Protestanten ontvluchten terreur van katholieke extremisten GOLVEN VAN GEWELD OVERSPOELEN BELFAST Weer grote Veertien doden spanningen bij wilde rond de dollar Vaten cy aanwater stof zouten in vijver Nieuw gifschandaal ontdekt Westduitse stad Bochum in overleden VANDAAG: Voetba Ibijlage Turk ontvoert prostituée In Saigon zou staatsgreep broeien SEE gevechten Erbijredacteur H. C. Croesen I AGENDA pagina 8 Frans en Duitse Verder in de krant HET WEER ontkenning na BALPA-verwijt )E SUPPORTER Vechtpartij tijdens officiële receptie 1 f 61e JAARGANG NUMMER 23 5 DINSDAG 10 AUGUSTUS 1971 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... i I i In zaak bijna-botsingen S, Publikatie Belgische bevestiging E. Koning Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. 2 3 3 7 8 8 8 9 9 lil 10 10 11 18 J'X fM| Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Volgens Amerikaanse krant: 1 SM' „Ouwe koeien" Morgen meer zon IJmuider Courant Nietzsche: 9% (Van onze redactie economie) 9 uit WWWWWWM'*VWW'A/WWVWWVWWWVWVWVWWWWWWWWWWWWWWWWWW ^WWWtRRfWWWWWWWWWWWWteiWWifMWMMWWIRIMWWMMWMWWWWWMMWWWWWMWWMWMWWWWWWWIRRRRRRRRaMMMMMM^ In de avond regen, maar Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Hoofdredactie: Jos. L. LodewQki Uit het binnenland Buitenlands nieuws Achtergrond Plaatselijk nieuws Beeldverhalen Modejournaal W eerrapport Kunst Radio en tv Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Luidsprekers Deze krant bestaat uit zesendertig pagina's NOORDWIJKERHOUT. Een 23-jarige prostituée uit Den Haag is door een 27- jarige Turk uit Katwijk uit haar bordeel in Den Haag ontvoerd en mishandeld. Het grote magazijn van Joseph Blair aan Short Strand in Belfast gaat in vlammen op. De zaak kwam vorige week aan het licht door een publikatie in „Unsere Zeit”, het blad van de Westduitse Communisti sche Partij (DKP). In februari waren de gemeentelijke autoriteiten bovendien al door de bevolking op „heimelijke gifstor- tingen” opmerkzaam gemaakt. Premier Faulkner verklaarde gisteren, dat in Ulster de staat van oorlog bestaat. „Wij voeren, eenvoudig gezegd, oorlog te gen de terroristen”, verklaarde hij toen hij de interneringsmaatregel aankondigde. De terroristen waarop Faulkner doelde, zijn de leden van het IRA, die alles op alles zetten om de protestantse regering ten val te brengen, de Britten uit Ulster te zetten en hun land te herenigen met de katholieke Ierse republiek in het zuiden van Ierland. WASHINGTON (AFP). De „Washing ton Daily News”, een van de bladen van het krantenconcern Scripps-Howard, weet uit Saigon te melden dat er binnenkort in Znid-Vietnam een poging tot een staats greep zal worden gedaan. Achter de op standige beweging zouden de politieke vrienden van vice-president Ngoejen Cao Ky van Zuid-Vietnam staan. De vorige week is de kandidatuur van Ky voor de presidentsverkiezingen op 3 oktober ver- w orpen. Levensrijpheid is: de ernst te heb- i ben teruggevonden, die men als kind I had bij het spel. Volgens sommige ooggetuigen hebben de protestanten zelf, alvorens te vluchten uit angst voor het Ierse Republikeinse Leger (IRA), hun huizen in brand gestoken, op dat er geen katholieken in zouden gaan wonen”. In één van deze straten zijn twee vrouwen en een kind gedood. Toen zij hun schamele bezittingen op karretjes, kinder wagens en andere voertuigen laadden, wer den zij het mikpunt van sluipschutters. Na de gevechten, die pas tegen drie uur vanochtend eindigden, waren de straten van de hoofdstad uitgestorven. Af en toe echter verlaat iemand voorzichtig zijn huis BOCHUM (DPA). In de Westduitse stad Bochum is een nieuw gifschandaal ontdekt. In een meertje dat als vuilnis stortplaats dienst doet zijn tienduizenden vaten met zeer