Syrië Ultimatum loopt zondag af Gedenkplaat breekt de EGYPTE STELT LIMIET maan op met AAN VREDESPOGINGEN Jordanië Dublin wil aftreden Ulster regering Inbrekers Haarlemse commune handelde in narcotica 7,5 pet prijsstijging V.S. willen koersmarges verruimen tot 3 pet. ("agenda pagina 13 kom je vanavond? betrapt Half miljoen viel in Hoorn CCO verwacht zeker „Evergreen” Dans instituut ïac.warnïng VAN LENT’s Voor 39 mille aan hasjiesj verkocht in IJmuiden Verder in de krant HET WEER Joyriding met Centuriontank Grote inbraak bij televisiehandel Hoogovens loost cyanide met vergunning 61e JAARGANG NUMMER 238 VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1971 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Tegen speculatie Rust keert terug in Noord-Ierland In buitenhaven 839,- Voor moderne danslessen Corduroy hoekset Hoofdredactie: Jos. L. LodewQlu E. Koning Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. UST - IJMUIDEN I Kantoor: Lange Nleuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel 105 19. Redactie teL 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Gedetineerde ontsnapt Regenkans kleiner 0 2550-103 92-14360 AUTOBEDRIJVEN N.V. Beverwijk - Driehuis - IJmuiden Bij kledingdiejstal van f 26.000 SM- IJmuider Courant I I incl. formica hoektafel Verwachting van het K.N.M1 tot zater- (Van onze correspondent) 2 3 zits bank Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looü, onderdirecteur B ag eb of Niets werkt onverkwikkelijker dan een deugdzaam mens met een be krompen geest. Deze krant bestaat uit achttien pagina’s (Zie verder pagina 15) De tank werd ’s nachts gestolen op het terrein van de Bernhard-kazeme, waarna de daders er een rit mee maakten over de Vlasakkers. Daarbij reden ze dwars door een hek dat het kazerneterrein scheidt van de betonbanen op het militaire oefen terrein. AMERSFOORT De Koninklijke Ma rechaussee van de brigade Amersfoort is belast met de opsporing van de daders, die zich hebben schuldig gemaakt aan joy-riding met een Centuriontank. Uit het binnenland2, Buitenlands nieuws 3, Plaatselijk nieuws 4, 5, Medische verzorging Schrijvende lezers Kunst Radio en tv Films Puzzel IVeerrapport Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Luidsprekers EDELSMID - JUWELIER HANDGESMEDE EKSKLUSIEVE i SIERADEN Korte Houtstr. 16, Haarlem, tel. 311582, 5 zijstraat Grote Houtstraat, 1ste straat 5 links vanaf Houtbrug. 's Maandags gesloten. t/WWWWWx/x-'i V wnkunst Zijlstraat 62 - Tel. 31 04 13 - Haarlem VOOR UW AFSPRAKEN Telefoon 11166 Dameskapsalon LANGE NIEUWSTR. 181 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Haarlemse recherche heeft in de Haarlemse binnenstad een uit zes personen bestaande commune opge rold, die leefde van de handel in drugs. Het zestal heeft bekend de afgelopen maan- (Van onze redactie economie) IJMUIDEN. Hoogovens heeft van het rijk vergunning gekregen voor het lozen van cyanide. Het lozen geschiedt 600 me ter uit de Nederlandse kust in de buiten haven en wordt gecontroleerd door rijks waterstaat. Het gaat, aldus vanmorgen een woordvoerder, om een uiterst verdun de vorm van cyanide die bij lozing in feite al geen cyanide meer is. Uit monsters die rijkswaterstaat geregeld neemt blijkt, dat het cyanide na lozing volledig wordt afgebroken. betrekkingen met de Sovjet-Unie. De be langrijkste vraag is welke houding de fe- deratielanden tegenover Soedan moeten innemen. Het was de bedoeling, al bij het oprichten van de federatie, dat Soe dan zich daar het begin volgend jaar bij zou aansluiten. Gezien de slechte be trekkingen tussen Soedan en de Sovjet- Unie zou zo’n stap voor Egypte een open lijke uitdaging van Moskou betekenen. Russische diplomaten hebben intussen aan Israëli’s laten weten dat de Sovjet- Unie een gunstig moment afwacht om de betrekkingen met Israel te hervatten. Wel zeiden zij dat het initiatief daarvoor van Israel moet uitgaan. In Israel wor den deze Russiche halve toezeggingen als een dreigement gezien aan het adres van Egypte. Men verwacht dat als de betrekkingen met de Arabische landen verder ver slechteren, de Sovjet-Unie er werkelijk toe zal overgaan de diplomatieke betrek kingen met Israel te herstellen. 