Conducteur VOOR GOED IDEE 21 MILLE Minister mr. M. L. de Brauw: OP WETENSCHAPPELIJK ONDERWIJS NOG MEER BEZUINIGEN GROEN Co met afsluiting binnensteden Pas op wilde zvagons met lastige Molukkers laten staan terstal Hinderwetgeving dient te worden herzien Surinamer doodgestoken WK international Tweede-Kamerleden na Marbonramp: PROF. IR. J. VOLMULLER NEEMT HET OP VOOR AUTO’S auto tegen lichtmast ,Frisfles’ ontploft: DALE CARNEGIE CURSUS TERSTAL INTERIEURS VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1971 VIERKANT TEGEN Centrale Verwarming IDEAL-STANDARD Gasketels wmmfmnmmmwfmunwnfumfmtfHmmamfmmmmfmmnwmmammmwmmuMmwmum. PROFIJT EN OFFER (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM De Delftse hoog leraar ir. J. Volmuller „zou het van de daken willen schreeuwen: niemand weet wat de gevolgen zijn van de af sluiting van een stadscentrum voor autoverkeer, of zelfs van een straat. Het is een rage op het ogenblik; alle winkeliers willen voetgangersgebie den. Maar voor zover het is gebeurd, weten we alleen dat het sociaal-eco- nomisch vaker slechte gevolgen heeft gehad dan goede”. BRIEVEN ,-,-A van toereikend zijn. Precieze cijfers kan de nieuwe mi nister van Wetenschappen mr. M. L. de Brauw nog niet geven, maar op de opmerking dat de universiteiten hun hart wel kunnen vasthouden zegt hij: „Zo zou u het kunnen noemen”. En hij voegt er aan toe, dat we alle maal van de lusten genieten en dus ook de lasten moeten delen, „ook de universiteiten”. MERKWAARDIG Inl. D. M. SCHOEN, tel. 023 - 377924 ESSENTIEEL (Door onze Haagse redactie) DEN HAAG Er zal op de post wetenschappelijk onderwijs veel meer bezuinigd moeten worden dan de 135 miljoen die de werkgroep-Nelissen tijdens de kabi netsformatie heeft voorgesteld. Ook de toen genoemde vermindering met 30 percent “van de normale personeels- toeneming bij het wetenschappelijk onderwijs zal verre o deel MINISTER DE BRAUW ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE Drughandelaren gepakt. De Amsterdamse recherche heeft opnieuw een aantal han delaren in verdovende middelen aange houden, totaal negen personen, bij wie een Chinees, twee Fransen en een Ita liaan. In het café waar de Chinees werd aangehouden, bevond zich ook een 21- jarig aan opium verslaafd Nederlands meisje, dat juist voor f 25 opium van de Chinees had gekocht. aan de buitenwereld kan opleveren, be paalde eisen van veiligheid en milieuhygië ne stellen. Dat gebeurt dan in de vorm van voorwaarden, verbonden aan een ver gunning. Maar volgens juris prudentie is het tot dusverre niet mogelijk om zeer algemene eisen aan het bedrijf te stellen. Zo kan een gemeente bijvoorbeeld niet aan een Kom eens kijken naar onze unieke wand- en bergmeubel ideeën I aangetoond dat zij onvoldoende doorstro ming aan kinderen uit deze milieus ga randeren, zodat die ook veel minder „aan de deur van de universiteit aankloppen.” Zelf zegt de minister er alles aan te doen, dat iedereen die zich aan de deur van de universiteit aandient, ook feitelijk toegelaten wordt. LID GOÉD WONEN De minister, die de meeropbrengst van de collegegelden 55 percent hoger schat dan de meerkosten van een verbeterd studiefinancieringsstelsel, „houdt vierkant tegen” dat de externe democratisering van de universiteit door de veerhoging van de collegegelden tegengewerkt zal worden. Hij noemt dat „een verwarring die graag gemaakt wordt”. Dat volgens de jongste gegevens in 1967 nog slechts 13 percent van de eerstejaars studenten afkomstig was uit de zogenoemde lagere milieus, ligt volgens hem aan het basis- en voortgezet onderwijs, waarvan wetenschappelijk is Op een gegeven ogenblik trok hij een mes en stak zijn landgenoot daarmee in de linkerborststreek. Het slachtoffer rende de snackbar uit en zakte dertig meter verder op in elkaar. Hij werd naar het