BLOEMENGEUREN ALS LEERMIDDEL it Belangwekkend experiment in blindenschool van München o O ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1971 Erbij S- -> ft in ï- Onderwijzer Rudolph Braun helpt de handen der blinde leerlingen bij het determineren der kingsize-bloemmodellen na de „ruikles” in de schooltuin. LICHAMELIJK gehandicapten telden vroeger niet mee. Wie een hand, een oog of een ander zin tuig miste en daardoor op school niet goed kon meekomen die werd als kind eigenlijk al afgeschreven voor de maatschap pij. Zo’n kind begon zijn leven dus met een dubbele achterstand die bijna nooit meer in te halen was. Als „onvolwaardige” kreeg hij later zelden of nooit een baan met promotiekansen, omdat de „patroons” zulke werknemers niet lustten. Voor hen werd hooguit „passende arbeid” ge schapen, in de vorm van manden vlechten of borstels binden. Een heel leven lang meestal Alle begin is moeilijk. De jongste leerlingen krijgen daarom aanvankelijk alleen sterkgeurende bloe men te ruiken zoals (foto) een perk met rozemarijn. Margrieten geuren niet sterk. Maar de zevenjarige Petra Oyda kan, door voorzichtig „navoelen” van de typische bloemvorm, ze toch feil loos benoemen. F// BF Bfiï a. i -S'ï’ A-j *- - ‘O - -v AA> tot ’t HERMAN CROESEN scholen voor blinden of slechthoren den. Doel van dat onderwijs is in de eerste plaats, de eventuele „sluime rende” talenten en natuurlijke be gaafdheden van de leerlingen te ont dekken en te ontwikkelen, opdat zij zich later als mens èn als „nuttig lid van de maatschappij” opti maal ontplooien kunnen. chaamsgebrek om over hun handi cap „heen te groeien”. iad de de per di- 11 het een oor ni- dat er- cen pij /an •an lid, (ld, nd. re- io- ;en iek an nd len >r- ?e- -k. 10- een der 'an aat 10- :h» (ti jen :en de lar •an en nd en en be- A en- ing left or- id is t. sn in g- i- n. 1- 3- el -k er i- ■n onder deskun- ontwikkelde tot een met wiens een ijzeren een delen en andere speciale voorzienin gen, plus een grote hoeveelheid tact en begrip aan de zijde van de leer krachten. Maar bij dit alles is er al thans één lichtpuntje: het unieke (en nooit geheel verklaarde) vermogen van vrijwel alle mensen met een li- DIE TIJD is gelukkig definitief voorbij. Vandaag de dag krijgt elk individu in principe gelijke kansen en dat geldt ook voor de gehandicap ten. Voor hen is er aangepast onder wijs in speciale instituten zoals de ankeren”. Enkele dagen later volgt dan, in de schoollokalen, de proef op de som. Flesje met extracten van rozenolie of andere bloemen worden van bank tot bank doorgegeven en na dit „examen” moeten de kinde ren dan een voor een de leraar toe fluisteren, bij welke bloem deze geur hoort. GELIJKTIJDIG circuleren door de klas plastic modellen van de bloe men in kwestie, de vele malen ver groot en geheel uitneembaar zijn. Dankzij hun meestal reeds zeer fijn ontwikkelde tastzin kunnen de leer lingen dan precies navoelen, hoeveel bloembladeren en stuifmeeldraden de bloem bezit, hoe die gegroepeerd zijn en wat hun karakteristieke vor men zijn. Die plastic bloemen zijn zo fijn gemodelleerd dat de kinde ren zelfs de structuur van de blad- nerven met de vingertoppen kunnen volgen. NATUURLIJK is dergelijk specia listisch onderwijs veel kostbaarder dan schoolonderricht voor normale kinderen, maar de baten zijn tweëer- lei. Ten eerste voor de gehandicap te zelf, die aldus zijn „gebrek” kan compenseren en zich een zelfstandig onafhankelijk bestaan kan scheppen. En ten tweede ook voor de maat schappij „an sich”, die het zich in deze tijd van schaarste aan werk krachten zeker niet kan permitteren, een potentiële arbeidsreserve als die der gehandicapten ongebruikt te la ten. VAST STAAT in elk geval, dat de „reuklessen” ook voor de psycholo gie van het blinde kind van grote waarde zijn. Zij krijgen er meer zelfrespect door, zoals onder meer blijkt uit de trots waarmee zij be zoekers (experts in blindenonderwijs uit vele Europese landen) in hun schoolse bloementuin rondleiden. IEDEREEN HEEFT daar in de eigen omgeving wel eens voorbeel den van gezien of gehoord. Een kind dat beide armen mist en zichzelf HET EXPERIMENT is nu ruim twee jaar aan de gang. De beste re sultaten worden verkregen met blin de meisjes, waarschijnlijk omdat die van nature meer „bloem-minded” zijn dan jongens in hun lagere- schooljaren. Maar in feite zijn alle leerlingen hevig geïnteresseerd, al komen enkelen dan ook niet verder dan het herkennen van ver uit elkaar liggende bloemgeuren zoals bijvoor beeld van anjers en hyacinthen. Sommige kinderen kunnen evenwel ook zwakke en weinig contrasteren de geuren als die van diverse tuin kruiden foutloos benoemen, maar de kroon spant een blind meisje van elf jaar, dat zelfs moeiteloos de geuren van vier verschillende soorten rozen uit elkaar houdt. „Een natuurtalent” zegt het schoolhoofd, die voor haar al een gouden toekomst ziet als geu- renmengster voor een grote parfum- fabriek of in de essence-industrie, die beide om dergelijke „fijne neu zen” zitten te springen. spelenderwijs (maar dige leiding) ontwikkelde tot vaardig reclame-tekenaar de voeten. De doofstomme passie voor rekenen en wilskracht geleid hebben bliksemcarrière in de wiskunde en de computer-wetenschap. En de blin de jongeman die na jarenlang inten sief oefenen een „vingertoppenge voel” ontwikkelde dat hem in staat stelt als radio- en tv-monteur een dikke boterham te verdienen. De„Landesblindenschule” in Mün- chen-Nymphenburg, een lagere school voor blinden en slechtzienden die onder hoede staat van de Beierse regering, werkt ook volgens deze lijnen. Ervan uitgaande dat het ge mis van één zintuig in dit geval dus het gezichtsvermogen meest al de andere zintuigen scherpt en stimuleert, heeft men daar voor het onderricht in de natuurlijke historie een aantal proef tuintjes aangelegd in strikt gescheiden perken al lerlei soorten bloemen gekweekt worden. Als de bloemen in bloei zijn, krijgen de leerlingen in kleine groepjes bij toerbeurt in elk perk „ruikles”. Hun wordt ingeprent, de specifieke bloemgeuren diep op te snuiven en in hun geheugen te „ver- EENVOUDIG IS dit onderwijs aan gehandicapten overigens niet. Het kent vele voetangels en klemmen waarmee het gewone onderwijs nooit te maken krijgt. Het vereist boven dien een groot aantal dure hulpmid- - W «i A -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15