IN MEMORIAM Via Noord-Afrika naar Israel Herman (Croesen vergeet het maar Moslemlanden zijn fel op drugs Nieuwe boring in Noordzeeplat 60 mijl noordwest IJmuiden I Jil 5 J» 1 REACTIE OP AVONTUREN VAN TWEE DRACHTER JONGENS Clubrecords voor Suomi Marktberichten Visserij blijft wantrouwend tegenover prikken #1 DINSDAG 10 AUGUSTUS 1971 7 t i Oorlogshaven Hopeloos Niet per auto Wantrouwen Waddenzee kort l.lmondnieuws Eerste vrouwelijke stuurmansleerling bij HAL o s HAARLEM De twee jongens Aart Schnater en Tjiedze Stienstra uit Drachten weten niet half hóe ze geboft hebben dat ze slechts twee weken in een Marokkaanse cel in Tetuan hebben hoeven door te brengen. Het had heel wat erger gekund. Het vermoeden dat vreemdelingen drugs bijf zich zouden hebben en tranquilizers, zoals een van hen bij zich had, worden daar heel vaak voor drugs gehouden! is genoeg om al het wantrouwen (en dat is heel wat) van politie en douane in die veel geplaagde havenstad op te wekken. Want Tetuan, zo gemakkelijk en goedkoop dicht bij Spanje gelegen, is de poort die naar het „paradijs” Noord-Afrika voert. In Tetuan verschijnen de op avontuur beluste jongelui en ze worden er grondig door de mangel gehaald. Wie Marokko in wil moet voldoen aan bepaalde voor waarden. Doet men dat niet, dan komt men er niet in. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Een splinternieuw bevoorradingsschip is vanmorgen in gezet ten behoeve van de boringen naar olie en gas zestig mijl noord west van IJmuiden. Het is de onder Deense vlag varende „Maersk Ser ver”, die in Esbjerg thuishoort en het booreiland „Britannia” in het vak K- 12 van het Nederlandse Noordzee- platgedeelte gaat voorzien van de be nodigde materialen, levensmiddelen enzovoort vanuit de basis IJmuiden. V EXAMENS JF «i r «gy? FL. wi f ■/WWWWVWVWVVVVWWWWVVVVVVVVVVWWVVVVVVVVVVVVVVW vwvwwwwwwvwwwx/wvwwwwwwvwx/wwvwv^vvvvwwwv 1 Alleen voor nette mensen. toekomst r BOB TADEMA SPORRY iagy-‘' ~aa W. PT Deense Zonder baard en lange haren mag men dit bekijken. Een oliespuiter kan voor de visserij.be- langen het grootst denkbare gevaar ople veren. Immers, de kans dat een derge lijke bron niet onder controle is te krij gen, is bepaald niet uitgesloten. Een wa ter als de geheel ingesloten Waddenzee zou er voorgoed door worden verontreinigd. Elke boring is een gok, daar zijn alle deskundigen het wel over eens; al heerst geen overeenstemming over, „de aan ze kerheid grenzendew aarschijnlijkheid” dat wel of geen olie in een bepaald vak van Noordzee- of Waddenzeebodem aanwezig is. De ongerustheid is intussen niet beperkt tot visserijbelangen gebleven: natuurbe scherming en actiegroepen die waakzaam zijn tegen milieuverontreiniging komen hoe langer hoe meer in verzet tegen de (voor genomen) boringen. Het Deense bevoorradingsschip „Maersk Server” in de IJmuidense Haringhaven, waar zware onderdelen voor het booreiland „Britannia” wer den geladen. Voor Libië heeft men een visum nodig. In Libië is men sinds kolonel Gadaffi aan het bewind kwam, wars van vreemde talen en gaat alles in het Arabisch. De kolonel is bovendien een Israël-hater als weinig anderen en hoe gauw valt de trekker niet door de mand als hem naar het reisdoel wordt gevraagd. Van langs- de-weg-slapers wil men in Libië niets weten. Die beschouwt men kort en goed als paupers. Libië is een erg duur land sinds het olie-rijk is geworden. Voor een krats komt geen mens er onderdak. En de politie is er niet mis. Maar goed, we nemen aan dat de stoere toerist zelfs al deze moeilijkheden die een normaal mens zouden afschrikken en terecht weet te overwinnen en dat hij uiteinde lijk aan het volgende land komt, wat dan? Dat land is namelijk Egypte. Egypte is een land in oorlog. Het vraagt dus een visum en bovendien ook nog hoeveel geld men bij zich heeft