Het tweede schandaal in de carrière van Louis Malle De Rembrandts van Bayonne FILMS IN AMSTERDAM „Iglonium" Tilburg I. in Tweedelige film over misdaad overleden Belgische criticus Bob Claessens Le souffle au coeur: film over verhouding moeder en zoon Expositie Klee in Centraal Museum Van Goghs weer in Arnhems museum 10 11 T.V. vanavond Radio zaterdag TV vrijdag TV zaterdag VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1971 V erdachte meldt zich Filmprijs voor Zwartjes Nachtvoorstellingen Mist er Tibbs Jean-Marc Tenneberg bij vliegtuigongeluk gedood Gift voor restauratie voorvaderlijk orgel AMSTERDAM In 1958 maakte Louis Malle, toen 26 jaar oud, „Les amants”, een moderne filmbewerking van een uit 1777 daterende roman van Dominique Vivant, baron de Denon, die de baron, maar ook de filmer-zèlf met één klap uit hun betrekkelijke anonimiteit haalde. Malle was as sistent geweest bij Robert Bresson en daarna mederegisseur van de onder- waterfilm „Le monde du silence”, samen met Jacques Yves Cousteau. Zijn eigenlijk debuut was „Ascenseur pour l’échafaud”, een opmerkelijke „policier”, waarin Jeanne Moreau als actrice bij het publiek geïntroduceerd werd. Dat was in 1957 en al werd de film met de „Prix Delluc”, de Franse prijs voor beginnerswerk onderschei den, eerst het volgende jaar met „Les amants” zou de publieke opinie een woordje mee gaan spreken en dat is voor een filmer altijd nog de beste publiciteit. Moeder en zoon '•-eWWWWW moeder en haar minderjarige CHARLES BOOST 16.00 16.00 CH. BOOST „They call en als Tibbs” betekent dus een voortzetting van de harde lijn van misdaadfilms. Verder is er weinig veranderd aan de Amsterdamse bioscoopagenda die ettelijke reprises en prolongaties vertoont, waarvan de langstlopende, even verrassend als ver blijdend, „Taking off” is, de eerste Ameri kaanse film van de Tsjechische regisseur Milos Forman. DEN HAAG. Bij het in juli jl. gehou den filmfestival van Adelaide (Australië) is de tweede prijs in de sectie korte speel films toegekend aan de Nederlandse korte film „Spare Bedroom” van Frans Zwartjes. zier supplement, waarin uitvoerig een actuele zaak wordt belicht. Een half uur later het eerste deel van de televisiefilm „De Derde Handschoen” (het 2e, tevens laatste deel wordt op 21 augustus uitgezonden). Het is een kri- minele monsterproduktie die bij verto ning in Duitsland iedereen aan het beeldscherm wist te kluisteren. Een heel belangrijke rol in de film speelt een 10-jarige jongen. Hij was er getuige van dat kassier Dreyer het lijk van een man in de kofferruimte van z’n auto moffelde om daarna met gezwindea spoed te verdwijnen. Waarom, wat en hoe? Het zijn vragen waarop men al kijkend het antwoord aan de weet moet zien te komen. White Minstrel show. In de show alle oude bekenden, zoals Margaret Savage, Peter Kaye, Dai Francis, de Mitchell Minstrels en de Televion Toppers. Het is weer allemaal zingen wat de klok slaat. Het KRO-avondje wordt besloten met een editie van Brandpunt. Daarna - de klok wijst dan bijna half elf aan - het laatste nieuws en een kwartiertje Europese atletiekkampioenschappen in Helsinki. 16.00 16.02 16.12 16.35 18.45 18.50 18.55 19.00 19.05 19.30 19.55 20.00 20.15 20.21 21.50 22.40 22.45 18.45 18.50 18.55 19.00 19.05 19.35 19.55 20.00 20.15 20.20 21.45 „Le souffle au coeur” betekent letterlijk „hartruis”, een kleine afwijking van het hart, waaraan de jonge Laurent lijdt en die'een verzorging door zijn moeder nood zakelijk maakt waardoor een intieme ver houding tussen hen beiden in de hand wordt gewerkt. Enige kanttekeningen bij die film die hier ongehinderd door de keuring is gekomen en nu te zien is in Calypso, vindt men elders op deze pagina. ra- in- :e- tar lat nd 6" 18.45 18.50 18.55 19.00 19.05 19.30 19.55 20.00 20.15 20.21 21.11 21.56 22.26 22.30 18.45 18.50 18.55 19.00 19.05 19.55 20.00 20.15 20.21 21.00 21.30 22.40 BRUSSEL 324 M 12.00 Nws. 12.03 Muz. progr. 