Voor 120 mille Provinciaal Ziekenhuis Santpoort bij juwelier ZEVEN DOKTERSHUIZEN R ipperdakazerne Ontslagen dirigent: „Affaire Henri jaren Militair schopte dronkemansrel in Arends krijgt eerste salaris doorbetaald Vijf ton nodig voor nieuwe woningen Tekort groeit naar twee miljoen TACHTIG PATIËNTEN IN gestolen „Kleine vijf” praten over Kennemerraad doet mijn naam niet goed” suSÊ lil 9 te betalen Faillissementen Zuidmolukkers richten grote schade aan in zwembad Marktberichten aan Wim Jonker maakt Raketten uit aandenken voor Ajax Vliegbiljet niet meer in dollars Zege Staartjes wapendepot gestolen Doofstomme „gaf geen gehoor” bevel wapen af Telstar B speelde tegen DCO (3-0) te geven 8 DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1971 VOOR H. M. G. OPNIEUW CELSTRAF GEEIST Order van RLD: Rel in Wormerveer M oeilijker Weer onrust in Ulster BIJEENKOMST IN OKTOBER (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Hoewel over de af vloeiingsregeling nog geen overeen stemming is bereikt, staat het wel vast dat de door het stichtingsbestuur van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest aan de kant gezette dirigent Henri Arends de eerste drie jaar (of langer) zijn volledige salaris uitgekeerd zal krijgen. Dat betekent dat het geraamde tekort van het or kest (ruim 1,6 miljoen voor het vo rig seizoen) aanzienlijk zal stijgen, omdat behalve de hogere salarissen van de musici ook de elf gastdirigen- ten moeten worden betaald. Kerkelijk nieuws (Van een onzer verslaggevers) van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben Provinciale Staten voorgesteld een bedrag van f 500.000 beschikbaar te stellen voor de aankoop van moderne woningen voor het stafpersoneel. De oude dokters woningen, zo wordt in het voorstel gezegd, zijn te groot voor adequaat woongenot, ter wijl onderhoud en inrichting hoge kosten vergen. de na HAARLEM. Een 40-jarige sergeant- majoor uit Haarlem heeft woensdag voor het Hoog Militair Gerechtshof terecht ge staan als gevolg van een dronkemansrel in de Haarlemse Ripperdakazerne. De mi litair was in beroep gegaan van een von nis van de Haagse krijsraad, omdat hij de straf vier maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en een jaar ontzegging van de rijbevoegheid te hoog vind. Ongeveer twintig Zuidmolukse jongeren zaten op het terras van dit bad, toen van een van hen een glas bier omviel of om gegooid werd. Dit was aanleiding voor de hele groep om met stoelen flessen en as bakken te gaan gooien. Ook werd er met riemen geslagen. De machinist van het zwembad slaagde erin de jongelui na kor te tijd terug te dringen door hen te be spuiten met een koolzuurgasbrandblusap- paraat. De jongelui richtten daarna vernie lingen in de hal aan en gooiden buiten de grote ramen van het zwembad in. De schade bedraagt vele tienduizenden guldens. Men moest het bad laten leeglo pen omdat er glas in het water was ge komen. De Wormerveerse politie riep de assi stentie in van de politiekorpsen van Zaan dam, Koog, Krommenie, en Heemskerk, maar toen die waren gearriveerd, bleken de Zuidmolukkers verdwenen te zijn. De zeven raketten die gebruikt worden tegen tanks, zijn ongeveer veertig centi meter lang en staan op een lanceerrekje, dat na het afvuren kan worden wegge gooid De raketten zijn in staat plaatstaal te doorboren en hebben een reikwijdte van ongeveer duizend meter. Naarmate de afstand van het doel toeneemt, neemt de doordringbaarheid van de raketten af. Het zijn wapens in de trant van de