BEGRAFENIS JONGSTE BRANDWEERMAN Gewestelijk Arbeidsbureau moet zich vernieuwen Zeeuwse visserij bedreigd Aantal doden door vuilstorting in zee Marbon-brand nu negen DER TRADITIE GETROUW Huis in brand: gezin springt uit raam Folklore-pop WEER VEEL DODEN IN WEEKEINDVERKEER Amsterdam plakt duiven vast Eii)©öfe(nn) gestolen rr- iR z t Raad voor de Arbeidsmarkt: Dode paling in Westerschelde betogers in arrest Minister Drees wil 2 Grootvader met drie kleinkinderen hoofdredacteur Jongelui in Meppel slaags met Ambonnezen tariefsverhoging voor Zeeuwse veren In Spanje weer Nederlandse in auto tegen trein DALE CARNEGIE CURSUS Alosery-Instituut NU IN HAARLEM Voorlichting 19 augustus gevlucht NIW heeft nieuwe B anko vervaller Kluis opengebrand: buit 6000 gulden 2 RART TIME MAANDAG 16 AUGUSTUS 1971 M Inl. D. M. SCHOEN, tel. 023 - 377924 11 Sophia-vereniging protesteert: 1 rij ee m< Pi nu de SCHADEVERZEKERINGEN: <1 ADVERTENTIE (Van onze correspondent) he r HELVETIA ONGEVALLEN WVt gistreren, maar de vraag moeten vergro ten. h< m vi in DELFT. Door nog onbekende oorzaak is zaterdag een woning in Delft geheel uit gebrand. De bewoonster van het pand en haar twee kinderen stelden zich met een sprong uit een raam in veiligheid. Zjj zijn door de gemeentelijke sociale dienst voor lopig in een hotel ondergebracht. AMSTERDAM. De 24-jarige Marbon- employé Hendrikus Brood uit Amsterdam is in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Wilhelmina Gasthuis aan zijn verwon dingen overleden. Hij is het negende slacht offer van de explosie, begin vorige week, bij het chemische bedrijf Marbon in het westelyk havengebied in Amsterdam. AMSTERDAM. De Sophia-vereniging tot bescherming van dieren heeft het gemeentebestuur van Amsterdam een telegram gestuurd, waarin wordt geprotes teerd tegen de dierenmishandeling op het dak van het Paleis op de Dam. Het dak is volgens de vereniging sinds kort ingesmeerd met een afwerende stof ter voorkoming van duivenoverlast. De duiven komen in de substantie vast te zitten en raken in nood, aldus Sophia. De vereniging verzoekt het gemeentebestuur dringend andere maatregelen ter bestrijding van duivenoverlast te nemen. De verontrusting van de Sophia-vereniging neemt, volgens het telegram, nog toe, doordat haar bekend is, dat diverse bedrijven en instellingen in de hoofdstad voornemens zjjn de gewraakte vorm van bescherming tegen duivenoverlast eveneens toe te passen. GEFFEN. Op een onbeveiligde spoor wegovergang bij Geffen (N.Br.) is zater dagmiddag een personenauto tegen een trein gebotst. In de auto zaten een groot vader en drie kleinkinderen. Eén van de kinderen, de 3-jarige Johanna van der Doelen, was op slag dood. De andere twee kinderen werden ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. Ook de groot vader, de 69-jarige C.P. van der Doelen, liep ernstig letsel op. STEENDEREN. In Steenderen is za terdagavond een auto frontaal op een te genligger gebotst. De bestuurder, de 33- jarige fotograaf E. W. Huisman uit En schede werd dodelijk gewond. Hij moest uitwijken voor een man die met zijn fiets plotseling de weg overstak. RAALTE. In Raalte is in de nacht van za terdag op zondag een auto tegen een boom gereden. De bestuurder, de 25-ja- NIJEVEEN. Ook de 23-jarige M. Snijder uit Steenwijkerwold is in de nacht van zaterdag op zondag in Nijeveen met een auto tegen een boom gereden. Hij was op slag dood. Wat de taken betreft denkt de raad voor de arbeidsmarkt aan een actief werkzaam zijn van het Gewestelijke Arbeidsbureau op het gebied van de zogenoemde part-ti- me-arbeid. Het zal niet passief aanvragen om krachten voor die arbeid moeten re- RIJNSBURG. De 18-jarige meubelmaker A. T. van Egmond uit Valkenburg (ZH) is zaterdagavond met zijn scooter uit een bocht gevlogen en tegen een licht mast gebotst. Korte tijd later is hij over leden. rige G. W. Willemsen uit Raalte, was op slag dood. In de St. Willibrorduskerk in de Utrechtse binnenstad zijn zondagmorgen de eerste missen opgedragen door