VEEL ARRESTATIES De Ruiter wil opnieuw gaan IN AMSTERDAM Autobotsing: twee Herbiciden nivelleren plantengroei mensen omgekomen procederen tegen „vijanden” kapot te kri j gen Haarlem PROJECTIELEN IN NATUURGEBIED Haarlem IJmuiden HOOGOVENS IJMUIDEN Een uurtje praten over een goede baan Hoogovens maakt het u gemakkelijk „Ik ben niet Opiumhandel, diefstal, afpersing Lange files in weekeinde zijn behandeld met P. ZONDERWIJK (WAGENINGEN) WAARSCHUWT TEGEN ROEKELOZE ONKRUIDBESTRIJDING Jongen doodgestoken Man na caféruzie doodgeschoten acupunctuur Politie kreeg 60 tips over moord op 9-jarig jongetje Prins Bernhard zou Credietbank ontkent hem „te pakken” te willen nemen MAANDAG 9 AUGUSTUS 1971 2 Knip uit of noteer datum en plaats. Dinsdag 10 augustus, s avonds tussen 7 en 8 uur, In Restaurant van Aken, Baan 1 hoek Houtplein Restaurant Suisse, Rijksstraatweg 191 Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 Bij ruzie over meisje Vlinders Zindelijkheid Functieverlies Eén uurtje of een half uurtje, hangt ervan af wat u wilt weten van Hoogovens. In een persoonlijk gesprek praten wij dan over de mogelijkheden, over de verschillende functies. Waar u terecht kunt. In de grote verscheidenheid van bedrijfsafdelingen. Er zijn aantrekkelijke kansen. Ook al hebt u nog nooit in de industrie gewerkt. Wij informeren u over het soort werk, salaris, arbeidsvoorwaarden, enz. Redenen genoeg om even te komen. Waarom eigenlijk niet? Maximale leeftijd voor indiensttreding 50 jaar. ADVERTENTIE (Van onze redactie economie) (Van een onzer verslaggevers) Associated Press verklaard. van Het grasland van thans met zijn hoge Een frontale botsing tussen twee brom fietsen vrijdagavond in Egmond a.d. Hoef (N.-H.) heeft het leven gekost aan de 16-jarige G. de Vos uit Enschede. De berijder van de andere brommer werd ernstig gewond. Vakantiehuis in de as. Nadat een Zaanse familie, die vijf w>-ken vakantie in een huis in Finsterwolde (Gr.) had daarge- bracht, zondagmiddag weer naar Zaan dam was vertrokken, brandde het huis tot de grond toe af Oorzaak onbekend. Destijds leende De Ruiter 14,5 miljoen van de Credietbank op basis van zijn plannen voor het textielimperium, waar voor het GBS-Beheer werd opgericht. De man met wie hij nu voorgoed heeft ge- ge Chinese Keng Ngho heeft zaterdag volgens het persbureau dat hij prins Bernhard tweemaal heeft be handeld. Bij acupunctuur worden dunne naalden in het lichaam gestoken. De heer Zonderwijk meent dat de tijd rijp is dat degene die met de onkruidbe- strijding is belast en de natuurbeschermer elkaar beter zullen moeten gaan begrij pen. Samen zal men tot een verantwoord beheer moeten komen. Van de natuurbe scherming wordt daarbij inzicht in de rea liteit verwacht, van de praktijkman de be reidheid een optimale variatie van het bio logisch milieu na te streven. Een belangrijk initiatief noemt hij het van Noord- en Zuid-Holland dat zij be heerders van wegen, dijken enz. via cir culaires erop wijzen welke gevaren er aan chemische bestrijdingsmiddelen kleven en vragen onkruidbestrijding zoveel mogelijk op mechanische wijze uit te oefenen. „Men is algemeen tot het inzicht geko men dat de toepassing van herbiciden voor het onderhoud van wegbermen en wa tergangen een omvang heeft aangenomen die tot ernstige bezinning moet leiden. Een verdere verschraling van het biologisch mi lieu moet een halt worden toegeroepen” aldus de heer Zonderwijk. Bejaarde vrouw beroofd. In Rotterdam is een 73-jarige alleenwonende vrouw be roofd van 150,— door een man die ’s nachts haar huisje was binnengedron gen. Daar zij een nauwkeurig signale ment kon opgeven werd de dader, een 27-jarige man zonder vast adres, korte tijd later in de omgeving aangehouden en insektenwereld en van het