Sprookjes en politiek op een zeiltje 11 rr Kinderlokkers” op verrassingstoernee n I to - Ji Imp-'- ra** iiMRr 17 1 I r yy - - - Mil si Erbij 5 ^7 - "v 5 S r M Niet als acteurs „BABI PANGGANG tandjong priok loempiatje”. Aldus spreekt een handkussende Soeharto, vanaf de ruggen der onderdrukten, de koningin toe. Aan de hand van de koningin de minister van Buitenlandse Zaken, die op zijn duim zuigt. its Een politiek stukje straattoneel, gezien op een pleintje in de Haagse binnenstad. Het scènetje maakt deel uit van een kort programma waar mee Nederlands kleinste, maar gesubsidieerde toneelgezelschap „Het Werktheater” uit Amsterdam deze zomermaanden stad en land aftrekt. ral i E EsraJ a - 1 Pk 4 SATERDAG AUGUSTUS 1971 F'W Nulpunt - - wl Is M l W3 Werktheater gaat de straat op 9 J. HEIJER MS niet met de pet wordt rondgegaan. Dat hoeft niet want het Werktheater heeft rijkssubsidie: vier ton. kend credo op dat ernstig genoeg ge nomen werd door de Raad voor de Kunst en de minister van CRM om er een subsidie aan te besteden. die voor hun lol anderen willen bezig houden of iets willen vertellen. Na de eerste tijd van kennismaken, elkaar beter leren kennen (een proces dat met fikse conflicten gepaard is ge gaan) heeft men zich op het publiek losgelaten. Scholen werden uitgenodigd in het zelfvertimmerde voormalige ate lier aan het Amsterdamse Hekelveld te komen kijken. Elke vrijdag maakte de groep een speciaal programmaatje voor jeugdhonk Paradiso. Verschillende the ma’s werden uitgeprobeerd. Sommige leidden tot resultaten, andere tot her rie. Eikaars dromen vertellen en spelen werd bij voorbeeld een al te intieme aangelegenheid. Een idee om een pro ject van breder adem te maken met als uitgangspunt de „Lucifer” van Vondel, leidde niet tot een „voorstelling”, wel tot het uitwerken van een aantal klei nere thema’s. Bij het werk voor elk project hoorde het tot iemands taak een verslag te maken van de resultaten. In teressante teksten en theatrale vond sten, die uit improvisaties tevoorschijn kwamen werden opgeschreven. Als van zelfsprekend kwam de noodzaak te voorschijn van een soort taakverdeling. Enige coördinatie bij het werk was no dig, zonder dat dit leidde tot een strak ke hiërarchie. Taken worden telkens ge wisseld. De groep deed ook pedagogisch werk: toneellessen aan een Amsterdamse la gere school. Enkele leden van de groep leidden een kindertoneelclubje in Haar lem. Soms is de groep gevraagd mee te werken aan evenementen, zoals „alter natieve kerkdiensten” in Haarlem en een mime-project in een avantgardis- tisch concert door het Residentieorkest in Den Haag. Het Werktheater krijgt met deze me thode niet het publiek van de vaste to neelliefhebbers; vaak mensen die toneel alleen maar van horen zeggen hebben en daarom alleen al niet willen komen. In hoeverre ze door het Werktheater toch worden geamuseerd, valt natuur lijk niet te zeggen. Maar iets wordt dui delijk, als de resultaten van een onder zoek bekend zijn dat een sociologie- student op het ogenblik doet bij het straattoneel van deze zomermaanden. In september willen de spelers aan een project beginnen, dat groter zal zijn dan de mini-spelletjes van het afgelo pen jaar. Het is een idee van Rense Royaards voor een Beethoven-herden- king. Wat de groep zal doen, als het nu beginnende seizoen is afgelopen, is nog niet bekend. In ieder geval heeft het Werktheater de subsidiegever laten weten dat het experiment dan als be ëindigd wordt beschouwd, zodat de sub sidie, die voor ’71-’72 is toegezegd, niet meer gevraagd zal worden. Hieronder: Als in een middel eeuws Wagenspel brengen de spelers van Het Werktheater sprookjes en actualiteiten. Het is niet bij de woorden gebleven. De twaalf zijn een „nulpunt” begon nen. Afgesproken werd dat niemand de baas was, dat ieders inbreng en talen ten gelijke kansen zouden krijgen. De eerste maanden werden besteed aan de verkenning. Zangles, stemoefeningen, yoga, acrobatiek, judo, van alles hebben de twaalf geoefend. En dat gebeurt nog steeds. Alles is te gebruiken bij het uit proberen van theaterideetjes. Bronnen van inspiratie: kranteberichten, sprook jes, verhaaltjes, tragedies, dromen, van alles en nog wat. DAT GEBEURT ALDUS: de tien spe lers rijden naar een druk met winke lend publiek pleintje, rolt een zeiltje uit en maakt een rondedansje om de aan dacht te trekken. Nieuwsgierigen blij ven aarzelend staan. De tien voeren dan enige eenvoudige acrobatiek uit. Meer publiek blijft staan. („Vindt u ze ook niet stijf, merkt een middelbare vrouw op. „Vroeger deden wij dat ook, maar wij waren veel leniger; alleen, mijn broer heeft er spit van over gehouden”). WAT DE WAARDE van het experi ment en hoe de invloed zal zjjn voor het vaderlandse toneel