Jaap Zwaan door arbiter Keizer genoteerd VER SCHOT PAUL VAN EGMOND BESLISTE EXCELSIOR-TELSTAR (0-1 Fortuinlijke zege van Feijenoord op sterk NAC: 1-2 Twente voetbalde stuntelig tegen verzwakt Ajax: 0-2 KWART BETAALDE SCHEIDSRECHTERS FAALDE IN ZEIST BIJ CONDITIE TEST Eredivisie in cijfers Carlos Monzon i if II MAANDAG 16 AUGUSTUS 1971 9 8 (Van onze sportredactie) Moreel Probleem Ontgoocheling Waarschuwing na vechtpartij - in arrest Bijzonder kwaad Penalty |||||M x te T L kan niet bij de bal. (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) er op weg om schieten”. men om vanuit de positie door te breken. Wij speelden daar zonder lef en overtui ging.” Twente's spits Achterberg. Maar zelfs de achter hem staande Jan Jeuring arbiter tegen half zes in een gesloten politiebusje het NAC-terrein verlaten. Hoewel NAC in het vorige seizoen op eigen veld met 1-3 van Feijenoord ver loor, was de Bredase ploeg altijd een moeilijk te bespelen tegenstander voor de fameuze Rotterdamse formatie. Tot 10 minuten voor het einde scheen de grootste verrassing van het splinternieuwe seizoen gisteren in Breda realiteit te worden, want de NAC-defensie had voortdurend een vaste greep op de machteloze aanval van Feijenoord. Dat de Rotterdammers wat meer in de aanval waren, mag blij ken uit de uiteindelijke comerverhouding (2-6) maar NAC heeft in feite niet minder reële scoringskansen gehad. Het was Stefan Kovacs, de beminnelijke trainer van Ajax, die daarover later op merkte: „FC Twente heeft heus geen slechte ploeg, maar alle aanvallen waren te duidelijk afgestemd op de factoren geluk en toeval. Daardoor kregen wij het in het eerste halfuur, toen FC Twente bijna voortdurend in de aanval was, ook niet zo moeilijk als we eigenlijk verwacht hadden.” ENSCHEDE.— Snelheid, intelligentie en initiatief. Het zijn de drie belangrijkste voorwaarden om een geroutineerde tegen stander als Ajax te overbluffen. En juist op deze, in willekeurige volgorde geplaat ste essentiële onderdelen faalde FC Twen te volkomen in het openingsduel met een door drie invallers gehandicapt Ajax (0-2). Terecht maakte de toch getalenteerde En- schedese formatie zich latei zelf verwij ten. Volkomen gerechtvaardigde zelfkri tiek op de vaak stuntelige manier, waarop in de eerste helft werd geprobeerd tot succes te komen. Op dat moment had Ajax al verder afstand genomen van FC Twente. Via de volkomen vrij staande Van Dijk, die een pass van de dikwijls briljante Keizer ge makkelijk kon af ronden: 0-2. Onder im pulsen van Keizer en Haan, de onbetwiste uitblinkers bij Ajax, werd het zelfver trouwen van FC Twente steeds verder ondergraven. De Enschedeërs, bij wie de snelle René van de Kerkhof veel te laat werd ingezet, dankte het eigenlijk aan de grootmoedigheid van Van Dijk, dat de schade tenslotte tot 0-2 beperkt bleef. De nieuwe middenvoor van Feijen oord Mathias Maiwald in duel met de middenvelder van NAC Bertus Quaars. SANTA FE. De Argentijnse wereld kampioen in het middengewicht, Carlos Monzon, is na een vechtpartij in een bar in Santa Fe gearresteerd. Met Monzon wer den nog zeven personen door de politie opgepakt. Monzon, die op 25 september in zijn woonplaats Buenos Aires zijn titel zal verdedigen tegen de Amerikaan Emile Griffith, heeft zijn trainingskamp opgesla gen in Santa Fe. Ajax’ openingsdoelpunt had een vernie tigende uitwerking op het moreel van de toch al nerveus gestarte FC Twente, dat nadien