Staatssecretaris Vonhoff (CRM): IN PROFIJTBEGINSEL ZIT STUK GELUKSBELEVING Eén progressieve volkspartij kan men voorlopig vergeten Roxy Dual Filter is 2x zo zuiver. BOUW NIEUWE BRUG VORDERT Kunst dat ze lachen. “uit het gouden pakje rookt 2x zo zuiver. Oil pr Experiment met verpleegscholen PvdA en D’66 zien er geen brood in sluismeester Ossenactie voor Waarom kiest u voor een filter? Juist om zuiver te roken. Daarom heeft Roxy een dubbel filter, dat 2x zoveel absorbeert en tóch de natuurlijke smaakvan de rijpe tabakken behouden laat. Lach dus gerust als u een Roxy opsteekt. Dahomey „Overwaarde” onderwaardeert DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1971 15 [4 GEHEUGENVERLIES IDENTITEIT (Van onze parlementsredaetie) DEN HAAG „Het profijtbeginsel is niet alleen maar een economisch gegeven. Ik zie er zelfs een stuk ge- luksbeleving in. Profijtbeginsel bij jeugdwerk en club- en buurthuis werk? Je moet gewoon activiteiten vinden, die zoveel weerklank vinden, dat men er iets voor over heeft. We waren te eenzijdig aan het denken, door te weinig financiële offers te vragen. Dat vragen van offers is ijken van de kwaliteit van je jeugdwerk”. Per maand 335,- voor 78 uur per week werken 'V' A? O (Van onze parlementsredaetie) STAATSSECRETARIS VONHOFF ADVERTENTIE Meubeltoonzaal in de as. Een felle brand heeft in Dinxperlo de grote meubeltoon- zalen en het daaraan verbonden woon huis van de familie Jansen geheel ver woest. Het pand besloeg een oppervlakte van 1600 vierkante meter. Oorzaak on bekend. DEN HAAG De progressieve volkspar tij kan voorlopig wel weer worden afge schreven. Zowel bij PvdA als D’66 ziet men er (nog) geen brood in. Dat blijkt duidelijk uit een serie bijdragen over dit onderwerp, ifkomstig uit beide partijen, die zijn ge- Aldus de verdediging door staatssecre taris H. Vonhoff van CRM als hem wordt gevraagd of het profijtbeginsel (betalen voor service van de overheid) geen nade lige gevolgen zal hebben voor „zijn” sport-, jeugd- en recreatiebeleid. Hij wil de bezuinigingen op overheidsuitgaven be slist niet als een schrikbeeld zien („een goed beleid hoeft geen d uur beleid te zijn”). Hij wil het profijtbeginsel hoe ver doorgevoerd ook niet verabsolute ren. Vonhoff pleit zelfs voor een „Europa- cup-mentaliteit” in saneringsbuurten ten opzichte van het club- en buurthuiswerk. „Ze hebben vaak alles over voor hun voetbalclub. Als een jeugdwerkactiviteit die mensen werkelijk beweegt, dan hebben ze er wel flinke offers voor over”. De vijf scholen die gevestigd zullen wor den in Rotterdam, Den Haag, Eindhoven, Leeuwarden en Hoogeveen, zullen elk in september 72 circa 100 leerlingen opne men. Tijdens de 3-jarige cursus draagt de school verantwoordelijkheid voor zowel het theoretische onderwijs als de stageperio den, waarbij de leerlingen met alle typen van ziekeninrichtingen kennis maken. Er zijn thans nog besprekingen met het ministerie Van Volksgezondheid en Milieu hygiëne gaande over de voorbereidings- en exploitatiekosten. Wel is bekend dat de overheid de kosten van 2000 per leerling per jaar vergoedt. Het streven is de leer lingen geen schoolgeld te laten betalen, in tegendeel, de mogelijkheid is niet uitgeslo ten dat zij in hun twee en derde jaar een financiële tegemoetkoming krijgen. De heer Zeevalking verwyt D’66-frac- tieleider Van Mierlo „een benauwend brok geheugenverlies, een politicus van de oude stempel waardig”. Niet de progres sieve volkspartij, maar de wijziging van het kiesstelsel (het volk kiest zijn regering en niet slechts zijn vertegenwoordigers in het parlement) is volgens hem steeds het