Vijf grote kranten DRINK WATERPROBLEEM gaan samenwerken WORDT STEEDS GROTER Dubbele wisselmarkt EEG voorgesteld in mynantha Oppervlaktewateren alsmaar vuiler Pompidou wil topconferentie Inbreker geeft zich aan aan Laga naar halve finale Baggermolen gezonken: 2 doden, 14 vermisten CRM kondigt maatregelen Akzo haalde advertentie over milieuvervuiling Commissie wil AGENDA pagina 11 OOK GIFTIGE ZUREN IN Verder in de krant VIJVER BIJ BOCHUM Toeristendollar HET WEER NRC, Algemeen Dagblad, Parool, Volkskrant en Het Vrije Volk opwaardering gulden en Mark °rug See morris before you buy your real sheepskin coat. komt op 3,33 20 DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1971 61e JAARGANG NUMMER 243 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... ^én slok water al dodelijk Nu is het dè tijd om CONIFEREN W oonwagenperikelen te nlanten 3,60 Autobedrijf nCNING N.V. 4 Aanhoudend warm hazcnbcru 7 11 11 13 13 DEN HAAG De steeds toe nemende behoefte aan drinkwater enerzijds en de voortdurende ver slechtering van de kwaliteit van het oppervlaktewater anderzijds stellen de drinkwaterbedrijven in ons land voor moeilijk oplosbare problemen. Wat zal er moeten gebeuren om de bevolking nu en straks drinkwater van goede kwaliteit te leveren? Dat is de vraag waar de betrokken des kundigen zich dagelijks het hoofd over breken. En, zo menen zij, het waarschuwingslicht staat al op rood. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. F The Coach House BAR BODEGA Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. 2, 15 3 3 f® 11e Vlaamsewweg,Haarlem.tei.2432 83 Haarlem: Barteljorisstraat, Tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein), Tel. (020) 22 35 96 IJmuider Courant had van (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIES Salades 75 ct. 1.00 1.45 - 2.75 Amsterdammers per 6 stuks 2.10 dus naar (Van een onzer verslaggeefsters) Luidsprekers official dealer mmmheerlijk Telefoon 1 64 79 Verwachting van het K.N.M.l. tot vrij dagavond de be- kans (Van onze sportredactie) om- den. Deze krant bestaat uit twintig pagina’s Hoofdredactie: Jos. L. LodewQks E. Kon in g Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Loog, onderdirecteur Bloemstraat Showroom Benjamin Franklin: Wie al te enthousiast een goed idee verkondigt, wekt onmiddellijk de verdenking dat hij eraan verdienen wil. gevaarlijkheid aan«ege- (Van onze redactie economie) voudige dollar-notering voor de EEG in te voeren. Het voorstel komt vandaag aan de orde in Brussel. Het gaat om een dubbele wisselmarkt: een voor commerciële tran sacties en een tegen speculanten. Frank rijk weigert af te stappen van het sys teem van vaste wisselkoersen en zal de franc niet laten zweven. De franc-pariteit blijft gehandhaafd op 160 milligram fijn goud. De Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, staat op het stand punt dat de D-mark en de gulden iets in waarde zouden moeten stijgen en in het kader van een herziening van de onder linge koersverhoudingen weer naar vaste pariteiten terug zouden moeten. de rest van de Maas en andere bronnen) en dat zal ip de komende dertig jaar stij gen tot tweederde. Voor de drinkwaterbedrijven is het niet moeilijk om van het goed tegen verontrei niging beschermde grondwater een pro- dukt van hoge kwaliteit te maken. Het op pervlaktewater is echter zeer variërend van kwaliteit. Het bevat tal van stoffen die in de stroomgebieden van de rivieren worden geloosd, onder meer door de in dustrie. Met de simpele bewerkingsmetho- den van voorheen kunnen de drinkwater bedrijven vandaag dar ook geen goed pro- dukt meer maken. Zelfs Rotterdam met een waterwinbe- drijf van het hoogste niveau (De Beren- plaat) heeft al moeilijkheden. De spaar bekkens van dit bedrijf worden gevoed door oppervlaktewater. Maar in sommige perioden bij een lage stand van de ri vieren en in geval van calamiteiten is er een grotere voorraad nodig om een con stante goede kwaliteit van het drinkwater te garanderen. (Zie verder pagina 2). Parool en de Volkskrant, al geruime tijd besprekingen zijn gevoerd die succesvol zijn verlopen. Er mag worden verwacht, aldus het communiqué, dat zij binnenkort kunnen worden afgesloten. Tevens zijn besprekingen gevoerd