President Sadat van Egypte: Verrassende uitspraak van Spaanse ambassadeur BESLISSEND JAAR VOOR Spanje dingt naar HET MIDDEN-OOSTEN N A V O-lidmaats chap Uitgevers in Griekenland protesteren tegen perswet Belangrijke overwinning Italiaans kabinet voor Golkar krijgt 227 zetels in parlement Zes executies in Nigeria Apollo-15 ondanks weigeren van parachute veilig op aarde terug China wil geen conferentie van vijf kern-staten Fa. B. ENGELENBERG SPAARGIRO voor al uw betalingen nutsspaarbank LUEstnEderlanri Al 60 doden door Herziening van belastingstelsel MAANREIS WAS VRUCHTBAARSTE TOT NOG TOE Franse kernbom geëxplodeerd in Stille Oceaan Slechte generatoren oorzaak van dood vele Amerikaanse militairen nieuwe vliegers Regeringscrisis in Chili orkaan „Olive” Geen werk voor 2 1 MAANDAG 9 AUGUSTUS 1971 3 Eisenhower Rabin Senatoren COMPL VERFSPUIT INSTALLATIES IS o Drie jaren U (Van onze medewerker ruimtevaart) Een gluurder Als een wimpel V erkiezingsuitslag in Indonesië HOUSTON Met slechts twee van de drie dertig meter wijde parachutes om de snelheid af te remmen, stortte de Apollo-15 met Scott, Worden en Irwin zaterdagavond om 21.46 uur met een snelheid van ruim 40 kilometer per uur in de Stille Oceaan. Daarmee eindigde de vruchtbaarste maan- expeditie tot dusver, waarbij kleinere mankementen de drie bemannings leden tot het laatste moment waren blijven achtervolgen. iliS S»i OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Rome) ADVERTENTIE hebben gisteravond de vermo- iri- iau het ird. be- nne LAGOS, (AFP). In de Nigeriaanse stad Port-Harcourt zijn in het weekeinde zes mensen in het openbaar terechtgesteld. Zij hadden bekend, schuldig te zjjn aan een gewapende overval en werden door een bijzondere rechtbank ter dood veroor deeld. DJAKARTA (Reuter en AFP) De re gering van president Soeharto zal 72 per cent van de zetels in het nieuwe parlement beheersen. Dit blijkt uit de zaterdag ge publiceerde officiële verkiezingsuitslag. SANTIAGO (DPA en Reuter) Voor het eerst sinds zjjn ambtsaanvaarding in november vorig jaar heeft de president van Chili, Salvador Allende, met een regerings crisis te kampen. Wegens onenigheid in de Radicale Partij en in de kleine Verenigde Volksactie (allebei regeringspartijen) zijn de ministers van Mijnbouw, Onderwijs, De fensie en Landbouw afgetreden. Chili kampt met econimische moeilijk heden. De regering van de marxist Allende is bezig de schade van 300 miljoen dollar te herstellen die de aardbeving van vorige maand heeft aangericht. Het gebrek aan levensmiddelen wordt groter. De overheid moet middelen vinden om de industriële produktie op te voeren. Men heeft geld no dig voor dringende zaken, zoals de schade loosstelling voortvloeiend uit de nationali saties. De Israëlische ambassadeur in Washing ton, Rabin, heeft gisteren verklaard, dat de VS een grote politieke fout zouden minuten later ontvouwden zich de drie pa rachutes. Overigens verliep de landingsoperatie precies volgens het tijdschema, waardoor de gehele vlucht 295 uur 11 minuten en 58 seconden had geduurd: slechts twee secon den korter dan in het vluchtschema stond vermeld. Volgens de politie waren 205 mensen gewond geraakt toen de orkaan, met wind snelheden van 110 kilometer per uur, over het westelijk deel van het zuidelijkste eiland, Kioesjoe trok. Hierbij werden 562 huizen vernield of beschadigd en 18.000 woningen kwamen onder water te staan. ROME. Het kabinet-Colombo heeft te elfder ure kans gezien de Italiaanse Senaat een tweetal wetten te laten aanne men, die tot de basis van het regeerpro- Ondanks van Deze woorden van de ambassadeur zijn daarom verrassend omdat dit de eerste maal is in het bestaan van generaal Fran co’s regime dat Spanje officieel verklaart dat het nuttig en wenselijk zou zijn lid van de NAVO te worden. Tot nu toe (en dit werd nog maar enkele weken geleden officieel weer bevestigd) was Madrids of ficiële positie dat men nooit het lidmaat schap