hele oeco- systeem moet worden voorkomen. „Wanneer men rondreizend in Neder land nauwkeurig om zich heen ziet, blijkt er een groot verschil in persoonlijk in zicht te bestaan onder degenen die ver antwoordelijk zijn voor het onderhoud en de aankleding van de weg. De één spuit naar hartelust alle bloemen uit de gras bermen dood met behulp van groeistoffen en de ander maait de bermen met een frequentie die kan oplopen tot zevenmaal per jaar, zodat een bloemenrijke vegetatie haar kop eenvoudig niet meer kan opste ken.” De heer zonderwijk merkt op dat de bloeiende flora op tal van plaatsen zinloos wordt vernietigd en dat nota bene tegen hoge kosten, die de gemeenschap moet opbrengen. Het onderhoud van de wegber men loopt op die manier in de miljoenen guldens per jaar en leidt bovendien tot ontevredenheid bij de bevolking. „In sommige provincies bestaat nog een zogenoemde distelverordening, die ver plichte bestrijding van distels vóór de bloei voorschrijft. Daardoor kwam men er eerder toe om bij aanwezigheid van dis tels te spuiten met groeistoffen. Gemid deld genomen is de akkerdistel thans op een gevestigde grasmat een relatief weinig voorkomende plant langs onze wegen ge worden, zodat de noodzaak van verplichte bestrijding vrijwel niet meer aanwezig is”, aldus de heer Zonderwijk. De prins had de dokter volgens diens zeggen tijdens een onofficieel bezoek aan Singapore in april geconsulteerd. Hij was toen behandeld voor algemene vermoeid heid. De tweede behandeling vond plaats op 25 juni in het koninklijk paleis in Am sterdam, toen de prins last had van pijn in zijn linker elleboog. Van deze 'aatste behandeling zijn volgens d» dokter foto’s gemaakt, waarvan AP er één heeft ver spreid. De Rijksvoorlichtingsdienst ont kent dat de prins volgens deze methode is behandeld. De RVD kon over de foto echter geen opheldering geven Ook bij de jeugdcentra Paradiso en Melkweg verrichtte de politie diverse ar restaties inzake overtreding van de opium wet. In totaal werden hier acht jongelui wegens bezit of het te koop aanbieden van hasjiesj, marihuana, of LSD-tabletten aan gehouden. Het waren drie Nederlanders van 19, 24 en 30 jaar, een 17-jarige en een 19-jarige Duitser, een 24-jarige Belg, een even oude Italiaan en een 23-jarige Suri namer. Bij het grenswisselkantoor op het Cen traal Station werden zaterdag een 23-ja- rige Zwitser en een even oude Fransman gearresteerd. Zij boden twee reischeques van elk 20 dollar aan die niet van hen bleken. De cheques waren van een valse handtekening voorzien. Een 29-jarige Duitser kwam in de cel terecht nadat was gebleken dat hij in een gestolen auto reed en voorts in het bezit was van een gestolen paspoort. In zijn ge zelschap bevond zich het 15-jarige Neder landse meisje van wie de opsporing door haar in Duitsland wonende ouders was ver zocht. Verdacht van beroving van een Utrechtenaar werd aangehouden een 17-ja- rige Duitser en een 18-jarige landgenoot. Zij zouden hun slachtoffer ni de binnen stad 175 afhandig hebben gemaakt. In het Vondelpark werd een 21-jarige Zwitser aangehouden, die in het bezit was van een gestolen paspoort en een dito col legekaart. Een 28-jarige Marokkaan liep tegen de lamp bij diefstal van een auto. Van eenzelfde delict wordt een 24-jarige Nederlander verdacht, evenals een 21-ja- rige en een even oude man uit ons land. Ook een 25-jarige Algerijn is door de poli tie gearresteerd. Hij zou een poging tot diefstal uit een auto hebben gedaan. Een 46-jarige Oostenrijker tenslotte wordt er van verdacht een 69-jarige man in zijn woning in Amsterdam-West te heb ben mishandeld en bestolen. De verdachte was onverwacht bij zijn slachtoffer, die hem oppervlakkig kende, komen binnen lopen. Tijdens zijn bezoek zou hij twee ringen