NOG NIET AAN BUREAUFUNCTIE TOE ELEK SCHWARTZ MOET SPARTA AAN INTERNATIONALE REPUTATIE HELPEN V MWbtefrBBb ‘vf l •*- K 25 24 Weinig zinnig Figuur DINSDAG 10 AUGUSTUS 1971 Teruggekeerd iï Gerust hart Oom FJok HILVERSUM Ruim tien jaar prijkt zyn naam op de ellenlange loonlijst van de Nederlandse Om roep Stichting. Hij is in die tijd één van die veelbesproken tele- visiemannen geworden maar toch ontbreekt zijn foto in het archief van de NOS-persdienst. De juf frouw, sinds kort belast met dat archief, zegt verontschuldigend: „We hebben een verlanglijst met de namen van enkele grote figuren, van wie we nog geen foto hebben. Ik geloof dat hij er ook op staat Ja, inderdaad daar staat hij'’. Die hij is sportcommentator Herman Kuiphof (51) die ongetwijfeld de geschiedenis zal ingaan als de man van de mist-wedstrijd Ajax Liverpool (hahaha) en Tsjindvall. Kuiphof zelf kan de reacties van het publiek niet goed begrijpen. „Er zijn mensen geweest die zei den dat ik nooit meer zo goed ben geweest als toen in die wedstrijd van Ajax tegen Liverpool. Dat is flauwekul. Ik weet van mezelf dat ik het echt nog wel eens beter heb gedaan en natuurlijk ook slechter. En dan het „Tsjindvall” en „Tsjuiphof”. Mijn uitspraak van Kindvals naam is juist, maar ook al zou die niet goed zijn dan nog snap ik niet waarom men zich zo druk maakt. Er gebeuren veel be- langrijker dingen tijdens zo’n wed strijdverslag”. ROTTERDAM Sparta mag dan aan het einde van de vorige competitie de grote belofte niet helemaal hebben waargemaakt, in het Europese kader is het weer een treetje geklommen. Van het Run ners up-toernooi, waar het door Bayern München werd uitgescha keld, stapte het dit keer door een nederlaag in de finale tegen Euro pees kampioen Ajax het walhalla der bekerhouders binnen. In theo rie betekent dat een wedstrijdserie tegen zwaardere tegenstanders en voornamelijk daarom keek het be stuur van de Rotterdamse club uit naar een ervaren opvolger voor de scheidende Georg Kessler. Op die speurtocht moesten de Kas teelbewoners onvermijdelijk Elek Schwarz tegen het lijf lopen. De nu 63-jarige ex-trainer van het Neder lands elftal had sinds hij vorig jaar bij het Portugese FC Porto stopte stilgeleefd. Daarvoor deed hij on der meer bij Benfica, Eintracht Frankfurt en Crossing Molenbeek de routine op die de Rotterdam mers zo graag aan hun ploeg ge koppeld zagen. Ji HERMAN KUIPHOF HERMAN KUIPHOF WIL BLIJVEN REIZEN U ben hem niet meer nodig nu ze in Ter- lingen een andere prooi hebben gevon den. De in Soest wonende Kuiphof volgt de verrichtingen van zijn schrijvende colle ga’s op de voet. Voordat hij naar de televisie ging, werkte hij in Den Haag bij een krant en hij weet dus wel wat zich dagelijks op een sportredactie af speelt. „Het leven van een televisie commentator is minder jachtig dan van een Dagbladjournalist”, vindt hij. „In de sportjournalistiek is de laatste tijd veel veranderd. Zowel ten goede als ten kwa de. De meeste bladen geven erg veel sport. Met name uit het buitenland, dat vroeger maar met mondjesmaat werd gegeven. Ik vind ook dat de sportfoto- grafie ontzettend is verbeterd. Er wer ken nu specialisten. De berichtgeving is completer geworden. Zelfs in de kran ten die het slecht gaat, krijgt de sport veel ruimte. Ik heb wel eens de indruk dat ze proberen de lezers vooral via de sportpagina tevreden te stellen”. vanwege het evenement. Als het eve nement je niet meer interesseert, dan wordt het natuurlijk tijd dat je gaat opstappen”. de