Aantal jeugdige delinquenten groter Tijdelijk werk? Volgens gebelgde grondraden: BOUWSTOP VOOR UNIVERSITEITEN Sadat doorkruist Russische opvattingen Sovjet-Unie raakt greep op Arabische landen kwijt Generaal List overleden NUTSSPAARBANK WEST NEDERLAND NS-Vakantie- dagtochten 510/ vJ 2/0 HOOGOVENS IJMUIDEN Gratis reizen dagelijkse berekening als extra en belangrijk voordeel! voor modern geldverkeer en alle bank-, effecten- en assurantiezaken. o o o o o o Reclassering wil wantrouwen wegnemen Chauffeur verkocht auto van ambassade 10 Petitie aangeboden aan Belgische ambassadeur 13 WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1971 GEZIN T e genstribbelen Verliezen Irritatie Tegen vogelmoord Bekende legerleider onder Hitler voordelig uit met NS 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f75.- 3-maandskaart p.p. f 20.- voor echtpaar f 30.- voordelig uit met NS ■r ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Beiroet) ADVERTENTIE HOGE RENTE SPAARDEPOSITO’S SPAARDEPOSITO’S 6 BEIROET Er mag langzamerhand gesproken worden van een crisis in de betrek kingen tussen de Arabische landen en de Sovjet-Unie. In het bijzonder tussen die staten waar de invloed uit Moskou vaak beslissend is genoemd: Syrië, Egypte en na de dubbele staatsgreep ook Soedan. De scherpe afkeuringen in Oost-Europa van de jacht op communisten door Nimeiri is veeleer een uiting van het ongenoegen over het politiek terugdringen van Moskou door het nemen van de-socialiseringsmaatregelen in de Arabische wereld, dan van zorg om het handhaven van humane gedragsregels. In een dinsdagavond verspreide verkla ring hebben de grondraden een fel protest aangetekend tegen deze bouwstop. Betoogd wordt dat de universiteiten en hogescholen de mogelijkheid wordt ontnomen projecten voor te bereiden die rekening kunnen hou den met de toenemende aantallen studen ten. In de toekomst zullen onder andere de faculteiten voor sociale wetenschappen en die van geneeskunde zeer worden gedu peerd, aldus de grondraden. Hoogovens kan bedrijfspersoneel in tijdelijke dienst plaatsen, minimaal 4 weken, maximaal 6 maanden. Goed salaris. Kom vrijblijvend over de mogelijkheden praten. Hoofdkantoor 2, afdeling Personeelsvoorziening, Velsen-Noord (met bus 75 van Stationsplein, Beverwijk). U bent welkom elke werkdag tussen 9 en 5 uur, ook voor telefonische inlichtingen (Ü2510 - 940001 Na de burgeroorlog in Jordanië en de dood van Nasser hebben de linkse krach ten in de Arabische wereld herhaaldelijk verliezen geleden. De liquidatie van de Palestijnse guerrilla’s de staatsgreep in Syrië door Hafez el Assad, het gevangen zetten van de linkse voormannen in Egyp te en de gebeurtenissen nu in Soedan zijn er slechts de hoogtepunten van. Tussen deze gebeurtenissen door hebben de huidige leiders voorzichtig de deuren naar het westen geopend. Onlangs kwam dat tot uiting door het contract tussen Hoewel deze ontwikkelingen in de strijd om invloed met het westen enige reden geven tot Russische irritatie ten aanzien van de Arabische landen, wordt dit ver sterkt tot groot wantrouwen doordat voor al Egypte een principiële wijziging heeft gebracht in zijn politiek tegenover Israel. Het zoeken naar vrede en het uitbreiden van een wapenstilstand heeft op zich wei nig ongerustheid in Moskou opgeroepen. Maar omdat Sadat en zijn pragmatische adviseurs het zoeken naar vrede uitvoeren gaat de samenwerking met de VS verder dan verwacht. Deze teleurstelling in Moskou valt samen met de grote nadruk die nu in Egypte wordt gelegd op het plaatselijke aspect van het conflict tussen Arabieren en Is- raliërs. Het terugdringen van Israel van de in 1967 bezette gebieden is een probleem van de Arabieren zelf en daarom beperkt tot het Midden-Oosten zelf, zo is nu de opvatting in Cairo. Om Israel tot conces sies te dwingen moet wel alle mogelijke steun worden aanvaard, maar die steun moet dienstbaar zijn aan de Egyptische be langen. Dit weliswaar kleine nuance verschil in het denken van Sadat en de zijnen in ver gelijking met de onduidelijkheid van Nas ser leidt in de praktische politiek tot zeer ingrijpende veranderingen. Het betekent namelijk dat in Egypte nadrukkelyk stel ling wordt genomen tegen de door Moskou gepropageerde zienswijze dat het conflict in het Midden-Oosten deel is van de strijd tegen het „Imperialisme” List was in de tweede wereldoorlog achtereenvolgens in Polen, Frankrijk en in de Balkan gedetacheerd. Toen hij in 1942 als opperbevelhebber van een legergroep in het zuidelijke deel van het front in Rus land zich tegen zijns inziens onvervulbare eisen van Hitler verzette, werd hij ontsla gen. NS-legitimatiebewijs of pasfoto(’s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Vraag de folder aan het loket. 