vroegere pantservuist. Vorige week uit het Loenen/V eldhuizen SANTPOORT. Een zevental grote dokterswoningen by het Provinciaal Zie kenhuis in Santpoort moet naar het oor deel van de directie een nieuwe bestem ming krjjgen. Zjj dienen te worden inge richt tot „halfway-houses”, zodat er pa tiënten gehuisvest kunnen worden, die reeds arbeid verrichten in de maatschappij, maar nog niet voldoende hersteld zijn om te worden ontslagen. MARSTRAND. Ben Staartjes, win naar in de tempestklasse tijdens de Kieler- woche, heeft de tweede race om het we reldkampioenschap in deze Olympische klasse gewonnen. Staartjes die dinsdag in het kattegat voor Marstrand (Zwe) op de zevende plaats eindigde, bezet in het klas sement de derde positie. WORMERVEER. De politie heeft in de afgelopen nacht vier in Wormerveer wonende Zuidmolukse jongeren gearres teerd, die worden beschouwd als de gang makers van een rel, die woensdagavond laat in en om het overdekte zwembad „De Watering” ontstond Geref. Gemeenten Bedankt voor Bodegraven H. Ligtenberg te Genemuiden. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen: te Hogeveen R. Holwerda te Renkum; te Via- nen J. T. W. Quak te Koudekerk; te Haar lem (Schalkwijk) A. W. Lenderink, gevan genispredikant te Rotterdam. DEN HAAG. mobilisatiecentrum ontvreemde wapens en explosieven blij ken te bestaan uit zeven raketten met werper, achttien elektrische ontstekers met bijbehorende? explosieven, drie geweer- granaten en zestien zakken met kruit. Dit blijkt uit een bijzonder opsnoringsbevel, dat woensdag over geheel Nederland is verspreid, aldus desgevraagd de Leger- voorlichtingsdienst. Met de instructie wordt beoogd, zo wordt als verklaring aan de opdracht toegevoegd, „dat in de huidige monetaire situatie alle publiek een zelfde gedragslijn kunnen vol gen”. De directie van Pan American World Airways in Nederland leek het juridisch discutabel of Nederland een Amerikaanse maatschappij mag verhinderen van Ameri kaanse burgers dollars in ontvangst te ne men. Voorlopig neemt men dus dollars aan. Als de instructie van de RLD offi cieel is ontvangen, zal in overleg met New York een nader standpunt worden bepaald. AMSTERDAM. Aan het voordeel voor Nederlandse reizigers, die dankzij de ver laagde dollarkoers enkele dagen hun inter continentale vluchten met goedkope dol lars betalen, is een einde gemaakt door de Rijksluchtvaartdienst, die woensdag middag in overleg met de KLM een order heeft uitgegeven, waarbij bepaald is dat in Nederland gevestigde of vertegenwoor digde luchtvaartmaatschappijen betaling voor vliegpassages en luchtvracht in Ne derlandse guldens dienen te eisen. Op de avond van 12 oktober van vorig jaar wilde de sergeant-majoor, na ruim twintig glazen sherry te hebben gedron ken, met zijn auto het kazerneterrein af- rijden. Een sergeant, die hem zijn auto sleuteltjes had af gepakt, moest zich met een stoel en een barkruk verweren tegen de dronkeman, die uit zijn auto een dolk mes had gehaald. UTRECHT B(j een inbraak bjj een ju welier in Utrecht is in de afgelopen nacht voor 120 mille aan gouden en zilveren horloges en sieraden gestolen. De inbre kers drongen de winkel binnen via een kelderluik aan de achterzijde. Zij slaag den erin de elektrische bedrading van de alarminstallatie onklaar te maken. De in braak wordt door de politie gekwalifi ceerd als „vakwerk”. De gouddieven zijn spoorloos. HAARLEM. De rechtbank in Haarlem heeft op dinsdag 17 augustus in staat van faillissement verklaard: J. van