de Nederlandse Gesprek met ambassadeur in Djakarta 1 zijn-en dat heeft HUI IJmuider Courant „Indonesië wil niet communistisch consequenties” m 12 J i is net zo gevarieerd als het aantal landen lil „Het begrip ter wereld” Democratie Schuld Ambonnezen Gevangenen DEMOCRATISCH LAND Ontwikkelingshulp Corruptie - 1 IP fl TO F r w s L - (door MR. H. SCHELTEMA SOK Erbij «MM* „Ja, Ik zie het als de bekroning van een ontwikkeling tussen twee landen. Op dezelfde manier waarop u het bezoek van de president van Indonesië aan Ne derland ook in dat licht kunt stellen. Het is nou, om allerlei redenen, iets an ders uitgepakt dan het was „gepland”, „Ziet u dit bezoek als een bekroning van de verbeterde betrekkingen tussen Nederland en Indonesië?” „Ondanks deze bekroning en bezege ling zijn er toch nog wel een aantal niet onbelangrijke problemen tussen beide landen die om een oplossing vragen. Eén daarvan is het Ambonnezenvraag- stuk. Hoe ziet u hier een eventuele op lossing?” „Ja, de Ambonnezen. Ik geloof dat het een kwestie is die meer problemen voor Nederland geeft dan voor Indone sië. Dat het onoplosbaar is, dat zou ik niet willen zeggen. Ik geloof niet dat er in deze wereld onoplosbare problemen bestaan. Dat het moeilijk is daar een oplossing voor te vinden, omdat het een kwestie is met zoveel aspekten, die zo wel Indonesië als Nederland aangaan, dat is zeker waar. Dat het een lange tijd zal duren voordat dit probleem uit de wereld is, dat geloof ik persoonlijk ook. Daar staat tegenover dat ‘k hier nooit de indruk heb gekregen dat het vanuit Indonesië wordt beschouwd als, laat ik zeggen, een donkere wolk, die een verdere uitbouw van de onderlinge relaties in de weg staat”. waar hij hierover „Dat is een antwoord dat men inder daad erg vaak krijgt, maar ziet u nu dat zo’n oplossing werkelijk wordt na gestreefd?” „Ja, ik zie het wel. Aan de hand van de cijfers die ik bezit, kan ik vaststel len dat de afgelopen paar jaar, en dan spreek ik nog niet eens van de jaren vóór mijn komst, vele duizenden zijn vrijgelaten”. „Het gaat misschien langzaam, maar misschien toch onzichtbaarder dan wij het weten. Ik ben het met u eens: het is een probleem, het is een Indonesisch probleem. U moet natuurlijk niet ver geten dat Indonesië op het gebied van het communisme een zeer duidelijke „Het vijfjarenplan, waar u het net over had is nog maar het begin. Zoals u weet ligt er een 25-jarenplan op tafel. Voor zover u daar kennis van genomen heeft lijkt u dat plan erg ambitieus of wel realistisch?” „Dat is moeilijk te zeggen. Kijk, In donesië worstelt met gigantische proble men. Als u alleen maar bedenkt dat de bevolkingsgroei op Java twee miljoen zielen per jaar bedraagt. Daar staat te genover dat de eerste ervaringen die we nu hebben met ruim twee jaar vijf-ja- renplan zodanig zijn dat en de interna tionale organen hier en de donorlanden, die zoals u weet twee maal per jaar in Nederland bijeenkomen, telkens tot de conclusie zijn gekomen dat de zaak op gang komt. Met andere woorden, dat het verantwoord is om door te gaan met de vorm van hulpverlening die wij aan dit land geven”. „Vindt u de manier waarop Neder land ontwikkelingshulp verleent juist? Of zoudt u bijvoorbeeld graag zien dat deze uitgebreid werd of anders verliep? „Als u aan een ambassadeur in een bepaald land vraagt of hij uitbreiding van ontwikkelingshulp wil. dan is het antwoord op die vraag natuurlijk „ja”. Ik vind inderdaad dat de wijze waarop wij ontwikkelingshulp verlenen juist is. Wij zijn hier wel in staat, wederom sa men met internationale organen die hier gevestigd zijn, om te zien en te selec teren hoe onze hulp besteed wordt en waar het naar toe gaat. Dat doen we niet soeverein, wij huldigen daarbij het