V N Betere klantenservice BISCHOT ASSOCIEERDE BETAALD VOETBAL MET HAAT EN NIJD c H E E W V ■O lp I 1 15 14 MA DINSDAG 10 AUGUSTUS 1971 Recht van spreken IJMOND In navolging van Rusland, China en een groot aantal ontwikkelingslanden, waar vijfjarenplan nen worden opgesteld om tot een hogere levensstan daard te kunnen komen, heeft nu ook Jan Rab, trainer van Telstar, zijn planning over meerdere jaren uitge- smeerd. Voor het eerst in de geschiedenis van Telstar heeft een technisch leider van de Velsense vereniging niet alleen verder dan een seizoen gekeken, maar ook naar een opbouw op langere termijn gehandeld. Doel van het driejarenplan op Schoonenberg: creëren van een solide ploeg, die door de juiste aanpak en een goe de mentale instelling over drie seizoenen tot een vijfde of zesde plaats in de eredivisie (met wellicht een daar aan verbonden deelneming aan een Europees toernooi) kan komen. Rab: „Afgezien van het feit dat de prijzen voor een werkelijke topper in de voorhoede voor Telstar niet te betalen zijn, is het voor ons in de huidige con stellatie niet interessant om een vedette te kopen. Wat wij gedaan hebben en in de komende jaren zullen blij ven doen, is de bestaande groep steeds met één of twee capabele spelers uitbreiden. Als die nieuwkomers bij de bestaande kernploeg gevoegd worden, dan krijgen wij op den duur een hechte formatie, die in de breedte steeds verder kan worden uitgebouwd”. fcÉiiii Tl Hl w I ••■■Ai» liner: ANDRÉ BOND Bas* Josef LECHERMANN JONKER DE JONG men Frai* DE WIT STOUT DE VRIES ZWAAN Jan Rab houdt zijn schaapjes bijeen 'ral- en). Ier m. m. iw chauffeur Bischot tijdens een training in duel met Fred André. ion, der it n VVVVWVVAA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVWVVVVVVVVVVWVVVVV VVVVVVVVVVVVVVVWVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV' Daar blijft het echter niet bij. Als alles naar wens verloopt dan zullen de spelers zich in de toekomst op Schoonenberg pas echt prof gaan voelen. Er zullen nieuwe waar schijnlijk verwarmde dug-outs ko men, er worden bij de kleedkamers fessionele kant van het voetbal gecon fronteerd. Bischot speelde vijf wed strijden met het Nederlands amateur- elftal en de selectietrainingen die hij heeft meegemaakt verschillen zijns in ziens niet zoveel van de oefeningen bij Telstar. Als Bischot aan de wensen voldoet, dan keert het competitie-evenement in de strijd om de vier plaatsen in de ach terhoede toch weer terug. Nadat Frans van Essen zich zover had hersteld van zijn beenblessure dat hij weer in aan merking kwam voor een plaats in het eerste, deed zich het voor Jan Rab aan gename feit voor dat er voor de vier plaatsen achter, vijf man: Driessen, Van Essen, Zwaan, Wijngaarde en An dré, beschikbaar waren. Zo’n gezonde concurrentiestrijd komt het spelpeil ten goede en dat is een van de redenen, waarom Rab, ook al omdat hij daartoe door de beperkte financiële middelen wordt gedwongen, over alle linies naar een verdere uitbouw in de breedte wil. Voor de voorhoede zijn die krachten niet zo dik gezaaid. Met Stout op de Rab: „Het belangrijkste punt is: even wicht in het elftal houden. Het is niet zo dat de aankoop van een aantal dure spe lers successen garandeert. Kijk maar naar PSV. Bij steeds meer clubs gaat men inzien dat het opbouwelement veel belangrijker is. Een club als Arsenal plukt daar nu de vruchten van. Ondanks linkervleugel hoopt Rab echter tot een grotere productiviteit te komen. „Nu wjj geen specifieke afmaker hebben, wil ik naar een voorhoede toe met over de hele linie spelers die een doelpunt kun nen maken”, aldus Jan Rab. Omdat hij bij zijn planning uitgaat van een even wichtige equipe, voorlopig, zonder wer kelijk grote vedetten, is het zaak dat de bestaande groep zoveel mogelijk bij elkaar wordt gehouden. Daarom is men in het afgelopen seizoen reeds over ge gaan tot het afsluiten van meerderjari ge contracten. Ruim 90 percent van de spelers is nu reeds voorzien van een document dat ze voor twee of drie sei zoenen aan Telstar bindt. Beek, rpen, ïeete- uiter, Vel- Berg, Hek, cobs, aijer, mets, Ver- ssen, IJMOND. Het driejarenplan van Jan Rab omvat niet alleen een blauwproef voor het technische be leid in de komende jaren. De oe fenmeester geeft tevens aan hoe hij de ontwikkeling in de vereniging op organisatorisch gebied wil zien. In het afgelopen seizoen maakte Tel star reeds