Al 20.000 man raakt Organisatie kleine reisbureaus: baan kwijt D o DE BEURS DEZE WEEK Bij Ter Horst 75 man eruit „Garantie geen voordeel voor consument” El Obligatielening van 60 miljoen voor Hoogovens bij groot In juli 1189 huizen minder klaar dan in juli vorig jaar Klacht bij SER over fusie Waarom tijd verliezen in ’’zomaar een baan”? Wall Street „Geen redding reisschandaal” 10 z; INZICHT r PLEISTER OVERLEG HOMBURG S DEVALUATIE ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1971 Miljoenennota Spinnerij dicht: Aan eind*examinandi met ambities HD MC Informatie-bon De envelop (geen postzegel) als volgt adresseren: Antwoord no. 3426 Amsterdam-c. Niet iedereen kan of wil accountant worden. Maar jonge mensen met een ’’administratieve knobbel” en gevoel voor cijfers, zullen in dit vak veel voldoening vinden. Een belangrijk aspekt bij je beroepskeuze! Prettig werk, dat je steeds konfronteert met andere mensen en situaties. En op een groot kantoor als het onze bovendien de mogelijkheid door tijdelijke detachering buitenslands internationale ervaring op te doen. Werk op intellektueel niveau. Je studeert verder, terwijl je al verdient (met een Gunstige kostenregeling). Je wórdt iemand! Een laatste belangrijk punt: je promoties hangen niet af van het ’’opschuiven” van anderen. Je kunt in het accountantsberoep nog carrière maken! Het is de moeite waard in een gesprek méér informatie over het accountantsberoep te krijgen en zelf vragen te kunnen stellen. Na ontvangst van onderstaande ingevulde Informatie-bon maken wij graag een afspraak. Ik wil graag een gesprek met u hebben. Wilt u mij laten weten wanneer dit kan? Naam Straat nMumnHMiuinuiuwnttHiiitiiiimiiiiiiniiiHiiiuiiuiiMiiiMiimmiimuiiiiiMHtKMiiiniiiimiiimminiuuiunttnu Plaats .Leeftijd innittimiitnin* J Fe TelefoonDiploma mmimutiiitimmii» (Van onze redactie economie) ravwM ADVERTENTIE Van Dien Cu Accountants 'WWW Protestexpeditie. In de Peruaanse hoofd stad Lima wordt een expeditie georgani seerd naar het Moeroeroa-atol bij wijze van protest tegen de Franse kernproeven daar. De bedoeling is dat er enkele tien tallen schepen aan deelnemen van ver schillende nationaliteit. De organisator, Batievsky, heeft verklaard dat de tocht zeker nog dit jaar zal worden onderno men. VAN DIEN CO - AMSTERDAMFREDERIKSPLEIN 1. TEL. 020 - 6 46 OS KEIZERSGRACHT 369, TEL 24 05 93 MUSEUMPLEIN 17, TEL 731933/76462B MEPPEL ROTTERDAM UTRECHT WAALWIJK ZAANDAM ZWOLLE In haar publikatie zegt de ANVR dat de verzekering dekking zal bieden tot hooguit twee miljoen. Voorzitter Gerkens van de federatie van reisadviseurs: „dat is de omzet van een klein reisbureau, dat zelf reizen uitvoert. Daarmee is men nooit ge holpen, wanneer er onverhoopt werkelijk (Van onze correspondent) RUSSEN. In verband met de moei lijkheden om produktiepersoneel te krijgen zal Ter Horst en Co. N.V. in Rjjssen een spinnerij stopzetten, terwijl de overblij vende spinnerij in Rjjssen in twee ploegen zal moeten doorwerken. Dit deelt de direc tie van het bedrijf mee. Ongeveer 75 man zal moeten afvloeien. De Haarl waan rangli KO de roeiei teken als v pioen slecht „Die zegt J Nedei hagen pioen lichar De dens Helsii 1500 1 tard tijden en 2 r SI1 Tittel natio Baan de m 4 min Ier d; 1969 I derla: periode heden 28% 31 58% 30% 35% 2514 3914 91% 43% 48% 44% 70 58% 32% 33% 8% 13% 23 30% 91% 49% 67% 34 De 1 (WD1.) Joke Boxen 4.45,6, M die verz en Man is, i hani Geo van de i van ston vert wie' hij verz als i Oi Gosi mas: nem dat mak jaar werl secr „Je D( ook zegt jaar Kess wist muil toen gera verd com voor earn In Kno de 1 nare zijn In - trail mee waa dat weg Oi i trair onts fina' niet over werl func com man tege men weri Santa Fé Ind. Can. Pacific Illinois Cent. Penns. Centr South. Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can. A.CJ. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brand Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons Edison Dougl. Alrcr. Dup.de Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T, GRONINGEN HENGELO •s-HERTOGENBOSCH HOOGEVEEN LEEUWARDEN LOCHEM AMSTERDAM ARNHEM BOLSWARD BREDA ENSCHEDE 's-GRAVENHAGE eens iets zou gebeuren bij een van de vijftien grotere ondernemingen. Wat stelt die dekking derhalve voor? Een pleister op de wond bij kleine reisschandalen, maar geen enkele redding bij grotere. En wat zien wij niet in het verleden? Dat juist die kleine reisschandalen in een collegiale sfeer veelal tot een redelijke oplossing zijn gebracht”. periode beden 30% 64 40% 5% 45% 31% 34 56% 23 43% 43% 17% 25 19% 31 34% 25% 29% 147% 82% 60% 83% 33 Amsterdam bewoog zich tussen bovenge noemde twee uitersten in, echter met dien verstande, dat het koerspeil hier wel te rug liep. Maar het tempo bleef kalm, zij het dat een aantal op Amerika gerichte ondernemingen hun aandelen naar verhou ding fors zagen teruglopen. Voor velen is het wel zeker, dat de gulden nimmer meer op de oude waarde van vóór het zweven zal terugkomen. De kans dat de afstand daarvan nog groter zal worden, is zelfs toegenomen. Te hopen valt nu maar, dat ook de munteenheden van onze belangrijkste handelspartners buiten Ame rika mee zullen reizen, anders wordt on ze concurrentiepositie nog ernstiger aange tast dan zij nu al dreigde te worden. In dit verband valt in hoge mate te be treuren dat de EEG geen eenheid heeft weten te bereiken in gezamenlijk gedrag tot de dollar. Te vrezen valt zelfs, dat Ja pan zijn export-verlies in Amerika zal trachten goed te maken, door een extra poging te ondernemen de Europese markt te veroveren. In dit verband mag zeker met enige bezorgdheid naar onze grote ondernemingen worden opgezien, waarvan vooral Philips rechtstreeks met dit pro bleem te maken heeft. Het Einhovense concern meldde deze week al een winstdaling in de eerste helft van 1971 van niet minder dan circa 60 per cent. De koers die reeds tot extreme laag ten was teruggevallen, kwam er beneden de 40 gulden door. Maar ook bij AKZO loopt het helemaal niet naar wens, nu het tweede kwartaal ernstig blijkt te zijn te gengevallen. Het concern boekte een winst daling van 33 percent in de eerste helft van dit jaar en verloor deze week op de beurs 4 gulden. BUSSUM De Federatie van Reisadviseurs (de organisatie van de kleinere bu reaus) heeft opnieuw geschut in stelling gebracht tegen haar grote concurrent, de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus. Het doelwit: de stichting van een garantiefonds, waarin de federatie geen enkel nut ziet. Om dat garantiefonds tot stand te brengen moeten de leden aanmerkelijke sommen betalen, terwijl er boven dien bij schade sprake is van een eigen risico. Voorzitter G. Gerkens van de Federatie van Reisadviseurs: „Niemand zal toch zo naïef zijn om te veronderstellen, dat men deze kosten naast andere financiële verplichtingen, die men aan de reisbureaus meent te moeten opleggen, uit eigen zak zal gaan betalen. Daarvoor zijn de marges in de reiswereld veel te klein. Natuurlijk worden deze kosten doorberekend aan de consu ment. Is er dan sprake van „voordeel voor de consument”? Dat voordeel zou dan be staan in het weren van reisverdriet in algemene zin. Maar in de praktijk blijkt, dat waar iets verzekerd is, men anders reageert dan wanneer men weet zelf het hele risico-element te moeten dragen. Het is dan ook redelijk om te mogen veronder stellen, dat „coulance-claims” veel eerder zullen worden afgedaan met de opmerking, dat zij niet onder de verzekering vallen. De optelsom leert, dat zo’n garantiefonds dan eerder een nadeel voor de consument is dan een voordeel”. Am. Motors Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutcb Sears Roeb. SheUOU Soc. Vacum. Stand Br. Stand. Oil NJ Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westlngb. Woolworth Ford tr t.m, ANTWERPEN WILLEMSTAD (CURASAO ORANJESTAD (ARUBA) PHILIPSBURG (ST. MAARTEN) CARACAS (VENEZUELA) Straks zal uit de miljoenennota moeten blijken welke bezuinigingsmaatregelen de meest ongunstige invloed op de arbeids- marktsituatie zullen uitoefenen. Gezien 't feit, dat de regering thans hoge prioriteit geeft aan een gezonde arbeidsmarktpoli tiek, mag worden verwacht dat dusdanig regulerend zal worden opgetreden, dat de overspanning zal verminderen, waar door men naar een meer gezonde situa tie toegroeit. Dit houdt ook in, dat men het immigratiebeleid t.o.v. buitenlandse werknemers wat voorzichtiger zal gaan hanteren. Iedere instantie houdt de ont wikkelingen op de arbeidsmarkt nauwkeu rig in de gaten. Het meest getroffen worden talrijke Ja panse ondernemingen, die zich door mid del van een agressieve prijspolitiek een vaste plaats op de Amerikaanse markten hadden veroverd. Vooral op het gebied van de electronische apparatuur als kleine ra dio- en televisietoestellen, zijn deze bedrij ven van zeer grote betekenis geworden. De extra importheffing van 10 percent, brengt nu grote moeilijkheden teweeg en sommige grote Japanse concerns hebben al laten doorschemeren hun produktie met een derde te moeten inkrimpen. Anderen proberen op de eigen nationale markt een nieuw afzetgebied te vinden. Maar alles bij elkaar genomen is er deze week in Japan een enorme beroering ont staan, die zijn weerslag vond op de beurs en Tokio beleefde dagen zoals Wall Street die in 1929 en 1930 heeft meegemaakt. Koersen kelderden in tomeloze vaart en bergen aandelen werden tegen de laagste bieder in paniek van de hand gedaan. Geheel anders ging het toe in Wall Street waar de opzienbarende maatrege len van president Nixon de beurshandel met één klap bevrijdden van de reeds we kenlang heersende sfeer van gelatenheid en pessimisme. De Amerikaanse beleggers zagen nu plotseling weer perspectief, want hun ei gen industrie wordt beschermd door hoge re tolmuren. Een loon-, maar ook prijzen- stop en een verlaging van de omzetbelas ting op automobielen. Voor vele onderne mingen zal dat een extra steuntje beteke- IJMUIDEN. Koninklijke Nederland- sche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. zal overgaan tot de uitgifte van nominaal 60 mln 8 percent 15-jarige obligaties. De Al gemene Bank Nederland en De Amster dam-Rotterdam Bank zullen de obligaties ter publieke inschrijving aanbieden tegen een nog nader vast te stellen uitgiftekoers. De rentebetaling op de obligaties zal jaarlijks geschieden op 1 oktober. Aflos sing in tien nagenoeg gelijke ter mijnen op 1 oktober van de jaren 1977 tot en met 1986. Vervroegde aflos sing is gedurende de gehele looptijd uitge sloten. De koers van uitgifte zal op 27 augustus voor beurs worden bekendge maakt. De inschrijving staat open op 31 augustus. gende seizoen. Periodiek met aan de SER een opgave worden gedaan van de verkoch te bezettingsgraad in de daarop volgende maanden. Bij ieder vertrek dient per passagier een kwartje gestort te worden in het nationale calamiteitenfonds, dat onder beheer komt van een Raad voor het Reis wezen. Dit bedrag moet steeds bij ieder vervoerspakket afzonderlijk worden bere kend. Maar krijgt de toerist dan niet meer garantie, zoals de verzekering beoogt? Die vraag, aldus de federatie van reis adviseurs, moet geanalyseerd worden aan de hand van de feiten. Die zijn, dat iede re verzekeringsvorm als grondslag heeft zich te dekken tegen grote gevolgen. De Nederlandse reiswereld vormt maar een bescheiden grootheid in aantal. De bedra gen van reissommen zijn daarentegen enorm. Een afzonderlijke zaak is de