Brandweerlieden bouwen zelf twee nieuwe eenheden Dagelijks leefritme in centrum komt op gang Oude hogedrukspuit wordt forse materiaalwagen Jachtvloot naar Uitgeest Elektriciteit Expositie in Progress-soos en water nu te leveren Seth Gaaikema in Velsen BIJ VELSER BEROEPSBRANDWEER IN DE VISHAL Toernooi zevenhandbal PLUIMVEE (NOG) VERBODEN OP PARKEERPLAATSEN Haven berichten No special fun Straks ook eigen commando wagen in Rooswijk Brandje in kelder ii 5 DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1971 IJMUIDER COURANT 4 ongelukken (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) VELSEN In de brandweerkazerne worden door de manschappen van de beroepsbrandweer twee belangrijke projecten onder handen genomen. Het betreft het ombouwen van de oude hogedruk-nevelspuit tot een ma teriaalwagen, waarmee inmiddels reeds een begin is gemaakt en in aan sluiting daarop het ombouwen van de huidige veel te klein geworden materiaalwagen tot commandowagen. Deze niet geringe opgave, welke de brandweer zich zelf op de schouders heeft geladen is uitvoerbaar, omdat het Velsense beroepskorps bestaat uit vaklieden van allerlei aard, waar door het korps de meest uiteenlopende werkzaamheden geheel zelf kan uitvoeren. Daarvan getuigen diverse activiteiten in en rond de kazerne, vrijwel vanaf het begin van de beroepsbrandweer in deze gemeente. Zij is wat men zou kunnen noemen self-supporting, hetgeen in de loop der jaren al een fors bedrag bespaard heeft op de posten, welke voor de vuurbestrijding moeten worden uitgetrokken. HEEMSKERK Het dagelijks leven in het woonwagencentrum aan de Communicatieweg gaat weer zijn gewone gang. De opwinding over de massale volksverhuizing van het oude Beverwijkse kamp naar het fraai, uit gevoerde en midden in het groen van de omringende weilanden gelegen, nieuwe centrum is geweken. Daar voor in de plaats is een zekere rust gekomen. Deze gemoedstoestand is nodig, want het wonen in het nieuwe woonwagencentrum betekent, dat men niet de beschikking heeft over water en elektriciteit via de normale aansluitingen. Steeds meer naar I. I. X (Van een onzer verslaggevers) s J s De wedstrijden beginnen om tien uur zondagmorgen ,en omstreeks half vijf hoopt de KIC-organisatie het toernooi te kunnen afsluiten met een prijsuitreiking. moed rust zonder fatalisme teamgeest bezitten, de maat niet in de steek laten” dat is het waarop het aankomt. De komst van de nieuwe gecombineerde hoge en lage druk spuit voor de gemeente lijke brandweer en het feit, dat men daar naast de beschikking heeft over een gloed nieuwe en zeer modern uitgeruste brand weerwagen, eigendom van Rijkswaterstaat maakten het mogelijk tot deze ombouw te besluiten. Zowel buiten aan de wagen, als erin wordt druk gewerkt aan het aan brengen van de nodige voorzieningen. Volgens de leiding van het centrum kan misschien over twee a drie weken het sein tot de afmars van het bouwpersoneel wer den gegeven. In die tijd zullen de bewo ners nog enig ongemak ondervinden, maar In de brandweerkazerne is een aparte ruimte voor herstelwerkzaamheden. Hier staat nu de oude om te bouwen hoge druk nevelspuit, terwijl brand weerlieden druk bezig zijn er een ma teriaalwagen van te maken. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Tijdens de viering van het eerste lustrum, waarvoor van woensdag 18 tot vrijdag 27 augustus een aantrekke lijk jubileumprogramma is samengesteld, wordt in de Progress-sociëteit een exposi tie gehouden van het werk van drie foto grafen, twee cartonisten en enkele aqua rellen en schilderijen. De tentoongestelde aquarellen en schil derwerken zijn van de Beverwijkse Gré Burger en de Heemskerkers Ria Admiraal en Cor Pirovano. De Heemskerker Jan Boon, die nu in Beverwijk woont, en Wil lem Koper uit Heemskerk hebben de ge- exposeerde cartoons vervaardigd. Fotogra fisch werk is op deze tentoonstelling te be zichtigen van Ben Maalman, Jos Witters en Jan Wassenaar. i 1 E. VELSEN Van haar in Uitgeest geves tigde zustervereniging heeft de watersport vereniging „IJmond” uit Velsen onlangs de invitatie ontvangen eens een weekeinde in deze omgeving te komen doorbrengen. „IJmond” zal gaarne aan deze vriendelijke uitnodiging gevolg geven en wel op zater dag 21 augustus. Vandaar dat deze mor gen omstreeks tien uur een vloot van on geveer vijfentwintig grote en kleine vaar tuigen uit de jachthaven van IJmuiden naar Uitgeest zal vertrekken. De opvaren den daarvan wacht hier een hartelijke ontvangst, gevolgd door een gezellig sa menzijn, waarbij de watersport uiteraard niet wordt vergeten. De volgende zondag middag zal de terugtocht weer naar Vel sen worden ondernomen. Zo’n team bezit de gemeente Velsen vertelde ons het commando. Een team, dat regelmatig in oefening blijft, daarvan getuigen de rookwolken, welke regelmatig opstijgen uit het oefengebouw of vanaf het nabij gelegen stukje land, dat nu een maal onontbeerlijk is bij een brandweer- kazernecomplex. De omwonenden zijn er al aan gewend. Zij schrikken niet meer van de rookwolken, als deze uit die omgeving worden waargenomen. En overigens heeft die rookontwikkeling weinig te betekenen in deze streek met haar vele rook en smook ontwikkelende industrieën. Vooral niet bezien tegen de achtergrond van een goed geoefend brandweercorps. Maar er kan nu eenmaal niet de hele dag door geoefend worden. Er zijn allerlei an dere zaken, die ook de aandacht vragen zoals alleen al het onderhoud van het ma terieel. In het licht daarvan moet men ook zien de aanpak van het werk, dat nu op het programma staat: het ombouwen van twee wagens, waardoor het corps zijn ma terieel straks uitgebreid zal zien met twee goed te gebruiken eenheden. Een kijkje in de te klein geworden materiaalwagen. Deze wordt omge bouwd tot commandowagen. dat nemen zij op de koop toe, want de verhuizing naar Heemskerk is bij ieder een bijzonder goed in de smaak geval len. Vandaar ook, dat men geen klachten binnen krijgt over de nog niet aangesloten waterkranen en de noodvoorzieningen, die men moet treffen om 's avonds toch nog licht In de duisternis te krijgen. Al direct bij de opbouw van de beroeps brandweer is begonnen met het aantrek ken van vaklieden als chauffeurs, mon teurs. bankwerkers, lassers, timmerlieden, schilders en electriciens. Kortom mensen, die hun handen weten te gebruiken, maar bovenal geschikt moeten zijn voor de brandbestrijding. Dit laatste komt er bij de strenge keuring uit. Een feit is wel, dat zij zich daarna in de praktijk moeten we ten waar te maken. Het brandweercommando gaat ervan uit, dat een brandweerman voldoende weer stand moet kunnen opbrengen onder de meest bizarre omstandigheden zonder evenwel „hard" te zijn in de