BREMEKAMP: ENIGE OPLOSSING POLITIE MET LANGE LA TTEN HILBRINK EN DE EERLIJKE SANERING Van Agt op oorlogspad 5 ■t 20 21 Meer voorzieningen Een hoop politie DINSDAG 10 AUGUSTUS 1971 DEN HAAG De stem van burgemeester Thomassen van Rotterdam bezorgde Feijenoord na een enkele minuten durende inter ruptie in de wedstrijd Feijenoord- Haarlem, alsnog het kampioen schap. Zijn vol autoriteit uitge sproken „Hier spreekt de burge meester van Rotterdam”, impo neerde de 60.000 op de tribunes van de kuip samengepakte toeschou wers niet, maar zijn daarop vol gende bede: „Gaat u alstublieft van het veld af, anders wordt Feijenoord vandaag geen kam pioen’’, maakte des te meer indruk. Het publiek dat op de tribunes was blijven zitten, en dat niet deelnam aan de vroegtijdige viering van het kampioenschap op het veld, nam het op voor de burgemeester en voor Feijenoord. Het riep gescan deerd: „Ga van het veld af” en „een-twee-drie-vier komt er nog wat van”. De fans op het veld maakten ruimte. Zij drongen sa men langs de lijnen, zodat scheids rechter Van der Kroft, de wed strijd die hij had afgefloten, kon hervatten. Niet alle verenigingen in het betaal- F 7/////////? Na het duel stelde de directeur van het stadion Feijenoord, De Kimpe zich HAARLEM De verregaande onsportiviteit en spelverruwing die zich de laatste jaren op de Nederlandse voetbalvelden manifesteert roept zo langzamerhand om een straffe methodische aanpak waarbij iedereen weet wat de gevolgen zijn als de regels worden overtreden. In totaal registreerde de strafboekhouding van de KNVB naast de 290 overtredingen van ernstiger aard (een flinke stijging ten opzichte van de 214 gevallen in het seizoen daarvoor), 408 waarschuwingen wegens spelbederf. Van de ongeveer 1500 betaalde voetballers werden er 343 (circa 23 percent) geboekt. Bijna 20 percent van dit aantal, om precies te zijn 62, kregen een tweede aantekening. Daarvan werden tenslotte nog eens 3 spelers voor de derde maal genoteerd, hetgeen impliceert dat zij onherroepelijk werden geschorst, eventueel aangevuld met boete. De KNVB heeft inmiddels wel een reglement ontworpen waarin de strafcommissie hier omgedoopt in tuchtcommissie nog gerichter gaat straffen, maar een water dichte regeling is het nog geenszins. Een wettelijke regeling werd onlangs tijdens een juristencongres in Breda bepleit door de Nijmeegse professor dokter Van Agt, de huidige minister van Justitie in het kabinet-Biesheuvel. De stelling van de Nij meegse hoogleraar werd met duidelijke meerderheid verworpen. Ook binnen de voetbalbond liet men zich toen nogal laatdunkend uit over de theorieën van profes sor Van Agt. De vraag is echter relevant in hoeverre de gezagsgetrouwe bestuurders van de KNVB nu bereid zijn de stelling van Van Agt, die een regeling van het tuchtrecht van het betaalde voetbal op zijn prioriteitenlijstje heeft staan, te verwerpen nu deze minister van Justitie is. Het is op zijn zacht uitgedrukt dubieus dat men zich nog eens meesmuilend over de stelling van Van Agt zal uitlaten. Daarom lijkt een wette- Ujke regeling van het tuchtrecht in het betaalde voetbal dichterbij dan ooit. Sparta- staande structureel tekort. Daarom hebben wij voor 38 gekozen. Daar zit een veilig heidsmarge in, zodat het er twee keer 18 kunnen worden. Maar het moet een constant aantal zijn, wat blijft en waar je mee werken kunt”. re divisies. Wij willen het betaalde voet bal graag houden als vorm van passie ve recreatie. Vast staat dat er een struc tureel tekort is voor datzelfde betaal de voetbal en dan dient ervoor te wor den gezorgd dat het kan blijven be staan. Maar gegevens hoe het er over x jaren zal uitzien, daarover beschik ken we niet. Dat de nu toegepaste in greep evenwel te rigoureus zou zijn, be strijd ik. Het is een bittere noodzaak. Als het nu niet doorgaat lopen we de kans miljoenen te missen, geld dat in zo’n grote hoeveelheid nodig is”. „Dat geld, althans een groot deel daarvan, is afkomstig uit de toto. Naar men zich voorstelt 2,8 miljoen gulden. Het wil zeggen dat de voetballerij, de totodeelnemers om het iets ruimer aan te geven, dat in feite zelf moet opbren gen. En dat lijkt een wat onzekere ba