2 jaar vast Vrij voor aankoop van een eigen huis 3 jaar vast Vrij voor aankoop van een eigen huis Doordat hij op een te grote voet leefde kwam hij er toe een auto van de ambas sade te koop aan te bieden. Als vooruitbe taling kreeg hij 5000. Op briefpapier van de ambassade had hij zelf een machtiging tot verkoop van de auto geschreven. Toen ontdekking van het bedrog dreigde, ging hij er met een auto van de ambassade vandoor. In Frankrijk werd deze auto bij een aanrijding vrijwel vernield. Tijdens zijn verblijf in het buitenland zou hij zich ook hebben beziggehouden met verboden handel in drugs. Een dagje naar Scheveningen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel. Keuze uit 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag- tochten op de stations. GEPREMIEERDE- SPAARBANKBOEKJES spaarregeling ’’De Zilvervloot” spaarregeling voor ambtenaren en bed rij (spaarregeling PERFECT- SPAARBANKBOEKJES zo goed als vrije rekening 1.000,— per maand vrij Vrij voor aankoop van een eigen huis en effecten TERMIJN- SPAARBANKBOEKJES 6 maanden opzegging Vrij voor aankoop van een eigen huis TERMIJN- SPAARBANKBOEKJES 12 maanden opzegging Vrij voor aankoop van een eigen huis Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die upast. Volgens de ministeriële brief zijn voors hands de bouwvoorzieningen van urgente aard voor de academische ziekenhuizen en de in een vergevorderd stadium van voor bereiding verkerende bouwvoorzieningen voor studentenhuisvesting van deze bouw stop uitgezonderd. o In de Russische gedachtengang moest het benadrukken van het internationale aspect de weerstand tegen het communis me in de Arabische wereld overwinnen. Op langere termijn zou dat ertoe moe ten leiden dat het progressieve deel van de Arabische wereld binnen de Russische invloedssfeer kwam te liggen. Volgens ve len zou Moskou slechts door deze hoop bereid zijn geweest om de Arabische lan den van nieuwe militaire uitrusting te voorzien. Door het dagelijks ervaren van de dreiging van Israel zou Egypte ermee moeten instemmen dat langs het Suez- kanaal een nieuwe dam tegen het „impe rialisme” werd opgetrokken. Door de denktrant van Sadat is de filo sofie aan de basis van de Russische be trokkenheid in het Midden-Oosten nu doorkruist. Zoals enkele decennia geleden het terugtrekken van de westerse legers uit het Arabische deel van het Midden- Oosten met tegenstand uit Parijs, Londen en Washington gepaard ging, zo is er nu ook sprake van tegenstribbelen door Mos kou. GARMISCH-PARTENKIRCHEN (DPA) - De voormalige generaal-veldmaarschalk Wilhelm List, een van de bekendste leger leiders onder Hitler, is maandag op de ouderdom van 91 jaar in Garmisch-Par- tenkirchen overleden. HAARLEM. Mensen die gedetineerd worden hebben een vrij zware sociale problematiek. Het is vaak een diep gewor teld wantrouwen in de bedoelingen van anderen, die hun verhindert relaties te leggen of echte vrienden te winnen. Zij zijn eenlingen in onze samenleving en zij zullen dat blijven, als hun niet wordt geleerd dat een samengaan met anderen mogelijk is. Het groepswerk is één van de mogelijkheden dat wantrouwen te over winnen. Dat is een proces dat stap voor stap gaat. Moeizaam en tijdrovend. Maar door het geduld van de groepswerkers en de vrijwilligers kan er iets bereikt wor den. Het is een project dat alleszins de moeite waard wordt geacht, zegt het Nati onaal Bureau voor Reclassering in een toelichting op de nationale collecte die van 20 tot en met 26 september wordt gehouden. Tot slot een paar cijfers. De reclasse- ringsinstellingen hebben contact met veel van de 3000 gedetineerden en bovendien zijn er mensen die geheel vrijwillig in relatie tot de reclassering staan. Tegeno ver de 15.406 personen (van wie 12.316 voorwaardelijk veroordeelden), die op 31 december 1969 contact hadden me' de reclassering staan gemiddeld per jaar 3000 gedetineerden. Hiervan is gewoonlijk iets minder dan de helft preventief gedeti neerd. In de rijksasielen