CHINESE MILITAIREN Eendaags protest Londonderry m O Palestijnen hergroeperen zich in Syrië de postgiro dab makkelijk! BEZOEKEN ROEMENIË x Ceauscescu roept op tot solidariteit onder de landen van de Balkan Twee Europese problemen Wilson wenst Ulster-debat Tochtige kamer DUREXl 4 achtergrond t te r Malta eist „belangrijk meer geld” kost niets en gééft 2?% rente! Canada getroffen door orkaan Berlijn-overleg wordt vandaag voortgezet 3 DINSDAG 17 AUGUSTUS 1971 f Flinke klap r (Van onze redacteur in Beiroet) Adviezen Oefeningen Kritiek t e - overal verkrijgbaar BEIROET Hoewel het serieuze afwegen van de sterkte van de legers van Syrië en Jordanië om te bepalen wie van beide het zal winnen bij een mogelijke oorlog vooreerst nog voorbarig is, moet men de ernst van de waarschuwingen uit Damascus aan Amman toch niet onderschat ten. De dreiging ervan is groter dan die van de militaire interventie tijdens de Jordaanse burgeroorlog. In Syrië is geen sterk verdeelde re gering meer aan het bewind en de huidige president Hafez El Assad (voormalig luchtmachtcommandant) heeft met het inzetten vorige week van een aantal vliegtuigen laten weten dat dit keer de Syrische lucht macht wel de tankbrigades zal ondersteunen. t llW l - - m t B i t I ADVERTENTIE e (Van onze redacteur in Londen) ADVERTENTIE 1 s „Er was 1 i 1 1 1 5 3 (1 n e Dat kan niet alleen moeilijk te weer leggen kritiek uit Algiers of Bagdad -oproepen, maar ook gevaarlijke span- econo- poli- van Enkele dagen geleden had het Hongaar se blad „Magyat Hirlap” gewaarschuwd voor een groeiende invloed van China in dit gebied en daarbij voor het eerst een verbinding tussen het niet-gebonden Joe goslavië, het tot het Warschau-pact beho rende Roemenië en het Moskou-vijandige Albanië gelegd. In Tirana spraken de Chinezen gisteren met minister Balluku van Defensie. Van de zijde van Albanië is bij het begin van dit bezoek een scherpe toon aangeslagen. Het hoofd van de politieke afdeling van het volksleger in Albanië, generaal-majoor Petrit Dume, verklaarde: oereidingen voor al geplande militaire oefeningen begonnen. In het district Soeweida (Zuid-Syrië) zijn alle onder delen van het Syrische leger hun ge vechtskracht aan het proberen. Grote hoeveelheden militairen en materiaal zijn daarvoor zelfs tijdelijk van het front met Israel gehaald. conflict Arabieren-Israeliërs zeer sterk gaan beïnvloeden. Er moet namelijk de werkelijke gevechtskracht van het Sy rische leger door worden vastgesteld als onderdeel van de Arabische militai re dreiging tegenover Israel. De plaatselijke militaire commandant verklaarde gisteravond dat het ondergrond se Ierse Republikeinse Leger (IRA) nog niet is verslagen maar dat het een flinke klap heeft gekregen. Kunstmaan. Frankrijk heeft zijn eerste kunstmaan van het „Eolus”-program in een baan om de aarde gelanceerd. De lancering van de kunstmaan, die de naam Cas-A draagt, geschiedde van de Amerikaanse basis op het eiland Wal lops met behulp van een Amerikaanse viertraps Scoutraket. n t s i 1 e s s n n THE BEST THERE IS... n r, e n k r e 1 e e i. f r t -tm PRETORIA. (Reuter) President Ka- moezoe Banda van Malawi is gisteren in Pretoria aangekomen voor een officieel bezoek aan Zuid-Afrika dat vijf dagen zal duren. DAT IS DE REDEN dat een groot deel van de generale staf de oefenin gen bij woont inclusief president El As sad. Bovendien zijn er militaire delega ties uit Egypte en de Sovjet-Unie aan wezig die met eigen ogen de verrichtin gen van Syriërs komen beoordelen en welgemeende adviezen geven. Deze be oordeling komt op het moment dat de leiders van Egypte, Lybië en Syrië (de federatie van Arabische staten dus) in Damascus gaan bepraten wat de vol gende stap tegenover Israel moet zijn nu de onderhandelingen over vrede ge heel op een dood punt zijn aangeland. De nadruk komt bij het overwegen van de volgende zet steeds meer te lig gen op het militaire aspect en het zoe ken naar een nieuwe strategie. In Sy rië wordt dat nog eens onderstreept ioor het waarschijnlijk opnieuw in stel ling brengen van eenheden luchtafweer rondom Damascus. Nu