beginsel, wat een algemeen beginsel is, namelijk dat het ontvangende land uit eindelijk de prioriteiten in zijn eigen ont wikkeling bepaalt. Dat neemt niet weg dat daarover te praten valt, maar het laatste woord over de besteding en de prioriteiten ligt uiteraard bij Indonesië. In de praktijk zie ik dat onze hulp ef fectief is en ook dat die zoden aan de dijk zet”. „Kijk, het is verschrikkelijk moeilijk om daar nou een precies antwoord op te geven. Ik herhaal dat wij er met onze neus bovenop zitten dat het In donesische planbureau er met zijn neus bovenop zit, en dat internationale insti- pering) geen twee-derde meerderheid zou hebben gehaald als de president niet nog eens 100 leden zelf had mogen aanwijzen. Hoe democratisch vindt u dat?” „Ik begrijp, dat u niet de indruk heeft dat er hier en daar wat van deze hulp aan de strijkstok blijft hangen of door corruptie verkeerd terecht komt”. „Dat zal vast wel, ja maar wat ik zeggen wilde is dat er volgens mij nauwelijks aanwijzingen zijn dat er inderdaad wat gedaan wordt aan deze kwestie” „Maar er worden de laatste tijd weer tientallen gearresteerd." „Ja, dat ben ik wel met u eens. Elke regering heeft natuurlijk het recht zijn eigen zaken te regelen en daar zijn wij het dikwijls niet mee eens in Neder land. Wij doen ook wel eens dingen in Nederland, waar andere landen het niet helemaal mee eens zijn”. en zeer vaststaande poltiek heeft. Nu kan men twisten over de middelen waarmee dat wordt gedaan, maar ja, Indonesië heeft nu eenmaal tot, ik zou haast zeggen, tot drie keer toe vastge steld dat men geen communistisch land wil hebben en daar zijn zekere conse quenties aan verbonden” „Ik ben het met u eens, honderd le den zijn door de regering benoemd, dat is zeker waar. En de reden waarom de regering dat gedaan heeft is, geloof ik, heel duidelijk gezegd ook door de rege ring zelf. Het is hun bedoeling om het huidige regiem en daarmee dus het vijf jarenplan zeker te stellen. En de erva ring die dit regiem ontleent aan een vroegere periode, waar het naar hun overtuiging niet goed is gegaan met In donesië, heeft haar gebracht tot deze nieuwe vorm, die men wat mij betreft een democratische mengvorm kan noe men”. maar u kunt rustig zeggen dat het van Indonesische zijde niettemin als een succes is beschouwd. Ik ben ervan over tuigd dat men dat van Indoensische kant ook zo ziet. De indruk die ik krijg hier in Indonesië van alle Indonesiërs die ik spreek, is dat men het bezoek van de koningin ziet als een bezegeling van de verhouding zoals die in de laatste tien jaar is gegroeid”. „Vindt u Indonesië een democratisch land?” „Het bedrag waar u op duidt, is in 1966 na onderhandelingen vastgesteld op 600 miljoen gulden. De afbetaling gaat op zachte voorwaarden. Van Indo nesische zijde heb ik persoonlijk nooit gemerkt dat men daar vanaf wil. Ik meen dat onze ervaring is dat de afbetaling op die schuld ook regelmatig plaats vindt. Ik geloof niet dat het punt van het verre verleden, dat u nu aanhaalt, daar een rol bij speelt. Als u mij dus vraagt: Zou het goed zijn om die schuld kwijt te schelden, dan kan ik dat alleen maar plaatsen in de huidige financiële situatie van Indonesië, waar men zit met oude schulden uit de Soekarno-tjjd, en u weet er worden in toenemende mate met de credietgeven- de landen regelingen getroffen voor uitstellen van afbetaling of afbetaling onder gemakkelijker voorwaarden. „Ik wil nog even doorgaan op die verschillende vormen van ontwikke lingshulp. Als wij die grote schuld die Indonesië ons tot het jaar 2003 moet afbetalen en die voornamelijk is ont staan omdat Nederlandse bedrijven die in de Soekarno-periode werden genati onaliseerd, schadevergoeding eisen, als we die schuld Indonesië nou eens