Koningin zal geen ellende zien Ralph Waver beroep in tegen weigering van politiek asiel Tekort van provincie Utrecht 4,6 miljoen Grote ziekenhuizen moesten hartoperaties uitstellen DREIGEND TEKORT AAN BLOED NARIGHEID IN INDONESIË WORDT VERDOEZELD Advocaat oneens met beschikking Drs. Schmelzer H. Munnik overleden brandbare stoffen Begroting 1972 Staf Dennendal heeft bezwaren Jehova’s Getuigen en militaire dienst Ballon met lampion neergelaten tussen tanks met Nog geen fluoride in keukenzout vraagt geen vrijlating Soekatno l/t I DINSDAG 10 AUGUSTUS 1971 (Van onze correspondent) Medische zorg Directeur keerde terug Geen verdubbeling t glimp van ellende zou kunnen worden opgevangen, wordt deze acuut verwijderd. Op de laatste dag bijvoor beeld, als het koninklijk paar een rondrit door Djakarta maakt, zijn alle straten waar zij doorkomt „schoonge veegd”, dat wil zeggen dat de gouverneur van de hoofd stad Ali Sadikin alle betja’s, eetstalletjes en uiteraard de bedelaars zal laten verwijderen. Keerzijde Oprichter school voor blindengeleidehonden DJAKARTA Het lijkt er op dat de koningin tijdens haar tiendaagse staatsbezoek aan Indonesië, door cynici hier al de derde politiële actie genoemd, weinig zal zien van de armoede en de politieke repressie in dit land. Zelfs waar de mogelijkheid zich voordoet dat er een ■if f V i of Polak niet aannemelijk Bennekom vindt echter dat DEN HAAG. De ministers De Koster van Defensie en mr. Van Agt van Justitie achtten de positie van Jehova’s Getuigen in het kader van de toepassing van de Dienstplichtwet en de Wet Gewetensbe zwaren Militaire Dienst niet bevredigend. (Van onze correspondent) HILVERSUM Op 80-jarige leeftijd is overleden de heer H Munnik, die vele jaren geleden er voor heeft gezorgd, dat de eerste blindengeleidehonden in ons land kwamen. Hij was een van de oprichters van de school, die honden ging trainen als ge leiders van blinden. Het Rode Kruis stich- te naderhand het Blindegeleidehonden- fonds. De heer Munnik werd penningmees ter van het fonds. In antwoord op vragen van het Kamerlid D. Van Ooijen (PvdA) zeggen zij dat zij bereid zijn uitvoering te geven aan de toe zegging van de vorige bewindslieden, dat bezien zal worden of en op welke wijze voor de Jehova’s Getuigen met betrekking tot de militaire dienst een meer bevredi gende regeling kan worden getroffen. kenfondsen en andere instanties omdat de organisatie tot in de puntjes geregeld moet zijn om goed te kunnen werken. De Rotterdamse politie gaat nu na of er enig verband bestaat tussen deze twee voorvallen en een anonieme melding bij een zusterbedrijf van Tanker Terminal in Dordrecht. Zondagmiddag werd telefonisch meegedeeld, dat op het terrein van deze onderneming drie brandbommen waren ge plaatst, die om 18.00 uur zouden ontbran den. De politie van Dordrecht trof voor zorgsmaatregelen, maar er gebeurde op het gemelde tijdstip echter niets op het terrein werden geen brandbommen gevonden. ROTTERDAM In de nacht van zon dag op maandag is bjj de politie in Rotter dam een anoniem telefoontje binnengeko men over een bom. die geplaatst zou zjjn op het terrein van het opslagbedrjjf Tanker Terminal Rotterdam in het Botlekgebied. Het onderzoek, dat de politie instelde, le verde echter niets op. was volgens mr. gemaakt. Mr. Van deze voorwaarden in strijd met het vol kenrecht zijn. Hij zegt dat er al sprake is van vervolging om politieke overtui ging als iemand terecht staat op grond van een daad die onmiddellijk verband houdt met zijn politieke overtuiging. Dat lot staat Ralph Waver wel degelijk te wachten, stelt de advocaat. d e Jongeman vermist. In Den Haag wordt sinds 1 augustus de 20-jarige kantoor bediende Parmanan Bachoe vermist. Hij heeft een mager postuur, sluik zwart haar en donkerbruine ogen. Hij draagt een bril met donker montuur en was gekleed in een donker kostuum en rode coltrui. Twee ton brandschade. Een hevige brand heeft voor ruim 200.000,— schade aan gericht zij de fabriek van Tektronix Holland n.v. in Heerenveen. De produk- tie moet daarvoor ongeveer zes tot acht weken worden gestaakt. De oorzaak van de brand is onbekend. Volgens een lid van het interimbestuur is de heer André volgens de controlerend geneesheer slechts vijftig percent arbeids geschikt. In brieven aan de heer André en aan het interimbestuur geeft de staf van Dennendal er blijk van, het niet met deze gang van zaken eens te zijn. In de brief aan het interimbestuur wordt de vrees uitgesproken dat de normale communica tiekanalen en werkverhoudingen kunnen worden verstoord als de heer André vanuit het hoofdgebouw van de W. A.