een begin van professio- nalisatie door als administratieur de heer De Groot, in full-timedienst, aan te trekken. teen- r (Da aard- irmei i). ters), D. ■hoe dt Ja- laar, lati, 'ijm, Van lint Van aer, -en, irg, 'er- olf, ven- De v.d. De nan, man >rtu- irt), ■m), se), lier :rp. in i), 3 Aa- tand. Je iw S), FC l, G. nkel, n de Os- De d, n r, 1, >e dd Je :r- Je ar, sl is. ;a, iV. Ie. an Ee- >1, n- al- id, u- het feit dat het voetbal steeds zakelij ker wordt moet er bij de spelers toch een zekere binding met de vereniging komen. Een eerste elftal hoeft niet meer zoals vroeger helemaal uit eigen kweek te bestaan, maar het is toch van be lang dat er een vaste kern komt, waar men gelijdelijk enkele spelers bij koopt”. Rab realiseert zich dat een beroeps voetballer ondanks liet feit dat hij een aantrekkelijk salaris verdient, toch niet tot volledige ontplooiing kan komen als hij zich in een bepaalde omgeving niet thuis voelt. Daarom hecht men bij Tel star veel belang aan de werksfeer. Jan Rab: „Wat dat betreft neem ik altijd een voorbeeld aan de situatie bij FC Twente. Daar heerst een uitstekende sfeer. Het belang daarvan moet niet onderschat worden, omdat bij elke voet baller de prestaties nu eenmaal min der worden als hij met tegenzin aan het werk gaat. Dat is trouwens niet al leen in de voetballerij, maar in elk an der beroep”. ecki Wk (FC ller- tevreden. We zijn weliswaar Wijngaar de kwijtgeraakt, maar als we iemand konden missen, dan was het wel in de achterhoede”. Een ander punt is dat het bij Telstar een moeilijke zaak voor hem zal wor den om zich in het eerste elftal te spe len. In de afgelopen transferperiode heeft Telstar daarom niet meegedaan aan de wedloop om de weinige beschikba re spitsen. Al vroeg in juni verzekerden de Velsenaren zich van de diensten van Volewijckers-topscorer Co Stout, die op de nominatie staat voor de linksbuiten plaats (Rab: „Stanic is rechtsbenig en dat geeft op links toch wel vaak moei lijkheden”) en van topamateur Fred Bischot, potentiële opvolger van de naar Den Haag vertrokken Wijngaarde. Tel star, dat in het afgelopen seizoen een afmaker miste, heeft zich nog wel even in het gewoel om Van Kooten gemengd, maar ook zijn prijs lag flink boven de beschikbare middelen. Het heeft Jan Rab niet teleurgesteld. Hij zegt: „Ik weet wat er bij Telstar financieel mogelijk is, en daar moeten wij ons naar richten. Ik heb al vroeg mijn wensen aan het bestuur kenbaar gemaakt en daar is men zoveel moge lijk aan tegemoet gekomen. Ik ben over het gevoerde transferbeleid zeer Na twee jaar dienst bij Telstar heeft Jan Rab enigszins recht van spreken. Hij haalde de ploeg in het afgelopen seizoen voor het eerst in het achtjarig bestaan van de vereniging lang voor het einde van de competitie uit degra- datiegevaar en liet tenslotte een elfde plaats noteren. En wat minstens even belangrijk is, de toeschouwers wisten Schoonenberg weer in steeds grotere getale te vinden. In het afgelopen sei zoen trok Telstar in zijn thuiswedstrij den gemiddeld 6323 bezoekers. In ver gelijking met vorig jaar (6000) was dat een stijging van 5,5 percent. De opgaande lijn in de prestaties schept echter verplichtingen tegenover het publiek. Een elfde plaats zal in het komende seizoen niet iedereen meer te vreden stemmen, temeer daar Telstar een betere klassering in het afgelopen seizoen liet liggen door in de laatste fa se van de competitie het werk wat al te gemakkelijk op te nemen. Jan Rab is zich daar van bewust. Hij blijft ech ter zeer voorzichtig als hij voorspelt: „Natuurlijk verwacht het publiek dit seizoen weer meer. Maar daarbij moet men wel uitgaan van de mogelijkheden die wij hebben. Ik waag me niet aan hoogdravende voorspellingen. Voorlopig gaan we ervan uit dat wij het feit dat we vroeg in het seizoen boven de staart uitgroeien willen stabiliseren.” Voor Jan Rab had het meerjarenplan het aangename gevolg dat hij zelf de zekerheid moest krijgen op zijn minst tot ’74 bij Telstar te kunnen blijven. Met andere woorden: de aanvaarding van zijn plan, betekende voor Rab een driejarig contract bij de Velser vereni ging. De oefenmeester, die voor zijn komst naar Telstar onder meer NOAD en Elinkwijk trainde, kwalificeerde dat als een bijkomstigheid. Ook als gastheer wil Telstar zich in de toekomst beter gaan gedra gen. Rab: „De toeschouwers zullen veel meer comfort gaan eisen. Over dekte