Bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc: Nederland kan zelfde problemen verwaarloosd dan ontaardt nationaal voetbal in krijgen als België „Als de jeugdopleiding wordt „Zirkus” 19 18 B E Bezeten Aanzoek Moord Lichamelijke opvoeding f DINSDAG 10 AUGUSTUS 1971 1. 2. 3. Er moeten trainers komen met persoonlijkheid. De jeugd moet beter worden op geleid. De structuren van de nationale elftallen zullen duidelijk moe ten worden vastgelegd. Met name moet aan de belangen van het Nederlands elftal voorrang worden verleend. n Fadrhonc maakt duidelijk, dat hij die kritiek heeft onderkend als hij de drie punten opsomt waarop zijn beleid dit jaar zal zijn ge baseerd. Übbbbbbbbbbbbbbbbb BaaaaBBaBaaaaBBBBas Dat Fadrhonc eisen zou stellen aan de clubs en aan de KNVB voor wat betreft de faciliteiten voor het Nederlands elftal werd verwacht. De clubs hebben ook min of meer toegezegd het streven van de bondscoach te ondersteunen. Ieder een immers begrijpt dat de waarde van het Nederlandse voetbal door deelneming aan het wereldkam pioenschap (1974 in West-Duits- land) wordt verhoogd. Dat Fadr honc echter ook duidelijk omlijnde plannen heeft voor het jeugdvoet bal is niet zo bekend. De doctor: „Het talent heeft nu geen tegen stander. Het speelt om en nabij twintig wedstrijden per seizoen. Dat is belachelijk weinig. In de be taalde jeugdcompetitie was de toe stand in vergelijking met de hui dige situatie bijna ideaal. De resul taten van het beleid van de clubs is voor de verenigingen nu al voelbaar. Een goede spits is bijna niet meer te krijgen. Alleen „die rooie” (hij zegt het met een lachje) Hoekema was te koop. Wat heeft Fetjenoord gekocht aan jong ta lent? Rijsbergen. Niet meer. En Ajax? Voor een beetje aanvaller werd de topclubs miljoenen ge vraagd”. HJ BUUII11UI1IIIIU s. n Kick Smit is een van de jeugdtrainers van de KNVB. Hij heeft de jeugd op staan met hart voor hun taak. Het moet niet zo zijn zoals deze week (in juli trainde de landelijke jeugd van veer tien en vijftien jaar in Zeist; red.) dat ik elk ogenblik moet invallen omdat een trainer van een afdeling afwezig is. Dan klopt er iets niet.” niet afzakken zoals Frankrijk dan moet je geen kosten gaan besparen op de jeugd. Want dan ga je op den duur toch duurder werken. Of nog erger je ver moordt het voetbal. Want die buiten landers, die Je als je geen jeugdtalent hebt opgeleid, moet aantrekken, komen ook niet voor niets.” Wullems klaagt met Brouwer over de geringe lichamelijk opvoeding op de la gere scholen: „Ik moet nog veel te veel corrigerend werken omdat de licha melijke opvoeding op de lagere school verwaarloosd, is. Veel tijd gaat daar door verloren. Brouwer: „In internationale ontmoe- in in te m >n die betaalde trainers. Op het ogenblik rommelt het bijvoorbeeld nog In de af deling Haarlem, waar Kick Smit (ove rigens geen trainer van een betaalde club) verweten wordt te ronselen voor de eerste dlvisieclub Haarlem en In de afdeling Dordt. Fadrhonc is bezeten van jeugdvoet bal. Jaap Egberts, hoofd van de oplei dingen van de KNVB beschrijft hem als een man, die onmiddellijk vat op kinderen heeft. „Hij is altijd even vriendelijk. Hij kent ze na één middag bij hun naam.” Bij Go Ahead bouwde Fadrhonc met behulp van Joop Brand een voetbalschool op. Hij is ronduit verbitterd als hij over die school praat. „In Deventer zie je wat er gebeurt als mensen die geen hart voor het jeugd voetbal hebben aan het werk gaan. De zaak was daar goed opgebouwd. Nu ligt het plat. Ik ben een paar dagen aan het bellen geweest om een Jongen te pak ken te krijgen. Dat deugt niet. Het zou een uitstekende basis beteke nen voor ons jeugdplan. Maar meer nog een ideale aanvulling op de minimale lichamelijke opvoeding op school. Bin nenkort hoop ik met de commissie schoolvoetbal te gaan praten met de mi nister”. ij. ij te 8 in m in Hoe armzalig de faciliteiten op het ogenblik nog zijn, wordt het best ge ïllustreerd door het feit dat van de door de bond betaalde afdelingsoefen- meesters slechts de helft in het bezit is van een A-licentie. Een groot deel van hen is zeer jong. Dat wordt een begrij pelijke zaak als Brouwer vertelt dat kandidaten, die In een sollicitatiege sprek vragen wat de honorering voor hun werk is, meestal afvallen. „Voor het geld hoef je geen afdellngstrainer te worden. De vergoeding is minimaal”, zegt Brouwer. Natuurlijk zijn de afdelingselftallen, waarin