-Hoeve werk van Dennendal naar zich toe zou trekken. Het werk van een directeur van Dennen dal ligt binnen Dennendal of moet geschie den vanuit Dennendal, zegt de staf in de briet betreft, er aan Soehar- In Utrecht gaat er wel iets gebeuren. Er is een commissie gevormd, waarin drs. Huysmans zelf zitting heeft, die de bloedvoorziening moet reorganiseren en verbeteren. Deze commissie is kort ge leden met het werk begonnen. Speciale aandacht zal volgens drs. Huysmans In het hele land zijn er tussen de 250.000 en 300.000 donors die tezamen 425.000 kolven bloed (van een halve liter) leve ren. 75.000 daarvan worden door mobie- Chemische stoffen. In de havenverordening van Rotterdam zal de bepaling worden opgenomen dat gevaarlijke stoffen onder de juiste benaming moeten worden ver meld op de lijst aan boord van het schip dat binnenloopt. Schepen kunnen niet onder de Hinderwet worden gebracht en de Wet Gevaarlijke Stoffen beperkt zich meer tot de eigenschappen van stoffen en hun verpakkingen. Daarom is voor alsnog deze oplossing de beste weg om deze materie te reglementeren en even tueel straffen op te leggen. Vrijdagavond laat was boven hetzelfde bedrijf een ballon waargenomen, waar onder een lampion met brandende kaars was bevestigd. De ballon kwam neer in de buurt van een aantal tanks met brandbare stoffen. De ballon met lampion is door de politie in beslag genomen. De directie van het bedrijf heeft niette min een extra bewaking ingesteld op het terrein in het Botlekgebied, waar 160 mil joen brandbare en niet-brandbare vloei stoffen opgeslagen zijn DEN HAAG. De Amerikaan Ralph Waver is In beroep gegaan tegen de be schikking, waarbij hem politiek asiel In ons land werd geweigerd. Tenslotte is daar dan de machtsstruc tuur, die aan de bevolking, speciaal op het platteland, geen enkele mogelijkheid laat mee te doen aan het democratische proces. De normale gang van zaken In een dorp is dat de „loerah”. het dorsphoofd, moeten opgeven is legio. Voor een beurs komt men pas in aanmerking als men af gestudeerd is. Om nog even in Djakarta te blijven, waar de ellende nu eenmaal het meest openlijk te zien is: de route van de ko ningin zal voeren langs een aantal nieuwe marktgebouwen. De mensen die op die plaatsen hebben gewoond, zijn weggejaagd en op geen enkel manier schadeloos ge steld. Ook dit zal de koningin niet wor den verteld. De rondreis van Hare Ma jesteit en de prins gaat voor een betrek kelijk kort stuk over de weg. als het ge zelschap via Bogor naar Bandoeng ver trekt. Behalve enige korte zesbaanswegen in en rond Djakarta, behoort deze twee- baansweg tot de beste stukken die Indone sië bezit. De koningin zal dus geen ken nis kunnen maken met de zeer slechte staat waarin bijna alle andere grote ver keerswegen verkeren. le ploegen betrokken uit kleinere plaat sen In het land en dit bloed wordt ge bruikt voor de plasmabereiding. Een kort bezoek van desnoods maar een halve dag aan één van de zogenoemde minus-gebieden van Midden-Java, waar de mensen zeer arm zijn en het alleen maar aan de vruchtbaarheid van de grond te danken is dat ze nog leven, zou zeker zijn nut hebben. De koningin zal in Bandoeng het blin deninstituut bezoeken. Het is te hopen dat men Hare Majesteit daar ook vertelt dat het instituut maar een fractie kan doen voor de totaal één miljoen blinden die Indonesië kent Tonderden van hen lo pen bedelend door de straten van Djakarta en elders, maar als gouverneur Sadikin zijn zin krijgt, zal de koningin ze niet zien. Met de bedelaars die in Djakarta’s