. David Miller (GB) 285 (76-71-72-66); 4/5 Jaime Gallardo (Sp) 287 (69-70-74-74), Guy Wolstenholme (Austr) 287 (70-69-75-73); 6 t.m. 8 Florentino Mo lina (Arg) 289 (68-75-75-71); Said Moussa (Ver. Ar. Rep.) 289 (68-75-75-71), Tony Grubb (GB) 289 (72-69-74-74) 9/10 Van Donk (Belg) 290 (72-75-74-69), Toussaint (Belg) 290 (72-71-77-70); 11. ex aequo o.a. Jan Dorrestein (Ned) 292 (74-69-78-71). Voor Haarlem was er geen betere laat ste voorbereiding voor de zware compe titie in de eerste divisie denkbaar geweest. In de kleedkamer zei Brand tegen betaald voetbai-voorzitter Gosen „Als je zondag weinig publiek krijgt is het niet onze schuld. Wat een reclame.De trainer verloor overigens de realiteit niet uit het oog.: „Haarlem is nog te bang Een Van Duffelen, een Breevoort en een Wentink bijvoorbeeld hebben nog de angst voor het strafschopgebied van de tegenstander om dat daar de aanval moet worden afge maakt. Ze moeten wennen aan de nieuwe situatie. Ajax kon tenslotte de zege toch nog pakken, toen Hulshoff mee naar voren trok om een corner af te ronden. In tweede instantie kopte hij de bal verras send naar Keizer, die vallend raak schoot. John Rep, ingevallen voor Van Dijk, en Suurendonk (voor Blankenburg) maakten geen indruk op het bijna voUe Ajax- stadion. Wel lokten de vele Amsterdamse kansen verrast gejuich uit. Ajax had on geluk met een schot van Keizer op de kruising en een kopbal van Neeskens tegen de paai. aandeel in de eerste twee doelpunten van Ajax, die binnen twaalf minuten Borussia moedeloos maakten. Al na twee minuten kon Cruyff een scherpe trekbal van Arnold Mühren zonder veel moeite het slecht beschermde Duitse doel inlopen en nog geen tien minuten later gaf een identieke voorzet Van Dijk de kans knal hard toe te slaan. Een briljante actie van Cruyff was daaraan vooraf gegaan. Aan Arnold Mührens debuut zat slechts een minder positieve kant: „Ik moest ontzet tend veel doen en was behoorlijk moe aan het eind. Door een goede start voetbalde ik wel gemakkelijk, maar je vergeet gauw het middenveld. Ik miste trouwens wel twee backs”. Opvallendste nieuweling in de Ajax- equipe van gisteren, waarin de gewonden Krol, Gerrie Mühren en Suurbier ontbra ken, was de pas 18-jarige Volendammer Arnold Mühren. Zonder nervositeit („Daar heb ik nooit last van”) etaleerde hij een indrukwekkende technische be gaafdheid. Hij gaf steeds rugdekking, bood zich voortdurend aan, deelde listige pass- jes uit en had tenslotte een belangrijk echter verstek gaan. Jansen en in nog sterkere mate Franz Hasil hadden, vanuit de tweede linie startend, het doel van Wilson moeten bestoken, maar die plan nen van Happel werden niet verwezen lijkt. Het idee was uitstekend. Troef Wil lem van Hanegem moest gespaard worden omdat hij na een blessure nog niet geheel en al fit was. Hij zou zich moeten bepalen tot het ontregelen van de snelle, krachtige Engelse aanvals-acties. Maar bij Hasil ha perden in de praktijk de Happel-plannen. De Oostenrijkse middenvelder raakte in de eerste helft letterlijk geen bal goed. Na 23 minuten in de eerste helft kwam Borussia op 2-1. Stuy reikte niet ver genoeg om een corner van de overal aanwezige en zeer knap voetballende Günther Netzer weg te stompen. Lefevre, die met Heynckes een weinig doortastende spits vormde, kopte per ongeluk door naar zijn vrijstaande medespeler, die makkelijk kon scoren. Na een half uur was het 3-1 door Keizer. Hij knapte een eenvoudig karwei op, nadat Swart en Van Dijk een schitterende kans hadden geschapen. Vlak voor rust maakte Wittkamp 3-2, nadat Stuy een hoge corner van Netzer uit zijn handen had laten vallen. Door het wegvallen van Blankenburg (geblesseerd) kreeg het middenveld van Ajax na rust een flinke knauw. De nieuwbakken Heinz Schilcher zocht voor rust al vaak naar zijn juiste positie tussen Hulshoff, Haan en Swart, in de tweede helft ontstonden er in het