Westduitsers tot 1975 36 miljard mark kosten TUSSEN TWEE KOEPELS t kreaier Nieuw akkoord over Intelsat getekend China eist uitstoting Formosa uit VN Goed milieubeheer gaat fi^ohito Geen Europees antwoord JOHN DE BOER Labour vraagt terugroeping Lagerhuis Zuurstof uit waterdamp Nixon ontmoet Zuidafrikaanse president gaat naar Malawi Vermindering van straf voor C alley |||g|| CONCLUSIE REGERINGSONDERZOEK advocaat re. Sjeik Moedjiboer heeft een en vier jaar veroordeeld Ky mag toch meedoen aan verkiezingen in Zuid-Vietnam dansen jsM Burghalters in Israel tot acht b I DANS- EN BALLETSTUDIO’S i Ml a- i 3 SATERDAG 21 AUGUSTUS 1971 - Om Ierse kwestie NIEUWE PERMANENTE ORGANISATIE VOOR VERBINDINGSSATELLIETEN IN DE MAAK Volgende maand in Alaska MODERN STANDAARD DANSEN LATIJNS-AMERIK. DANSEN MODE-DANSEN Clubs voor elke leeftijd. BALLET MODERN KLASSIEK en JAZZ voor kinderen en ouderen ■M Nieuwe vinding van belang voor ruimtevaart Kans op bestraffing betrekkelijk gering Engels dievenwezen blijkt zeer goed georganiseerd k overheid hebben overgedra- landen proberen ADVERTENTIE k ie hen van ij g ADVERTENTIE 1 1 t INSCHRIJVEN DAGELIJKS VAN 19.00 TOT 22.00 UUR. 1 1 Centrum voor kreativiteits- ontwikkeling voor Haarlem en omstreken tekenen, schilderen, boetseren, grafiek, textiele en ruimtelijke werkvormen, verbale en bewe- gingsexpressie. staat het komend seizoen weer open voor volwassenen, jongeren en kinderen. TEL AVIV (AFP). Edith en Pierre Burghalter zjjn gistermiddag in Lydda bjj Tel Aviv tot resp. acht en vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Een Israëlische krijgsraad achtte beiden schuldig aan het uitvoeren van een opdracht van een terro ristische organisatie en aan het overbren gen van explosieven naar Israël. Van het Franse echtpaar is de man 69 jaar en de vrouw 60 jaar. a r s Er is geen vaste datum afgesproken, maar ik zou willen dat hij komt als de oogst er goed bij staat, aldus Banda. Het oogstseizoen in Malawi valt in maart. HONGKONG (AFP). China wil niets te maken hebben met de Verenigde Na ties wanneer Formosa niet uit de volkeren organisatie wordt gestoten, zo heeft het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren in een communiqué meegedeeld dat door het persbureau Nieuw-China is verspreid. Het Amerikaanse memorandum van 17 augustus over de vertegenwoordiging van China in de V.N. is een duidelijk bewijs van het plan van de regering Nixon, in de VN „twee China’s” te vormen, aldus hét communiqué. „Het enig juiste en redelijke voorstel voor herstel van de wettelijke rechten van de Volksrepubliek China in de VN is het voorstel dat op 15 juli 1971 is geformu leerd door Albanië, Algerije en zestien an dere landen en waarin uitstoting van de kliek van Tjsang Kai Tsjek uit deze or ganisatie en toelating van de enige verte genwoordigers van China in de VN en de Veiligheidsraad wordt voorgesteld”, aldus het communiqué. Het communiqué luidt dat er geen twee China’s bestaan en dat „Formosa een on vervreemdbaar deel van het Chinese grond gebied uitmaakt en een provincie van Chi na is”. „Meer dan twintig jaar hebben de rege- n n n e n n k Inlichtingen en inschrijving op werkdagen 9.0015.00 uur. Tel. 0 23-26 67 27 en 317183. i 1 i >p Ie sn iar la tt in P- li- te en ■a- In k- is- jr- de is- >r- ,ar i.jn zo ter re n in Jn li er e- lit in ;n ;n de m m Je te ve Je Is- n- ird tar :ht n- zo ms ijn en a- en sn a” ge op a- at h- e- en ll- SAIGON. (RTR) Het Zuidvietnamese hooggerechtshof heeft vandaag bepaald, dat vice-president Ngoeyen Cao Ky zich toch kandidaat kan stellen voor het pre sidentschap. Begin augustus was de kandi datuur van Ky verworpen, omdat hij niet het vereiste aantal handtekeningen (100) van provinciale raadsleden kon overleg gen. Het is nog niet zeker of Ky ingaat op het besluit. Dat in de monetaire wereldcrisis