en geld hebben gestolen. Ook dwong hij de bejaarde man een cheque van 4000,op zijn naam uit te schrijven. In het Groningse Uithuizen is vrijdaga vond de 68-jarige L. Sikkenga uit Uit- huizermeeden verongelukt, De man stak op zijn fiets een voorrangskruising over en werd aangereden door een vrachtauto. Hij overleed ter plaatse. Skelet gevonden. Een automobilist vond langs de rijksweg bij Den Oever delen van een menselijk skelet. Vermoed wordt dat de beenderen in de grond hebben ge zeten die is gebruikt om het talud van de rijksweg op te hogen. Deze grond was afgegraven in Medemblik nabij het kas teel Radboud. „Uiteraard kunnen ingrepen in de na tuurlijke ontwikkeling van de vegetatie soms noodzakelijk zijn, maar zij mogen niets te maken hebben met de zindelijk heid van de enkeling, die bijvoorbeeld een geregeld kort geschoren grasberm langs een weg, die onder zijn beheer valt, nu eenmaal bij de juiste uitoefening van plicht vindt behoren”, zegt de heer Zon derwijk. WAGENINGEN. Het in de laatste jaren sterk toegenomen gebruik van che mische onkruidbestrijdingsmiddelen ver oorzaakt een verontrustende nivellering van de eens zo rijk geschakeerde planten groei van slootkanten, bermen en rivier dijken en de van deze vegetaties afhanke lijke insektenwereld. Aldus de heer P. Zonderwijk, hoofd van de afdeling onkruidbestrijding planten- ziektenkundige dienst in Wageningen in een artikel over de ongebreidelde toepas sing van chemische onkruidbestrijdings middelen in het jongste nummer van het tijdschrift voor milieubeheer „Natuur en Landschap”. Aan zijn opmerking koppelt hij de vraag of een zo omvangrijke toe passing van herbiciden voor het onder houd van wegbermen en watergangen wel noodzakelijk en verantwoord is. Vlak bij de militaire basis De Mok op het eiland Texel ligt een uitgestrekt natuurreservaat dat voor iedereen vrij toegankelijk is. Ook voor de militairen die in de nabijheid schiet oefeningen houden. Vele natuurlief hebbers ergeren zich er echter aan dat uit vliegtuigen gegooide projec tielen het natuurgebied verontreini gen. Dit meisje op de foto toont een van de projectielen. Hoewel de heer Zonderwijk de voorde len onderkent van oordeelkundig gebruik van bestrijdingsmiddelen, wijst hij even wel op de grote gevaren die er voor het milieu zijn bij verkeerd of ongemotiveerd gebruik en geeft daarvan enkele frappante voorbeelden. Een rijke variatie van het milieu maakt de wetenschappelijke studie van bepaalde biologische objecten mogelijk, waarvan de resultaten in praktische zin duidelijk hun vruchten afwerpen. De heer Zonderwijk zegt „Stelt u zich een vegetatie van een onbemest, slechts eenmaal per jaar ge hooid zogenoemd blauw grasland voor. Dit helaas zeer zeldzaam geworden graslandtype bevat in principe een bonte mengeling van een groot aantal plantsoor ten. De onderlinge concurrentie die de planten in dit milieu op elkaar uitoefenen is voor prof. dr. D. M. de Vries aanleiding geweest deze blauwgraslanden, waarvan in ons land rond de eeuwwisseling nog vele duizenden ha voorhanden waren, nauwkeurig te onderzoeken. Dit studieob ject heeft er mede toe geleid, dat een grote kennis en inzocht zijn verkregen, die heb ben geresulteerd in een moderne grasland- cultuur, waarvan de boer veel profijt heeft kunnen trekken. (Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Bij een vechtpartij zondagavond in en buiten de jeugdsocië- teit „De Kuil” aan de Valkenweg in Am- sterdam-Noord is een 18-jarige jongen met een mes in het hart getroffen. Hij stierf op weg naar het ziekenhuis. Een 17-jarige jongen kreeg een messteek in zijn buik. Na behandeling in een zieken huis kon hij naar huis worden vervoerd. De vechtpartij ontstond, nadat een van de aanvallers een opmerking