12.55 Bui tenlands persoverzicht. 13.00 Nws. en toneelagenda. 13.20 Muz. 14.00 en 15.00 Nws. 16.00 Hoorspel. 16 50 Intermezzo. 17.00 Nws. en meded. 17.15 Hitparade. 17.55 Weegschaal. 18.00 Nws. 18.03 Lich te muz. 18.15 Voor de jeugd. 18.45 In termezzo. 18.55 Taalwenken. 18.57 In termezzo. 19.00 Nws. 19.40 Muz. 20.00 Komische opera. 22.00 Nws. 22.15 Jazz en chanson. 23.00 Nws. 23.05 Muz. 23.40 Nws. Nederland I NOS: Eur. Atletiekkamp.sch. Helsinki. Pip en Zip. STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. AVRO: Sportpanorama. STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. AVRO: Tienopachtentachtig. Televizier Supplement. Film. NOS: Journaal. We herinneren even aan deze gang van zaken in verband met Malle’s nieuwste film die nu in Amsterdam in première is gegaan en die in Frankrijk opnieuw de nodige morele weerstand heeft moeten overwinnen, terwijl hij bij ons zonder veel moeite door de keuringszeef is ge gaan. Hoewel men zich zou kunnen voor stellen dat „Le souffle au coeur” ook hier opnieuw Malle in opspraak had kun nen brengen. Want ditmaal gaat het in zijn film om een ongeoorloofde liefde tus- min of meer onvermijdelijk zijn en die de PARIJS (AFP/DPA). De Franse to neel- en filmacteur Jean-Marc Tenneberg is donderdag bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. Hij was 47 jaar. Hij zat met nog iemand in een vlieg tuigje dat in Zuid-Frankrijk tegen een berghelling vloog en brandend neerstortte. De tweede inzittende, die nog niet ge ïdentificeerd kon worden, kwam ook om. Jean-Marc Tenneberg, wiens ware naam Tractenberg was speelde in films als „Fan fan la Tulipe” met Gerard Philippe en Gina Lollobrigida, „Adorables Creatures” en „La verité du Bebe Donge”. Nederland II NOS: Eur. Atletiekkamp. Helsinki en Eur. Jeugdkamp. Zwemmen Rotterdam. s Pip en Zip. STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. 5 E. O. Schevenings Vissersvrouwen koor. STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. VARA: Zomaar een zomeravond I Corwin (serie). vvwvwvwwvwwvwmMnnMnMmNwwwnMnnMnww Nederland II NOS: Pip en Zip. STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. Bergen vol natuur. KRO: Brugge: filmimpressie. STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. KRO: Bonanza (film). Black and White Minstrel Show. Brandpunt. NOS: JoumaaL Eur. Atletiekkamp. Helsinki. Nederland I NOS: Journaal. NCRV: Filmpje Peter en de wolf Goed gebruld leeuw (serie). Peter en Lotta (serie). NOS: Pip en Zip. STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. NCRVA present for Dickie. Mijn idee. STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. NCRVDe Watermannen (film). Eenmaal, andermaal. Het Woord. NOS: Journaal. aan de lijst van nachtvoorstellingen is Roger Cormans „Bloody Mama” toege voegd die nu op het middernachtelike uur in Calypso te zien is en een Jean-Marie Straub-programma in Kriterion, waar zo wel diens korte film „De bruid, de bruide gom en de pooier” vertoond wordt als zijn langere werk „Nicht versöhnt”. De Uitkijk toont in haar komiekenfestival Harold Lloyd in „Professor beware”, terwijl Roy al „Shalako” van Edward Dmytryk terug brengt, een originele „Western” met Sean O’Connery, Brigitte Bardot en Jack Haw kins. City geeft vrijdag- en zaterdagnacht een voor-première van „De ongrijpbare rebel” („Les manies de l’au deux”) van Jean-Paul Rappeneau, van wie we ons altijd nog met plezier „La vie de chêteau” („Zo heerlijk