voor geestelijk gestoorde delinquenten, in particuliere in richtingen verblijven gemiddeld ongeveer 700 terbeschikklnggestelden. Dit gold ook voor 1968. In 1967 lag het gemiddelde iets hoger, namelijk 3300 tot 3400 personen verbleven in strafgestichten en et waren ongeveer 850 terbeschikklnggestelden. Egypte en Westeuropese landen en maat schappijen voor de aanleg van een oliepijp- leiding van de Rode naar de Middellandse Zee. Daarnaast werden in Syrië en Egypte importrestricties van een aantal produkten uit het westen opgeheven, waarbij de staatsinkooporganisaties meer aan parti culiere handelaren moeten overlaten. Westerse ambassades krijgen, vaak on gevraagd, toezeggingen tot steun bij ver kiezingen van kandidaten in internationale organisaties als van de VN. Bovendien zijn in Egypte en Syrië veelal nog verdekte voorbereidingen aan de gang voor het herstel van de normale diplomatieke rela ties met de VS en West-Duitsland, tot voor kort nog de grote boemannen uit het westen. gedrag van één van de gezinsleden? Steeds meer onderzoekingen in binnen- en buitenland tonen namelijk aan dat de oorzaken van crimineel gedrag nooit uit sluitend in het individu dienen te worden gezocht maar dat opvoeding en milieu daarbij een bijzonder belangrijke rol spe len, zo stelt de reclassering. In hoeverre kunnen gezinsomstandighe den mede oorzaak zijn van crimineel lllllllllllllllilllliillllllllllllllll „Behalve dat deze bouwstop een klap in het gezicht betekent van de universiteiten en hogescholen, wordt ook de stimuleren de functie van instellingen voor weten schappelijk onderwijs in de regio een zware slag toegebracht,” aldus de verkla ring die was ondertekend namens de alge mene Rotterdamse Studentenfederatie, Al gemene Studentenvereniging Amsterdam, Groningen Studentenraad, Studentenraad Vrije Universiteit Amsterdam, Utrechtse Studentenfederatie, Unie van Studenten in Nijmegen en Wageningse studentenraad. DEN HAAG Aanbestedingen van nieuw te beginnen werken voor universiteiten, hogescholen en andere instellingen van wetenschappelijk onderwijs mogen voorlopig niet wor den geëffectueerd, ook niet als het mi nisterie van Onderwijs en Weten schappen al goedkeuring aan de bouwplannen heeft gehecht. Volgens een mededeling van de grondraden van een zevental universiteiten heeft minister De Brauw voor Weten schapsbeleid dit geschreven aan de colleges van curatoren en de be sturen van instellingen van weten schappelijk onderwijs. De veronderstelling dat de executies in Soedan alleen de relaties van Moskou met een Arabisch land tot het breekpunt kun nen brengen is tégen de achtergrond van de ontwikkelingen als geheel in het Mid den-Oosten te simpel, In de harde be langenstrijd over het versterken van de strategische positie gelden nauwelijks hu mane beweegredenen. De dood van enkele tientallen mensen is op zich geen reden om de politieke doelstelling op lange ter mijn te laten mislukken, zoals meermalen door de Russische houding tegenover eer dere jachten op communisten in de Ara bische wereld is gebleken. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Dinsdagmiddag heeft het comité „Natuur in Nood” uit Haren in Groningen, gesecondeerd door een groot aantal organisaties die zich in Ne derland bezighouden met dieren- en vo gelbescherming, een petitie met 39.260 handtekeningen aangeboden aan de am bassadeur van België. Doel ervan is te bevorderen dat op de kortst mogelijke termijn een eind wordt gemaakt aan de praktijken van 20.000 vogelvangers in België, die per jaar meer dan 20 miljoen zangvogels doden. „En dan praten we nog niet eens over alle „klein goed” aan misdrijf wat bin nenskamers wordt afgehandeld”, aldus het Nationaal Bureau voor Reclassering. Illlllllll 6 5° de misdaad zou afbuigen voordat het tot delicten komt, dan hulp te verlenen als eenmaal het onheil is geschied. In Den Haag wordt reeds enige tijd op dit terrein samengewerkt met de „Sosjale Toenit”, een instelling die voor en door jongeren werkt. De ervaringen die daarmee zijn opgedaan zullen zeker ook elders ten nutte kunnen worden gemaakt, meent de reclassering. De problematiek van de delinquenten is verschillend. Zij kennen bijvoorbeeld kampen met bijvoorbeeld sociale, psychi sche of psychiatrische problemen of een samenstel daarvan. Verwaarlozing in de vroege jeugd, neurose, beperkte geestelijke