de spanningen in het gebied van de Syrische-Jordaan- se grens iets aan het afnemen zijn, lijkt het aspect terzijde van de dreiging te genover Jordanië zelfs van meer be lang voor de directe toekomst van het Midden-Oosten. Ondanks zijn verzet tegen de apartheids politiek van Zuid-Afrika streeft Banda naar een dialoog met dit land. Op dit streven is felle kritiek uitgeoefend door andere negerleiders in Afrika. Elders in zijn toespraak wees hij erop, dat zijn land de onafhankelijkheid na hevige strijd had verworven. Hij legde de nadruk op de vastbeslotenheid van partij en regering ervoor te zorgen „dat ons volk nooit weer onderdrukt wordt, sociaal noch nationaal.” W is Gevangenisstraffen. In Soedan zijn drie mannen elk tot twintig jaar gevange nisstraf veroordeeld, omdat zij de in middels opgehangen secretaris-generaa! van de communistische partij, Abdel Chalek Mahgoeb, in dit voorjaar zouden hebben helpen ontsnappen uit een mili tair gevangenenkamp. „Wij stonden en zullen in goede en slech te tijden altijd aan de kant van het Chinese volk en zijn bevrijdingsleger in de voorste linie staan voor de verdediging van ons socialisme en de volledige vernie tiging van de agressieve plannen van het Amerikaanse imperialisme en het Russi sche sociale imperialisme.” Zijn Chinese gast, Li Te Tsjeng, uitte zich terughou dender. Hij beperkte zich ertoe, over de eindoverwinning over imperialisme, revisi onisme en reactie te spreken. De interna tionale toestand noemde hij voor deze strijd „uitstekend”. In Londonderry lag, als een eendaags protest tegen de internering, maandag alles stil. Winkels en fabrieken waren ge sloten. De binnenstad was uitgestorven. In de Canadese staat Nieuw Schot land zijn zeker twee mensen om het leven gekomen en honderden huizen ondergelopen na het voorbijtrekken van een orkaan. In sommige delen van Nieuw Schotland viel in enkele uren tijds meer dan 30 cm regen. Bruggen werden weggeslagen en tal rijke wegen zijn vernield. De ma teriële schade wordt op miljoenen dollars geraamd. Op de foto: een weg langs het plaatsje Dartmouth is vol komen weggeslagen door de water massa. Bijzondere aandacht trok ook het be zoek van een Chinese militaire delegatie, die zondag in Boekarest de minister van Defensie, Ionita, ontmoette. Na de tussen landing in deze stad vloog de Chinese afvaardiging, die onder leiding staat van het hoofd van het politiek bureau van het leger, Li Te-Tsjeng, naar Albanië. Het Chinese persbureau Nieuw China meldde, dat de delegatie op uitnodiging van de ministers van Defensie van Roemenië en Albanië een „vriendschapsbezoek” brengt. Het partij-orgaan van Belgrado „Borba” heeft het bericht, waarin ook sprake was van een bezoek van de Chinese premier Tsjoe En Lai in de herfst aan deze drie landen, gisteren provocerend genoemd. De schrijver moet weten hoezeer Joegoslavië en zijn bevolking bij hun bemoeiingen om onafhankelijkheid zich tegen de vorming van welke „as” dan ook en tegen militaire verdragen verzetten. Het is overigens vol komen onjuist, zo niet provocerend aan het mogelijke bezoek van een buitenlands staatsman aan Joegoslavië „ongegronde beweringen en ontoelaatbare waarschu wingen” te verbinden. Roemenië’s staatshoofd en partijleider Ceausescu riep intussen de Balkan-staten op, hun problemen onderling te regelen, omdat „niemand er profijt uit kan trek ken, deze landen tegen elkaar uit te spelen. In een rede betreurde hij het, dat de „verschillen tussen enige socialistische landen tot nu toe niet opgelost konden worden. Dit zou negatief werken voor het prestige van het socialisme in de wereld. Ceausescu onderstreepte, dat het socialis me onder omstandigheden wordt opge bouwd, die van land tot land verschillen. Maar de algemeen geldende wetten zijn geen zaak van „isolement binnen de nati onale grenzen.” Anderzijds mag men daaronder in geen geval het „niet-eerbie- digen van de nationale grenzen, de natio nale onafhankelijkheid en soevereiniteit” verstaan. BERLIJN. (DPA) Het gesprek van de vier ambassadeurs over Berlijn werd van ochtend voortgezet. Gisteren werd door de