Hesselingen, wonende in Haarlem, Badhuisstraat 24 rood, rechter-commissaris mevr. L. A. Barendsen-Cleveringa, cura tor mr. L. Laus, advocaat en procureur in Haarlem, Zijlweg 77. A. M. A. W. P. Petit, wonende in Haar lem, Kamperstraat 17 rood, rechter-com missaris mevr. mr. L. A. Barendsen-Cle veringa, curatrice mej. mr. E. Lans, advo cate en procureur in Haarlem, Nieuwe Gracht 60. Bij vonnis van de rechtbank in Haarlem op 17 augustus 1971 zijn, na gedaan ver zet, vernietigd de vonnissen faillietverkla ring van: Petronella Popma, wonende in Zand- voort, Burg, van Fenemaplein 10 flat 10, uitgesproken op 27 juli 1971, curatrice mej mr. E. Lans in Haarlem; Alfred Hendrikus Balm, wonende in Zandvoort, Frans Zwaanstraat 86, uitge sproken op 27 juli 1971, curatrice mej. mr. D J. Markx in Haarlem; De ontslagkwestie van Henri Arends is nog bij ie advocaten van beide partijen in behandeling. Over de hoogte van de ver goeding bestaat verschil van mening. De vijftigjarige dirigent vraagt meer dan het stichtingsbestuur heeft aangeboden, omdat zijn rol als dirigent praktisch is uitge speeld. Henri Arends: „Zo’n affaire doet je naam geen goed.” Duidelijk is dat het stichtingsbestuur hem verschillende voorstellen heeft ge daan. Over de aard daarvan wilde men van officiële zijde niets meedelen, maar volgens onze zegslieden zou dat neerko men op een ontslag met gedurende een paar jaar behoud van het salaris en daar na een geleidelijke „afbouw” van dit be drag, dat in de buurt van de vijftig mille ligt. Henri Arends is uitsluitend in de zin van de Pensioenwet ambtenaar, waardoor het stichtingsbestuur niet verplicht is de amb tenarenregeling te volgen. Het voorstel om nog enkele malen als gastdirigent te fun geren, heeft hij afgewezen. Het laatste aanbod van het N.Ph.O.- bestuur was de bereidheid om de uitkering IJMOND. Telstar B heeft gisteravond een oefenwedstrijd gespeeld tegen het Haarlemse DCO. De Velser ploeg had vooral in de eerste helft nogal wat moei te om DCO te overmeesteren. De Jong zorgde er voor, dat Telstar de rust inging met een voorsprong van 1-0. Doelman Ste vens van DCO was voortreffelijk op dreef. Toch kon hij na de pauze niet voorkomen, dat Kluyskens (na goed voorbereidend werk van Bijl) en Bond de eindstand op 3-0 konden brengen. Enkele Amsterdamse supporters van Ajax zullen de Europa-cupwinnaar een aandenken schenken voor de prestaties in de afgelopen jaren met als hoogtepunt het winnen van de Europese beker in Londen. Het wordt een sculptuur naar een impressie van de Haarlemse beeldhouwer Wim Jon ker, voorstellende een spelmoment uit een voetbalwedstrijd. De initia tiefnemers, de kunsthandelaar J. van Paridon en de publicist Bernard Kok hebben inmiddels opdracht gegeven het kunstwerk in brons te gieten. Het ligt in de bedoeling, dat het begin november in het Ajax-stadion wordt geplaatst. De woningen, die aan de rand van het ziekenhuisterrein gelegen zijn, zullen een capaciteit van ongeveer 80 patiënten krij gen. Ter toelichting op het voorstel zeg gen gedeputeerden ondermeer, dat in de nota geestelijke gezondheidszorg van de toenmalige staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga van Volksgezondheid aange drongen wordt op het stichten van tus senvoorzieningen tussen kliniek en huis van de patiënt, waardoor de aanpassing een meer continu verloop kan krijgen en de kans op herstel gunstig wordt beïnvloed. Het ligt niet in het voornemen door het in gebruik nemen van de te grote dokters woningen de capaciteit van