UNDERGROUND REDACTEUREN VRIJ MOEDJIBOER MORGEN VOOR KRIJGSRAAD Verklaring tot Amerikaanse ambassadeur: Russisch-Indiaas akkoord is alleen vriendschapsverdrag Vast werk! Splijtzwam woekert in zwart Afrika I de postgiro dab makkelijk! I „Wegens voeren van oorlog tegen Pakistan” „Staatshoofd van Oeganda verleende hulp” HOOGOVENS IJMUIDEN achtergrond de postgiro is voor en van ons allemaal nationaliteit ontnomen Brand in Antwerpen eist drie levens Ex-burgemeester van Athene 2 3 O -i DINSDAG 10 AUGUSTUS 1971 Bangla Desj Waarschuwing T oerisme Hulp bij aanval Dreigende breuk Ivoorkust Verrader Les geleerd NEW DELHI (AP, AFP en DPA) Kort na het ondertekenen van het akkoord tussen India en de Sovjet-Unie hebben de ambassadeurs van de Verenigde Staten en van Frankrijk, respectievelijk Keating en De Labarde, op het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken de verzekering gekregen dat het pact een vriendschapsverdrag is en geen akkoord van militaire bij stand. ut (Van een speciale medewerker) LUSAKA In Afrika, al nooit een voorbeeld van eensgezindheid ge weest, woekert de splijtzwam met verhevigde kracht voort. Voedings bodem is de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, een naam die steeds minder strookt met de realiteit. Hernieuwde aanleiding tot bittere meningsverschillen is het touwtrekken om een dialoog tussen het zwarte Afrika en het door blanken gedomineerde Zuid-Afrika. De onlangs ge houden OAE-topconferentie in Addis Abeba, hoe opvallend ook, is daar bepaald niet het begin van en betekent nog minder een verlossend einde. Huurling Steiner voor Soedanese rechtbank: Hoogovens kan bedrijfspersoneel plaatsen. Goed salaris. Kom vrijblijvend over de mogelijkheden praten. Maximum leeftijd 50 jaar. Hoofdkantoor 2, afdeling Personeelsvoorziening, Velsen-Noord (niet bus 75 van Stationsplein, Beverwijk). U bent welkom elke werkdag tussen 9 en 5 uur, ook voor telefonische inlichtingen (02510 - 94000). ADVERTENTIE SJEIK MOEDJIBOER WWIMMMVVVMWIAWWVVWVIAMVIAMVWWWWWWVVVWVWIAMWVMMWW ****A*/WVWVVWWVWVVVVWVVVVVVWVWV\^n^/WWVVVVVVVVVVVVVVVVWWWVVVV\^rVWVWVVWVVWVV\A^WWVVWWWWWWWVWWWWWWWWWWVVWWVWWWWVWWWWWWWWWWW*ftfWWWWW*l a ADVERTENTIE ndse en iben. end de ren loet het Die strubbelingen hebben beslist niet alleen te maken met de kwestie van de dialoog, maar over en weer zijn de in vloeden onmiskenbaar. Het touwtrek ken om het gesprek met de blanken kan zowel nieuwe politieke en econo mische unies doen ontstaan als oude onttakelen. rechtbank zou moeten verantwoorden en mogelijk ter dood veroordeeld zou wor den. De constitutionele crisis in maart was het hoogtepunt van een lange campagne van sjeik Moedjiboer voor grotere auto nomie van het dicht bevolkte oostelijke deel van Pakistan. ging een bezoek te brengen aan presi dent Banda van Malawi. Een bezoek dat overigens niet is doorgegaan. Voor tal van Afrikanen is Banda een ver rader van de Afrikaanse zaak, omdat hij enkele jaren na de onafhankelijk heid van Malawi in 1964 een handels- akkoord met Zuid-Afrika sloot. Zijn grootste tegenstander op dit punt is president Kaunda van Zambia. Die deed zijn felle veroordeling van een gesprek met de Zuidafrikanen tij dens de topconferentie dezer dagen nog eens dunnetjes over op een receptie in Lusaka. Hij beschuldigde de Zuidafri- kaanse regering ervan de aanleg van de door China gefinancierde Zambia- Tanzania-spoorlijn te saboteren. Geë motioneerd riep hij uit: „Alleen over Op 25 maart riep sjeik Moedjib „de soevereine onafhankelijke volksrepubliek Bangla Desj” uit. Sedert het begin van de burgeroorlog zijn circa zeven miljoen mensen uit Oost-Pakistan naar India ge vlucht. Het „Vriendschaps- en samenwerkings verdrag” is in feite een militair akkoord dat een waarschuwing voor Pakistan en China inhoudt, zo menen waarnemers in New Delhi. ATHENE (Reuter) George Plytas, de vrijwillig in ballingschap levende oud-bur- gemeester van Athene, is van zjjn Griekse nationaliteit beroofd. Een bekendmaking van het Griekse mi nisterie van Binnenlandse Zaken beschul digt Plytas van anti-nationale activiteiten in het buitenland. Waarnemers geloven dat het Griekse regime eenzelfde actie zal on dernemen tegen een groot aantal tegenstan ders die in het buitenland verblijvén. ruk- was, 1 hij hij Oor- sche lisa- dat irdat ge- ge- lich- ege- iris- igd- ge- mis- door een lood roep en reft, aan tiar- ïëb- van te ken. is >ien. ier- 'an- een ca- nog loor ge en van ge- nd- ad- gen als van Usher, zij tonen ondubbel zinnig aan hoe diep de kloof binnen de OAE is. van ko zijn Talik over heeft gen- ugd- ïisen vrij heide ;cht- rdt or- Hij aar *en sed nd m- lix k- :ht an ijn rd ft- ige tan ijn *e- ek. ?en ;ie. mi Een officiële zegsman die niet bij name wilde worden genoemd, deelde nog mee dat India sinds 1952 heeft getracht te komen tot een akkoord met de V.S. over „vriendschap, zeevaart en handel”, maar dat hier nooit iets van is gekomen, omdat Washington bezwaar zou hebben gehad tegen bepaalde clausules. Namens de Amerikaanse ambassade in New Delhi werd evenwel gezegd dat er over dit eventuele pact de laatste jaren niet actief is onderhandeld. De overeen komst die men destijds op het oog had, zou veel minder ver zijn gegaan dan het verdrag dat India nu met de Sovjet-Unie heeft afgesloten. De regering van Pakistan heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie, Gromiko, tot een bezoek aan Pakistan uitgenodigd. Een belangrijk aspect van het Russisch- Indiase verdrag is voorts het niet uitge sproken maar duidelijke anti-Amerikaan se karakter ervan in het licht van de recente verklaring van president Nixon dat hij zich niet zal storen aan de eis van het Amerikaanse Congres alle militaire steun van de Verenigde Staten aan Pakis tan stop te zetten. PRESIDENT Houphouet-Boigny van Ivoorkust heeft ondertussen de eerste consequenties uit zijn toenaderingsbe leid getrokken. Hij heeft medestanders voorgesteld een conferentie te beleggen om de mogelijkheid van een dialoog met Zuid-Afrika praktisch uit te wer ken en Pretoria laten weten dat het landingsrechten kan krijgen voor vlieg tuigen, die bij voorkeur Zuidafrikaan- se toeristen zouden moeten aanvoeren. RAWALPINDI (Reuter, DPA en ANP) De Oostpakistaanse leider sjeik Moedjiboer Rachman zal morgen door een speciale militaire recht bank worden berecht wegens „het voeren van oorlog tegen Pakistan en andere vergrijpen»’. De beklaagde zal de „nodige gelegenheid krijgen zijn verdediging voor te bereiden en alle faciliteiten hebben die de wet toe staat, waaronder het nemen van een advocaat van zijn eigen keuze, mits deze een burger van Pakistan is*. Aldus is door de Pakistaanse regering verklaard. ANTWERPEN (Belga) Een brand in de Urselstraat in Antwerpen heeft van drie mensen het leven geëist. Het waren een echtpaar en hun 14-jarige zoon, die geen kans meer zagen het brandende huis te verlaten. heus, Voor de naaste toekomst betekent het verdrag Russische militaire hulp op grote schaal als Pakistan India zou aanvallen terwijl Moskou voorts niet werkeloos zal blijven toezien als China b(j een dergeljjke aanval ten gunste van Pakistan zou inter veniëren. GENERAAL AMIN, staatshoofd van Oeganda, heeft daar al een duidelijke aanwijzing voor gegeven toen hij de be groting van de Oostafrikaanse Econo mische Unie weigerde te ondertekenen. Daarmee