gezveld ONTREDDERING IN STAD DIE IN 19de EEUW IS BLIJVEN STEKEN Gevluchte Tsjech Nixon ontketent nationale controverse over rassenintegratie op scholen 71/72 Dick Bartels Bont- mode kent geheimen Belfast: een museumstad, beheerst door Bocek was Dubcek-aanhanger Minister Richardson zou denken aan ontslag Telegram van Wallace was schot in de roos I W oonwagenproblemen President Nixon Vliegtuigongeluk tien doden wil publikatie geheime stukken gaan bespoedigen 2 500 BONTMANTELS i 3 VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1971 Levis Jack Uraniumlijn Opportunistisch Onduidelijk Feiten Dankzij onze aircon ditioning past U bont bij wintertempera- tuur L* O e over ADVERTENTIE Tsjecho-SIowakije is een van de belang- Keuze uit (aangesl: bij Bond van Bontbedrijven) Wagenweg 146, Haarlem. Tel. 31 65 29 Nog 3 weken Speciale Zomerprijzen De minister van Onderwijs Elliot Ri chardson, op het ogenblik met vakantie in Alaska, zou al eerder deze maand hebben overwogen zijn ontslag in te dienen om dat Nixons beleid een afwijzing betekent van de door zijn ministerie uitgewerkte integratieplannen. Er werd in eerste instantie een merk waardig compromis gevonden. De rege ring zou wel in hoger beroep gaan, maar tegelijkertijd zijn overplaatsingsplan af zwakken dat wil zeggen, meer accepta bel maken voor Austin. aan moest trekken dan een Levis-jack. Alles wat lijkt op iets militairs moet je in deze tijd thuislaten. Katholieke betogers in de Noordierse stad Suffolk tijdens een demonstratie tegen de interneringswet. ua- nt- ite- eks oor 311e de in iran ge- n e e r ks- on- ren. aar fles cele nde van de het tijd al- Iso- be- de Hen on” loet wet on ster aar R. ing de >lo- djn dus 'er- rer- zijn na- te sen be- en- sen het teid ing am, be- wet een zo, last uto ;ma - ;t g Wallace, die dan ook prompt een telegram naar het Witte Huis stuurde en Nixon erop wees dat zijn uitspraken in de ver kiezingsperiode lijnrecht indruisten tegen de handelingen van zijn ministeries van Justitie en Onderwijl. Hij verzocht Nixon zijn ministers beter in de hand te houden. Het was onduidelijk hoe de regering zich dat voorstelde, en het compromis werd dan ook op het ministerie van Onderwijs met gefronste wenkbrauwen ontvangen. In het zuiden klonk het compromis alsof de president uit twee mondhoeken sprak zei wat hij niet deed, of deed wat hij niet zei. Dat was koren op de racistische molen van gouverneur George Wallace’s telegram was blijkbaar een schot in de roos, want nog de volgende dag kondigde de president zijn dreigement aan dat employés van de twee ministeries overgeplaatst of gewoon ontslagen zouden worden, wanneer zij zich niet zouden houden aan de minimum-toepassing van het besluit van het Hooggerechtshof. WASHINGTON. (AFP) De Ameri kaanse regering heeft besloten de publi katie te bespoedigen van bepaalde gehei me stukken betreffende de oorlog in Korea, de Amerikaanse interventie in Libanon in 1958 en voor wat Cuba aangaat, de crisis inzake de Russische raketten en de inva sie in de Varkensbaai. schot voor wat een etalage was, iets aangeplakt; „opruiming wegens bom- schade”. Een oude man die Marlow kent, wil ook meerijden. De bussen staken hun dienst over twee uur, we gens het gevaar van sluipschutters. De laatste editie van de Belfast Telegraph is uit: het stedelijk orakel ter verdediging van de protestantse middenstand. De invalide krantenman op de stoep kraait: „Twee snipers ge dood. De truck is er eindelijk. Pete zal met de oude man achterop ziten. De neef, die uit Armagh komt, gaat achter het stuur en ik naast hem. De oude man schuift een fles Scotch door het raam pje. De neef zegt dat hij dinsdag Devlin en haar broer John heeft gezien in Armagh. Ze had iets gezegd van: „We moeten ons zelf bevrijden”, en daar heeft ze groot gelijk in. Bij een park een paar straten verder stoppen we. Pete geeft enkele broden af. Hij komt voorin erbij zitten. De oude man slaapt alleen met zijn whis ky achter op het huisraad. Dit is de Ardoyne, rijen stinkende uitgebrande huizen. Volgens Pete zijn hier ook protestantse gunmen” actief geweest. De mensen die hij brood bezorgde waren twee keer aan de deur bedreigd: de fenians (scheldnaam voor de oor- sprönkelljkè Këltisch-katholieke bevol king) moeten eruit, was hun gezegd. Goed dat ze niet meteen vertrokken zijn, want de groep huizen waar ze in zitten, staat nog overeind. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Vlak voordat de Amerikaanse openbare scholen hun deuren weer zullen openen na de lange zomervakantie is een nationale controverse opgelaaid over het plaatsen van leerlingen op andere scholen in de stad dan de dichtstbijzijnde ,om een betere verdeling van de rassen te bewerkstelligen over alle stedelijke scholen. De controverse, die in wezen al lang in de maak was en bijzonder gecompliceerd is, is ontstaan toen presi dent Nixon eerder deze week werknemers van het ministerie van Justitie en van Onderwijs met ontslag dreigde, wanneer men dit soort overplaat singen van leerlingen niet tot het absolute minimum beperkte. Amstelveners hebben het bij de ge meente geprobeerd, maar kregen nul op het rekest. Voor hen geen nieuwe autoban den, zoals voor de woonwagenbewoners, die de laatste weken hun slechte reputatie hebben geprolongeerd in enkele gemeen ten en daar dë bijstandsambtenaren tot wanhoop hebben gebracht. Het gaat om een beperkte groep professionele klaplo pers, die in hun aan fraude grenzende gewiekstheid de grenzen van het redelijke bij herhaling ver overschrijden. Zij wor den daartoe in staat gesteld door de strekking van de Bijstandswet, die verhin dert dat wie dan ook van honger moet omkomen. Wie geen middelen van bestaan heeft, krijgt bijstand en daar profiteert de betrokken groep dan ook dagelijks van. In de Tweede Kamer heeft de burge meester van Noordeloos, de heer Schakel, al eens een verbazingwekkend verslag ge daan over de praktijken, die trekkers in staat stellen om van de wind en van Intimidatie te leven. Hij noemde de trucs om dure autoreparaties op rijkskosten er door te drukken, de lange reeks branden in caravans en woonwagens, waarvan als belangrijkste oorzaak „de vlam in de pan” wordt gerapporteerd en de gewelddadige bedreiging van uitvoeringsambtenaren, die maar al te graag een eind gemaakt zou den zien aan het bedrog, dat zij wettelijk niet kunnen bestrijden omdat de groeps- solidariteit ieder spoor van bewijs verdon keremaant. De laatste weken van juli is de intimi datie opnieuw begonnen. In Haarlemmer meer liep de zaak uit de hand, in Zierik- zee raakten ambtenaren over hun toeren en een groot aantal andere centrumge meenten zit in angst voor wat hun in de naaste toekomst te wachten staat, als de ene gemeente met politiehulp en „vertrek- geld” zijn paadje heeft schoon geveegd en zo de profiteurs naar de buren jaagt. Er is een meldsysteem, dat moet voorkomen dat klaplopers nóg eens krijgen uitbe taald, wat ze in een vorige gemeente al hebben ontvangen. Dat is een gedragslijn, (AWWWWIAAAAfVVVWVWVVIAAAMnAAMWVWIMAfUVVWWIWWIRMtmMAWVVVVVWVVWVWVWWVVWVVVWVVIMAMAmmMIVUUVWWVWV Dit besluit van president Nixon werd gisteren bekendgemaakt door John Èhr- lichman, de voornaamste juridische advi seur van het Witte Huis. plaatsen van leerlingen om der wille van de rassenintegratie is in het zuiden een zeer emotionele en niet-populaire kwestie, die Nixon met zijn drastisch dreigement aan twee van zijn eigen ministeries nu voor het zuiden hoopt te verzachten. Afgetreden. De regionale regering van Si cilië onder Mario Fasino heeft besloten haar ontslag in te dienen. De crisis die verband houdt met de verliezen van de christen-democraten bij de regionale verkiezingen van 13 juni, is veroorzaakt door het aftreden van twee christen-de- mocratische kabinetsleden (Van onze redactrice in Wenen) WENEN. Gedetailleerde informatie over het produktie-programma van de Sovjet-Unie verwacht men in het westen van de voormalige directeur-generaal van de Tsjechische Uranium-industrie Karl Bocek, die gisteren zoals gemeld in Neu renberg om politiek asiel heeft gevraagd. Geheime missie. De Braziliaanse minister van Buitenlandse Zaken Mario Gibson Barboza is in Lissabon aangekomen voor een geheime missie. Het Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft commentaar op deze