sis. Bovendien is er sprake van de in voering van een lotto. Wat dan?” „Inderdaad heeft het voetbal zelf een groot aandeel in het bijeenbrengen van dat geld. Men kan daarmee laten zien wat de inhoud van deze vorm van pas sieve recreatie ons land waard is. En als die lotto er komt zou de voetbal- toto misschien wel in zijn geheel voor de voetbalsport kunnen draaien. Boven dien, waarom zou uit de lotto niet we kelijks een bepaald percentage naar de sport kunnen gaan ?Zoals op het ogen blik in Duitsland gebeurt voor de Olym pische Spelen. Ik geloof echt niet dat men ons in de steek zal laten”. Door gaan met betaald voetbal heeft alleen maar zin als je een bepaald niveau be zit. Dat is in Nederland het geval. Kun je je daarbij in financieel opzicht niet handhaven, dan is het beter om er he lemaal mee op te houden. Naast die totobijdrage hebben wij daarom ook ge vraagd om afschaffing van de vermake lijkheidsbelasting en wanneer dat niet in die vorm kan, om subsidie van de zelfde omvang”. De gemeente Rotterdam heeft zich voor drie ton garant gesteld voor de nieuw- bouw-plannen van die vereniging.” Met die laatste opmerking wil Bremekamp aangeven, dat het bestuur van de KNVB niet over één nacht ijs wandelt als het om het controleren van zijn clubs gaat. In het geval van Hermes- DVS merken het bestuur en zijn secon danten op dat zij tekort zijn geschoten, want de Schiedamse club kreeg dispen satie op grond van het feit, dat deze geen geld bezat, terwijl Hermes-DVS voorzitter Stolk in de vergadering van het betaalde voetbal in mei beweerde twee ton in kas te hebben en dat de FBO (vakbeweging van de betaalde clubs in Nederland) toch gek was om „Dat was het uitgangspunt. We moes ten dus een stel clubs hebben, geld voor de terugkerenden naar het ama teurvoetbal en geld voor de overblij- venden. Vorig jaar heeft het betaalde voetbal ook geld gekregen, een miljoen extra, dat er zo maar in gestopt is. Daarmee vergroot je dan even je inko men maar in feite biedt het geen en kel voordeel, geen oplossing. Het geld wat nu beschikbaar komt, wordt op een andere manier besteed. De verdeling zal zo zijn dat men vooraf niet weet hoeveel men krijgt, waarbij ik nu na tuurlijk praat over de clubs die betaald voetbal blijven spelen”. de voetbal hebben zich een ongeveer 20.000 duur hek aangeschaft. Hoewel de KNVB het bezit van zo’n hek van iedere vereniging eist, waren er in het afgelopen seizoen tien verenigingen die door de mazen van het net glipten: „Excelsior, Heerenveen, WV, Blauw Wit, HVC, Sportclub Cambuur, EDO Hermes-DWS, ZFC en RCH”. Zij hadden het bestuur van de voetbalbond een dispensatie afgedwongen. Bremekamp somt de aangevoerde redenen waar voor het bestuur zwichtte op: „Excel sior heeft grote plannen. Het wil de accomodatie uitbreiden. De overdekte tribune wil men verwijderen en vervol gens een nieuwe bouwen. Excelsior heeft tot nu toe mogen volstaan met een kooi van het veld naar de kleedkamers. „Zoiets kun je bedrijfsmatig bekijken. Je weet welke de salarissen zijn die je moet uitbetalen, je kent de begroting van het vorig jaar. Maar de recettes, de ontvangsten van de wedstrijden, heeft niemand in de hand. Uitgezon derd misschien clubs als Ajax en Feije noord. Dat is dus het belangrijkste punt en daar gaan we financieren. Er is een zekere minimum-recette nodig om te kunnen draaien. Ben je als club uitgegaan van 500.000 en je haalt maar 200.000, dan kun je daar niks aan veranderen, een derde deel is reëel verlies. En het jaar daarop moet je de zaak terugdraaien naar een begro ting die daarop is gebaseerd. Dat moet je met een zaak ook. Maar je kunt na tuurlijk niet verder terugdraaien dan tot het minimum”. op achter de suppoosten, die het en kele meters hoge hek rond het veld hadden opengezet. Hij zei, „Als dat niet was gebeurd waren er ongelukken van gekomen.” Het publiek had het hek ge forceerd of gewoon omgeduwd. Er wa ren ongetwijfeld slachtoffers gevallen. Het hoofd van de grond-technische dienst van de KNVB, de heer H. A. Daarmee werd door hem eigenlijk vast gesteld dat de hekken, die door de KNVB als noodzakelijk wÖrden gezien om spelers en scheidsrechters tegen al te grote