rustig”) met Cathérine De neuve herinneren. De humor van die in de laatste wereldoorlog spelende liefdes komedie vinden we hier en daar wel terug in de intrige die Rappenaeu zich ditmaal gekozen heeft en die zich kort na de Franse revolutie afspeelt rond een uit Amerika op handelsmissie gestuurde Jean- Paul Belmondo. Behalve graan verko pen, wat een goede introductie betekent in het uitgehongerde Frankrijk, wil Bel mondo ook zijn Franse huwelijk laten ontbinden teneinde met de Amerikaanse graan-dochter te kunnen trouwen. Een en ander geeft de nodige moeilijkheden die geheel genomen matige klucht. „Westerns” in Ciriétol, waar „Sartana” van Anthony Ascott gaat en in Nöggerath, waar „The good, the bad and the eagly” met Clint Eastwood, Lee van Vleef en Eli Wallach voor de zoveelste keer zijn repri se beleeft. Griezelen tenslotte in Rex met „De duivelsdans”, een Italiaanse verfil ming van Edgar Allan Poe, met George Rivière en Barbara Steel. betrokkene rijp voor het leven moeten maken. Hij vertelt ze tenminste achteloos en zonder ze de gebruikelijke dramatiek en nadrukkelijkheid te geven die dit soort ervaringen buiten proportie brengen. En op soortgelijke manier laat hij uit toevallige omstandigheden die verhouding tussen moeder en zoon ontstaan die met een beladen woord incestueus genoemd kan worden, maar die binnen het verband van het verhaal een voorbijgaand moment van zwakte en medelijden bij beide par tijen is, waaraan geen verdere consequen ties verbonden zullen zijn dan later mis schien een weemoedige of warme herin nering. ARNHEM. Vanaf morgen zijn in het Arnhemse gemeentemuseum de schilde rijen van Vincent van Gogh weer te zien, die twaalf weken op tournee in de Sovjet Unie zijn geweest. De expositie was samen gesteld uit een deel van de verzameling van het Rijksmuseum Kröller-Müller, tij delijk in Arnhem ondergebracht wegens verbouwing van het museum op de Hoge Veluwe. Bijna één miljoen mensen hebben de ex posities van de Van Goghs in Moskou en Leningrad bezocht. Tot begin 1972 blijven de schilderijen nu in Arnhem. Op het Stadhuisplein van Tilburg zal, als blijvende voorziening van de stichting „Tilburg Totaal” een „Iglo- nium” verrijzen, liet is zo genoemd, omdat de koepels van hard kunststof- schuim lijken op de iglo’s van sneeuw, waarin de Eskimo’s wonen. Er komen veertig van die koepels, elk met een diameter van vijf en een hoogte van drie meter. Ze zullen door middel van tunnels met elkaar wor den verbonden en gezamenlijk een ruimte vormen, waarin exposities kunnen worden gehouden. HOOFDPERSOON IN „Le souffle au coeur” (de Nederlandse ondertitel klinkt nogal onsmakelijk „Zoonlief amuseert zich”) is de 15-jarige Laurent, zoon vaneen in zijn werk opgaande gynaecoloog en een jonge, levenslustige moeder, Italiaanse van geboorte en nooit helemaal geaccepteerd in het stoffige Dijon, waar de familie woont. Laurent heeft nog twee oudere broers die hem kernachtig de eerste kennis over en kennismaking met de seksualiteit bij- brengen. Wat hij op dit gebied eventueel nog niet weet, leert hij op een katholiek lyceum via de handtastelijkheden van zijn biecht vader, het gedrag van zijn moeder die er een vriend op na houdt en uit de „verbor gen” boeken van zijn vader’s bibliotheek. Malle tilt niet zwaar aan al die grote en kleine incidenten in een jongensleven die DEN HAM Het orgel van de her vormde kerk in Den Ham in Overijssel zal worden gerestaureerd. Het instru ment werd in 1841 gebouwd door de orgelbouwer Scheuer. Men heeft een nazaat van de heer Scheuer kunnen opsparen. Dit is ds. O. D. Scheuer, zendingspredikant in Johannesburg, die enige tijd geleden een bezoek bracht aan Den Ham. Hij sprak