Dijkzigt- ziekenhuis overgebracht, waar men de dood constateerde. Inmiddels had (je da der het hazepad gekozen. De politie trof hem vanmorgen om zeven uur aan in zijn woning in Rotterdam. Hij is aangehouden. HEERENVEEN Mevrouw IJ. J. Djjks- ma uit het Friese Langweer kreeg don derdagmiddag de schrik van haar leven. Zjj had inkopen gedaan en plaatste haar boodschappen, waaronder ook een fles frisdrank, Raak-up, achter in de auto. Plotseling explodeerde de fles met een enorme knal. Mevrouw Dijksma schrok zo, dat zij met haar auto tegen een lichtmast bostste. Zowel de lichtmast als de auto werden erg beschadigd. Mevrouw Dijksma kreeg alleen wat schrammetjes. Voor wat de maatregelen van een aan tal sociale faculteiten betreft, verwijst de minister naar „een volslagen onverwacht grote toename van de aantallen studenten. Hoe het nieuwe stelsel van studiefinan ciering er gaat uitzien, waarvoor de com- missie-Andriessen hem onlangs drie ver schillende modellen leverde, weet de be windsman nog niet precies. Hij zegt er alleen van „dat rentedragend voorschotten een grotere rol zullen gaan spelen, maar dan zo geconstrueerd dat zij geen onrede lijke en unfaire belasting gaan vormen”. Binnen het departement is een speciale groep geformeerd, die deze zaak indrin gend zal bekijken. Het toekomstige systeem van studiefi nanciering moet niet alleen hanteerbaar der zijn dan het huidige, het moet ook een meer overwogen beslissing om te gaan Studeren tot gevolg hebben. Dat „bewust genomen besluit” vindt de minister positief, want volgens hem moet de maatschappij alleen die studie meebe talen, die nodig is voor een functie waar aan zij behoefte heeft: „Ik zou willen komen tot een stelsel, waarin verdiscon teerd zit de maatschappelijke behoefte daar moeten we natuurlijk vreselijk voor zichtig mee zijn, omdat die behoefte ook verkeerd getaxeerd kan worden, we heb ben dat al eens gehad maar we moeten tot zo’n opzet komen, omdat alleen zo de enorme bedragen gerechtvaardigd worden, die naar het wetenschappelijk onderwijs gaan en die betaald worden door de gemiddelde belastingbetaler. Daarom betreur ik het dat de student, min of meer door traditioneel denken daartoe geïnspireerd, zich zo verschrikke lijk hard hiertegen afzet. Dat betekent dat hij eigenlijk normaal vindt, dat groepen als de werkende jeugd en de arbeiders zijn studie bekostgen.” waardoor de docenten het niet meer aan kunnen.” De studentenstop die de regering zelf overweegt, en dan niet eerder dan vol gend studiejaar, zal wellicht naast de medische en sociale faculteiten ook die voor diergeneeskunde betreffen. DEN HAAG. De recente ramp bij Marbon in Amsterdam, die aan acht men sen het leven kostte, moet volgens de Tweede-Kamerleden Schafer en Dankert (beiden P.v.d.A.) aanleiding zijn de Hin derwetgeving te herzien. Zij vragen de ministers Stuyt (Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne) en Boersma (Sociale Zaken) de Hinderwet zó te wijzigen, dat het rijk, de provincie en de gemeente meer mogelijk heden krijgen om veiligheids- en miiieu- eisen af ted wingen. Ook willen z(j dat de beroepsprocedure tegen de sluiting van bedrjjven, die zich niet aan hinderwetvoor- waarden houden, belangrijk wordt bekort. Momenteel kan deze beroepsprocedure ja- ren in beslag nemen. Tenslotte vragen zij de resultaten van het onderzoek bij Mar bon aan de Kamer mee te delen. Volens de Hinderwet kan ook nu al de overheid, meestal de gemeente, aan een inrichting die gevaar, schade of hinder Alosery-Instituut NU IN HAARLEM Voorlichting 19 augustus Restaurant Van Aken 8 n. n.m. Baan 1 - 13, Haarlem Groter zelfvertrouwen Leiding geven Onthouden van namen Onderhoudend spreken Met meer enthousiasme leven ROTTERDAM. In de Romeo Snack bar aan de ’s-Gravendgkwal in Rotterdam is in de nacht van donderdag op vrijdag