opdringerigheid van de suppor ters te beschermen niet aan de ver wachtingen voldoen. Eerder in dit sei zoen was dit feit al door de supporter- tjes van Feijenoord en die van stads genoot Sparta aangetoond. De volgens voorschriften twee tot twee-en-een-hal- ve meter hoge omheining met aan de top naar het publiek toegericht prikkel draad, was een gemakkelijk te passeren obstakel. Bremekamp blijft ondanks het falen van de beveiliging in de stadions van Sparta en Feijenoord geloven in zijn hekken. Hij stelt, maar hij kan zijn beweringen niet met een cijfer staven, dat er minder publiek op het veld komt, dan vroeger toen er nog geen hekken rond de voetbalvelden stonden. „Van rapporteurs hoor Ik dat.” „Denk maar aan de concentratie-kam- pen tjjdens de oorlog, altijd slaagden er weer mensen in te ontvluchten. Mis schien zou een tankgracht zoals de Zuid-Amerikaanse landen die kennen, rondom het voetbalveld een oplossing zijn. Maar voor een tankgracht zou er in vele Nederlandse sportparken geen plaats zijn. Nee, de enige echte oplos sing is een hoop politie-mensen op de voetbalvelden neerpoten. Met van die enorme lange latten, zoals in Italië, Spanje en Griekenland gebeurt. Maar gelukkig doet men dat in Nederland niet.” Naast kniptang en het kracht vragende duwwerk heeft deskundige Bremekamp nog een andere manier om een hek te nemen van de Rotterdam se jeugd afgekeken. „Ze slopen ban ken en zetten die gewoon schuin te gen het hek. Makkelijker kan het niet.” Voor het weer in goede banen leiden van het enigszins ontspoorde treinstel betaald voetbal zullen ook intern de wis sels moeten worden omgegooid. Een daarvan is de de laatste jaren wel va ker genoemde maar nog nimmer tot uit voering gebrachte zaak van de recette- verdeling. „Praat men over recettever- deling", aldus Hilbrink, „dan dienen de wedstrijden voor de Europese toer nooien uitgesloten te worden. Dat is een zaak voor de clubs die op dat niveau spelen en die we niet de gelegenheid mogen ontnemen het internationaal goed te bljjven doen. Daaraan geld te onttrek ken zou niet juist zijn. Voor de natio nale beker kennen we al een vorm van verdeling van de inkomsten, zodat al leen de competitie overbltfft. Ook hier bij dacht ik niet dat het van de top clubs moet komen. Die krijgen toch ook al minder uit de totale middelen. Zij hebben bij hun thuiswedstrijden door gaans een ruime belangstelling, terwijl de lagere clubs een vol huis krijgen als zo’n topploeg op bezoek komt. Neen, het gaat duidelijk om de resterende wedstrijden, tussen de andere clubs. Daarvan zullen de cijfers van bezoe kersaantallen en ontvangsten aan en treegelden naast elkaar gelegd moeten worden”. acht. Buiten de eisen die worden ge steld aan speelveld (105 b(j 69 meter; amateurs mogen desnoods spelen op 100 bij 64 meter), kleedaccommodatie (moet verwarmd zijn en met een mini male vloer-oppervlakte van 20 vier kante meter, amateurs minimum 15 vierkante meter en dit hoeft niet ver warmd te zijn), douches (bij amateur voetbal niet verplicht), zou de KNVB ook graag zien dat de verenigingen uit de ere-divlsie zo zij al niet voor zien zijn zich een lichtinstallatie aan schaffen. Het plan dat de KNVB en Philips ontwierpen (Bremekamp: „De KNVB koos Philips en niet AEG, om dat Philips een Nederlands bedrijf is”) strandde zoals bekend om financiële redenen .De offerte die aan die vere nigingen werd gedaan door de com missie (waarin voor de KNVB Meule- man, Van Rijn en Timming zitting hadden) omvatte een bedrag dat tus sen de vier en de vijf ton zweefde. Bij na iedere benaderde club voelde voor de voorstellen van de commissie, maar het geld ontbrak. Of zoals Bre mekamp de situatie schildert: ,Jk zou ook liever in een Rolls Royce rijden dan in een klein autootje, maar dat kan ik ook niet doen”. In het komende seizoen zal de competitie daarom niet kunnen worden gered door middel van de aangeboden lampen met een geza menlijke lichtsterkte van 400 tot 500 lux. Een herhaling zoals in de compe titie 1969/ ’70 van het drama-GVAV, dat buiten zijn schuld weken achter stand opliep, blijft dus mogelijk. „Brein is een wat raar woord, vind ik. Iedereen heeft z’n hersens en