Stagnatie bij emigratie naar Israel van joodse Russen naar N oord-Ierland Cubaanse vissers weg uit Spanje Kant en klare „Vrijwilligers kunsthars vulpasta „Denkpauze” Berlijn Middel om druk op Sadat uit te oefenen in Kranten in Nederland Volgens Zweeds dagblad: Alarm over het water In Las Palmas zelfs geen breinaald achtergebleven Bahrein en Oman worden lid van Zeventienjarige schiet op voorbijgangers Verenigde Naties Leerlingpiloot uit België drukte per ongeluk op knop 2 in isJonO Danscentrum GRIEK” llll IRA-vlag omlaag Londonderry Sr-t DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1971 3 I I Jong 99 „Vis in water” „Uit verveling” Kikvorsmannen IJ i iriisiHi - DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! *x Clubs voor ie, 2e, 3e en 4e jaars Dit is een volledige 28 lessenclub; lesgeld 65.—. AL DANSEND LEER JE. Schietstoel in werking (Van onze redacteur in Bonn) (Van onze redacteur In Wenen) ADVERTENTIE ADVERTENTIE populaire cursus e (Van onze redacteur in Madrid) tui *',MWM'*'»WVWVVVVVVVVVWWVWVVVVVWVWVVVWifVVVWVWWV kingsposten en andere neveninstallaties op het eiland. onschuldig zijn dan de Cubaanse diploma ten willen voorgeven. De crisis tussen de regimes van Fidel Castro en generaal Franco is immers, on danks de grote ideologische tegenstellin gen. bepaald niet van politieke aard: het is een zuivere geldkwestie. Brand. De Antwerpse dancing „De lachende koe” is door brand verwoest. Een toilet- juffrouw van 71 jaar is omgekomen. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat een gordijn vlam vatte. Cholera. In het zuiden en midden van Birma heerst cholera. 25 mensen zijn al aan de ziekte bezweken. to en lie 1, e WENEN Nadat in de maand juni 3.000 joden uit de Sovjet-Unie op doorreis naar Israel in Wenen waren aangekomen het hoogste aantal sinds het begin van de emigratiegolf is deze emigratie sinds juli plotseling gestagneerd. Slechts drup pelsgewijs komen op het ogenblik joodse Russen uit Moskou aan. ■s i- n n ;l: I ?d ie ZIJLWEG 49 - HAARLEM PARIJS; (Reuter) Een 17-jarige jon gen heeft in Parijs van uit een hotel raam voorbijgangers beschoten, van wie hij er drie verwondde. Tegen de politie zei hij: „Aanvankelijk schoot ik op vuil nisemmers, maar dat ging me vervelen”. zo m )T ;e 5) te te i- n !- in er he Ie sn at w in fi e ld ie ie et e- ie in i- m )e a- t- id 1- ;n 1- j- e n 1, n ;t r V e e n In een binnenkort te verschijnen con ceptnota over de toekomst van onze drink- en industriewatervoorziening ont wikkelt de directeur van het Rij ksinstituut voor de Drinkwatervoorziening, ir. T. Ver heul, een filosofie die bepaald beangsti gende aspecten oproept. TELEFOON 32 69 06 Sinds het Russische regime de uitreis bepalingen voor zijn joodse burgers de af gelopen lente soepeler ging hanteren, is Wenen de draaischijf voor deze emigra tie naar Israel geworden. Ze komen zowel per „Chopin-expres,” via Warschau, als per vliegtuig. Gewoonlijk brengen ze drie a vier dagen door in slot Schönau in de omgeving van Wenen, dat door verschil lende joodse hulporganisaties voor dit doel is afgehuurd. Tijdens dit oponthoud wor den ze medisch onderzocht en krijgen ze de nodige vaccinaties. Ook wordt hier voor Werkgelegenheid in Israel bemiddeld. het blad vindt op het ogenblik ook een soortgelijke werving plaats in West-Duits- land en de V.S. In een gesprek met een Amerikaanse deserteur in Stockholm, die ook anoniem wenste te blijven, verklaarde deze, het noodzakelijk te vinden de IRA te gaan helpen. „Dat is een kwestie van solidariteit met de onderdrukten. Dan heb ik tenminste nog iets aan de opleiding die ik heb gehad als Amerikaans