Okura-hotel Belangrijke verliezen door kostbare geopend pla ttela ndsbestelli ng PTT-tarieven in november Giro betaalde 11,8 miljoen aan rente Kwestie-Circustheater Zwolsman dagvaardt Na diefstal van raketten en granaten militaire complexen verscherpt Bewaking z p n Den Haag Marktkooplui contra vrije markt lii mSS Sinds mei vermiste PTT IN JAARVERSLAG: dokte rsvrouw Jaar cel en tbr In Loenen bleek één man met hond onvoldoende Verklaring PvdA over Indonesië Overvaller kwam niet ver met geroofde f 9000 is gevonden voor doodtrappen bejaarde man Kk 2 i»%r6TBMT27 ,jMu,ew DALE CARNEGIE CURSUS r |w ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1971 IA Postgiro T elefoon Personeel V andalisme Inl. D. M. SCHOEN, tel. 023 - 377924 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De legerleiding zal minister De Koster een plan voor leggen om de bewaking van militaire opslagplaatsen en complexen te ver sterken. In de voorstellen wordt zo wel gepleit voor een uitbreiding van het burger- en het militaire personeel als voor een materiële versterking. r het bui hui deli laai EEl gro wei Bei wei vra een ver en Ber een wij mu vor lijk nod dat Eui EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK KvanVEEUEN (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG „Afgewacht moet worden hoe de gebruikers van onze diensten straks op de uit de toeneming van de arbeidskosten voortvloeiende hogere tarieven zullen reageren, welke verschuivingen in het verkeers- patroon van de post naar de telefoon zullen plaats vinden en of in verband daarmee de huidige werkgelegenheid bij ons bedrijf kan worden gehand haafd”. Dit zegt de PTT in een inleiding op het jaarverslag 1970, dat elders ingaat op de verdrievoudiging van het verlies bij de post. Dit verlies toont volgens het jaarverslag zeer duidelijk aan, dat maatregelen om tot een ge zondere verhouding tussen baten en lasten te komen, in het bijzonder ook bij de post, niet kunnen uitblijven. RW F - november briefkaarten 0,20 0,25 de ken verleent. De kosten voor ADVERTENTIE jiM! uur Het mobilisatiecomplex in Loenen is thans onder verscherpte bewaking gesteld. Dat zal ook gebeuren met andere com plexen. „De bewaking is in feite nooit wa terdicht, aldus generaal Van der Meer, „dan moet je er een leeuwenkuil van ma ken. Bovendien kan ook de plaats van de opslagruimten moeilijk geheim worden ge houden, omdat zij als bunkers duidelijk te herkennen z<jn voor ieder die een beetje oplet. Iedereen die in de buurt van zo’n complex woont weet dat daar een opslag plaats van wapens is”. Gebelgd zijn de handelaren over het feit dat de vrijmarkten in de hoofdstad zijn ingesteld zonder dat de georganiseerde kooplui hierin zijn gekend. „Aan het ge meentebestuur hebben wij een protesttele gram gestuurd,” zo zegt de heer Schal- lies. Hierin staat onder meer: thans 0,25 0,40 0,40 0,60 1,75 2,25 2,75 3,75 4,75 6,50 0,15 0,20 0,30 0,50 2,50 3,25 3,75 4,75 5,75 7,25 gestolen. Dit complex werd slechts be waakt door een burger met een hond. Na de ongeregeldheden in Amsterdam was besloten het bewakingssysteem van militaire opslagplaatsen uit te breiden. Maar volgens de legerleiding is dat nog steeds onvoldoende. De beveiliging van ka zernes levert weinig problemen op omdat daar altijd permanente wachten en pa trouilles aanwezig zijn. Weliswaar is daar ook de beveiliging na de berichten van sabotage-gevallen uitgebreid, maar tot een verdere uitbreiding hoeft niet te worden overgegaan. DEN HAAG. Binnen e en half uur heeft de Haagse politie gisteren de dader gegrepen van een overval