ZWEDEN STAAKT ALLE Zes Israëli’s gaan Sovjet-Unie naar met Iran rage in V.S Ontvoering in Calabrië Formosa breekt Jezus-beweging: nieuwe HULP AAN PAKISTAN Zolang conflict in oosten duurt ir Politieke ruzie Nederlander wordt Weer bankoverval Hanoi beticht Amerikanen van bombardementen Banda wil „brug tussen de uit Spanje gezet „Kleine Arabische top” in Damascus rassen slaan” „uitgefietst” in West-Duitsland DALE CARNEGIE CURSUS N.V. DE HOUT- STEENWERF 1 I UITNODIGING op initiatief VAN RUSSISCHE REGERING Op bevolkte gebieden Protest Inl. D. M. SCHOEN, tel. 023 - 377924 Regels Traditie Peking erkend Hout Steenwerf’s Keukenprogramma biedt een enorme keuze •ix E. en en E. >rt in ui- eg- zeg De er- 36- apt de en. (Van onze correspondent in Stockholm) STOCKHOLM Een woordvoerder van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bevestigd dat men in overleg met het Zweedse Internationale Ontwikkelingsinstituut (SIDA) heeft besloten alle hulp aan Pakistan te staken. Zolang de huidige conflictsituatie tussen Oost en West-Pakistan tenminste blijft bestaan, liet men weten. Wat betekent dat Pakistan enkele tientallen miljoenen guldens minder krijgt in ont wikkelingshulp. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Ze worden de „Jezus-griezels” en de „straat- christenen” genoemd. Zelf noemen ze zich de „Jezus-mensen”. Ze zien eruit als hippies, de meesten zijn jong (tieners, of onder in de twintig) en hun groet is de geheven vuist met een omhoog gestoken wijsvinger (naar de hemel). Ze vormen Amerika’s nieuwste rage de op evan- gelistische wijze het christelijk geloof uitdragende jongeren. Ze reizen in bussen het land af, bezoeken hippie-vergaarbakken als strandkolonies, universiteiten en in verval geraakte stadswijken om op drift geraakte leeftijdsgenoten, al of niet verslaafd aan narcotica, te „bekeren”. KAMPERSINGEL 22 Haarlem, tel. (0 23) - 31 37 99 WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1971 ïf (Van onze redacteur in Tel Aviv) TEL AVIV. «WVVVUWWVVVWVVVVVUVVUVVVVWVUIMAMAAMMMAfVWVVAR ADVERTENTIE ADVERTENTIE len- slen een tten nog de gel ling van len in en ijn iet STELLENBOSCH, (Reuter). President Kamoezoe Banda van Malawi heeft gis teren in Stellenbosch gezegd dat hij een brug tussen de rassen in Afrika wil slaan. TAIPEH (RTR). Formosa heeft de di plomatieke betrekkingen met Iran verbro ken uit protest tegen de erkenning van China door dat land. De ambassade in Teheran wordt gesloten en ook een tech nische missie voor de rijstcultuur wordt teruggetrokken. Het Indiase blad Hindoesthan Standard meldt dat Amerikaanse deskundigen Paki stan leren hoe zij in Oost-Pakistan mas samoorden en sabotage moeten plegen. Noch de beweging, noch het verzet ertegen is iets nieuws in Amerika, dat altijd een traditie van evangelis- tisch fanatisme heeft gekend. Vlak na de oorlog werd in de zuidelijke staat Georgia (het zuiden is in Amerika historisch de bakermat geweest van vaak bizarre religieuze bewegingen) door een theologisch student, Clarence Iordan, de religieuze gemeenschap Koi- nonia opgericht. Omdat Koinonia ook negers toeliet, werd de besloten samen leving het doelwit van argwanende en haatdragende blanken uit de omgeving die er brand stichtten en de huizen beschoten. (Koinonia werd dan ook ge dwongen de staat te verlaten.). Nieuw in de Jezus-beweging is dat het een reerd, een hippie die voor niets deugde, maar die vogel was eigenlik heel tof.” Cholera. Volgens een publikatie van de gezondheidsdienst in Kameroen zijn se dert 4 februari 325 mensen aan cholera gestorven. Er deden zich 1.925 gevallen van deze ziekte voor. Fidel Castro. De Cubaanse premier, Fidel Castro, zal spoedig naar Chili gaan. De Chileense minister