Euro pa niet bij machte is gebleken, een eens luidend standpunt te formuleren en een eendrachtige methode van bestrijding der crisisgevaren toe te passen, is een bescha mende zaak, die nauwelijks aanvaard baarder wordt door het feit dat de kleinst mogelijke solidariteit in Europa, de Bene lux, tenminste gered is. drage van de leden evenredig zijn met het gebruik dat van de instelling wordt ge maakt. Momenteel leveren de VS meer dan de helft van de nodige gelden. Ver wacht wordt dat dit percentage zal ver anderen naarmate andere landen er meer gebruik van gaan maken. De Benelux-solidariteit is gebaseerd op het feit dat Nederland, België en Luxem burg er het grootste belang bij hebben, hun bestaande overeenkomsten op han dels- en douanegebied te handhaven. He laas heeft de stem van Benelux de andere EEG-partners weinig geïmponeerd. De grotere Europese mogendheden hechten weinig gewicht aan de inzichten die de Beneluxlanden bij hun onderlinge samen werking hebben gewonnen. Het is ook de vraag of die inzichten bruikbaar zijn voor een groter Europees verband. Er is in het verleden te weinig contact tussen Benelux en bijvoorbeeld Frankrijk geweest om de Benelux-overeenkomsten te toetsen aan een mogelijkheid tot uitbreiding naar een wijder Europees areaal. De Benelux sti muleert blijkbaar nog steeds geen kern vorming in Europa, maar is een tame lijk geïsoleerd en strikt op eigen directe noden gericht breiwerkje van akkoorden, dat geen patroon heeft voor een groot- Europese commerciële sanering. WASHINGTON (DPA). De levens lange gevangenisstraf waartoe de 27-jarige eerste-luitenant William Calley wegens moord op minstens 22 burgers in Mv Lai was veroordeeld, is gisteren verminderd tot 20 jaar. Generaal Albert o’Connor, commandant van het derde Amerikaanse leger, maakte dit besluit van hem in Fort McPherson be kend. De volgende instantie die zich met de zaak-Calley zal bemoeien, is het hof van beroep van het leger in Washington. Dit kan de straf opnieuw verlagen, maar niet verhogen. Ook president Nixon die als opperbevelhebber van het leger het vonnis zal beoordelen, kan geen strafverhoging meer bewerkstelligen. Calley is aanvankelijk het vermoorden van 102 Zuidvietnamese burgers ten laste gelegd. Schuldig is hij bevonden aan het doden van 22 burgers. Dansen vernieuwt zich steeds. Nieuwe muziek, nieuwe ritmen, nieuwe stijl, nieuwste dans. DORPSPLEIN 2 ZANDVOORT TEL. 0 2507 -21 64 FIDELIS Zeeweg - Velsen-IJmuiden - Tel. 0 2550 - 11295 LONDEN (Reuter). De Britse Labour- oppositie heeft gisteren na de boze brief wisseling tussen de premiers van Groot- Brittannië en de Ierse republiek formeel verzocht om terugroeping van het parle ment. Labour wil in de eerste week van september een tweedaags debat over de crisis in Noord-Ierland. Het zomerreces van het parlement loopt tot 18 oktober. Volgens oppositiekringen zou het hoogst ongebruikelijk zijn wanneer een officieel verzoek om terugroeping niet wordt inge willigd. Premier Heath heeft zich tot dus ver tegen zo’n stap verzet. De gevolgen van de d ollarmachinaties kunnen in Europa op korte termijn niet voldoende worden opgevangen, nu de lan den van de Europese Gemeenschap hun gebrek aan eenstemmigheid continueren. Natuurlijk zal de huidige toestand van besluiteloosheid in Europa die gevolgen sterker doen voelen, waardoor misschien op wat langere termijn toch het gevoel bij de Europese financiële deskundigen doorbreekt dat ombuiging van eigen standpunten naar een gezamenlijke actie niet langer kan worden uitgesteld. Hoe BLANTYRE (RTR). President Jim Fouche van Zuid-Afrika zal volgend jaar Malawi bezoeken. Dit zei president Ka- moezoe Banda, het staatshoofd van Malawi toen hij gisteren van een vijfdaags be zoek aan Zuid-Afrika in Blantyre terug keerde. (Van onze redacteur in Bonn) BONN Om water- en luchtvervuiling