en verwarmde tribunes wor den in de toekomst noodzaak.” De oefenmeester verwacht dat de clubs met de meeste show het op den duur bij het publiek zullen „maken.” Daarom denkt hij aan een fleuriger omlijsting, een uitgebreider public- relationsbeleid en een intensieve klantenbinding, voor Telstar een nog onontgonnen terrein. Wellicht kun nen we Jan Rab van nu af aan be ter manager-trainer gaan noemen VELSEN Dat er aan het ein de van het afgelopen voetbalsei zoen opeens drie betaalde vereni gingen waren geïnteresseerd in Fred Bischot zal wel iets te maken hebben met het feit dat de 23- jarige Amsterdammer een uit stekend seizoen als amateur bij het Amsterdamse SDW achter de rug heeft. DWS bood te weinig zekerheid, Ajax te weinig geld, zodat het tenslotte een tweejarig contract bij Telstar werd. Ook Bischot heeft echter al snel ervaren (hoewel hij zich daar zelf min of meer al op had ingesteld) dat de overgang van de amateurs naar het betaalde voetbal bepaald geen eenvoudige stap is. ook besprekingen geweest met Hordijk en Timman van Ajax. Ajax bood ech ter een financieel laag contract. Bo vendien ligt daar de concurrentie nog scherper. In DWS had ik ook niet zo veel trek. Je hoorde zoveel geruchten dat de zaak daar niet goed werd aan gepakt.” Dit laatste vormde ook de re den dat Bischot zich allerlei ideeën over het betaalde voetbal in zijn hoofd ging halen. Bischot: „Van de één hoor je dit en van de ander dat. Daarom is mij opgevallen dat de sfeer bij Telstar erg goed is. Ik dacht dat het bij een betaalde club haat en nijd zou zijn. Dat is me erg meegevallen”. nieuwe wisselbaden aangelegd en er is sprake van de bouw van een sauna. VVVVVVVVVXAMAAAAAAA?VVVVVXAAAAAAAAAAAAAAA/VWAAAA/V\AAAAAA/VVVVVtAZVVVVVVVVVVVVVVVVVW\AAAAHAAAAAAAMnMMAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/VVVVVVW VV\AAMAAAAAAAAAAAAAAAAAAM?VWVVVVVVV1AAAWVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVV\AAAAAAMAAAMAAAMAAAMAAMAAMMMAMAMMA/VVWWXAAA Maar desalniettemin was de over gang groot. En dat niet alleen op het conditionele vlak. Bischot: „Je speelt in het betaalde voetbal veel meer met een opdracht. Dat komt er dan veelal op neer dat je mandekking moet spe len. Bij een amateurclub als SDW lag het accent meer op positiedekking. Daar had je meer vrijheid omdat het allemaal minder uitgedokterd was. Het is allemaal even wennen. In Po len heb ik met Telstar tegen het na tionale elftal gespeeld De eerste helft was het nog erg vreemd allemaal maar na de rust ging het al een stuk beter. Het is volgens mij een kwestie van aanpassen”. Voorlopig is Bischot nog werkeloos. Hij verloor zijn baan als toen bekend werd dat hij als semi- prof naar Telstar zou gaan. Wellicht had het ook wat te maken met het feit dat zijn werkgever, Ajax’ Arie Kraan, hem liever naar Ajax had zien vertrekken. Bischot: „Via hem zijn er Hij zegt: „Het is niet zo dat ik me nu voor drie jaar geborgen weet. Als het slecht zou gaan dan ben ik, ondanks mijn contract van drie jaar, toch be reid om te vertrekken. Ik vind het van Telstar echter niet zo gek gezien dat men mij een nieuw contract aangebo den heeft. Men heeft me twee jaar kun nen observeren. Het bestuur van Tel star weet nu met wie het te doen heeft. Na een wat moeilijke start is het in het afgelopen seizoen goed gegaan. Ik heb minstens een gelijke prestatie als mijn voorgangers geleverd. Waarom zou Telstar het dan niet met een jonge vent (Rab is 27 red.) proberen, die misschien zjjn bestje jaren nog krjjgt.” De sterke Frans van Essen zal ze ker zijn rentree maken en ook Hans Driesen is geen jongen die door Rab aan de kant zal worden gezet. Bischot treft het niet dat hij juist moet concur reren met deze Telstar-troeven. Bi schot: „Het is natuurlijk duidelijk dat ik liever voetbal dan op de bank zit. Aan de andere kant- de beste spelers moeten in het veld staan. Zo professio neel denk ik dan ook wel weer.” Ten eerste was Bisschot bij SDW de grote man. Als vleugelverdediger scoorde hij het afgelopen seizoen (waarvan zeven penalties) acht keer, terwijl hij de laatste wedstrijden (toen het alles of niets was) zelfs in de spits werd opgesteld. Bovendien werd hij door bondscoach Arie de Vroet het af gelopen jaar al wat meer met de pro- VAN ESSEN VAN EGMOND BISCHOT BLAAUW MANDERS STANIC JAN RAB v. d. MEEREN DRIESEN FENS

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15