van Buitenlandse Za ken, Almeida, heeft dit verklaard na een onderhoud met zijn Cubaanse ambtge noot, Raul Rao, die een officieel bezoek aan Chili brengt elen len, de >dag aat- ‘ven me de nen .see. op lop- cht- sar- ma- ■ne- be- ten- bij iren Di- jaar ge- ies- nen. de ige- het atig gen in- no- and af- tief in abel 'aar de lar- ntal lel- ajn. dit de ;en- ieer de tar- eds i>ok irs- ce- REGGIO DI CALABRIA (AFP/Reuter). Vier gewapende en gemaskerde man nen hebben de 21-jarige student Francesco Bagala bij Rosarno in Calabrië ontvoerd. van iere zijn i.OOO lus- >pen jen de ma lden gels uw- de ilms J. als >n- lar as, lat ote 'an >en re. ge d- ot jn g- a- et ir is er e- Enkele duizenden dorpelingen waren er getuige van. Zij droegen de pater als een echte overwinnaar op de schouder rond. PARIJS (Rtr). Het Noordvietnamese persbureau meldt dat Hanoi de Amerika nen ervan heeft beschuldigd dorpen ‘in Noord-Vietnam en de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam te hebben gebombaardeerd. De opleiding zou worden gegeven in Ka- koen bij Quetta in West-Pakistan en drie weken duren. De Pakistani’s die deze op leiding volgen, zouden behoren tot een speciale strijdmacht, die is gevormd naar het model van de Amerikaanse groene ba retten in Vietnam. Volgens het Indiase blad is deze specia le strijdmacht verantwoordelijk voor het in de lucht laten vliegen van een trein die met levensmiddelen op weg was naar de Oostpakistaanse vluchtelingen in India. Deze trein werd zaterdag opgeblazen. Maandag werd de student reeds op vrije voeten gesteld, waarbij hij wel de opdracht kreeg zich dinsdag te melden op het direc- toraat-generaal van de veiligheid in de Spaanse hoofdstad om te vernemen welke administratieve sancties er tegen hem ge nomen zouden worden. Hieruit bleek reeds dat de Spaanse autoriteiten niet van plan waren een vervolging tegen Van Galen Last in te stellen. Maandag werd de Amsterdamse student nog bezocht door een functionaris van de Nederlandse ambassade in Madrid. Tege lijk met Van Galen Last werd om dezelfde reden ook de Franse student Gilbert Vieil- lerobe uit Spanje uitgewezen. Het thema, dat Jezus eigenlijk ook een revolutionair was die gevreesd en gehaat werd door het Romeinse esta blishment, was al sinds 1967 te horen in de Verenigde Staten. Het was dan ook alleen maar een kwestie van tijd voordat sommigen van de „bloemen kinderen” en de „love”-belijdende hip pies, die in 1968 achter senator Eugene McCarthy naar het Democratische par tijcongres trokken, er een eigen cultus van zouden maken. Voorechtelijke sex is taboe. De post is onderworpen aan censuur, de beve len van de „ouderlingen” moeten zon der meer worden opgevolgd. Aspirant- leden onder de 18 iaar moeten schrif telijke toestemming van hun ouders hebben om toe te treden. Ondanks deze autoritaire voorschriften, die wel onge veer het tegenovergestelde vertegen- DEN HAAG. De 19-jarige Amster damse student Dick van Galen Last, die zondag in Madrid werd gearresteerd tij dens een demonstratie uit solidariteit met dienstweigeraars die in Spanje gevangen zitten, zal worden uitgewezen. Dit is dins dagmiddag bekend gemaakt door de Spaan se autoriteiten. De president, het eerste zwarte staats hoofd dat een bezoek brengt aan een door een blanke minderheid geregeerd land, zei dit ih een toespraak tot studenten en staf van de alleen voor blanken bestemde Afrikaner universiteit in Stellenbosch. met de Russen over de betrekkingen met Israel te hebben gesproken. Ook een groep Israëlische artsen heeft zonder moeite een visum gekregen voor een artsencongres in Moskou. Russische functionarissen van het consulaat in Parijs gaven te verstaan dat de artsen uiterst welkom zijn