missie geweigerd. De weg terug zit ik aan boord van een melkwagen met oplegger. Hij blijkt veel minder te moeten stoppen. De chauffeur reageert minder stroef dan zeer vele anderen als ik na een uurtje praten vraag hoe hij denkt dat de IRA het kan bolwerken. De News letter die hij bij zich heeft, schrijft dat ze gebrek aan ammunitie hebben. De Groene en Rode IRA zouden nu samen tegen de Britse troepen vechten. Bij een melkdepot aan een heuvel ik vermoed dat het bij Shankill Road was drinken we met z’n drieën, de chauffeur van de melkwagen, een oude man op pantoffels en ik een groot glas donker bier, eten gevulde broodjes die ik heb meegekregen en roken de laat ste sigaren die ik bij me heb De oude is niet de depothouder, maar een ma- gazijnknecht. Zijn zoon van 23, een huisschilder zit thans op het drijvende marinehotel in de haven van Belfast. De nu 41-jarige Bocek is vorige maand naar de Boonderepubliek gevlucht, rïadat hij in 1970 op de beschuldiging van sabotage, waarbij de samenwerking tus sen Tsjecho-SIowakije en de Sovjet-Unie in de kernindustrie in het geding was, enige tijd in de gevangenis heeft gezeten. Als aanhanger van de liberaliseringen onder Alexander Dubcek was Bocek al in 1969 als directeur van de uranium-industrie ontslagen. Overstromingen. De Middenamerikaanse republiek Costa Rica heeft te lijden van overstromingen die de ergste van deze eeuw worden genoemd. In de hoofdstad San José staat in enige wijken meer dan een meter water. Sigarettensmokkel. De Italiaanse kust wacht heeft na een achtervolging op 40 mijl van Capri een Panamees vaartuig aangehouden dat gebruikt werd voor het smokkelen van sigaretten. De opva renden bleken in motorboten te zijn verdwenen, na een deel van de lading overboord te hebben gezet. Ook met de andere landen van het Warschau-pact heeft de Sovjet-Unie der- gelijke contracten voor de leverantie van uranium: met Polen eveneens tot 2045, met Bulgarije tot 1985, met Hongarije tot 1973 en met de DDR tot 1999. Na Tsjecho-SIowakije is de DDR voor de Russen de belangrijkste uranium-leve- rancier. Dwars door de DDR loopt een uranium-lijn van 200 kilometer met als middelpunten Dresden, Karl Marxstad, Gera, en Erfurt, maar de Tsjechische ert sen zijn voor de nucleaire bewapening van de Sovjets absoluut onvervangbaar. Tot de invasie in 1968 door de troepen van het Warschau-pact is niet in de laatste plaats besloten uit angst dat het Tsjechi sche uranium door de liberalisering van Dubcek voor de Sovjet-Unie verloren zou gaan. Van al deze plannen en overwegin gen is de nu gevluchte Bocek nauwkeurig op de hoogte, hetgeen voor de Russen het verlies van kostbare strategische ge heimen betekent. rijkste uranium-producenten ter wereld, niet alleen vanwege de grote hoeveelheden die er worden gevonden, maar ook van wege het hoge gehalte aan zuiver metaal dat het erts bevat. Voor de Russische kern- indpstrie zijn deze bronnen van onschat bare waarde, aangezien uranium voor iedere vorm van kernsplitsing onmisbaar is. De belangrijkste mijnen in Tsjecho- SIowakije zijn in Jachymov ten noorden van Karlovy Vary gelegen. Sinds het eind van de oorlog zijn alle uraniummijnen in Tsjecho-SIowakije aan de Sovjet-Unie verpacht, welk contract pas in het jaar 2045 afloopt. De export van uranium bedraagt in kro nen berekend één kwart van de hele ex port van Tsjecho-SIowakije naar de Sovjet- Unie. De exportvoorwaarden zijn voor de Tsjechen uiterst onvoordelig maar zijn hun door de Russen onder dwang opgelegd. CALI, Colombia (EEF en Reuter) Tien mensen hebben donderdagochtend de dood gevonden bij een vliegtuigongeluk in Co lombia. Het verongelukte vliegtuig was een toestel van de Colombiaanse staatslucht vaartmaatschappij. Het was opgestegen van het vliegveld Palmaseca bij Cali voor een vlucht naar Ipiales. Kort na de start deed zich motorstoring voor en de piloot besloot terug te keren. Op enkele kilome ters van Cali stortte het vliegtuig neer. De enige overlevende is een kind van Vier jaar. - De federale commissie voor de burger rechten gaf gisteren een scherpe verkla ring uit, waarin Nixons beleid gezien werd als het ondermijnen van de