heeft aangevraagd en dat men er ook niet zo zeker van was of dat wel interessant zou zijn voor Spanje. Kosmos. Het Russische persbureau Tass meldt dat vandaag nummer 433 in de reeks onbemande Kosmos-satellieten is gelanceerd. ond den irdt ge- can .vas :as- nse een ge- an- luis id. Het is bekend dat de republikeinen in de VS altijd voorstanders waren van een toetreden van Spanje tot de NAVO. Eisen hower, die het militaire verdrag met Fran co sloot, droomde daar al van. m- ja- lan nes len ilse i is be- die □n- ile- een >rte len. ■eft ies m- in aat kje Tit- ens ri# dat likt oor I- zan itie er- ne- dat en. ens aan vas iid- lats an- >ijn tste to’s rer- int- ode foto ige iras ol- iep ito. ige ja- nd. >11- tot en ar m elui ran in- ers ?en sen iri- rca ter Se ttle in de cel ?en *zit ?e- er- aor er- ïen ja- >ot. m- »tte lan sb- hte die ®n- iree )ok ran LONDEN (Rtr) De Britse staatslucht vaartmaatschappij BOAC heeft honderd van haar driehonderd pasopgeleide vliegers meegedeeld, dat er geen werk voor hen zal zijn in verband met de algemene ver mindering van het wereldluchtverkeer. Deze teruggang houdt o.m. verband met de toeneming van goedkope charter-vluchten. Hoewel uiteraard aan die mankementen, zoals het niet goed werken van een van de parachutes, nog vrij veel aandacht moet worden besteed omdat iedere technische tekortkoming tijdens zo’n expeditie uitein delijk dramatische gevolgen zou kunnen hebben, heerst in Houston en bij de astro nauten grote voldoening dat het drietal met zo’n rijke wetenschappelijke buit en zo perfect volgens het schema op aarde is teruggekeerd. De nieuwe Golkar-partij verwierf 227 van de 360 op het spel staande zetels. Voor negen zetels is de uitslag nog niet bekend. De negen oppositie partijen kregen samen 124 zetels. De Mohammedaanse Nahdatoel Oelama is met 58 zetels de grootste partij na de Golkar. De nationalistische partij (PNI) kreeg maar twintig vertegenwoor digers in parlement. Honderd parlements leden 75 militairen en 25 burgers wor den bovendien door president Soeharto be noemd. Een gevolg van de snellere daling aan slechts twee parachutes was dat de Apollo byna 12 kilometer van het bergingsschip Okinawa terecht kwam dat 560 km ten noorden van Honoloeloe op wacht lag. Niettemin verliep de berging zeer vlot, howel slechts een van de parachutes kon worden gered. Helaas niet de weigerende. De bergingsoperatie werd op korte af stand gadegeslagen door een Russische trawler met elektronische apparatuur aan boord, onder andere vele radarantennes. Wat er toen is misgegaan is niet hele maal duidelijk, maar een van de parachu tes klapte even later weer dicht om ver der als een smalle strak wapperende wim pel boven de twee goed werkende parachu tes uit te torenen. Het was de eerste maal dat een parachute van een Amerikaans bemand ruimtevaartuig niet functioneerde. Bij de Russen is het eenmaal voorgekomen waardoor Komarov in april 1967 in de So- joez-1 om het leven kwam. Het Apollo- systeem is erop berekend dat een van de gram behoren. Het zijn de wet op de woningbouw en die ter hervorming van het belastingsysteem. Omdat de wetten door de senatoren enigszins zijn gewijzigd, zullen zij in september teruggaan naar de Kamer van Afgevaardigden, die ze eerder aannam. Nixon heeft dit weer opgenomen en na enkele minder fortuinlijke openingen, er zijn volle politieke gewicht achter ge gooid. Volgens welingelichte kringen speel de zich dit vooral af in de defensiecom- missie van de NAVO in Brussel en in de laatste ministerconferentie te Lissabon. Washington zou hier voorgesteld hebben „formele banden” tussen de NAVO en het Spaanse verdedigingssysteem te leggen. Het staatsbezoek van vice-president Spi- row Agnew aan Madrid verleden maand, waarbij hij besprekingen van de met ge neraal Franco en andere leiders (en vol gens de argus-ogende Tass, ook een ge heime militaire bespreking in de Ameri kaanse basis nabij Madrid) was zeker niet vreemd aan deze