op een kassier van de Algemene Bank Nederland aan de Kneuterdijk in Den Haag. De overvaller was met ongeveer 9000 verdwenen. De direct gewaarschuwde politie alar meerde alle politiewagens en gaf een door de bank opgegeven signalement van de dader door. Korte tijd later zag een poli tieman deze op het Buitenhof in een taxi stappen. Na een achtervolging kon de taxi worden aangehouden. De passagier, een 40-jarige plantsoenarbeider, die f 9000 bij zich bleek te hebben, bekende de overval te hebben gepleegd. Exterieur van het nieuwe Okura- hotel in Amsterdam-Zuid, dat gis teren zijn poorten voor de gasten heeft geopend. De officiële opening door prins Claus vindt over en kele weken plaats. MW wv D kur voh den geb Nat bes stei op bij doo stai niei I pa luii eer crii me bai mo lux postpakketten 0- 1 kg 1- 2 kg 2- 3 kg 3- 5 kg 5- 7 kg 7-10 kg brieven 0- 20 gram 20- 50 gram 50-100 gram 100-250 gram 0,20 0,30 0,50 0,75 pakjes 250-500 gram 500 gram-1 kg 1- 2 kg 2- 3 kg 1 1,50 2,— 2,50 1 nov. 0,30 0,50 0,70 0,90 1,50 2,— 2,75 3,25 DEN HAAG. Zwolsmans Exploitatie Maatschappij Scheveningen heeft de ge meente Den Haag in kort geding gedag vaard met betrekking tot de verwikkelin gen rond het circustheater in Schevenin gen. Het geding dient op dinsdag 14 sep tember voor de president van de Haagse rechtbank. B Foi Ma mo toe zoe kee I ma oog oog Pei L 5 d t v i z j (Van een onzer verslaggevers) MARKIEZEN/ZONNESCWERMEN. MKIUIKEN/LUXAFLCX JALOUZIEBN In de verschillende sectoren van het bedrijf kon wederom een verbetering van de arbeidsproduktiviteit worden ge realiseerd. „Het bestuur van de Centrale Vereniging voor Ambulante handel afdeling Amster dam protesteert tegen het instellen door uw college tegen van zogenoemde vrije markten in Amsterdam, zonder vooraf gaand overleg met de georganiseerde han del of hen daarover te informeren. Het bestuur preekt haar bevreemding uit over de ongezonde basis waarop aan toeristen, als beunhazen in de handel, gelegenheid gegeven wordt sieraden en dergelijke, na der gepreciseerd als kunstnijverheidpro- dukten te verkopen.” Buitensporig. Een Amerikaans toeristen echtpaar heeft een NS-seinhuiswachter in Eijsden de schrik van zijn leven be zorgd, door een deel van de reis uit Luxemburg op de achterbumpers van de trein mee te maken. Ze hadden een kaartje. Hun motieven, en de reden waarom de wagondeur niet, was afge sloten zijn onbekend. De EMS heeft voorts verzocht een dwangsom op te leggen van ƒ500.000 per dag dat de gemeente het door haar ge wenste vonnis niet nakomt. AMSTERDAM. „Wij hebben er be zwaar tegen dat mensen zonder vergun ning voor ambulante handel maar neerge zet worden zonder dat ze lasten hebben en dat ze dagelijks 40 tot 350 gulden ont vangen, althans volgens een dagblad en dat ze daarvoor helemaal verder geen stal geld hoeven te betalen of wat ook.” drukwerk/monsters 0- 20 gram 20- 50 gram 50-100 gram 100-250 gram Tram naar Voorburg. Minister Drees heeft besloten de HTM geen toestemming te geven de tramlijn Rijswijk Heeren- straat Voorburg Station op te hef fen. De beslissing is gegrond op de be tekenis die deze lijn kan hebben voor het openbaar vervoer in de Haagse ag glomeratie, met name als onderdeel van het toekomstige semi-metronet. DEN HAAG. Naar de mening van het partijbestuur van de Partij van de Arbeid verdient het de voorkeur, dat de Nederlandse regering een hulpprogramma ontwikkelt, dat meer gericht is op wel vaart en welzijn van de bevolking van In donesië zelf en minder op het belang van het Nederlandse bedrijfsleven. Deze mening is neergelegd in