Kwaliteit Rotterdams NEDERLANDSE AMBASSADEURS BIJEEN drinkwater niet al te best VERVUILING VAN WATER RADICAAL VERMINDEREN Gevangenen moeten snel Soeharto berecht worden weigert aan NOS interview GEZOCHT BONT Worst oorzaak van epidemie in Vroomshoop Achterstand in genetisch onderzoek O f 1 DUREX I HM f LO MINISTER MALIK VAN INDONESIË: Verdronken kind Ruim 1600 vuur- Raadslid wenst In Nederland tekort aan artsen voor erfelijkheidsonderzoek de rechter Snel beslissing noodmaatre gelen bleek nog te leven KAMPERMAN BONTSPECIAUSTEN maatregelen tegen illegale runners wapens opgespoord Negen jaar na desertie voor pers Kamervragen over avond-mavo i I m -JO j 2 VERBETERING GOLKAR ZWANGERSCHAP 4 DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1971 DC TOT EIND AUGUSTUS In Amsterdam MET SPECIALE ZOMERPRIJZEN overal verkrijgbaar F aap p 1 t (Vervolg van pagina 1) ADVERTENTIE Lid Stichting Bontwaarborg ADVERTENTIE r In eepti drinl wikk voor heul, gend Ir. drinl binn dries Daar niet schik perc< uit d Ondanks een zeer intensieve bewerking van het water en een zorgvuldige nabe werking om reuk- en smaakbezwaren op te heffen voldoet de kwaliteit van het Rot terdamse drinkwater echter niet aan de eisen die we er aan zouden willen stellen, aldus ir. Verheul. Bij de inbedrijfstelling van de Biesbosch spaarbekkens zal dit aanmerkelijk verbeteren. AMSTERDAM. De 3-jarige Willem Feltkamp bjj wie de dood werd geconsta teerd, nadat hjj woensdagavond uit het water nabij zijn ouderlijke woning in Am sterdam-West was gered, is later in het St. Lucas Ziekenhuis opgenomen, omdat hij daar toch nog tekenen van leven bleek te geven. Het kind werd door zijn moeder uit het water gehaald. Het is nog niet bekend hoe lang het slachtoffertje in het water heeft gelegen en in hoeverre de hersentjes door gebrek aan zuurstof zijn beschadigd. zo niet onmogelijk worden continu een be trouwbaar drinkwater te leveren, zelfs met de meest geavanceerde technieken. Eén en ander betekent niet dat de drinkwaterbe drijven zelf niets moeten doen. Wij zullen moeten zorgen voor kostbare en ingewik kelde werken om onze bijdrage te kunnen leveren. Maar onze inspanningen zullen pas tot hun recht komen als het opper vlaktewater aanzienlijk wordt verbeterd, zo meent ir. Verheul. Hij is overigens van mening dat de ver slechteringen al te ver zijn gegaan en dat er daarom thans snel gehandeld moet worden. gevallen per maand kunnen worden afge handeld. Over de grote verkiezingsoverwinning van de GOLKAR merkt de Indonesische minister op: zich na de geboorte uiten in zwakzinnig heid of vroege dood van het kind, worden vastgesteld. Dit werk staat onder leiding van prof. dr. H. Galjaard, hoogleraar in de celbiologie in Rotterdam. Bij een zwan gere vrouw waarvan men vermoed dat haar kind een afwijking zal hebben wordt rond de twaalfde week enkele milliliters vruchtwater afgenomen. Vanmorgen waren er al 52 patiënten. Slechts een enkeling is opgenomen in een ziekenhuis. Inspecteurs van de Keuringsdienst van Waren hebben bij de betrokken slager alle ziekteverwekkende worsten in beslag ge nomen. De ziekte is een aan paratyfus verwante infectie van besmettelijk karakter. (Van onze correspondent) VROOMSHOOP. Worst van inferieure kwaliteit, door een plaatseljjke slager zelf gemaakt en in de handel gebracht, blijkt de bron te zjjn van de maag- en darmin fectie die op grote schaal heerst in de ge meente Den Ham en met name in het kerk dorp Vroomshoop. Deze foto werd gisteren genomen van minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken tezamen met zijn ambassa deurs. Gisteren begon in het ministe rie van de heer Schmelzer een twee daagse conferentie tussen de bewinds man en de Nederlandse