soldaat.” Ir. Verheul voorziet dat de behoefte aan drink- en industriewater in Nederland binnen dertig jaar zal stijgen tot het drievoudige van het huidige verbruik. Daardoor zullen de drinkwaterbedrijven niet meer voldoende grondwater ter be schikking hebben, zodat een steeds groter percentage zal moeten worden betrokken uit de oppervlaktewateren. voor geknoei door welke lagere bestuur lijke instantie ook. Op het ogenblik is het nog zo, dat een gemeenteraad of een provinciaal bestuur (politieke colleges zonder vooropgestelde specialistische deskundigheid) door een voudige meerderheidsbeslissing kan uit maken of het drinkwater in het betrok ken areaal al of niet met bijvoorbeeld fluoride kan worden vermengd. Een che mische, in de aard giftige stof, kan met de beste bedoelingen maar met de slechtst denkbare gevolgen aan het toch al van twij felachtige bestanddelen voorziene drink water worden toegevoegd. En niemand weet, wat die stof zal doen in verbinding of accumulatie met de onbekende giften of sporen van vergiften, die zelfs door het geraffineerdste zuiveringsproces niet kon den worden verwijderd. Als de toestand zó is, lijkt het moment genaderd voor de centrale overheid om bijvoeging van niet dringend noodzakelij ke chemische stoffen eenvoudig te verbie den. Haarlem is juist gisteren ontsnapt althans voorlopig aan een gemeente- raadsbeslissing inzake drinkwaterfluoride- ring, dank zij de macht van de twijfel die zich van het hoogste college in de stad had meester gemaakt. Het is volkomen aanvaardbaar dat B. en W. de verant woordelijkheid niet meer wensen te dra gen, waar de wetenschap en de techniek geen garanties meer kunnen geven. Maar de zuiverheid van het water hangt niet voornamelijk (eigenlijk slechts in geringe mate) van het fluordrama af. De reiniging en bescherming van het oppervlaktewater is een zaak die nu, bij monde van ir. Verheul, tot een prioriteit geworden is en die dodelijk ernstig zal moeten worden genomen door de industrie, het publiek, het bestuur op alle niveaus en niet in de laatste plaats door de georganiseerde me dische wereld, die minder resoluut en minder eensgezind haar stem verheven heeft dan men had mogen hopen. •VWWWWWWWWWWWWWWWWWIA/WWVWI «wwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwvwww „De doorsnee leeftijd is 25 jaar. De meesten van ons zijn in Zweden in mili taire dienst geweest. Er zijn een paar parachutisten en kikvorsmannen bij”, ver klaart hij in het vraaggesprek. Zelf zegt hij ervaring te hebben verworven in de Finse winteroorlog. Niet minder dan zestig percent van deze joden heeft een universitaire opleiding ach ter de rug. Ook bevinden er zich opmer kelijk veel jonge mensen onder. De meeste zijn afkomstig uit de Bal- tische landen, Bessarabië en Wit-Rusland. Hoewel deze mensen in Israel zo goed mo gelijk worden opgevangen, blijken ze toch een problematische groep te vormen. Door hun passieve afhankelijkheidshouding ten gevolge van het bureaucratische systeem in de Sovjet-Unie valt het hun naar de ervaring leert moeilijk zich aan te passen aan de vrije markt-economie met zijn eisen aan het eigen initiatief. Er leeft bij deze mensen nog sterk de verwachting dat van boven af alles voor ze zal wor den geregeld. In Polen is het nu in principe voor alle nog overgebleven joden (naar schatting vijf a zesduizend) mogelijk een uitreisvi sum te krijgen. Ook voor diegenen, wie dit een jaar geleden nog werd geweigerd. Met de Chopin-Expres komen dan ook geregeld Poolse joden in Wenen aan, maar nog slechts in kleine getale. Diege nen, die nu niet emigreren, willen per se in Polen blijven: voor het merendeel be jaarden. Over het verzoek om lid van de VN te mogen worden van het Arabische sulta naat Oman heeft de Veiligheidsraad zich nog niet definitief uitgesproken, maar het staat wel vast dat de raad positief zal reageren op dit verzoek. Met Bahrein en Oman zal het Arabi sche blok in de VN over 16 stemmen be schikken. De volkerenorganisatie telt op het ogen blik 127 leden. NEW YORK, (DPA) De Veiligheids raad heeft gisteren met algemene stem men de Algemene Vergadering van de VN aanbevolen het oliesjeikdom Bahrein tot de volkerenorganisatie toe te laten. Thomas Macgiolla woordvoerder van de politieke afdeling van de republikeinse beweging in Ierland zei in een commen taar, het ontstaan van zo’n brigade als een blijk van internationale solidariteit te zien. „Ze kunnen beter niet komen”, zei hij, „want in dit soort guerrilla-oorlog- voering moet je je als een vis in het water in onze steden kunnen bewegen en dat is onmogelijk voor, buitenlanders.” Waarnemers wijzen erop, dat dit ver band zou kunnen houden met de recente geheime contacten tussen de Sovjet-Unie en Israel over het aanknopen van diplo matieke betrekkingen. Ook zouden de Rus sische leiders met het open- en dicht draaien van de Joodse emigratiekraan een zekere druk op de Egyptische minister president Sadat kunnen uitoefenen. In We nen schijnt men er evenwel rekening mee te houden, dat deze stroom van reizigers binnenkort weer aanzwelt. Het is nog niet bekend wat er uit de nieuwste combinatie van krantenbedrijven (Arbeiderspers, Parool, De Volkskrant, Al gemeen Dagblad, NRC/Handelsblad) te voorschijn zal komen. Dat hangt ook sterk van de ervaringen bij de samenwer king af. Het ziet ernaar uit dat het gaat naar een situatie waarin Rotterdam en Amsterdam hun eigen grote kranten zul len hebben, die in meer of mindere mate landelijk zullen worden verspreid en dat dó minder grote en kleine steden en plaatsen sterk gewestelijk en plaatselijk georiënteerde bladen zullen bezitten, die In het nieuws van vandaag trekt het bericht uit de krantenwereld over de op stapel staande samenwerking tussen grote krantenconcerns ook de aandacht van de buitenstaander. Het is nieuws dat voor deze buitenstaander, gemeenlijk als „le zer” aangeduid, even belangrijk is als voor degenen die hun dagelijkse beroep in het krantenbedrijf uitoefenen. Er is al veel geschreven en gediscussi eerd over de moeilijke commerciële positie van krantenbedrijven in Nederland, een positie die er niet gunstiger op wordt door de duidelijke algemene misère in het gehele Nederlandse bedrijfsleven. De sa- menwerkingsneiging bij de grote kranten uitgevers wordt bijzonder sterk gestimu leerd door de bittere noodzaak, produktie- en distributiekosten te beperken. Zo sterk zelfs, dat nauwelijks meer iets te bespeu ren valt van de zeer principiële methode waarmee in het verleden kranten zich vereenzelvigden met ideologieën, confessi onele uitgangspunten en kenmerkende signaturen van bevolkingsgroepen. al of niet in combinatie met landelijke bladen zullen worden gelezen, afhankelijk van hun kwaliteit. Het proces heeft duidelijk het aspect van een sanering, een efficiënter exploita tie, een uniformering ook. Vooral het gaandeweg verdwijnen van ideologische en confessionele bindingen kan de objecti viteit van de nieuwsgeving slechts ten goede komen. De grote confessionele volksdelen willen zelf ook kennelijk af van een „eigen krant”, naarmate die con fessionele uitgangspunten hun eens zo steile definities steeds meer hebben verlo ren. Dat geldt trouwens ook voor de politieke partijen, die ook heel wat gren zen hebben