een vrij dag gepubliceerde verklaring; uitgegeven in het licht van het staatsbezoek van ko ningin Juliana aan Indonesië. Een gesprek over het probleem van de Zuid-Molukkers op regeringsniveau is, aldus de verklaring, bijzonder gewenst. Het partijbestuur merkt op, zich er evenwel van bewust te zijn dat de mogelijkheden voor een bevredigen de oplossing beperkt zijn. Een derde, in de verklaring aangesne den onderwerp, is de situatie waarin de politieke gevangenen in Indonesië verke ren. Deze situatie wordt in strijd genoemd met de regels van de Verenigde Naties. In de verklaring wordt tenslotte gesteld, dat het partijbestuur verwacht dat de Ne derlandse minister van Buitenlandse Zaken deze vraagstukken bij zijn Indonesische collega aan de orde zal stellen. DEN HAAG. Enkele prijsverho gingen bij de PTT die op 1 ingaan Alosery-Instituut NU IN HAARLEM Voorlichting 2 en 9 september Restaurant Van Aken 8 o. n.m. Baan 1 - 13, Haarlem Groter zelfvertrouwen Leiding geven Onthouden van namen Onderhoudend spreken Met meer enthousiasme leven Haagse jongeman vermist. De Haagse po litie verzoekt namens de ouders, de op sporing van de 19-jarige kantoorbedien de Gerrit Jan Jeronimus Geldof, die op 14 augustus in overspannen toestand de ouderlijke woning verliet en sindsdien spoorloos is. Hij draagt aan de rechter voet een schoen met verhoogde hak. Gewetensbezwaarde verwijderd. Een „er kende” dienstweigeraar, die als hulp- verpleger werkte in de Johannesstich- ting voor geestelijk gehandicapten te Nieuwveen is vrijdagmiddag tegen zijn zin verwijderd. De directie heeft hem ontslagen omdat hij op grove wijze de methoden van de leiding zou hebben bekritiseerd en er met hem niet te wer ken zou zijn. Hij is nu weer ter beschik king gesteld van het ministerie van De fensie. De jongeman was eerder werk zaam bij de Staatsdrukkerij waar hij ontslagen werd omdat hij alles gewei gerd zou hebben wat de bedrijfsleiding hem opdroeg. Jehan van Mierlo. Het ziet er volgens de politie naar uit dat de man die in Den Bosch leefde onder de valse naam van Johan van Mierlo en die vorige week na een hartaanval overleed, een Tilbur- ger is, die twaalf jaar geleden zijn gezin heeft verlaten zonder een spoor achter te laten Na zijn overlijden vond men als enig identiteitsbewijs een vervalst rij bewijs met de naam van Mierlo. Zijn vrouw herkende hem van krantenfoto’s. Heemschut en metro. Het bestuur van de bond heemschut heeft in een brief aan de Amsterdamse gemeenteraadsleden gevraagd te besluiten de oostlijn van de metro vooralsnog niet verder door te trekken dan de plaats van het nieuwe stadhuis aan de Amstel en voorts de woningbouw en vooral het woningher- stel met behoud van de buurtsfeer in de binnenstad snel ter hand te nemen. van de vernielin- WEZEP. De op 26 mei van dit jaar overspannen toestand weggelopen 47-,ja rige mevrouw W. Zuidema-Blonet is aan getroffen in de Pyreneeën en daarna in het ziekenhuis in het plaatsje Tarbes op genomen. Haar echtgenoot, de 52-jarige arts Zui- dema, heeft zich enorm ingespannen om zijn vrouw die psychisch labiel is, op te sporen. Over het gehele land had hij een net geweven van tipgevers. Ook politie, ra dio en televisie werden ingeschakeld. In alle hervormde kerken in ons land maak ten predikanten melding van de vermis sing van mevrouw Zuidema. Dokter Zuidema plaatste ook adverten ties i n dagbladen met een foto van zijn vrouw en de dringende oproep: „Help mijn vrouw zoeken”. I I Volgens generaal Van der Meer is sinds de bewaking met honden, die ongeveer tien jaar geleden werd ingevoerd, een