een Surinamer neergestoken door een landgenoot. Een 32-jarige, zonder beroep, kreeg in de snackbar omstreeks kwart voor drie ruzie met het slachtoffer, van wie de identiteit nog niet geheel vaststaat. Haarlem -Wagenweg 1,3 en 15. Tel. 31 21 72 Hoek Houtplein, parkeergelegenheid voor'de deurl Zou er over 20 jaar minder weerstand tegen de auto zijn dan nu? „Ja, al was het alleen maar omdat de auto zo’n ge liefd ding is.” Maar de bezwaren die nu worden gehoord,, richten zich tegen ander mans auto. „Men moet zich op elk gebied beperkingen opleggen omwille van het feit dat men in een samenleving zit. Het is misschien de sociale instelling van de Nederlander, waaruit dat protest voort komt. De mensen die anti-auto zijn, rij den zelf ook. Over tien, 15 jaar heeft praktisch iedereen een auto, ongeacht het loon dat men verdient. Een auto vervult een rol in het maatschappelijke leven die door geen of weinig andere vervoermidde len kan worden overgenomen. Denkt u De minister zegt slechts brieven te kun nen schrijven en gesprekken te kunnen voeren om de universiteiten van beper kende maatregelen af te houden. „Maar ik moet erkennen dat er faculteiten zjjn die met recht kunnen stellen, dat goed onder wijs onder de huidige omstandigheden onmogelijk is. De medische faculteit in Amsterdam komt heel dicht bij die situa tie.” De diverse maatregelen die enkele uni versiteiten inmiddels hebben afgekondigd ter indamming van de studententoevloed, laat hij op rekening en ter verantwoor ding komen van de betrokken instellin gen. Deze hebben, aldus de minister, hét recht aan te tonen dat de goede voortgang van het onderwijs onmogelijk is. Hij wil niet treden in die verantwoordelijkheid. Daarover moet de rechter dan maar een uitspraak doen, meent de bewindsman, als gevraagd wordt naar het kort geding waarmee studenten in Amsterdam de me dische faculteit gedreigd hebben, toen de ze een wachtlijst voor eerstejaars instelde. Amsterdam heeft donderdagmiddag van de directeur-generaal van IBM- Nederland, de heer E. van der Kruk, f 21.003,70 in ontvangst genomen voor een idee, dat voor Nederlandse en Australische vestigingen van de IBM bruikbaar is gebleken. De heer Weelink heeft een methode ontwik keld om de raakvlakken van de af- drukhamertjes en bekrachtigings- spoeltjes in een afdrukmachine te po lijsten. Voorheen moesten bij revisie van af drukmachines 144 af druk hamertjes worden verwisseld, het geen een tijdrovend en kostbaar kar wei was. de noodzaak wordt ontkend die processen te beïnvloeden. Dat is de taak van de planologen. Iets anders wordt het wan neer je in een stdscentrum wolkenkrab bers gaat bouwen, die immers werkne mers en verkeer aantrekken, dat zou ver keerd zijri.” „Belangrijk is dat voor het woon-werk- verkeer andere mogelijkheden een kans tot ontplooiing krijgen. De laatste cijfers die ik beschikbaar heb, op grond van metingen van eind 1966, wijzen uit dat toen veertien percent van dat woon-werk- verkeer op fies en bromfiets plaatsvind en dat 9,4 percent per trein, tram of bus ging. Er zouden voor de fietsers veel meer mogelijkheden geschapen moeten worden, bepaalde straten zouden alleen als fietsroute berijdbaar moeten zijn. En wat het openbare vervoer betreft, pas wanneer het weer van zulke kwaliteit is dat de automobilisten (ongeveer een kwart gaat per auto) met het openbare vervoer dezelfde kans hebben, zullen som migen hun auto thuislaten.” Zullen de groei van de stedelijke be bouwingen, de groei van het autopark en de spreiding van het gebruik niet op veel grotere gebieden dan nu opstoppingen veroorzaken .Andere wegen zullen zwaarder worden belast en het is noodzakelijk die wegen aan te passen aan dat meerdere gebruik. Maar over het algemeen zal dan toch met betrekkelijk eenvoudige middelen de ca paciteit kunnen worden vergroot. In