pogin gen om de rassenscheiding op de openbare scholen op te heffen. De achtergrond van de controverse is uiteindelijk van zuiver partij-politieke aard. Het komt hierop neer dat president Nixon in de komende presidentsverkiezin gen de stemmen van het zuiden in de wacht hoopt te slepen, vooral nu de racistische gouverneur George Wallace gezegd heeft weer kandidaat te zullen staan voor het presidentschap. Het over- Het is bijna donker. Pete besluit naar het Zuidierse plaatsje Falee te rijden. We worden voor Armagh twee keer aangehouden door Britse para’s. Ik besluit alleen terug naar Belfast te gaan. De man van een tankstation zegt, dat je over een uur geen enkele brug meer overkomt. Het wordt te gevaar lijk. De drie rijden verder ik wacht op een lift bij het tankstation. De benzi- neman heeft van Marlow een brood gekocht. Hij zei hem, dat ik iets anders (waar de kwestie van een overplaatsings plan aanhangig was gemaakt) een „bus- plan” op te stellen. Het plan werd, nadat ook het Witte Huis zijn goedkeuring er aan had gehecht, ingediend bij de federale rechter in Austin. Maar de rechter beslis te dat het regeringsplan veel te ver ging, en dat het lokaal opgesteld minimumplan meer aan de eisen en verlangens van Austin voldeed. President Nixon kwam hierdoor voor een onaangenaam dilemma te staan, want moest hij van die beslissing tegen zijn eigen regeringsplan in hoger beroep gaan, of niet. Zou hij dat wel doen, dan zou hij zich daarmee de wraak van het hele zuiden op zijn hals halen (het zuiden dat hij al, zo lang hij in het Witte Huis zit, heeft geprobeerd te paaien). Zou hij het niet doen, dan stond de regering niet alleen voor schut, maar dan kon hem ook verweten worden dat hij het zo nauw niet nam met de uitspraak van het Hoogge rechtshof. Het standpunt van de president was een slag in het gezicht van talrijke lokale stadsbesturen die in samenwerking met de schoolbesturen zelf al geprobeerd hadden om plannen uit te werken die in overeen stemming zouden zijn met de uitspraak van het Hof. President Nixon ging echter nog een stap verder. Hij verklaarde dat de onder wijswet die op het ogenblik ter stemming in het Congres ligt, en waarin fondsen van de regering beschikbaar zouden wor den gesteld voor het transport van de leerlingen in het kader van de overplaat singen, gewijzigd zou worden en dat die clausule geschrapt zou worden. Dus ook geen regeringsgeld voor het vervoer van de leerlingen, zoals bevolen door het Hooggerechtshof. In vele liberale kringen was dit de druppel die de emmer deed overlopen, maar het valt te bezien in hoeverre zij Nixons nogal opportunistische taktiek de pas af kunnen snijden. die tot een vrijwel waterdichte samen werking onder de gemeenten heeft geleid. Maar als het om „vergoedingen” voor nieuwe banden of andere auto-onderdelen gaat, houden de gemeenten er verschillen de normen op na. Dat werkt de chaos in de hand en geeft de groep van driehon derd als ongunstig bekend staande trek kers steeds nieuwe mogelijkheden om met hun intimidatie door te gaan. Een oplossing zou zijn de trekvrijheid te beperken. Maar dan is het tegenargu ment dat de categorie waarom het hier gaat het juist van die vrijheid moet hebben. In werkelijkheid leeft zij van de ene dag in de andere met behulp van de Bijstandswet, waarbij niet te verwaarlo zen bedragen in het geding zijn. Een hoofdstuk apart is dan nog de huisvesting. Als er in een bepaalde ge meente weer eens een woonwagen of een caravan „verloren gaat”, is die gemeente verplicht een gezin nieuw onderdak te bezorgen, als er tenminste kinderen zijn. Dat gebeurt op menige plaats zo snel, dat de trekkers hun ogen soms zelf niet geloven. Ze gaan er „brood” in zien en het resultaat is dan ook dat het aantal bran den verveelvoudigd is en een opvallende reeks is gaan vormen in de rij van „rampen” die arme trekkers allemaal kunnen overkomen. De nieuwe bewindslieden van CRM kunnen geen haast genoeg maken met het opzetten van een regeling, die eens en voorgoed een eind maakt aan deze vor men van maatschappelijke vegetatie. Ze kunnen onderhand wel een ideeëncompe titie houden in de lange rij van gemeen