Urker Vissers koor „Crescendo geeft concert in Grote Kerk NIEUWE CURSUSSEN IN VELSEN ADVENTZENDING STRIJDT TEGEN HONGER, ZIEKTE EN RAMPEN Collecte duurt weken Jaarvergadering van KIC Expositie over toneel I Mb F W' zes IN DE IJMOND VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND I W ÏJ'1 biih JU HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING en Heemskerk Beverwijk Oppascentrale in Zee- en Duinwijk jeugdaanwas Tien percent meer leden door Netto-opbrengst voor goed doel 6 7 111s DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1971 TACHTIG ZANGERS VAN GEESTELIJK LIED 99 IN STADSSCHOUWBURG Bestuur Beverwijk Stadsschouwburg Heemskerk Wijk aan Zee V eisend Jmuiden (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD De sportver eniging KIC in Velsen-Noord heeft zich woensdagavond in haar tweeën- vijftigste jaarlijkse ledenvergadering, die in de kantine van het sportpark Rooswijk is gehouden, beraden op de activiteiten van het voorbije seizoen en die, welke in het nieuwe seizoen, dat thans is aangevangen, zullen gaan voordoen. DEZE WEEK START weer de zes weken durende inzamelings actie van de Adventzending. U herinnert het zich misschien nog wel van vorige jaren: leden en vrienden van het Kerkgenootschap der zevendedags adventisten gaan van huis tot huis met hun bro chure, voor een gulden. De op brengst is zonder aftrek van kos ten voor de mens in nood over de hele wereld. Velsen-Noord Wensen De eerste activiteit van „Het Witte Tejater” uit Velsen voor het nieuwe seizoen zal bestaan uit een lezing met dia’s over het onder werp „Achter de schermen van het Toneelmuseum”. Deze wordt dins dag 24 augustus in de foyer van de Velsense Stadsschouwburg gehou den door de heer E. Alexander, di- recteur-conservator van het mu seum. De causerie is bedoeld als in leiding tot de kleine historische expositie „Op Hoop van Zegen” welke van woensdag 25 augustus tot vrijdag 24 september door de bezoekers van toneel- en filmvoor stellingen in dit theater kan wor den bekeken. Een en ander wordt door „Het Witte Tejater” in samenwerking met de kunstkring „Voor Allen” georganiseerd. Kennemer theater City Cinema Marquette (Van onze stadsredactie) HAARLEM Op zaterdagavond 28 augustus zal het befaamde Christe lijk Urker Visserskoor „Crescendo” een concert geven in de Grote of St. Bavokerk. Als soliste zal optreden de sopraan Lammy de Bruin-van Veen. Organist is Jan Bonefaas. De netto- opbrengst van het concert is bestemd voor de aanleg van een zwembadje voor geestelijk gehandicapte leer lingen van de Ds. Blauwschool voor b.l.o. aan de Linnaeuslaan in Haar lem. De stichting „Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting” in Velsen heeft voor het nieuwe seizoen weer een uitvoerig programma samengesteld, dat talrijke cursussen van uiteenlopende aard omvat. Deze zijn niet alleen voor dames, maar voor een deel ook voor heren bestemd en worden ge houden in de Adalbarthuishoudschool, de Jan Ligthartschool en de Ge meentelijke Huishoudschool in IJmuiden; gebouw „De Mei”, het cultu reel centrum „De Schouw" en de Watervlietschool in Velsen-Noord en gebouw „Cusa” en de Juliana van Stolbergschool in Santpoort. MET FILMS als „Easy rider” en „Woodstock”, om een paar van de meest voor de hand liggende voor beelden te noemen, zal „M.A.S.H.” ongetwijfeld de filmhistorie ingaan als proeve van een nieuwe Ameri kaanse mentaliteit, waarbij abrupt werd gebroken met wat als de „Holly- woodsfeer” kan worden beschouwd. „M.A.S.H.” is immers een cynisch, ge- engageerde film, die onder een be drieglijke vrolijkheid velerlei harde waarheden over de oorlog wil debi teren. Bedoeld is waarschijnlijk de huidige oorlog in Vietnam, maar om de gevoelens, vooral van de betrok ken familieleden enigszins te sparen, hebben de makers (Ring Lardner jr. als scenarioschrijver en Robert Alt man als regisseur) hun parodie ge situeerd op een veldlazaret achter het front in Korea. Deze verplaatsing leverde hun een vergelijkbare, zij het dan ook minder actuele situatie op. Luxor r films De DONDERDAG 19 AUGUSTUS Lommerlust, Alkmaarseweg 32a. 20 u. diploma-uitreiking Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. Beverwijkse Sportraad. Huize Schey- beeck, Velserweg 2, 20-22 u. spreekuur. