DOKTER VAN DONSELAARS DE GEHANDICAPTE JEUGD KUUROORD VOOR HIPPE ROKERS EN „SPUITERS IN ONBEDORVEN BETUWS DORPJE In Amsterdam kan je niets voor ze doen omdat milieu Martien van Bergen voorspelt geheel gratis ieders toekomst I „PONY-COMMUNE” VOOR er rot is..” w- i t v A- Reacties Heilzaam Ontwenning Ervaring Ml1 2C ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1971 (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) HUMMELO Het stond zo simpel in de krant: „De Turmac-Liemers- prijs 1971 is toegekend aan de Stichting Zandewierde te Hummelo voor haar bijzondere verdiensten op het gebied van de integratie van het lichamelijk gehandicapte kind in de wereld van de niet-gehandicapte leeftijdgenootjes. Dit tracht zij te bereiken door onder meer het pony- rijden, het zwemmen, de creativiteit en de zelfwerkzaamheid van de kin deren daadwerkelijk te stimuleren, waardoor hen een stuk levensvreugde wordt geschonken”. HEMMEN „Bij ons werk voor de in moeilijkheden geraakte „hippe jeugd”, hebben we gemerkt dat we het anders moeten doen. Dat geldt vooral voor de ex- druggebruikers. Willen zij echt uit de „scene” komen, zoals ze dat noemen, dan zullen we ze uit Amsterdam N DE KELDER van zijn huisje in het Betuwse Eist liggen in een doos honder den brieven uit Nederland, Bel gië, Frankrijk, Duitsland, Iran, Brazilië en noem maar op. Mar tien van Bergen, toekomstvoor speller en uitvinder, graait in de doos en zegt: „Geloof je nou, dat de mensen vertrouwen in me hebben? Als ik een bedrieger zou zijn, was ik allang door de mand gevallen. Honderden men sen heb ik geholpen. Iedere dag opnieuw komen ze me om raad te vragen. Ze krijgen die, gratis. Ik wil geen geld. Ik wil alleen dat de mensen gelukkig wor den”. moeten weghalen. Want daar in Amsterdam, met zijn Damzitters en Vondelparkslapers, zijn de sfeer en het milieu zodanig, dat ze weer makkelijk naar een stickie grijpen. In Amsterdam is te gemakkelijk aan stuff te komen. De sfeer trekt ze veel te veel aan. En dat ge beurt niet in deze landelijke omgeving in de Betuwe, waar het sfeertje nog clean is”. Familiezaak '■■.z W „Pleziertherapie” Mengvorm Geld, geld... Erbij SS- zijn De vrouw die wegging toen ik hier binnenkwam? „Zij komt hier regelmatig praten over de toekomst van twee zonen. Ik heb haar gezegd dat de oudste een technische richting moest kie zen, de jongste dierenarts of zo.” Hoe weet je zoiets tevoren? „Ik kan dat zien. Het staat vaak al te lezen op hun gezicht.” ge- een Het gebouw is destijds bewoond ge weest door ds. Otto Gerhard Heldring, van de Heldringgestichten in het na bij gelegen Zetten. Later werd de pas torie gekocht door de heer A. H. van Bemmel (in 1952), een HBS-directeur die het huis liet opknappen. Een paar jaar later overleed hij. woners van de Amsterdamse Jordaan en de oude binnenstad. In die tijd heersten daar verschrikkelijke sociale en maatschappelijke toestanden”. direct bij het onderzoek zijn be trokken”. Hij „ziet” nog meer, maar wil dit pas kwijt als hij op de plaats van het misdrijf is geweest. „Ze hebben me er nog niet voor gevraagd.” Martien van Bergen, waarzeg ger, dichter, uitvinder, conféren cier en autonoom vrijgezel, in zijn keukentje. Het echtpaar Van Empel gaat nu in het buitencentrum in Hemmen wonen. Op de boot in Utrecht komt een nieuwe schipper, zoals deze functie bij „Tot heil des volks” heet. men hebben, kortom iedereen die hulp nodig heeft. Daar zullen veel drugge bruikers bij zijn. We denken aan hel pen voor lange tijd. Het is best moge lijk, dat