kwestie van de te stellen garanties. De Federatie van Reisadviseurs is daarbij steeds van mening geweest, dat het stellen van ga ranties principieel betekent, dat de be trokken onderneming een gunst verleent aan één bepaald type van crediteur. An dere crediteuren worden daardoor princi pieel achtergesteld. Eén van de gevolgen is, dat de eisen van die andere crediteuren terzake van het reiswezen strakker zullen worden geformuleerd. Nu heeft juist het reiswezen een zo groot mogelijke liquidi teit nodig. Maar bij een garantiestelling, en vooral door het opvoeren tot in het extreme daarvan, wordt het bedrijf zon der meer verzwakt en schept men één van de voorwaarden voor debacles, zo meent de federatie. Dat betekent weer niet, dat er geen sprake moet zijn van een bepaalde dek king, maar men kan. aldus voorzitter Gerkens, beter volstaan met het stellen van een bepaalde kapitaalgrootte en het achterwege laten van verdeelde garantie- bepalingen in de vorm van bankgaranties. Bij een wettelijke regeling is ook dit onderdeel beslist uit te voeren, zo meent hij. De federatie is er zich van bewust, met deze regels maar summier te hebben aangegeven in welke richting haar ge dachten gaan. Zij pretendeert ook niet alleen een volledige regeling op touw te willen zetten. Maar zij heeft enkele hoofdlijnen gelanceerd, om in breed over leg daarover eindelijk tot de wettelijke regeling te komen, die de vakantieganger in Nederland al zo lang ontbeert. DEN HAAG. Als men de aangekon- digde inkrimping van het personeelsbe stand bij Philips meetelt, raken vanaf januari van dit jaar ongeveer 20.000 men sen hun baan kwijt. Ruim 9O°/o van dit aan tal is het gevolg van bedrijfssluitingen en van reorganisatie van bedrijven. Tot nu toe viel het grootste aantal ontslagen in de textielindustrie, maar door de woens dag gepubliceerde slechte cijfers van Philips komt de metaalsector als de meest ongunstige aan de top te staan. Naar verhouding tot het aantal werknemers per bedrijfstak vielen de meeste ontslagen in de papierindustrie. Hier moest 4,6% om zien naar ander werk, mede als gevolg van de 1300 ontslagaanzeggingen bij Van Gelder Papier. De textiel volgt dan met 3,7°/« en de chemie met 2,3o/o. Over het algemeen konden de werkne mers op vrij korte termijn elders aan de slag, mede door de nog steeds overspan nen arbeidsmarkt. Toch merken de ar beidsbureau^ de laatste tijd dat het voor 50-jarigen en ouderen steeds moeilijker wordt om aan de slag te komen. De tij den die zij in de kaartenbakken van de GAB’s blijven zitten, worden steeds lan ger. De ontslagen van de laatste tijd zijn een teken aan de wand, maar nog niet ver ontrustend, omdat door de nog grote vraag naar arbeidskrachten in de metaalsector, nog niet van een vermindering van de spanning kan worden gesproken. Arbeids- deskundigen is het opgevallen, dat in juni van dit jaar het aantal werklozen is ge stegen in plaats van gedaald zoals vorig jaar. Zoals steeds vindt men ook nu weer het grootste aantal werklozen in de drie noordelijke provincies. Philips heeft in de ze provincies ook een aantal belangrijke vestigingen. Het is nog niet bekend in wel ke vestigingen van Philips de grootste klappen zullen gaan vallen. Van de ANVR-voorstellen zegt hij: „de toerist krijgt feitelijk geen garantie. Een garantieregeling, in welke vorm dan ook, moet overigens altijd het karakter hebben van algemeenheid en gelijkvormigheid. Daarbij gaat het om een zaak, die het internationale verkeer betreft. Er bestaat in dat verkeer geen gelijkvormigheid. Maatregelen, die wij in Nederland op ga- rantiegebied treffen, zouden ook in het bui tenland gerespecteerd moeten worden, en dat is”, aldus de heer Gerkens, „volledig onmogelijk”. Dan is er nog niet gesproken over het aanmerkelijke handelsverkeer, dat in