in de Sovjet-Unie. De nieuwe Russische initiatieven volgen op toenemen de anti-Russische gezindheid in de Arabi sche wereld, en worden als een waarschu wing gezien aan het adres van met name Egypte. Alosery-Instituut NU IN HAARLEM Voorlichting 19 augustus Restaurant Van Aken 8 u. n.m. Baan 1 - 13, Haarlem Groter zelfvertrouwen Leiding geven Onthouden van namen Onderhoudend spreken Met meer enthousiasme leven Als het begrip „pop” niet ook een niet-serieuze betekenis had, zou men de beweging van de Jezus-mensen een „pop-religie” kunnen nomen. Maar wat de psychlogen en theologen juist be vreemdt, is de dogmatiek en de starre ernst waarmee de Jezus-mensen hun cultus belijden, en die zo regelrecht indruisen tegen de losse openheid en tolerantie die de kenmerken zijn van de hippiecultuur. De gevoelsachtergrond van de nieu we beweging lijkt iets te hebben van de houding: „Wij zullen de generatie van onze ouders, die er zelfs in ge slaagd is om van het christelijke geloof een hypocriete farce te maken, wel, eens laten zien wat echt geloven is.” Een protesthouding dus, maar een die het niet zoekt in grotere vrijheid, maar juist in grotere discipline en striktheid. Hoewel de beweging weinig negers telt (daarentegen wel rooms-katholie- ken en joden), doet de gepassioneerde beleving van het geloof denken aan de „gospel churches” van de negers in het zuiden, waar de voorganger bepaalde sleutelwoorden steeds weer herhaalt e-> waarbij het overnemen van die worden door de kerkgangers tenslotte overgaat in een bijna hypnotiserende cadens. Karakteristiek voor de beweging is ook het„babylonisch” praten, het uit brengen van klankwoorden die niet bestaan en waarvan men zegt dat het de taal van de Heilige Geest is. Wie de Jezus-mensen in het belijden van hun geloof gadeslaat, ontkomt niet aan een onaangename huivering, alsof het irra tionele kracht van wet heeft gekregen. De leden van de Jezus-kolonie doen afstand van hun persoonlijke bezittin gen en van hun geld. De meisjes, kennelijk geen aanhangers van Ameri kaanse Dolle Mina-bewegingen als „Women’s Liberation”, bepalen zich tot „ordinaire” huishoudelijke bezigheden koken, afwassen, kleren wassen van de jongens. Voor voedsel gaat men plaatselijke restaurants en supermark ten af voor eetbare overblijfsels, of is men afhankelijk van sympathiserende rijken. Hoewel de meeste ouders zich blijkbaar hevig verzetten tegen de Je zus-beweging, zijn er die zich tot dankbaarheid verplicht voelen omdat de beweging erin slaagde een aan nar- cotia verslaafde dochter of zoon van zijn verslaving af te helpen.' Want richtingloos is de Jezus-bewe ging allerminst. In Texas, waar een aantal van de Jezus-mensen een com munale samenleving heeft opgezet die zij zelf een „Soul-kliniek” noemen, wordt de gemeenschap geleid door su- per-strikte regels. Alcohol, sigaretten, narcotica, uitgaan met meisjes is ver boden. De leden van de commune mo gen alleen maar trouwen met toestem ming van de gekozen „ouderlingen”. Figen kweek. In New York is een 24-jarige politieman gearresteerd Hij kweekte marihuana, en dat op korte afstand van het politiebureau in Central Park. De agent is geschorst. Amerikaanse B-52 bommenwerpers, al dus een verklaring van het Noordvietna mese persbureau, hebben op 15 augustus de dorpen Vinh Thoey en Hoxa in Noord- Vietnam en het dorp Hoeong Lap in de gedemilitariseerde zone gebombardeerd. Hierbij zijn veel slachtoffers onder de bur gerbevolking gevallen. Pakistans Zweedse hulpprojecten die in aanbouw zijn, zullen worden voltooid, wat tot 1975 rond 42 miljoen gulden gaat kosten. Vooropgesteld tenminste dat de Wereldbank de samenwerking in deze pro jecten niet voortijdig af breekt. Dat geldt onder