vermogens. Maar ook kan het woonmilieu te denken valt aan een tekort aan recreatiemogeli j kheden, groenvoorzienin gen en dergelijke van invloed zijn op de vrijetijdsbesteding en daarmee indirect aanleiding zijn tot delicten. Reeds «eruime tijd maken psychiaters en psychologen deel uit van de besprekingen van de teams van maatschappelijke werkers die de moeilijkheden van en de zorg voor hun cliënten doorlichten en op deze wijze cnsult kunnen krijgen. Een bijdrage in dit consult zou ook kunnen worden geleverd door sociologen en andere deskundigen. Momenteel wordt onderzocht op welke wijze het best gebruik zou kunnen wor den gemaakt van de diensten van deze deskundigen, aldus het NBR DEN HAAG. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen een 32-jarige chauffeur uit Den Haag twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk geëist wegens oplichting en verduistering. De man was chauffeur bij de ambassade van Tanzania. De aanbieders van de petitie ontvin gen uit heel West-Europa telegrammen vol aanmoedigingen. Er is een actie gaande onder de leerlingen van de ver schillende scholen om zelf acties te on dernemen voor het verzamelen van hand tekeningen ter bestrijding van de Belgi sche vogelmoord. 7° De Engelse socioloog Howard Jones schrijft in zijn boek „Misdaad in een veranderende samenleving”- „Het jonge kind is als een jong dier dat de slaaf is van krachtige biologische behoeften. Het tracht ten koste van alles deze instincten te bevredigen en houdt in dit stadium weinig rekening met de behoeften of wen sen van iemand anders. Een dergelijk gedrag verwachten wij van jonge kinde ren, maar als iemand volwassen wordt zonder zijn eisen te matigen en din ego ïstische houding te herzien, zal hij een bijzonder a-sociaal en mogelijk zeer ge vaarlijk mens worden. Wat bij het kind normaal is. kan abnormaal en misdadig zijn in de volwassenen.” Dit leidt tot de conclusie dat alles afhangt van de wijze waarop het kind aan de samenleving wordt aangepast, aldus het NBR. August Aichhorn, de Oostenrijkse pio nier op het gebied van de behandeling van jeugdige delinquenten, betoogde dat kinderen slechts in ruil voor liefde afza gen van hun instinctieve eisen. Wanneer zij liefde ontvingen zonder dat daar enige eis om hun primitieve wensen te laten varen, mee gepaard ging, of wanneer zij helemaal geen liefde ontvingen, bleven zij hun hele leven dezelfde door hun instinc ten beheerste mensen. Naast de ruim 15.000 reclassenten staan (per 31 december 1969) 513 maatschappe lijke werkers, werkzaam bij reclasserings- instellingen hn 60 reclasseringsambtenaren in dienst bij het rijk. Het aantal vrijwilli gers dat is ingeschakeld als contacthouder was op genoemde datum 1335. Jaarlijks komen ter kennis van de politie ongeveer twee miljoen strafbare ’feiten. Daarvan vallen er 166.000 onder de rubriek „mis drijven”. Van dat aantal dienen er 40.000 voor een rechtbank. In 2000 zaken van dit aantal wordt een psychiatrisch rapport opgemaakt. In 140 gevallen volgt een terbeschikkingstelling. Ook voor de reclassering is de „genera tiekloof” een punt van aandacht. De groep jeugdige delinquenten wordt groter. De volwassenen van straks, die mede het maatschappijbeeld gaan bepalen, zullen moeten worden benaderd en begeleid op een wijze die hen aanspreekt. In onder andere Amsterdam en Den Haag zijn enige jeugdprojecten op gang gekomen, waarmee succesvol wordt gewerkt. Verde re uitbouw en studie van de mogelijkhe den daarvoor is beslist noodzakelijk, want Amsterdam en Den Haag zijn Nederland, zo zegt het NBR. „Voorkomen is beter dan genezen”, geldt ook voor de reclassering, die liever lllllllllllllllliiiiliiilllllllliiillllllllllllllN Bij de aanbieding van de petitie waren vertegenwoordigers van onder andere het Wereldnatuurfonds, de Nederlandse sectie van het Internationale Comité voor Vogelbescherming, de Nederlandse Vere niging tot Bescherming van Dieren, de Nederlandse Vereniging voor Vogelbe scherming en van het comité „Natuur in Nood”. De Belgische ambassadeur, dr. W. van Cauwenberg, legde er de nadruk op, dat hij zowel de vogelbeschermers als de vo gelvangers in België vertegenwoordigt. Het is een Belgische zaak de belangen van beide groepen te ontzien. Daarom zal hij de petitie doorgeven aan de Belgi sche minister van Landbouw.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13