Dr. J. J. C. P. A. Roovers, internist in Amsterdam en voorzitter van de centra le medische bloedtransfusie commissie, zegt hierover: „Inderdaad is in Utrecht de bloedvoorziening een extra groot pro bleem maar in het algemeen kan men stellen dat vooral in de grote steden het Rode Kruis nog heel wat donors kan ge bruiken. Er hebben zich in Nederland nog geen calamiteiten voorgedaan om dat er geen bloed was voor operaties. Wel is het waar dat we nog maar net in de behoefte kunnen voorzien.” UTRECHT. Er dreigt een tekort aan bloed in de grote ziekenhuizen in Ne derland. waar voor ingrijpende en inge wikkelde operaties veel bloed nodig is. Met name geldt dit voor ziekenhuizen waar bloedverslindende open hartopera ties worden verricht. In enkele steden, bijvoorbeeld Leiden en met name Utrecht heeft het tekort aan bloed geleid tot het uitstellen van open hartoperaties. Dit stagneren van de bloedvoorziening heeft als voornaamste oorzaken de enorm toe genomen vraag, deh ierop niet ingerichte organisatie van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis en een tekort aan donors. Over de kosten is ook nog niets bekend en de vraag of de minister bereid is de fluoridering van keukenzout te bevorderen en die van water achterwege te laten moet dan ook op een antwoord wachten tot het genoemde advies binnen is Twee maanden dood in huls. Een 53-jarige ongetrouwde en alleenwonende man heeft oijna twee maanden dood in zijn huis aan de Herengracht in Leiden ge legen. De man was al enige tijd ziek. Collega’s die op bezoek kwamen en geen gehoor kregen, waarschuwden de politie. De man moet reeds omstreeks 12 juni zijn overleden. Dergelijke toestanden zijn voor een land waar militairen nog voor een groot deel de dienst uitmaken, normaal te noemen. Van democratisering na de verkiezingen is dan ook geen sprake. De koningin brengt een bezoek aan een gastvrij en vriendelijk volk, waar Nederland zonder twijfel historische banden mee onder houdt, maar het is goed als zij zich zou realiseren dat de weg naar en democra tisch staatsbestel nog erg lang is. Nog maar enkele dagen geleden verklaarde drs. Dorodjatun, een vooraanstaand eco noom, dat het er naar uitziet dat de mili tairen nog wel tot het jaar 2000 in Indo nesië de dienst zullen uitmaken. Over dit punt 'is overleg gevoerd tussen de minister van Binnenlandse Zaken en enkele gedeputeerden van utrecht, terwijl de verdelingssleutel van het provinciefonds ook zal worden besproken in het overleg orgaan van alle provincies. G. S. van Utrecht hopen dat een werkgroep zal wor den gevormd, die het totale vraagstuk van de verhouding tussen financiële be hoeften en financiële middelen van de pro vincies gaat bestuderen. Ondertussen wordt het provinciaal be stuur geconfronteerd met een krappe beurs. Gedeputeerde Staten merken op dat in tal van uitgaven als de kosten van het ambtelijk apparaat, de kapitaallasten van reeds gedane investeringen en vele subsi dies praktisch geen flexibiliteit zit. Deze Het is te begrijpen dat Indonesië zich slechts van zijn mooiste kant wil laten zien. Het programma van het koninklijk bezoek is doorspekt met fraaie dans- en muziekuitvoeringen, maar het zou realis tischer zijn geweest om ook iets van de andere kant te tonen. Dat wil niet zeggen dat het eiland Boeroe, waar ruim zeven duizend van de totaal 70.000 politieke ge vangenen zijn ondergebracht, in het pro gramma had moeten worden opgenomen. De toestanden in de kampen op Java en elders zijn volgens rapporten van Am nesty International verre van bevredigend. Maar ook buiten de kampen en gevange nissen is er nog ellende genoeg. Er zijn nog andere „misstanden” waar de regering wel enige verwijten over kun nen worden gemaakt. Zo heeft zij bij voorbeeld praktisch alle zeeën in het oos ten van de archipel verpacht aan Japanse vissers. Met modern materaal worden deze zeeën in enkele jaren min of meer leeggevist, waardoor de plaatselijke vis- ses, die slechts over prauwen beschikken, binnen de kortste keren brodeloos worden. Hetzelfde geldt voor de bosbouw. Bui tenlanders, maar ook Indonesiërs