centrum nogal wat gaten door zijn weifelende positie- Stefan Kovacs’ andere aanpak is nog moeilijk op zijn merites te schatten. Stuy: „Michels begon altijd keihard en hield dan de conditie op peil. Kovacs is lang zaam begonnen en opvoeren”. Ajax maakte gisteren wel de indruk na rust niet kunnen spelen. Een voortreffelijke eerste helft mondde uit in een vrij dorre en rommelige tweede periode. Slechts Cruyff bleef spelen met zijn directe opponent, de Duitse international Berti Vogts, die na afloop een beetje mismoedig rondliep: „A- jax is ontzettend goed ingespeeld op el kaar, Cruyff speelde me de eerste tien minuten helemaal weg en dat heeft mijn spel beïnvloed. Ik weet nu nog niet of Ajax ernst met ons gemaakt heeft, ze waren veel beter”. maar ook hij moest erkennen, dat deze ne derlaag voor het elftal consequenties heeft. „Het is geen fraai resultaat. Natuurlijk niet. Er zijn oorzaken voor aan te wijzen, maar laat ik die nog maar niet noemen. Dat heeft geen zin. Om even later zich toch te laten ont vallen: „Ik had liever evenals Haar lem oefenwedstrijdjes gespeeld tegen amateur-teams in plaats van onmiddellijk voor de leeuwen te worden geworpen. Wij hadden een oefenprogramma met AZ, Een afschuwelijk resultaat voor DWS. Van der Meent trachtte de nederlaag door middel van zijn vriendschappen jke-wed - strijd-theorie weliswaar te relativeren, (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Als in zijn jonge jaren, die toch al zo lang achter hem liggen, heeft Coen Moulijn het kar wei geklaard. Hij werkte zich ter wijl zo velen hem al hadden opge geven: „Coen is versleten” weer over één van zijn beruchte inzin kingen heen. Vorige week dins dagavond tegen Norrköping en zater dagavond tegen Arsenal was Coen- tje de oude. De onnavolgbare links buiten, die minimaal door twee man in diepte moest worden opgevangen, dartelde om zijn directe veel jongere In de tweede helft (Wery had toen al in de vijfenveertigste minuut voor de voor sprong gezorgd) veranderde het spel van Hasil totaal. Hij groeide met de minuut, totdat zijn acties met niet minder dan de klasseficering briljant konden worden be loond. Toen ook werd Arsenal gedegradeerd, zodat manager Mee’s woorden, gespro ken na de wedstrijd („Feijenoord is nu eenmaal een Europese topclub. We hebben van deze wedstrijd kunnen leren”) volle dig op hun plaats waren. Mee verschool zich zelfs niet achter de blessure van zijn sterkste speler George, die in de wedstrijd tegen Benfica (door Arsenal met 6-2 gewonnen) een trap tegen zijn knie kreeg. Hij moest zaterdag een meniscus-operatie ondergaan. Mee: „Ik ben heel blij met het spel van mijn ploeg. U moet rekenen, dat mijn jongens nog niet maximaal fit zijn. Ja, ik kan wel één bezwaar noemen: dat was het afma ken van de aanvallen.” Een opmerking, die volledig op zijn plaats was. De Engelsen maakten bijvoor beeld geen gebruik van het gebrekkige uitlopen van doelman Bram Geilman. Oorspronkelijk zou hij slechts een helft in het doel staan en Eddy Treytel de overige vijfenveertig minuten. Buikklach ten van Treytel maakten echter, dat Hap pel besloot Geilman een volledige wed strijd te laten spelen. Een ervaring, die Geilman broodnodig heeft. „Ik ben nog niet aan de spelers voor mij gewend. Ik zal moeten leren, dat ik met Laseroms en Israel voor mij lang niet zo vee] uit mijn hok hoef te komen als bij minder begaafde centrale verdedigers. Dat het zelfs gevaarlijk is als ik eruit kom.” Voor Van der Meent, die toch al niet zo dik in zijn spelers zit, aanleiding om de DWS-ers tot voorzichtigheid te manen. De trainer voelde zich na de wedstrijd min of meer bedot: „Ik heb ze verteld geen ri sico’s te lopen. Blessures kan ik nu niet hebben. Flinkevleugel en Dekker, die met een injectie wel hadden kunnen spelen, liet ik daarom uit het team. Ik geloof, dat de spelers me verkeerd hebben begre pen. Voorzichtig zijn