renners lezen maar hoe het verloop van de etappe was geweest, was in de verhalen niet terug te vinden”. De oud-bondscoach (hij leidde het Ne derlands elftal van ’57 tot ’63) heeft bij zonder veel vertrouwen in de Neder landse topvoetballer. Hij zegt: „De tijd dat de Nederlanders met een levens- over het algemeen genomen mijn werk kan doen”. Bjj zjjn laatste woorden kwam Kuip hof dicht bij het terrein van zijn baas be- van „Ik eer- De laatste tijd is Herman Kuiphof niet meer de man van het Spaak-team die het meest over de tong gaat bij de Nederlandse sportliefhebbers. Van die plaats is hij verdrongen door „kauwgom-Henkie”. Dat wil zeker niet zeggen dat zijn populariteit hij heeft meer fans dan vijanden aan het ta nen is. Het tegendeel lijkt meer waar. De mensen, die zich graag ergens ergens kwaad over willen maken, heb- Sparta is in de afgelopen transfer periode geen voor het eerste elftal ge wichtige spelers kwijtgeraakt. Lange tijd heeft het gevaar bestaan dat de Spartanen het zonder Kowalik, die aan vankelijk naar Amerika terugkeerde met het idee dat zijn carrière in Ne derland beëindigd was, zouden moeten stellen. De Pool had er echter geen contractbreuk voor over en kwam toch terug om aan zijn verplichtingen jegens Sparta (hij staat nog een jaar onder contract) te voldoen. Na de lof kwam, zoals verwacht, de kritiek. Kuiphof trachtte die op een milde wijze te brengen, maar liet toch ook duidelijk merken wat hij op zijn lever had. „Die verrekte quote-ziekte. Voor vele journalisten lijkt het wel een evangelie. Ik wil best lezen wat de spelers en trainers te zeggen hebben, maar het moet wel door een zeef gaan. Het moet interessant zijn, dan mogen ze voor mij zo veel quote’s gebruiken als ze maar willen. Maar ik mis te vaak de mening van de verslaggevers. En men mag toch niet vergeten dat spelers en trainers partijdig zijn. Daar om mis ik die eigen inbreng van de verslaggever. Ik wil een voorbeeld noe men. Tijdens mijn vakantie in Spanje wilde ik de Tour de France volgen. De wilerennerij is nu niet bepaald mijn favoriete sport, maar ik wilde toch wel op de hoogte blijven. Ik kon wel elke dag de meningen van de ploegleiders en Als Schwartz er in slaagt om zijn vi sie op de spelers over te brengen, dan zullen zij in september met een gerust hart naar Bulgarije reizen. „Ik heb het Bulgaarse voetbal drie jaar geleden goed leren kennen tijdens een toernee van Eintracht Frankfurt door Bulgarije. Daar speelden we gelijk tegen Levski Sofia en dat moet Sparta nu ook kun nen”, aldus de nog altijd met een Duits accent sprekende Schwartz. groot complex rondliepen als zij tegen een bekende buitenlandse vereniging moesten is definitief voorbij. Door de successen van Ajax en Feijenoord heb ben de Nederlanders zelfvertrouwen ge kregen”. Verschilt het voetbal veel van dat van vroeger? Schwartz: „Toen ik hier als bonds coach was, heb ik al vast kunnen stel len dat er in Nederland veel talent volle technische spelers rondliepen. Desondanks sta ik er toch versteld van hoeveel bekwame spelers de Neder landse voetballerij nu oplevert. Er zijn zoveel topspelers dat er zelfs verschil lende naar het buitenland „geëxpor teerd” worden. En niet alleen van Ajax en Feijenoord, maar ook van steeds meer andere clubs als Twente, Sparta en ADO”. een 5-2 zege op België leidde) heeft de laatste weken tijdens een zestal trai- ningswedstrijden, die overigens al door Georg Kessler vastgesteld waren, en een trainingskamp in het Drentse Ex- loo nader