ambassadeurs. Ht nieu (Arb gemi voor ster! king naar Ams len 1 land dé plaa: geor: De in N dage drinl kom; zulle ven proc< nen en v in h verh kunc drinl wore Mc zich ke men werl gaan wa< gen met bevi: ook De op v watt berg ver of bi te ir de wat vont bere niet moei hoev de h drinl zijn, de 1 via ter men waa slecl drin tech drin en 1 vaai cher doei H alar zorg Watt trail wet. Ir beri stap krai buit deze zer” vooi het Ei eerc van post de gehe men uitg< leen en c zelfs ren waa: vere onel sign; Wagenweg 11 Haarlem - Tel. 312086 100 meter van Houtplein - parkeren voor de deurl se werkgroep adviezen aan echtparen die bang zijn dat zij bepaalde erfelijke afwij kingen die in de familie voorkomen, aan hun toekomstige kinderen zullen doorge ven. In de korte tijd dat de werkgroep in het Nijmeegse Sint Radboudziekenhuis werkzaam is, zijn ruim 90 gevallen in be handeling gnomen. Ook in Amsterdam en in Groningen zijn dergelijke teams werk zaam. Tot voor enkele jaren was het niet mo gelijk uitspraken te doen omtrent de kans dat pasgeboren kinderen bepaalde afwij kingen zouden vertonen. Maar ondermeer door de ontwikkeling van biochemische bepalingen van allerlei lichaamsfuncties (zoals aantonen van enzymendefecten) en het chromosomenonderzoek, is hierin ver andering gebracht. Met behulp van deze en andere technieken kan in steeds meer gevallen een duidelijke prognose worden gegeven van mogelijke afwijkingen bij het nageslacht. THE BEST THERE IS... In het laboratorium voor celbiologie van de medische faculteit in Rotterdam wordt in samenwerking met de afdeling verlos kunde een methode toegepast waardoor het mogelijk is tijdens de zwangerschap van vrouw mogelijke erfelijke afwijkin gen van het nog omgeboren kind in een vroeg stadium aan te tonen. Door deze „prenatale diagnostiek” kunnen afwijkingen en 11 erfelijke stofwisselingsstoornissen die AMSTERDAM. Het Amsterdamse gemeenteraadslid Van Antwerpen (D’66) heeft B. en W. gevraagd maatregelen te nemen tegen de volgens hem ongewenste vorm van runnen bij het Centraal Stati on. Hij denkt daarbij aan het intrekken van vergunningen en een verscherpt optre den van de politie tegen illegale runners. Reeds geruime tijd, aldus het raadslid, is er sprake van moeilijkheden tussen de informatrices van de VW-kiosk tegeno ver het CS en particuliere personen, die op eigen houtje toeristen trachten te wer ven voor allerhande hotels. Deze runners trachten vaak op hinderlijke wijze toeris ten over te halen met hen mee te gaan waardoor de informatrices ernstig in hun werk worden belemmerd Pas na herhaald verzoek van de infor matrices wensen deze runners de kiosk te verlaten en dan nog onder het uiten van allerlei scheldwoorden en dreigementen, hetgeen al enkele malen tot handgemeen heeft geleid eind vorige week zelfs met resultaat dat een informatrice zich onder doktersbehandeling moest stellen. De WV heeft zich reeds enkele malen tot de politie gewend met het verzoek aan deze onhoudbare toestand een einde te maken tot nu toe echter zonder resultaat. Door drie getuigenverklaringen heeft de Roermondse politie deze montage- tekening gemaakt van een tot nu toe onbekende man die in de nacht van 4 op 5 juli als laatste is gezien in gezelschap van Thijs Probst wiens lijk met een steen aan de hals en ge bonden handen en voeten werd ge vonden in het kanaal bij Nederweert. Dit zegt de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, over deze nijpende kwestie, die zijn collega Schmelzer (in het gevolg van koningin Juliana) straks waarschijnlijk ter sprake zal brengen in Djakarta. zeer ingrijpende maatregelen iets zou kun nen bereiken. Men is evenwel tot de con clusie gekomen dat de eisen die daaraan gesteld moeten