steeds krampachtiger opereerde. De overtredingen namen onrustbarend toe, hetgeen mede in de hand werd ge werkt door de tolerante houding van scheidsrechter Van der Kroft. De Haagse arbiter haalde zich tien minuten na rust de woede van de Twentse aanhang nog duidelijker op de hals, toen hij weigerde FC Twente een strafschop toe te kennen. Vergeefs protesteerde FC Twente tegen een handsbal van de ijlings toegescho ten Neeskens bij een inzet van Achter berg. Terecht wilde Feijenoord-trainer Ernst Happel na afloop wel toegeven dat zijn team een „gelukkige overwinning” had bevochten. En iets eerder had NAC-trai- ner Ben Peeters enigszins ontgoocheld ge zegd: „Zelden heeft NAC zo schlemielig verloren van zo’n sterke tegenstander. En dan druk ik me nog heel voorzichtig uit”, voegde Ben Peeters eraan toe, die overi gens op de buitenspelsituatie waarin de gelijkmaker van Feijenoord gescoord werd, niet in wilde gaan: „Ik heb mijn hele leven al gezegd dat de scheidsrechter en de grensrechter er in zo’n geval het dichtst bij staan en daar houd ik me aan”, zei hij. Overigens had grensrechter Stah- lecker uit Voorburg in eerste instantie wel gevlagd voor buitenspel van Wim van Hanegem, maar enige seconden later oor deelde hij anders in overleg met zijn arbiter.... Programma aanstaande zondag: Go Ahead Eagl.—DWS, MW—NEC, Feijen oord—PSV, FC Utrecht—NAC, Tel starFC Groningen, VolendamExcel sior FC Den BoschSparta, AjaxFC Den Haag, VitesseFC Twente. aanstellingscommissie en geschetst als het kwade brein achter deze maatre gel) in diskrediet hebben gebracht. Daarom wil ik nogmaals benadrukken dat dit niet alleen het werk van Mar tens is geweest, maar van het hele bestuur. We zijn er dus allemaal ver antwoordelijk voor”. De verzamelde betaalde voetbalscheidsrechters de overige 15 B-ers waren wel op komen dagen verzekerde de heer Van Da len dat de indeling in deze twee lijsten niet als definitief moest worden gezien. „Deze lijsten zijn bijzonder flexibel. Als dus. ook tijdens het seizoen, mocht blijken dat een A-scheidsrechter te leurstelt en een B-scheidsrechter juist enorm voldoet, is het zeker niet uitge sloten dat de een degradeert en de ander promoveert”. Ter geruststelling van de A-ers deelde de heer Van Dalen echter mee dat men deze maat regel niet op stel en sprong zal nemen De persoon in kwestie zal ruim van te voren ervan op de hoogte worden ge bracht dat hij hiervoor op de nomina tie staat. taris-penningmeester van de KNVB, Burgwal, kwam al pratend over deze zaak tot een ontboezeming. Ook al blijft hij deze sanering een verstandig besluit vinden, het moest hem wel van het hart dat de wijze waarop het de scheidsrechters kenbaar was gemaakt niet deugde. „Ik had het deze heren persoonlijk moeten laten weten. Ik heb hier dan ook alsnog verontschuldiging over aangeboden”. Dat Burgwal hier wel wat mee aan de late kant was, bleek wel door het ontbreken van twee gedegradeerden, Klaassens en Godding, Hennie van Da len, voorzitter van de scheidsrechters- commissie, betreurde de absentie van de twee, maar stond erop mede te delen dat hij de wijze waarop Klaas sens en Godding op. deze maatregel hadden gereageerd zeer ongelukkig vond. „Ik heb mij bijzonder kwaad gemaakt over de manier waarop deze twee heren Joop Martens (lid van de Dit geheel in tegenstelling tot bij Ajax, waar de middenvelders wel regelmatig in de frontlinie opdoken. Zoals vijf mi nuten voor de