zelf, krijgen willekeurige kapvergunningen in Kalimantan en andere bosrijke gebieden. Dit heeft tot gevolg dat er maar raak gekapt wordt en er aan het natuurlijk evenwicht grote schade wordt berokkend waardoor erosie ontstaat. Op Java is nog maar zeven percent van het oppervlak door bomen begroeid, terwijl natuurkun digen hebben bepaald dat voor het ecolo- gisch-hydrologisch evenwicht zeker 35 percent met bossen zou moeten zijn be plant. Herbebossing is echter daarom een pro bleem. omdat de gebieden die hiervoor in aanmerking komen, worden bewoond door 25 miljoen mensen, die niet kunnen wor den geëvacueerd. De transmigratie van het overbevolkte Java naar de andere eilan den, waar al jaren over wordt gepraat, komt zeer langzaam op gang. En men wordt wat moedeloos als men zich reali seert dat jaarlijks zeker twee miljoen mensen uit Java zouden moeten vertrek ken wil men alleen maar de bevolking op hetzelfde peil houden. riolen slapen, heeft de gouverneur het wat gemakkelijker, ofschoon die op de meest onverwachte momenten plotseling uit een gat in de straat kunnen oprijzen. Deze zogenoemde „glandangans”, zwervers, zijn een produkt van de alge mene trek naar de grote stad. Die stroom neemt nog steeds toe als gevolg van de verarming van het platteland. De eerste Zeeuwse mosselen zijn vandaag in Yerseke weer aangevoerd en geveild Hier wordt een schip ge lost op de kade van Yerseke. De centrale medische bloedtransfusie com missie is volgens dr. Roovers sinds an derhalf jaar bezig de bloedtransfusie diensten te reorganiseren, juist omdat men voorzag dat een tekort in de bloed voorziening dreigde. Er wordt gewerkt aan de oprichting van 20 tot 25 bloed banken verdeeld over het hele land. In die banken wordt het bloed centraal in gezameld en vanuit die centra worden de ziekenhuizen bediend. Een goed on derling communicatiesysteem moet er voor zorgen dat de tekorten in het ene rayon worden aangevuld uit een ander rayon. Dr. Roovers verwacht dat dit net van bloedbanken over drie tot vijf jaar kan zijn verwezenlijkt. Het gehele plan ligt bij de minister van Volksgezondheid ter goedkeuring. Inmiddels zijn al negen centrale bloedbanken in een aantal grote plaatsen tot stand gekomen. In andere plaatsen is de voorbereiding door de plaatselijke gezondheidsorganisaties in samenwerking met de centrale commis sie ter hand genomen. Er is steeds veel overleg nodig met de ziekenhuizen, zie- Het tekort aan bloed in Utrecht is vol gens drs. H. A. Huysmans, hartchirurg en lid van het hartteam van het St. An- toniusziekenhuis, er oorzaak van dat het aantal open hartoperaties in het Anto- niusziekenhuis niet kan worden ver dubbeld. De bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis in Utrecht functioneert door aller lei oorzaken volgens drs. Huysmans niet optimaal. Men is slecht gehuisvest en de administratie is aan reorganisatie toe. Ook de accommodatie voor keuring van de donors zou volgens drs. Huys mans moeten worden verbeterd: „Je moet de donors toch een beetje goed kunnen ontvangen. Het is bijvoorbeeld niet juist als mensen bloed komen ge ven en ze moeten dan lang wachten.” samen met de plaatselijke militaire com mandant bepaalt wat er gebeurt. Daar wordt op geen enkele manier controle op uitgeoefend. Misstanden ten gevolge van deze autoritaire structuur kunnen in grote steden als Djakarta, Bandoeng. Soerabaja, Medan en Bandjermasin, via de pers nog wel aan de kaak worden gesteld, maar in de kampongs waar geen plaatselijke kran ten verschijnen, hebben de autoriteiten vrij spel. moeten worden besteed aan de kleinere plaatsen waar nu nog veel mensen die wel zouden willen, geen bloed kunnen geven doordat zij slechts met moeite worden bereikt. Zij moeten bijvoorbeeld in veel gevallen vanuit hun woonplaats naar Utrecht ko men om bloed te geven. Een andere oplossing van het probleem ligt in uiterste zuinigheid met het be schikbare bloed. Volgens zowel drs. Huysmans als dr. Roovers zijn de chi rurgen zich hiervan bewust. Verspilling van bloed komt zelden voor, zo menen zij, maar dat voor open