pogingen. De executies door de kogel werden door 80.000 mensen bijgewoond. Sinds de in stelling vorig jaar van speciale recht banken voor gewapende overvallen in Ni- gerië, zijn 52 mensen terechtgesteld. PARIJS, (AFP). Boven het atol Moe- roeroa in de Stille Oceaan is gisteravond een Franse kernbom „van gering gen” tot ontploffing gebracht. De wet, die het belastingstelsel zal herzien zal in zijn uitwerking over min stens drie jaar worden verdeeld. Naarma te zij in haar toepassing effectiever zal worden, wordt gedacht aan het opheffen van een aantal indirecte belastingen. Die genen, die dachten, dat nu de hoge belas ting op benzine zal worden afgeschaft of worden verminderd, zijn bedrogen uitge komen. De wet kan echter, wanneer zij ooit naar de letter zal worden toegepast, tot de grote mijlpalen in de hervorming en modernisering van de Italiaanse sa menleving gerekend worden. President Sadat bracht hulde aan de Sovjet-Unie voor de Russische economi sche en militaire hulp aan Egypte. Over de VS zei Sadat dat dit land zijn houding duidelijk moest omschrijven, omdat het van deze houding zal afhangen of er oorlog dan wel vrede zou zijn. drie parachutes mag weigeren zonder enig risico voor de bemanning. En het ruimte schip kan zelfs met één parachute een be houden landing maken maar dan treden er toch wel vrij grote gevaren op. Dit maal bedroeg de landingssnelheid ruim 40 in plaats van bijna 35 kilometer per uur. HONGKONG. (Reuter/AFP) China heeft verklaard dat het geen ontwape ningsconferentie van uitsluitend de vijf atoomlanden de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, China, Frankrijk en Enge land wil, zoals door Moskou is voorge steld. Sprekend over de buitengewone vol machten, die het nationale congres van deze partij hem heeft verleend met het oog op een oplossing van het Israelisch- Arabisch conflict, zei de Egyptische presi dent nog, dat na dit besluit, het Centrale Comité van de partij wordt geacht te delen in de verantwoordelijkheid met het staatshoofd. Tien leden van de commissie van bui tenlandse zaken van de Amerikaanse Se naat vier republikeinen en zes demo craten hebben er bij de Amerikaanse regering op aangedrongen Israel de 720 miljoen gulden het in verband gevraagd. De senatoren tekst van een brief gepubliceerd die zij minister van Buitenlandse Zaken William Rogers gezonden hebben. Hierin zeggen zij dat „verder uitstel de indruk kan wekken dat de VS de politiek niet uitvoeren die zij zelf hebben gepaald en die gericht is op handhaving van het machtsevenwicht in het Midden-Oosten”. Bij de democraten die de brief onderte kend hebben, zijn Stuart Symington en Edmund Muskie, bij de republikeinen Ja cob Javits en Hugh Scott. Het dienstcompartiment van de Apollo werd zaterdagavond om 21.20 uur ontkop peld. Om 21.32 uur stortte de Endeavour zich met een snelheid van 39.500 kilometer per uur op 122 kilometer hoogte in de dichtere lagen van de atmosfeer en zeven te verstrekken waarom met zijn defensie heeft Het communiqué protesteert verder te gen de door de regering opgelegde regels voor de verschijningsuren van de avond bladen, uren die als veel te laat worden beschouwd. Inmiddels is van goedingelichte zijde be kendgemaakt dat acht bekende persoonlijk heden zijn gearresteerd en overgebracht naar de Korydallos-gevangenis van Pi raeus. Hoeewl elke aanwijzing over het mo tief van de arrestaties ontbreekt meent men te weten dat ze in verband staan met de zaak van de rechter Christos Sartzeta- kie (van de film „Z”) en de advocaat Evanghelos Yannopoelos, die zelf in de cember vorig jaar wegens „ondermijnende activiteiten” werden opgepakt. Onder de arrestanten zou zich de gepen sioneerde overste Pantelis Kalamakis be vinden. Kalamakis behoorde tot een groep voornamelijk royalistische officieren die in de zomer van 1969 werden gearresteerd en gedeporteerd naar afgelegen dorpen of eilanden. Hij was evenals de meeste ande ren in april vrijgelaten. Jf' X v. 