om be hoorlijk van te kunnen bestaan. En Egyp te zal zeker niemand doorlaten wiens reis doel Israël is. Hoe komt men van de westelijke grens met zijn zwaar bewaakte wegen naar de oostgrens, in dit geval het Suezkanaal? Dat is het gevechtsterrein van tientallen kilometers breed, bemand met zeer scherpe militairen, die niet de doetjes zijn waarvoor ze wel eens worden uitgemaakt. Geen mens laten ze door, zeker niet een hippe vogel met een ransel op de rug. En datzelfde geldt voor de overkant van het Suezkanaal, waar de Israëli’s evenmin gesteld zijn op vrolijke lieden, op weg naar een popfestival. Oor log, zelfs gedurende een wapenstilstand, is tenslotte geen kinderspel. BEVERWIJK. De noteringen van maandag 9 augustus aan de groentevei ling Kennemerland waren: aardbeien 300- 360; aalbessen 140-220; andijvie 18-45; bloemkool 35-142; bospeen 38-96; doppers 115-230; groene kool 20-41; komkommers 15-44; prei 18-52; postelein 55-110; snij bonen 120-200; sperciebonen 70-130; spits kool 22-51; sla 10-30; spinazie 28-71; ra barber 21-27; tuinbonen 22-53; tomaten 40- 100; uien 21-28; waspeen 35-68. Aan de bloemenveiling ’t Centrum gol den op maandag 9 augustus de volgende noteringen. Bloemen: agaphantus 23-44; anjer 8-28; trosanjer 130-165; anthurium 100-220; aster 35-75; calla 10-40; chrysant 150-210; convillie 110; dahlia 26-75; fresia 40-145; gerbera 23-38; gladiool 30-105; iris 125; lelie (rubrum) 100-180, (tijger) 4-31; liatrus 65-120; orchidee 140-340; roos 12- 41; (per tak) 18-29; babyroos 6-14. Planten: achimes 12-40; begonia 80-210; coleus 25; cyclamen 170-380; fuchsia 50-110; gloxinia 210; hedera 70; potchrysant 27-63; St. Pau- lia 95-125; ster van Bethlehem 90-110; thumbergia 100-135; vriesia 240-340; ge mengde planten 155-160. Maar laten we voor het gemak eens aannemen dat men die wantrouwige poli tie passeert, Marokko kan doortrekken en in Algerië belanden. Daar zijn ze nog wantrouwiger dan in Marokko. De politie ke roeringen van de laatste weken hebben dat argwaan nog eens extra aangewak- kerd. En ook in Algerië kan men alleen terecht met Frans en Arabisch. Dat geldt óók voor Tunesië, waar de politie iets gemakkelijker is, maar waar men ook de drugs bestrijdt waar het maar kan. Voor deze drie landen geldt als vuistregel dat men toch zeker Frans moet spreken om als hippe vogel er heelhuids en van de tongriem gesneden (dat zal men er nodig hebben!) door te komen. En zo arriveert men dan tenslotte aan de Libische grens. Het is toch merkwaardig en natuurlijk doodjammer hoe slecht die jonge avontu riers zich laten inlichten over wat de tijdens zo’n tocht verborgen houdt. Deden ze dat wel, dan was hun een groot aantal moeilijkheden bespaard en hadden ze geweten dat déze onderne ming toch werkelijk volmaakt hopeloos kan worden genoemd. .Als zo’n tocht dan ook nog in de cel eindigt omdat men wordt verdacht van drugsmokkel al dan niet terecht dan is het toch wel heel ellendig. Laten we om de zaak dui delijker te maken zo’n lift- of voettocht liften is in die landen veel moeilijker dan men denkt eens onder de loep nemen. Mogelijk dat een paar aspirant- avonturiers er hun voordeel mee doen. We beginnen in Marokko, waar bijna iedereen begint.Nu is Marokko, met een nogal groot toerisme, sterk gespecialiseerd op wat men het „betere” toerisme pleegt te noemen. Dat wil zeggen, men ziet er graag mensen met voldoende geld op zak, die zich dus kunnen redden in geval van nood; met nette kleren; met nette haren. En ook nog zonder baard. Het is maar dat u het weet. Nu kan een keurig pak met een baard nog wel door de beugel. Ten slotte zijn er vrij veel baardige Marokka nen. Een keurig pak met lang haar wordt al heel wat moeilijker, omdat men daarin gewoon niet gelóóft. Maar lang haar, al dan niet opgefleurd met haarlintjes of - bandjes, een baard én hippe kleding, nee, dat komt er persé niet in. Een grondige fouillering is wel het minste wat men dan moet ondergaan. Komen er dan genees middelen met onbekende namen ente- rovioform en aspirine kent iedere doua nier, laat u daar niets over wijsmaken! dan is de boot aan. De politie grijpt de naïevelingen bij de kladden en haalt ze door een straffe mangel der ondervraging in het Frans en Arabisch. Wee de onge lukkige die zich dan niet verstaanbaar kan maken! Taalmoeilijkheden maken po litie en douane nog bijteriger dan ze al zijn. En in de cel kan men dan nadenken over alle narigheden. Laat men dan maar zien hoe men daar weer uit komt De finale heren 800 m D leverde Frits Siebers een uitstekende tweede plaats op, hij bleef met 2.07.9 ruim 9 sec. onder zijn beste prestatie. Een persoonlijk record le verde eveneens de speerworp (45.20 m.) van John Smit op, die zich hiermee als 2e klasseerde in de D-klasse. B- junior Wou ter Wijker verbeterde zijn beste prestaties op de nummers 100 m. (13.2) en 800 m. (2.24.0). Hilde Waage sloot laat in de mid dag de record jacht, zij legde in de finale dames 200 m. D beslag op de 3e plaats in 29.6, 0,8 sec. minder dan haar beste prestatie tot nu toe. Uitslagen: Heren: 100 m C: J. Smit 11.9; 100 m. D: J. Siebers 12.2; B. Buitenhuis 12.6; 200 m C: Th. Hille 24.1; 200 m D; J. Siebers 25.6; 800 m D: E. Schik 2.22.4; speer B: B. Buitenhuis 46.04 m.; speer C: W. v. d. Werff 45.26 m., R. Dekker 43.84 m. Jongens C: 800 m.: A. v. d. Heuvel 2.24.7. Dames: 100 m. D: H. Waage 13.8, N. de Pee 14.2; ver C: M. Witvoet 4.24; ver D: N. de Pee 4.03 m.; kogel D: W. Kluft 8.98 m.; discus B: W. Kluft 29.56 m.; speer A: M. Witvoet 32.12 m. Meisje-C: 80 m.: P. v. d. Wel 12.9. IJmondvissers. De hengelsportvereni- ging De IJmond Vissers heeft haar vijfde wedstrijd voor de onderlinge competitie in het Noordhollands Kanaal te Akersloot ge houden. De uitslagen waren: A-ploeg: J. Waterlander 24 stuks, T. Kanon 16 stuks en B. Kanis 13 stuks; B-ploeg: M. Cana 25 stuks, T. Groeneveld 4 stuks, mevrouw Hilliger 1 vis; C-ploeg: J. Borg 7 stuks, Guursen 4 stuks en Vloon 4 stuks. Aangehouden. Na de arrestatie van twee Santpoorters op verdenking van een groot aantal autodiefstallen in Kennemer land is nu ook een derde man aangehou den. Het betreft hier een negentienjarige reclametekenaar uit Santpoort. Het drie tal heeft tegenover de Velsense politie nog niet bekend. Diefstal. Zaterdag of zondag zijn uit een auto in de Kanaalstraat in IJmuiden een transistorradio en een betaalpas ont vreemd. HEILOO Eén clubrecord, twee eerste plaatsen en een aantal persoonlijke re cords was de oogst die Suomi binnenhaal de tjjdens atletiekwedstrijden op de sintel- baan „Het Maalwater” in Heiloo. Yvonne v. d. Schans verbeterde het klubrecord 600 m meisjes-C, in 1968 gevestigd door Marleen ter Horst, met 2,3 sec. en bracht het op 2.02.5. Het kogelstoten heren-B le verde een overwinning op voor Cees Kluft met een afstand van 12.96 m. Na in de series 100 m heren-C een 3e plaats behaald te hebben in 11.9, finishte Wim v. d. Werff in de finale als eerste in een tjjd van 11.7, een tjjd welke eveneens genoteerd werd voor Rob Dekker in de series 100 m. A/B. Nico Vinke was wederom Suomi’s snelste sprinter met resp. een 2e plaats in de se ries 100 m A/B in 11.5 en een 4e plaats in de finale in 11.3 sec. Het lijkt zo ideaal: een tocht naar Israël om daar een popfestival mee te maken. En kan men die tocht ook nog maken door heel Noord-Afrika door te liften, dan is dat toch wel een geweldig avontuur. Inderdaad. Vooral als zo’n tocht ooit zou lukken. Wat uiterst onwaar schijnlijk is. Want één ding hebben Aart en Tjiedze vergeten of domweg niet ge weten: Noord-Afrika is een verzameling moslemlanden, die allemaal vijandig staan