ten, die nu zo langzamerhand wel weten wat er met doortrapt raffinement uit de bijstandsregelingen te slepen valt. Intus sen zou Binnenlandse Zaken maar niet te zwaar moeten tillen aan het belang van een bezuinigende personeelsstop voor die gemeenten, waar de bjstandsambtenaren zo overwerkt en gespannen zijn geraakt, dat ze haast voor smartegeld in aanmer king zouden moeten komen. (Van een speciale verslaggever) BELFAST „Belfast is best een aardige stad”, zei een Amerikaanse zakenman. „Als ze de mitrailleurs vervangen door sierdegens en de pantser wagens door schimmels, dan behoeven ze aan het decor weinig meer te doen”. Vierhonderdduizend mensen moeten echter leven in deze soort mu seumstad, verdeeld door historische grond, tegenstellingen en geweld. In een stad waar men gewend is geraakt aan bomaanslagen, brandende huizen, geweersalvo’s in het donker. Het aanhoudende patrouilleren van soldaten op gevechtwagens, het geweer in de aanslag, de blikken gericht naar de daken. „In het Marktdistrict brandt het weer”. Eén van de vrouwen, wach tend bij een bushalte aan Donegal! Square, raakt over haar zenuwen. Ze schreeuwt: „Mijn kinderen, waar zijn mijn kinderen?” Vrachtwagens vol huisraad rijden langs. Voor een stoplicht krijgt een van de auto’s panne. Een militaire jeep stopt: „Weg vrij. Er komt een colon ne.” Matrassen, kasten, dekens en de rest verhuizen naar de stoep. De wagen wordt weggeduwd, een zijstraat in. Een man van midden dertig probeert van plastic een tent over zijn spullen heen te spannen. Het motregent. De man heet Pete Marlow. Zijn huis en dat van zijn buren is bij de bestorming van de Inglis-Bakery in het Marktdis trict zwaar beschadigd. In plastic broodzakken met de merknaam „Mo ther’s Proud” heeft hij vijf witte bro den meegenomen die nog aan elkaar vastzitten. „Ik wacht op mijn neef”, zegt hij, „die heeft een truck”. Waar gaat de rit heen? „Over de grens natuurlijk. Het is al de derde keer dat mij dit overkomt. Eerst had den wij uit de Falls moeten vluchten, toen uit de Lower Falls, en nu, je kunt het zien. Mijn vrouw? Die moet wer ken, in een hotel. Onze drie kinderen heeft mijn neef de vorige week al naar familie in Ierland gebracht”. We spreken af dat ik meerijd als de truck komt. „Je hoeft niet op te laden als je geen zin hebt”, zegt Marlow. Een auto huren met stuur rechts is tenslot te ook geen pretje. Na vier uur leverde ik hem bij Victoria Station in, terug van een rit naar de luchthaven Alder- grove. Onderweg werd ik één keer gefouilleerd bij Crumlin Road. Er wer den huiszoekingen gehouden. Er zat een boobytrap van Geligniet aan een serie oliedrums gebonden. Een luitenant van de fuseliers reed me terug toen ik in gedachten aan het linkerportier wrik te om in te stappen. Twee ambulances gieren voorbij. Aan de overkant wordt óp een houten DE FEITEN zijn als volgt. In april besliste het Hooggerechtshof, zeer tot het ongenoegen van de regering, dat het over plaatsen van leerlingen (hier bekend met de term „bussen”) om de rassenscheiding op te heffen, in overeenstemming was met de al eerder door het Hof gedane uitspraken over de segragatie aan de scholen. Op grond van deze beslissing ging het ministerie van Onderwijs aan het werk, in samenwerking met het ministerie van Justitie om voor de stad Austin in Texas Naar de HMS Maidstone is namelijk een deel van de gevangengenomen IRA-mannen overgebracht. De oude man vindt het overdreven. Zijn zoon, zegt hij, heeft slechts zelden via familie in de republiek iets voor de IRA gedaan. Ze zullen hem wel vlug vrijla ten. Zeventig zijn er al vrij, zeg ik. De man haalt de schouders op Wat geheimzinnig laat hij een formulier zien, maar het is niets anders dan een bevestiging van de Noordierse commis sie voor Binnenlandse Zaken, die hij heeft verzocht zijn zoon te mogen opzoeken. Over Ulster, over Belfast ligt de doem van een niet overwonnen verle den, dat tot nu toe deze week 22 doden kostte. Een isolement van religieus fa natisme gecombineerd met de emoties van staminstincten maken Ulster naar buiten tot een tragischs bezienswaar digheid.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3