betekenis van „ruw en onverschillig”. „Moed zonder over- IJMUIDEN. In IJmuiden werden woensdag de volgende besommingen ge maakt: GO 28 10 720, 2 8.600; KW 170 10.200, 109 970, 177 960; SCH 171 10.300, 18 6.400; VL 112 900; EH 7 1.370; TH 26 7.900, 37 7.050; WR 1 3.800, 48 3.470, 71 2.530, 136 1.870, 137 1.230, 147 1.170; IJM 8 1.600, 23 3.00, 47 430; ZL 6 1.860; UK 18 1.580, 47 1.870, 70 92Ö, 147 1.260, 215 3.300, 245 2.600, VD 6 1.970, 9 2.100, 15 1.960, 19 1.660, 24 1.170, 44 1.530, 75 1.310, 115 1.730; EB 28 UK 118 1.310; UK 17 249 3.070; UK 196 234 2.400. De kampschool zal in Beverwijk worden voortgezet. Zolang de nieuwe kampschool in het centrum niet in gebruik is worden de kinderen van de bewoners in de school aan de Wijkermeerweg onderwezen. Iedere dag komt er een bus in het centrum, waar mee de jongens en meisjes naar het schoolgebouw worden vervoerd. VELSEN. Het nieuwe seizoen van de kunstkring „Voor Allen” zal donderdag 2 september in de Velsense Stadsschouwburg door Seth Gaaikema worden geopend. Hij treedt dan op met zijn show „Tien mil joen geboden”, in welk programma ook de „Blue Diamonds” en het trio Henk van Dijk zijn opgenomen. Het wordt weer een vrije voorstelling, zodat de toegangs kaarten ook voor niet-leden van de kunst kring verkrijgbaar zullen zijn. De illegale ingebruikneming van het kamp door de woonwagenbewoners heeft, hoe gek het ook klinkt, een versnelling te weeg gebracht aan de tijdsduur, waarin de afbouw van het centrum was gepland. Met gezwinde spoed wordt gewerkt aan de technische voorzieningen. De lampen in de hoge masten op het parkeerterrein brand den woensdagmorgen al, de waterleiding werd onder druk gebracht om eventuele lekkages te ontdekken en stratenmakers leggen de paden aan naar de bijgebouwen. Naast de ingang van het parkeerterrein staat de gloednieuwe snackbar van de heer M. Donkervoort, in het oude kamp te Beverwijk beheerder van de kantine- wagen. Met vereende krachten timmerde hij zijn nieuwe werkhome in elkaar. Er staan tafels en stoelen in, een fraaie vi trine completeert het geheel. De bakoven van de heer Donkervoort zal in eerste in stantie alleen ’s avonds geopend zijn. „Wij willen er echt iets leuks van maken” zegt hij. Achter de glazen van de vitrine staan de bekers te pronken, die de voetbalvere niging van de centrumbewoners, Wijker- meervogels, in de loop der jaren heeft be haald. In het centrum leeft het idee om de voetbalvereniging nu aan te melden bij de KNVB, waarna in competitieverband kan worden gevoetbald. Maar dan zal eerst het speelveld in het centrum flink moeten worden vergroot, want het huidige voetbalveld is te klein om er wedstrijden op te spelen. De bestaande materiaalwagen is name lijk te klein geworden als gevolg van de toename van allerlei materiaal en hulp stukken, maar ook omdat zij meer en meer uitgerust moest worden met hulpstukken welke te pas komen bij verkeersongeval len. De bijstand van de brandweer bij autobotsingen is namelijk de laatste tijd sterk toegenomen. Oorzaak? Het toenemen de verkeer en de hogere snelheden welke ontwikkeld worden langs de weg, met als gevolg ook een grotere ravage wanneer zich onverhoopt iets voordoet. Om nu de oude spuit om te bouwen tot nieuwe materiaalwagen van aanzienlijke grotere capaciteit, zijn de vaklieden van het corps begonnen met alles eruit