de binnensteden zal die groei zich het meest Daarmee komen we op de belasting van binnensteden door auto’s. Prof. Volmuller is in beginsel tegenstander van afsluiting van die binnensteden voor autoverkeer: „De bereikbaarheid van een centrum is essentieel voor een moderne maatschappij. Een andere dan een moderne maatschap pij is ondenkbaar, zeker voor een winkel en bedrijf seen trum dat wil "verleven. Van afsluitingen, ook van enkele straten, wor den vaak wonderen verwacht, maar de werkelijkheid is dat zo’n maatregel slechts fractionele gevolgen heeft. Dat betekent dat een winkelbedrijf dat een geringe winst maakt maar toch ge noeg om te blijven bestaan, grote kans loopt te moeten verdwijnen als de afslui ting een fractie minder aanloop tot gevolg heeft. Zou het dan niet beter zijn als de auto er mocht blijven rijden?” vraagt prof. Volmuller zich af, en voegt daaraan toe dat hij als adviseur van gemeentebesturen een aantal malen heeft aangeraden een straat niet te sluiten. „De Lijnbaan in Rotterdam, met zijn vele kledingzaken, gaat op het ogenblik niet zoals de winkeliers wensen. De Grote Markt in Haarlem is een vrij saai plein geworden. De afsluiting van de Amsterdamse Kalverstraat en de Heiligeweg daarentegen hadden een tame lijk logisch verloop, de voetganger had deze straten al meer of minder in bezit genomen, er reed praktisch geen auto. Als een voetgangersareaal een succes wordt, zoals misschien in Den Haag gaat gebeu ren, is daaraan geen enkele zekerheid te ontlenen voor het welslagen van een soortgelijke operatie in een andere stad. Het enige wat we zeker weten is dat een afsluiting vaker slechte resultaten heeft Oud-minister Schut Met ingang van 1 september treedt ir. W. F. Schut, oud- minister van Volkshuisvesting en Ruim telijke ordening, weer toe tot de di rectie van „Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland”. C. Mouwen overleden. De Amsterdamse commissaris van polltie C. Mouwen is donderdagavond in zijn kamer op het hoofdbureau plotseling overleden. Hij was 54 jaar. Sinds 1938 was hij in dienst van de hoofdstedelijke politie. Veel snoekbaars. Na de teleurstellende pa- lingvangsten op het Ijsselmeer wordt daar thans veel snoekbaars gevangen. Eén visser ving jn één keer 1500 pond snoekbaars. Een normale vangst is 200 300 pond per keer. Hospitaal voor Perzië. Een firma in ’s-Hee- renberg maakt voor het Perzische Rode Kruis een noodhospitaal, bestaande uit 20 opblaashallen. Het zal dienst doen bij natuurrampen in Perzië, maar het zal eerst gebruikt worden bij de feesten ter Als verkeersdeskundige aan de Techni sche Hogeschool in Delft bestrijdt hij de opvatting dat autobezit op het asociale af is en is hij ervan overtuigd dat de groei van het autopark niet zal leiden tot verstikking. De planologen zullen wel re kening moeten houden met die groei: „De auto is er en men wil hem steeds meer. De erkenning dat de auto een deel is van het sociale leefpatroon en de verwezenlij king van de eisen die de auto aan het wegenplan stelt, is de grootste uitdaging aan de planologen.” „Ik kan me voorstellen dat sommigen in paniek raken als ze de gevolgen zien van de groei van hat autopark. Maar de steden groeien ook en dat gaat gepaard met een spreiding van woon- en werkge bieden. Het blijft niet op de centra alleen geconcentreerd. Derhalve komt er ook een hinderwetvergunning de voorwaarde ver binden, dat een bedrijf zelf de luchtver ontreiniging op bepaalde punten in zijn omgeving meet. Het bedrijf zou dan na melijk verplicht zijn ook vervulling te meten die van anderen komt. De eisen moeten duidelijk op het bedrijf zelf be trekking hebben, zo luidt de juris pruden tie. Wel mogelijk is bijvoorbeeld te eisen dat het bedrijf bepaalde stoffen, die het zelf uitstoot, tot een bepaalde hoeveelheid moet beperken. De