rust, toen Cruijff, die zijn „schaduw” Huve herhaaldelijk te snel afwas, Suurendonk de diepte instuur de. Tegen diens schitterende schot was doelman Schrijvers volmaakt kansloos: 0- 1. Kort daarop had de dit keer wel betrouwbare doelman Stuy de hulp van de lat nodig bij een vinnige kopbal van Jeuring. ROTTERDAM „Eigenlijk”, zei trainer Castenmiller van Excelsior, „ben ik nog niet eens zó ontevreden. Het elftal bouwde goed. Het kwam tot aardige aanvallen, maar ik vraag me wel af wie dit seizoen de doel punten moet maken”. De opvolger van Bob Janse sloeg de spijker op zijn kop. Onder zijn leiding is Excel sior veranderd. Van een angstig, overigens uit pure noodzaak in de verdediging kruipend team, is het een goed schuivend geheel geworden. Maar om dat te bereiken Excel siors selectie werd aan de basis ver breed werd de duurste kracht en goalgetter Theo van Toledo verkocht aan Vitesse. De Rotterdamse aanval mist Van Toledo. Weliswaar staat in de spits nu Kwakkernaat, maar hij is niet in staat even veel indruk te ma ken als de voormalige robuuste middenvoor. Telstar kampt met de zelfde problemen als Excelsior. Het kan ook niet de geschapen kansen, die dank zij de uitstekend acterende vleugelspelers Stout en Stanic zich gistermiddag veelvuldiger dan het vorige jaar voordeden, afmaken. Op de zestienmeterlijn stokt evenals bij Excelsior de aanval. Het is dan ook geen toeval, dat het enige doelpunt, door Telstar gescoord, werd aange tekend door een middenvelder. Via een prachtig schot van aanvoerder Paul van Egmond. Rab, die hoopt dat hij maandagavond Piet van den Berg (de spits van RCH) bij de Telstar-selectie kan voegen, kent deze handicap van zijn team. Op de trai ningen prepareert hij zijn middenvelders tegenwoordig dan ook op hun voor Telstar zo belangrijke aanvallende taak. Het prach tige schot van Paul van Egmond was een snel resultaat van die oefeningen. Glashelder demonstreerde dit Feijenoord dat het met een enorm probleem kampt: gebrek aan een gevaarlijke spitsspeler. Middenvelders Van Hanegem en Jansen en de opkomende verdedigers Schneider en Israel raakten in de voorste linies voortdurend het spoor bijster omdat Mai wald en Wery moeilijk aanspeelbaar wa ren en te weinig spits en te vaak de zijlijn opzochten. Daarentegen slaagde NAC erin avontuurlijk en ongecompli ceerd op de aanval te spelen met zijn twee spitsen Brouwers en Van Dijk (ex- NOAD). Bovendien had NAC rond de centrale verdedigers Schrijvers en Gaau- mans een uitstekend georganiseerde de fensie opgebouwd. Na sporadische scoringskansen aan bei de zijden kwam in de 21ste minuut de eerste treffer: Laseroms haalde Brouwers juist buiten het strafschopgebied onderuit en Daan Schrijvers belastte zich met de vrije trap. Via de muur (het lichaam van Laseroms) kreeg de keiharde bal een vreemd effect en sloeg over Treitel in het doel (1-0). Van zeker veertig meter kogel de Hasil enkele minuten later tegen de paal nadat Jansen rakelings naast had geschoten. De sensatie kwam 10 minuten voor het einde, terwijl arbiter Korver (35) werd opgehouden door een incident tussen Jan sen en Pool Pogrzeba (waarbij hij overi gens liet doorspelen) lepelde Schoenma kers, die in het veld was gekomen voor Theo van Duivenbode, de bal over Daan Schrijvers naar Van Hanegem die gemak kelijk scoorde. Even later kwam de bal bij Moulijn terecht. Coen sprintte onmiddel lijk op links door, zette scherp voor en Schoenmaker