der gelijke diefstal uit een depot niet voorge komen, wel incidentele diefstallen van kleine wapens uit kazernes. Overigens ziet hij de laatste jaren geen toeneming van dat soort diefstallen. Toch is men er bij de legerleiding van overtuigd dat de bewaking moet worden uitgebreid. Het grote probleem daarvan is dat elke uitbreiding extra geld gaat kos ten en als het plan geheel wordt uitge voerd zelfs enkele miljoenen. Generaal Van der Meer is met het huidige systeem niet gelukkig. „Zo’n bewaker woont op het complex in een rijkswoning, met een ken nel voor de hond, buiten alle normale om gang met mensen om. Hij moet er zijn, maar die man zit in een tredmolen, waar bij een diefstal tussen zijn rondes in mo gelijk kan worden”. Het systeem van de hondenbewaking is wel goed, maar zoals bij het Loener complex is gebleken, is één man te weinig. Het is moreel een zware baan”. Generaal Van der Meer meent dat elec- tronische beveiliging, bijvoorbeeld met ge- Dit deelde ons gisteravond de plaatsver vangend bevelhebber van de Koninklijke Landmacht, generaal-majoor II. J. van der Meer, mee naar aanleiding van de roof van explosieven uit een depot in Loenen. Daar werden vorige week draagbare an- ti-tankraketten, geweergranaten, zakjes kruit en ontstekingsapparaten uit een bun ker van het militaire mobilisatie-complex Hoewel in de laatste jaren de investe ringsbedragen in de telefoonsector wer den verhoogd, is het niveau daarvan te laag om de nog steeds bestaande grote achterstand in te lopen. Juist in een tijd van stijgende arbeidskosten en belemme ringen voor persoonlijk contact door ver keersopstoppingen op de wegen, par- keermoeilijkheden e.d. de voordelen van de telefoon als communicatiemiddel dui delijk aan de dag treden. enkele zelfbedieningsruimten postdienst wegens ergerlijke gen worden gesloten. Verder verzoeken de kooplui aan het col lege bij gelegenheid hierover nader van gedachten te wisselen. Het telegram werd twee weken geleden verstuurd, maar tot op heden hebben de marktkooplui nog niets van het gemeentebestuur gehoord. Hen zit ook dwars dat hun niet is toege staan zelf op de vrijmarkten te komen. Zij vinden het onrechtvaardig dat de marktkooplui zelf wel over papieren moe ten beschikken waaruit hun vakbekwaam heid moet blijken maar dat aan de de genen die van heinde en verre komen niets wordt gevraagd. Boos zijn de georganiseerde handelaren ook over het feit dat ze in het verleden vergunningen hadden aangevraagd om op bepaalde plaatsen onder meer bloemen te mogen verkopen. Maar dat werd gewei gerd. De Centrale Vereniging overweegt der halve een kort geding aan te spannen te gen het gemeentebestuur met als inzet de zogenoemde vrijmarkt voor de jonge toe risten die nu ongeveer een week aan de gang is. „Een en ander zal overigens af hangen van een gesprek met het college van B. en W. op ons protest tegen,” wat de heer Schallies noemt, „een middeleeuw se instelling.” Hij merkt onder meer op dat de markt kooplui bijvoorbeeld ingeschreven moeten staan in het Centraal Registerkantoor, maar voor de vreemdelingen is daarvan geen sprake. „Zij zijn dus malafide. Wij worden er op gecontroleerd of wij de nor men overschrijden.” En hij geeft voor beelden van georganiseerde kooplui, die zonder dat zij vergunning hadden, prompt werden bekeurd. sloten tv-circuits, niet de oplossing is. Bij de compagnie Van Heutsz, die speciaal be last is met bewakingsdiensten, worden wel proeven genomen met electronische bevei liging, maar zij lijkt op dit moment nog weinig effectief. „De andere agenda”. Minister Van