pater drs. Winand Kotte uit Wijk bjj Duurstede voor een groep, als behoudend te omschrjjven rooms-katholieken, die zich hebben verenigd in de St. Willibrordusstichting. Eén van de kerkgangers was ex-minister Luns. Hij verklaarde na afloop naar Utrecht te zijn gekomen omdat hij achter de traditio nele kerk van Rome staat. „Daar heb ik nooit een geheim van gemaakt, zoals u weet”, zei hjj. Mr. Luns heeft ook financieel bijgedragen aan de Willibrordusstich ting. Deze stichting is precies één jaar geleden begonnen met een actie om de leegstaande Willibrorduskerk te kunnen gebruiken voor de traditionele diensten. De datum 15 algustus is gekozen, omdat de katholieke kerk op die datum Maria ten Hemelopneming viert. wi eei 5' ra: vo ge lin is va ha zoi be be lut wc de sti m< he he zij WE ter arl ge va sc he la bi ki v< h< tei „d va m< pe vo be tie va on in W( zv va en dr aa p g n si 11 V n; ei w V h f s d Het zal werkzaam kunnen zijn op het gebied van de interne bedrijfsadvisering, bij regulering van de arbeidsmarkt, zich vroegtijdig moeten bemoeien met een be geleiden van collectieve ontslagen, scho lingsactiviteiten moeten stimuleren in het bijzonder van ouderen en van degenen wier arbeidsplaats wordt bedreigd of is weggevallen. Wat de uitvoering van de taken van het Gewestel. Arbeidsbur.-nieuwe stijl betreft, ZWOLLE. Na ruim tweeënhalve maand bewusteloos te zijn geweest is de 27- jarige M. Westra uit Espel in een zie kenhuis in Zwolle overleden. Hij liep 25 mei ernstig hersenletsel op toen hij met zijn bromfiets viel over een voetbal, waarmee jongens op de rijweg aan het spelen waren. AMSTERDAM. Met ingang van 16 september is tot hoofdredacteur van het Nieuw Israëlitisch Weekblad benoemd de heer M. Kopuit in Amsterdam. De 41-jarige heer Kopuit is onder meer auteur van het boek De joden in Nederland. Hij is thans hoofdredacteur van Hakehilla, het maand blad voor de joodse gemeente in Amster dam. De raad voor de arbeidsmarkt is verder onder meer van oordeel dat in het streven naar een actief, modem arbeidsmarktbe leid, het Gewestelijke Arbeidsbureau in deze functie de belamgrijkste exponent is in de uitvoering van dit beleid. Daarom zullen op korte termijn maatregelen moe ten worden genomen die kunnen leiden tot transformatie van het huidige arbeids- cnetrum tot een modern, effectief arbeids- marktinformatiecentrum. UTRECHT. De 3-jarige Willem Alexander Landzaat is zaterdagmiddag om het le ven gekomen. Zijn 5-jarig broertje Free- rik werd ernstig gewond. De jongetjes waren uit de auto van hun vader ge stapt om aan de overkant van de weg een plasje te doen. Toen zij naar de auto terugholden, werden zij door een auto o verreden. De raad voor de arbeidsmarkt meent dat een niet onbelangrijk deel van de po tentiële gebruikers aan het huidige beeld dat men van het gewestelijke arbeidsbu reau heeft, niet de verwachting koppelt dat dit bureau bij het arbeidsmarktbedrag een nuttige functie kan vervullen. Zolang en voor zover dit het geval is, functio neert het Gewestelijke Arbeidsbureau on voldoende. Restaurant Van Aken 8 u. n.m. Baan 1 - 13. Haarlem Groter zelfvertrouwen Leiding geven Onthouden van namen Onderhoudend spreken Met meer enthousiasme leven WOUDENBERG. De 77-jarige mevrouw W. H. Meerbeek is bij het oversteken van de weg door een auto aangereden en dodelijk gewond. De heer Brood is de vierde Marbon-em- ployé die is bezweken. Bij de explosie ver loren vijf brandweerlieden het leven. Zij werden zaterdag begraven of gecremeerd. Er bevonden zich zaterdagmiddag nog negen gewonden in Amsterdamse zieken huizen. Eén der gewonden zou er volgens de politie nog steeds ernstig aan toe zijn. Bij de gewonden bevinden zich vijf brand weerlieden. UTRECHT. Zaterdagavond is uit de Di. van der Hoeven-kliniek in Utrecht een 18-jarige jongeman uit Eindhoven ont vlucht. De man is na een veroordeling ter beschikking gesteld. Hij werd indertijd verdacht van bankovervallen, handel in vuurwapens en diefstal met geweldpleging. De raad