overschreden, die vroeger dog matisch en hermetisch dicht waren. De zo vaak bezongen verscheidenheid in opinie en informatie lijdt natuurlijk onder deze voortgaande harmonisatie, maar dat is geen commercieel of technisch pro bleem; het is een journalistiek vraagstuk om die diversiteit toch zo veel mogelijk te behouden. De regionale bladen, die op enigerlei wijze ook steeds meer tot sa menwerking zullen worden gedwongen, kunnen door hun eigen identiteit te bewa ren op die terreinen waar geen compro missen mogelijk zijn, veel bijdragen tot behoud van de journalistieke verscheiden heid. Maar in het algemeen wordt die taak moeilijker, al kan men het ook als een uitdaging zien. Het is daarom zaak dat de Nederlandse journalistiek in deze tijd van commerciële samensmelting haar onafhankelijkheid redt en behoudt, ten dienste van het belang der voorlichting en meningsvor ming. „lerlands zaak is ook de onze”, aldus deze brigade-leider. „We hebben allemaal onze baan eraan gegeven en zijn bereid net zo lang te vechten als dit nodig is. Voor degene onder ons die familie heb ben, is het natuurlijk een moeilijke beslis sing geweest maar we beschouwen het als onze plicht om te helpen.” Volgens het bericht is het de bedoeling van de vrijwil ligers binnenkort als gewone toeristen af zonderlijk naar Belfast te reizen. Daar verzamelt de groep zich, krijgt men wa pens uitgereikt en zal men door de IRA worden ingelijfd. Men zegt dat de onderneming groten deels wordt gefinancierd door Ierse groe pen in de V.S. Volgens de zegsman van Britse soldaten hebben in de Noord- ierse stad Londonderry tijdens zuive ringsacties in de rooms-katholieke wijk Bogside een wapperende vlag van de Ierse republiek omlaagge haald. Bij de actie waren 1300 Britse militairen ingezet. LAS PALMAS De crisis in de betrekkingen tussen Spanje en Cuba, die begin deze maand aan het licht kwam door het plotselinge vertrek van de Cubaanse am bassadeur met vrijwel al zjjn diplomatiek personeel, is ondanks alle sussende ont kenningen van de Spaanse regering opnieuw bevestigd. Vandaag ontbrak plotseling in de haven van Las Palmas op de Canarische Eilanden de gehele Cubaanse vissers vloot, die hier de vierde plaats had ingenomen onder de buitenlandse visserij neder zettingen. Drie vissersboten, die in reparatie la gen, vertrokken met de helft van de repa raties nog ongedaan en beladen met alle visvangst, die zij in plaatselijke diepvries installaties hadden gedepositeerd. Aan boord van de andere Cubaanse schepen vertrokken behalve de bemanning, ook al le Cubanen, die in Las Palmas zelf werk ten, vergezeld door hun gezinnen. Grote kisten met persoonlijke bezittingen waren al aan boord gebracht. De Cubanen hebben (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM. Volgens een bericht in het Zweedse avondblad „Kvallsposten” vertrekt een dezer dagen een groep van 98 vrijwilligers naar Noord-Ierland waar men zich wil aansluiten bij het illegale Ierse Republikeinse Leger (IRA). Deze brigade bestaat volgens de zegs man van het blad uit Zweden, die op de één of andere manier familie in Ierland hebben, andere Scandinaviërs en enkele Amerikanen. De recrutering heeft plaats gevonden door het plaatsen van adverten ties die in bedekte termen werden opge steld en waarop ook avonturiers hebben gereageerd. Volgens de 50-jarige woord voerder van de groep, die anoniem wenst te blijven, is men vastbesloten deel te nemen aan de guerrilla-oorlogvoering in Noord-Ierland. Las Palmas is één van de belangrijkste havens in het centrale gedeelte van de Atlantische Oceaan en misschien wel de belangrijkste voor de internationale