meer een bewateringssysteem in La hore. Een geschenkzending voorbehoed middelen ter waarde van 5 miljoen gul den die voor dit begrotingsjaar was ge pland, zal niet worden geleverd. Men gaf er de voorkeur aan geen commentaar te geven op de vraag hoe men denkt te rea geren wanneer de Wereldbank de mede werking in een aantal projecten zou sta ken, die ook gedeeltelijk met Zweeds geld worden gefinancierd. Een zestal SIDA- medewerkers zijn momenteel werkzaam in Oost- en West-Pakistan met een aantal veldprojecten en het ontwikkelingshulp- Banda kreeg een ovatie toen hij op merkte: „ik verwerp geweld en ik verwerp isolement” en „voor ons allen is in Zuid- Afrika een toekomst, zowel voor de meer derheid als de diverse minderheden”. De president van Malawi sprak vervol gens over zijn verzet tegen pogingen om Zuid-Afrika en andere blanke staten op het Afrikaanse continent te isoleren. „Men heeft mij ervan beschuldigd een verrader van de andere Afrikaanse landen te zijn, maar ik acht het mijn plicht een brug te zijn die de kloof tussen de rassen in Afri ka, tussen ons Afrikanen, u blanken en de Aziaten overspant”, aldus president Banda. Proces. In het proces tegen negen ver dachten in Kongo-Kinsjasa, die beschul digd worden van ondermijnende activi teit, is levenslange gevangenisstraf ge ëist. Een van de beklaagden, Tsjikangoe, heeft bekend contacten te hebben onder houden met de autoriteiten van Kongo- Brazzaville. k- DAMASCUS (Rtr). De Libische lei der kolonel Gaddafi is gisteren in Damas cus aangekomen waar morgén een „kleine Arabische topconferentie” begint over de ontwerp-grondwet voor een Egyptisch-Li- bisch-Syrische federatie. Aan het overleg nemen voorts president Sadat (Egypte) en president AsSad (Syrië) deel. Voor 1 september volgt een referendum in de drie landen over de federatie. President Banda van Malawi (rechts) tijdens zijn bezoek aan Zuid-Afrika in gezelschap van de Zuidafrikaanse vice-admiraal Biermann. Psychologen breken zich het hoofd over de plotselinge populariteit van de Jezus-beweging. Sommigen zeggen dat deze jongeren zich tot Jezus voelen aangetrokken, omdat zij in hem een mede-rebel tegen de samenleving heb ben ontdekt. Andere theorieën houden het erop dat Jezus voor hen de ideale vaderfiguur vertegenwoordigt, die zij in hun eigen leven niet hebben gekend. Waarschijnlijker misschien nog is de opvatting dat de Jezus-beweging een reactie vormt op de richtingloosheid waarmee deze generatie opgroeide, waarbij de ontdekking van de princi pes die aan de bijbel ten grondslag liggen een gevoel van zekerheid zou geven. In Iran worden de voorbereidingen getroffen voor het milj ar denverslin- dende sjah-feest, ter gelegenheid van het feit dat het Perzische vorstenhuis 25 eeuwen aan de macht is. Het feest wordt zoals bekend in oktober ge vierd. De gasten van de sjah onder meer koningen, koninginnen, prinsen, prinsessen en staatshoofden zullen twee dagen bijeenkomen in de ruine- stad Persepolis, waar een complete tentenstad tussen de oude zuilen zal worden opgetrokken. Op de foto een overzicht van het toekomstige upper- tentenkamp. Overval. Twee gewapende mannen hebben in de Franse plaats Bourges twee bank- lopers overvallen. Zij namen de benen met 830.000 francs. Een van de lopen raakte gewond. MÜNCHEN (RTR). Twee gewapende en gemaskerde mannen hebben gisteren een bijkantoor van de Beierse hypotheek bank in München beroofd van rond 30.000 gulden. Het is de elfde bankoverval in de Bonds republiek in nog geen maand. Trichero en pater Eraldo Armosino lagen voortdurend met elkaar over hoop over politieke onderwerpen. De timmerman verkondigde bijzonder linkse denkbeelden die de pastoor mateloos irriteerden. Tenslotte