de één gebruikt ze wat meer dan de an der. Maar ik stoor me er niet aan wan neer men mij zo noemt. Zoals ik ook boven de kritiek sta indien ik van oordeel ben dat er sprake is van een eerlijke en nodige zaak, waarvan de voorbereiding op rechtvaardige wijze is gebeurd”, a Idus de heer Hilbrink, nauwelijks een etmaal nadat de sectie betaald voetbal van de KNVB ook in tweede instantie achter de voorstellen ging staan, die hij samen met zijn me- de-FBO’ers heeft uitgewerkt. „En dat is met dit saneringsplan het geval geweest. Het ging en het gaat om het voortbestaan van het be taalde voetbal. De manier waarop het tot dusver ging, het iedere keer afval len van nu eens één club en dan weer een paar, heeft een onherroepelijke in vloed op de verenigingen die overblij ven. En die invloed was lang niet al tijd ten goede. Als er ergens een club verdween betekende dat helemaal niet dat er elders meer publiek kwam. Zo beweeglijk zijn de mensen echt niet Het betekende wel minder wedstrijden, maar inkomsten dus ook. De laatste tijd hebben we een competitie gedraaid met, laten we gemakshalve maar zeg gen drie keer 18 clubs. Dat zouden er op korte termijn vermoedelijk drie keer 16 geworden zijn, met opnieuw minder recettes. Want het beeld zet zich naar onderen voort en er blijft een „Het bedrag dat straks beschikbaar komt zal op die manier besteed wor den. We hebben een bepaald aantal clubs nodig en die willen we een be staansminimum garanderen. Een der de van het bedrag dat men minder aan recettes ontvangt dan het jaar te voren, zal gefinancierd moeten wor den. We gaan niet zeggen: zo en zo veel geld krijgen jullie. Vooraf dus. Dat is juist altijd de grote fout ge weest. De subsidies uit het verleden vind je nergens terug. En de mensen die je moet betalen kun je niet ont slaan, zomin als je de tegenstanders in de hand hebt, want het is een sportief gebeuren”, concludeert de heer Hil brink. Fouten dus. Is het ook niet een fout van de KNVB geweest dat het zo ver gekomen is, dat gebeuren moest wat zich de laatste maanden heeft afge speeld? Wat is fout? Het is natuurlijk gemakkelijk gezegd, dat men meer naar het buitenland had moeten kij ken, voor zover men daar althans er varing met betaald voetbal had. Maar er zijn zoveel bijkomstigheden geweest De invloed van de televisie, de veran dering van het levenspatroon. Men had er destijds geen idee van hoe het alle maal zou groeien. De afroming blijkt van onderaf te komen. De eredivisie trok het afgelopen seizoen weer meer toeschouwers dan het jaar tevoren, maar dat ging ten koste van de lage- Een andere mogelijkheid lijkt, ten slotte, de inschakeling van sponsors. „Daar is onlangs een enquête over ge weest onder de clubs. Mijn eigen club, FC Twente dus, had er geen bezwaren tegen, maar we voelen er weinig voor om, als de mogelijkheid zich eventueel zou voordoen, ertoe over te gaan. En zo waren er meer. In de wielrennerij heeft het ovememen van de zaak door zo’n sponsor, want dat is het toch eigen lijk, nogal eens tot vervelende dingen geleid, dacht ik. Je wordt te afhanke lijk van een bedrag en de kans dat een man, een firma, veel of alles wil bedisselen is groot, om over de moge lijkheden van financiële manipulaties nog maar niet te spreken. Met dat soort toestanden is het publiek bepaald niet gediend. Natuurlijk zijn er geval len denkbaar dat een bedrijf geld in een club steekt neem PSV maar en van een goede constellatie sprake is”. „Over publiek gesproken, om van blij vende belangstelling verzekerd te zijn is vergroting van de service jegens de cliëntele van enorm belang. Daarbij denk ik in de eerste plaats aan verbe tering of uitbreiding van de toeschou- wersaccommodatie. Overkapping van de tribunes, het aanbrengen daarop van verwarming, het zijn allemaal zaken die steeds meer nodig zijn, evenals goe de toevoerwegen en ruime parkeermo- gelijkheden. Alle wedstrijden kunnen niet even goed zijn, maar de mensen zitten er anderhalf uur en wanneer ze dan ook nog een uur nodig hebben om er heen te gaan en een uur om weer thuis te komen, dan is het zaak om de aan- en afvoer zo vlug mogelijk te laten verlopen. De plaatselijke overheid moet zich