had ge maakt over een meisje dat in het gezel schap van de 18-jarige jongen was. DEN HAAG. Het wegverkeer heeft dit weekeinde weer aan verscheidene men sen het leven gekost. Een groot ver keersaanbod uit Duitsland zorgde zater dag midden op de dag voor enorme files tussen Arnhem en Utrecht, die een lengte van 31 km bereikten. Verder viel het dit weekeinde met de drukte wel mee, behalve bij Hoevelaken, waar vrij wel de hele zondagavond vanaf zeven uur in de rijrichting Amsterdam een file was die schommelde rond de 8 kilometer. Deze opstopning werd ver oorzaakt door het verkeersaanbod en doordat de weg wegens werkzaamheden is omgelegd. Het door hem naar voren gebrachte wetenschappelijke en esthetische aspect rechtvaardigde volgens hem voldoende dat produktie per oppervlakte-eenheid en ho- een verdere nivellering van de planten- KRUISLAND (N.B.). De 29-jarige M. van Overveld uit Kruisland is in de nacht van zaterdag op zondag op de weg tussen Kruisland en Wouw doodgeschoten. De vermoedelijke dader, een 30- jarige inwoner van Kruisland, is aange houden. De beide mannen zouden in een plaat selijk café ruzie hebben gehad. In Weert botsten zondagavond twee per sonenauto’s op elkaar, waarbij beide bestuurders om het leven kwamen. Het ene slachtoffer, de 42-jarige L. Caris uit Nederweert, zat alleen in zijn auto. De andere bestuurder, de 27-jarige J. Kor tooms uit Stamnroij, had zijn vrouw en drie kinderen bij zich. Dezen werden ernstig gewond. De 53-jarige tuinder J. Jansen uit Leider dorp is zaterdag tegen middernacht in zijn woonplaats met zijn bromfiets door een tegemoetkomende auto aangereden. Hij was op slag gedood. De 23-jarige mevr. Margarete M. G. Win- ters-Kokke uit Nijmegen is zondag op de rijksweg Venlo-Nijmegen onder Malden om het leven gekomen. Mevr. Winters zat bij haar man in de auto. Tijdens een inhaalmanoeuvre raakte de auto van de heer Winters een links van hem naast de rijbaan geparkeerde auto en vloog vervolgens tegen een boom. De 44-jarige boomkweker R. Verwoert uit Opheusden is zaterdag in zijn woon plaats met zijn fiets in een sloot geval len en verdronken. Voorbijgangers trof fen hem zaterdagmiddag levenloos in de sloot aan. De politie vermoedt, dat de heer Verwoert onwel is geworden. De 53-jarige bouwvakker Cornelis van Nispen uit Breda is zondag met zijn bromfiets verongelukt. Voorbijgangers troffen zijn stoffelijk overschot aan op de Leurse Baan langs het Liesbos bij Breda. Vermoedelijk is de heer Van Nispen tegen een rechts van de weg staande boom gebotst. De 18-jarige J. A. C. Wouters uit Hilva- renbeek is zondag nabij Lieshout met zijn auto uit de bocht gevlogen. Hij werd uit de auto geslingerd. Hij is later op de dag in een ziekenhuis overleden. De 59-jarige H. Gerrits uit Marie is zon dag om het leven gekoen, nadat een auto op de Ekkelweg in ziin woonplaats de bromfiets, waar hij achterop zat, had aangereden. De 21-jarige student J. Muller uit Olden- zaal is vrijdagavond in Drachten om het leven gekomen. De student reed op zijn motor en wilde links afslaan. Hij had voorgesorteerd met zijn motor, maar zwenkte plotseling weer naar rechts. Een achteropkomende bestelauto kon de motorrijder niet meer ontwij ken. „Behalve distels staan overigens vele wilde planten bij niet terzakekundige praktici in een kwade reuk omdat de gedachte bestaat dat het zaad afkomstig van planten uit de bermen zich op de akker of in het grasland tot voor de boer schadelijke planten zou kunnen ontwikke len. Dit is een bepaald onjuiste gedachte Sommigen blijken er een hobby van te maken alle brandnetels bestrijden. Maar wat velen niet weten is dat op brandne tels de rupsen leven van algemeen gelief de dagvlinders als atalanta, dagpauwoog en kleine vos. De larven van