Haarlem Nicols - na gelijkspel in Rotterdam - door werper Beckers in Haarlem uitgeschakeld SPARTA OFFICIEUS KAMPIOEN Petje af voor Sparta Herman Beidschat bracht geen uitkomst OPNIEUW BEGINNEN Honkbalweek in cijfers MILD VONNIS VOOR (WEER) DUITSE OMKOOP-VOETBALLEREEN JAAR h Russische beker voor Spartak bezien MAANDAG 9 AUGUSTUS 1971 9 8 (Van onze honkbalmedewerker) Regional-liga W Knap Boudewijn Maat (Van onze redacteur in Bonn) (9). Ajax: Nagelkerken (4). HCAW: 6-0-2-0-3-2-x=13 OVVO: 0-l-0-0-0-0-0=l Werpersresultaten: HCAW: Hoffmann 2-0-4 (7 inn.). OWO: Boeren 1-2-15 (6 inn.). Fouten: HCAW 1, OVVO 4. Sparta0-0-0-l-0-0-0-0-2-0-0-0=3 Nicols: 0-0-0-l-0-0-0-2-0-0-0-0=3 Werpersresultaten: Sparta: De Brouwer 105-7 (12 inn.); Nicols: Leurs 7-4-5 (8 inn. plus 3 man), Beidschat 3-1-1 (4 inn.). Fouten: Sparta 1, Nicols 1. Homeruns: Nicols: B. Maat (8). Ook de Duitse regional-liga kent nu zijn omkoopaffaires. De Berlijnse club Wacker ’04 zou hebben getracht Blau-Weiss ’90 met 2.000 mark om te kopen. Het duel Blau-WeissWacker ’04 op 9 mei was van groot belang voor de deelname aan de promotiewedstrijden naar de Bundesliga. Grote vreugde bij de Spartanen na afloop van de wedstrijd. Van links naar rechts Van Westrenen, Beckers, De Brouwer en v. d. Berg. Ajax: 1-0-3-5-0-0-0-0-0-x9 ADO: 0-l-3-0-0-0-0-0-0=4 Werpersresultaten: Ajax: Nagelkerken 6-4-9 (9 inn.); ADO: Weenink 2-2-10 (3% inn.), Van den Heuvel: 6-1-4 (4>/s inn.). Fouten: Ajax 3, ADO 6. Storks: 0-0-0-3-0-4-0-0-0=7 Feijenoord: 4-5-0-2-0-0-2-0-0=13 Werpersresultaten: Storks: Ramlal 1-0- 7 (l*/s inn.), Arrindell 2-2-6 (22/i inn.), John 2-1-5 (5 inn.). Feijenoord: Bodden- dijk 6-4-6 (5 inn. plus 4 man), Hulse- bos 2-1-3 (4 inn.). Fouten: Storks 1, Feijenoord 8. Homeruns: Storks: Van Lummel (6), H. John (6); Feijenoord: Luyando (1 en 7), Kohl (1), Van de Oever (1), Steenbrugge (7). HAARLEM De nieuwe Nederlandse kampioen honkbal heet Sparta. Hoewel de Rotterdammers zich nog niet officieel kampioen kunnen noe men, staat het vast, dat Haarlem Nicols de Sparta-ploeg niet meer zal kun nen achterhalen. Dat was het resultaat van twee schitterende gevechten tussen de twee sterkste teams. In Rotterdam liet Sparta enkele goede winstkansen liggen en ging Haarlem Nicols door de poorten van de hel: het werd uiteindelyk na twaalf innings een 33 gelijkspel. Een grote teleur stelling voor de Rotterdammers, die op dat moment in feite kansloos waren. Tenminste dat dachten velen. Niet echter Fred Beckers, de man die zondag in Haarlem voor Sparta moest werpen. Eerder in dit seizoen ging hij af als een gieter, ditmaal echter bleef hij overeind. Mede dank zij zijn homerun kwam Sparta zelfs met 40 voor en toen Beckers in de zevende inning op eens hard werd geraakt (44), raakte hij niet in paniek. Integendeel, in de achtste inning had hij als slagman ook zijn aandeel in de vijfde Sparta-run (45). En daarmee behaalde Sparta een nipte, verrassende, doch verdiende zege. Met als grote held Fred Beckers! De grote man bij Haarlem Nicols was ongetwijfeld Harry van der Vaart die zich in beide wedstrijden onder scheidde. ADO degradeerde na een dubbele nederlaag tegen Ajax, dat zo goed als zeker degradatiewedstrijden moet spelen. OVVO en HCAW evenals Storks en Feijenoord deelden de winst. Neder- en een heeft een Jürgen Neumann, de „bemiddelaar” in de omkoopaffaire rond de spelers Hans Arnold (VFB Stuttgart), Hartmut Weiss en Hans Eisele, heeft via zijn advocaat een brief aan de controlecommissie van de DSB gestuurd. Hij verklaarde hierin, MOSKOU. Het Moskouse Spartak heeft de Russische voetbalbeker gewon nen. Zaterdag kwamen Spartak en de le- gerclub Rostov in de finale tegenover el kaar, maar kwamen, ook na verlenging, niet tot een beslissing. De wedstrijd ein digde in 2-2. Gisteren, in de tweede wed strijd, werd Spartak winnaar met 1-0 door een doelpunt van Nikolai Kiselev in de tweede helft. wordt ingehaald door zijn ploeggenoten nadat hij een homerun heeft geslagen. dat ’t bestuur van Arminia Bielefeld niets heeft geweten van de 45.000 mark, die door iemand wiens naam hij („erewoord”) niet wenste te noemen aan Arnold werden betaald. Voor die transactie kreeg Neu mann een kwitantie, die hij in het bijzijn van Arnold echter na het duel Bielefeld- Stuttgart (1-0) zou hebben verbrand. Neu mann schijnt niet alleen Bielefeld in be scherming te willen nemen, hij heeft even eens onder ede verklaard, dat hij nooit heeft getracht Hertha-spelers voor het duel tegen Bielefeld om te kopen (gesproken werd over een bedrag van een kwart mil joen mark). Bernd Patzke van Hertha BSC geeft een redelijke kans dat zijn schorsing van tien jaar in verband met het Westduitse om- kopingsschanddal, tot twee jaar zal wor den teruggebracht. Zaterdag bleek name lijk dat het „strafhoek” van de Westduitse voetbalbond geen schorsing van tien jaar kent. Schorsingen voor een periode zijn be perkt tot twee jaar, de andere mogelijk heid die de strafcommissie heeft, is een speler voor het leven uit te sluiten. Patzke heeft beroep aangetekend tegen de straf die hem werd opgelegd. Nicols: 0-0-0-0-0-0-0-4-0-0=4 Sparta: 0-1-0—1-2-0—0-1-0==5 Werpersresultaten: Nicols: Beenders 9- 1-7 (8‘/s inn.), Beidschat 1-0-1 (1% inn.); Sparta: Beckers 2-2-6 (9 inn.). Fouten: Nicols 2, Sparta 4. Homeruns: Nicols: Van der Vaart (7), B. Maat (7). Sparta: Beckers (2), Ri chardson (5). OWO: 0-0-0-l-0-0-0-0-x=l HCAW: 0-0-0-0-0-0-0-0-0=0 Werpersresultaten: OWO: Urbanus jr. 6-1-2 (9 inn.), HCAW: Boin 5-2-4 (8 inn.). Fouten: OWO 1, HCAW 2. Homeruns: OWO: De Vries (4). Feijenoord: De Bruin 9-0-8 (52/3 inn.), Koster 2-0-7 (4*/s inn.). Storks: Renooy 10-4-10 (10 inn.). Fouten: Feijenoord 5, Storks 7. Homeruns: Feijenoord: Kohl (1), Storks: Blijden (1), Van Zoelen (6), John (7 en 10). ke Jelsma. In de gelijkmakende slagbeurt kreeg Jan Dick Leurs het moeilijk, toen achtervanger Arnoud Blom met al twee uit de derde slagbal voor Richardson niet on der controle kon krijgen. Richardson stal het tweede en kwam op een wilde worp op het derde honk. Jan Kramer Freher kreeg 4w., waarna Leurs opdracht kreeg om Fred Beckers opzettelijk 4 w. te ge ven. Met volle honken kwam toen Johnny Jonkers aan slag en ook hij kreeg een vrije loop (1-1). Leurs herstelde zich echter knap en tot de negende inning leek er niets aan de hand. In de achtste slagbeurt nam Nicols de leiding door een fraaie homerun van Boudewjjn Maat, waarvan ook Ton de Ja ger profiteerde (1-3). Sparta leek geslagen, maar in de gelijkmakende negende inning kreeg Leurs een onbegrijpelijke inzinking: Fred Beckers kreeg 4 w„ Johnny Jon kers sloeg een tweehonkslag (2-3) en Ben de Brouwer gaf een honkslag (2-2). Her man Beidschat werd toen naar de heuvel gecommandeerd en deze routinier liet we derom zien