er zijn grote vreugde over uit, dat het orgel zal worden gerestaureerd. Deze vreug de wordt nu onderstreept door het feit dat ds. Scheuer en zijn broer, een boer in Nathan, 500 gulden voor de restauratie schonken. DE BELANGRIJKSTE première van deze week in Amsterdam is de nieuwe film van Louis Malle die vooral in Frank rijk hevige reacties heeft uitgelokt en de filmer zelf tot de uitspraak verlokte: „Het is misschien beter in werkelijkheid met je moeder te slapen dan er je hele leven over te dromen." „Maar", voegde hij eraan toe, „vertel dit niet aan psychiaters, want die zouden wel eens werkeloos kunnen worden." UTRECHT. In het Utrechtse Cen traal Museum zal van 26 augustus tot 12 oktober een tentoonstelling van werken van de beroemde Zwitserse schilder Paul Klee worden gehouden. De expositie omvat 35 schilderijen en aquarellen en 27 tekeningen, alle afkom stig uit de Kunstsammlung Nordrhein- Westfalen te Düsseldorf. Prof. dr. A. M. W. J. Hammacher zal de tentoonstelling woensdagmiddag 25 augus tus a.s. om vier uur officieel openen. Nederland I. Ook vandaag aan ’t eind van de middag 2 uur lang de Europese atletiekkampioenschappen in Helsinki. Theo Reitsma en Jan Kamlag verslaan o.m. de finale 200 meter dames, de fi nale 200 meter heren en de finale 400 meter heren. Ook na Zip en nieuws is het sport wat de klok slaat in AVRO’s Sportpanorama. In het sportpanorama sportwetenswaardigheden worden voor staat ditmaal het voetbal centraal. De sportwetenswaardigheden worden voor geschoteld door Hans Eysvogel en Ruud ter Weijden. Na het nieuws van achten voor de 2de maal de grandioze jazzpianist McCann Men hoort en ziet McCann samen met bassist Le Roy Vinegar, drummer Do nald Dean en onze eigen Rita Reys (Rita zingt Willow weep for me). Mc Cann komt in dit programma van Theo Ordeman ook als een goed zanger te voorschijn. Klokke negen aandacht voor Televi- FRANKFORT (AFP). Een man die gezocht werd in verband met de diefstal van drie schilderijen van Rembrandt uit het museum Bonnat in de Zuidfranse stad Bayonne, heeft zich donderdag bij de po litie van Frankfort gemeld. Het is de 27-jarige Michael Jürgen Klötzke, die zich op 10 juli jl. onder een valse naam vervoegde bij het Westduitse blad „Bildzeitung” in Frankfort met twee van de drie verdwenen kunstwerken. In gezelschap van twee journalisten van dit blad en een politieman reisde hij vervol gens naar Bayonne om de twee werken „Christus aan het kruis” en „Burgemeester Jan Six” aan de conservator van het Mu seum Bonnat terug te geven. Op de terug weg verdween hij op de Parijse luchthaven Orly. Klötzke heeft nu verklaard dat hij, vorige maand was verdwenen om het derde schil derij terug te vinden, voorstellend een rab bijn. Hij zegt zelf onschuldig aan de dief stal te zijn. Volgens hem is dit het werk geweest van een 45-jarige Fransman, Jacques Perier, die sinds 15 juli in voor lopige hechtenis wordt gehouden. In Frankfort zal een rechter uitmaken, of Klötzke al dan niet in staat van beschul diging zal worden gesteld. Een en ander speelt zich af in 1954, het jaar van de Franse nederlaag bij Dien- Bien Phu in Achter-Indië, het jaar van vals patriottisme, van moeilijk afscheid van de koloniale periode, van bedrog en hypocrisie. Niet zonder bedoeling heeft re gisseur Malle die historische achtergrond gekozen, omdat toen de opgroeiende jeugd gelegenheid kreeg de oude moraal op al lerlei gebied als verouderd te doorzien en er de kiemen gelegd werden voor een latere, meer revolutionaire breuk met het verleden. Het is niet onmogelijk dat veel Fransen om die historische achtergrond van de film bozer zijn geworden dan om de mo rele Implicaties van het filmverhaal. sen