'v'x/VS'VWWW' AMMAN (Reuter en AFP). Jordanië „is verbaasd over het besluit van de Syrische regering de diplomatieke banden met Amman te verbreken. „Temeer”, al dus een woordvoerder van de Jordaanse regering, „omdat dit volgt na stappen van de leiding van onze strijdkrachten om in samenwerking met Syrië een onderzoek in te stellen naar het betrenrenswaardige in cident van gisteren. Volgens Syrië is gisteren een Jordaanse patrouille bestaande uit twee pantservoer tuigen en een ander militair voertuig op Syrisch gebied terecht gekomen. Daar werd een Syrische militaire post bescho ten. Ook zou een Syrische militair door een van de voertuigen zijn overreden. Vol gens radio-Damascus gebeurde dit opzette lijk. Op 25 juli al sloot Syrië de grens voor Jordanië. Dat gebeurde uit protest tegen de houding van de Jordaanse regering te genover de Palestijnse guerrilla-strijders. Libië en Algerije hebben al eerder de ban den met Amman verbroken. Irak nep op 19 juli zijn ambassadeur uit Jordanië terug. Aan de grens tussen Syrië en Jordanië zijn gisteravond gevechten uitgebroken. Volgens Syrië zouden daarbij vier Jordaan se tanks zijn vernietigd. 9 9 7 4 4 11 11 11 13 13 13 15 15 15 16, 17 6 CAIRO (DPA) De Egyptische president, Anwar Sadat, heeft aan staande zondag als uiterst tijdstip vastgesteld voor de Amerikaanse po gingen, een oplossing van de crisis in het Midden-Oosten tot stand te brengen. Dit meldt het officiële Egyp tische blad „EI Achram”. Na zondag zou Sadat zich bezig houden met het nemen van een beslissing van Egypte omtrent oorlog of vrede. DEN HAAG. In de nacht van donder dag op vrijdag is een 20-jarige gedetineer de uit de kliniek van de strafgevangenis in Scheveningen ontvlucht. Hij was slechts in een blauwe pyjama gekleed. Het was zijn tweede uitbraak. De eerste keer op 4 augustus werd hij snel gegrepen. Nu is hij nog spoorloos. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Drie zwervende Am sterdammers van respectievelijk 27, 22 en 18 jaar zijn in de nacht van woensdag pp donderdag door de bemanning van een surveillance-auto van de Heemskerkse po litie op heterdaad betrapt bij een inbraak in de kledingzaak van de heer Groot aan de G. van Assendelftstraat, waar ongeveer twaalf dagen geleden voor f 22.000 aan herenkleding werd ontvreemd. In de auto van de inbrekers troffen de politiemannen reeds een stapel pantalons aan, terwijl in de zaak een grote hoeveel heid kleding gereed lag om meegenomen te worden. Het aanwezige kasgeld werd eveneens in het bezit van de inbrekers aan getroffen. Tijdens een verhoor legden de dieven een gedeeltelijke bekentenis af en gaven toe dit keer voor een waarde van f 26.000 te hebben willen meenemen. De mannen zijn in verzekerde bewaring gesteld en zullen aan de Officier van Jus titie in Haarlem worden voorgeleid. HOORN. De hoofdprijs van de 604e Staatsloterij, een half miljoen, is gewon nen door de heer J. P. H. Tromp, ver koopleider bij de N.V. Groot, een vlees- conservenfabriek in Hoorn. De heer 1 Tromp had een heel lot in zijn bezit. Onze redacteur in Tel Aviv tekent hier bij aan: De Sovjet-Unie weigert Egypte nieuwe Migs-23 en ander nieuw wapen tuig te leveren. Dat heeft president Sadat op een besloten zitting van de Arabische Socialistische Unie, Egyptes enige poli tieke partij, bekendgemaakt. De betrek kingen tussen Egypte en de Sovjet-Unie worden steeds slechter, na de anti-com- munistische contrarevolutie in Soedan, die door Egypte gesteund werd. Presi dent Sadat heeft de Russen openlijk bele digd door nog deze maand het proces te gen Ali Sabri en zijn aanhangers aan te kondigen. Ali Sabri was de leider van de pro-Russiche groep in Egypte en werd in mei afgezet. Volgende week zullen de staatshoofden van de federatielanden Egypte, Syrië en Libië in Damascus beraadslagen over de De Egyptische president zou de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers hebben meegedeeld, dat deze beslissing nog in 1971 genomen moet worden. Egypte zou een bezetting van zijn gebied door Israel voor nog een jaar niet toestaan, omdat er dan in de ogen van de wereld een voldongen feit gescha pen zou zijn. dagavond: Eerst nog veel bewolking en af en toe een bui, morgen overdag wat meer zon dan vandaag en overwegend droog. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuid west. Minimumtemperaturen omstreeks 14 graden, maxima morgen rond 20 graden. AAN HET STRAND Een depressie bij Engeland trekt naar Frankrijk weg. Daardoor mor gen nog een kleine buienkans. Ma tige zuidelijke wind. Temperatuur 18 tot 20 graden. Zeewater 18 gra den. Vooruitzichten: In weekeinde ge leidelijk stabieler door luchtdruk- stijging. Daardoor meer zonnige perioden. De woordvoerder ontkende dat in het pro- duktieproces bij Hoogovens constant cya nide vrij komt. Dit geschiedt periodiek en hangt af van het produktieproces. Als er cyanideoplossingen vrij komen, dan ge beurt dat in de Hoogovens en cokesovens van het IJmuidense staalbedrijf. Volgens de nieuwe wet zal Hoogovens voor de lo zing van cyanide moeten gaan betalen. Hoe hoog het bedrag is kon de woord voerder vanmorgen nog niet meedelen. Het enige incident deed zich voor in de rooms-katholieke wijk Bogside in London derry. Daar werd een man doodgeschoten, nadat een Britse legerpatrouille in een hin derlaag was gelopen. De militairen ble ven ongedeerd. David Scott en James Irwin hebben tijdens de Apollo-15-vlucht een ge denkplaat op de maan achtergelaten voor de veertien omgekomen Ameri kaanse en Russische ruimtevaarders, zo is gisteren bekendgemaakt. Bij de plaat ligt een gestileerd figuurtje, dat een gevallen astronaut voorstelt. Op de informatie-avond van 19 tot 22 uur van- de Gemeente Politie Haarlem, Florapark 5, hoor je alles over de boeiende opleiding tot agent van politie en hoe j'e direkt al véél kunt verdienen. WASHINGTON. De Verenigde Staten hebben het Internationale Monetaire Fonds (IMF) formeel voorgesteld de marges waarbinnen de wisselkoersen ten opzichte van elkaar mogen schommelen te verrui men. De Amerikaanse afgevaardigde bij het IMF, William Dale, heeft uitbreiding van de „bandbreedte” voorgesteld tot 3 percent vergeleken met 1 percent thans. Deze officiële stap van de Verenigde Sta ten komt in een periode, waarin de koer sen van Europese valuta’s ten opzichte van de dollar stijgen bij een grote specu latieve onrust op de wisselmarkten. Het IMF zelf is voorstander van een grote bandbreedte. Oost-Duitsland en Italië steu nen het VS-voorstel, Nederland wil hoog stens verruiming tot 2 percent en Frank rijk wil het voorstel „bestuderen” als het maar niet tornt aan de vaste wisselkoer sen. Een grotere schommelruimte zou de monetaire reserves van de voornaamste industrielanden beschermen tegen de uit werking van grillige ontwikkelingen op de wisselmarkt door speculatie. Het Amerikaanse initiatief komt na twee jaar van discussies over een versoepeling van het monetaire systeem. De Verenig de Staten willen nog voor het begin van de IMF-vergadering op 27 september aan staande in Washington deze discussie bren gen in het stadium van harde politieke on- derhandelingen. De huidige internationale monetaire be palingen eisen dat de centrale banken hun reserves aanspreken om te voorkomen dat de koers van hun valuta’s niet verder daalt dan 1 percent onder de officiële pa riteit (door middel van dollarverkopen op de wisselmarkt). In het tegenovergestelde geval is een centrale bank verplicht dol lars aan te kopen tegen betaling van de eigen valuta, opdat de koers niet door het officiële plafond heenbreekt. De Verenigde Staten willen deze koers marges nu dus verruimen tot 3 percent boven en onder de officiële pariteit. De monetaire autoriteiten zouden op deze ma nier in staat zijn tot beter toezicht op de wisselmarkt. 1 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In de nacht van woens dag op donderdag is by een rijwiel-, radio- en televisiehandel in de Kennemerlaan in IJmuiden ingebroken. Er zijn goederen ter waarde van vierduizend gulden gestolen. Aan de achterzijde van de winkel werd een raam van de werkplaats geforceerd, waarna de toegangsdeur kon worden open gemaakt. Uit de winkel en de etalage ver dwenen vier draagbare transistorradio’s, een bandrecorder, een pick-up en vier tele visies. De Amsterdamse politie hield overigens in dezelfde nacht in de Ververstraat een auto aan, die te snel reed. Bij de controle gingen de inzittenden er vandoor. Een waarschuwingsschot kon hen niet doen stoppen. In de wagen, die gestolen bleek te zijn, lagen verschillende radio’s en televisies. De afdeling recherche van het politiebureau Singel onderzoekt samen met de IJmui dense radio- en televisiehandelaar of de goederen soms uit de Kennemerlaan af komstig zijn. waargenomen