ARSENICUMSCHANDAAL IN WEST-DUITSLAND Kus voor Pompidou Ministerie is Eén speciaal verbaasd over Bewoners van Stetternich mistachterlicht studentenstop bang voor water en wind mag nu Draaiboek van een drama Turfschip Breda maakt financieel slagzij Dubieus vraaggesprek met Gunnar Jarring M verdubbeld Brand verwoest Al vier commissarissen vertrokken Bescherming Voetgangers verloor subsidie Sperwer-magazijn in Hoensbroek Kleuterschoolgeld zal niet worden zou pessimistisch zijn over situatie in Midden-Oosten AL DAT CHEMISCHE SPUL" „WE HEBBEN GEEN VERSTAND VAN Mossel” ih VRIJDAG 13 AUGUSTUS 197! 8 Zwemmen verboden Beroep Bij slecht zicht Paniek Strafvervolging Nieuwe borden Gasmaskers wmrnmrmmrmmmrmmnnm Gerustgesteld Schuldvraag ^"iiiuiinfi/ninnfff/inunnnmni Veilig Verkeer verbrak samenwerking 0 L v'3' (Van onze correspondent) NOG IS GEEN antwoord gegeven op de schuldvraag. De officier van Justitie heeft een strafvervolging ingesteld tegen de drie transportondernemers. Wat echter te zeg gen van de directie van de Verenigde Zink- fabrieken, die de 4000 ton giftige kalk ja renlang in de open lucht opgeslagen liet liggen? Vast staat in elk geval dat op korte ter mijn de wettelijke maatregelen om bodem-, lucht- en waterverontreiniging tegen te gaan in Duitsland drastisch moeten worden verbeterd. Daarmee is een begin gemaakt. Het mag niet meer gebeuren dat Hans- Joseph, Erika en Ludwig samen met dui zenden medemensen op het randje van de dood balanceren. een beroep doen en vertrouwen op hun goede wil. DE POLITIE kreeg opdracht nit te zoe ken waar de arsenicumkalk terecht geko men was. Omdat de zes chauffeurs zich niet in strafrechterlijke zin aan een mis drijf hadden schuldig gemaakt konden ze niet aangehouden worden. De politie moest DEN HAAG. Het ministerie van On derwijs en Wetenschappen heeft met ver bazing kennis genomen van een besluit van het dagelijks bestuur van de rijksuni versiteit in Utrecht een studentenstop in te stellen voor de studierichtingen peda gogiek en andragogiek. De beslissing is in strijd met de wet en er is Den Haag ook geen toestemming voor gevraagd. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG. Het kleuterschoolgeld wordt niet verdubbeld. Minister Van Veen van Onderwijs heeft dat bjj zijn collega Nelissen van Financiën gedaan weten te krjjgen. schone huiskamers kan binnenjagen. Erika Ludwig heeft haar twee kinderen uitdruk kelijk verboden ook maar in de buurt van de stortplaats te komen. Maar kinderen zijn nieuwsgierig. On danks de strenge politiebewaking weten ze vanuit een aangrenzend bosje de stort plaats binnen te komen. Een opgewonden ingenieur Frinken jaagt hen met over slaande stem weg. De kinderen blijven te rugkomen. Ze zijn gefascineerd door de politie-auto’s die schots en scheef voor de ingang van de stortplaats staan. Ze worden onrustig door de angst van hun ouders. Ze mogen niet meer zwemmen in het riviertje dat tussen de stortplaats en het atoomonderzoekings- centrum stroomt. Het water kan vergiftigd zijn. Wat een gemeentelijk verbod niet kan bewerken, komt zonder meer voor elkaar door de angst. Er wordt niet meer gezwom men. SCHRÖDER STELT de bevolking gerust. Er is nog geen spoor van arsenicum in het drinkwater gevonden. Alleen in het grondwater is een kleine hoeveelheid aangetroffen. DE KRITIEK, ook op de overheid, groeit met de dag. Een eerste reconstructie van de gebeurtenissen toont op ontstellende wijze aan hoe lichtvaardig met het leven van duizenden mensen is omgesprongen. OP 19 juli ontdekte personeel van