visse rij. Het is bijvoorbeeld de basis voor de grootste Japanse vissersvloot buiten eigen wateren en ook de Sovjet-Unie en Italië hebben hier belangrijke eenheden gesta tioneerd. Met haar 35 schepen kwam de Cubaanse vloot, die hier in 1968 een basis opzette, op de vierde plaats. De afgelopen week begon men in Las Palmas een on gewone activiteit te merken onder de Cu baanse vissers, zowel aan boord van de schepen in de haven, als bij de verwer- Maandag 23 augustus is de dag waarop de inschrijving be gint voor de nieuwe danslesclubs. Aanvang september. l: Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijk voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. PORION In emmertjes van 1 kg f 8.55,2 kg fl5.30,5kgf29.95,bij dhz-, verf-, ijzer waren- en bouwmaterialenhandel. Een woordvoerder van de Ierse ambas sade in Stockholm verklaarde, het een interessant geval te vinden, maar aan het geheel te twijfelen. Op woensdag- en vrijdagavond 7.00 uur een populaire cursus voor uitsluitend scholieren. Groepen voor alle leeftijden. Prospectus wordt u op aanvraag toegezonden LJUNGBYHED (Reuter). Een piloot van de Belgische luchtmacht is woensdag uit zijn straaljager geschoten doordat hij per abuis op de knop drukte die de schietstoel in werking stelde. De vlieger maakte een oefenvlucht in een Saab-105. Hij wilde zijn veiligheids gordel wat steviger bevestigen maar druk te daarbij op de- schietstoelknop. Zijn instructeur, een Zweedse sergeant, zag zijn leerling plotseling door hét dak ver dwijnen. Bleek van schrik zette hij even later het beschadigde toestel aan de grond. Inmiddels was de Belg veilig en wel aan zijn valscherm in een weiland terecht gekomen. Hij had wat lichte verwondin gen, doch zijn vliegershelm had hem te gen ernstig hoofdletsel beschermd. in Las Palmas zelfs geen breinaald ach tergelaten. Het Cubaanse consulaat in Las Palmas en de ambassade in Madrid (waar slechts één enkele diplomaat de wacht houdt) spreken in alle toonaarden tegen, dat er iéts ongewoons aan de hand zou zijn. Zij verzekeren, dat het routine-vertrek- ken betreft en dat volgende week zeven andere Cubaanse schepen Las Palmas weer zullen aandoen. Maar in welingelich te Spaanse kringen, zowel in Las Palmas als in Madrid, vreest men. dat de kwes tie anders ligt. Hier gelooft men, dat de Cubaanse vis sersvloot voorgoed de Canarische eilanden heeft verlaten en ofwel haar basis naar Cassablanca zal verleggen, ofwel al haar activiteiten zal verplaatsen naar de Stille Oceaan voor de kust van Chili, waar Fidel Castro nu goede betrekkingen mee heeft. Men verzekert ook, dat het vertrek van de vissersvloot op uitdrukkelijk bevel van de regering van Havanna plaatsvond. De uitleg zou in dat geval heel wat minder Komplot. Het Boliviaanse dagblad „Ultima Hora” meldt dat de veiligheidsdienst in La Paz een komplot tegen het bewind heeft ontdekt van officieren en politici van de revolutionaire nationalistische beweging en de socialistische nhalanx. Er zijn 30 arrestatie^ verricb' Ontvoeringen. In Monli-». ijn twee mannen ontvoerd de -»ri« verd ver moedelijk het slachtoffer van de linkse .Tupamaro” guerrillabeweging en de an dere van een rechtse anti-„Tupamaro” commando. De kwaliteit van de oppervlaktewateren in Nederland is echter zo slecht en wordt dagelijks nog zodanig verminderd, dat de drinkwaterbedrijven in de nabije toe komst geen behoorlijk drinkwater meer zullen kunnen produceren. Deze bedrij ven zijn aangewezen op hun technische procédés, die echter geen wonderen kun nen wrochten. De enorme hoeveelheden en verscheidenheid aan giftige stoffen, die in het oppervlaktewater