daar ook voor inzetten. Samen met de clubs, zeker wanneer eenmaal be sloten is om in het betaalde voetbal te blijven. En dat moment is nu gekomen. Door het treffen van de vereiste voor zieningen dient de functie die men wil vervullen nu tot een blijvende zaak te worden gemaakt. Men kan er zich nu niet meer van afmaken”, aldus de heer Hilbrink, die er tenslotte wel van over tuigd is dat organisatorisch de zaak nog niet voor honderd percent geregeld is. z’n kapitaalkrachtige vereniging terug te sturen naar de amateurs. RCH glipte door het KNVB-net om dat de gemeente Heemstede pas nieu we, maar te lage hekken had neerge zet en hogere hekken estetisch niet verantwoord achtte in haar sportpark. HVC beriep zich eveneens op de ge meente. De KNVB behoeft theoretisch gezien met de veto’s van gemeentebe sturen geen rekening te houden. Hij kan bijvoorbeeld het spelen op velden zonder voldoende beveiliging verbie den. Bremekamp gelooft, dat voor het komende seizoen het bestuur van de voetbalbond pas in het uiterste geval tot het verlenen vah dispensatie over zal gaan. „Alleen al uit billijkheid te genover de andere verenigingen, die wel een hek hebben aangeschaft, zou een dergelijk streng optreden te recht vaardigen zijn.” Heerenveen werd voorlopig van de plicht een hek te plaatsen ontheven, omdat het bezig is met de vernieuwing van het stadion. Cambuur behoefde nog geen 20.000 gulden uit te geven, omdat het met de gemeente Leeuwarden over deze zaak in onderhandeling was. WV kreeg ontheffing, omdat het van De Kraal naar een nieuw complex verhuist. Het omstreden hek is niet de enige dure voorziening die de KNVB voor bepaalde verenigingen noodzakelijk De Rotterdamse lieverdjes gebruikten tangen om het harmonica-gaas te for ceren. Met elkaar presteerden ze het in het Spartaanse kasteel zelfs een hek volledig te ontwrichten, zodat de hin dernis tijdens de wedstrijd Feijenoord door suppoosten moest worden gehouden. Bremekamp, de man die voor zijn werkgever onder andere de bevei- ligingsinstallaties van de voetbalvereni gingen moet controleren stelt dat in principe iedere hindernis te passeren is. HENGELO Als Cor Hilbrink op die van zomerzon blakerende maandagmorgen even zijn kantoor uitkomt, is dat om te kijken naar het bedrijvige gedoe aan de walle- kant van het Twentekanaal. Het gedeelte hier heet de haven van Hengelo. Leunend over het hekje langs de trap natuurlijk van beton naar de bedrjjfsburelen van „zjjn” Twentse Betoncentrale, waar de immense grinthopen met een aantal andere ingrediënten worden verwerkt tot een onmis baar geworden bouwmateriaal, zegt hij, wijzend op de af- en aanrijdende, coloradokeverachtige vrachtwagens en de schepen die doorlopend van hun ver gehaalde lading worden ontdaan: „Het is hier eigenlijk voornamelijk een zaak van lossen en verder brengen”. Men mag een zekere symboliek proeven uit de woorden van de man, die op tal van plaatsen reeds is afgeschilderd als het financiële brein van de sinds enkele jaren uitermate werkzame Federatie van betaalde voetbalorganisaties (FBO), waarin hij als zakelijk ge slaagd Twentenaar en deskundig leider van FC Twente ’65, zij het destijds wat tegen zijn zin, is terechtgekomen. „Neem de degradatieregeling. Het spanningselement, dat een wezenlijk onderdeel van de aantrekkelijkheid van voetbal vormt, moet gehandhaafd wor den. Er dient een mogelijkheid te ko men om de clubs die in de eerste di visie onderaan eindigen, eventueel te laten degraderen en daarvoor de lands kampioen van de amateurs of voor mijn part één van de nummers 1 tot en met 3 tot het betaalde voetbal toe te laten. De functie die zo’n amateurclub ver vult dient daarbij natuurlijk nauwlet tend bekeken te worden. De overgang naar het betaalde voetbal moet door de ze sector vervolgens financieel begeleid worden. Door het allemaal op deze ba sis aan te pakken zie ik voor de voet ballerij nog een belangrijke toekomst. Andere sporten komen wel op. sporthal len verrijzen overal, maar de toeloop naar voetbal, waar men gemiddeld toch zo’n 25.000 mensen kan bergen, wordt nog door geen andere sport geëve naard”.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21