worden vanuit een oog punt van economie en ruimtelijke ordening onaanvaardbaar hoog zijn. Ook is berekend dat de werken op het gebied van voorraad- vorming bij een ongewijzigde kwaliteit van het oppervlaktewater drie maal zo om vangrijk moeten zijn dan wanneer het zoutgehalte van de Rijn met 30 tot 40 per cent zou worden teruggebracht. Vandaar dat in het technisch plan de eis wordt ge steld dat het zoutgehalte van het Rijnwater met een derde wordt gereduceerd en dat de organische en anorganische verontreini ging zowel in Nederland als in het buiten land moet worden verminderd. In dit ver band wijst de heer Verheul er op dat voor al de industriële lozingen vele toxische (giftige) stoffen bevatten. Hij is van oor deel dat er daarom een grote zorgvuldig heid betracht moet worden, ook wanneer de gehaltes van de stoffen beneden de grens van toxiciteit liggen. Want het is nog onbekend wat de mogelijke schadelijke ge volgen zijn van accumulatie van deze stof fen of van verbindingen daarvan met an dere stoffen. „Ik heb tijdens de verkiezingscampagne het hele land doorgereisd en ben daarbij tot de conclusie gekomen dat het enthou siasme van de mensen veel groter was dan tijdens de vorige verkiezingen, 16 jaar geleden. Het verrassend hoge percentage voor de GOLKAR heeft ook mij verbaasd. Ik ben er blij mee. Praten met de mensen wekt blijkbaar vertrouwen. Ik hoop dan ook, dat bij volgende verkiezingen veel meer GOLKAR-leiders het land in zullen gaan om met de kiezers te praten.” In Nederland wordt nog onvoldoende ge bruik gemaakt van de mogelijkheden voor preventie van erfelijke aandoeningen. Het probleem is dat men niet weet waar de mensen wonen die mogelijk hiervoor in aanmerking komen. Men beschikt over te weinig basisinformatie omtrent de geneti sche samenstelling van de bevolking. Het is onbekend hoeveel Nederlanders een be paalde erfelijke afwijking hebben. De dra gers van deze erfelijke aandoeningen zijn eveneens onbekend. Genetisch hebben zij de afwijking wel bij zich, maar het ma nifesteert zich niet, hetgeen pas gebeurt bij de voortplanting. In 1968 is onder auspiciën van de Konin klijke Nederlandse Akademie van Weten schappen door de secretaris van de toen malige geneeskundige raad, dr J. V. Mei- ninger, een rapport uitgebracht over het antropogenetisch onderzoek in Nederland. Hierin wordt gepleit voor de centrale re gistratie van de uitkomsten van het erfe lijkheidsonderzoek bij de mens in Neder land. Aan het genetische advies gaat een zo volledig mogelijk onderzoek vooraf. Dit omvat zowel een juiste diagnose van de afwijkingen van de gehandicapte kinderen als wel een verder familieonderzoek, óm de kans op overerving te bepalen. Bij elk geval moet rekening worden gehouden met het feit dat de overerving zich anders ge draagt dan die welke in de medische li teratuur is beschreven. Dit werk is zeer tijdrovend, waardoor thans slechts enkele DEN HAAG. In de eerste helft van dit jaar zijn in ons land 1659 illegale vuurwapens opgespoord. In het laatste kwartaal van vorig jaar zijn 1176 vuur wapens in beslag genomen. In de eerste drie maanden van 1971 zijn ook 41.452 stuks munitie gevonden en 859 mensen bekeurd wegens overtre ding van de Vuurwapenwet. Over het feit dat er 70.000 politieke gevangenen zijn, zegt de heer Malik: „Men moet niet vergeten, dat er aanvan kelijk zo’n 500.000 tot 600.000 gevangenen waren en dat er nu nog maar minder dan tien percent wordt vastgehouden. Ik zou niets liever willen dan deze mensen zo gauw mogelijk voor de rechter te laten verschijnen. Het zijn vaak goede vrienden van me, wapenbroeders uit de tijd van de revolutie. Ik doe mijn best en zal blijven proberen deze zaak langs legale weg tot een