vergiftige cyaanwaterstof- zouten terecht gekomen. Transportbedrij ven zouden het vergif in het water hebben gegooid. Gisteren is op last van het gemeentebe stuur van Bochum een begin gemaakt met het uitbaggeren van de vijver. Het duurde niet lang of men stuitte op vijfhonderd kilovaten met de gevaarlijke stoffen. Gis teravond waren al tweehonderd vaten ge borgen. Het baggerwerk is vandaag voort gezet. Het hele gebied om de vijver is door de politie afgezet. en nacht enige tijd morgen van het noordwesten uit opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind, draaiend naar west tot noord west. Minimumtemperatuur 14 graden, maxima rond 21 graden. AAN HET STRAND De man wilde de vrouw meenemen naar het Parkhotel in Noordwijkerhout. Op twin tig meter na bereikte hij zijn doel. In het smalle Hooglaantje naar het Parkhotel stond namelijk een patrouillewagen van de rijkspolitie geparkeerd in verband met een andere melding. Deze politiewagen blokkeerde de weg en van de gedwongen stop maakte de ontklede prostituée ge bruik uit de auto te vluchten. en neemt zwijgend de vernielingen in ogenschouw. Uitgebrande auto’s en bussen liggen her eir der verspreid. Later kwa men leden van de ordetroepen de barri cades slechten die in de avond en de loop van de nacht waren opgericht. De wijken Ballymurphy en Spingfield bieden hetzelfde troosteloze beeld. Ook daar is zwaar gevochten en vonden ver scheidene personen de dood, onder wie een 26-jarige priester, die getroffen werd toen hij gewonden bezocht. Zij hebben besloten hun wil met geweld door te zetten hoewel tweederde van Ul ster’s 1,5 miljoen inwoners protestant is. De reactie op de maatregel van Faulk ner, die door de regering in Londen is goed gekeurd, kwam snel en bloedig een mee dogenloze golf van opstanden, vuurgevech ten en plunderingen. De Britse troepen, die maandag tegen zonsopgang 300 personen, die van republi keins extremisme werden verdacht uit hun huizen haalden, waren het voornaamste doelwit van de rondtrekkende groepen guerrilla’s die beschikten over bommen, machinegeweren en andere automatische wapens. „Wij voeren thans een totale oorlog”, verklaarde een leider van het Ierse Repu blikeinse Leger nadat een 25-jarige offi cier van dit leger was doodgeschoten volgens ooggetuigen door een protestant. Het gerucht dat er een nieuwe staats greep ophanden is, verbreidt zich snel in Saigon, aldus het blad, en vice-president Ky doet zijn best „het vuurtje brandende te houden’ Ky is omringd door een groep tot de tanden bewapende volgelingen. Er is nog geen schot gelost, zo zegt de „Washington Daily News”, maar hoe lang zullen de wa pens nog zwijgen? Het blad wijst erop dat de Amerikaanse ■egering zich zorgen maakt over de toe stand in Saigon. „Zij hoopt dat president Thieu een stap terug doet en Ky alsnog laat meedoen aan de verkiezingen”. Over allerlei problematiek be taling bij amateurclubs, gebrek aan leiding in het betaalde voetbal, hoe houd je je spelers bij elkaar, waarom geeft de gemeente niet meer steun enz. enz. wordt men uitvoerig geïnformeerd in de tra ditionele speciale voetbalhiilage van onze krant. Maar men kan er ook genoeg lichtere kost in vinden. Een storing, die uit het westen nadert, veroorzaakt morgen tijde lijk regen. Daarna volgen opkla ringen. De zuidwestelijke wind blijft nog vrij krachtig. Middag- temperatuur tussen 18 en 20 gra den. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Na morgen beter weer met zon. BELFAST (AFP en AP) Veer tien doden, onder wie twee vrouwen, een kind en een priester, tientallen gewonden, honderden daklozen en voor miljoenen aan materiële schade: dat was vanochtend de trieste balans in de Noordierse hoofdstad Belfast na een dag van zware gevechten. In de zwaar getroffen katholieke wijk Ar- doyne sloeg de rook de weinigen die zich op straat waagden op de keet In drie straten van deze wijk die van begin tot eind door branden zijn ge troffen, smeult in een honderdtal huizen, die een protestantse enclave vormen in dit katholieke gebied, nog het vuur. HAARLEM Zondag begint de competitie van het betaalde voetbal. Er zijn nogal wat pro blemen rond dat betaalde voetbal. Nog steeds is niet bekend, hoeveel clubs er zondag in deze sectie van de Nederlandse voetballerij zullen uitkomen. Morgen kan daarover de beslissing vallen als de rechter uit spraak doet in het kort geding tus sen KNVB en „veroordeelde” clubs. Wat moet nu een voetballer van RCH, zoals Piet v. d. Berg, bijvoor beeld doen? Trainen of niet trai nen? En voor wie speelt hij straks? Het opnieuw losbarsten van geweld na de door de regering in Belfast afgekondig- de interneringsmaatregelen, kan een be slissende klap toebrengen aan de politiek van premier Faulkner, die er kennelijk niet in is geslaagd de hoop in vervulling te doen gaan, die ontstond toen hij twee maanden geleden een ambitieus plan voor parlementaire samenwerking tussen de Unionisten en de oppositie bekendmaakte. De gevechten en rellen vormen ook een steeds grotere bedreiging voor de wankele economie van een land dat meer dan tien percent werklozen heeft en waar de situa tie is voor elke investering. zoals over het verschijnsel-suppor- ter. Die extra-bijlage treft men hierbij vandaag aan. AMSTERDAM. Nieuwe spanningen rondom de Amerikaanse dollar zijn er aanleiding toegeweest dat de koers van de zwevende gulden op de Amsterdamse beurs met ongeveer 3,5 percent is geste gen. In West-Duitsland bereikte de dol larkoers een dieptepunt: 3,396 Mark in Frankfort. Dat komt neer op een hoogste stijging van de Mark (7,6 percent) sinds het besluit om de koers te laten zweven. Ook in Zwitserland zijn maatregelen ge nomen tegen de toenemende stroom van speculatiedollars. Het gemeentebestuur bagatelliseerde aan vankelijk de zaak, vond dat het blad „oude koeien uit de sloot haalde” en zei dat het bewuste gebied niet belangrijk was voor het grondwater. Bovendien lag de stort- vijver ingebed in een vier tot vijf meter dikke kalkbodem. Pas toen het afgelopen weekeinde leden van de DKP een nauw keurige situatieschets voorlegden aan de autoriteiten, besloten dezen handelend op te treden. Er moet bijna 80.000 kubieke me ter afval worden opgebaggerd. Nog geen twee weken geleden was in de Bondsrepubliek grote opschudding ont staan toen bekend werd dat vrachtrijders van een transportbedrijf arsenicumhou- dend kalkafval niet naar de daarvoor aan gewezen vernietigingsplaatsen hadden ge bracht, maar gestort op openbare vuilnis belten. PARIJS/BONN (DPA/AP). De Franse en Duitse ministeries van Defensie hebben gisteren de beschuldiging van de Britse vereniging van burgerluchtvaart (BALPA) van de Sand gewezen, als zouden lucht- machtvliegtuigen passagiersvliegtuigen ge bruiken als doelwit b(j oefeningen. Bij de verklaring van het Duitse mini sterie sloten zich ook de boven Duitsland opererende Royal Air Force en de Ameri kaanse luchtmacht aan. De Westduitse Lufthansa maakte bekend dat haar vliegtuigen nog nooit last van militaire vliegtuigen hebben gehad. Herman Croesen begon zijn loopbaan bij de Nieuwe Apeldoornse Courant. In de oorlog dook hij onder in het Philipsbedrijf. Na de be vrij ding fungeerde hij als tolk bij het Amerikaanse leger, waarna hij in dienst trad bij de Arnhemsche Courant. In april 1948 begon hij zijn werk op onze redactie, aanvankelijk als opmaakredac teur, later als redacteur, belast met ons zaterdags bijvoegsel „Erbij”. De crematie zal vrijdag plaatsvinden na