gemeente Amsterdam is er in enkele gevallen toe overgegaan verderstrekkende voorwaarden te stellen bij de sluiting van het huurcontract van de grond waar de fabriek zou komen. Maar daarvan is het nadeel dat de normen in de loop der tijd kunnen evolueren, terwijl het contract al leen nog kan worden gewijzigd bij wilso- vereenstenyning tussen overheid en be drijf. Dit is één van de bezwaren die de Kamerleden door een wetswijziging willen ondervangen. Ir. S. Bakker, hoofd van de afdeling Hinderwet van de gemeente Amsterdam, zei desgevraagd, dat er al veel zou verbe teren als de juris prudentie de Hinderwet ruimer zou uitleggen. Er is geen twijfel aan, dat „Marbon” voldoende is beveiligd. Het bedrijf voldoet aan alle eisen die door de Hinderwet worden gesteld. Deze verzekering gaf don derdagmiddag Amsterdams burgemeester Samkalden in een persconferentie, waar hij samen met brandweercommandant R. Baay en ir. J. Bakker van de afdeling Hinderwet nog wat „napraatte” over de ramp bij de chemische fabriek. De explo- siegevoelige delen van het bedrijf zijn voldoende van elkaar afgeschermd, aldus de burgemeester. Gevraagd naar het bestaan van evacua- tieplannen in geval van een ramp ant woordde dr. Samkalden dat de gemeente lijke commissie vredesrampen een reeks maatregelen heeft ontworpen waardoor een evacuatie binnen enkele uren op volle sterkte kan functioneren. Hij achtte de opzet vergelijkbaar met de procedure in het Rijnmondgebied. Voor alarmering van de gemeenten in het Noordzeekanaalge- bied zijn ook voorzieningen getroffen. Voor een betere planning acht de mi nister met name ook de suggesties van belang die de commissie-De Moor heeft gedaan. Hoewel deze nog gepubliceerd moeten worden, is toch al wel bekend, dat daarin een zeer vergaande integratie wordt bepleit van het wetenschappelijk en het hoger beroepsonderwijs. De be windsman zal dan ook het wetsontwerp- Posthumus-Veringa tot herstructurering van het wetenschappelijk Onderwijs amenderen om een betere doorstroming van het hbo naar het wo mogelijk te maken. De Brauw: „Ik sta voor de moei lijke vraag, of ik het wo kan herstructu reren, dat ik latere ontwikkelingen, met name bij het hbo, niet verstoor. Ik wil uiteindelijk komen met een wet op het tertiair onderwijs, die een hecht gestruc tureerd stelsel van zeer flexibele doorgan gen schept, waardoor een student de mo gelijkheid krijgt tijdens de studie zijn koers bij te sturen ofwel helemaal om te zwaaien. In het ingediende wetsontwerp wordt alleen voorzien in een doorgang van het wo naar het hbo. Andersom Is er niets geregeld. probleem in de centra is natuurlijk dat op zeker ogenblik te weinig parkeerruimte beschikbaar is. Wat dat betreft geeft elke verkeersgroei problemen. Autogebruik is echter een zaak van profijt en offer ,voor het genot en het voordeel van autobezit moet de bereidheid van een offer worden opgebracht. Het is wel zaak dat dat offer niet te groot wordt.” Gesteld is dat autobezit en -gebruik andermans vrijheden aantasten. „Die be wering gaat uit van de onwerkelijkheid dat de auto geen gemeengoed zou zijn. Autobezit en -gebruik tasten op zichzelf genomen andermans vrijheden evenmin aan als het wel als gemeengoed aanvaarde televisietoestel. De overlast begint pas bij bepaald gebruik. Wanneer het tv-toestel te hard aan staat, worden de buren gehin derd. Datzelfde geldt voor de auto. Het is een kwestie van beschaving.” De hoofdconducteur, die besefte dat hij tegen een overmacht van dertig jongelui weinig kon uitrichten, besloot de laatste twee wagons van de trein, waarin de jongens zaten, in Den Bosch achter te laten. De jongelui kregen dat echter in de gaten, waarna ze besloten toch maar kaartjes te ko pen. De dertig Molukkers maakten uit van een groep van ongeveer tach tig jongelui, die van Maastricht af de hele