deze vlinders kunnen op geen enkele andere plantesoort groot worden. Vernietiging van deze brandnetels die misschien op zichzelf niet direct tot de schoonste planten uit onze flora behoren, kan dus tevens leiden tot een sterke verarming van de insektenfau- na. Zo zouden er heel wat specifieke De politie heeft tot zondagavond circa 60 tips binnengekregen waar zij echter niet veel wijzer van is geworden. Onge veer 30 rechercheurs van de rijkspolitie van het district Utrecht en van de Am sterdamse moordbrigade zijn met de zaak bezig. Uit de sectie is komen vast te staan dat Bastiaan Bloemena seksueel is misbruikt en daarna gewurgd, zo is maandag door de rijkspolitie in Mijdrecht meegedeeld- De zeer lange files van zaterdag, die zich uitstrekten tussen Veenendaal en Ou denrijn, waren vooral te wijten aan twee kettingbotsingen rond half tien *s morgens tussen Veenendaal en Maarsbergen. Hierbij werden drie men sen gewond. Op de Galecopperbrug bij Utrecht botsten om half twaalf twee auto’s op elkaar. De politie moest daar door het verkeer uit Amersfoort door Utrecht omleiden. (Van een onzer verslaggevers) SINGAPORE-DEN HAAG De 63-jari- acupunctuurspecialist Siau ge voedingswaarde als gevolg van ontwa tering, bemesting en juist gebruik vindt voor een belangrijk gedeelte zijn bron in het schrale land van voorheen, dat als wetenschappelijk object heeft kunnen die nen om dit doel te bereiken. Geen wonder dan ook, dat bepaalde graslanden als natuurreservaat niet alleen door particuliere verenigingen, maar ook door de staat zijn aangekocht”, aldus de heer Zonderwijk. „Dergelijke graslanden zouden als we tenschappelijk object onmiddellijk hun functie verliezen wanneer men hierin groeistoffen zo spuiten”, aldus de heer Zonderwijk. Hij wijst erop dat buiten het eigenlijke cultuurland de verarming van de flora nog veel duidelijker is gebleken. Op het gebied van onze wilde flora in haar totaliteit heeft prof. dr. V. Westhoff er reeds in 1956 op gewezen dat 33 percent toen zeer zeldzaam was geworden en reeds ten dele verdwenen, hoewel dit bepaald niet alleen aan het gebruik van onkruidbestrijdingsmiddelen kon worden toegeschreven. Inmiddels is de situatie blijkens nieuwe gegevens nóg ongunstiger geworden. De heer Zonderwijk haalt ook het es thetische aspect aan. Thans woont twee derde van de Nederlandse bevolking in stedelijke gebieden. Deze mensen zoeken hun ontspanning in de natuur, waarbij er van moet worden uitgegaan dat een zo groot mogelijke biologische variatie de meeste rust geeft. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat alle kanten protesten worden ge hoord, wanneer men het landschap door bespuitingen met herbiciden een mono toon en vaak troosteloos aanzien geeft. broken, mr. D. v.d. Oever, bezorgde hem dat geld door relaties bij de bank. Schu macher van Difora, met Van de Oever topman bij deze beleggingsmaatschappij, is bij de Credietbank eveneens een goede bekende. Hij is er al jarenlang cliënt. Vóór hij met Van de Oever een com pagnonschap aanging, had De Ruiter al tijd met een andere vaste bank zaken gedaan. Hij heeft nu de indruk dat Van de Oever, Schumacher en de Credietbank hem samen te pakken hebben willen ne men. Daarom overweegt hij een aantal procedures. Het laatste proces, dat de bedoeling had te voorkomen dat Van de Oever panden van De Ruiter aan de Haagse Groenstraat, Venestraat, Nieuw- straat en Spuistraat verkocht beneden de prijs van 5,4 miljoen die De Ruiter er zelf voor zei te kunnen maken, heeft de on roerend goed-handelaar verloren. Op 17 augustus zal hij voor de fusiecommissie van de Sociaal Economische Raad moeten verklaren, hoe het nu precies zit met het overdragen van het GBS-Beheer-Belang aan Difora. Zoals bekend heeft De Ruiter