het ziekenhuis uit te breiden, maar de zogenoemde slaap zolders verder te liquideren, waar nu nog 118 patiënten de nacht doorbrengen. Als er voldoende patiënten voor de oude dok terswoningen beschikbaar zijn dan kan het aantal plaatsen op de slaapzolders wor den teruggebracht tot ongeveer veertig. Inmiddels is een begin gemaakt met de inrichting van de eerste dokterswoning. Een tweede komt binnenkort vrij. De pa tiënten, voor wie de woningen bestemd zijn verblijven nu nog in voor hen medisch minder gunstige omstandigheden op de verpleegafdelingen, namelijk tussen pa tiënten die nog in een andere fase van her stel zijn. De dokterswoningen bij het Provin ciaal Ziekenhuis blijken geen „ade quaat woongenot” meer te kunnen verschaffen en zullen daarom voor patiënten worden ingericht. Op de foto twee van de huizen, gelegen tegenover de ingang van het zieken huis. Niettemin geeft de dirigentenkwestie wel financiële problemen, aangezien met het optreden van de elf gastdirigenten tijdens dë tachtig concerten in het komende sei zoen een bedrag van bijna 100.000 zal zijn gemoeid. Dat betekent dat het armlastige N.P.O. er nog moeilijker voor komt te zitten. Een nieuwe begroting moet nog worden opgemaakt. Het orkest wordt zwaar gesubsidieerd door de provincie, de gemeente Haarlem en het rijk, die respectievelijk 50, 35 en 15 percent bijdragen in het exploitatietekort dat nu naar de twee miljoen toegroeit. De gemeente heeft voor 1972 een subsidie van f 600.727 voorgesteld, maar daarin zitten nog niet de „tegenvallers” bij het ontslag „met inachtneming van alle omstandigheden” door de rechter te laten vaststellen. Men bestreed dat het een zeer Kostbare zaak zou worden aangezien er geen sprake zou zijn van een „incompati- bilité d’humeur”. BEVERWIJK. De noteringen woensdag 18 augustus aan de groentevei ling Kennemerland waren: aardbeien (per kilo) 350-460; andijvie 9-34: bloemkool 52- 172; bospeen 20-81; breekpeen 17-22; dop erwten 85-180; groenekool 18-24; komkom mer 15-48; prei 18-45; postelein 20-82; pronkbonen 70-90; rodekool 16-25: snij bonen 70-160; sperziebonen 50-120; spits kool 53-64; spinazie 40-104; sla 6-33; rabar ber 9-26; tomaten 50-100; uien 18-26; was peen 22-54. Aan de bloemveiling ’t Centrum golden op woensdag 18 augustus de navolgende noteringen. Bloemen: agapanthus 58, an jer 12-36; trosanjer 140-210; anthu- rium 100-240; aster 35-75; chrysant 90-145; jaarrond 145-210; chrysant (per stuk) 28; dahlia 33-65; fresia 40-165; gerbera 25-34; gladiool 45-125; iris 70-125; lelie (per tak) 65-165; lelie (per kelk) 18-24; liatrus 45-275 orchidee 240-320; roos 12-43; roos (per tak) 7-16; statice 75; world supreme 5Ó. Plan ten: aghmea 700-800; achimes 15-110; be gonia 85-390; bromelia 210-520; coleus 14- 85; cyclamen 140-450; gloxinia 200-310; ge ranium 40; hedera 70-110; hertshoorn 120- 220; kalanchoe 56-70; potchrysant 35-52; sr. Paulia 45-120; ster van Bethlehem 80- 110; vinca 22-45; gemengde planten 80- 165. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De gemeenteraden van Haarlem, Bennebroek, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort („De kleine vijf”) zullen zich op een gezamenlijke bij eenkomst in oktober gaan beraden over het ontwerp Gewest Zuid-Kennemerland. De operatie-Kennemerraad zal, aldus een ISK-bestuurder, „uiterst behoedzaam worden uitgevoerd om brokken te voorkomen”. De studiecommissie is nog bezig met een verdere uitwerking van de gemeen schappelijke regeling, waarvan de belangrijkste