kwijtscholden, zouden we dan op deze manier Indonesië ook geen hulp verle nen? Bovendien lossen we dan iets van onze ereschuld af na ruim drie eeuwen kolonialisme, waarbij we vooral in de 13de en de 19de eeuw dit land aardig hebben leeggehaald.” „Ik geloof ook dat het militaire ka rakter van deze Indonesische regering en het feit dat zij nog zo’n 70.000 politieke gevangenen, van wie maar een fractie is berecht, vasthoudt, voor veel Nederlanders een onoverbrugbare kloof vormt voor volledige vriend schapsbanden met Indonesië. Hoe ziet u dat?” Datzelfde geldt overigens voor lenin gen die nu aan Indonesië worden gege ven. Nee, ik zie geen onmiddellijke aanleiding, en ik geloof ook niet dat Indonesië dat ziet, om die overeen komst van 1966 te annuleren. Daar is nog een ander punt. U moet niet vergeten dat aan de ontvangende kant van die 600 miljoen gulden, niet alleen grote maatschappijen zitten, maar ook hele kleine Nederlanders die hier have en goed zijn kwijtgeraakt en berooid in Nederland zijn teruggekomen. Die mensen gaan in de compensatieregeling voor. DJAKARTA De Nederlands- Indonesische betrekkingen zijn nog nooit zo goed geweest als op dit ogenblik. Velen beschouwen het komende staatsbezoek van de ko ningin en prins Bernhard aan In donesië als de bekroning van deze verbeterde betrekkingen. Ook de Nederlandse ambassadeur in Dja karta, mr. Hugo Scheltema, ziet dit bezoek als de bezegeling van de wederzijdse vriendschapsban den. Aan de vooravond van dit historische bezoek had onze redac teur in Djakarta, Peter Schu macher, een vraaggesprek met de heer Scheltema. „U bent nu ruim twee-en-een-half jaar ambassadeur in Djakarta. Sinds dien zijn de betrekkingen tussen Neder land en Indonesië verder verbeterd. Wat zijn volgens U de belangrijkste oorzaken van dit spectaculaire herstel in de onderlinge verhoudingen van bei de landen?” i 1 „Het begrip „democratisch land” is geloof ik net zo gevarieerd als het aantal landen ter wereld Ik weet niet waar ter wereld zich de perfecte de mocratie bevindt, maar misschien weet iemand anders dut. Ik geloof niet dat Indonesië een democratie is zoals wij die in West-Europa kennen. Ik geloof ook niet dat Indonesië een dergelijke democratie nastreeft. Ik ben er ook helemaal niet van overtuigd dat dat voor Indonesië de beste vorm zou zijn. Ik vind aan de andere kant wel, dat het Indonesië van dit moment vergele ken met het vorige regime, eindelijk eens het grote probleem van de eigen ontwikkeling aanpakt. En dat zeg ik niet alleen uit eigen ervaring of op eigen gezag of ter goedprating van het Nederlandse beleid, maar dat zeg ik ook op gezag van internationale orga nen zoals de Wereldbank en het Inter nationale Monetaire Fonds die hier zit ten met vaste missies die precies kij ken hoe alles gaat en die zelf constate ren dat er nu eindelijk vooruitgang in het land is. U kunt nu wel zeggen, ja vooruitgang is ook een relatief begrip, maar we weten ook dat het hier vele jaren lang achteruit gegaan is, en dat proces is nu omgekeerd In hoeverre dit nu een pure democratie is, dat is een vraag die heel moeilijk te beant woorden is. U weet uiteraard dat daarop en in Indonesië en in het buitenland kritiek is geweest. Daar ben ik zelf helemaal niet zo vreselijk verbaasd over. De vorige verkiezingen die hier hebben plaatsgevonden zijn geweest in 1955. Het feit nu dat dit regiem deze verkiezingen heeft gehouden, bewijst, dat deze regering in een richting wil gaan die wij zouden kunnen aanduiden met democratie”. „Om nog even op die verkiezingen terug te komen. U weet dat de Solkar (een door de regering gesteunde groe- Een kamp voor politieke gevange nen op het eiland Boeroe. .a-W...» 4*^ -t—- - ~~rWKT r r.. -rX?