een zoon. Opnieuw dus een controversieel onder werp in de Franse film, nadat André Ca- yatte al in „Mourir d’aimer” schandaal had verwekt met te herinneren aan een ware en tragische gebeurtenis, de liefde tussen een lyceum-lerares en een van haar leerlingen. In beide gevallen heeft onze keuring gelukkig minder emotioneel gereageerd dan bepaalde instanties in Frankrijk en terecht ingezien dat in „Le souffle au coeur” „in ieder opzicht alles wordt ver meden wat als obsceen, grof, pervers of pornografisch zou moeten worden aange merkt”, om uit haar herkeuringsrapport over „Les amants” uit ’58 te citeren. Men kan dan ook zeggen dat Malle met veel humor, tact en een overtuigend gevoel voor betrekkelijkheid zijn delicaat gegeven tot een der meest reële en gevoelige films over het rijpingsproces van een puber heeft gemaakt. Nederland 2. e KRO heeft het na half acht op het 2e net voor het zeggen. Voor het zover is echter de programma’s Pip en Zip, nieuws en de documen taire film „Bergen vol Natuur” over het planted- en dierenleven in Noordameri- kaanse berglandschappen. Om half acht doet de KRO van zich spreken met „Een Briefkaart uit Brug ge”, een filmimpressie door Germaine Dijckhoff, Gaston Durnez en Jos van Schoor. Na het journaal een trip naar het wil de westen van Bonanza. En vervolgens een nieuwe Black and i nnnnruinrwwnrnnrirwwirrï-----------~~---------------------------- Moeder en zoon in „Le souffle au coeur” van Louis Malle. BRUSSEL De Belgische kunstcriticus Bob Claessens is donderdag op 70-jarige leeftijd in Orchimont overleden. Frans-Maria (Bob) Claessens was behal ve een bekend kunstkenner ook jurist. Als advocaat wierp hij zich in het verleden talloze malen op als verdediger van om hun politieke gezindheid vervolgden. Geruime tijd voor de tweede wereldoor log verdedigde Claessens als jurist van de „Association Juridique Internationale” ve le slachtoffers van het fascisme. Hij werd in 1937 internationaal secretaris van deze organisatie. In 1941 kwam Claessens in handen van de Nazi’s, die hem naar de concentratiekampen Neuengamme en Da chau stuurden. Na de oorlog hield hij zich niet meer met juridische zaken bezig. Hij ging zich toen geheel op de kunst toeleggen en ver wierf binnen en buiten de grenzen grote faam als kunstcriticus. Hij schreef talrij ke werken. Zijn laatste werk was een boek over Breughel, waarvan het tweede deel volgende maand verschijnt. HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Op het eerste gehoor. 7.25 Horen en zien. 7.30 Nws. 7.32 Hier en Nu. 8.00 Nws. 8.11 Te Deum laudamus. 8.30 Nws. 8.32 Touringclub. 9.00 Operettemuziek. 9.20 Theol. etherleergang. 9.35 Gymn. voor de vrouw. 9.45 Muziek in vrije tijd 10.15 Inspraak. 11.00 Nws. 11.03 Twee de helft van ons leven. 11.15 Solarium. 11.55 Meded. 12.00 Lichte muz. 12.10 Idem. 12.14 Marktber. Overheidsvoorl. 12.16 Werk en welzijn. Min. v. Sociale Zaken en volksgezondheid 12 26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 Buitenl. com mentaar. 13.00 Vliegende schijven. 14.00 P.M. Veel plaatjes. 16.00 Nws. 16.30 In zet. 17.00 Hiro-Magazine. 17.3: Echo lood. 18.19 Kanjer Koning Kompetitie. 18.30 Nws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Het Hoorns Kamerkoor. 19.30 Troubadour. 20.00 Verzoekpl. 22.00 Operetteklanken. 22.25 Avondgebed. 22.30 Nws. 22.40 Tour- negoal, o.a. Europese atletiekkampioen schappen in Helsinki. 