dat hij nog steeds een hele grote is. Overigens dank zij de black-out van Hans Augustinus die vergat te stoten. In Haarlem zaten 4500 mensen in het honkbalstadion om Nicols even Sparta te zien slachten. Dat dacht men tenminste. Freddy Beckers echter liet zien, dat de eerder geleden 12-2 nederlaag een vergis sing was geweest. De van derde honkman tot werper omgeschakelde Rotterdammer (wat had John van Westrenen overigens een plezier in de verrichtingen van zijn plaatsvervanger) was zondag ijzersterk, dankzij de uitstekende steun die zijn vel- ders hem verleenden. Zelf sloeg Beckers op het werpen van Nol Beenders in de tweede inning een homerun (0-1). Beenders had nog iets te weinig controle, dat kost te de Nicols een 0-2 achterstand in de vier de inning. Richardson en Beckers kwamen door „geraakt werpen” op de honken en een klap van Ben de Brouwer werd welis waar knap gestopt door Rasmijn maar de ze maakte een fout door te laat en onzui ver op thuis aan te gooien, toen Richard son gewaagd doorging. In de vijfde inning sloeg Hamilton Ri chardson met één man aan boord een dui delijke homerun en het was 0-4, zonder dat Haarlem Nicols Sparta maar iets in de weg had kunnen leggen. Dat gebeurde pas in de zevende inning. Nol Beenders opende met een harde tik naar Eddie van de Berg die de moeilijke bal miste. Simon Heems kerk volgde met een tweehonkslag, waarop de falende Blom sneuvelde. Leurs in gekomen voor De Jager sloeg Beenders binnen, waarna Harry van der Vaart een homerun sloeg (3-4). Boudewijn Maat volg de met een homer op dezelfde plaats (4-4) en de strijd was weer geheel open. Toen toonde Beckers echter zijn kracht en ging Beenders door de knieën: Richard son werd vlak voor het hek knap uitge vangen door Heemskerk, maar Kramer Freher en Beckers(!) gaven honkslagen. Beidschat werd van het rechtsveld naar de heuvel geroepen, maar hij slaagde er ditmaal niet in om Sparta te stoppen: Ben de Brouwer sloeg met een honkslag Jan Kramer Freher over de thuisplaat (4-5). Beckers stond daarna geen run meer toe aan de Nicols, die alleen nog in de ge lijkmakende inning een man op de honken kregen. Hamilton Richardson onderscheid de zich in die inning door een zeer knappe vangbal. digde voor Sparta en vooral voor Hamil ton Richardson op ontnuchterende wijze. Met twee uit in de twaalfde inning kreeg Richardson 4w. Iedereen in het Sparta-sta- dion wist het: Hamilton zou gaan stelen. Herman Beidschat wist het ook en pikte Richardson van het eerste honk. Terwijl Beidschat door zijn teamgenoten uitbundig werd gefeliciteerd met zijn schitterende relief-werk, bleef Richardson gedesillusio neerd in het gravel liggen. Jan Dick Leurs en Ben de Brouwer vochten een snel werpersduel uit. Beiden moesten in de vierde inning een run toe staan. Harry van der Vaart kreeg 4w„ schoof door korte tikken van de gebroe ders Maat op naar het derde honk, van waar hij scoorde op een honkslag van Fok- Sparta-Nicols werd een schitterend honk- balgevecht, waarin beide ploegen een keer in winnende positie waren. Haarlem Nicols had weinig meer te vrezen bij het Ingaan van de laatste Sparta-slagbeurt (3-1 voor en Sparta had weinig fut meer), enkele min. later was het Sparta dat de zege voor het grijpen had De stand was 3-3 gewor den en de Rotterdammers hadden met nog geen enkele nul het tweede honk bezet. Twee stootslagen waren voldoende voor het