men een half jaar in ons bui tencentrum komt, want we willen de jongelui, die geen kansen hebben had, mogelijkheden geven voor ander leven”. BEHALVE voorspeller is Martien dichter, conférencier, uitvinder en ontwerper van geboortekaartjes. Hij stuurt de gedichten naar bekende fi guren in binnen- en buitenland en bijna altijd komt er een bedank briefje. Onder anderen van prinses Irene en haar echtgenoot, de sjah van Perzië, Jacqueline Onassis (toen nog Kennedy), De Gaulle, koningin Fabiola en Kroesjtsjef. De belangrijkste hobby is voor spellen, maar alleen overdag. Op zijn visitekaartje staat: „Denkt u dat u iets kunt bereiken, laat dan goed en daarom kan ik dit doen” al dus doker Van Donselaar. ZO BEGON de vereniging „Tot heil des volks” haar christelijke-sociale ar beid en dat sloeg in de toenmalige volksbuurten van Amsterdam nogal aan. Er werden scholen en bewaar scholen gesticht, armen kregen kle ding uitgereikt enz. „In die 115 jaar is er veel gebeurd”, aldus de heer Frin- sel. Hij zet uiteen dat „Tot heil des volks” protestants interkerkelijk van oorsprong is, maar dat neemt niet weg dat ook andersdenkenden straks in Hemmen welkom zijn, mits zij zich onderwerpen aan de daar geldende therapie. Het centrum in Hemmen zal namelijk geleid worden door Bart van Empel uit Utrecht en zijn vrouw, die in dit werk de opvang van uit het lood geslagen jonge mensen veel ervaring hebben opgedaan. In het buitencentrum Hemmen zul len ook studenten kunnen worden ge plaatst die eens een tijdje moeten re laxen of, bijvoorbeeld, een predikant die het zat is. Dergelijke mensen kun nen op anderen een goede invloed uit oefenen, wat de sociale aanpassing vergemakkelijken kan. Wat zie je op mijn gezicht? „Jij bent een nuchter type, net als ik. Maar je gelooft niet in mijn ga ven. Jij moet eerst bewijzen zien.” Hij pakt een foto van een jonge vrouw. „Deze dame uit België is een paar jaar geleden plotseling ver dwenen. Toen ze drie weken weg was kwam haar man en toonde me haar foto. Ik heb hem de raad ge geven eens te laten zoeken in de cafés aan de grens van Oostende omdat ik voelde dat ze daar tegen haar wil werd vastgehouden. De vrouw werd teruggevonden in een café bij Oostende. Ze werd vastge houden door een man van 28 jaar.” Martien verdwijnt even en komt terug met een groot madonnabeeld. „Dat heeft meneer Rouzee, de echt genoot van die vrouw, me geschon ken. Hij had het uit Kongo mee gebracht.” „HET BUITENCENTRUM in Hem men wordt voor ons een soort revali datiecentrum waarvoor we een be paald programma hebben opgesteld. Een van de programmapunten is het werken in de openlucht, want dat schijnt, zo hebben ervaringen in Ame rika geleerd, heilzaam te werken op ex-druggebruikers, en ook op anderen die zonder maatschappelijke en socia le achtergronden zijn geraakt. Zij krij gen hier weer perspectief en we zul len trachten hun geestelijke nood te verlichten”. ER WERD een Adriaan van Bem- melstichting in het leven geroepen en via deze instelling stelde de weduwe Van Bemmel het pand beschikbaar voor pastoraal oecumenisch werk, waarvoor haar man altijd veel belang stelling had getoond. TOTNOGTOE was in de voormalige Hemmer pastorie nog het Pastoraal Oecumenisch Centrum gehuisvest, maar dit wordt opgeheven. De pasto rie wordt geëxploiteerd door de Adri aan van Bemmelstichting die aan „Tot heil des volks” nu het gebouw heeft verhuurd. DAT ZEGT de Amsterdammer J. J. Frinsel, directeur van de voorname lijk in de Jordaan opererende vereni ging „Tot heil des