'X. W X» X X - Het huidige achterlijke belastingsysteem is één van de grote oorzaken van de sociale onrust in het land. Het zegt dat kernontwapening alle lan den aangaat en dat de paar atoomlanden niet het recht hebben de meerderheid van landen terzijde te schuiven. De afspraken die tot nu toe op het ge bied van de kernwapens zijn gemaakt, heb ben volgens de Chinese verklaring niet bij gedragen tot een vertraging van de bewa peningswedloop tussen Amerika en Rus land. China stelt Washington en Moskou voor te beloven niet als eerste kernwapens te gebruiken. Het stelt verder voor alle nu cleaire bases buiten het eigen land te ont mantelen. „Of dit wordt gedaan zal een aanwijzing zijn voor hun wens tot kern ontwapening te komen”, aldus de Chine se verklaring, die door het officiële Chi nese persbureau is verspreid. Verder wordt gezegd dat China uitslui tend kernwapens maakt om zich te kun nen verdedigen om het „imperialistische monopolie op dat gebied te breken en om tenslotte alle kernwapens af te doen schaffen”. maen, als zij een eigen houding in het conflict in het Midden-Oosten zouden in nemen. Volgens Rabin hebben de besprekingen die de Amerikaanse deskundige voor het Midden-Oosten, Sisco, met de Israëlische leiders heeft gevoerd, geen nieuwe ge zichtspunten opgeleverd voor een tussen tijdse regeling tot wederopenstelling van het Suez-kanaal. Hoewel Rabin niet ge looft, dat de Verenigde Staten hun wa- pen-leveranties aan Israel zullen koppelen aan politieke voorwaarden, acht hij „indi recte druk” in de toekomst niet uitgeslo ten. Met betrekking tot een eventuele her vatting van de missie van V.N.-bemidde laar in het Midden-Oosten, Jarring, zei Rabin, dat de Zweed zich eerst zal moeten distantiëren van zijn memorandum van 8 februari vorig jaar, waarin hij met zijn voorstel ten aanzien van een Israëlische terugtrekking tot „internationale grenzen”, het standpunt van „een derde partij” zou hebben ingenomen. CAIRO (AFP en DPA) „Het jaar 1971 zal een beslissend jaar zijn voor de regeling van het Israelisch-Arabisch conflict, hetzij op vredelievende wijze, hetzij door middel van de wapens. Wij moeten voor het einde van dit jaar een beslissing nemen”. Dit heeft president Sadat van Egypte gis teren volgens radio-Cairo verklaard voor leden van het Centrale Comité van de enige Egyptische partij, de Socialistische Arabische Unie. „Het is nuttig dat Spanje lid van de NAVO wordt,” verklaarde Don Jaime de Arguelles, „want de NAVO die nog teveel de nadruk legt op centraal Europa mis kent de potentiële gevaren van het Mid dellandse Zeebekken, waar meer dan ooit de spanningen tussen west en oost optre den. Dus ofwel de NAVO vervolmaakt zich door het toetreden van Spanje, als uitbrei ding van haar machtsdomein naar de Mid dellandse Zee, ofwel de NAVO blijft ten achter bij de noodzaken van de huidige strategische omstandigheden.” Ongewenst. De Italiaanse ambassaderaad Mario Scialoja, die met vakantie in Rome is, mag niet naar zijn standplaats in Moskou terugkeren. Hij is door de Russische autoriteiten tot ongewenst persoon verklaard. MADRID Ondanks alle sussende ontkenningen van officiële zijde lijkt het bijna zeker dat Spanje tijdens de ambtsperiode van Luns als secretaris-gene- raal van de NAVO een gooi zal doen naar het lidmaatschap van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Na de steeds hard nekkiger geruchten van de laatste maan den heeft de Spaanse ambassadeur in Was hington een officiële verklaring afgelegd die men tenminste verrassend en veelzeg gend moet noemen. WASHINGTON (AFP). Een sub-com- missie van het Amerikaanse Huis van Afge- aardigden heeft een onderzoek voltooid, 'aaruit blijkt, dat een zeer groot aantal ndeugdelijke elektrische generatoren, die eleverd waren aan het Amerikaanse le er, de dood van verscheidene Amerikaan- militairen heeft veroorzaakt. Deze generatoren dienden tot voeding an drie grote radareenheden voor het