trok hij zich, technisch be zien, terug uit de Unie, die verder Tan zania en Kenya omvat. En hij zal niet tekenen, zolang president Nyerere van Tanzania hem niet als staatshoofd er kent. Amin, die begin dit jaar door een staatsgreep tegen president Obote aan de macht is gekomen, volgt een beleid, dat zeker in Nyerere’s ogen al te zeer van socialistische en solidariteitbegin- selen afwijkt. Daar maakte Amin het dan ook wel naar met zijn aankondi- overleg met Moedjiboer om te pogen een oplossing te vinden voor de crisis tussen het centrale gezag en de Oostpakistaan se leider. De crisis spitste zich toe na de besliste afwijzing door sjeik Moedjiboer van een aanbod van het staatshoofd, een officiële commissie een onderzoek te la ten instellen naar het optreden van het leger in Dacca eerder in maart. Intussen was Moedjiboer de feitelijke machthebber in Oost-Pakistan. President Chan, die de opening van de Nationale Vergadering nader had bepaald op 25 maart, stelde deze bijeenkomst opnieuw uit, dit keer voor onbepaalde tijd. Op 24 maart werden bloedige botsin gen gemeld tussen leger en demonstran ten, die het lossen van militaire schepen in Oost-Pakistan wilden verhinderen. ONDANKS ALLES heeft de OAE niet alleen schade geleden met deze verwikkelingen: de organisatie heeft ook enkele positieve resultaten be reikt en een paar nuttige lessen ge leerd. Het is de leden bijvoorbeeld dui delijk geworden dat handel en econo mische coöperatie een duurzame basis voor eenheid en samenwerking vormen. „De OAE heeft het tot dusverre in feite helemaal niet zo gek gedaan”, verze kerde een Afrikaanse historicus ons zelfs, „zeker in vergelijking met de moeilijke leerschool die Europa heeft doorlopen vóór het aan wezenlijke sa menwerking toe was.” Die zijn meer dan welkom aan de „Afrikaanse rivièra”, die op het ogen blik bij de hoofdstad Abidjan wordt aangelegd (kosten zeven miljard gul den). Zo staan Houphouet-Boigny en Kaun da tegenover elkaar: twee toonaange vende Afrikaanse leiders, van wie be kend is dat geen van beiden een duim breed wijkt als hij meent in zijn ge lijk te staan. Houphouet-Boigny: „Als andere landen oorlog met Zuid-Afrika willen, wens ik hen het beste toe. Ik prefereer de vrede.” Kaunda: „Als Zuid-Afrika niet oppast ontbrandt er een rassenoorlog.” Vliegtuigongeluk. In de bergen in de buurt van de noordwestelijke Noorse stad Od- da is het wrak gevonden van een vlieg tuig dat met vijf personen aan boord werd vermist. Het toestel, een Noorse „Cessna”, is waarschijnlijk tegen een bergwand te pletter gevlogen. Treinramp slachtoffers. Het aantal slacht offers van de treinramp van vorige week bij de Joegoslavische hoofdstad Belgra do is gestegen tot 38. De emotionele uitspraken over zwar te solidariteit tegen blanke onderdruk king hebben slechts beklemtoond hoe ernstig het conflict is, dat na topbe- sprekingen nu op lagere niveaus door werkt. Het is temeer van belang, nu met name in Oost-Afrika politieke moeilijkheden tot een Balkan-achtige situatie leiden. Banda zocht een rechtvaardiging voor zijn toenaderingspolitiek in deze over weging: „De zwarte Afrikaanse leiders moeten hun tactiek veranderen. Woor den alleen doen de muren van Jericho van de apartheid niet vallen. Wij moe ten een gesprek aanknopen met de door blanken bestuurde Afrikaanse landen, zowel met Zuid-Afrika als met Rhodesië en Portugal.” VRIJWEL gelijkluidende woorden zijn onlangs in Addis Abeba gebruikt door de president van Ivoorkust, Houphouet, die nu aan de spits van de voorstanders van een dialoog met Zuid- Afrika loopt. ue ane reaacteuren van nel ingeise underground-tijdschrift OZ buiten de Londense gevangenis