volks”, die nu ech ter naar het Betuwse dorpje Hemmen (gemeente Valburg) gaat uitwijken met een deel van zijn activiteiten. In dit in hoofdzaak agrarisch ingestelde dorp wordt namelijk per 1 september a.s. een centrum voor ex-verslaafden gevestigd onder leiding van „Tot heil” en dat heeft ter plaatse nogal wat deining veroorzaakt. Hemmen is na melijk tot op de huidige dag ver schoond gebleven van hippe indrin gers en de dorpsgemeenschap vreest dat het komende centrum daarin ver andering ten kwade zal brengen. De heer Frinsel: „We willen hier echt de pastorale rust niet in gevaar brengen. Het centrum, dat in de voor malige pastorie gehuisvest wordt, zal daarom niet alleen ex-druggebruikers herbergen, maar ook tal van anderen die op een of andere manier het maat schappelijke of sociale spoor bijster zijn geworden. En zij niet alleen, ook bij de vereniging in dienst zijnde per sonen, die er nodig eens uit moeten, die er hard aan toe zijn om de drukke stad eens een poosje vaarwel te zeg gen. „Zij kunnen dan uitwijken naar ons buitencentrum in Hemmen om wat op adem te komen. Hun persoon lijke begeleiding van de jongelui die op een of andere manier op drift zijn geraakt, kan van groot belang zijn voor de revalidatie om dat grote woord eens te gebruiken”. Bent u wel eens gevraagd, een visie te geven op vermissingen en moorden? „Natuurlijk! Dit is de foto van Betty Kunst, dat meisje uit Zwijn- drecht dat al enkele jaren zoek is. Haar moeder is ook bij me geweest. Ik heb haar gezegd dat haar doch ter leeft, in Frankrijk of Zuid-Ame- rika. Volgens mij is het meisje ge- kidnapped en met een boot naar het buitenland gebracht.” Vooral het vrouwelijk geslacht ziet heil in een consult bij de voor speller in Eist. Zijn plakboeken pui len uit van de pasfoto’s van kinde ren, tienermeisjes en oma’s. „Maar ook mannen roepen vaak mijn hulp in”, zegt hij en zoekt snel een foto pagina op met mannekoppen. OVER DE MOORD op de vijftien jarige Cora in Uithoorn: „De dader van de moord moet gezocht worden in Uithoorn zelf. De man die het heeft gedaan is samen met de politie op de plaats van het misdrijf ge weest. Hij moet gezocht worden in de groep van twintig mensen die DE STICHTING Zandewierde is voortgekomen uit een initiatief van de heer G. van Donselaar, arts te Hum melo, en zijn gezin. Dokter van Don selaar heeft ten koste van aanzienlijke financiële offers, zonder enige subsi die, met inzet van ongeveer al zijn vrije tijd, een complex van gebouwen opgericht, waar de kinderen onder des kundige leiding een gastvrij onthaal vinden.” DE ZANDEWIERDE omvat een groot doktershuis met badkamers, slaapzaal voor de logerende kinderen, rolstoel- lift en der gelijke, maar ook een over dekte manége, een overdekt zwembad met (voor spastische kinderen) tot 30 graden verwarmd water, recreatieruim ten, stallen, gymnastiekzaal, aan han dicaps aangepaste w.c.’s, douches enz. De Zandewierde werkt met de pony- leidsters en fysiotherapeuten. Advi seurs zijn ondermeer een heilgymnast- masseur, leraar lichamelijke opvoe ding en een orthopedisch chirurg. Er worden vakantieweken gehouden, men heeft gehandicapte logé’s. Maar ook thuiswonende gehandicapte en ge zonde kinderen kunnen er ponyrij- den, zwemmen en creatief bezig zijn. „DIT WERK neemt veel van onze vrije tijd, maar het is ook onze hobby, want we zijn door dit werk begeesterd” al dus dokter Van Donselaar, die zijn uiteenzettingen graag lardeert met ger manismen om zijn woorden bepaalde accenten te geven. Het hele doktersgezin