de Zink- fabriek dat de zes chauffeurs het giftige afval illegaal stortten. Ze zwegen. In de TH van Aken worden sinds 29 juli overuren gemaakt om de ontelbare water monsters die uit tientallen bronnen wor den genomen en de bodemmonsters van 27 stortplaatsen te onderzoeken. Het appa raat is op gang gekomen. Schrijnend dui delijk is dat de ambtelijke machine hoog nodig moest worden gesmeerd. Op het mi nisterie van Binnenlandse Zaken van Nord- rheinland-Westfalen in Düsseldorf worden dan ook maatregelen besproken die een herhaling van het haperen van de machine moeten voorkomen. President Pompidou brengt zijn va kantie door in Fott de Bregancon. Een jonge supporter veraangenaamt die vakantie op indringende manier. Op 30 september zal de Bredase ge meenteraad tijdens een extra vergadering beslissen over de toekomst van ..Het Turf schip”. De raad heeft bezwaren tegen het Er worden in ons land enkele verkeers borden veranderd en één nieuw ingevoerd. Het gaat om wijziging van borden, welke wegen aangeven, die gesloten zijn voor vrachtauto’s en motorvoertuigen die niet sneller kunnen of mogen rijden dan twin tig kilometer per uur, en de aanduiding van een voetgangers-oversteekplaats. Nieuw is een bord, dat een voetgangers tunnel of voetgangersbrug aangeeft en dat reeds op enkele plaatsen geplaatst is. (Van onze speciale verslaggever) STETTERNICH. Het draaiboek van het arsenicumdrama, dat nog Juist geen dodeljjk drama is geworden: In Nievenheim ligt 4000 ton kalk met tien percent arsenicum opgeslagen. In mei krijgt een transportonderneming uit Osnabrück opdracht het spul veilig op te bergen in een verlaten mijngang. 1 juli beginnen zes chauffeurs met het storten van de afval op 16 stortplaatsen. 19 juli ontdekken twee werknemers van de zinkfabriek het illegale storten in Stet ternich. 9 28 juli krijgt een journalist van de Düs- seldorfer Nachrichten een tip. Hij licht de autoriteiten in. dreigt. Je staat er niet bij stil dat zoiets pal naast je deur kan gebeuren.” «nu. «MM» HOENSBROEK Een felle brand heeft donderdag de regionale magazijnen van het levensmiddelenbedrijf De Sperwer in de as gelegd. Grote voorraden artikelen gingen verloren. De brandweer kon weinig uit richten en moest zich beperken tot het brandvrij houden van het kantoorgebouw, waarin zich ondermeer een computer be vindt. HANS-JOSEPH veegt met een niet ge heel schone zakdoek zijn voorhoofd af. „Tien jaar lang hebben we gevochten tegen de vuilstortplaats, zonder resultaat. We hebben brieven geschreven naar Kathe Strobel, de minister van Gezondheid. We kregen niet eens antwoord. Tien jaar heb ben we in stank en rook gewoond en nu dit. Als ik er aan denk dat ik door die kalk gelopen heb. Ik dacht dat het gewoon rommel uit gesloopte huizen was. Weet ik veel.” De paniek in Stetternich was algemeen om kwart voor zeven die 29ste juli. De be woners vergeten die dag hun hele leven niet. Ze zijn bang, bang voor de dood. Bang voor het water dat uit hun glimmend ge poetste kranen komt. Bang voor de wind die het gevaarlijke spul door de kieren hun EN INEENS is er de paniek. Vlak bij hun huisdeur ligt een hoeveelheid vergif, ge noeg om een groot deel van de mensheid uit te roeien. Dat zei de televisie. Iedereen herinnert zich opeens de kalkbrei op de stortplaats. De mensen groepen samen op straat. Voor het huis van Hans-Joseph, de buurman van de vuilstort, bespreken ze de situatie. „Ik heb veertien dagen lang de vracht wagens langs zien rijden”, herinnert de spoorwegbeambte zich, „soms wel drie keer op één dag