de goede voetballertjes uit een rayon verzameld worden dankbare ob jecten voor de scouts van de betaalde clubs. Ajax bijvoorbeeld nam een groot deel van het Noordhollands afdelings- elftal over. De Amsterdamse club zou, zo wordt in amateurkringen beweerd, zelfs forse handgelden hebben uitge keerd om aan haar „aanzoek” kracht bij te zetten. Reden waarom diverse amateurverenigingen kopschuw wor den en nauwelijks met een selectie procedure voor die afdelingselftallen meewerken. HAARLEM Eén van de grootste flaters van de Nederlandse voetbalbestuurders, daarover zijn de des kundigen het langzamerhand wel eens, het elimi neren van de betaalde jeugdcompetitie. Bedoeld als een besparingsplan dreigt deze maatregel het gehele Nederlandse voetbal te ondermijnen. Het voort bestaan wordt er door bedreigd. Luister naar bonds coach Frantisek Fadrhonc: „Als we niet onmiddellijk maatregelen treffen dan zal de voetballerij in Neder-, land ontaarden in een „voetbalzirkus”. Dan zal Neder land, één van de sterkste voetbalnaties van het ogen blik, binnen enkele jaren evenals België een beroep moeten doen op een groot aantal buitenlandse voet ballers”. Fadrhonc ondervindt de aanstaande malaise in het Nederlandse voetbal nu al aan den lijve. Hij had de grootste moeilijkheden met het samenstellen van een nationaal elftal van spelers tot en met eenentwintig jaar. Hun optreden eind vorig jaar in Italië werd een debacle. Na de generatie Cruyff, Keizer heeft Neder land geen grote voetballers meer”, is de conclusie van de bondscoach. Dr. Fadrhonc maakte zich bij spelers en clubbestuurders geliefd door zijn soepele houding. Het vorig jaar eiste hij voor het Nederlands elftal weinig of niets. Hij weigerde zelfs de in interlands tegenvallen de spelers te vervangen omdat een dergelijk ingrijpen de voetballers wel eens mentaal zou kunnen knakken. Hjj vertroetelde de spelers. Dat kon hij doen omdat hij zich bij voorbaat had neergelegd bij het feit dat het Europees voetbalkampioenschap niet voor Nederland was weggelegd. Met de deelneming aan het wereld kampioenschap voor het grijpen (alleen België is im mers een concurrent) is de instelling van de bonds coach totaal veranderd. Mede onder druk van ztfn om geving. Er is nogal wat kritiek op hem uitgeoefend juist om zijn flexibiliteit, die gemakkelijk zou kunnen worden uitgelegd als zwakte. Vooral zijn houding tijdens de examens voor het trainers A-licentie werd heftig gekritiseerd. Terwijl onder Kessler per jaar slechts een zeer bescheiden groepje dit hoogste di ploma kreeg uitgereikt, na een zeer scherp selectie proces, werd dit jaar een grote groep jonge, deels on ervaren trainers op het betaalde voetbal losgelaten. Terwijl in het buitenland toptrainers als bijvoorbeeld de Joegoslaaf Miljan Miljanic jaren alleen maar werken tus sen de jeugd is dat in Nederland nau welijks mogelijk. Brouwer: „Het zou natuurlijk fantastisch zijn als een man als Michels aan dit werk zou beginnen. Maar de naam van de man alleen al in verband brengen met het jeugdvoetbal doet in onze ogen belachelijk aan.” Om moeilijkheden te voorkomen, werkt Brouwer trouwens liever met trai ners uit het amateurvoetbal dan met trainers van betaalde clubs. De achter docht van de amateurs maakt die voor keur noodzakelijk. In het verleden zijn er talrijke conflicten geweest juist om - - I van de afdeling Haarlem onder zijn Hoede. De professorale kledij, heeft hij voor het leuke plaatje aangetrokken. Tijdens de trainingen is hij praktischer gekleed. Jan Brouwer, de voormalige trainer van Fortuna Vlaardingen met een judo- verleden, kijkt evenals de bondscoach sceptisch tegen Jaap van der Leck’s kruistocht aan. „Die full-time districts trainers dat moeten keien zijn. Geen koekebakkers. Het gaat niet aan om te zeggen: Die en die zijn zonder werk en daarom moeten ze maar jeugdtrai ner worden. Het zal moeilijk zijn om geschikte mensen te vinden. Te meer omdat de financiële vergoeding, die ge boden zal kunnen worden, niet in ver houding staat tot wat zo’n goede trai ner bij een club kan verdienen. Daar om omdat de aanstelling van dis trictstrainers nog heel wat voeten in de aarde zal hebben vind ik het belang- rijker om eerst de organisatie aan de basis op poten te zetten. Het scouten wordt meestal nog door goedwillende amateurs gedaan. De zeef, die door hen gehanteerd wordt, is veel te grof. Er wordt daardoor te onacht