is zeer nauw betrokken geraakt bij het aanpassen van de lichamelijk gehandicapte kin deren in de wereld van de niet-gehan dicapte leeftijdgenootjes. Mevrouw Van Donselaar assisteert haar man en ook de twee zoons en twee dochters in clusief verloofden steken, wanneer zij thuis zijn, de handen uit de mou wen om het „bedrijf” te laten draaien. Dokter Van Donselaar, 51 jaar, is ge boren in Heerlen, maar door zijn ves tiging in Hummelo en zijn huwelijk met de dochter van de toenmalige huisarts dokter Westerbeek van Eerten is hij in de loop der tijd „verachterhoekst”. Hij is destijds zijn schoonvader als Hummelo’s huisarts opgevolgd, nu 22 jaar geleden. Dokter Van Donselaar heeft zijn so ciale bewogenheid niet van vreemden, want zijn vader die bij de Staatsmijnen een functie had, trok veel op met kin deren van wie de moeder ziek was en de vader in de „Nachtschicht” zat, zo als de nachtploeg van de kompels werd genoemd. Voor die mijnwerkerskinde- ren werden in Zuid-Limburg, door toe doen van Van Donselaar-senior, tehui zen gesticht. „Mijn vader was orthodox-hervormd. Hij deed werk op diaconaal gebied. Ik ben zelf wat minder kerkelijk in gesteld, maar ik zie mijn werk met de gehandicapte kinderen ook diaconaal, als een verlengstuk van mijn artsen keuze. Ik heb geen hoog banksaldo, in tegendeel. Maar dat hoeft ook niet. Ik verdien als apotheekhoudend huisarts Bart van Empel, die met vrouw op een boot woont in Utrecht, waar hij dergelijk sociaal werk verricht, heeft veel ervaring opge daan. Zijn „huis” stond in Utrecht al tijd open voor iedereen. Voor van huis weggelopen jongelui, voor iemand die zijn grieven luchten wilde of voor ie mand die zomaar om een slaapplaats verlegen zat. De boot was altijd toe gankelijk. HET BUITENCENTRUM in Hem men moet wel gezien worden als een verlengstuk van het servicecentrum voor druggebruikers in Amsterdam waar alleen ex-verslaafden geplaatst kunnen worden, die ook het vaste voornemen hebben voorgoed af te re kenen met de drugs. Wij wijzen alle vormen van druggebruik af, of het nu hard drugs of soft drugs zijn”, aldus de heer Frinsel. in uw toekomst kijken” en ver der „vooral niet in het weekend en niet in de avond”. Dat is begrijpe lijk want door al het denken en voorspellen lijdt Martien aan slape loosheid. „Ik lig vaak hele uren wakker om oplossingen voor de pro blemen waarmee ik geconfronteerd word, te bedenken. M’n dokter heeft me slaaptabletten voorgeschreven.” De grote denker ligt niet wakker van „het gewone werk”. Het zijn de huwelijksmoeilijkheden en de zake lijke problemen van anderen die hem uit de slaap houden. „Ik ben zelf invalid en weet wat het is om ongelukkig te zijn. Nu heb ik van God een gave waarmee ik de men sen gelukkiger kan maken. Deze gave gebruik ik. Alles belangeloos.” „OVERIGENS zullen wij ervoor zor gen dat men in Hemmen, Zetten en wijde omgeving geen last van ons krijgt. Trouwens, uit Zetten krijgen we tot dusver alleen maar positieve reacties. Het is onze vaste bedoeling, de ex-druggebruikers in Hemmen in de minderheid te laten. We zorgen voor een sterk gemengde bezetting en dat doen we met opzet voor de plaat selijke bevolking. Die minderheid van ex-druggebruikers zal zich op deze wijze moeten aanpassen aan het mi lieu dat door de meerderheid wordt bepaald. Precies zo als iemand die geen hasj of marihuana gebruikt, te- MARTIEN VAN BERGEN („in ternationaal bekend van pers, radio en tv” vermeldt zijn visitekaartje) ontvangt me in zijn spreekkamer. „Ik heb belangrijke