voor de arbeidsmarkt acht een goede afstemming van taken en middelen van het Gewestelijke Arbeidsbureau op de behoefte van gebruikers van primaire be tekenis. De raad meent dat het ontbreekt aan voldoende inzicht in de wensen en be hoeften van gebruikers. Daarom bepleit de raad een systematisch marktonderzoek daarnaar en een zo spoedig mogelijk be ginnen met experimenteren. uw assurantieman weet er MEER van! THOLEN. De 12-jarige jongen W. Loof is zaterdagavond bij het oversteken van de weg door een auto aangereden. In een ziekenhuis is hij enige uren later over leden. ALMELO. De 29-jarige Turkse mevrouw L. Buyuknacar, die de rijksweg wilde oversteken, is aangereden door een auto. Zij was op slag dood. BOXMEER. De 18-jarige bromfietser F.N. M. van Rooy is zondagavond door een tegemoetkomende auto geschept. Hij was terstond dood. De automobilist is doorgereden. De bewoonster, mevrouw Karlas, die zich evenals haar twee kinderen nog in de slaapkamer boven bevond en zich juist had aangekleed, werd gealarmeerd door buren die de deur intrapten,, omdat zij rook uit de ramen zagen komen. Mevrouw Karlas ontdekte toen zij de trap af ging dat de gehele benedenverdie ping al in brand stond. Ze rende weer naar boven. Door een raam aan de zijkant van het huis sprongen zij en haar kinderen van zes meter hoogte naar de veiligheid. Het vijfjarig zoontje bleef ongedeerd. Moeder en dochter (17 jaar) werden licht gewond. Die hervorming is, naar de raad meent, ten dele te bereiken door het uitbouwen van taken en door het afstoten van on eigenlijke onderdelen van taken. Daar naast en in tenminste gelijke mate moet aandacht worden geschonken aan nieuwe taken, alsmede aan een modernere en agressievere wijze van opereren. De Raad voor de Arbeidsmarkt meent dat dit laatste een belangrijke stap kan worden gezet in de richting van erken ning en het verkrijgen van een vertrou wenspositie die onontbeerlijk is voor het feitelijk uitoefenen van de functie. DEN HAAG. In de taak, bemanning en outillage van het huidige Gewestelijke Arbeidsbureau zal in verscheidene opzich ten wijziging moeten worden gebracht, wil het kunnen inspelen op de maatschap pelijke behoefte en de veranderingen daarin en dus kunnen fungeren als cen trale instantie voor alle arbeidsmarktacti- viteiten en -vraagstukken in het desbetref fende gewest. Aldus een der algemene conclusies die de Raad voor de Arbeids markt heeft neergelegd in zijn advies aan de minister van Sociale Zaken over het arbeidsbureau nieuwe stijl. De raad, een commissie van de Sociaal-Economische Raad, heeft dit advies vastgesteld op 13 juli. Het is nu gepubliceerd. WISCH. De 19-jarige G. T. Tuenter uit Terborg is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen. Hij ver liet in Wisch een café en liep de weg op. Hij werd aangereden door een auto en was vrijwel op slag dood. OOSTBURG. „Het vuil stapelt zich op en het bedreigt de visserij dodelijk. De maatregelen en controle op de voorschrif ten om de vervuiling tegen te gaan zijn onvoldoende. Daarom moeten de Zeeuwse vissers samen met Belgische collega’s tot daden komen”. Dit zei de voorzitter van de Vereniging tot Bevordering van de Zeeuwse Visserijbelangen (Zevibel) de heer A. L. S. Lockefeer, tijdens de jaar- ERICA. Inbrekers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag uit de kluis van het transportbedrijf Boerma in Erica (Dr.) ongeveer 6.000 gestolen- De kluis werd met snijbranders opengebroken. Van de dieven, die het pand waren binnengeko men na het forceren van een deur, ont breekt ieder spoor. DEN HAAG. In Madrid is zondag avond de 19-jarige student geschiedenis Dick van Galen Last uit Amsterdam ge arresteerd bjj een betoging tegen de ge vangenzetting van dienstweigeraars op ge- wetensgronden in Spanje. Twee medebe- togers, de Fransman Gilbert Vieillerobe en een Spanjaard wiens naam niet bekend is, zouden eveneens zjjn aangehouden. Dit is zondagavond meegedeeld door de vader van de student, die vanuit Madrid telefo nisch