kon gemakkelijk scoren (1- 2). De stemming binnen de lijnen werd steeds meer geprikkeld en drie minuten voor het einde gaf Korver het laatste fluitsignaal. ZEIST. De conditie van 25 pet. van de Nederlandse betaald voetbal scheidsrechters is onvoldoende. Dit bleek vrijdagavond na afloop van een test (interval loopoefening over 3000 meter), die door 9 arbiters niet binnen de gestelde tijd (15.30 min.) kon wor den afgelegd. Bestuurslid van de scheidsrechterscommissie Eden was zeer verontwaardigd over dit hoge per centage. „De goeden niet te na gespro ken, durf ik ronduit te stellen dat ik enorm ben teleurgesteld over de men taliteit van deze heren. Zij hebben hun conditie gewoon verwaarloosd. Men gaat er van uit dat er toch geen repercussies volgen”. Dit sprak Stouthandel, lid van de aanstellingscommissie, echter tegen. „Ik zeg niet dat er maatregelen genomen worden, maar ik acht het ook niet uitgesloten. We zullen ons echter wèl van geval tot geval moeten bepalen. Een Sjef Dorpmans, 47 jaar, en be paald niet beschikkend over een ideale £F Veel woorden werden aan deze misser overigens niet verspild Telstar had gewon nen, een tweede goal was niet meer noodzakelijk. Wel werd nog gepraat over de officiële waarschuwing, die Zwaan op liep. Dat gebeurde in de eerste helft. Frans v. d. Heide, de door Excelsior van Holland Sport overgenomen middenvelder, was doorgelopen op een schot van Thijs Li- bregts. Hij rondde zijn „run” af met een onbesuisde sliding, die eindige in de buik van doelman Paul v.d. Meeren, die de bal inmiddels al had gevangen. (Van der Mee ren na de wedstrijd: „Ik ben van onderen helemaal blauw”) Zwaan wond zich over die actie van Van der Heide bijzonder op. Hij gaf de Excelsior-middenvelder, die ook later door middel van duwen en knijpen zijn tegenstanders uit hun spel trachtte te halen, een duw. Scheidsrechter Keizer: „Ik was gedwongen hem te noteren. Ik had Van der Heide al gewaarschuwd. Meer niet, omdat het wel een ruwe actie was, maar er naar mijn mening van op zet geen sprake was. Rab: „Ik begrijp Jaap wel, maar het is natuurlijk stom. Hij heeft nog mazzel gehad, want hij kwam van de middenlijn aanlopen. Voor hetzelfde geld stuurt Kei zer hem uit het veld. Overigens duwde hij niet erg hard. Rest nog te vertellen dat in deze aan trekkelijke wedstrijd de verdediging van Telstar (zoals bekend zonder de geblesseer de André) uitstekend werkte. (Van onze sportredactie) BREDA Drommen verontwaardigde NAC-supporters bewaakten ruim een uur na afloop van de krachtmeting tussen NAC en Feijenoord nog altijd de ingang van het Bredase voetbalstadion. Zij wen sten een ontmoeting met de man van hun grieven: scheidsrechter Coen Korver, die het had bestaan om 10 minuten voor het einde van de strijd de Feijenoord-gelijk- maker van Wim van Hanegem goed te keuren. De Bredase verontwaardiging was inderdaad begrijpelijk want uit een boog- bal van Schoenmaker had Van Hanegem in duidelijke buitenspelpositie de gelijk maker aangetekend. De Bredase illusie werd nauwelijks 5 minuten later hele maal de bodem ingeslagen toen Schoen maker aangetekend. De Bredase illusie gemakkelijk Feijenoord naar de zege schoot. Honderden NAC-supporters kon den die desillusie niet verwerken en wil den hun verontwaardiging afreageren op arbiter Korver, die geen sterke indruk had achtergelaten. En daarom moest deze lichaamsbouw' (maar wel een uitste kend fluitist) kan men