be sloten zij aan hun ruzies voorlopig een einde te maken door een wed strijd op de fiets te houden. De ver liezer zou een jaar lang er het poli tieke zwijgen toe doen. De timmerman, 11 jaar jonger dan de geestelijke, gaf zijn tegenstander een voorsprong van anderhalve kilometer op het zes kilometer lange parcours. Dat hij tè zelfverzekerd had gehan deld bleek pas bij de finish, waar de pastoor al twee minuten met de armen over elkaar stond te wachten. Tijdens een demonstratie tegen de inval in Cambodja beeldde een neger het lot van de gekruisigde zwarte bevolking uit. De student die met zijn verloofde en twee vrienden een autotochtje in dit gebied maakt, werd door de vier mannen aange- gehouden en gedwongen in hun wagen te stappen. Giuseppe Bagala, de vader van de stu dent, is lid van de raad van beheer van de coöperatieve scheepvaartmaatschappij „Giuseppe Garibaldi” die in Genua is ge vestigd. De Zweedse houding ten opzichte van Pakistan is vrij afwijzend. Gemaakte af spraken zullen weliswaar worden nageko men wanneer de situatie is genormali seerd, maar er zullen geen nieuwe wor den gemaakt. Daarentegen zal de humani taire hulp aan Oost-Pakistan, Bengalen worden uitgebreid. woordigen van de opvattingen van de ras-hippies, schijnt het aantal afvalli gen dat uittreedt niet groter te zijn dan 15 percent. ASTI (Rtr). Leopoldo Trichero, een 42-jarige timmerman uit het Itali aanse dorpje Ferrere bij Asti, zal een jaar lang niet meer over politiek praten nu hij een wedstrijd op de fiets van de dorpspastoor heeft ver loren. Een Russisch vredesco- mité heeft zes Israeli’s uitgenodigd voor een privé-bezoek aan de Sovjet-Unie. Zij zullen volgende week vertrekken en twee weken in Rusland blijven. Het is duide lijk dat het vredescomité handelt op last van de Russische regering. De uitgenodigden behoren tot de linkse kringen in Israel: leden van de links-so- cialistische Mapam-partij, die deel uit maakt van de regeringscoalitie, de Actie groep voor Vrede en Veiligheid en de Rusland-Israel-vereniging. De genodigden zeiden dat zij telegrafisch de uitnodiging hebben ontvangen. Professor Dan Meron, hoogleraar aan de universi teit van Tel Aviv, vertelde al eerder con tact met het Russische vredescomité te hebben gehad. Hij zei dat de uitnodiging tot stand gekomen is door bemiddeling van de pro-Russische communistische par tij Rakach. De leider van de Rakachpartij, Meir Wilner is net van een bezoek aan Moskou teruggekeerd en had al verteld 1. CULINA een prachtig afgewerkte luxe keuken, met de allernieuwste snufjes, te leveren in elke gewenste houtsoort. Echt handwerk, waar door uw Culina apart blijft. 2. ROTTMANN de bekende Duitse Keuken nu in twee uitvoeringen, t.w.: SYSTEMA en ROM AT. Héél aparte stijl, sinds kort ook levering in houtdessins mogelijk. 3. HEIDAPAL de sterke keuken uit de middenklasse, beroemd om de fijne pasteltinten, waaronder de nieuwe zandkleur. 4. STAR MÖBEL (onderdeel van het grote Kreuger Concern) en wel het complete programma voor de grote woningbouw. 5. Voorts grote keuze in Blocks, Buf fetten, Kasten in alle maten, Elek trische apparatuur, Roestvrij Sta len en Formica aanrechten. Onze grote Showroom is dagelijks ge opend van 9 tot 5 uur. óók zaterdags. U kunt er vrij parkeren I beweging van jongeren is, die het or thodoxe kerkelijke geloof van de hand wijzen als hypocriet, en nieuw is ook hun evangelistische inzet en manier waarop zij Jezus zien. Eén van de straatevangelisten, één van de weinige negers in de beweging, zei tegen een te bekeren hippie: „Ze zeiden in die tijd dat Jezus half-gaar was, gedegene- kantoor in Islamabad is nog steeds ge opend. r

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3