met zijn ploeg kennis kun nen maken. Het ziet er echter niet naar uit dat hij aan de hand van die ervaringen reeds ingrijpende wijzigingen in de ploeg van vorig seizoen zal brengen. Schwartz: „In principe begin ik met hetzelfde elftal dat vorig jaar onder Kessler de competitie beëindigde. Mis schien zal ik het team dan later op enkele plaatsen aan gaan passen. Maar men moet niet van mij verwachten dat ik nu Kristensen ineens in het doel zal zetten”. En dan lachend: „Zulke dingen kan alleen Rinus Michels”. Wellicht nog belangrijker dan het begin van de nationale competitie, waarin de. Spartanen het op de eerste twee zonda- gen opnemen tegen Volendam en FC Den Bosch (Schwartz: „Dat lijkt mak kelijk, maar het is een feit dat Sparta het tegen op papier zwakkere clubs moeilijker heeft dan tegen topteams”) is de openingsronde van het Europese toernooi voor bekerhouders, waarin de Rotterdammers aan moeten treden te gen de Bulgaarse bekerwinaar. r. r Een tegenvaller voor Schwartz was de weigering van Admira Wien om topsco rer Willy Kreuz te laten gaan. In eerste instantie leek de transfer van de top scorer, die zelf dolgraag naar Rotter dam wilde, geen enkele moeilijkheid op te leveren. Nadat Kreuz met Sparta tot overeenstemming was gekomen, vond Admira echter een geldschieter, die als eerste eis stelde dat de doelpuntenma ker blijven zou. Schwartz vindt het jammer dat de zaak alsnog rond kwam. „Want”, zegt hij, „Kreuz is een spe ler van het kaliber Tostao, de Brazili aanse international. Hij heeft een enor me actieradius en levert briljante pass- jes af”. Kreuz zal er in ieder geval dit jaar nog niet aan meewerken dat het ver blijf van Schwartz in Nederland even tueel langer wordt dan het ene jaar waarvoor hij nu getekend heeft. Schwarz: „Voor het Nederlands elftal kwam ik in eerste instantie ook voor een jaar. Dat zijn er tenslotte zeven ge worden „Oom F.lek 'een biinaam die bii verdiende toen hij Oranje als trainer ,,'t was de eerste keer dat ik het elf tal alleen samen mocht stellen” naar Voor Schwartz was het aanbod van Sparta de kans om te ontsnappen aan zijn renteniersleventje. Schwartz: „Dat nietsdoen was niets voor mij. Ik heb me een jaarlang verveeld. Ik ben blij dat ik nu weer in Nederland kan wer ken.” Het is de vergrijsde oefenmees ter niet aan te zien dat hij op twee jaar van zijn AOW staat. Noch op zijn praat stoel, noch op het veld handelt hij naar zijn leeftijd. „Ik voel me niet oud. Er zijn mensen van twintig die zich ou der zullen voelen dan ik. Als er mensen zijn die mij oud vinden dan moeten ze tijdens de training maar eens naar het veld komen” aldus Schwartz, die niet schroomt oefeningen zelf voor te doen al merkt hij daar over op, „dat is voor mij niet meer nodig. Ik werk hier met een jonge trainer (Steegman, red.) Mijn taak is meer die van manager-coach.” Zeven jaar is Elek Schwartz uit Ne derland weggeweest. In die tijd volgde hij het voetballeven in ons land via de kranten en de televisie. Schwartz: „Dat doe ik met de competities van al le landen waarin ik tot nu toe gewerkt heb. Die spelers blijven me interesse ren.” Sparta heeft hij op de beeldscher men moeten missen, wat niet weg neemt dat hij zijn nieuwe team op waarde weet te schatten: „Ik heb Spar ta niet zien spelen, maar ik heb gele zen hoe het tegen Feijenoord en Ajax uit de bus gekomen is. En om tegen dergelijke clubs zulke goede resultaten te kunnen boeken moet je sterk zijn.” Kuiphof twijfelt ook aan het nut van de gesprekken in