tegenover Israël en die zeker niet iemand zullen doorlaten die daarheen op weg is. De meeste landen zullen er een visum vragen. Al die landen zijn fel gebeten op drugs. Ze hebben namelijk een ervaring van ruim duizend jaar met de ellende die daaruit voortkomt en geloven nooit en te nimmer in de „onschuld” van hasjiesj en aanverwante artikelen. En als klap op de vuurpijl, aan het einde van de tocht ligt Egypte, een land in oorlog, en het Suez kanaal, het front. Wie hoopt daar als liftend reiziger ooit door te komen zelfs niet door de Israëlische kant, pop festival of niet is een grote naïeveling. Na het behalen van haar mulodiploma volgde Esse Riekje de opleiding aan de hogere zeevaartschool Abel Tasman in Delfzijl. Enkele weken geleden werd haar het diploma stuurmansleerling over handigd. Eind januari van dit jaar opende de Holland-Amerika Lijn de mogelijkheid tot plaatsing van vrouwelijke stuurmansleer lingen. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van aarivragen van vrouwelijke cursisten aan directeuren van Nederland se zeevaartscholen om opgeleid te worden voor het BS-diploma. De door afvalprodukten reeds sterke verontreinigde Waddenzee is intussen als mijnbouwgebied verdeeld tussen: Petro- land, oostelijk van Texel; KAM, zuid van het oostelijk deel van Terschelling; NAM en Mobil Oil, zuid van Oost-Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog; NAM, zui delijk van Oost-Schiermonnikoog en Rot- tummeroog. De boringen in de Noordzeebodem zijn van de aanvang af door de visserij met wantrouwen bekeken, ondanks verzekerin gen dat alle mogelijke voorzorgen in acht moeten worden genomen door de naar gas en olie prikkende maatschappijen. Vooral met betrekking tot het gebied van de waddeneilanden in het noorden heerst grote ongerustheid. De Waddenzee immers is een voor de visserij uitermate belangrijk water omdat zij de kinderkamer is voor een aantal eco nomisch belangrijke vissoorten en schelp dieren. s X DEN HAAG. Geslaagd voor kandi daatsexamen geneeskunde (II) N. J. Bak ker, Sassenheim; S. Best, Heemstede, P. J. Wefers Bettink, Heemstede. Kandidaats diergeneeskunde J. C. van de Wijngaard, Velsen. Doctoraal arts E. M. van Mansvelt, Haarlem. .If,' ;.W/, fc.v. Zz-'z 'z'X;-z,z ROTTERDAM De Holland-Amerika Lijn in Rotterdam heeft een vrouweltfke stuurmansleerling in dienst genomen. Zjj is de 18-jarige Esse Riekje Agter uit Vlie land. Het meisje zal als eerste stuurmans leerlinge in de maritieme geschiedenis van ons land op een Nederlands schip werk zaam zijn. Haar eerste reis zal zjj maken met het s.s. Atlantic Crown, een van de twee roll-on/roll-off containerschepen van de rederij die in charter van de Atlantic Container Line Ltd varen. Op 12 augustus zal het schip van Rotterdam vertrekken. Het ontstellende bericht van het plotse linge overlijden van onze redacteuj Herman C. Croesen heeft allen die in ons bedrijf dagelijks met hem samenwerkten diep geschokt. Herman Croesen was een van de oude getrouwen op onze redactie Hij kwam in april 1948 bij de N.V Da niate, destijds uitgeefster van Haarlems Dagblad en IJmuider Courant, in dienst als redacteui voor de opmaak en verrichtte enkele iaren Voor bonafide reizigers ook even een antwoord op een veel gestelde vraag: is het mogelijk Israël met de auto over land te bereiken? Nee, dat is het niet. Alleen indien men per boot vanuit een niet- Arabisch land oversteekt kan men er komen. „Om de noord” liggen Turkije, Syrië en Libanon tussen Europa en het gestelde doel. „Om de zuid” kan men niet verder hopen te komen dan de Egyptische grens. Aangezien men daar vandaan door militair gebied zou moeten rijden, óók omdat de gehele Delta verboden terrein is voor niet-Egyptenaren, is die rit daar tot een einde gedoemd. zijn werk ten dienste van de vormgeving