zaam met talent omgesprongen. Beter zou het zijn om voor de organisatie van het jeugdvoetbal een zodanig budget ter beschikking te stellen (ik denk in de orde van driekwart miljoen gulden), dat het werk aan de basis goed kan worden gedaan. De clubs hoeven dan niet veertig- of zestigduizend gulden te geven (tijdens één van de laatste ver gaderingen van het betaalde voetbal kwam er een voorstel ter tafel om de B-elftallen op te ruimen en het vrijge komen geld in de jeugd te investeren Red.) maar twintigduizend gulden. Reken maar uit. Maal achtendertig. Nu wordt er voor het jeugdplan nog altijd maar honderdvijftigduizend gulden op tafel gelegd.” Voor een verdere uitwerking van het jeugdplan door middel van het aanstel len van districtstrainers is Fadrhonc te vinden. Hoewel hij dit punt minder belangrijk vindt dan de bond van oefenmeesters en zijn voorman Jaap van der Leek. Van der Leek maakt de indruk voor uitvoering van die plan nen te pleiten omdat ondgr zijn disci pelen werkeloosheid heerst. Fadrhonc en de KNVB-jeugdtrainer Jan Brou wer weigeren echter het jeugdplan te laten ontaarden in een werkverschaf fing. De bondscoach: „De districtstrai ners (een zestal; red.) moeten goede oefenmeesters zijn. Mensen met per soonlijkheid. Geen jongens die recht streeks na het CIOS hun B-licentie hebben gehaald, maar knapen die al zo’n tien jaar ervaring in de hoogste regionen van het voetbal hebben op gedaan. Opleiding van jeugd is niet zo maar iets. Er moeten mensen achter- tingen is duidelijk merkbaar dat onze jeugd fysiek zwakker is. Nadat wij in Wembley (toeschouwers 70.000) hebben gespeeld (De Nederlandse veertien- en vijftienjarigen verloren daar met vijf tegen één; red.) vertelde de Engelse trainer mij, dat hij gemakkelijk vijf of zes van dergelijke elftallen zou kunnen opstellen zonder dat het een verzwak king zou betekeken. Dat geloof ik wel. Nou moet je weten dat wij er ternau wernood in slagen één fatsoenlijk elftal bij elkaar te krijgen”. Henk Wullems, trainer van de Noord- hollandse jeugd: „Dat is natuurlijk dom. De amateurclubs moeten beseffen, dat zij hun talenten toch kwijtraken. Vroeg of laat. Wat ik wel jammer vind en daaraan zou zeker iets gedaan moeten worden is dat amateurver enigingen geen cent ontvangen als een jeugdspeler overschrijving vraagt en krijgt naar een betaalde club. Dat is natuurlijk onrechtvaardig.” Aan de andere kant is het wel zo dat sommige kleine clubs weinig aan jeugdopleiding doen. Wullems (ex-trai- ner van Blauw Wit en nu de oefen meester van Willem II in plaats van Jaap van der Leek): „Het mankeert die jongetjes, die bij mij komen, vaak nog aan basistechniek. Het komt voor, dat zij helemaal niet getraind worden of dat ze onderricht ontvangen van ongescoholde krachten, hoewel velen van die gelegenheids-trainers zo veel plezier in hun werk hebben dat ze cur sussen gaan volgen. De voetballertjes, die echter niet het geluk hebben onder zo’n man te trainen en toch talent heb ben, zie je gewoon vooruit vliegen van die anderhalf uur training in de veer tien dagen. Terwijl ze, toen ze kwamen nog niet een zuivere pass konden ge ven spelen ze na één seizoen een bijna perfect 4-3-3 systeem. Dat is erg leuk en geeft voldoening, maar je moet je dan niet afvragen wat die knapen had den kunnen bereiken als ze intensiever waren geoefend. Voor die honderden vijftigduizend gulden worden twintig afdelingsoefen- meesters aan de gang gehouden, die eenmaal in de veertien dagen twee groepen (14-15 jaar en 16-17 jaar) trai nen, wordt Jan Brouwer betaald en worden trainingsweken georganiseerd in het KNVB-sportcentrum te Zeist. Brouwer: „Wil je als voetbalnatie Volgens Brouwer is het systeem op onze scholen helemaal fout. „Verkeerde mensen werken op de verkeerde scho len. Onderwijskrachten die het meest van lichamelijke opvoeding afweten (de M.O.-ers) zjjn verbonden aan de middelbare scholen terwijl de zo be langrijke ontwikkeling van de kinderen op de lagere school wordt overgelaten aan mensen met veel minder kwalitei ten. Dat zou andersom moeten zijn. Ik heb gepleit en ik ben er nog altijd aan bezig, dat Nederland zoals in Engeland al jaren gebeurt, een voetbal-school- competitie krijgt. Het zou ideaal zijn als de KNVB tezamen met een andere sportbond (handbal of basketbal) werd toegestaan schoolcompetities te organi seren. W»

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19