kwamen dezelfde wagens voorbij”. De zware laadbakken passeer den op nauwelijks 20 cm de pas geverfde voorgevel van het vriendelijke huisje van Hans-Joseph. Met grommende motoren na men de wagens de kleine helling vanuit het dorp naar de ingang van de stortplaats. „De bewoners rond de vuilnishoop dur ven geen groente meer uit eigen tuin te eten. We weten immers niet of de wind geen arsenicumpoeder heeft uitgestrooid. Ik wil u eerlijk vertellen dat ik die woens dagavond in juli pas na lang aarzelen wa ter heb durven drinken. We wisten immers niet waar we aan toe waren. De water bronnen liggen dicht bij de stortplaats. We hebben er over gedacht een actiecomité in het leven te roepen. Ik ben naar het ge meentehuis gegaan om burgemeester Schmidt te spreken. Maar die was met va kantie.” „Wat moesten we doen. We hebben geen verstand van al dat chemisch spul. Elke dag lees je over vergif dat in de Rijn wordt gevonden en over de ondergang die ons be- Vorig jaar had het centrum een tekort van een miljoen gulden. De verwachting is, dat dit tekort in 1971 zal oplopen tot 1.2 miljoen gulden, waarvan acht ton rente en aflossing. Er zijn steden in Nederland, o.a. Rotterdam, waar die ren te- en aflossingsbedragen uit de exploita tie zijn afgesplitst. Het nadelig verschil beschouwt men dan als investering in „stadspromotie”. Het is de vraag of Breda Dit heeft tot gevolg gehad dat de vo rige minister van Verkeer en Waterstaat besloot, de vereniging voor 1972 geen sub sidie meer toe te kennen, omdat beide or ganisaties niet tot een harmonieuze en doelmatige samenwerking hebben kunnen komen. Volgens het NVBV jaarverslag is de samenwerking viermaal eenzijdig door Veilig Verkeer Nederland verbroken. Door het ontvallen van de rijkssubsidie wordt aan de belangen en de veiligheid van de meest kwetsbare verkeersdeelne mers, de voetgangers, een zware slag toe gebracht, aldus het hoofdbestuur. Er is geen andere vereniging, die daad werkelijk voor de voetganger in de bres staat. Het hoofdbestuur hoopt dat de nieu we regering weer subsidie zal verlenen. (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM. De Zweedse ambas sadeur in Moskou Gunnar Jarring ont kende gisteren een vraaggesprek te heb ben gehad met een Israëlische persverte genwoordiger, wiens artikel het nodige op zien heeft gebaard. Volgens een artikel in het Israëlische blad „Haritz” zou Jarring Oe Thant’s speciale bemiddelaar in het Midden-Oosten, zich uitermate pessimis tisch hebben uitgelaten over de mogelijk heid een vreedzame oplossing te vinden voor het Midden-Oosten-conflict. DE 800 MENSEN uit Stetternich, die in het atoomonderzoekingscentrum van Jülich werken, bespreken of ze geen maatregelen kunnen nemen. Waarom kan Stetternich de gemeente Jülich, die de stortplaats heeft gehuurd, niet verbieden nog langer te stor ten. Ze bespreken de schuldvraag en de onbegrijpelijke voorgeschiedenis van het arsenicumschandaal. Dezelfde vragen worden gesteld in het raadhuis van Jülich. Stadtdirektor Schro der verklaart telkens weer opnieuw voor de camera’s van Duitse, Belgische, Neder landse en zelfs Amerikaanse televisiesta tions dat zoiets nooit meer gebeuren mag en dat het een grof schandaal is. De angst onder de mensen blijft echter bestaan. Vijftig milligram arsenicum in een liter water is dodelijk. Er ligt op het stort 50 ton. In de late namiddag van 27 juli kreeg een journalist van de „Düsseldorfer Nach- tofr eenzelfde gedragslijn bereid zal zijn. DEN HAAG Het gebruik van een felle rode lamp als mistachterlicht op