van deze bladen in het oude technische bedrijf aan het Zuidei Buiten Spaarne. Later verhuisde hij met zet+erij en drukkerij ?aar het nieuwe eebouw aan het Groot Heiligland waar hij zijn functie als opmaakredacteur voortzette Hij was ech ter teveel journalist rm volledige voldoening te blijven vinden in lou+er tech nische bezigheden en ontwikkelde zich daarnaast als een uitstekend scribent, waarbij vooral recensies over fototentoon stellingen en boeken over de fototechniek zijn vaardige pen in beweging hielden. Toen later het bijvoegsel „ERBIJ” zich sterk uitbrei'tde en er hulp nodig bleek bij het ontwerp, de vormgeving en de iournalistiek-technische verzorging van deze weekeind-bijlage, was Herman Croe sen de man die zich met enthousiasme aan deze taak wijdde. Na het vertrek van David Koning, die „ERBIJ” tot een zeer gewaardeerde wekelijkse verzameling van lectuur, litteratuur en journalistieke bij dragen had gemaakt. nam Herman Croesen diens taak over en hij slaagde eYin het bijvoegsel op zijn hoge niveau te handhaven. In de loop der jaren verrijkte Herman Croesen ERBIJ” met een geheel eigen vormgeving, die vooral ook illustratief bijzonder aantrekkelijk was. Zijn vaardigheid als opmaakredac teur kwam hem daarbij uitstekend te pas, maar hij vist ook een zinvolle keus te maken wat de inhoud van het bijvoegsel betrof en redigeerde het op een rustige, smaakvolle manier zonder zich te laten verleiden tot buitensporigheden, die op het gebied van de journalistieke curiosa voor het grijpen liggen. Met het heengaan van Herman Croesen verliezen onze kranten een medewerker die in een zelfstandige en verantwoorde lijke werkkrmg een eigen stempel heeft gedrukt op een belangrijk onderdeel van Haarlems Dagblad IJmuider Courant en Beverwiikse Courant. ..ERBIJ” heeft zijn zorgzame geestelijke vader verloren en dit verlies zal blijvend zijn. Onze redactie verliest in Herman Croesen een goede collega, die met zijn Karakteristieke humor bijna een kwart eeuw een waarde volle persoonlijkheid in het team vormde. Wij zullen tiem onbeschrijfelijk missen. T LODEWTJKS De „Brittannia” is gecharterd door Richfield Netherlands Petrol Company. De boringen zullen eerstdaags beginnen. Petersons Havenbedrijf in IJmuiden ver zorgt de bevoorrading van de „Britan nia”. De „Maersk Server” is gisteren de hele dag doende geweest in de IJmuidense Haringhaven en aan de grote bunker met het inladen van zware onderdelen voor de boorinstallatie en andere noodzakelijkhe den. De bevoorradingsbasis IJmuiden zal het dit najaar ongetwijfeld drukker krijgen wanneer ook andere booreilanden in het Noordzeeplateau van hieruit zullen moeten worden bevoorraad. En daar staat men dan Egypte ligt héél ver van Nederland. Hoe komt men weer terug? Als werkend passagier op een schip? Vergeet het maar. De enige haven, Alexandrië, laat geen mens door naar de kaden, tenzij voorzien van de beste van alle goede papieren, een geldig paspoort mét visum, een uitgeklaarde geldlijst, uit geklaarde bagage en niet te vergeten een retourbiljet. Alexandrië is een oorlogsha- ven in vol bedrijf en staat bol van wantrouwige politie en militairen. i De Nederlandse ambassade als laatste hulpmiddel? Ook dat kan men vergeten. Daar zijn ambassades namelijk niet voor, en ze hebben de buik vol van mislukte reizigers die hen overal ter wereld bela gen in de hoop op geld of retourbiljetten. Alleen in uiterste nood zullen ze bij sprin gen: ernstige ziekte of ongeluk; in het ernstigste geval de gevangenis. Krijgt men deo nfortuinlijke reiziger daar weer uit dan wordt hij teruggestuurd per goed koopste gelegenheid en hij mag alle door de ambassade gemaakte onkosten, ook de terugreis, netjes aan de Nederlandse staat terugbetalen. y s M o? lij

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7