Wormwood Scrubs nadat een hof van appèl gis teren hun vrijlating had bevolen, hangende de beslissing van het be roep tegen hun veroordeling wegens het publiceren van obsceniteiten. Van links naar rechts de 29-jarige Australiër Richard Neville, de 24- jarige Engelsman Felix Dennis en de 34-jarige James Anderson, ook een Engelsman. Neville was tot vijftien maanden, Anderson tot een jaar en Dennis tot negen maanden gevange nisstraf veroordeeld. In de gevange nis is hun lange haar afgeknipt. De bedoeling van het pact is, zo kreeg men te horen, de vrede en de veiligheid in dit deel van Azië te versterken. Er zouden, zo werd verklaard, ook an dere diplomatieke vertegenwoordigers worden uitgenodigd op het ministerie die men dan de doelstelling van het akkoord uiteen zou zetten. De betrekkingen tussen Pakistan en de Sovjet-Unie verslechterden in april van dit jaar nadat president Podgorni in een brief aan president Chan kritiek had geuit op het optreden van het leger in Oost- Pakistan. Over het nieuwe verdrag tussen Moskou en New Delhi was gisteravond in de Pakistaanse hoofdstad Rawalpindi nog geen commentaar geleverd. „Wij bestude ren het”, zo werd gezegd, „bepaalde din gen zijn ons nog niet duidelijk.” CHARTOEM (DPA) De Westduitse huurling Rolf Steiner heeft tijdens zjjn proces in de Soedanese hoofdstad Chartoem verklaard dat het huidige staatshoofd van Oeganda, generaal Idi Amin (in 1969 en 1970 nog stafchef van het Oegandese leger), hem en de opstandelingen in Zuld-Soedan heeft geholpen. Amin had eens met Israëlische functio narissen het hoofdkwartier van de Zuid- soedanese Lagorebellen in Wingipool be zocht. Steiner staat in Chartoem terecht wegens zijn aandeel in de guerrilla-oorlog van de zuidelijke Soedanezen tegen de centrale Soedanese regering. De aanklager heeft te gen hem al tweemaal de doodstraf geëist. De huurling kwam uit de verhoren, waar van de protocollen gisteren werden voorge lezen, naar vorep als politiek en militair organisator van de rebellie. Hij berichtte uitvoerig over zijn opleidingsmethoden, vermeldde echter niet of hij aan gevechts handelingen tegen de Soedanese regerings troepen heeft deelgenomen. Zijn pogingen om een geregeld leger van 20.000 man op te bouwen, waren naar zijn zeggen stukgelopen op het gebrek aan wa pens en op de conflicten tussen de verschil lende opstandelingengroepen onderling. In oktober 1970 was Steiner voor de Soeda nese regeringstroepen naar Oeganda ge vlucht, vanwaar hij (naar hij nu zegt) naar West-Duitsland terug had willen keren. Het bewind van Obote leverde hem echter op 10 december aan Soedan uit. Twee we ken later werd Obote door Amin ten val gebracht. Zijn Awami-liga verwierf 160 zetels (een absolute meerderheid) bij de ver kiezingen voor een Nationale Vergade ring in december 1970. Maar president Jahja Chan stelde de openingsbijeen- komst van het parlement, die op 3 maart zou worden gehouden, uit, nadat Moed- jiboers Westpakistaanse tegenspeler, Zoe- lifka Bhoetto, met een boycot had ge dreigd. Het uitstel had een week van rel len en stakingen in Oost-Pakistan tot ge volg, waarbij vele doden en gewonden vielen. Het parlement zou in de eerste plaats een nieuwe grondwet moeten op stellen voor terugkeer naar een burger- bestuur. HET INTERN Afrikaanse conflict om de dialoog is ondertussen zo ver scherpt, dat een aantal voornamelijk Westafrikaanse landen, onder aanvoe ring van Ivoorkust, de OAE de rug zouden willen toekeren. Het gaat hier onder meer om Ghana, de Centraal- Afrikaanse Republiek, Gabon, Malawi en ook Oeganda. Dat het centrum van de propaganda voor een gesprek met Zuid-Afrika in het Frans-sprekende deel