auto’s is door wijziging van het Reglement Ver keersregels en verkeerstekens en van het Wegens verkeersreglement, thans wettelljk geregeld. Een dergelijk mistachterlicht mag slechts branden buiten de bebouwde kom en uitsluitend bjj dichte mist, sneeuwval om andere atmosferische omstandigheden, die het zicht beperken tot minder dan vjjftig meter. Wat te zeggen van de beheerders van de stortplaatsen die toestemming gaven om de kalk te storten? Wat te zeggen van autoriteiten die geen deugdelijke controle uitoefenden? Wat te zeggen van de twee werknemers die het bedrog ontdekten maar tien dagen zwegen? Wat te zeggen van de zes chauffeurs die lichtzinnig hun wagens leeggooiden waar dat het beste uitkwam en wat te zeggen van de tran sportondernemers, die op de hoogte waren van de giftigheid van het afval, maar toch verklaarden naar eer en geweten gehan deld te hebben? Er wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Een werkgroep onder leiding van minis ter Nelissen had tijdens de kabinetsfor matie bij de bezuinigingsplannen aan in formateur prof. Steenkamp ook het voor stel gedaan de kleuterschoolgelden te ver dubbelen. Dat zou een extra opbrengst van 22 miljoen hebben opgeleverd. Minister Van Veen is voorstander van een kleuterschoolgeld dat gebaseerd is op het inkomen van de ouders. Als er geen hevige regenval komt, kan het dorp en de nabijgelegen stad Jülich ontsnappen aan een catastrofe met dode lijke afloop. De weergoden zijn gunstig geweest. Vrachtwagen na vrachtwagen ver laat het dorp op terugweg naar Nieven heim, maar de 4.000 ton arsenicumkalk op nieuw wordt opgeslagen. De hele vuilnis belt wordt systematisch uitgebaggerd. De bestuurders van de graafmachines dragen gasmaskers. De dodelijke lading in de bakken van de vrachtwagens wordt echter niet afgedekt. De auto’s rijden vlak langs de huizen de lange weg terug naar Nievenheim. Van 16 stortplaatsen wordt giftige kalk in een jachtig tempo terugge bracht naar de opslagplaats van de Ver enigde Zinkfabrieken. Er ontstaan files. Donderdag stonden de wagens in rijen te wachten voor de zinkmijn. In Düsseldorf, hoofdstad van Nordrheinland-Westfalen wordt de balans opgemaakt. Speciale com missies houden zich bezig met de schuld vraag. richten” een tip. Hij waarschuwde het Ge- werbeaufsichtamt, het instituut dat hin derwetvergunningen afgeeft en toezicht houdt op naleving van de hinderwetbepa- lingen, in München-Gladbach. De chef van het instituut, ir. Hans-Josef Treitz, pro beerde zonder succes de regering van de deelstaat, de officier van justitie en de po litie te overtuigen van de noodzaak maat regelen te nemen. De recherche liet weten dat het storten van giftig afval niet onder haar competentie viel, maar dat het „Ge- werbeaufsichtamt” daar zelf verantwoor delijk voor is. Intugsen zorgde Hans-Jo- achim Helmstedt, een medewerker van Treitz, ervoor dat de stortplaats in Stetter nich door twee beambten werd bewaakt. Opnieuw probeerde Treitz op 29 juli minister van Binnenlandse Zaken Weyer telefonisch te bereiken. Op advies van het ministerie stuurde hij ’s middags een ijl bode naar het ministerie. Minister Weyer wist nog steeds van niets in zijn woonhuis in Haagen. De bode kwam aan een gesloten deur bij het ministerie. De kantooruren waren voorbij, verklaarde de staatssecre taris van de minister. Pas toen het de bode lukte de minster zelf te bereiken, pas toen trad het overheidsapparaat in werking. heeft de gemeenteraad recht op een aantal commissariszetels. Tot nu toe hebben de fractievoorzitter van