-' -TXT tuten zoals de wereldbank er met hun neus bovenop zitten. Wat de corruptie betreft, ik zeg geloof ik niets sensatio neels wanneer ik zeg dat er in dit land corruptie bestaat. U weet dat de rege ring daar zelf een commissie voor heeft ingesteld, een commissie, waar van oud-vicie-president Hatta voorzit ter is. Daar zijn vele oorzaken voor aan te wijzen. De meest in het oogspringende oorzaak is de geweldige onderbetaling van ambtenaren. Hun salarissen zijn in de afgelonen 12 maanden geloof ik met 100 oercent verhoogd, en dan kom ie nog op een bedrag waar iemand on het niveau waarop hij zit niet van kan rondko men. Die is dus derhalve gedwongen om langs andere weg inkomsten te zoeken. Dit probleem wordt erkend, en een van de oplossingen waar men nu mee bezig is, is om geselecteerde groe pen van ambtenaren op gevoelige plaatsen een aanzienlijke verhoging van inkomsten te geven. Een voorbeeld daarvan vormen de douane-ambtena- ren in de haven Tandjong Priok.” „Ik begrijp dat heel goed. In Neder land wordt de kwestie van de politieke gevangenen als een ernstige zaak be schouwd. En het is mijn eerlijke in druk dat het ook voor Indonesië een moeilijk probleem is Indonesiërs schromen niet met mij daarover te spreken en daarbij te zeggen dat ze het „Om te beginnen moet ik u dit zeg gen: toen ik hier aankwam, toen heb ik Indonesië eigenlijk voor mijzelf ge steld tegen de achtergrond van mijn ervaring van 15 jaar geleden toen ik hier ook als diplomatiek ambtenaar werkzaam was. Het is mij van iet uur van mijn aankomst opgevallen wat een hemelsbreed verschil er was in per soonlijke, maar ook in officiële relaties tussen beide landen. Dat er nog onopge loste problemen waren, ja dat is mis schien wel zo. Ach, er zijn eigenlijk geen twee landen aan te wijzen die geen on opgeloste problemen hebben, tenzij twee landen waarvan de onderlinge relatie irrelevant is. Er was toen al op dat moment in een eigenlijk hele kórte tijd een geweldge verbetering ingetreden in die betrekkingen, dus sinds de oplossing van een aantal vraagstukken, sinds 1963-’64. De lijn die ik sindsdien heb ge- konstateerd, dat is wat dat betreft een zich voortzettende opgaande lijn”. „Wat is de rol van de ambassade in deze geweest?” „Wij als ambassade zijn natuurlijk een centraal punt voor de Nederlandse aktiviteiten in Indonesië en staan dus, laat ik zeggen, op het knooppunt van die beide relaties en kunnen dus zien hoe die zich ontwikkelen Het is inder daad zo dat wij als ambasade ook voor stellen kunnen doen, programma’s kun nen stimuleren, enorm veel kontakten hebben die wij in toenemende mate op bouwen met Indonesiërs En dat alles werkt in de hand het toenemende kon- takt op elk terrein en zegt u maar rus tig de verdere uitbreiding en verbete ring van die betrekkingen een groot vraagstuk vinden. Ik weet ook landen in de wereld waar misstan den bestaan, maar waar de regering niet bereid is te erkennen dat dit een groot probleem vormt. De Indonesiërs proberen dat op te lossen, maar het is niet zo vreselijk gemakkelijk. Dat we ten ze zelf en dat vinden ze ook. Dat vind ik persoonlijk eerlijk gezegd ook. Maar ze erkennen het, ik haal als voorbeeld aan het onderhoud dat presi dent Soeharto in Nederland heeft ge had met de beide Kamercommissies, er op voorbereid was dat vragen zouden komen en waar hij op geantwoord beeft en waar hij ook in erkend heeft dat hier een probleem ligt, een intern probleem voor Indonesië weliswaar, maar een probleem dat zijn repercussies in de rest van de wereld kan hebben. Hij ziet dat als zodanig en doet zijn best om daar een oplossing voor te vinden”. Een der hutten van Kamp Boeroe. Boven de slaapplaatsen hangen klamboes.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13