wil natuurlijk niet zeggen laat maar over je heen lonen. En dat gebeurde. In de rust was het al te laat” Voor Van der Meent was ei in de twee de helft inderdaad niets meer te redden. Na een aarzelend begin de Haarlem-aan- val stokte zoals het vorige seizoen bij het vijandelijk strapschopgebied werd DWS overspeeld. Het eerste doelpunt een inzet van Wentink die door Bregman van richting werd veranderd en het twee de na kopstoten van Bregman en Nieu wenhuis deponeerde De Goede de bal ook al met het hoofd in het doel achter Jong bloed zorgden er vervolgens voor dat het laatste restje zelfvertrouwen van de Amsterdammers werd weggevaagd. De derde treffer was een „weggevertje” van scheidsrechter Geurens. Hij interpreteerde een sliding van Muller, die de bal voor De Goede speelde, verkeerd. Bregman nam de penalty foutloos. In de tweede helft werd DWS verder ge- (Van onze sportredactie) HAARLEM De zes-nul overwin ning van Haarlem op DWS is, volgens de trainer van Haarlem Joop Brand, een sportieve wraak. Brand, die Haarlem in de afgelopen trainings periode bewust naar de „top” DWS leidde, wilde de voorzitter van de Amsterdamse eredivisieclub Dé Stoop bewijzen, dat hij ongelijk had. Stoop, bekend om zijn vaak ongenuanceerde uitspraken, vertelde deze week in een landelijk ochtendblad, dat hij met zijn nieuwe oefenmeester Pim der Meent eindelijk een trainer had gevonden, die kapitaal voor de club maakte. Hij gaf jonge voetballers een kans en liet de oudere spelers links liggen. Zijn voorgangers (Brand werd niet genoemd, maar duidelijk wel be doeld) hadden aan dit facet weinig aandacht besteed. Stoop gaf voor beelden. Hij noemde de geroutineer de verdediger Pijlman, die het vorige seizoen door Joop Brand werd terug gehaald in het eerste elftal. „Terwijl” zo zei Stoop, „jonge krachten stonden te trappelen van ongeduld om een kans te krijgen”. UTRECHT. Anderlecht heeft zjjn tweede wedstrijd van de oefentonrnee door Nederland winnend afgesloten. De Belgen bleven FC Utrecht in stadion Gal genwaard met 2-1 de baas. Al na zeven minuten kwamen zij op voorsprong toen Rob Rensenbrink alleen voor doelman Hendriksen verscheen en droogjes raak schoot (0-1). FC Utrecht probeerde daarna uit alle macht de verhoudingen recht te trekken, maar het Utrechtse offensief, waarin vooral Finn Seemann een werkzaam aan deel had, leverde geen treffers op. Pas twaalf minuten na rust scoorde Karei Bonsink de gelijkmaker. De ex-DWS’er kwam vrij voor doelman Jan Ruiter, werd zwaar getekkeld, krabbelde weer overeind en schoot beheerst in (1-1). Anderlechts winnende treffer kwam van international Jan Verheijen. die nauwe lijks twee minuten later een hoekschop van Rob Rensenbrink ineens inknalde (1- 2). FC Utdecht liep zich daarna stuk op de Belgische defensie, waarin vooral ausput- zer Jean Plaskie voortreffelijk werk deed. Er waren 15.000 kijkers. Scheidsrechter was Leo van der Kroft. Uitslagen van de overige oefenwedstrij den: Sint TruidenFC Den haag 1-2, FC Den BoschJong Brabant 2-0 (zaterdag), FC Den BoschTOP 2-0 (zondag), FC BruggeSparta 1-0, EindhovenNeuss 4- 0, MVVSklo Union 3-2, CambuurVo lendam 1-2, SVVExcelsior 1-1, Vitesse Fortuna Düsseldorf 1-0, NECArminia Bieleefld 1-1, Zeeuws elftal-NAC 1-4, AZ’67Lille 2-0, FC GroningenWolver hampton Wanderers 0-2, PSV—Standaard Luik 1-1. ROME. De Italiaanse voetbal clubs, aan het eind van het vorige sei zoen bedreigd met een spelersstaking, staan voor een nieuwe spannende perio de, nu het begin van het nieuwe voet- baljaar naderbij komt. Die spanning zal dan niet alleen veroorzaakt worden door de steeds groeiende schuldenlast van de gezamenlijke verenigingen, maar meer nog door de steeds meer op de voorgrond tredende organisatie van spelers. Die organisatie wil op- nieuwe besprekingen openen over de contracten en de salarissen van de spe lers. De bond heeft de clubs al gead viseerd