Amerikaanse ambassadeur Kenneth Rush na een be spreking met zijn collega’s van de Sovjet unie, Frankrijk en Engeland meegedeeld dat het overleg meer dan achteneenhalf uur heeft geduurd. De vraag van een verslaggever of er een crisistoestand is ontstaan beantwoord de Rush ontkennend. De laatste maal dat het parlement zijn vakantie moest onderbreken was na de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije n augustus 1968. Aangezien het parlementsgebouw gedu rende de lange zomervakantie altijd gron dige reparaties en vernieuwingen onder gaat en het technisch niet zo eenvoudig is de Kamer in een ommezien voor een debat in gereedheid te brengen, heeft Wil son voorgesteld het debat na de Natio nale Bank Holiday van 30 augustus, een jaarlijkse extra vrije dag voor de Brit ten, in de eerste week van september te houden. Premier Wilson, die zich op zijn geijkte vakantie-verblijf op de Scilly-eilanden be vindt, zal volgende week een gesprek met premier Heath over de situatie in Noord- Ierland voeren. WENEN (DPA) Een beroep van het Roemeense staatshoofd, Ceau sescu, tot solidariteit van alle Balkan-staten, een verrassend bliksembezoek van Chinese militairen aan Boekarest en kritiek van Belgrado op een Hon gaars bericht over een anti-Russisch pact op de Balkan hebben dit deel van Europa opnieuw in de belangstelling geplaatst. LONDEN. Londonderry was 24 uur uitgestorven door een proteststaking. De parlementaire oppositie in Ulster roept de roomskatholieke bevolking op tot een financiële boycot. Oppositieleider Wilson heeft premier Heath verzocht het Britse parlement van zijn zomer-reces terug te roepen voor een tweedaags debat over Noord-Ierland. Reden van het plotseling ten top voe- •en van de spanning door Syrië is ener- ïijds politieke druk van Algerije en Irak die proberen de regering in Da mascus na aanvankelijke terughoudend heid bij de gebeurtenissen in Jordanië in een conservatieve hoek te drukken. Anderzijds is het de toenemende akti- viteit van de Palestijnse guerrilla’s in Syrië zelf. Sinds ze drie weken geleden al hun bases in Jordanië kwijt zijn Toen de guerrilla’s verwoede pogingen om zich in Syrië te hergroeperen. Sy rië nu voelt er weinig voor de taak van koning Hoessein te krijgen opge drongen en strenge maatregelen te ne men om de gevluchte guerrilla’s volle dig onder controle te houden. dingen binnenslands tot gevolg hebben waar linkse groeperingen via de com mando’s weer acties kunnen gaan ont plooien. Dat terwijl, Assad juist met zeel moeite deze vijanden op eigen ge- oied vrijwel geheel het zwijgen heeft opgelegd. Het gevolg van de vlucht van de guerrilla’s uit Jordanië is dat nu in het straatbeeld van Damascus herhaal delijk voertuigen en manschappen van El Fatah opduiken wat voordien onmo gelijk was. Syrië heeft er steeds meer belang bij dat de guerrilla’s naar Jordanië te rugkeren. Dat mag ook de oorzaak worden genoemd voor de incidenten en is tegelijk de reden dat de druk op ko ning Hoessein een soepeler beleid tegen over de Palestijnse guerrilla’s te voeren serieus is. Bij het uitoefenen van deze druk door Syrië is er sprake van een merkwaardige samenloop van gebeur- enissen. De vijandelijkheden kwamen ramelijk op het moment dat de voor- ring leert dat op den duur de mische belangen het van de tieke winnen. Voor Europa is het groter belang zowel wat de welvaart als wat de veiligheid aangaat om tot betere verhoudingen met Oost-Europa te komen dan om de politieke vijandschap met dat deel van het continent kunstma tig in stand te houden. Dat laatste ver lamt niet alleen de economische vooruit gang in Europa, het kost ook schatten geld aan afschrikwekkende bewapeningen die voor vele Westeuropese landen ver uitgaan boven de draagkracht van de nationale middelen. Er is nog een ander probleem dat noopt tot een wijziging van de koers, omdat het met nationale en beperkte groepsinspan- ningen niet meer op te lossen is. Dat is het vraagstuk van het chemisch afval. Minister Schmelzer heeft gisteren in ant woord op Kamervragen nog gewezen op de onmogelijkheid om maatregelen tegen