in de sector woning, waarvoor het indexcijfer opliep van 138 tot 138,7. Prijsverhogingen spitsen zich hier toe op vaste brandstoffen en electriciteitstarieven. Door het uitver- koopeffect werden kleding en schoe nen goedkoper. Het indexcijfer daalde voor deze artikelen van 146.3 tot 140,9. Medische verzorging daarentegen werd duurder: het cijfer liep op van 217 tot 224, voornamelijk als gevolg van gestegen ziekenfondstarieven. Andere verhogingen die het centraal bureau voor de statistiek in de afgelo pen peilperiode heeft waargenomen solden de abonnementsprijzen voor dagbladen en de telefoontarieven. De werkegevers verwachten, blijkens een brief aan de leden, geen afzwak king van de loon- en prijsbeweging op korte termijn. Zij signaleren een groot aantal kostenstijgingen van buiten landse oorsprong; er is al een groot aantal CAO’s afgesloten; daarnaast zul len er bedrijven zijn die inhalende prijsverhogingen doorvoeren, om be- drijfs-economisch weer verantwoord te kunnen werken. Lynch legde er de nadruk op dat de val van de Noordierse regering-Faulkner langs vreedzame weg most worden be werkstelligd. „Wij doen een beroep op al le Ieren in jioord en zuid die zowel tegen onderdrukking als tegen geweld gekant zijn, hun krachten te bundelen in een po litieke actie die op dat doel is gericht. Dit is een zekerder weg naar vrede in gerechtigheid dan die van zelfvernietigend geweld.” Lynch sprak op een persconferentie na afloop van een kabinetsvergadering die de gehele dag had geduurd. De Ierse premier verklaarde dat het her vormingsprogramma in Ulster, twee jaar geleden in „de verklaring van Downing Street” toegezegd, voortdurend was uitge steld en verdraaid. Wat de bedoelingen destijds ook waren, die verklaring (waar in onder andere gelijke behandeling was gegarandeerd voor alle inwone>"s van Noord-Ierland ongeacht hun politieke of godsdienstige overtuiging) had nu „alle geloofwaardigheid” voor het niet Unionis tische volksdeel van Ulster verloren. Met uitzondering van een schietoartij is de rust een nacht teruggekeerd in de ste den Belfast en Londonderry in Noord-Ier- land. DUBLIN (Reuter-AFP). Premier Jack Lynch van de Ierse republiek heeft gis teren verklaard dat de Unionistische re gering in Ulster verantwoordelijk is voor de weer opgelaaide gewelddaden daar, en plaats moet maken voor een bewind waar in de niet-Unionisten (de katholieken) een evenredig aandeel hebben in de beslissings bevoegdheden. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het Consumenten Contact Orgaan verwacht dat de prijs stijging dit jaar minstens de 7’/« per cent zal bereiken. Dit was de reactie op het feit dat het prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie van medio juni tot medio juli is opgelopen van 142,1 tot 142,4, ondanks het uitverkoop- effect. Dit nitverkoopeffect had in 1968 tot gevolg, dat de maandcijfers over dezelfde periode daalden, een verschijnsel dat het jaar daarop even eens werd waargenomen. In 1970 ste gen de indexcijfers van juni op juli. De nieuwe cijfers betekenen, dat er nu al een niveaustijging waar te ne men valt van 6,4 percent. Vergelijkt men de eerste zeven maanden van dit jaar met die van vorig jaar, dan is er sprake van 7,2 percent prijsstijging Uitgesplitst laten de indexcijfers zien dat voor voeding het cijfer is opgelo ken van 132,1 tot 132,9. De hogere prij zen deden zich vooral voor bij groen ten. fruit en vlees. Vis werd goedko per. Andere prijsstijgingen werden den in totaal 28 kg hasjiesj afkomstig uit Marokko en Nepal te hebben verkocht in Nederland, Denemarken en Zweden. Bij een inval in het huis werden dinsdag nog een paar kilogram hasjiesj, LSD-ta bletten, pijpjes, weegschaaltjes en voor 12 mille aan Zweedse kronen gevonden. Een deel van de in beslaggenomen partij moest door duikers uit het water van het Spaarne worden opgevist. De verdachten zijn drie Haarlemmers van 20, 22 en 28 jaar een assuradeur een 21-jarige Ierse student, een 23-jarige Amerikaanse schrijver en zijn eveneens uit de Verenigde Staten afkomstige vrien din. De laatste is vrijgelaten, omdat zij een acht maanden oude baby heeft (Zie verder pagina 5). HOUTPLEIN 16 A - HAARLEM - TELEFOON 31 26 97 Aanmeldingen Vanaf a.s. maandag dagelijks tussen 12 en 22 uur.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1