de K.V.P. en V.V.D. hun commissariaat ter beschikking ge steld. Het zijn de heren A. van Loon en ihr. R. Sandberg. Zij werden gevolgd door ABN-directeur mr. J. van Rijckevorsel. Momenteel hebben in de raad van com missarissen nog zitting loco-burgemeester H. Broeders als president commissaris, wethouder F. Melzer als gedelegeerd com missaris. het protestants-christelijk ge meenteraadslid A. Kroon en mr. J. Steinz, directeur bij Breda Bier (Allied Brewe ries) Binnenkort komt het tweede ambtena renrapport van de gemeente gereed waar in adviezen gegeven zullen worden over de toekomstige bestemming en de moge lijkheden voor een betere exploitatie van het gebouw Verwacht wordt dat het rap port half september openbaar gemaakt zal worden. Oorzaak daarvan, volgens het Haritz- artikel, zou volgens Jarring de grote mate van wantrouwen zijn tussen Israel en de Arabische Staten. Een commentaar op het bezoek van de Amerikaanse vice-minister van Buiten landse Zaken Joseph Sisco aan Israel zou Jarring volgens het blad ook hebben ge geven. Dat Sisco’s bezoek niets opleverde, is inmiddels overduidelijk, maar volgens „Haritz” was Gunnar Jarring hierover he lemaal niet verwonderd. „Ik ben ervan overtuigd dat Egypte de vrede wenst, maar ze willen ook hun land terughebben en dat is het grote struikelblok, zou Jarring hebben gezegd. In internationale perskringen wordt da nig getwijfeld aan de echtheid van dit vraaggesprek. Ambassadeur Gunnar Jar ring heeft door de jaren heen de bijnaam „de mossel” gekregen en tot dusverre is niemand erin geslaagd hem iets meer te ontlokken dan een „geen commentaar”. Aan een opmerking over de kwaliteit van het weer, doorgaans wél gemaakt, werden dan meteen weer verkeerde con clusies verbonden. Jarring zelf verklaar de gisteren dat een Israëlische Deens- sprekende heer hem had gevraagd een paar foto’s te mogen nemen van zijn zo merhuis. maar dat in verband daarmee ze ker geen diepgaand gesprek over het Mid- den-Oosten-vraagstuk werd gevoerd. Der gelijke gesprekken leveren alleen maar moeilijkheden op voor mijn bezigheid in het Midden-Oosten, zei Jarring. Tevens wees hij erop geen kandidaat te zijn voor de opvolging van de secretaris generaal der Verenigde Naties, Oe Thant. Gunnar Jarring vertrekt 15 augustus weer naar Moskou. Evenals in Duitsland zal in ons land slechts één rood mistachterlicht zijn toe- gestaan. Wanneer over het mistachterlicht internationaal overleg wordt gepleegd zal van Nederlandse kant de voorkeur voor twee rode mistachterlampen worden uit gesproken. Het is trouwens niet te verwachten dat deze zal worden verleend. Hoewel het mi nisterie de zaak eerst nog nader wil be studeren, is te voorzien dat minister De Brauw de universiteit zal aanbevelen van de studentenstop af te zien. Een soort gelijke stap heeft de minister genomen na dat de rijksuniversiteit in Leiden een studentenstop invoerde voor de studie richting psychologie. BREDA. Drs. A. Stuurman, directeur van „De Faam” te Breda, heeft ontslag genomen als gedelegeerd commissaris van het financieel moeilijkheden verkeren de congres- en tentoonstellingscentrum „Het Turfschip” te Breda. Drs. Stuurman is de vierde commissaris in drie maanden tijd die „Het Turfschip” verlaten heeft. (Van onze speciale verslaggever) STETTERNICH Hans-Joseph is bang. De 57-jarige voormalige spoor wegbeambte is één van de 1.500 inwoners van het kleine dorpje Stetter nich, die plotseling in de wereldbelangstelling zijn gekomen. Tien jaar lang heeft hij samen met zijn buurman en met burgemeester