van Afrika ligt is niet toevallig. Hier doet zich namelijk onmiskenbaar de buitenlandse politiek van Parijs gel den, die gelijktijdig de invloed in de voormalige eigen en Britse koloniën wil uitbreiden en de relaties met Zuid- Afrika verder wil verbeteren. De wapenleveranties aan Pretoria zijn daar een macaber voorbeeld van. Uitlatingen van de minister van Bui tenlandse Zaken van Ivoorkust, Arsène Usher, laten geen twijfel aan de bedoe lingen bestaan. „Schuldig aan de ver deeldheid is de communistische ideolo gie, die de waarheid meent te ver kondigen, die geen compromis accep teert, onenigheid zaait en oorlogen ver oorzaakt als in Korea en Vietnam.” Een verklaring als deze sluit wonder wel aan bij het Zuidafrikaanse oog merk het opdringende communisme in Afrika een halt toe te roepen, zoals Pretoria hardnekkig beweert. Wat er ook te zeggen mag zijn van verklarin- Hij werd later naar West-Pakistan overgebracht. De plaats waar hij gevan gen wordt gehouden, is nooit bekendge maakt. India zal de kwestie van de berechting van Moedjib voor de Verenigde Naties brengen. De minister van Buitenlandse Zaken, Singh, verklaarde gisteren in het Indiase Lagerhuis, dat de Commissie voor de Rechten van de Mens van de Verenigde Naties mogelijk een geschikt forum daarvoor zal zijn. De Pakistaanse president Jahja Chan, gaf kortgeleden te kennen dat Moedjiboer Rachman zich wegens hoogverraad voor een militaire Het proces zal achter gesloten deuren worden gevoerd. Sjeik Moedjib werd op 26 maart in Dacca gearresteerd, nadat Pakistaanse militairen Oost-Pakistan wa ren binnengetrokken om een afschei dingsbeweging onder leiding van zijn Awami-liga neer te slaan. mijn lijk zal Zuid-Afrika de spoorlijn kunnen vernietigen”. Politieke waarnemers krijgen steeds meer respect voor Kaunda’s onbuig zame verzet tegen de dialoog. Niet al leen hebben de voorstanders zich de laatste tijd sterker gemaakt, Zambia kampt ook nog steeds met de Portuge se blokkade tegen voedingsmiddelen, welke voor Zambia van vitaal belang zijn. Hoe lang Kaunda het verzet kan volhouden, hangt zeker af van de tijd die hij nodig heeft om een antwoord op deze blokkade te vinden. Het Pakistaanse staatshoofd, generaal Jahja Chan, reisde op 15 maart naar de Oostpakistaanse hoofdplaats Dacca voor Hoewel de uitdrukking „wederzijdse bijstand ingeval van een aanval” niet in de tekst van het document voorkomt geven bepaalde passages toch een duide lijke aanwijzing dat een aanval op een van de twee partners ook als een aanval op de ander zal worden opgevat. Het is de eerste maal na de oorlog dat de Indiase regering traditioneel kampi oene voor geweldloosheid en niet-verbon- denheid een militair verdrag sluit. De reis van minister Gromiko naar New Delhi en de ondertekening van het Russisch-Indiase verdrag vloeien voort, zeggen deze waarnemers, uit de tussen India en Pakistan ontstane spanning over een eventuele afscheiding van Oost-Pakis tan en de recente Amerikaans-Chinese toenadering. Men houdt rekening met de mogelijk heid dat de Indiase regering haar terug houdende houding inzake een erkenning van een zelfstandige Bengaalse natie (Bangla Desj) laat varen, hoewel deze natie feitelijk niet bestaat. Een breuk in de betrekkingen tussen New Delhi en Karatsji zal er dan ongetwijfeld het ge volg van zijn. Vermoed wordt echter, dat minister Gromiko de Indiase leiders dui delijk heeft gemaakt dat Moskou niet gebrand is op een gewapend conflict tus sen India en Pakistan. Veel belangrijker is het voor de Russen hun positie in dit deel van de wereld, met het oog op de Chinese invloed, te verstevigen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3