van zijn vroegere textieldroom alleen de sanering van Gerzon kunnen verwerkelijken. De aankoop van het Lingeriehuis, noch die van Bisschoff ging indertijd door, omdat het geld niet tijdig op tafel kwam. De Ruiter zelf vindt dat „de pers” groten deels verantwoordelijk is voor zijn deba cle. Er werd teveel en in een te onguistige zin over zijn transacties geschreven en dat maakte degenen, met wie hij verder zaken dacht te doen, terughoudend, zo zegt hij nu. De Ruiter beweert thans in ruil voor het bankkrediet van 14,5 miljoen nog iets anders aan de Credietbank te hebben moeten beloven, dat het voldoen aan zijn aflossingsverplichtingen. „Wat dat is, be waar ik tot de rechtszitting”, zo zei hij. En op de vraag of hij nu helemaal aan de grond zit: „Ik ben niet kapot te krij gen. Steeds pak ik weer nieuwe dingen aan. lederen mag weten dat ik nog een flinke portie onroerend goed bezit”. AMSTERDAM Dit weekeinde heeft de Amsterdamse politie veel arrestaties verricht. Onder meer werden vele buiten landers aangehouden Wegens handel in opium werd in de Binnenbantammerstraat aangehouden een 68-jarige Chinees. Hij werd betrapt op verkoop van een pakje opium aan een 19-jarige inwoner van Uit hoorn. Ook deze Is gearresteerd. Volgens de recherche wierp de Chinees nog dri« pakjes weg toen hij ontdekt was. UTRECHT Na een weekeinde van onafgebroken speurwerk is de politie maar weinig gevorderd met het o nder- zoek naar de moord op Bastiaan Bloeme na, het 9-jarig Amsterdamse jongetje dat vrftdag levenloos bjj Wilnis werd gevonden. plantensoorten uit wegbermen en sloot kanten zijn te noemen, waarop de larven van insekten verplicht moeten leven.” In Nederland kan worden aangenomen dat van de ca. 2.5 miljoen hectare cul tuurgrond zo’n 75.000 hectare door sloten en andere watergangen in beslag wordt genomen. Wanneer wij de gemiddelde breedte op twee meter stellen dan heb ben onze sloten en andere watergangen een gezamenlijke lengte van circa 375.000 kilometer, wat overeenkomt met meer dan negenmaal de omtrek van de aarde. Hoe wel deze totale oppervlakte niet direct voor geregeld onderhoud in aanmerking zal behoeven te komen, moet er toch re kening mee worden gehouden dat naar schatting jaarlijks wel 20 a 30.000 hectare van waterplanten of modder moeten wor den gereinigd. Zonder deze maatregel zou den sloten en watergangen dichtgroeien en zou de noodzakelijke waterlozing, evenals het vervoer via het water in sommige streken, onvoldoende kunnen plaatsheb ben. Maar de heer Zonderwijk vindt wel dat men speciaal in die gebieden, waar het natuurwetenschappelijk en maatschappe lijk zeer waardevolle en door de toerist begeerde streken betreft, toch waar enigs zins mogelijk de voorkeur dient te geven aan mechanische boven chemische behan delingen LEIDEN/DEN HAAG. De mislukte textiel-keizer C. de Ruiter is van plan zich in de komende maanden uit de kluisters te breken, die de Nederlandse Credietbank.zijn vroegere compagnon mr. D. v.d. Oever en beleggingsexpert Schu macher van de Zwitserse maatschappij Difora hem zouden hebben omgedaan. Zijn Leidse raadsman mr. W. Heskes is van mening, dat De Ruiter om bepaalde belangen van de Nederlandse Crediet Bank te dekken, is „gebruikt”. De bank wil De Ruiter tot nog toe niet ontslaan van zijn borgverplichtingen bij de bank, ook niet nadat hij zijn aandelenpakket in de GBS-Beheer had overgedragen aan Schumacher van Difora. Die aandelen lig gen thans in de kluis van de Credietbank, maar De Ruiter wordt „normaal aan ziin verplichtingen gehouden”, aldus de banddi- rectie, die ontkent dat De Ruiter met de overdracht van zijn aandelen van zijn schuld af zou zijn en alle verdere be schuldigingen afwijst. f f W

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2