Sparta-kampioenschap. De 3500 toe schouwers gingen er voor zitten, maar Han Augustinus die de eerste stootslag had moe ten neerleggen, sloeg voluit en werd uit gevangen. Deze unieke kans was dus ver dwenen, maar Sparta kreeg een nieuwe kans. In de tiende inning drong Harry van den Berg door tot het derde honk met slechts een nul. Haarlem Nicols zette de zeer goed spelende buitenvelder Harry van der Vaart ook in het binnenveld en ook deze kans ging verloren. De wedstrijd ein- Het lijkt wel of Rasmijn hier zijn pet heeft afgezet uit ontzag voor de prestaties van Sparta. Natuurlijk is dat niet het geval. Een bal van Beckers (achter Rasmijn op de foto staat de Sparta-werper) raakte Ras mijn op de slagplaats. Hij kwam daar door in moeilijkheden. ningen moet hebben gewerkt. Voor de ver rassende overwinning op de laatste speel dag is mogelijk 250.000 mark betaald. Het zonder schandaal gedegradeerde Rot-Weiss Essen heeft reeds aanspraak gemaakt op deelneming aan de Bundes liga competitie. De bond heeft de eisen van Rot-Weiss Essen echter zaterdag af gewezen. Er zou worden gedacht aan een schadeloosstelling die niet onder het mil joen ligt. ADO: 0-2-0-1-0-2-0-0-1-0=6 Ajax: 0-0-0-3-0-3-0-0-0-4=10 Werpersresultaten: ADO: Salemink 8- 3-10 (9’/s inn.), Van der Heuvel 1-0-2 (2/3 inn.). Ajax: Richardson 9-2-13 (10 inn.). Fouten: ADO 11, Ajax 6. Homeruns: ADO: Salemink (4), Lucas Lothar Ulsass gaat tegen het vonnis in beroep en zijn advocaat zou er zelfs voor voelen de zaak aan een burgerlijke rechter voor te leggen als het hoge sportgerechts- hof zijn cliënt, die uiteindelijk geen steek penningen heeft geïncasseerd niet vrij spreekt. Ulsass zelf verwacht echter wei nig van komende procedures en schijnt er zich praktisch al bij te hebben neergelegd dat aan zijn voetbalcarrière een einde is gekomen. Hij wordt in september 31. Een jaar onderbreking zou betekenen dat hij in de Bundesliga niet meer mee komt. Nieuwe aanklachten heeft de controle commissie van de Duitse voetbalbond bij de sportrechtbank ingediend tegen de Bun- desliga-spelers Hans Arnold van VFB Stuttgart en diens clubmakker Hart mut Weiss (nu Stuttgarter Kickers). Zij hebben bekend 45.000 mark te hebben aan genomen van een vertegenwoordiger van Arminia Bielefeld, die daarmee een over winning van 1-0 op VFB Stuttgart kocht. Bovendien verlangde de controlecommis sie dat beide spelers via een kort geding een voorlopig speelverbod opgelegd krij gen. De voetbalbond heeft zaterdag besloten ’t Bundesliga-seizoen gewoon op 14 augus tus te laten beginnen. Van verschillende kanten was op uitstel aangedrongen in af wachting van de uitspraken der rechters over clubs die in het vorige seizoen over winningen hebben gekocht. Daarbij wordt met name gedacht aan Arminia Bielefeld, dat herhaaldelijk met royale steekpen- BONN. De sportrechtbank van de Duitse voetbalbond heeft zaterdag de aan voerder van Eintracht Braunschweig (en tienvoudig international) Lothar Ul- sass een speelverbod van een jaar opge legd. Na het „levenslang” voor Manglitz en Patzke en de tien jaar voor Wild vel den de sportrechters in Frankfort een op merkelijk mild vonnis over de speler, die bereid is geweest 20.000 markt te incas seren van Kickers Offenbach voor een overwinning van zijn club op Rot Weiss Oberhausen (evenals de kickers in de- gradatiegevaar verkerend). Het geld kwam wel naar