oplossing te brengen. Ik ben er zeker van dat het uiteindelijk zal lukken.” Alle inspanningen, zowel technische als economische, kunnen veel effectiever in de sector waterbeheer (oppervlaktewater) dan in de sector drinkwatervoorzieningen worden aangewend. Wanneer men de juis te maatregelen neemt, gericht op een ver betering van de kwaliteit van het water van onze rivieren, kan met veel geringere investeringen worden volstaan dan wan neer men deze zou richten op een perfec tionering van de drinkwaterbedrijven. Bovendien hoeft er dan ook minder beslag op de ruimte te worden gelegd en bewijst men diensten aan de recreatie (zwemmen en vissen). Als de kwaliteit van het oppervlakte water niet aanzienlijk wordt verbeterd zal het voor de drinkwaterbedrijven moeilijk Dit meent de „werkgroep erfelijkheids- adviezen” van de Katholieke Universiteit in Nijmegen, die kortgeleden met zijn werkzaamheden is begonnen. Het team dat bestaat uit de Nijmeegse antropoge- neticus dr. T. Hustinx, de gynaecoloog dr. V. Kirkels uit Oss en de kinderarts B. ter Haar uit Nijmegen, geeft aan ouders die kinderen hebben met erfelijke of aangebo ren afwijkingen, een prognose over de kans die zij lopen dat de kinderen die nog geboren worden, dezelfde afwijkingen zul len vertonen. Daarnaast geeft de Nijmeeg- De minister zegt over het staatsbezoek: „Uit het oogpunt van onze traditionele banden met Nederland is dit bezoek van koningin Juliana erg belangrijk. Ik geloof dat dit staatsbezoek de laatste bladzijde is in de geschiedschrijving van een niet altijd even goede verstandhouding tijdens de afgelopen drie eeuwen. Daaraan is het bezoek van president Soeharto aan Neder- .land voorafgegaan. Inderdaad, het is een indrukwekkende bekroning.” Onderdeel van dat beleid is de steun aan Indonesië in zijn economische ont wikkeling, samen met de andere zoge noemde donor-landen. Bent u niet bang, dat deze hulp en de groeiende buitenland se investeringen uiteindelijk tot een vorm van economische kolonisatie zullen lei den?, zo vroegen wij. Malik: „Die buitenlandse investeringen zien wij graag, maar toch wel binnen bepaalde grenzen. Als de investeringen over de door ons getrokken rode lijn komen zullen we „stop” roepen. Zoals de situatie nu is, hebben we ze echter nog De kosten van het erfelijkheidsadvies worden momenteel nog door het Nijmeeg se ziekenhuis gedragen. Dit is echter niet het geval met een chromosomenonder zoek (ruim f 800) dat nodig is om een prognose te geven van bijvoorbeeld de ge boorte van een mongooltje. In uitzonde ringsgevallen wordt dit door het zieken huis vergoed. Voor de rest moeten de ouders het zelf betalen, aangezien het een preventieve behandeling is, die in princi pe niet door het ziekenfonds of zieketekos- tenverzekering wordt vergoed. Maar een woordvoerder van het „gemeenschappe lijk overleg ziekenfondsaangelegenheden” achtte het desgevraagd niet onmogelijk dat in een nabije toekomst hierin verande ring komt. HILVERSUM. President Soeharto van Indonesië heeft de NOS-televisie geen interview toegestaan. De NOS-ploeg, die momenteel reeds in Indonesië is in ver band met het staatsbezoek van koningin Juliana en prins Bernhard, had een dezer dagen een interview met de Indonesische president willen opnemen en dit aan de vooravond van het staatsbezoek willen uitzenden. Soeharto heeft laten weten, dat het hem niet mogelijk was, een interview toe te staan. De heer C. Enkelaar, chef d’équipe van de 26 man sterke NOS-ploeg, die in Indo nesië voor de radio- en televisieverslagge- ving zal zorgen, deelde dit woensdagavond in het NOS-radioprogramma „Mom” me de. DEN HAAG. Bijna negen jaar nadat hij bij de marine was gedeserteerd, is thans 31-jarige Amsterdammer