uitgangspunten inmiddels door de betrokken gemeenten zijn aanvaard. Zoals bekend houden Haarlemmermeer alsmede Haarlemmerliede en Spaarnwoude zich in verband met de ontwikkelin gen rond de gewestvorming Groot-Amsterdam zich bij de Kennemer kwestie nog afzijdig. „De kleine vijf” vinden dat de bestuurlijke samenwerking voorzichtig moet worden opgebouwd en dat „niet te wild van stapel moet worden gelopen”. Aan de andere kant zien zij de noodzaak in van het feit dat het werk moet doorgaan omdat ook de minister van Binnenlandse Zaken niet stil zit. Desondanks wordt aan een „bedachtzaam beleid” de voorkeur gegeven. Het is nog volslagen onduidelijk of de Kennemerraad zal worden uitgebreid met de Haarlemmermeer. Haarlemmerliede en Spaarnwoude en eventueel de Umondgemeenten. Het ISK hoopt dat hiervoor stemmen zullen opgaan in deze gemeenteraden maar er is nog geen enkele aanwijzing dat dit ook inderdaad zal gebeuren. Overigens is met „Den Haag” nog geen officieel overleg gepleegd over het Gewest Kennemerland. BELFAST (DPA en Reuter). In Noordierse stad Londonderry is het enkele dagen van rust weer tot schietpar tijen gekomen tussen Britse militairen en het Ierse Republikeinse leger (IRA). Daar bij is een doofstomme man neergeschoten. Het aantal slachtoffers is daarmee sinds 8 augustus gestegen tot 26. Volgens het Britse leger weigerde de doodgeschoten man een vuurwapen af te geven. Ooggetuigen echter verklaarden dat de man geen wapen bij zich had. Vandaag zijn in Engeland besprekingen begonnen tussen de Britse premier Heath en zijn Noordierse collega Brian Faulk ner. De bewoners van Noord-Ierland zouden .worden gedwongen „terreur-belasting” te betalen om te voorkomen dat hun huis in brand wordt gestoken. Bij het informatiebureau, dat door de Noordierse regering in het leven is geroe pen, stromen klachten binnen van zowel protestanten als rooms-katholieken, die vertellen dat gewapende mannen ongeveer zeventien gulden per week eisen ter ver zekering van de veiligheid van hun hui zen. Voor het HMG zei verdachte zich niets meer van het gebeurde te herinneren. Hij had huiselijke moeilijkheden en was op die oktoberdag na zijn dienst in de mess gaan drinken. Toen hij wilde weggaan, bood een sergeant aan hem naar huis te rijden of voor zijn rekening een taxi te laten ko men. De sergeant-majoor ging daar niet op in. De sergeant gaf toen de opdracht de auto niet door te laten en zag kans de autosleuteltjes af te pakken. Hij over handigde die aan de officier van piket (een sergeant-majoor), die ze echter aan de dronken militair teruggaf en de wacht opdracht gaf de poort -open te maken. De sergeant-majoor reed de weg op, maar stopte na enkele meters en kwam, zwaaiend met zijn mes, terug. Na de ser geant, die hem zijn autosleuteltjes had af- genomen, te hebben aangevallen, deed hij met het mes een uitval naar een adju dant van de Nationale Reserve. Een mi litair, die tussenbeiden kwam werd aan een hand gewond. De officier van piket vond het toen toch ook wel te bar en belde de marechaussee, die voorkwam dat de sergeant-majoor op nieuw ging rijden. Met een taxi ging hij naar huis. De advocaat-fiscaal, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, eiste bevestiging van het vonnis van de krijgsraad. De verdediger voerde aan dat een ge vangenisstraf de carrière van verdachte zou schaden. De commandant van de ser geant-majoor is overigens bereid hem in zijn functie te handhaven. sMXSWI»*

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9