tussen n.v. Arbeiderspers, de Perscombinatie en de Nederlandse Dagblad Unie n.v. om te geraken tot een technische en commerciële samenwerking in het gebied in en rond Rotterdam. De besprekingen maken goede voortgang. Zodra mag worden verwacht dat de be sprekingen tot positieve resultaten leiden, zal overleg volgen met de betrokken vak organisatie en de personeelsvertegenwoor diging van de drie bij de samenwerking IRIWVVVVVWWiA/VVVVWVVVIJUUVIAIWWWVWWUVVWWVVWVVUlAlUVVVVVWVVVVWVUVI/VUUWVVVUVWWVWVVVVVV1^^ Jitgebreide sortering dames-heren-en kinder suede- nappa-en lamsvacht jassen Perioden met zon, maar plaatse lijk ook regen of onweer. Van nacht hier en daar mist. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit zuidoosteliike richtingen. Mini mumtemperaturen ongeveer 16 graden, maxima morgen van 25 tot 30 graden, maar vlak aan zee enkele graden lager. De EEG-commissie steunt het Franse voorstel, zij het met enige aanpassing. Het voorstel komt hierop neer: De EEG-valuta’s gaan gezamenlijk bin nen bepaalde grenzen zweven voor com merciële transacties met derde landen, waarbij de marges van dag tot dag wor den vastgesteld. Volgens ir. T. Verheul, directeur van het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorzie ning, ligt een oplossing voor het probleem niet primair en uitsluitend in de drinkwa terbedrijven zelf. In de eerste plaats zal het nodig zjjn de kwaliteit van het opper- (Van onze correspondent) GRONINGEN. De AKZO heeft een grote advertentie over de milieuverontrei niging die de dagbladen was aangeboden, vlak voor de publikatie per jjldienst laten terughalen. In de advertentie opende het concern een offensief tegen de kritiek, waaraan het de laatste tijd met betrek king tot de milieuverontreiniging was blootgesteld (Stella Maris kwik in vis sen). die ongeveer kledingbedrijf vlaktewater op te voeren. Dat betekent dat door een reeks ingrijpende maatregelen de verontreiniging van de rivieren en andere wateren aanzienlijk moet worden terugge bracht. Daarnaast zullen natuurlijk de drinkwaterbedrijven zelf met behulp van moderne technieken moeten bijdragen aan het verzekeren van een continue stroom van betrouwbaar drinkwater. BRUSSEL. President Pompidou Frankrijk wil een topconferentie van de zes EEG-landen met Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen over monetai re en economische kwesties. Hij heeft dit bekend gemaakt na een urenlang kabi netsberaad over de dollar-crisis, waarna Frankrijk de EEG-commissie heeft voor gesteld naar Belgisch voorbeeld een twee- Vooruitzichten: Licht onstabiel, maar aanhoudend zomers. betrokken ondernemingen. Berichten, als zou de NDU uit Unitel (de combinatie met De Telegraaf) treden, werden ons door de directie van het Algemeen Dagblad niet bevestigd. De drie bij de besprekingen be trokken ondernemingen geven globaal ge nomen ruim een kwart van de in Neder land verschijnende dagbladen uit. De n.v. De Arbeiderspers heeft in Rot terdam een oplage van 246.000 en in Arn hem van ongeveer 37.000. De Perscombi natie n.v heeft in totaal een oplage van 404.000, t.w. Volkskrant 201.000 en Het Pa rool 203.000 De Nederlandse Dagblad Unie n.v. geeft drie hoofdbladen uit: NRC-Handelsblad met een oplage van 50.600, het Algemeen Dagblad met 250.000 exemplaren, waarbij nog eens een oplage komt van 85.000 voor verschillende kopbladen en tenslotte Het Vaderland met een oplage van 35.000. Voorzitter Van Raalte van de Nederland se Journalisten Vereniging ze’ woensdag avond in antwoord op vragen, dat de in formatie aan deze vereniging totaal onvol doende is geweest. Er is, zo zei hij, totaal geen overleg geweest. De heer Van Raalte leidt er uit af, dat de samenwerking geen gevolgen zal hebben voor het journalistie ke personeel. De voorzitter van de Nederlandse Jour nalisten Vereniging vindt desondanks dat zijn organisatie op de hoogte gesteld moeten worden. WILHELMSHAFEN (AP) De Neder landse baggermolen „HAM-308” is donder dag nabij Wilheltnshafen gezonken na een aanvaring met de 26.376 ton metende Noorse tanker „Polycastle”, zo heeft de scheepsmeldingsdienst van Hamburg mee gedeeld. Een overlevende van de beman ning van het Nederlandse schip werd op gepikt en reeds twee Iqken zijn