moeilijk over één kam scheren met 15 jaar jongere collega’s. Over de arbiters die qua bouw en leeftijd redelijkerwijs in staat moeten zijn deze norm te halen, zullen wij ons nader beraden. Dat een aantal van de „gezakten” deze test opnieuw moeten afleggen, lijkt mij zeer waar schijnlijk”. De heer Stouthandel wilde echter niet uitsluiten dat deze norm deze keer te hoog was gesteld. „We hebben de tijd waarbinnen deze test gelopen moest worden in vergelijking met vorig jaar aanzienlijk scherper gesteld. Het is dus niet uitgesloten dat we te drastisch te werk zijn gegaan”. Voor de oudste van het gezelschap. Lou van Ravens (49), bleek de norm echter bepaald niet te hoog te liggen. Hij kwam ruim op tijd binnen. Op het tweedaagse scheidsrechters- samenzijn in het sportcentrum van de KNVB kwam nog een tweede delicate kwestie ter sprake, het degraderen van enige oudgedienden onder de toparbi- ters naar de zogenaamde B-lijst. Secre- Breda beleefde met dit duel een ze nuwslopende start van het nieuwe seizoen want de wedstrijd mocht dan nauwelijks goed voetbal brengen, sensatie was er genoeg. Zo moest scheidsrechter Coen Korver al direct twee spelers in zijn boekje noteren: voor de rust de Breda- naar Aty Graaumans na enkele zeer forse charges tegen Maiwald en na de rust niemand minder dan Rinus Israel die, toen Feijenoord ver was opgedrongen, nog op de NAC-helft, een doorgebroken Piet van Dijk bruut tegen de grond werkte. Na afloop zei arbiter Korver dat hij de overtreding van Israel aanzienlijk zwaarder achtte dan de charges van Graaumans. Het gevaar is niet denkbeel dig dat Israel een schorsing van enkele wedstrijden wacht. Ook had Rab een situatie voorzien zoals die zich één minuut voor tijd voordeed. Doelman Eddy v.d. Roer had de doorge broken middenvelder Jos Jonker ten val gebracht in zijn doelgebied. Scheidsrechter Keizer werd niets in de weg gelegd op zijn weg naar de stip voor het doel van v. d. Roer. Fens nam de penalty. De bal ver dween links in het doel. De strafschop, zo besliste Keizer, moest echter worden over genomen omdat de bal door Fens onge veer een decimeter voor de stip was neer gelegd (Fens: „ik heb hem voor het kuiltje willen neerleggen”), Fens schoot opnieuw. De bal ging naast. Rab: „Ik heb bepaald dat in één wed strijd een speler nooit twee maal een pe nalty mag nemen. Fens had daaraan moeten denken. Paul van Egmond was al de tweede strafschop in te Voor FC Twente’s trainer Kees Rijvers, wiens tactisch concept voor een belang rijk deel is af gestemd op Achterberg als spits, werd het duel met de houder van de Europa-cup een diepe ontgoocheling. Van af de reservebank moest hij lijdzaam toezien hoe de Enschedese ploeg in de eerste helft voldoende goede scoringskan sen kreeg, maar niet één daarvan doel treffend kon worden afgerond. Toch zocht Rijvers de schuldige niet onder zijn scherpbewaakte aanvaller, maar onder zijn middenvelders. „Want” zette hij later uiteen, „onze grootste fout is gemaakt op het met vier man versterkte middenveld. Vooral in de eerste helft heeft niemand van de middenvelders het initiatief geno- Doelman Heinz Stuy van Ajax in een moeilijke positie op de rug van I DWS—Vitesse 1-0, NEC—Go Ahead Eagles 3-0, PSV—MW 0-1, NAC— Feijenoord 1-2, FC GroningenFC Utrecht 0-1, ExcelsiorTelstar 0-1, SpartaVolendam 4-1 FC Den Haag— FC Den Bosch 2-1, FC TwenteAjax 0-2. 'Xêlsil

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9