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. VRIJDAG 20 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hendrik Burgerstraat 70, Arendsweg 61 en Amstel- straat 44: volwassenen 19-21 u.; Parmen- tierstraat 2: jeugd 18.30-20.30 u. monstraties. De aparte cursus „Hoe ben ik een goede gastvrouw of gastheer en hoe ben ik een goede gast?” zou hierop als een aansluiting kunnen worden be schouwd. Het concert begint om 19.15 uur. De kerk is om 18.45 uur geopend. Toegangs kaarten zijn van vrijdag 20 augustus af in voorverkoop voor 2,50 verkrijgbaar aan de loketten van de IJmuider Courant, Lan ge Nieuwstraat 427, IJmuiden, en de Be verwijkse Courant, Zeestraat 14, Bever wijk. Indien nog voorradig, kunnen toe gangsbewijzen op de avond van de uitvoe ring aan de kerk worden gekocht voor /3. VEEL VERHAAL zit er niet in deze „M.A.S.H.” (de letters staan voor Mobile Army Surgical Hospital), er gebeuren al leen een massa waanzinnige dingen in en om het hospitaal, als daar drie onortho doxe artsen binnenvallen en prompt een einde maken aan de vreedzame toestand, waarin tot dan de medische staf zijn werk achter het front heeft kunnen verrichten. Dit trio bezit geen enkel ontzag voor zijn meerderen en voor nog een paar zaken die in het leger hoog staan genoteerd en van hun onmisbaarheid maken zij direct ge bruik om duidelijk te maken hoe onzinnig de toestand is waar zij in verkeren, door dat zij moeten oplappen wat enkele kilo meters verder weer kapot zal worden ge maakt. ging een onmisbare grote steun gebleken. De samenwerking met de afdeling handbal van KIC, die enigszins stroef is Verlopen, zal verbetering ondergaan. De heer Koops meldde het aantrekken van de heren R. Michel en J. van Doorne- veld als trainers, respectievelijk voor de senioren en de jeugd. VRIJDAG 20 AUGUSTUS De Zandkraai, Handelstraat. 13.30-18 u. bejaardensoos. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. 20 u. reünie in verband met jubileum programma met medewerking van „Sound of Society”. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenenen 19-21 u.J Ruijsdael- straat 7: jeugd 15.30-17.30 u. in deze omgeving in totaal zo’n twaalf mille, landelijk bracht de actie bijna een kwart miljoen op. Ook dit jaar kunt u helpen in de strijd tegen hon ger, ziekte en rampen. Hiervan zijn zeven cursussen aan de kookkunst gewijd, onderverdeeld in ge zonde voeding, fijne keuken, Chinees- Indische keuken, buitenlandse gerech ten, snacks, dips en slaatjes, het berei den van bejaardenvoeding en kookde- VRIJDAG 20 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend 14.30-17.30 en 19-21.30 uur. Voorzitter A. Wisse had vervolgens nog verschillende wensen ten aanzien van de totale accommodatie,,waaronder het onder houd van kantine met schilderwerk, her stel van de tribune en de inrichting van een bestuurskamer. Het meest belangrijke ten behoeve van de trainingsgelegenheid zal de aanleg vor men van een nieuwe lichtinstallatie met het plaatsen van drie masten van ruim twaalf meter hoog en een sterkte uit zes lampen van circa 9000 Watt. Een en ander zal geheel in zelfwerk zaamheid dienen te gebeuren en de voor zitter hoopte dan ook dat het niet, als in het voorbije jaar, bij enkele medewerkers zal blijven, maar dat veel meer KIC- leden zich voor deze werkzaamheden zul len gaan inzetten. Door de ontstane vakatures in het be stuur wegens vervroegd aftreden van vier bestuursleden zagen op voorstel van het bestuur de heren W. Sellen, F. H. van Aalst en R. de Die le Clerq zich in het bestuur opgenomen. Met