lozing van chemisch afval in zee met louter nationale wetten effectief te ma ken. Dat geldt voor het hele vraagstuk van het chemisch afval, te land, ter zee en in de lucht. Er zijn allerlei aanwijzin gen dat de producenten van chemische afvalstoffen met de rug tegen de muur staan. Er is nergens ruimte om de gewel dige hoeveelheden chemische gifstoffen, die men kwijt wil, op ongevaarlijke ma nier te lozen. Daardoor is men aan de clandestiene stortingen begonnen, die ui teraard een misdadig karakter dragen. De nationale wetgever kan gemakkelijk een verbod tot lozing instellen, maar ook hij kan niet aangeven waar men de rommel dan wél kwijt kan. Dit probleem vraagt een internationale aanpak, internationaal technisch vernuft ook, omdat er nog tal van ongebruikte mogelijkheden zijn om afval opnieuw te verwerken en technisch dienstbaar te maken zonder de levenssfeer in gevaar te brengen. Bovendien bevinden zich ongetwijfeld op het Europese conti nent geschikter stortplaatsen, die als cen trale depots zouden kunnen worden inge richt voor de verzameling van stoffen, waarvoor men geen enkele andere manier bedenken kan om ze onschadelijk te ma ken. Een Europese veiligheidsconferentie te gen het gevaar van de chemische verstik king, gekoppeld aan een vergroting van de economische Europese ruimte, lijkt in dit tijdsbestek heel wat noodzakelijker dan het traditionele geween over een ver meende gewapende agressie, dat zowel West- als Oost-Europa nu al sinds 1945 laat horen en dat beide zijden op een verlies van miljarden aan nuttige indu striële en financiële middelen is komen te staan. DE INDRUK bestaat dat deze oefe ningen een welkome aanleiding waren voor het opvoeren van de spanning met Jordanië terwijl in geval van een wei gering door koning Hoessein in te gaan op de voorstellen van de bemiddelings- commissie uit Saoedi-Arabië en Egypte troepen bij de hand zijn om Jor danië daadwerkelijk tot gehoorzaam heid te dwingen. Zoals het zich nu laat aanzien heeft deze dreiging getuige de gemelde be reidheid van koning Hoessein en Jasar Arafat om de bemiddelingsvoorstellen te aanvaarden wel enig succes gehad. Is dit op zich voor de doelstelling van de Syrische politiek een aardig resul taat, van het opvoeren van de span ning rond Jordanië, belangrijker wel licht nog is het zij-effect ervan. De funktie van de militaire oefeningen op zich in het zuiden van Syrië is name lijk geheel naar de achtergrond ver dwenen. Toch kunnen deze oefeningen het ver loop van de ontwikkelingen in het mid- den-Oosten en dan speciaal die van het Wilson deed zijn verzoek nadat meer dan honderd gewone leden van Labour’s Lagerhuis-fractie op bijeenroeping in spoedvergadering van het parlement had den aangedrongen. De Britse regering behoeft echter een dergelijk verzoek niet automatisch in te willigen. VALETTA. (DPA en AFP) Malta staat erop dat Engeland „belangrijk grote re” bedragen op tafel legt als betaling voor het gebruik van militaire bases op het eiland in de Middellandse Zee. Het nieuwe staatshoofd, gouverneur-ge- neraal sir Anthony Mamo, verklaarde ter gelegenheid van de nieuwe zittingsperiode van het Maltese parlement deze betalin gen als een soort huur en niet als „zoge noemde” economische hulp, zoals vroeger, te zien. Sir Anthony noemde geen cijfers van de financiële eisen van Malta. Engeland, dat tot dusver jaarlijks 4,8 miljoen pond sterling betaalde zou in overleg met zijn NAVO-partners de regering in Valetta een jaarlijks bedrag van vijf miljoen pond, alsmede ontwikkelingshulp ter waarde van jaarlijks 3,5 miljoen pond hebben aangeboden. De oppositie van het Stormont (parle ment) heeft de rooomskatholieke bevol king van Noord-Ierland, welke een derde van het totaal uitmaakt, opgeroepen om eveneens bij wijze van protest te weigeren gemeentelijke huur en belas ting te betalen. Het moeilijke is dat hier door de nieuwe rechtvaardige huisves tingspolitiek van de regering een van de afgekondigde hervormingen, die ach teruitzetting wegens geloof ongedaan maakt wordt doorkruist. Maar deze ac tie wordt door de oppositie-leiders