de kleedkamer ter wijl de spelers nog onder de douche staan of zich nog moeten aankleden. „Er komen dan zo weinig zinnige op merkingen. Ik herinner me nog de tijd dat ik zelf voetbalde. En dat was dan nog maar zaterdagvoetbal (JAC uit Den Haag, vierde klasse KNVB). Als we verloren hadden, gooiden we zelfs onze eigen voorzitter de kleedkamer uit. We wilden elkaar ongezouten de waarheid vertellen en daar moet niemand bij ztfn”. Hjj heeft nog meer denkingen tegen het gebruiken quote’s omdat dat zou moeten, geef det rainers weleens te veel bied. Ze zjjn belangrijk, erg belangrijk zelfs, en dat weet ik ook wel, maar het zijn geen heiligen. Ook zij falen”. Als televisie-commentator wordt Kuiphof zelf de laatste jaren ook ge confronteerd met het interview na de wedstrijd. Hij geeft ook direct toe, dat lang niet alle spelers en trainers die ondervraagd worden met zinnige ant woorden komen. Toch is hij het wel eens met de nieuwe lijn bij de NOS, ook zoveel mogelijk achtergronden te brengen. „We deden daar vroeger ook wel wat aan maar veel te weinig. Toen we op donderdagavond tijd kregen nu is het woensdagavond is het verbeterd. Nee, het is nog lang niet voldoende, maar daarvoor zouden we meer zendtijd moeten hebben. Niet dat ik klachten heb over de verdeling van de zendtijd. We worden verhoudingsge wijs niet slecht bedeeld. Maar er zouden in het totaal meer uren moeten komen. Er zijn ook wel eens te weinig facili teiten om goed te kunnen werken, maar ze zijn de laatste jaren wel aanmerke lijk verbeterd. Ja, ik ben echt wel te vreden over de manieren waarop ik Toch zullen niet alleen die „beroeps kankeraars” de wenkbrauwen hebben gefronst toen enige tijd geleden bekend werd dat de jonge Eef Brouwers was aangesteld als waarnemend chef van NOS-sport en plaatsvervanger van Bob Spaak. Was Kuiphof dan niet de aan gewezen .figuur voor die functie? En hebben de leden van het team inspraak bij de beoeming van Brouwers gehad? Kuiphof: „Ja, er is wel overleg ge weest. Het zit zo: het is hoofdzakelijk een bureaufunctie en dat verkleint bij velen de animo voor die positie. Als je je een commentator voelt, ben je niet zo gauw in voor een baan waarbij je hoofdzakelijk tussen vier muren zit ten moet. Als je Spaak moet vervangen moet je vergaderingen bijwonen en lan ge lijsten bekijken. Nee, persoonlijk was ik daar niet voor in”. Kuiphof is het duidelijk niet eens met de theorie dat verslaggevers van 40 jaar het jachtige leven met vele reizen in binnen- en buitenland moeten opgeven om zich een wat regelmatiger bestaan te creëren. „Ik ben toch nog geen ouwe zak”, stelt hij voor zichzelf overtuigend vast. „Kijk, ik ben echt niet gek op al die reisjes maar ik ben wel gek op het werk. Toen ik dertig was vond ik het ook iets bijzonders om in Wenen, Londen en al die buitenlandse steden te zijn, maar dat is nu gewoon gewor den. Dat klinkt misschien wat blasé, maar dat is niet zo bedoeld. Als ik nu op stap ga doe ik dat voornamelijk voor de lekkere reportages. Maar nu moet je niet denken, dat ik door mijn werk er alleen maar in mijn hotel blijf zit ten. Ik ga echt nog wel de stad in. Ik ben al een 80 of misschien wel 100 keer in Londen geweest, maar ik ben toch graag naar de Europa-cupfinale tussen Ajax en Panathinaikos gegaan. Vooral Bob Spaak, die overigens niet alleen technische faciliteiten voor zijn mensen moet regelen maar ook steeds meer financiële. Maar dat is een apart verhaal.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 25