aankomst van de trein van 11.25 uur te Driehuis-Westerveld. Voor een In Memoriam zie pagina 7. Een woordvoerder van de Belgische luchtmacht heeft gisteren erkend, dat mi litaire vliegtuigen bij oefeningen schijn bewegingen uitvoeren in de richting van lijnvliegtuigen van de grote luchtvaart maatschappijen, die boven België vliegen. Die passagiersvliegtuigen, zo zei hij, on dervinden daarvan echter niet de minste hinder. Nooit komt een militair vliegtuig dichter dan acht kilometer bij zo’n niet militair toestel en botsingen zijn „dus" vrijwel onmogelijk. Het Tweede Kamerlid ir. P A. M. Cor nelissen heeft de ministers van Verkeer en Waterstaat en Defensie inmiddels vragen gesteld SS^Xx^^fe* Na controle waren toen twintig vaten ontdekt. De zouten die bij vervaardiging van staal als bijprodukt ontstaan waren volgens de politie bestemd voor een che misch bedrijf in de buurt, dat gespecia liseerd is in het onschadelijk maken van gevaarlijke afvalstoffen. Deze onderneming ontkent heftig de vaten in het water te hebben gegooid. „Unsere Zeit” schreef vorige week dat ongeveer tweeduizend van die vaten in de stortvijver waren gegooid. Door een moge lijke blauwzuurverbinding bestond er ern stig gevaar voor het grondwater. Het doorroesten van de vaten was slechts een kwestie van tijd aldus het blad. HAARLEM Enkele uren nadat hg was getroffen door een hartinfarct, is gisteravond onze feature-redacteur, Her man C. Croesen, overleden. Hij is 57 jaar geworden. De Zwitserse nationale bank deelde mee dat is begonnen met het inhouden van betalingen in Zwitserse franken voor dollars, die de bank koopt tegen 4.06 frank. Het besluit geldt voorlopig voor tien dagen en kan daarna aan de situatie worden aangepast. Vandaag beraadt men zich op maatregelen. Er wordt geen nieu we opwaardering van de Zwitserse frank verwacht. De nieuwe internationale spanningen om de dollar werden uitgelokt door het bekend worden van de opvattingen van een Amerikaanse subcommissie uit de Senaat, die van mening is dat de waarde van de Amerikaanse dollar maar het bes te kan worden verlaagd, als andere lan den niet bereid zijn hun valuta op te trek ken. Bij opwaardering denken de Ameri kanen bijvoorbeeld aan de Mark, de Franse frank, de gulden en de Japanse Yen. De Amerikaanse regering heeft in middels wel te verstaan gegeven, dat zij niets voelt voor een revaluatie van de dollar. Het is de sleutelvaluta in het we- reldhandelsverkeer en er zou een enor me chaos ontstaan, als de waarde daar van op losse schroeven zou komen Ook voor een zwevende dollarkoers voelt Nixon niets. In Europa daarentegen verzet ten zich vooral de Fransen tegen een op waardering van de nationale munteen heid. Het standpunt daar is. dat de Ame rikanen door het voortdurende betalings balanstekort de valutacrisis zelf hebben veroorzaakt en er nu ook maar voor moe ten zorgen dat er verandering in komt. Niettemin gokken de speculanten op re valuaties. De spanningen die daarvan het gevolg zijn hebben ook hun weerslag op de goudmarkten. Tn Zurich steeg het goud gisteren tot ruim 44 dollar per oun ce. In Londen kwam de prijs op 43,94, in Frankfort op 43.46. CAIRO (Reuter). Diplomaten Noord- en Zuid-Korea zijn elkaar gister avond op een receptie van de ambassade van Singapore in Cairo te lijf gegaan. Ze hadden ruzie gekregen over een zeeman die volgens de Zuidkoreanen weleens door de noordelijken ontvoerd zou kunnen zijn, en schopten elkaar daarbij tegen de sche nen. De zaakgelastigde van Singapore sus te het conflict. (Van een onzer verslaggevers) Britse soldaten bewaken brandende huizen in Belfast. Verwachting van het K.N.M.l. tot woens dagavond '"fry •■:zx - A r

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1