worden geloosd, verhinderen volgens deze bij uitstek des kundige autoriteit op het gebied van het drinkwater dat een veilig en goed produkt wordt afgeleverd. Met andere woorden: reeds nu bevinden zich in het water dat uit de huishoudelij ke drinkwaterkranen komt, stoffen die men niet eens kent, waarvan men de werking op de gezondheid niet kan na gaan en dat is het belangrijkste waarvan men niet weet welke de gevol gen zijn van accumulatie van deze stoffen met andere stoffen, die zich in het water bevinden of er uit welke overweging dan ook aan worden toegevoegd. Deze laatste opmerking zou allen, die op welke manier dan ook met het drink water te maken hebben, de haren te- berge moeten doen rijzen. Want tot dus ver is men ook in kringen van medici of bestuurders die met de volksgezondheid te maken hebben er van uitgegaan dat de drinkwaterbedrijven precies wisten wat zich in hun afgeleverde produkt be vond en derhalve ook precies konden berekenen welke stoffen wel en welke niet uit hoofde van reiniging of anderszins mochten worden toegevoegd en in welke hoeveelheden. Dat blijkt nu, op gezag van de hoogste autoriteit op het gebied van de drinkwatervoorziening, niét het geval te zijn. Tevens blijkt op diens gezag, dat in de toekomst steeds meer giftige stoffen via het grotere kwantum oppervlaktewa ter in het drinkwater terecht zullen ko men, stoffen die men niet eens kent én waarvan men de schadelijke werking slechts kan vermoeden. Conclusie: ons drinkwater wordt, ondanks de vernuftige techniek en de zorgvuldigheid van de drinkwaterbedrijven, een onbetrouwbaar en twijfelachtig produkt, dat uiterst ge vaarlijk wordt indien men er nog méér chemische stoffen aan zou toevoegen of doen toevloeien. Het is te hopen dat deze nota een zo alarmerende werking zal hebben, dat de ®>rg voor en de beveiliging van ons drink water eindelijk eens zal worden gecen traliseerd in een strenge, „waterdichte” wetgeving, die geen enkele ruimte laat Cuba moet nog een flink deficiet op de handelsbalans tussen beide landen veref fenen en de Spanjaarden hebben aange drongen op betaling van die schuld. Die besprekingen eindigden begin deze maand in het gepikeerde vertrek van de Cubanen uit Madrid, hetgeen wel duidelijk maakt, dat Spanje nog geen cent te zien heeft gekregen. En dat zou wel eens de reden van het vertrek van de Cubaanse vloot uit Las Palmas kunnen zijn: de meeste van deze schepen zijn door Spaanse wer ven gebouwd en nog niet helemaal afbe taald en Fidel Castro vreesde waarschijn lijk. dat de Spaanse regering ertoe zou overgaan beslag te leggen op de vissers boten in Las Palmas. BONN. De ambassadeurs van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie hebben vannacht in West- Beriijn besloten hun onderhandelingen voor een regeling van de kwestie-Berlijn maandag voort te zetten. Tot die „denk pauze” werd besloten na een bijeenkomst, die met enkele ^onderbrekingen veertien uur duurde en alleen al daar door de hoop had doen herleven, dat de diplomaten nu tot een overeenkomst zou den komen. Na afloop van deze vergadering (de 32ste) zei de Amerikaanse ambassadeur Kenneth Rush vannacht: „Alle details zijn besproken en wij hebben werkelijk voor uitgang geboekt. Van het komende ge sprek wordt zeer veel verwacht.” De am bassadeurs zijn in anderhalve week tijd zes keer bijeen geweest. Hun naaste me dewerkers, die vroeger de technische voorbereidingen voor het overleg hadden getroffen, speelden in deze periode geen rol meer. Aangenomen werd dan ook, dat het nog slechts om politieke beslissingen kon gaan.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3