door een sympathisant van de groep op de hoogte was gesteld van de arrestatie. De drie gearresteerden vormden de vier de groep die in het kader van de actie-Pepe in Madrid demonstreerde. Vier weken ge leden betoogden de eerste drie actievoer ders in de Spaanse hoofdstad zonder dat hun een strobreed in de weg werd gelegd. De week daarop deden drie anderen het zelfde, eveneens ongehinderd. Maar vorige week zondag greep de Spaanse politie in en arresteerde de Ne derlandse meisjes Ruth Harmsen en Jean ne Claire de Lange. Ook een Spaans meis je werd aangehouden. Zij werden in de loop van de vorige week vrijgelaten. De Nederlandse meisjes zijn Spanje uitge wezen. De actiegroep Pepe is geen vastomlijnde organisatie, maar wordt gevormd door Nederlandse en buitenlandse sympathi santen met en deelnemers aan de voet tocht van demonstranten tegen de Spaanse dienstweigeringswetgeving, die enkele maanden geleden van Genève uit werd ge houden met als einddoel Valencia. De be togers bereikten Valencia niet maar wer den bij het grensplaats je Bourgmadame in de Pyreneeën tegengehouden. Het actie-centrum bevindt zich momen teel in Perpignan. Deze foto werd genomen van de be grafenis van de 22-jarige brandweer man J. J. Huiskens, één van de slacht offers van de Marbon-ramp vorige week. De moeder van de omgekomen brandweerman legt bloemen op de kist. De teraardebestelling had plaats op de Oosterbegraafplaats. Onder de vele aanwezigen bevond zich onder meer burgemeester Samkalden. MECHELEN (Belga). In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben onbekenden een schilderij van Rubens, „Christus aan het kruis” voorstellende, en „Opsinjoorke”, een pop die ongeveer twintig jaar geleden al eens door Antwerpse studenten werd ontvoerd, gestolen uit het stadsmuseum van Mechelen. Het schilderij werd zaterdag middag langs de weg naar Lier terugge vonden. De pop en de daders zijn nog niet opgespoord. De politie in Mechelen denkt niet te ma ken te hebben met een studentengrap. Het doek van Rubens zou naar schatting onge veer anderhalf miljoen gulden waard zijn. De oorsprong van „Opsinjoorken” is ge legen in een eeuwenoud volksgebruik in Vlaanderen om mannen die hun vrouwen mishandelen, als pop uit te beelden en te bespotten. De pop werd later in alle Mechel- se kerkelijke processies meegedragen. Hij ontleent zijn naam aan het feit dat hij tijdens die processies met een laken om hoog werd gegooid. Opgeheven. Op de Zuidhollandse eilanden is een stuk romantiek verdwenen: de veer dienst tussen Hellevoetsluis en Hiddelhar- nis is opgeheven. Deze veerdienst heeft sinds mensenheugenis de belangrijke ver binding tussen de eilanden Voorne en Goe- ree onderhouden. Na de tram op deze eilanden is nu ook het vervoer per boot voorgoed voorbij. Alleen de veerdienst Zij pe-Anna Jacoba vaart nog. Kostbare vergeetachtigheid. Een Haagse dame heeft een moment van vergeet achtigheid met een verlies van 20.000 gulden moeten betalen. Toen zij, na twee kostbare ringen te hebben afgedaan, haar handen in het toilet van een der Haagse hotels had gewassen, vergat zij de ringen mee te nemen. Toen zij dit merkte en naar de wasgelegenheid te rugkeerde, waren de ringen verdwenen. VOLLENHOVE. Zaterdagavond is de 74- jarige E. Winter dodelijk verongelukt. Hij stak op zijn bromfiets de weg over en werd door een auto aangereden. RAAMSDONKVEER. In een ziekenhuis overleed de 54-jarige A. Hoeken uit Geer- truidenberg die door onbekende oorzaak op de rijksweg met zijn bromfiets was gevallen. HOORN. De 30-jarige mevrouw A. H. van der Beek-Rijkeboer uit Wognum is zaterdagmiddag in het ziekenhuis te Hoorn overleden. Zij was ernstig gewond bij een verkeersongeluk in Zwaag. Haar man botste daar met zijn auto tegen een boom. Hijzelf en zijn 2-jarig zoontje bleven ongedeerd. UTRECHT. De 68-jarige M. D. Gooyer uit Utrecht is om het leven gekomen toen hij in Groenekan met zijn brom fiets tegen het laatste rijtuig van de trein Hilversum-Utrecht botste, na eerst de gesloten