geborgen. Men vreest dat de overige veertien be manningsleden van de baggermolen bij het ongeluk zijn verdronken. De aanvaring gebeurde op de rivier de Jade. i 6 in een doosje van 3.84 voor Vrijdag en zaterdag als reklame ADVOCAAT GEBAKJES Ged. Oude Gracht 34 Haarlem Gezellig trefpunt voor iedereen. Geopend tot 's nachts 2.00 uur. Vit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 5, 7, 9 Kennemer Kruimels Beeldverhalen Weerrapport Kunst Radio en tv Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport19 De dief, een 35-jarige Amsterdammer, haalde voor een bedrag van ongeveer f 13.000 aan herenkleding weg De identi teit van de dader was weldra bekend bij de politie, maar de man zelf was ner gens te vinden. Hij is inmiddels voorgeleid aan de Offi cier van Justitie in Alkmaar. In de advertentie onder het motto „AKZO is bereid” werd onder meer uit eengezet dat de onderneming bereid is het volle pond bij te dragen aan de bestrijding van de milieuverontreiniging. Het was niet de bedoeling het concern „schoon te pra ten” maar het was wel de bedoeling „zo schoon mogelijk te werken”. „Met kritiek alleen komen we er niet” stelde de AKZO en „Het is tijd de stroom van emoties om te buigen in een stroom van daden”. Op zeer korte termijn regeringszijde maatregelen De filosofie die ten grondslag ligt aan deze zienswijze is neergelegd in de binnen kort te verschijnen concept-nota „Basis plannen voor de toekomstige drink- en in dustriewatervoorzieningen in Nederland”. In de periode tot het jaar 2000, zo wordt gesteld, zal de waterbehoefte stijgen tot het drievoudige van de huidige. Deze enor me groei zal niet kunnen worden opge vangen door het grondwaterpotentieel. Er zal meer en meer water moeten worden onttrokken aan de oppervlaktewateren. Thans is reeds een derde deel van ons drinkwater afkomstig van oppervlakte wateren (70 percent van de Rijn en voor De munteenheden van de zes landen mogen geheel vrij zweven voor kapitaal verkeer en financiële transacties met lan den buiten de gemeenschap. De EEG-landen houden voor onderlinge transacties vaste pariteiten aan en ver kleinen de marges waarbinnen de koersen ten opzichte van elkaar mogen schomme len. Als reden voor het terughalen van de advertentie gaf men ons vanmorgen bij de afdeling Pers en Publiciteit op, dat er grote twijfel bestond over het moment waarop men deze actie moest voeren. Die twijfel hield verband met de gespannen situatie rond de milieuverontreiniging van het ogenblik. Voorts vond men bij de AKZO, bij nader inzien, toch weer niet de krant het juiste medium om deze goodwillactie te starten. Er is nu overleg bezig met an dere concerns om gezamenlijk iets te doen aan de „slechte indruk”, die het bedrijfs leven met betrekking tot de milieuveront reiniging bij het publiek kan hebben ach tergelaten. Tegenover het Franse standpunt staat dat van West-Duitsland. De D-mark zal blijven zweven. Duitsland wil dat er een nauwe relatie t ussen de munt-eenheden van de Zes komt en zou het liefst zien dat die EEG-valuta gaan zweven ten op zichte van de dollar en munt-eenheden van derde landen. RIJSWIJK kunnen van worden verwacht die de actuele proble men met trekkende woonwagenbewoners voor de Nederlandse gemeenten moeten verkleinen. De staatssecretaris van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mevrouw S. van Veenendaal-van Megge- len heeft deze maatregelen gistermiddag onmiddellijk na haar gesprek met de burgemeesters van Haarlemmermeer Kat wijk en Leiden aangekondigd zelfbediening Ky ulncentrun^ Deze Kinderen kijken de wereld in vanuit een tent, die door de gemeente Leiden op het Schuttersveld is neer gezet. Minder scheutig met directe uitkeringen aan trekkers waarvan de woonwagen is afgebrand, worden de dakloze gezinnen opgevangen in het bivak, dat is uitgerust met bedden van de BB. Het gebouw van de so ciale dienst in Leiden is vandaag de hele dag voor bezoekers gesloten, om de ambtenaren in staat te stellen de achterstand in te halen. Als een van de tater te nemen maatre gelen noemde de-staatssecretaris de moge lijkheid trekkende woonwagenbewoners bijstand te weigeren, indien zij dat vragen in een gemeente, waar zij geen stand plaats kunnen krijgen op het woonwagen