dank aan alle medewerkenden sloot de heer Wisse de geanimeerde vergade ring. DONDERDAG 19 AUGUSTUS Jeugdcentrum IJmuiden, in gebouw PEN-centrale, Kanaalstraat 20 uur staf- raadvergadering. Openbare leeszaal en bibliotheek, Pa rochiezaal onder Pesruskerk, Venusstraat, 19-21 uur; filiaal Santpoort-Zuid, Willem de Zwijgerlaan 72,19-21.15 uur. Manly Sport, boksles en wedstrijdtrai- ning van 19.30 tot 21.30 uur in gymzaal Moerberg-Comitéschool, Kerkstraat, oud- IJmuiden. De Medische Adventzending heeft eigen vliegtuigen en schepen (zodat niets zoek kan raken van zendingen), artsen en ander medisch personeel in eigen inrichtingen, opleidingsscholen voor ziekenverpleging, een medische hogeschool, twee universiteiten. In één jaar werd 19 miljoen „omgezet” in het welfarewerk. Vorig jaar gaf u De Adventzending heeft een groot aantal geneeskundige instellingen over al: 331 ziekenhuizen, sanatoria, etcetera. Sommige kunnen zichzelf helemaal be druipen zoals het grote Tagoba Hanse- nide ziekenhuis in Nieuw-Guinea (384 bedden) voor de melaatsen onder de papoea’s. Uniek in zijn opzet, met eigen energie-installatie, school en lucht haven. Pas werd een afdeling arbeids- therapie geopend, ook een nieuwe stro ming in de geneeskunde van de lepra. Verminkte handen leren hier weer bezig te zijn. Een ongetwijfeld ingrijpend voorstel van bestuurszijde was de mogelijkheid te openen om te kunnen overwegen een wisseling van spelers van zaterdag- en zondagafdeling te bewerkstelligen, waarbij de zondagafdeling moet gaan prevaleren. Dit in verband met de opstelling van enkele talentvolle spelers om de kansen op een kampioenschap te vergroten, zon der echter de zaterdagafdeling te kort te doen. De vergadering kon zich met dit voorstel verenigen zoals trouwens ook met een contributieverhoging, uitsluitend voor senioren, teneinde krachten te kun nen vinden, die in het weekeinde de kleedaccommodatie reinigen. Slechts en kele leden hadden bezwaar, zodat de ver hoging (per 1 juli) wordt toegepast. Behalve een basiscursus in naaien, vermeldt het programma ook een cur sus in naaien onder leiding en hand werken, waarbij de dames voorts kun nen onderwezen worden in het maken van cadeautjes met naald en draad en moderne wandkleden. Dit laatste zo wel voor beginners als voor gevorder den. IN DE FILM „Sexualiteit in de liefde”, die van zondag- tot en met woensdagavond in het Kennemer Theater zal worden ver toond, laat men nu eens geen „standjes” zien. In plaats daarvan wordt het publiek enigszins moraliserend beziggehouden met menselijke verhoudingen, in de vorm van vier verhaaltjes. Achtereenvolgens over een pasgetrouwd stel dat ruzie krijgt over slippertjes vlak voor het huwelijk: een be gripvolle leraarsvrouw, die de moeilijk heden van haar man beseft als een jonge leerlinge verliefd op hem wordt: over hoe ongegronde jaloezie een huwelijk kan ver pesten en over een meisje dat lesbisch dreigt te worden, omdat moeder haar de omgang met jongens verbiedt Voorlich ting in een andere vorm dus. GELD, DRUGS, mctornozems en mari huana zijn de langzamerhand bekend ge worden motieven, die werden aangewend voor het scenario van de sensatiefilm „Run, angel, run” waarmee dit weekpro- gramma van heden- tot en met zaterdag avond zal worden ingezet. Voorts legt de directie het publiek de keuze voor uit „Bandelero”. bestemd voor de nachtvoor- stelling van vrijdag en de tweede matinee van zondag; „Volgelingen van Dracula”, welke film in de nachtvoorstelling van za terdag zal worden vertoond en „Charlie Brown en z’n vrienden”, aangekondigd voor de eerste matinee van zondag. Een scène uit de veelbesproken anti- oorlogsfilm „M.A.S.H.”, die nogmaals in Velsen (Stadsschouwburg) zal worden vertoond. het parool, dankzij „De verdere avontu ren van Laurel en Hardy”, waarin deze beroemde komieken onder meer worden geassisteerd door Jean Harlow, Charlie Chase en Edna