be schouwd als een noodzakelijk middel om zowel London als Belfast tot een radicale verandering van het Noordierse politieke systeem te dwingen. ha, de postgiro Morgen komt premier Brian Faulkner van Noord-Ierland naar Londen om op Chequers twee dagen lang besprekingen te voeren, eerst met premier Heath en daarna met Maudling, de Britse minister van Binnenlandse Zaken, die voor slechts een paar dagen naar Mallorca is gegaan. Doel van het gesprek is in de eerste plaats van Faulkner te vernemen hoe doeltreffend de internerings- en andere maatregelen zijn uitgevallen. BLAYDON (AP). Een bewoner van de Engelse plaats Blaydon haalde onlangs enkele planken uit de vloer van een kamer, waar het altijd erg tochtte. Hij keek toen recht in een 300 meter diepe put. helemaal niets onder de kamer”, aldus- de dodelijk verschrikte man, Stainer genaamd, die al lang in het huis in het mijndorpje Blaydon woont. Hij haalde alle meubelen uit de kamer, sloot het vertrek hermetisch af voor zijn twee kinderen en belde de Nationale Kolenraad op. Deze raad verklaarde, dat de vondst van Stainer een 200 jaar oude mijnschacht was. Als die schacht enkele centimeters groter was geweest, zou het huis van Stainer zeer waarschijnlijk zijn inge stort. Nu zal worden geprobeerd de schacht met cement af te sluiten. Men hoopt dat het enorme gat niet breder zal worden. „Huiveringwekkend dat wij twintig jaar lang op niets hebben gewoond”, aldus mevrouw Stainer. „Die kamer is altijd ontzettend kil en tochtig ge weest.” Met recht kan men zich afvragen of de internationale operatie tot sanering van de wereldeconomie enige kans op succes zal bieden, wanneer de maatregelen die in het kader van die operatie worden geno men, voornamelijk geïnspireerd blijven door eenzijdige nationale belangen. De grote macht en invloed van de Verenigde Staten hebben de door presi dent Nixon genomen dollarbesluiten een achtergrond van internationaal belang ge geven, maar in feite is Nixon niet bezig de internationale economie te stimuleren, hij is slechts doende de Amerikaanse situatie gunstiger te maken ten opzichte van de toestand waarin zich de economie in andere landen bevindt. Men ziet dan ook dat die andere landen werktuiglijk in het defensief gaan, om het ongunstige effect van de Amerikaanse maatregelen voor hun land zo veel moge lijk te beperken. Er zijn nog geen tekenen die erop wijzen dat een wereldconferentie over de economische situatie zal worden belegd. De besluiten van Nixon werden in het geheim en volkomen zonder overleg met het buitenland genomen. Toch moe ten kopstukken die als deskundigen op het gebied van de wereldfinanciën gelden, toegeven dat de huidige economische pro blemen volslagen internationaal van ka rakter zijn en nergens ter wereld door eenzijdige nationale ingrepen effectief kunnen worden bestreden. Voor Europa geldt, dat de gemeen schappelijke markt op het ogenblik te klein is om specifiek Europese vraagstuk ken afdoende te kunnen oplossen op een zodanige manier, dat Europa zich met succes tegen het Amerikaanse economi sche nationalisme zou kunnen weren. Met de aansluiting van Engeland en de Scan dinavische landen zou die gemeenschappe lijke markt iets ruimer kunnen ademha len, maar buiten alle politieke overwegin gen om zou pas een economische integra tie van Oost-Europa met het Westen een goede uitgangsbasis zijn voor een totale sanering van de Europese economie. De Duitse regering werkt duidelijk in die richting, waarbij zij uiteraard geweldige obstakels ontmoet van politieke en ideolo gische aard. Er zijn in Westduitse conser vatieve kringen zelfs stemmen gehoord die Willy Brandt van landverraad be schuldigen. President Nixon echter doet ten opzichte van communistisch China precies hetzelfde. Men behoeft er niet aan te twijfelen dat de recente pogingen van Washington om de verhouding tot Peking te normaliseren, zijn ingegeven door eco nomische motieven. Zo ziet men dat op de wereld de politieke fronten niet meer langs dezelfde lijnen lopen als de economische. De erva-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3