lo- aliseren van vijandelijke mortieren in het ebied van Danang, in Vietnam. Bijna al eze generatoren werkten niet goed, zodat e radar niet functioneerde. Een kikvorsman van de Amerikaanse marine houdt de deur van de Apollo- 15 open, terwijl astronaut James Ir win uitstapt. Boven de capsule hangt een helikopter klaar om de ruimte vaarders naar het bergingsschip te vervoeren. Miljoen Japanners. De bevolking van Ja pan is in één jaar met meer dan één miljoen toegenomen. Eind maart 1971 waren er volgens het ministerie van binnenlandse zaken 104.539.680 mensen in Japan. De ontploffing maakt deel uit van de reeks kern-experimenten in het Franse proefcentrum in de Stille Oceaan. Het was de vierde kernproef die de Fransen deze zomer hebben genomen. Er staan in deze zomer nog zes tot acht kern- Doelstraat 39 - Haarlem 4 Tel. 312206 Het resultaat van zaterdag is voor het grootste deel te danken aan de bestuurlij ke gaven van de christen-democratische premier Colombo. Het kabinet van mid- den-links was al zover gedesintegreerd, dat het erop leek, of iedere constructieve voortgang onmogelijk zou zijn. De chris- ten-democraten zelf neigen sinds de re cente regionale verkiezingen naar rechts en de socialisten willen er in geen geval van beschuldigd worden aan deze draai mee te doen. De wet op de woningbouw voorziet meer in een betere regeling voor de onteigening van bouwgronden. Het over drie jaar verdeelde program voorziet in de bouw van zogenaamde fondswoningen. De regering heeft voor dit project 2400 mil jard lire vrijgemaakt. Dat is naar men beweert genoeg voor de bouw van 250.000 huizen. De wet op de sociale woningbouw is onder meer het produkt van de algemene staking van november 1969, die gericht was tegen de wantoestanden in de wo ningbouw. Bij het opstellen van het wets ontwerp heeft de regering nauw contact gehad met alle betrokken organisaties. ATHENE (AFP en DPA). De vereni ging van Atheense dagbladeigenaren heeft het wetsontwerp van de regering over de pers in Griekenland „verworpen als zijn de ongrondwettig”. In een communiqué dat dit weekeinde is uitgegeven veroorde len de uitgevers vooral de „beperkende bepalingen in het ontwerp die het onmoge lijk maken het beroep naar behoren uit te oefenen waaronder het feit dat elke jour nalist die een legitimatiebewijs wil verkrij gen elk jaar weer een getuigschrift van politieke betrouwbaarheid aan de regering moet vragen”^ Tevoren hadden de Russen aan de mensen van het bergingschip Okinawa laten weten dat ze de berging niet zouden verstoren. Twintig minuten na de lading kwamen de astronauten uit hun capsule waarna zij door een helikopter uit een rubberboot wer den opgepikt om veertig minuten na de landing monter op het dek van de Okina wa te worden afgeleverd: geschoren en in schone uniformen. Na de officiële verwel koming constateerden de medici bij een vluchtig onderzoek dat zij in uitstekende conditie waren. Het drietal hoeft voor het eerst niet in quarantaine omdat men er nu wel van overtuigd is dat de mens van de maan geen onaardse ziektes kan meebrengen. Gisteren zijn Scott, Worden en Irwin van de Okinawa via Honoeloe naar Houstin ge vlogen waar zij met hun gezinnen wer den herenigd en persoonlijk hun eerste ver slag konden uitbrengen aan de vluchtlei- ding. Ook een deel van het meegebrachte maanmateriaal is al per vliegtuig naar Houston verzonden. Door deze langste maanvlucht hebben de Amerikanen hun totale aantal manuren in de ruimte op 7797 uur en 33 minuten ge bracht tijdens 25 vluchten. De Russen heb ben 4307 uur en 51 minuten volgemaakt tijdens de 18 bemande vluchten. TOKIO, (AP). De Japanse politie heeft zaterdag bekend gemaakt dat het aantal slachtoffers van de orkaan Olive, de krachtigste orkaan die Japan dit jaar heeft getroffen, tot 60 is opgelopen en dat er nog tien mensen worden vermist. 'I bomexplosies op het Franse kernbompro- gramma.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3