doel van D’66 geweest. Als dat doel is verwe zenlijkt komt de progressieve volkspartij vanzelf, meent hij, een opvatting die hij deelt met mevrouw Salomons. „Nu wordt de huid verkocht voordat de beer gescho ten is,” schrijft zij. Omstreeks de jaarwisseling hoopt men de nieuwe brug over het Amsterdam- Rijnkanaal (rechts) bij Muiden in gebruik te nemen. (Luchtfoto Nationaal Foto Persbureau). Ondanks het bepaald niet latent aan wezige optimisme, kijkt Vonhoff zorge lijk onder de zware wenkbrauwen als hij het over het druggebruik heeft. „Jeugd als probleem op zich bestaat natuurlijk niet. Ik zie ze niet als een ondergaande categorie. Maar het druggebruik zie ik Volgens de heer Zeevalking is de linkse verdeeldheid geen treurspel maar juist de kracht van het links blok in het stelsel van de evenredige vertegenwoordiging. Zou de progressieve volkspartij doorgaan, dan wordt D’66 naar zijn mening „inge pakt in het conformisme van de socialis ten.” Mevrouw Salomons komt merkwaar digerwijze. andersom redenerend, tot de zelfde conclusie. Zij gelooft juist dat een samengaan met D’66 tot versterking van het conformistische element leidt. „Dan hebben we binnen de kortste keren weer de oude PvdA terug, waarin een soort Nieuw Links nodig zal zijn om wat leven in de brouwerij te brengen.” Ook mr. Th. van Lier (PvdA), lid van de Tweede Kamer en schaduwminister van Sociale Zaken, meent dat het verstan diger is nog wat met de progressieve volkspartij te wachten. Hij signaleert ver schillen in mentaliteit, in sfeer en in soci ale geaardheid tussen PvdA en D’66 en wijst erop dat voor veel kiezers het soci alisme een inspiratiebron en herkennings teken is. Daarom meent hij dat het onjuist zou zijn als de PvdA haar socialistische identiteit zonder meer zou prijsgeven. Wel ziet hij mogelijkheden voor nauwer over leg tussen de partijbesturen en de kamer fracties, een samenwerking die in een jaar of drie, vier tot een federatief verband zou kunnen uitgroeien met eventueel zelfs ge zamenlijke lijsten voor de kamerverkiezin gen. Maar het zou onverstandig zijn, meent mr. Van Lier, als er in Nederland geen duidelijke representant van het Euro pese socialisme meer te vinden is. Het so cialistische Kamerlid wil ook afwachten wat de disussies in de KVP over de vor ming van een algemene volkspartij ople veren. Onder het motto: „Ik zit hier op CRM als stimulator en niet als liquidateur” wil oud-voetbalarbiter Vonhoff vé 1 gaan stimuleren. In samenwerking met zijn ambtgenoot van Economische Zaken drs. Oostenbrink een goede oplossing voor het probleem van de vrije recreatie op de boerenerven. Particulier initiatief be vorderen bij bijvoorbeeld het tot stand brengen van sportaccommodaties. En op gang brengen (in gang houden) van zorg vuldig afgewogen jeugdwerkactiviteiten, die getest zuilen worden door de finan ciële offers, die men ervoor zal moeten overhebben. DEN HAAG Volgend jaar september worden vijf experimentele scholen geopend, waar een driejarige opleiding wordt ge geven in de verplegende en verzorgende beroepen. Dit middelbare beroepsonder wijs, dat geheel los zal staan van de zie keninrichtingen in Nederland, sluit aan op voorafgaand voortgezet onderwys. Hier door worden wachttijden totdat een be paalde leeftijd is bereikt, voorkomen. Voor de verplegenden is de leeftijdsdrempel thans 17 jaar en 7 maanden, voor de ver zorgenden 17 jaar. Men verwacht hiervan dat de verplegende en verzorgende beroe pen ook voor jongens aantrekkelijker zullen worden, en dat het misschien in de toe komst de personeelsproblemen van de zie keninrichtingen minder ernstig