kamp. van Landbouw deelstaat 34. IJmuiden. Vechtstraat 2, Tevens is de staatssecretaris van plan spoedig na te gaan of het 'Kanwiizlngsbe- sluit bijstandsverlening woonwagenbewo ners in casu de algemene bijstandswet enige verbetering behoeft. Tot zolang krij gen de gemeenten een instructie, waarin wordt aangegeven hoe te handelen in geval van excessen. Het is de bedoeling, dat deze instructie zo snel mogelijk. maar in overleg met de gemeenten en deputa ties van woonwagenbewoners wordt opge steld. Daartoe gaat de staatssecretaris contact opnemen met vertegenwoordigers van de 75 gemeenten uit het Aanwiizings besluit en met de drie organisaties van woonwagenbewoners in ons land, de Bond van Woonwagenbewoners, te Vereniging van Woonwagenbewoners en de Stichting ter behartiging van de belangen van woonwagenbewoners. BOCHUM. (DPA) Behalve vaten met natriumcyanide blijken in een vuil nisvijver bij Bochum in het Westduitse Noordrijn-Westfalen ook zeer giftige zu ren te zijn gestort, voldoende om de hele bevolking van het Roergebied te vergifti gen. Dat is gebleken uit een chemisch onderzoek waarvan gisteren de resulta ten zijn gepubliceerd. Een woordvoerder van üe Boehumse gemeenteraad zei dat een slok van het water uit de vijver al dodelijk is. De belangrijkste oogmerken van een tweevoudige notering zijn orde te schep pen in de valutahandel voor handelsdoel- einden en de speculanten zelf te laten betalen voor hun optreden. (Zie verder pagina 17) DEN HAAG. Blijkens een communi qué van de Nederlandse Dagblad Unie is er een samenwerking ophanden in een groot verband van dagbladen. Deze sa menwerking omvat de Arbeiderspers, de Perscombinatie en de Nederlandse Dag blad Unie. In het communiqué wordt gemeld, dat tussen de directie van de n.v. de Arbei derspers, die Het Vrije Volk uitgeeft, en Perscombinatie n.v., uitgevers van Het AAN HET STRAND Ook morgen warm met op een onweersbui. Matige zui delijke wind. Temperatuur streeks 25 graden Zeewater 19 gra vel. 15141 rei hooi KOPENHAGEN De vie met stuur man van Laga heeft zich vanochtend gekwalificeerd voor de halve finales van de Europese roeikampioenschappen, die op het ogenblik bij Kopenhagen worden ge houden. De ploeg werd derde achter Zwitserland en Frankrijk. UITGEEST. De man drie weken geleden bij Groot heeft ingebroken, heeft zich vrij willig vij de politie gemeld. AMSTERDAM. Op advies van vereniging van deviezenbanken hebben de Nederlandse banken de koers van de toe ristendollar verhoogd van ƒ3,25 tot ƒ3,33. Tegelijkertijd is het maximumbedrag dat wordt geaccepteerd verhoogd tot een te genwaarde van 500 (was 200). Vo' r travellercheques wordt f 3,40 betaald. De grenswisselkantoren deelden desgevraagd mee, dat zij de wisselkoers voor de dollar heeft gesteld op 3,35, met het oude maximum van f 200. Proefboringen hebben uitgewezen dat het grondwater niet door de vergiften is aangetast. Deze worden nog door een kalklaag van een meter dik tegengehou den. Op de duur zal deze kalk echter door de zuren worden aangetast. De komende dagen zullen Westduitse militairen het water van de vijver neu traliseren. waarna het door een tien ki lometer lange buisleiding via Castrop- Rauxel en Wanne-Eickel in de Emscher zal worden gepompt. Deze leiding wordt zondag in gebruik genomen. De vijver bij Bochum kwam vorige week in het nieuws toen bleek dat er on geveer 20.000 vaten cyaanzouten in la gen. die bij vrijkomen de lucht met het zeer giftige blauwzuurgas zouden zwangeren. De minister van Landbouw van de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfa len. Dieter Deneke, heeft gisteren strenge voorschriften geëist voor het vervoer van giftige stoffen op de Rijn, die drink water lever, aan 3,5 milioen Duitsers en 9 miljoen Nederlanders. In een gesprek met het Westduitse persbureau DPA zei de minister onder meer, dat er in tegenstelling tot het wegvervoer geen bepalingen bestaan die het vervoer van deze stoffen via de waterwegen regelen. De van een lading staat zelfs niet ven in de scheepsnam’eren Daarom moe ten. aldus de minister nu hü aan varing chemische deskundiger met po litieauto’s naar de plaats des onheils wor den overgebracht.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1