ons land bestaat met betrekking tot buiten landse ondernemingen. Dat is dan boven dien een verkeer, dat zich steeds meer zal uitbreiden, omdat er nu eenmaal steeds meer internationaal wordt samengewerkt, ook op reisgebied. „Laten we maar vaststellen”, aldus de heer Gerkens, „dat we met de voorstellen van de ANVR op een verkeerde weg zijn. Er is geen sprake van winst, maar van DEN HAAG. Volgens voorlopige ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werd in juli met de bouw van 9.180 woningen begonnen tegen 8.711 in juli 1970. Het aantal voltooide woningen bedroeg in juli 8.620 tegen 10.809 in juli 1970. In de eerste zeven maanden van dit jaar bedroeg het aantal in aanbouw geno men woningen 75.820 (71.204 in dezelfde periode van 1970) en het aantal voltooide woningen 67.990 (61.620). DEN HAAG. De vakbonden, betrok ken bij de aangekondigde fusie tussen de NV Alex Adam te Delft en de firma Am- meraal te Wormerveer, beschouwen de door de directies verstrekte informaties niet als in overeenstemming met de fu- siegedragsregels van de SER. Zowel het tijdstip waarop, als de omvang van de te lefonische mededelingen van de directie, achten zij in strijd met deze regels. Zij zullen van hun opvattingen bij de com missie voor fusieaangelegenheden van de SER doen blijken en maatregelen vragen, aldus een mededeling van vakbondszijde. Hoger dividend Obam. De onderlinge be- leggings- en administratiemaatschappij „Obam’’ NV zal voorstellen over 1970-71 op de aandelen b uit te keren ƒ10,80 alsmede 2,5 pet. in aandelen b ten las te van de agioreserve, zo deelt de di rectie mede. Over 1969-70 werd op de aandelen b uitgekeerd ƒ10,40 (dan wel, ter keuze van aandeelhouders, 2,5 pet. in aandelen b ten laste van de agioreser ve) alsmede 2,5 pet. in aandelen b ten laste van de agioreserve. De jaarver gadering is op 29 september. Koninklijke petroleum moest 8 gulden prijs geven. Heineken bijna 10 gulden. KLM 7 gulden. Ook de scheepvaart die niet erg ingenomen is met de duurder wordende gulden, werd deze week gedrukt met echter een uitzondering voor Konink lijke Boot, die boven de 100 gulden kon komen. Maar voor van Ommeren ging er bijna 20 punten af. Ook de banken wer den per saldo lager, ondanks bijzonder fraaie winstresultaten over de eerste helft van dit jaar. Lonen en prijzen. Omdat lonen en prij»n in nauwe relatie tot elkaar staan zeg gen de midden- en kleinbedrijfs-onder- nemersorganisaties in een brief aan de leden dat de loonstijgingstendens wordt versterkt door de in vele CAO’s in gebouwde indexeringsclausules, die prijsstijgingen automatisch opvangen en omzetten in loonsverhogingen. De leden wordt geadviseerd in de beslissingen inzake de arbeidsvoorwaarden nauw contact te onderhouden met de vakor ganisaties. De organisaties stellen zich voor om op dit punt tot een gecoördi neerd beleid te komen. verlies. De federatie van reisadviseurs blijft zeggen, dat controle noodzakelijk is. Controle, gepaard aan duidelijkheid. In haar opvatting betekent dit, dat de consu ment duidelijk moet weten, welke kwali teiten een bepaalde reisorganisatie heeft. Het vaststellen daarvan kan alleen maar gebeuren door de overheid. Dan alleen kunnen deze maatregelen landelijk van kracht worden en daarom alleen al wenst de federatie van reisadviseurs een wette lijke regeling van dit bedrijf”. De federatie betreurt het tot stand ko men van het garantiefonds van de ANVR. Niet alleen, zo zegt de federatie, is dit plan misleidend voor de consument en kos tenverhogend voor de producent, maar het is een hoogst gevaarlijke ontwikkeling, dat bij een tot stand komen van een wettelijke regeling het „monstrum” van de ANVR daarin zou worden opgenomen. Omdat de federatie het beslist bedenkelijk vindt, dat de tot stand gekmen ANVR-regeling als model zou