effectief te kunnen bestrijden is in de Bondsrepubliek tot 1975 een kapitaal van 36 miljard mark nodig. Tot die slotsom heeft een regeringsonderzoek geleid, dat de gegevens diende te leveren voor het begrotingsoverleg in september. Voor investeringen zou 28 miljard mark nodig zijn, het onderhoud vergt de resterende acht mil jard. Ongeveer 19 miljard zou voor rekening van de overheid (meestal de gemeente lijke )komen. Daarbij gaat het vooral om waterzuivering. Op de tweede plaats komt de chemische industrie, die omge- veer acht miljard mark voor zuiverings installaties zou moeten besteden. Of de ze, door deskundigen geleverde, gege vens voor de in geldnood verkerende re gering in Bonn bruikbaar zijn, zal tij dens de begrotingsdebatten in het najaar blijken. In Ulster is het dodencijfer van de on lusten van de afgelopen elf dagen inmid dels tot 29 gestegen. In een ziekenhuis in Belfast overleed gisteren een man die op 11 augustus was neergeschoten bij het ver laten van een katholieke kerk, waar een rouwdienst was gehouden. Het gekrakeel tussen Londen en Dublin is gisteren voortgezet met een verklaring van de Ierse premier Jack Lynch, die de Britse reactie van Heath op zijn telegram van de vorige dag „betreurenswaardig” noemde. „De bewering dat de gebeurte nissen in Noord-Ierland mij niet aangaan, is onaanvaardbaar”, zo zei Lynch. „De de ling van Ierland 50 jaar geleden, is voor de grote meerderheid van de bevolking nim mer acceptabel geweest. Nu is de tijd aan gebroken voor constructief overleg over een oplossing van de Noordierse kwestie. Lynch handhaafde zijn verzoek om een topconferentie van „al diegenen die kun nen bijdragen tot een vreedzame oplos sing.” Gisteren werd in Boedapest deze foto gemaakt van een parachutist die boven de Hongaarse hoofdstad af sprong als onderdeel van de parade ter gelegenheid van de Hongaarse „Dag van de Grondwet”. De Noordrijnland-Westfaalse minister van Binnenlandse Zaken, Willi Weier, heeft deze week in een blad van zijn li berale partij (FDP) zijn grote bezorgd heid geuit over het verzet van enkele in- dustriebedrijven tegen de plannen voor milieubescherming. Vanwege de hoge kosten voor zuivering van lucht en water zouden die bedrijven dreigen naar een van de buurlanden of naar een andere Westduitse deelstaat te verhuizen. In West-Duitsland kunnen straks allen die het milieu verontreinigen zwaar wor- Het hooggerechtshof deelde vandaag mee, dat er nu twee kandidaten zijn president Ngoeyen Van Thieu en Ky. Het voormalige staatshoofd generaal Doeong Van Minh, bijgenaamd „Grote Minh”, besloot gisteren zich geen kandi daat te stellen. In een brief aan het hoog gerechtshof schreef hij, dat zijn vermoe dens inzake oneerlijke manoeuvres van de regering bij het voorbereiden van de ver kiezingen nu bevestigd zijn. Hij wilde niet in een „verachtelijke klucht” meespelen. Pierre Burghalter had verklaard niet te hebben geweten, dat er zich in zijn bagage explosieven bevonden. Zijn vrouw zei ver keerd te hebben gehandeld. Volgens haar had de openbare aanklager gelijk, toen hij zei dat de gevolgen van de ontploffingen die zij in Israël teweeg hadden moeten brengen, verschrikkelijk zouden zijn ge weest. De drie andere personen die destijds te gelijk met het echtpaar Burghalter bij hun aankomst in Israël werden aangehouden Evelyne Barge, Nadia Bardley en haar zuster Mariene zijn eerder tot resp. 14, 12 en tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. WASHINGTON (ANP). Op toekomsti ge ruimtevluchten kunnen ruimtevaarders zuurstof inademen die verkregen is door ontleding van de waterdamp van eigen uit ademing en uitwaseming, zo heeft de NASA meegedeeld. In het Ames Research Center, een onderzoek-instituut is Moun tain View in Californië, is een prototype van een apparaat ontwikkeld dat hiervoor zorgt. Het