Veen heeft „volledig begrip” voor die ouders en opvoeders die „de andere agenda” niet gaarne onder de ogen van jonge kinderen zouden zien gebracht. Hij heeft dit vrijdag meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het KVP-ka- merlid drs. H. A. C. Notenboom. In dat antwoord zegt de minister te verwach ten dat het gezonde verstand en de goe de smaak van schoolleiders, docenten en leerlingen „een afdoend antwoord” zul len zijn op deze uitgaaf. PTT zou het aantal telefooncellen graag uitbreiden, maar het toenemende vandalisme is daarvoor een beletsel. Het uit zich onder andere in de vernieling van apparatuur en gidsen. Ook moesten Niet alleen de vraag, maar ook de pro- duktie van telefoonaansluitingen is de laatste jaren sterk toegenomen. Ondanks grote investeringen is de wachtlijst voor telefoonaansluitingen nog hoog. De wacht lijst vermeldt voor 1971 een aantal van 148.000 en voor 1972 een aantal van 113.000 aansluitingen. De vraag naar een telefoonaansluiting wordt, anders dan vroeger, voor 60 percent gevormd door aanvragen van bejaarden en personen uit lage inkomensklassen. Binnen de telefoondienst zijn maatre gelen getroffen die het mogelijk maken de telefoonactiviteiten in de komende ja ren aanmerkelijk uit te breiden zonder personeelsbestand. Uit de overzichten en analyses in het PTT- jaarverslag van de kosten en opbreng sten van de postgiro blijkt onder andere dat, in tegenstelling tot wat wel eens wordt beweerd als zou de postverzending voor de rekeninghouders gratis zijn, door de postgiro daarvoor wel degelijk moet worden betaald. In 1970 werd aan de post 120 miljoen gulden vergoed voor briefvervoer en loketdiensten. Het is te betreuren, aldus het jaarverslag, dat de blanken nog steeds een overzicht en ana lyse van de kosten- en opbrengstverhou- dingen van hun giro-activiteiten achter wege laten, zodat een onderlinge verge lijking niet mogelijk is. De landmacht heeft meer dan honderd van dergelijke opslagplaatsen over het ge hele land verspreid. Verplaatsing van de ze complexen naar kazeme-terreinen is niet mogelijk omdat ook rekening gehou den moet worden met een eventuele mo bilisatie. De Koninklijke Landmacht heeft geen opslagplaatsen van kernwapens. Die vallen ook in ons land geheel onder de verantwoordelijkheid van de Amerikanen. Over de diefstal in Loenen zegt de ge neraal: „Mijn eerste gedachte was: Hoe bestaat het dat ze dat soort wapens heb ben gestolen. Hoewel de raketten uiterma te geschikt zijn voor het vernietigen van tanks en pantservoertuigen bijvoorbeeld ook voor kluizen, kunnen zij met hun bereik van 200 meter nooit gebruikt worden in kleine ruimten. Het zijn granaten die in scherven exploderen. Voor een gewone in breker zijn het uitermate gevaarlijke werk tuigen. Die inbreker in Loenen heeft er helemaal geen verstand van, want hij heeft ook geweergranaten gestolen waar je zonder bijpassend geweer niets aan hebt”. Een niet onbelangrijk gedeelte van verliezen wordt veroorzaakt door de kost bare plattelandsbestelling. Bovendien heeft PTT nog te kampen met verliezen door de subsidie, die de post in feite in de vorm van een te laag tarief voor de verzending van dagbladen en periodie- Aan de president wordt in de dagvaar ding (omvang dertien foliovellen) gevraagd de gemeente te verplichten binnen vier weken na de betekening van het vonnis een gemeenteraadsvergadering te laten houden. In die vergadering moet dan een rechtsgeldig besluit genomen worden over het voorstel, dat EMS aan de gemeente deed en dat door het college van B. en W. zou zijn aanvaard. Dit