Murphy. EVENALS IN alle andere Nederlandse bioscooptheaters heeft „Love story”, de film die stormerhand de wereld verover de, in City zoveel belangstelling getrok ken, dat de directie besloot deze film nog een week voor IJmuiden vast te houden. Opnieuw zeven dagen „Love story” dus, en wel van heden- tot en met woensdag avond. In de matinee van zondag wordt dan nog „De goudschat van Sam Whis key” vertoond, met Burt Reynolds als de vrijgevochten en innemende vechters baas, die als drinker en gokker het wilde westen nog woester maakt. Bij dit alles wordt ook de nodige aan dacht aan het woninginterieur besteed, in de vorm van cursussen in beter wo nen, kleine karweitjes, het bekleden van stoelen en het opknappen van meu bilair en bloemschikken en plantenver- zorging. Hiervan is een deel uiteraard bijzonder voor heren geschikt. Tenslotte zijn er cursussen in rond komen met het inkomen, huid- en lichaamsverzorging, het verven van stoffen, eenvoudige ziekenverzorging thuis, emailleren, surprises voor Sint Nicolaas en versieringen voor Kerstmis en Pasen en kinderverzorging, opvoe ding en gezinsvoorlichting. Uitvoerige informaties over deze cur sussen, waarvan een deel reeds in sep tember begint, kan men aantreffen in een folder dat op aanvraag gaarne door de stichting zal worden toegezonden. Het adres daarvan is Willebrordstraat 102, IJmuiden, telefoon 0255010715. Het kantoor is dagelijks van 9.30 tot 12.30 uur geopend. De 80 In klederdracht gestoken zangers van het geestelijk lied genieten een grote populariteit. Hun overladen programma is daarvan een duidelijk bewijs. In het algemeen is het koor alleen op zaterdag avonden beschikbaar, omdat de leden in de week ver van huis hun dagelijks brood met de visvangst verdienen. Daardoor kan het koor ook niet voldoen aan de vele aan vragen uit het buitenland. Een van de tradities, waaraan Urk ook na de inpoldering stevig heeft vastgehou den, is de koorzang, voortgekomen uit het intensief religieus beleven, dat deze zo sterk aan de natuurkrachten overgelever de mensen in vaak rampspoedige tijden tot steun, troost en toeverlaat is geweest. Uit de massale Urker koorzang is onder an dere „Crescendo” ontstaan. Het koor werd op 5 september 1953 opgericht. Aanvanke lijk had L. Kramer de leiding. In 1955 bam zijn zoon Meindert de dirigeerstok over. ALS EERSTE theater in de IJmond heeft de Cinema Marquette van heden- tot en met dinsdagavond „Stamping ground” in het weekprogramma opgenomen, zoals be kend een filmverslag over het Kralings popfestival. Van geheel andere aard is de sensatiefilm „Het rode kaperschip”, die voor de matinee van zondag is bestemd. Voor deze bijeenkomst had een grotere belangstelling verwacht mogen worden, juist waar in het afgelopen jaar in de steeds aan ledental groeiende vereniging veel is gepresteerd. De heer A. Wisse, voorzitter, was in elk geval verheugd over de aanwezigheid van de erevoorzitter, de heer J. Berghuis, het erelid de heer E. Sanders en enkele leden van verdienste. Hij betreurde het te moeten melden dat het bestuur wegens tussentijds aftreden van vier personen zich voor een zeer moeilijke taak zag gesteld, die echter door het voorzien in een vakature door de heer J. van Velthuijsen enige verlichting kreeg. Voor alle activiteiten van het afgelopen, moeilijke jaar dankte hij in het bijzonder de jeugdcommissie, de helpers (sters) in de kantine, voor de arbeid in de kleed ruimten en de vele stille werkers, die het mogelijk maakten dat KIC kon „draaien”. „Het financieel beleid, dat in inkomsten en uitgaven sloot tot een bedrag van bijna 39.000 en waarin het kantinebeheer een zeer gunstig resultaat opleverde, ontving de goedkeuring van de vergadering, uitge sproken door de heer Sanders. Het uitgebreide jaarverslag van de heer C. Koops, secretaris, was evenzeer een terugblik op een vrij moeilijk jaar, waar in de kleedaccommodatie en het