alsnog eer vol uit de dienst ontslagen. Dit bleek bij het Hoog Militair Gerechtshof dat het be roep behandelde dat de man had aangete kend tegen het vonnis van de Zeekrijgs- raad, waarbij hij was veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden. De Amsterdammer was in 1962 van het marinewachtschip „Neptunus” gedeser teerd. Hij ging naar Duitsland, waar hij trouwde. Dit voorjaar kwam hij naar Ne derland. Van 12 tot 26 maart zat hij in voorar rest. De advocaat-fiscaal vond het enig moei lijke in deze zaak de zwaarte van de straf. De Amsterdammer was gedeser teerd omdat hij niets meer voor de ma rine voelde. Hij was bovendien opzettelijk en langdurig weggebleven, waarom mr. Van Voorst bevestiging vroeg van het von nis van de Zeekrijgsraad. Het Militair Gerechtshof zal later uit spraak doen. hard nodig. We willen echter niet, dat de buitenlandse belangen in de toekomst een te sterk stempel drukken op onze econo mie.” Naast de economische is er de culturele samenwerking. Gelooft u dat het een goed initiatief van uw regering en de Neder landse ambassade is om het leren van de Nederlandse staal te stimuleren? (Geble ken zou zijn dat de passieve beheersing van het Nederlands voor verschillende academische studies nog essentieel is.) Of vindt u dat men zich toch beter zou kunnen concentreren op het leren van een wereldtaal als het Engels? Malik: „Dit taalprobleem is niet zo eenvoudig als u het voorstelt. Je moet je eerst afvragen waar de belangstelling van de jongeren naar uitgaat. Als blijkt dat iedereen graag Nederlands zou leren, dan doen ze dat maar. Je moet ze vrij laten in die keus. Maar ik geloof wel, dat het Engels in wijder verband belangrijker is.” De commissie bedrijfsfonds voor de pers begrootte in juni van dit jaar de kosten van deze noodmaatregelen op on geveer 35 miljoen gulden. Het vorige ka binet besloot in juni uit de Ster-pot vijf miljoen gulden extra ter beschikking te stellen van de dagbladen. Dat gebeurde bij wijze van noodverband om het nieu we kabinet de tijd te geven gedacht werd toen aan twee a drie maanden zich in de persproblemen te verdiepen. Als we vandaag de beschikking zouden hebben over oppervlaktewater met de kwa liteit van 1900 konden we met onze heden daagse middelen goed drinkwater vervaar digen tegen een prijs van 5 cent per ku bieke meter maar in 1950 kostte het al 10 cent en nu 20 cent per kubieke meter. Door een toenemende verslechtering van het op pervlaktewater worden de waterleidingbe drijven steeds ingewikkelder en wordt er vanwege de spaarbekkens een steeds gro ter beslag op de schaarser wordende ruim te gelegd. In de conceptnota van het Rij ksinstituut is een technisch plan uitgewerkt, waarin de deskundigen becijferen welke voorzie ningen er op het gebied van waterwinning, -opslag, infiltratie en zuivering vereist zijn om aan de stijgende behoefte aan goed drinkwater tegemoet te kunnen komen. De kwaliteit van het oppervlaktewater echter is thans zo slecht dat men alleen maar met DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Baruch (DS’70) heeft de minister van On derwijs verzocht al het mogelijke te doen om de avond-mavoscholen op goed ni veau in staat te stellen hun werk te blij ven verrichten. Door middel van vragen aan de be windsman brengt het Kamerlid naar vo ren dat in kringen van de avond-mavo ongerustheid is ontstaan ten gevolge van de beperking van het aantal lesuren voor bevoegde leraren. Volgens de heer Ba ruch dreigt hierdoor een tekort aan do centen voor deze scholen te ontstaan. DEN HAAG. Minister Engels (CRM) zal de grootst mogelijke spoed betrach ten met het nemen van een beslissing over de noodmaatregelen die zijn voorge steld door de commissie