vertegenwoordigers van de spe lers mee te laten praten bij de vast stelling van de nieuwe salarisschalen en de secundaire arbeidsvoorwaarden. De spelersorganisatie wil vooral wij zigingen in het transfersysteem, dat 's zomers ontaardt in een slaven markt voor voetballers en in de spe- lerscontracten. Het Italiaanse voetbalcontract geeft de vereniging het recht een speler te verkopen aan een andere club, hoe de speler er zelf ook over moge denken. Die nieuwe club heeft dan hetzelfde recht en dat kan aanleiding geven tot een koehandel, zoals de afgelopen zo mer is gepleegd met de 24-jarige spe ler Claudio Trevisan. Gedurende de transferperiode in juni werd Trevisan door zijn vereniging Mantova (gepromoveerd naar de hoog ste klasse) overgedaan aan Varese, dat ook in de hoogste afdeling speelt. Va rese verkocht hem onmiddellijk door naar Montevarchi, een club uit de vierde klasse waar semi-professional voetbal wordt gespeeld. De voetbal- loopbaan van Trevisan werd daardoor in feite „geblokkeerd" en zijn moge lijke verdiensten werden gereduceerd tot een fractie van het bedrag waarop hij eerder rechten kon doen gelden. Het eerste doelpunt van Haarlem. De maker Bregman ligt voor doelman Jongbloed op de grond. Er zouden nog vijf treffers volgen. De manier waarop Mathias Maiwald werd uitgeschakeld door de Engelse ver dedigers was vaak niet erg netjes. Op de foto een beeld van een sandwich. Maiwald is het beleg. meer optimaal te AMSTERDAM. Wanneer doelman Heinz Stuy zich niet driemaal van zijn zwakste zijde had laten zien, was de zege, die Ajax gistermiddag op de Duitse kam- pioensploeg Borussia Möchen-Gladbach behaalde, veel sprekender uitgevallen dan nu, met 4-3, het geval was. Trainer Stefan Kovacs’ opmerking na afloop lag voor de hand: „We hadden makkelijk met 5-0 kunnen winnen”. Stuy, die zich licht ver wondde tijdens het inschieten voor de wedstrijd, zag maar één verklaring voor zijn onzekere optreden: „Vorig seizoen was ik gewend veel op de 16-meterlijn te spelen. Nu moest ik veel meer In de goal, omdat ik nooit precies wist, wat al die nieuwe spelers gingen doen. Ik moet ze eerst wat beter leren kennen.” ZANDVOORT. De Spaanse professio nal Ramon Sota heeft op de Kennemer golfclub het open internationale golfkam- pioenschap met de daaraan verbonden eerste prijs van tienduizend gulden ge wonnen. Hij eindigde met een verschil van zes slagen op nummer twee, de Au straliër Graham Marsh. In de laatste ronde vestigde de Brit David Miller met 66 slagen een nieuw baanrecord. Voor Feijenoord is het herstel van de linksbuiten op het juiste moment geko men. Nu topscorer Ove Kindvall het pri mitieve Zweedse amateur-voetbal heeft verkozen boven het hoog gespecialiseerde werk dat in Rotterdam onder voetbal wordt verstaan, moet Happel experimen teren. Voorlopig heeft de Weense oefen meester zijn keus bepaald op de vorig jaar van DOS overgenomen Maiwald. Ove’s opvolger heeft het in dat eerste elftal van Feijenoord bijzonder moeilijk. Hij loopt er verloren rond. Hij past nog niet in de een-tweecombinaties van de Rotterdam mers. Daarom steekt zijn optreden mager af bij de gemiddelde prestaties van de Zweedse koningsschutter. En daarom ook is het herstel van Moulijn zo bijzonder gunstig voor Feijenoord. De kleine links buiten met een volle toeren draaiende Wery en een voor vijfenzeventig percent fitte Van Hanegem waren zaterdagavond de hardste noten voor de verdediging van Arsenal. Maiwald niet. Hij werd zonder al te veel moeite uitgeschakeld door Roberts. Moulijn, die zei te voelen dat zijn vorm nog groeit, nam het voor Maiwald op: „Ach die jongen moet wennen. Het is waar; we kunnen hem niet vinden en we weten ook nauwelijks hoe we hem het best kunnen lanceren, maar aan de andere kant was het soms ook moeilijk om het Ove een één- twee te realiseren. JMf jj

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 10