Schmidt een ver geefse strijd gestreden tegen de stinkende vuilnisbelt, pal naast zijn deur. In zijn kleine keurig verzorgde achtertuin heeft Hans-Joseph jarenlang een dagelijkse strijd geleverd tegen de vele ratten die vanaf de vuilnisbelt zijn prei- en koolplanten belaagden. Een maand geleden strooide hij nog zwaar vergif. Nu zijn er geen ratten meer. Vijftig ton arsenicum hebben voor een massale vernietiging van de grauwe beesten gezorgd. „Dat is het enige voordeel dat w(j aan het arsenicumschandaal hebben overgehouden” merkt de spoorwegbeambte cynisch op. Hjj vindt zijn opmerking zelf erg geslaagd en wacht duidelijk op mijn reactie. Met de hark over zjjn schouder vertelt hij over de paniek die onder de 1500 inwoners is uit gebroken. Als gewoonlijk keken de mensen op een avond in juli naar het regionale t.v.-pro- gramma „Hier und Heute”. Voornaamste nieuws: de vuilnisbelt, nog geen 100 meter van hun huizen verwijderd, is ille gaal 500 ton kalk, vermengd met tien per cent arsenicum gestort. De dood ligt op de loer. Vele weken lang al zijn de huisvrou wen en kinderen van Stetternich nietsver moedend de stortplaats opgelopen om hun lege flessen, afwasmiddel en tulnvuil kwijt te raken. Kinderen hebben gespeeld in de diepe kuil waarvan de steile wand een witte glans heeft. Ze hebben er gespeeld met de dood. 30 juli ontdekt de politie nog drie ille gale stortplaatsen. 1 augustus vluchten dagjesmensen weg bij het Fühlingermeer bij Keulen dat be smet kan zijn. 2 augustus wordt begonnen met het af graven van de vier stortplaatsen. 3 augustus worden nieuwe illegale stort plaatsen ontdekt 4 augustus verhoort de politie opnieuw de zes chauffeurs en ontdekt in totaal 27 mogelijk besmette stortplaatsen. 1 augustus dient de officier van justitie een aanklacht in tegen drie transporton dernemers. In Düsseldorf wordt gewerkt aan een reconstructie en in Bonn aan een nieuwe wet op de bodemverontreiniging. 29 juli wordt de Stadsdirektor van Jülich gewaarschuwd, ’s Middags pas wordt de minister van Binnenlandse Zaken inge licht. De vuilnisbelt in Jülich wordt be waakt. oplopende verliessaldo. In juni nog vroe gen B. en W. de raad een bedrag van 472.500 beschikbaar te stellen om „Het Turfschip” tot oktober draaiend (open) te kunnen houden. De raad besloot toen ook niet te voorzien in de vacatures van de twee raadsleden-commissarissen, omdat zij eerst de zekerheid wilde hebben dat er een meer verantwoorde structuur en ex- ploitatieopzet van „Het Turfschip” zou komen. Drs. Stuurman heeft bedankt, omdat hij het niet eens is met het beleid, dat de vier nog overgebleven commissarissen denken te voeren met betrekking tot de drie hoofdige directie van „Het Turfschip”. Dit beleid volgt in grote lijnen het gemeentelijk rapport, dat in juni werd vrijgegeven en waarin werd geadviseerd adjunct-directrice mej. C. Thijssen te ontslaan. De verhouding tussen directeur L. van Male en financieel adjunctdirecteur Th. Engelkamp werden in dat rapport als mogelijk te herstellen afgeschilderd. De drie directieleden verklaarden eind vorig jaar schriftelijk aan de raad van commis sarissen dat zij niet langer konden eamen werken. Omdat de gemeente Breda de grootste aandeelhouder in Het Turschif n.v. is, DEN HAAG De Nederlandse Ver eniging Bescherming Voetgangers zegt in haar jaarverslag over 1970 het te betreu ren, dat de samenwerking met Veilig Ver keer Nederland opnieuw eenzijdig door de voorzitter van Veilig Verkeer Nederland is verbroken. -r-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9