voorspellingen”, beloofde hij. Martien, eenenveertig jaar, zit in een bont beklede stoel in zijn spreekkamer. Op tafel het boek „De kleine waarheid”. Roken is bij wijze van uitzondering toegestaan. Hij ver telt dat voorspellen en uitvinden niet zijn beroep is maar „de hobby van een invalide”. Trots zegt hij dat de cliënten uit heel Europa naar Eist komen om hun hart bloot te leggen. „Tot heil des volks” werkt al gerui me tijd op dit gebied. Het begon toen de vereniging een jaar of wat geleden werd geconfronteerd met de moeilijk heden van de Damjeugd. Er werd een opvangcentrum voor druggebruikers gesticht en tevens begon men aan de „exploitatie” van een jeugdhotel voor ruim honderd hippe toeristen die er in de vakantiemaanden onderdak en geestelijke begeleiding konden krij gen. Maar steeds bleek, dat die jonge lui weer in hun oude fout vervielen, zodra ze afscheid hadden genomen van de vereniging. Vandaar dat men nu buiten Amster dam begint, waarvan men meer re sultaat verwacht. recht komt in het milieu van bijvoor beeld „Paradiso”. Daar heersen ande re normen en het is logisch dat men zich bij de normen van een bepaald milieu aanpast, als men in zo’n ge meenschap verkeert”, aldus de heer Frinsel. DE LEIDER van het nieuwe pro ject, Bart van Empel, is vol goede hoop. „Het moet een tehuis worden voor de jongelui die echt anders wil len leven. Die in moeilijkheden zijn geraakt door spanningen thuis of in de maatschappij, die geloof sproble- HOE HET allemaal is begonnen? De heer Frinsel doet het ons graag uit de doeken. „De vereniging „Tot heil des volks” bestaat al 115 jaar. In 1855 werd zij opgericht door ds. Jan de Liefde”. Deze predikant deed zijn naam wel eer aan, want hij was bij zonder begaan met het lot van de be- HET GROTE doktershuis „De Zan dewierde” davert vaak van plezier en vreugde. En dat is wat deze jeugd, die toch al zoveel te kort komt, nodig heeft om zich goed in de samenleving te kun nen aanpassen. De voornaamste doel stelling van De Zandewierde is name lijk „door middel van pony- en paard rijden, het zwemmen en de creati viteit, de fysieke en mentale vooruit gang bij lichamelijk en geestelijk min der validen te bevorderen en hun te leren zich in de samenleving te hand haven.” „Ik wil niet zeggen, dat onze metho de alleenzaligmakend is. Noem het vooral geen revalidatie, al heeft dat er natuurlijk wel mee te maken. Het is meer een vorm van recreatie, een be zigheidstherapie voor gehandicapten tussen niet-gehandicapten. De erva ring leert, dat- ze daardoor beter aan de maatschappij wennen, dan wanneer de kinderen onmiddellijk na hun reva lidatie in de maatschappij worden ge plaatst. Want dan lukt het vaak niet.” „Wij onderhouden nauwe contacten met de sportbonden en we zijn erkend door de Federatie Paardrijden Gehan dicapten. Persoonlijk vind ik, dat voor paard- of ponyrijden door gehandicap ten een grote dosis durf nodig is. Onze ondervinding is, dat de kinderen meer zelfvertrouwen krijgen, dat de school resultaten met sprongen omhoog gaan. Er is duidelijke mentale vooruitgang, als gevolg van het ponyrijden. En daar gaat het om. Want de waarde van het mens-zijn ligt niet in zijn rentabiliteit maar in het zich zonder schroom in de maatschappij nuttig maken naar eigen mogelijkheden. „HOE HET allemaal begon? Ik was een jaar of wat geleden als medicus verrast door wat er met de kinderen gebeurde als ze op een paard reden. Ik gaf mijn kinderen een pony en zo be gon het eigenlijk. We hebben nu twin tig pony’s en twee paarden.” „Per 1 januari