gelden voor een wettelijke regeling, vindt de federatie, dat zij nu zelf de richting moet aangeven voor een kader, waarbinnen de vakantieganger wet telijke bescherming vindt. De federatie stelt zich op het standpunt, dat na een wettelijk te bepalen overgangs periode het gehele Nederlandse reiswezen via de Sociaal Economische Raad moet worden geregistreerd. Verder moet er in de visie van de federatie een raad voor het reiswezen worden ingesteld als het hoog ste arbitraire orgaan. De federatie wil, dat iedere onderneming voor het begin van het seizoen beziet, welke totaalcapaciteit men denkt te programmeren voor het vol- De omzet in Wall Street was 11.9 miljoen aandelen, tegen 14.19 miljoen de beursdag er voor. Dow Jonescijfers: indu strie 880.91 0.14), sporen 232.60 2.07), openbare nutsbedrij ven 113.31 0.22). In het telefonisch effecten verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. (Tussen haakjes staat de offi ciële slotkoers van gistermid dag). Akzo 80.40 (80.20), Hoog ovens (69.90), Kon. Olie 136.70- 136.80 (137.10), Philips (39.70), Unilever 116 (116.00), KLM (117.00). nen om de reeds aan de gang zijnde op leving in de komende herfst nog meer kracht bij te zetten. Bovendien is de kans op een devaluatie van de dollar nu fors gestegen en ook dat is gunstig voor Amerika’s industrie. Kor tom, Wall Street boekte als reactie de grootste koersstijging sedert de oorlog in één dag en won 33 punten. Het Dow Jones- niveau kwam praktisch weer op 900, maar dat was velen toch te gortig zodat er na dien weer enkele dagen met koersdalingen volgden. De lucht in Wall Street is echter sterk gezuiverd en dat belooft een gunstige beurs in de eerstkomende tijd. Buitenlands geld. De advieskoersen voor buitenlands geld: Dollars 3.38—3.46; ponden 8.40—8.60; Belg, frs 7.00—7.20; DM 100.00—102.50; Den. kr. 45.00— 47.00; lires 55.0057.50; escudo’s 11.90— 12.50; Can. dollar 3.33—3.41; Fr. frs. 62.00—64.00; Zw. frs. 86.00—88.00; Zweedse kronen 66.0068.00; Noorse kr. 48.00—50.00; Schillings 14.35—14.60; Peseta’s 4.955.20. Wanneer die methode wordt toegepast is er, aldus de heer Gerkens, steeds ruim te om te constateren, of er abnormale risico’s worden gelopen, die aanleiding zouden kunnen zijn voor een ingrijpen van overheidswege. De methode heeft vele alternatieve voordelen. Eén van de belan grijkste daarvan noemt de federatie het duidelijke inzicht in het reispatroon van de vakantieganger. Als nadeel noemt hij, dat er sprake is van een vrij grote mate van overheidsingrijpen. Maar het hangt er hierbij sterk van af, op welke soepele wijze men hiervoor vrijstellingen zou kunnen verlenen. In ieder geval kan er sprake zijn van een grote mate van economisch gebruik van vervoermiddelen, wat bij de steeds stijgende investeringen voor bijvoorbeeld vliegtuigen en autobussen van zeer grote economische waarde kan zijn. Dit inzicht in de vervoerbeweging en het „kwartjes- fonds” geven de raad voor het reiswezen redelijke mogelijkheden om op te treden in gevallen van reisschandalen. De kosten van deze wettelijke regeling zullen niet zo groot zijn. Om tot een zo redelijk mogelijke verdeling ervan te ko men, zou in overweging kunnen worden genomen: een zeer matige registerbijdrage van bijvoorbeeld 25 per vestiging, te verhogen met b.v. één dubbeltje per ver voerde passagier. redactie financiën) AMSTERDAM. De gehele financiële wereld was deze week in rep en roer en op verschillende belangrijke effectenbeur zen werden wellicht de emoties van het jaar beleefd. Aanleiding was de grote fi nanciële beslissing van president Nixon, de band van de dollar met het goud door te snijden en deze munt te steunen met een verhoging van de invoerrechten van 10 percent. Voor vele artikelen, die een machinale concurrentiekracht met de Amerikaanse produkten