valt niet te voorspellen. In ieder geval is het voor de spelers zelf van wezenlijk belang geweest. Ze hebben zich een manier van optreden aangekweekt, die afwijkt van het gebruikelijke toneelspelen in de schouwburg. Ze zijn met hun totale persoon bij het werk betrokken veel meer dan in het geval van de acteur die hoe kundig en doorleefd ook iets instudeert. Wat ze tonen is helemaal van henzelf, fysiek, intellectueel en creatief. En dat geeft het Werktheater een integer en sympathiek gezicht. ver op een zeiltje hebben gewerkt, merkten onmiddellijk een veranderde instelling. Het publiek blijft verder weg en kan het uiteraard beter zien. Maar er zit volgens sommige spelers toch ook iets in van een toenemende schroom naar mate het spel zich hoger afspeelt. Geeft het zeiltje iets pre tentieloos, het podium maakt meteen dat de toeschouwer iets verkondig ends verwacht. De groep overweegt een aan de wagen aangepast programma te maken. HET WERKTHEATER komt ongevraagd en onaangekon digd. Men zoekt een geschikt punt uit, waar veel voorbij gangers zijn en waar geen rijdend verkeer gehinderd kan worden, bij voorkeur een winkelcentrum. Last met de politie heeft dat niet opgeleverd, behalve toen de groep vorige week voor het Haagse Hollandsche Spoorstation neerstreek. Midden in het sprookje Slimme Hans stevent een middel baar agent op de spelers af en sommeert op te breken. Een der spelers, die met een handdoek om het hoofd de „moeder rol" vertolkt in dit „boerendrama” zegt heel ad rem: ,JEn, veldwachter, wat is er aan de hand?" Maar zonder morren breekt men op en vertrekt. Tot spijt van de omstanders, van wie er een de agent toevoegt: „Ga liever dieven en moorde naars zoeken!” DAT LAATSTE WAS een hoogtepunt van een glamour, die men overigens tracht te vermijden. Het Werktheater is wars van de officiële kunstwereld, theaters worden bij voorkeur gemeden, toneelcritici zijn niet genodigd. Met dui delijk genoegen vertellen ze, dat het vaak voorkomt dat de groep niet als „acteurs” wordt ervaren door het pu bliek, maar als een groep „studenten” Dan speelt de groep een sprookje van Grimm en een actualiteitenrubriekje van miniscènes (behalve over boven omschreven bezoek van Juliana aan Indonesië ook over de explosie bij Mar- bon, de visvergiftiging, de huldiging van een stokoude drenkelingenredder, de verkeersdoden). Een gezongen weer bericht en andermaal een Grimm- sprookje tot besluit. Het publiek, inmid dels tot enige honderden aangegroeid, is zichtbaar geamuseerd, klapt meer niet dan wel en lijkt opgelucht als er „GA WEG BIJ DIE KINDERLOKKERS” heeft een huis vrouw in de IJmond geroepen toen het Werktheater in haar straat het zeiltje uitrolde voor het geven van een voorstel- linkje. Ze haalde haar kinderen schielijk naar binnen, maar kreeg na afloop van haar buurvrouwen te horen dat ze on- gèlijk had gehad. „Jouw kinderen mogen ook nooit wat”, werd haar verweten. Dat is een van de vele anekdotes die de „guerrilla-tour- nee” van het Werktheater heeft opgeleverd. Men is sinds 4 juli vier dagen in de week te zien geweest op pleintjes en straten in verschillende steden in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. Vier, vijf keer speelt men het programmaatje per dag. Gaat een onderdeel de spelers vervelen, dan wordt een nieuw verzonnen. Dat gebeurt ook wanneer de actualiteit aanleiding tot een theatrale spotprent geeft. Soms bezoekt men een speeltuin waar sprookjes worden gespeeld. De kin deren mogen zeggen welk. De groep heeft een verbluffende improvisatietechniek ontwikkeld. DE RECENTE KOMST van een aangepast vrachtwagentje maakt de vergelijking met de wagenspelen uit vroeger eeuwen volmaakt. Het vrachtwagentje bevat een houten plankier dat uitgeklapt kan worden. De spelers die tot dus- P- Een speciaal op een vrachtwa gentje geconstrueerd podium wordt uitgeklapt. F F iBj F i;L EEN JAAR GELEDEN begonnen ze met hun twaalven: Shireen Strooker, Peter Faber, Rense Royaards, Hans Man in ’t Veld, Marja Kok, Cas En- klaar, Helmert Woudenberg, Herman Vinck, Daria Moor, Yolande Bertsch, Gerard Thoolen en Jan Joris Lamers, (de laatste heeft de groep verlaten en Thoolen is al enige tijd ziek). De meeste hadden hun vaste gezelschap verlaten uit onvrede met de gang van zaken. Ze vonden dat er veel meer mogelijkheden voor theater en- spelers en de relatie met het publiek zijn, die in het geves tigde toneel onbenut blijven. Fysiek en intellectueel meenden ze meer uit zich zelf te halen, dan er tot dusver van hen geëist werd. Ze stelden een fraai klin- Op een pleintje op de Haagse promenade kust Soeharto (Shireen Strooker) koningin Juliana (Marja Kok) de hand. 5=5 1 lJH|k mm' IS»..»-- f -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17