maakt. „open discussie”, die op die dag zal wor den gevoerd. Maar het is nu al wel duide lijk dat drs. Den Uyl, de factieleider van de PvdA, ook in D’66 steun heeft gevonden voor zijn opvatting dat het voorlopig bij federatieve samenwerking moet blijven. De Utrechtse wethouder H. J. Zeeval king (D’66) wijst in zijn bijdrage het op gaan van D’66 in de progressieve volks partij af zolang er geen districtenstelsel is ingevoerd. „Anders zal het schip van de volkspartij door de wal van de kiezers wprden gekeerd,” schrijft hij. Ook zijn partijgenoot C. Rietman uit Coevorden waarschuwt met enkele andere kaderleden van D’66 voor overhaaste samensmelting van PvdA, D’66 en PPR omdat daardoor de beslissing wordt verschoven, naar een groep kiezers die zich in geen van de drie phrtijen voldoende herkent. Ook de voor zitster van de PvdA in Amsterdam-Zuid, mevrouw Nora Salomons, ziet het electo- tale nut van de progressieve volkspartij niet in. Zelfs de voorzitter van het Noord- hollandse provinciale actiecentrum van de PPR. J. Geerts, meent dat de zaak niet mag worden geforceerd. „De kiezer moet het kunnen volgen en begrijpen,” schrijft hij in zijn bijdrage. publiceerd in het vandaag verschenen augustus-nummer van „De Democraat”, het partyblad van D’66. D’66 wijdt op 4 september een studiedag aan het idee van de progressieve volks partij en de bijdragen in „De Democraat” zijn dan ook bedoeld als inleiding op de In „De Democraat” spreekt eigenlijk al leen mr. Erwin Nypels, Kamerlid voor D’66, zich uit voor de snelle vorming van een progressieve volkspartij. Hij stelt voor te starten met gecombineerde landelijke en plaatselijke werkgroepen, die de partij besturen en fracties van PvdA. D’66 en PPR adviseren over actuele politieke on derwerpen. Het instituut dat D’66 met de oprichting van de progressieve volkspartij wil belasten, kan volgens mr. Nypels zor gen voor een aantal noodzakelijke funda mentele studies ter begeleiding van de groeiende samenwerking. DEN HAAG. Sluismeester W. de Boer van de schutsluis in Giessendam, in dienst van het waterschap „De Overwaard”, heeft een maandsalaris van f 335, een toe lage voor drie kinderen van f 144 en vry wonen. Hij heeft herhaaldelyk zonder re sultaat salarisverhoging gevraagd Elke werkdag moet hij dertien uur (in de win ter ongeveer tien uur) beschikbaar zyn voor het schutten van 'vaartuigen en bij afwezigheid zelf zorgen voor een plaats vervanger. Zjjn instructie dateert uit 1954. Werktyden zijn er niet in geregeld. Van ’s morgens halfzes tot ’s avonds halfzeven moet er geschut kunnen worden. Voor een andere sluit in Giessendam, een rijkssluis, zijn er twee sluismeesters met een werktijd van 42"/2 uur per week. Zij krijgen f 770.90 per maand. Er is weinig meer scheepvaartverkeer dan bij de sluis van het waterschap. Het Zuidhollandse Statenlid W. F. Mulk- huijse is nu voor de belangen van sluis meester De Boer opgekomen. Hij vindt dat diens salaris moet worden opgetrokken tot dat van de rijkssluiswachters, dat hij een vaste aanstelling moet krijgen en dat zijn werktijden beter geregeld moeten worden. (Van een onzer verslaggevers) EDE De Nederlandse Christelijke Plattelandsjongeren gaan een ossenactie houden voor de Afrikaanse staat Dahomey. De bedoeling is dat f 70.000,wordt bij eengebracht voor de aankoop van ossen, die de boeren van Dahomey in de land bouw kunnen gebruiken als trekdieren. De actie is tot stand gekomen op initia tief van de Belg Jan Reijntjes, die in 1965 in Dahomey begeleider was van een ossen project in dit Afrikaanse land onder auspi ciën van de Wereld Landbouw en Voedsel- organisatie (FAO). Hij begon met dit project omdat hij ont dekte dat tractoren in dit land toch niet worden gebruikt, omdat de boeren geen geld hebben om deze machines te onder houden. Derhalve leerde de Belg hun ossen af te richten als trekdieren. Hét resultaat dat ze met ossen in de landbouw bereik ten kan redelijk goed worden genoemd. De ossenactie begint op 28 augustus als Jan Reijntjes in Ede het startsein hiervoor geeft. Roxy Filter De markante pijler van de drieeënheid van minister Engels van CRM (met twee staatssecretarissen) is kort geleden 40 jaar geworden. Hij doét niet alleen maar beroepshalve nog alles aan sport. Vonhoff is naar zijn zjggen „sportief nog al een omnivoor en buitengewoon alzijdig”. Hij fietst en wandelt graag. In de bloemrijke CRM-taal, die hij zich snel heeft eigen ge maakt, noemt hij die sporten „recreatie ve beweging”. De heer Vonhoff ziet geen ernstige in vloeden door bezuiningingen op sport, top sport en sportaccommodaties. „De proble matiek van de sport is niet in de eerste plaats door overheidsfinanciering op te léssen. Die problemen liggen op een ander terrein. Hoe komen de topsporters op lan gere termijn gezien in de maatschappij terecht? Wat zijn de wrijvingen die kun nen ontstaan door jarenlange inspanningen voor de sport ?We moeten niet zomaar even met de geldbuidel zwaaien. Er is onder andere een veel bredere begeleiding nodig”. In de komende kwarteeuw ziet de heer Vonhoff een ingrijpende verschuiving van sportbeoefening in n kader naar een meer alzijdige sportbeoefening „waarbij men dan eens dat sportbeleven consu meert en dan wéér het andere”. als één van de meest zorgelijke zaken, waarvoor we komen te staan. We zullen dat gebruik zoveel mogelijk moeten be perken. Vooral door ons af te vragen: waarom?'’ In lyrische termen schildert de staats secretaris jeugdwerk en sport als „ge weldige bijdragen tot opheffing van rem mingen, moeilijkheden en frustraties bij de jeugd, waarvan druggebruik thans één van de uitingen is”. Over termen als kritische jeugd en probleemjeugd wil Vonhoff best wat zeggen. Hij heeft zijn mening op dit punt ook in de verkiezings strijd nooit onder stoelen of banken ge stoken. „Probleemjeugd, daar hoor je altijd van. Maar het gros van jeugd en ouderen gaat rustig zijn gang. Het grootste deel van de zorgen gaat vaak naar minderheidsgroe pen. Ik geef toe, dat kritische minderhe den wel degelijk een functie hebben. Ze moeten echter niet altijd denken, dat ze gelijk hebben en hun mening verabsolute ren, waarbij andersdenkenden van kwader trouw worden beticht”. De heer Vonhoff citeert als goed V.V.D.’er „de grote Engelse liberaal Lloyd George” (die tegenover een politiek tegen stander op zijn beurt Voltaire aanhaalde) „Mijnheer, ik verafschuw uw mening, maar ik zal mijn leven geven voor het recht, dat u hem kunt blijven verkondi gen”. Om de vele, vele uren interview, die ook staatssecretaris Vonhoff moet door maken, nog aantrekkelijker te maken, be sluit de bewindsman met een paar korte reacties op trefwoorden: Van Zijl (Ned. Sport Federatie en ex- schaduwminister sport van D’66) „een man, die op heel verstandige wijze over sport denkt en met wie ik een plezierig contact heb”. Lou van Ravens? „Een voortreffelijk scheidsrechter, een man naar mijn hart”. Vonhoff geeft daarbij een boeiende histo rische beschouwing over scheidsrechters als Karei van der Meer, Dirk Nijs, en Leo Horn. „En nou hoop ik maar, dat ik na iedere voetbalzondag niet wordt gebeld door mensen, die willen weten wat ik van de arbitrale leiding vond Z.'

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15