Braunschweig, maar is niet uit betaald omdat Eintracht en Rot-Weiss Oberhausen gelijk speelden. Feijenoord: 2-0-0-l-0-l-l-4-0-0=9 Storks: 2-0-0-0-0-3-1-3-0-1 10 Werpersresultaten: Feijenoord: Sparta wordt kampioen van land. Dankzij een 3-3 gelijkspel 4-5 overwinning. Haarlem Nicols het niet kunnen redden ondanks overschot aan talent. Want de Haarlem mers hebben meer betere spelers dan Sparta. Een zeer knappe prestatie dus van Sparta. In Haarlemse kringen wordt dan natuurlijk gezocht naar de schuldige. De coach is altijd een dankbaar object. Natuurlijk zou een enkele honkbalkenner in Nederland Ben Tromp na afloop van de twee enerverende wedstrijden enkele dingen hebben kunnen aanwrijven, maar dat is na de wedstrijd en heeft met de werkelijke wedstrijden niets te maken. Sparta heeft zeer verdiend gewonnen. Toch een kanttekening bij deze fase van de competitie. Het is overduidelijk gebleken dat het instituut Haarlem Ni cols dit seizoen aan het afbrokkelen is. Het geesteskind van Gé Hoogenbos (ei genlijk het eerste stedenteam, al zijn er meer in de huidige competitie) werd dit seizoen begeleid door een pover bestuur. Een bestuur dat geen enkele weet had van wat zich nu eigenlijk in hogere sport kringen afspeelt. Het woord topsport wil len wij uitdrukkelijk vermijden, want honkbal in Nederland is geen topsport. Het Nicols-bestuur van dit jaar had geen oog voor diverse belangrijke zaken. Zoals service-verlenen aan het publiek, dat daarvoor uiterst gevoelig is. Het pu bliek bleef dit seizoen weg. Vooral omdat spanning meestal ontbreekt in de wed strijden van de Nicols, omdat de ploeg te sterk is. Maar dat was Haarlem Nicols enkele jaren geleden ook al en toen kwa men de mensen wel. De voorlichting aan het publiek was ronduit pover te noemen en dat gaat zwaar tellen op de duur. Maar het bestuur had meer fouten. Men vergat belangrijke zaken als spon sors. Borden werden niet opgezet of ver keerd of niet „waai-proef” zodat Haar lem Nicols een boete kreeg opgelegd van een reclamebureau van 2000 gulden. En dat voor een nieuw bestuur dat „de za ken professioneler zou gaan aanpakken”. De grote fout die gemaakt werd, was dat men geen contact opnam met enkele be langrijke voorgangers. Een van hen, Jan Venema, was het hele seizoen manager van het Nicols-team, maar hij had geen contacten met het bestuur. Vandaar ook dat de zaak Beidschat da nig uit de hand liep. Laten we allereerst stellen dat het Nicols-bestuur of het ma nagement van Nicols 1 (want dat waren dit jaar duidelijk gescheiden instituten) Herman Beidschat nooit had mogen toe staan om een „eigen rubriek” In een krant te hebben. Dit journalistieke mon strum is per definitie ongeschikt voor Beidschat. Dat werd niet onderkend en toen Beid schat een keer hard oordeelde over een knullige nederlaag, werd hem dat kwa lijk genomen. „Eruit”, was de beslissing. Daar kreeg men snel spijt van, maar door gebrek aan saamhorigheid werd de zaak uitgesponnen, totdat Sparta de te genstander was. Nicols ging duidelijk af in de dagen voor de belangrijke dubbel. Sparta beet fel van zich af en juist op Herman Beidschat werd de beslissende run van het seizoen gescoord Voor Haar lem Nicols geldt: uithuilen en opnieuw beginnen Snel en gezond gaan denken in het belang van Haarlems honkbal en Haarlem Nicols in de komende weken SSS.X

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9