hebben, is dat een ernstige tegenvaller en voor de onderne mingen in het buitenland, die deze artike len in Amerika invoeren, een lelijke streep door de rekening. Aardgas-auto’s. Volgens de deskundigen van de Koninklijke/Shell biedt aardgas als motorbrandstof voordelen op enkele punten, maar moeten er nog zoveel technische en financiële problemen worden opgelost, dat dit produkt in ieder geval voorlopig geen kans maakt om een deel van de markt voor conven tionele brandstoffen over te nemen. Aardgas verdampt, heeft een laag soor telijk gewicht en een volledig op aard gas afgestemde motor kan niet meer op benzine draaien. „Omdat wij heel moeilijk of beter ge zegd in het geheel geen produktiemensen voor de spinnerij-afdelingen kunnen krij gen, zijn wij de laatste jaren genoodzaakt geweest buitenlandse arbeidskrachten aan te trekken. Door afloop van de jaarcon tracten is dit aantal gedaald van 155 tot circa 60 man. Als gevolg hiervan is er thans een grote onderbezetting aan pro duktiemensen en een zeer grote overbezet ting aan indirect personeel. Daarom is het bestuur tot de conclusie gekomen, dat bo vengenoemde maatregelen noodzakelijk zijn. Om de overblijvende spinnerij in Rijs- sen in twee ploegen te laten draaien is het nodig dat er nog ongeveer twintig Turkse arbeidskrachten als produktiepersoneel moeten worden aangetrokken”. De consequentie aan bovenstaande uit eenzetting verbonden, is aldus de directie, dat uit de spinnerij-afdelingen een beperkt aantal voornamelijk niet direct-produktie- ve personeelsleden moet afvloeien. De di rectie is van mening dat deze maatregel noodzakelijk is om concurrerend te kun nen werken. In overleg met de onderne mingsraad en de vakorganisaties zal een afvloeiingsregeling tot stand worden ge bracht. Een eerder ontwerp werd afgewe zen, omdat het vooral voor oudere werk nemers niet gunstig was. De textielbond vindt dat zij te laat over de toestand is ingelicht. Maar uit de Algemene Bank Nederland vluchtte de speculatie weg, waardoor het aandeel circa 10 gulden moest afstaan. Vanzelfsprekend was ook de lokale markt in mineur. Vooral de aandelen in de ex- port-industrieën kregen de wind van vo ren. Erg emotioneel ging het toe bij Hom burg die een groot deel van zijn vlees naar Amerika uitvoert. De kans dat dit produkt wel of niet onder de extra invoer heffing zal vallen, deed de koers bodem- io s vallen en weer sterk aantrekken, maar uitzindeljjk kon een eerder verlies van 10 gulden worden gehalveerd. Van der Grinten moest 25 gulden af staan en kwam beneden de 200 gulden. IHC Holland verloor 20 gulden, Hage- meijer 10 gulden, Wessanen 4 gulden en Desseaux 5 gulden. Ongeveer 4 gulden tot 5 gulden ging er af van Albert Heijn, Bols, Naarden en Kluwer terwijl Norit 10 gul den moest afstaan. Het bedrijfsnieuws leidde in hoofdzaak tot koersdalingen zoals bij Mosa die op een ongeveer gelijke winstverwachting 4 gulden afstond. Van Gelder Papier, die op het zeer slechte jaarverslag nog een 7 pun ten verloor tot circa 65 gulden. Zelfs Schol ten Honig, die toch een flinke winststij ging in het per eind augustus af te slui ten boekjaar zal behalen, moest ruim 5 gulden terug. Voor de obligatie-markt was het een nutteloze week nu het buitenland door de gesloten valuta-markten niet kon opere ren. In tegenstelling tot Amerika waar het koerspeil van de beleggingsmarkt steeg, moest het koerspeil hier terug. Maar de handel kwam niet op gang. De beurs sloot in afwachtende houding. ólotKoersen Eerste vorige oeursdag 29% 64% 39% 5% 45% 31% 34% 56 22% 43% 44% 17% 24% 15% 30% 34% 25% 29% 146% 81% 60% 83% 33 Slotkoersen Eerste vorige oeursdag 9% 27% 31 57% 30% 35% 25% 39% 90% 43% 48% 44% 70% 59 31% 34 7% 13% 22% 30% 92 49% 67% 32% (Van onze

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 10