overne men van het kantinebeheer veel zorgen heeft gekost, maar niettemin een goed perspectief inhielden. Het ledental steeg met ruim tien per cent, waaronder 8,5 percent jeugdaanwas. De toto-inkomsten stegen lichtelijk. De jeugdcommissie was voor de verenl- .kleine Kindie viel in het vuur. Een verpleegster in het Advent- ziekenhuis helpt haar Bij de initiatiefgroep „Zee- en Duin wijk” heeft men het voornemen aan het eind van september te gaan star ten met een oppascentrale, waarbij dan wordt uitgegaan van een bedrag van 1,50 per uur. Hiervoor kunnen zich nog enige dames en heren, ouder dan zestien jaar opgeven bij mevrouw L. Laman-Al, Kruisberglaan 219; me vrouw M. IJ. Idetnan, Keetberglaan 204; mevrouw Pruissers, Zwarte Mie renvlak 1 en mevrouw A. E. Biesheu- vel-van Kooten, Dennekoplaan 271. Ook tracht men bij deze initiatief groep een huurdersvereniging op te richten. Belangstellenden kunnen hier voor contact opnemen met de heer J. T. Post, Orionweg 362, telefoon 12765. Tenslotte kan nog worden meege deeld dat in verband met de nauwe contacten tussen de initiatiefgroep en het buurthuis „De Brulboei”, het be stuur daarvan inmiddels is uitgebreid met de dames Nijdam en Drenth en de heer Oosterbaan. VRIJDAG 20 AUGUSTUS Kerkeljjk Centrum, Sparrenstraat 46, IJmuiden-Oost, 20 u. afscheid pastoor J. C. M. Keman. Jeugdcentrum IJmuiden, in -gebouw PEN-centrale, Kanaalstraat 257, 20 uur Corporation: PEN-ligtsjo. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Santpoort-Noord, Spaarn- berg, Wüstelaan 79, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Willemsbeekweg, IJmui- den-Oost, jeugd- en tienerbibliotheek, 15.30-17.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord, 14.30-17.30 en 19-21.30 uur. Openluchtbad, Heerenduinweg, IJmui- den-Oost, open van 6.30 tot 20 uur. IJmuider Harmonie, in de Middelbare Meisjesschool, Tolduinerlaan: 19 tot 20 uur repetities jeugd tamboer- en trompetters- korps; 20 tot 22 uur repetitie tamboer- en trompetterkorps. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden: bejaardensoos, jongerensoos, tienersoos, judoles. VRIJDAG 20 AUGUSTUS Verenigde openbare bibliotheek, Zwaanstraat 4a. Geopend 19-21 u. MMMMMMMMWIMMWVVVVWWWVWWWVVWWVVWWVVWVWWIA geerd. Onderwijl kan de jeugd zich in de matinees van zondag en woensdag kostelijk amuseren met „Sjors en Sjim my in het land der reuzen”. In feite is deze tentoonstelling ge plaatst in het kader van het honderd jarig bestaan van het Nederlands To neel Verbond, omdat het Toneelmu seum van dit verbond een stand ont ving, die in de verschillende Neder landse theaters kan worden opgesteld. Hiervan hebben de Rotterdamse Schouwburg en „HOT” in Den Haag reeds een dankbaar gebruik gemaakt. De stand omvat onder meer ruim zestig foto’s van Nederlandse toneel stukken als „Elkerlyc”, „Lucifer”. „De familie Kegge”, „De heks van Haarlem”, „Freuleken”, „Boefje”, „Spi noza”, „Het hemelbed”, „Suiker” en „Kees de jongen”. Ook bevat deze tentoonstelling de klompen, die Esther de Boer-van Rijk als Kniertje in „Op Hoop van Zegen” heeft gedragen. Ten slotte is er nog een aantal dia’s aan wezig. DE OVERWEGEND komische film, die van je reinste bloedige slapstick aan elkaar hangt, Iaat ondanks de weerga loos komische taferelen toch een bittere nasmaak achter, althans bij hen die de boodschap van scenarioschrijver Ring Lardner onder deze vrolijkheid weten uit te halen. HET IS DAN ook volkomen terecht dat „MASH” na hier reeds met groot succes in City te zijn vertoond, nu nog eens van vrijdag- tot en met zondagavond in de Stadsschouwburg zal gaan draaien. In de matinee van zondag is lachen eveneens IN BEVERWIJK heeft het publiek zich bij het bezoeken van „Love story” even min onbetuigd gelaten, zodat deze film ook in Luxor van heden- tot en m< t woensdagavond zal worden geprolon- ’-z 1 ;1’1 - z 6

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7