voorstel houdt in, dat de gemeente Den Haag, tegen betaling van 8 miljoen plus rente sedert 1 novem ber vorig jaar, het circusgebouw over neemt, met inbegrip van het personeel, dat bij de exploitatie is betrokken. Met de overneming van het circustheater zou de gemeente zich tevens verplichten, aldus het voorstel, de randbebouwing rond het theatergebouw te effectueren en daarvoor aan de EMS een bedrag van ƒ556.000 te vergoeden. De exploitatieverliezen op de post heb ben gedurende de laatste tien jaren to taal een half miljard gulden overschre den. Dit zeer hoge bedrag zou volgens het verslag ruimschoots voldoende zijn geweest om de gehele wachtlijst van de telefoon te financieren. Aldus de heer D. Schallies secretaris van de 5000 man tellende landelijke Cen trale Vereniging voor de Ambulante Han del, afdeling Amsterdam. Van de kant van de bankiers wordt wel eens gewezen op het feit, dat de post giro geen vennootschapsbelasting be taalt. Het wlnstbedrag zou echter ook na betaling van het volle tarief van de ven nootschapsbelasting een ruim rendement op het eigen vermogen van de postgiro laten zien, zodat verschil in fiscale be handeling niet tot een voorsprong van de postgiro in de concurrentieverhoudingen leidt. De in augustus ingevoerde rente vergoeding van 2,5 percent aan de parti culiere rekeninghouders bracht voor de postgiro een rentelast mee van 11,8 mil joen gulden. Het aantal postrekeningen had na een stijging van 292.600 (1969 259.300) aan het einde van 1970 de stand van 2.225.000 bereikt. Bomalarm. Vierhonderd leerlingen van de kweekschool voor de detailhandel aan de Mr. Treublaan in Amsterdam moesten vrijdagochtend hun school ver laten na een anoniem telefoontje waarin werd aangekondigd dat het gebouw om 12 uur in de lucht zou vliegen. Er ge beurde niets, evenmin werd een bom aangetroffen. Om één uur werden de lessen hervat. DORDRECHT. Een 19-jarige jjzer- vlechter uit Dordrecht is vrijdag door de Dordtse rechtbank tot een jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest veroor deeld omdat hij in februari van dit jaar de 74-jarige zwerver D. Duister in zijn woonplaats had doodgetrapt. Daarna, zo bepaalde de rechtbank zal de jongeman ter beschikking van de regering worden ge steld. De ijzervlechter was na een carnavals feest je op weg naar een bar in de bin nenstad toen hij door de oude man werd aangesproken. Hij ontstak in razernij, naar hij de rechtbank vertelde omdat hij dacht dat de bejaarde man hem in het Duits aan sprak. Hij had een hekel aan Duitsers, zo liet hij weten, omdat hij in Spanje al eens door drie oosterburen was afgerost en zijn broer om het leven was gekomen bij een ongeluk, waarbij Duitsers betrokken wa ren. De personeelssterkte van de PTT steeg van 66.000 eind 1969 naar 69.000 man eind 1970. De groep parttimers groeide van 3200 in 1969 naar 4200 in 1970, die daar mee zes percent van het totale PTT-werk verricht. Het ziekteverzuim is bij de PTT nauwelijks gestegen: 6,4 tegen 6,3 in 1969. spoedbestelling gaan omhoog van 1,25 naar 2 gulden en de kosten voor aantekenen van 1,25 naar 1,75. Voorts worden de rechten voor nog enkele andere bijkomende diensten aangepast. Tarieven voor het internatio nale verkeer, die aan de binnenlandse zijn gelijkgesteld, worden mede ver hoogd. Ook de abonnementskosten voor tele foonaansluitingen zullen worden ver hoogd, evenals de kosten van de tele foongesprekken buiten het basisgebied. Telefoongidsen, nevenapparatuur en huistelefooninstallaties worden ook duurder. f

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2