hartoperaties zeer veel bloed, in sommige gevallen tien liter of meer, nodig is is een vast staand feit. Met verbeterde operatie technieken, grotere vaardigheid van de chirurg en verbeterde apparatuur kan het bloedgebruik ook enigszins worden teruggedrongen. UTRECHT. De begroting van de pro vincie Utrecht voor 1972 sluit met een te kort van 4.630.000, een tekort dat volgens Gedeputeerde Staten van Utrecht van structurele aard is. Het provinciaal be stuur zegt in de dinsdag gepubliceerde be grotingsstukken dat de oorzaak van dit be grotingstekort (voor 1971 was dit bijna 3,9 miljoen) niet in de eerste plaats ligt in de toeneming van de uitgaven maar vooral In het in vergelijking tot de uitbreiding van de taken van de provincie achterblij ven van de inkomsten, met name de uit keringen uit het provinciefonds. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Minister Stuljt kan nog geen zinnig woord zeggen omtrent de door het Tweede-Kamerlid Krosse (K.V.P.) ge stelde vragen of fluoridering van keuken zout de voorkeur verdient boven die van drinkwater. Dat het in Zwitserland ge beurt, weet de minister, maar de Gezond heidsraad heeft hem terzake nog geen ad vies uitgebracht. omstandigheden maken het des te moei- lijker voor nieuwe taken en uitbreiding van bestaande taken bedragen op de be groting te brengen. Met name de kapi taallasten van investeringen zijn oorzaak van het tekort, zo zeggen G.S. Oorspronkelijk kwam men voor 1972 uit op een begrotingstekort van 5.178.000, maar dat was voor Gedeputeerde Staten on aanvaardbaar. Men moest dus naar een besparing van een half miljoen gulden zoe ken en heeft dit gevonden door onder meer beperking van de personeelsuitbrei ding, het uitgeven van een begrotingskrant schrappen, verlagen van het budget nog toe te kennen subsidies in de sector maat schappelijke steun en in de sectoren volks ontwikkeling, kunsten en wetenschappen en maatregelen in de kapitaalsfeer Dr. Roovers meent dat er nog voldoende potentiële donors in Nederland rondlo pen die zich om welke reden dan ook niet opgeven. DEN HAAG. Minister Schmelzer vaa Buitenlandse Zaken zal tijdens het ko ninklijk bezoek aan Indonesië met zijn Indonesische ambtgenoot Adam Malik niet alleen over politieke, maar ook over humanitaire problemen spreken. Hij heeft dit maandag meegedeeld aan vertegen- woordigeds van zes Nederelandse jeugd organisaties, die hem vroegen .te eisen dat de politieke gevangenen worden vrij gelaten en de ter dood veroordeelde jeugdleider Soekatno niet wordt terecht gesteld. UTRECHT De staf van de zwakzinni genafdeling Dennendal van de Willem Arntszhoeve in Den Dolder heeft de ver pleegkundig directeur van Dennendal, de heer W. André, uitgenodigd voor een ge sprek over alle hangende problemen. De heer André is zijn werkzaamheden op de hoeve weer begonnen na een afwezigheid van ongeveer een half jaar, overigens slechts voor halve dagen. Hem is een ka mer toegewezen in het hoofdgebouw. De toenmalige minister van Justitie, mr. Polak, wees op 2 juli Wavers beroep op het vluchtelingenschap af, conform de mennig van de Adviescommissie voor Vreemdelingenzaken. Minister Polak ver leende de Amerikaan toen wel een tijde lijke verblijfsvergunning, in afwachting van een definitieve beslissing over diens overlevering aan de Amerikaanse autori teiten. Deze opsomming, die betrekking heeft op de andere kant van de Indonesische medaille, heeft niet tot doel de Indone sische overheid in diskrediet te brengen. Veel van deze toestanden kunnen in een arm land als Indonsië nu eenmaal niet op korte termijn veranderd worden en stammen nog uit de koloniale perioden of uit de tijd van Soekamo, toen de economie en de opbouw van het land niet de eerste prioriteit genoot. Wavers advocaat, mr. W. J. van Ben nekom, is het niet eens met de argumen tatie van de beschikking. Minister Polak betoogde dat niet aannemelijk was ge maakt dat Ralph Waver in de Verenigde Staten zou worden vervolgd op grond van zijn politieke overtuiging. Daardoor is volgens de minister f nodig dat Waver nu een zwaardere straf