halve overwegbomen te heb ben geraakt. vergadering van de vereniging in Oost burg. „We stinken erin met onze dikke welvaartsportemonnees op zak. Het vuil is overal, met als gevolg geen voedsel, geen zuurstof en dode vissen”. Per jaar wordt zo’n 2*/a miljoen ton af val in zee gestort, aldus de Zevibel-voor- zitter. „Er worden stortvergunningen af gegeven zonder enig overleg met de vis serij. We moeten samen met de Belgen om de tafel gaan zitten”. Drs. A. Witte- vogel uit Oostende, directeur van de Bel gische Rederscentrale verklaarde dat men de zorgen van Zevibel deelt. Volgens hem is een van de bedrijven, waaraan vergun ning is verleend om afval ter hoogte van Zeebrugge te storten, een Belgische vesti ging van de Nederlandse Gist- en Spiritus fabriek. In de Westerschelde zijn zondag veel dode palingen aangetroffen. Volgens een bioloog is de sterfte geen gevolg van zuur stofgebrek maar van vergiftiging. Dode palingen en watermonsters zijn naar een laboratorium gezonden dat zal onderzoe ken wat de oorzaak van de palingsterfte is. bepleit de raad voor de arbeidsmarkt on der meer het inschakelen van masscommu- nicatiemedia bij algemene voorlichting en bij het doorzichtiger maken van de ar beidsmarkt (bekendmaken van vacatures). De Raad voor de Arbeidsmarkt vestigt er de aandacht op dat de sterk veranderen de maatschappij voortdurende waakzaam heid vereist voor de kwantitatieve en kwa litatieve bezetting van het gewestelijke ar beidsbureau, evenals voor de opleiding van de ambtenaren. De gebiedsindeling zal voortdurend moeten worden aangepast. MEPPEL. Door vechtpartijen tussen jeugdige Ambonnezen en Meppeler jonge lui is het zondagavond in Meppel zeer ru moerig geweest. Een Ambonnese jongen heeft bij schermutselingen ernstig letsel opgelopen. Donderdagavond was het al on rustig geweest door een vechtpartij in een bar tussen Ambonnezen en Meppelers. Deze strijd was onbeslist gebleven en de politie was er niet aan te pas gekomen. Zaterdagavond kreeg de zaak een ver volg toen enkele van de vechtersbazen el kaar tegenkwamen op het stationsplein. Enkele jongemannen werden toen afge tuigd door een Ambonnese overmacht. Zondagavond probeerden de Meppelers wraak te nemen. Een grote groep jonge ren overviel in een stationswachtkamer een zestal Ambonnezen die daar rustig zaten te eten en helemaal niet op vijandelijkhe den bedacht waren. Vier Ambonnezen wis ten te ontkomen, maar twee van hen wer den door de Meppelers afgerost. Zij wis ten tenslotte naar de kelder van de sta tionsrestauratie te vluchten en werden daar door een grote groep belegerd. La ter werden zij door de politie ontzet en in een politiewagen voor hun eigen veilig heid meegenomen naar het politiebureau. Toen een aantal jongelui probeerde de politiewagen omver te gooien, voerde de politie met de wapenstok enkele charges politie met de wapenstok enkele char ges uit. In het politiebureau bleek een van de Ambonnezen zulk ernstig letsel aan zijn hoofd en een van zijn ogen te hebben opgelopen, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De gehele avond bleef het op en rond het stationsplein erg rumoerig. Verschei dene honderden Meppelaren stonden toe te kijken. De politie hield de wacht op de perrons. Alle Ambonnezen die per trein arriveerden en die niets vermoedend de stad wilden ingaan, werd aangeraden op het perron te blijven of door te reizen. MIDDELBURG. De minister van Ver keer en Waterstaat, dr. Drees jr. heeft Gedeputeerde Staten van Zeeland voorge steld de tarieven voor de veren over de Westerschelde met 35 percent te verho gen. De minister stelt zich op het stand punt dat de kosten van de veerdiensten voor 40 percent moeten worden gedekt door de opbrengst van de veergelden. In maart 1968 werden de tarieven an de Zeeuwse provinciale veren met 30 per cent verhoogd. In 1968 droeg het rijk bijna 10 miljoen bij in de exploitatiekosten. Dit bedrag liep in 1970 tot ruim 13,5 miljoen gulden.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2