te slo pen, wat verwijderd kon worden. Aller eerst de grote tank, waarin ruimte was voor 1500 liter; de pompen, de slangenhas pel en alle andere overbodige zaken. Hier door ontstond een grote ruimte, welke nu voor het nieuwe doel zo doeltreffend mo gelijk zal worden ingericht met vakken, VELSEN-NOORD. Na de geslaagde familiedag van de sportvereniging KIC van afgelopen zondag staat voor zondag 22 augustus in het sportpark Rooswijk aan de Grote Hout- of Koningsweg weer een evenement op het programma, nu echter van de KIC-handbalafdeling. De bewoners weten nu, dat er hard wordt gewerkt aan de verfraaiing van het centrum. Personeel van de plantsoenen dienst komt over een paar dagen de nu nog omgeploegde plantsoenen aanleggen. Ook de in het asfalt van de parkeerplaats uitgespaarde delen zullen worden voorzien van groenblijvende struiken. Dat bewonen van het centrum wil na tuurlijk niet zeggen dat men ook direct op de hoogte is van iedere bepaling uit het reglement. Zo wekt het idee, dat de duiven en de krielkippen, die bewoners van een wagen uit het Beverwijkse kam- naar Heemskerk hebben overgebracht te zijner tijd moeten verdwijnen enige wre vel op. De, leiding van het centrum be raadt zich momenteel op welke wijze men tegemoet kan komen aan de wens van veel bewoners om kippen, duiven en ko nijnen te mogen houden. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De brandweer rukte woensdagmiddag omstreeks vier uur uit voor een brandje in de kelder onder de winkelgalerij aan de Plantage. In de kel der hadden jongens de brand gestoken in een aldaar opgeslagen oude brommer en wat afval. De brandweer behoefde geen water te geven, want het vuur was inmid dels al door winkelpersoneel gedoofd. Woensdag aangekomen In IJmuiden: Irus. Casa Blanca; Pennerf, Bale Cameau: Greteen Weston, Antwerpen; Otto, Shellhaven; Dievertje. Delfzijl; Neutron, Ipswich, IJmuiden; Citadel, Selby; Nor derstedt, Wilhelmshaven; Treuholz, Emden; Waalekerk, Emden; Bravo Contender, Imming- nam; Gemma, Antwerpen; Plover, Ipswich; Guy- enne, Hamburg, IJmuiden; Kahlesand, Holbech, IJmuiden; Baltus, Londen; Shafteburg, London; Erik, Immingham; Hude, Veitsiluoto; Venus, Bergen; Delfborg, Klaipeda; Aaltje, London; Pa mir, Ipswich; Heino Bröhan, Flixborough; Reedwarpler, Littlehampton; Magula, Holmstad; Cayber. Rotterdam: Olaf, Bremen: Boreas, Ham. ?urg; Jean E. Londdon; Frank Bell. Rotterdam; Maersk Figter, Cont. Plat. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Lidia, Grangemouth: Anita. Hamburg; Rijnstroom, Shoreham; Libertas, Hamburg; Vanguard, Ips wich; Tense, Tubarou, IJmuiden; Litania, Sluis- kill; Rustringen, London. IJmuiden: Greenland, Southampton; Cutodian, Glasgow; Berkelstroom, sharpness. Tor Anglia, Gothenburg; Heinrich Nagel, Ebsjerg; C. Herup Malmö; Tankbris. Gulfhaven; Theresie, Hampton; Spaamestroom, Rotterdam: Hebe, Rotterdam: Hoegh Brere, Hamburg; Noorderstedt, Flixborough; Lea, Col chester, Aardenburgh, Rotterdam; Nordkyn, Antwerpen; Treuholz, Flixborough; Pallas, Rot terdam; Boreas. Rotterdam: Dahra, R. Martin: Marathon, Paramaribo; Citadel, Norwitz: Selec- “v>ty. London; Bravo Contender, Immingham: Pioneer, Flixborough; Venus, Stavanger; Ooster. "urg, Rotterdam; Otto. Bremen; Mailing, Boston. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Steera ge, Antwerpen; Louise Buhk. Vargoen: Auda city. London; Goettingen, Antwerpen; Amstel- stroom, Hull; Zaanstroom, Felixtown. Donderdag vertrokken van nIJmuiden: Trini ty' Southampton; Heino Bröhan, Flixborough: Martha Frieseke, London; Meta. Colchester: Gonslanc(. Trool Hattan: Erik, Bremen. tAls geen nadere aanduiding volgt, is het •chip van of naar Amsterdam gegaan). kastjes, planken, haken, klemmen en alle andere noodzakelijke voorzieningen. Slo pen, lassen, timmeren, schilderen al het werk geschiedt in eigen beheer op die ogenblikken, dat er geen andere bezighe den zijn. De manschappen zijn met groot enthou siasme er aan begonnen, en in de kortst mogelijke tijd kon men al beginnen met de opbouw van het nieuwe interieur. Hierna komt dan net ombouwen van de oude materiaalwagen tot commandowagen aan de orde. Dat wordt dan voor de toe komst de post van het commando bij de brand. In deze wagen moet ook eerst alles weggesloopt worden. Daarna komen er een (opklapbaar)tafeitje, net wat banken in en verder allerlei kastjes, waarin de kaarten met aanvalsplannen voor de zogenoemde „gevaarlijke” gebouwen, worden opgebor gen. Van alle gebouwen met zeer brand bare ruimten heeft de brandweer namelijk een plattegrond, waarin de gevaarlijke punten rood-gearceerd zijn aangetekend. Tevens heeft men hierop aangegeven, de wegen, welke de brandweerlieden moeten gaan om eerst een onderzoek een ver kenning in te stellen en vervolgens om de brand te bestrijden op de meest effi ciënte wijze. Door deze zelfwerkzaamheid zal de Vel- ser brandweer straks de beschikking heb ben over twee zeer nuttige eenheden wel ke ten dienste staan in feite van de gehele gemeenschap. Er wordt dan namelijk een uitgebreid zevenhandbaltoernooi gehouden, waaraan zeventien verenigingen deelnemen, die sa men het toernooi beginnen met honderd- achtenvijftig wedstrijden. De deelnemen de verenigingen zijn ADO en ODIN uit Heemskerk, ADO en Unitas uit Rotter dam, Excelsior’53 uit Bovenkarspel, LSW Zuid-Scharwoude, Kolping uit Oudorp, Tonegido uit Hippolytushoef, Yellow Seven uit Den Haag, LW uit Laren, Meervo- gels uit Akersloot, Tonido, Vriendschap en TOO uit Amsterdam, Full Speed uit IJmuiden en IJmond en KIC uit Velsen- Noord. De oude hoge druk nevelspuit dateert van 1956 en was dringend aan vervanging toe. Zij werd overbodig toen het nieuwe materieel de garage kwam binnenrijden. Doch al mag de oude spuit dan uit de tijd geraakt zijn, de wagen als zodanig bleek nog voortreffelijk omgebouwd te kunnen worden voor andere doeleinden, met name tot materiaalwagen. In de krant van woensdag, onder „Ne derland vertegenwoordigd op internationa le bijeenkomsten”, is in de laatste alinea een letter weggevallen, waardoor de in druk wordt gewekt dat de Verenigde Na ties al die hulpverlening aan ontwikke lingslanden niet zo serieus nemen, er staat namelijk dat in Oeganda een ploeg van „United Nations Development Program. Special Fun werkzaam is. Wij kunnen verzekeren, dat er in ge noemd programma nergens sprake is van „speciale lol”; er is wel een ..Sneciaal Fonds”. NAAM ADRES -$■ Doorhalen wat niet verlangd wordt. TE: Daarna kunt u mi| noteren als maandabonnee ƒ6,90 kwartaalabonnee ƒ20,10 B O N in °Pen envel°PPe zonder postzegel opsturen naar IJmuider Courant. Antwoordnummer 47 - IJmuiden 't' -^1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5