wacht dan wan neer hij niet om politieke redenen was gedeserteerd, f dat de strafmaat in Amerika voor Wavers vergrijp zo zwaar is dat die in geen enkele verhouding staat tot de Nederlandse maatstaven. De ver vulling van een van deze voo’-waarden Het zou misschien ook geen kwaad kunnen als voor de koningin een tipje van de sluier werd opgelicht ten aanzien van de toestanden in de ziekenhuizen en de medische zorg in het algemeen. Patiën ten dienen voor hun eigen eten te zorgen. Dat wordt meestal door familieleden ge bracht. Het is geen uitzondering als dit voedsel door anderen of soms zelfs door verplegend personeel, dat ook praktisch niets verdient, wordt gestolen als de pa tiënt er niet goed op let. Medische zorg is voor Indonesische begrippen duur, zo dat ziekte en ziekenhuisopname vaak een financiële ramp betekenen. Dat geldt echt niet alleen voor de heel armen. De koningin zal op haar rondreis vele duizenden, vermoedelijk met rood-wit- blauwe vlaggetjes zwaaiende kinderen aantreffen. Veel van die kinderen dragen keurige schooluniformen. De indruk wordt daardoor gewekt dat iedereen vrij onder wijs krijgt. Dat is niet waar. Voor zeer veel ouders vormt het schoolgeld voor de kinderen een zware belasting. En ofschoon er leerplicht is, zijn er nog zeer veel kin deren die door hun ouders wegens geld gebrek niet naar school gestuurd kunnen worden. Bovendien worden kinderen al vrij snel, en dat ook al door geldgebrek, in het arbeidsproces opgenomen om nog iets voor het gezin binnen te brengen. Veel middelbare scholieren verdienen hun eigen schoolgeld door ’s avonds als taxichauffeur of handelaar in drugs of pornografie op te treden. Meisjes weten dat ze veel kunnen verdienen als hostess. Ze fungeren dan als partner voor rijkere mensen en buitenlanders. Aan een univer- siteit kunnen alleen die mensen studeren die enigszins gefortuneerde ouders hebben of in staat zijn hun eigen hoge college gelden te verdienen. Het aantal voorbeel den van ijverige en begaafde studenten die uit financiële overwegingen hun studie Minister Schmelzer verklaarde nadruk kelijk dat het in niemands belang was, „ook niet in dat van Soekatno”, indien hij van te voren zou bekendmaken wat hij met minister Malik ging bespreken Oor deelvorming over de Indonesische rechtsgang die de jongerenorganisa ties weinig vertrouwen inboezemde zou als inmenging in de binnenlandse aangelegenheden worden beschouwd en een volkomen averechts gevolg hebben. De minister waarschuwde eveneens dat publieke acties, in het bijzonder voordat een vonnis in kracht van gewijsde is ge gaan, voor Soekatno zelf gevaarlijke ge volgen kunnen hebben. Volgens de inlich tingen waarover de Nederlandse rege ring beschikt wordt Soekatno, secretaris generaal van de communistische jeugd organisatie Pemuda Rakjat, ten laste ge legd betrokken te zijn geweest bij de mis lukte staatsgreep van 1965. Hij is door een speciaal militair tribunaal, in een proces achter gesloten deuren, ter dood veroordeeld, maar kan nog in beroep gaan, zich tot de Hoge Raad wenden en tenslotte celementie vragen. Wat de politieke gevangenen herinnerde minister Schmelzer dat Kamercommissies president to tijdens zijn bezoek aart Nederland heb ben gevraagd vertegenwoordigers van het Internationale Rode Kruis toe te staan de gevangenkampen te bezoeken. Dit verzoek is ingewilligd, en het TRK is in staat gesteld activiteit te ontplooien. Volgens de inlichtingen waarover Neder land beschikt is het totaal aantal gevan genen ctrca t20.fl(TO geweest', maar is een groot deel van de zogenoemde lichte ca tegorie vrijgelaten. En dan werkt het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst in Amster dam aan verbeterde toepassingen van bloed. Zo wordt beproefd of de diverse bestanddelen van het bloed uit 'Ikaar kunnen worden gehaald via een fractio- neermethode. Sommige patiënten heb ben alleen een deel van het bloed nodig en het is dan niet nodig hun alle andere bestanddelen die het bloed bevat, er maar bij te geven. t 2 c f i 5 f I 1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2