bedrijfsfonds voor de pers. Hij zegt dit toe in antwoord op een vraag van het Tweede-Kamerlid Aarden (P.P.R.), die gevraagd had om de toezegging dat de minister uiterlijk eind september noodmaatregelen zet treffen die voldoende waarborgen bevat ten voor de bedreigde verscheidenheid van de pers. (Van onze correspondent) DJAKARTA. „Het probleem van de politieke gevangenen is een zeer tragische zaak, ook voor ons. Maar men moet niet vergeten dat er naast deze gevangenen nog 120 miljoen andere Indonesiërs zijn, die in grote moeilijkheden zouden zijn gekomen als de communisten indertijd hun zin hadden gekregen. De belangen van die kwantitatief zo verschillende groepen moeten we tegen elkaar afwegen. Natuurlijk willen we deze gevangenen berechten. De vraag is: hoe doen we dat zo vlug mogeljjk? Het gaat dus niet zozeer om de gevangenen, als wel om hun berechting.” NIJMEGEN. Nederland heeft een steeds groter wordende achterstand op het erfelijkheidsonderzoek. Door een te kort aan genetisch geschoolde artsen kan het noodzakelijke werk slechts ten dele worden uitgevoerd. Er bestaat met name bij ouders met gehandicapte kinderen een grote behoefte om gefundeerd advies te krijgen over de kans dat verder nage slacht dezelfde afwijkingen zal hebben. Ofschoon de artsen hierover in een toene mend aantal gevallen verantwoorde uit spraken kunnen doen, is dit door het ge brek aan mankracht niet altijd mogelijk. Dit tekort aan deskundigen leidt er mede toe dat veel erfelijkheidsonderzoek blijft liggen met als gevolg dat mogelijke afwij kingen niet tijdig worden opgespoord en voorts dat men te weinig ervaring heeft met diverse technieken bij het vaststellen van ziektebeelden die worden overgeërfd. U heeft steeds gezegd, dat het van essentieel belang is dat het volk mee werkt bij de opbouw van het land. Bent u optimistisch over de mogelijkheden van een dergelijke nauwe samenwe’l'ing? Malik: „Het ligt heel eenvoudig. De GOLKAR heeft een grote meerderheid verworven. Die zal ze de volgende keer kwijtraken als ze haar beloften niet na komt. Doet ze dat wel, dan zal ze zich kunnen handhaven. Het accent ligt daar bij speciaal op de economische ontwikke ling van de dorpen.” U bent niet bang dat de veelzijdig samengestelde GOLKAR door interne ver deeldheid uiteen kan vallen? Ik denk met name aan de tegenstellingen tussen mili taire en technocraten. Malik: „Natuurlijk, dit is een grote organisatie, waarmee we nog niet eerder ervaring hebben opgedaan. Tk ben er ech ter zeker van dat de militairen, de tech nocraten en de gewone burgers weten wat hun te doen staat. Waar het nu om gaat, is hoe de mensen te organiseren. Ik ge loof, dat als de technocraten én de bevol king gelijkelijk mee participeren het pro gramma van GOLKAR kan worden uitge voerd. Daarover ben ik bepaald optimis tisch.” De opvatting dat men een goed produkt zou kunnen leveren door een perfectio nering van het drinkwaterbereidingsproces alleen wordt door het Rjjksinstituut vier kant van de hand gewezen. De oplossing, zo wordt van die zijde aangevoerd, ligt in een drastische verbetering van het oppervlaktewater. De rechtstreekse televisiereportage, die de NOS in kleur zal uitzenden van de aankomst van het koninklijk paar op het vliegveld Kemajoran, zal worden uitge breid met een zwart-witreportage van de aankomst van de koningin en de prins in Djakarta. Deze reportage zal door de In donesische televisie worden gemaakt en door de NOS worden overgenomen. De Indonesische televisie zal de NOS-reporta- ge overnemen en in eigen land in zwart wit uitzenden. Eenzelfde procedure zal worden gevolgd bij het bezoek van de koningin en de prins aan Bandoeng. 1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2