j.l. is De Zandewierde een stichting geworden, in het leven geroepen door vrienden die mij met giften en donaties steunden. De stich ting heeft nu van ons gezin het werk werd ook gedragen door onze kinderen de exploitatie overgenomen. Tot dus ver hebben we het alleen moeten run nen en dat kostte veel geld. Ik heb meermalen overheidssubsidie aange vraagd, maar het is nooit gelukt. Maar ik geloof wel, dat we nu naar een sub sidie toegroeien. De provincie is ermee bezig.” „Het werk is uit de medische sfeer gehaald. We hebben de witte jassen uit getrokken, omdat op deze manier de in tegratie van de gehandicapten gemak kelijker verloopt. We willen per se geen „inrichting” worden en uit ons jas je groeien. We willen wél het werk in tensiveren, maar er zijn geen plannen om grond aan te kopen en uit te brei den, want daarmee zou de individuele benadering verloren gaan. En wij wil len vóór alles de gehandicapte kinde ren zeer individueel blijven benaderen" „OM HET aanpassen aan de „nor male” maatschappij te bevorderen, streven wij ook steeds naar een ver houding van zes gehandicapten op elke tien niet-gehandicapten op De Zande wierde” aldus dokter Van Donselaar. Hier dus geen concentratie van ge handicapten, maar juist een „mixen” verspreiden en integreren. Ter illustra tie even een paar cijfers: Vorig jaar reden ongeveer 100 gezonde ruiters een maal per week. Er reden tevens 44 minder-valide ruiters een of meerma len per week. Het aantal logeerdagen voor gehandicapte kinderen nam vo rig jaar toe tot 666. Er waren 43 ge zonde logé’s (600 rijuren en 300 zwem- uren) en 34 gehandicapte logé’s uit alle delen van Nederland, zelfs een uit W.- Duitsland (500 rijuren en 650 zwem- uren). Men kwam onder meer de volgende ziektebeelden tegen: spastisch syn droom, heupluxatie, dwarslaesie, polio myelitis, doofstomheid, hartgebrek, astma, houdingsafwijkingen enz. Al die aantallen nemen elk jaar toe. Dokter Van Donselaar: „Er komen nu wekelijks 150 kinderen te water.” Met de uitbouw van De Zandewierde en de toename van al die bedrijvig heid houden de lasten uiteraard gelij ke tred. „Het was onmogelijk geweest als we het onderhoud van de gebouwen niet zelf, met de gehandicapte kinde ren, hadden uitgevoerd. Alles zit hier goed in de verf. De kinderen doen dat bij wijze van creatief onderhoud. We leven hier in een soort commune” al dus dokter Van Donselaar. Maar ondanks het feit dat de „vrien denkring” er een stichting van heeft ge maakt. ondanks het feit dat er nu en dan goede gevers zijn en ondanks de Turmac-Liemers-prijs van 1500 gulden loopt het exploitatietekort van de tot dusver nog steeds niet gesubsidieerde Zandewierde in de duizenden. Dokter Van Donselaar juicht giften en donaties daarom van harte toe. Maar toch en dat typeert hem zegt hij„Géén gorinummer in de krant hoor! Als de mensen iets willen doen voor de gehandicapte kinderen, dan weten ze ons toch wel te vinden. Ik heb meer aan werkelijk in ons werk geïnteresseerden, dan aan gebedel WIE DAT werk allemaal betaalt? Bart vertelt: „Voor Hemmen heb ben we nu subsidie aangevraagd, maar nog niet gekregen. We doen het allemaal met giften van mensen die ons werk op prijs stellen. Maar zij die in Hemmen komen, zullen toch wel een bepaalde dagprijs moeten beta len. We denken aan 15 per dag, voor wie dat kan. Zit iemand helemaal aan de grond, dan zullen de sociale dien sten van de gemeente waaruit de jon gelui afkomstig zijn, moeten bij sprin gen”.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21