23 55 Nws. EEN PREMIÈRE DIE op een heel ande re manier sensationeel te noemen is, brengt Tuschinski met „They call me Mr Tibbs”, een soort vervolg op „In the heat of the night”, waarin Sidney Pottier voor het eerst de figuur van politie-inspecteur Tibbs creëerde. Men moet nooit een suc ces proberen te herhalen, dat geldt ook voor de tweede Tibbs-film, maar er is onder regie van Gordon Douglas toch een behoorlijk spannende film uit de bus gekomen die begint bij de moord op een niet geheel onbesproken meisje in een flatgebouw in San Francisco. Als de ver moedelijke dader komt een geestelijke in aanmerking, die niet alleen een goede vriend van Tibbs is, maar bovendien op treedt als de erkende leider en adviseur van de negerwijk in de stad. Bij het onderzoek dat Tibbs leidt, komen andere flatbewoners eveneens in aanmerking om als verdacht beschouwd te worden en tot het laatsté ogenblik blijft het onzeker wie de werkelijke dader is. Gordon Douglas die al „Our gang”- komedies regisseerde voor Hal Roach en enige kluchten met het duo Laurel-Hardy maakte, is later overgestapt op het gang stergenre, eerst nog met James Cagney, de laatste jaren onder anderen met Frank Sinatra in „Tony Rome” en „Lady in cement”. Zijn „They call me Mister HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.03 Vincent van Engelen Show. 10.00 Nws. 10.02 Djinn. 11.00 en 12.00 Nws. 13.00 Nws. 13.03 Pop(pen) cast. 14.00 Nws. 14.03 Nee, we noe men geen namen. 15.00 Nws. 16 00 Nws. 16.03 Sportshow. Eur. Atl. kampioen schappen. Helsinki en Eur. Jeugdkam pioenschappen zwemmen en schoon- springen in Rotterdam. 17.00 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. Post- duivenber. 7.20 Z.O. 7.33 Van de voor pagina. 7.54 Deze dag. 8 00 Nws. 8.11 Actualiteiten. 9.35 Waterstanden. 9.55 Reiswijzer. 10.30 Zaterdag informatie. 11.00 Nws. Tussen 12.00-13.00 Eur at letiekkamp. Helsinki 13 00 Nws. 13.11 Varia. 13.13 Actualiteiten 13.25 Dit is het begin speciaal (jongeren) 14 30 Jazz. 15.00 Gevolmachtigd. 16.00 Nws. 16.03 Hobbyscoop. 16.15 Staalkaart. 17.55 Me dedelingen. 18.00 Nws. 18.11 Actualitei ten. 18.20 Trompetmuz. 18.30 Creatief bezig zijn. 18.55 Lichte orkestmuziek. 19.30 Nws. 19.35 De Scala 1918-1926. 20.05 Lichte muz. 20.30 Hoorspel. 21.30 Radiokoor. 21.45 Omroeporkest. 22.30 Nws. 22.40 Meded. 22.45 Driester. 23.15 Lui Luisteren. 23.55 Nws. DE LIEFDESSCÈNE in deze film tus sen Jeanne Moreau en Jean-Marc Bory (inmiddels een vergeten acteur) werd door velen, in Frankrijk en daarbuiten, als onzedelijk beschouwd. De Nederland se keuring achtte in eerste instantie de film ontoelaatbaar voor openbare verto ning, „omdat aan de vertoning van som mige scènes ongetwijfeld een belangrijk deel van het Nederlandse publiek aan stoot zou nemen”. En verder spreekt men over „de grens van het oirbare en voor het Nederlandse publiek toelaatba re” die overschreden is. Bij herkeuring in december ’58 is haar oordeel al iets milder. De commissie geeft dan toe dat „in de film in ieder opzicht alles wordt vermeden wat als ob sceen, grof, pervers of pornografisch zou moeten worden aangemerkt en dat men zou kunnen spreken van een in lyrische vorm uitgedrukt filmgedicht van een lief desnacht van twee mensen die het toeval samenbracht”. Na deze bijna onverwacht positieve waardering volgt echter onmid dellijk de opgestoken vinger: „dat velen in deze lyrische weergave van een zondi ge verhouding een verheerlijking van overspel onder bepaalde omstandigheden zouden zien”. De film werd opnieuw ver boden en het duurde tot 1965 tot „Les amants” in ons land werd toegelaten met twee geringe coupures, waarmee van Jeanne Moreau als getrouwde vrouw met kind alleen maar getrouwde vrouw overbleef. Het kind was er door de cen- surele schaar uitgehaald, een ingreep waarbij waarschijnlijk de gedachte mee speelde dat in een kinderloos huwelijk lyrisch overspel minder veroordelings- waardig is.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11