middag last veroorzaakten. Op het station in Maastricht haalden zij zonder betaling bij een stalletje op het perron snoep en flesjes frisdrank weg. Toen de spoorwegrecherche en de politie arriveerden waren de heren vertrokken in de trein naar Amster dam. Tussen Maastricht en Geleen ont stonden moeilijkheden toen de groep weigerde plaatskaarten te laten zien. In Geleen werd de politie van het vol gende station. Roermond, gewaar schuwd. De Roermondse sterke arm verscheen met vijf man op het perron, maar hoefde niet in te grijpen. Wel deden twee meisjes, op terugweg van een vakantie in Valkenburg, aangifte dat hun portemonnaies met ongeveer f 75 verdwenen waren. Zij verklaar den dat een groep Molukkers hun cou pé even was binnengekomen en dat na dit bezoek hun beurzen verdwenen waren. De beursjes werden later leeg op de rails gevonden Ook verder verliep de reis niet zon der incidenten. Vlak voor aankomst op het Bossche station trok de kelner van het restauratierijtuig aan de nood rem omdat hij zich in het nauw ge dreven voelde door de jongelui. Ze hadden koeken en broodjes weggeno men en bestellingen niet betaald. De trein kreeg tenslotte een half uur ver traging. Daarom heeft hij ook zo’n hekel „aan degenen die zo gemakkelijk roepen dat op onderwijs niet bezuinigd mag worden.” „ik wil graag in gesprek komen”, aldus de minister, „met die organisaties die een gefundeerd oordeel hebben. Maar wie op zuiver emotionele gronden kreten als „studievrijheid” aanheft, om daarmee te motiveren dat de rest van het Nederland se volk in zo belangrijke mate moet blijven betalen voor die honderdduizend mannen en vrouwen die het voorrecht hebben te mogen studeren, die levert geen sterk betoog en ik zal daarvoor niet uit de weg gaan.” UTRECHT. Een hoofdconducteur van de NS heeft gistermiddag dertig roerige en recalcitrante Molukse jon gelui letterlijk en figuurlijk op dood spoor willen zetten. In de trein, op weg van Eindhoven via Den Bosch naar Amsterdam warën moeilijkhe den ontstaan toen de jongelui, van wie de meesten geen kaartje hadden, wei gerden er een te kopen of de conduc teur een vervalste tienertoerkaart lieten zien. Bovendien vielen zij ande re treinreizigers lastig. Minister De Brauw noemt het in dit verband merkwaardig, dat Nederland één van de weinige landen is waar een diplo ma van het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs zonder meer recht geeft op inschrijving aan een universiteit of hoge school. „Het is reëel naar dit vraagstuk te kijken”, aldus de bewindsman, „indien we het wetenschappelijk onderwijs op een goed peil willen houden en in de juiste verhouding brengen tot de maatschappe lijke behoefte. Het is onafwendbaar dat je dan enigermate regulerend gaat optreden.” Daarover heeft hij evenwel „nog slechts ruwe ideeën” en hij vind het te vroeg om er verder op in te gaan. Op middellange termijn moeten volgens de minister „planningsmechanismen” ont wikkeld worden voor het hoger beroeps onderwijs en het wetenschappelijk on derwijs. Deze moeten hem in staat stel- len(nieuwe) studieplaatsen te scheppen, afgestemd op de behoefte. Voor deze planning vindt hij zijn eigen departement niet geoutilleerd. Het pro bleem is volgens hem blijven liggen sinds minister Diepenhorst in 1966 een voorstel tot een studentenstop niet door de Kamer kreeg. Hij kent daarom nu grote voorrang toe aan de vorming van een hoog gekwa lificeerde ploeg op zijn ministerie, die in samenwerking met de door het bureau McKinsey geadviseerde nationale plan- ninggroep, tot duidelijke beleidsadviezen kan komen. T e r T e f 2 e c t I i t x t r c r l aan vakanties, aan de weekeinden.” tuurlijke processen, hoewel daarmee niet relatief veel minder dan daarbuiten. Het muller. van het Perzische keizerrijk.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2