is meer dan tweeduizend uren beproefd, even lang als een ruimtereis van tachtig dagen. Het nieuwe systeem zet de waterdamp uit de lucht rechtstreeks om in waterstof en zuurstof en geeft de zuurstof weer aan de lucht af. Een mens ademt gemiddeld ongeveer een kilo zuurstof per dag in, maar geeft aan de lucht weer ongeveer anderhalf ki lo koolzuurgas en waterdamp af, zowel door transpiratie als door uitademing. De extra waterdamp is afkomstig van het water dat door eten en drinken wordt op genomen. Wanneer het nieuwe apparaat geheel ge perfectioneerd is kan het de logge en zwa re zuurstoftanks op langdurige ruimte vluchten vervangen en tevens de taak ver lichten van het systeem dat de vochtigheid regelt in de kabines van ruimteschepen. ringen van de V.S. met willekeur het Chi na van Tsjang Kai Tsjek in de VN de zetel van de Volksrepubliek China laten inne men. Dat is een duidelijke inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Chi na en een ernstige belediging van de VN”. Het ontzeggen van de wettelijke rechten van de Volksrepubliek China in de VN is geheel het werk van de Amerikaanse re gering. De Chinese regering is er stel lig van overtuigd dat het juiste voorstel dat door Albanië, Algerije en zestien an dere landen is ingediend tenslotte zal wor den aangenomen, aldus het communiqué. WASHINGTON (AFP). Ongeveer veertig landen hebben gisteren in Washing ton een akkoord ondertekend dat zal lei den tot de vorming, begin volgend jaar, van een nieuwe permanente organisatie voor internationale televerbindingen via kunstmanen, Intelsat. Het akkoord werd plechtig op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken onderte kend. Het is het resultaat van twee jaar onderhandelen, die op 21 mei dit jaar in Washington eindigden, precies zeven jaar nadat een voorlopige regeling tot instel ling van Intelsat werd aanvaard en ter ondertekening werd voorgelegd aan landen die wensen deel te nemen. De permanente organisatie wordt van kracht wanneer 54 van de 80 huidige le den de jongste overeenkomst hebben ge ratificeerd. Dat er nu slechts 40 landen hebben ondertekend komt doordat de pro cedure nogal ingewikkeld is, waardoor niet alle landen die lid zijn op tijd de nodige maatregelen konden treffen, zo werd op het ministerie gezegd. Het is in feite een dubbele overeenkomst, waarvan er een door de regeringen en de andere door de betrokken organisaties moet worden on dertekend. Onder de landen die niet aan de plech tige ondertekening konden deelnemen wa ren Nederland, Frankrijk, West-Duitsland, België, Luxemburg en Zweden. Joego-Sla- vië, het enige Oosteuropese land dat deel neemt aan Intelsat, ondertekende wel. Volgens de statuten zal de financiële bij— RAWALPINDI. (AFP) De voormalige leider van de Awami-liga, Sjeik Moedji boer Rachman, heeft als zijn verdediger A. K. Brohi, een Pakistaanse advocaat van internationale reputatie gekozen. Dit ie gisteren officieel in Rawalpindi bekendge maakt. In deze bekendmaking wordt verder meegedeeld dat de sjeik op 11 augustus, de eerste dag van het geheime militaire pro ces dat „ergens in Pakistan” wordt ge voerd, drie juristen had genoemd uit wie zijn verdediger gekozen kon worden. den gestraft. Volgens de maatregelen waartoe de regering heeft besloten, kun nen in ernstige gevallen gevangenisstraf fen tot tien jaar en boeten tot 100.000 gulden worden opgelegd. Het desbetref fende wetsvoorstel kan echter pas kracht van wet krijgen als via een grondswet- wijziging de deelstaten al hun bevoegd heden op het gebied van de milieube scherming en de lawaaibestrijding aan (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON. President Nixon en de Japanse keizer Hirohito zullen elkaar op 26 september in Alaska ontmoeten. Dit werd gisteravond laat bekend gemaakt vanuit San Clemente in Californië, waar de Amerikaanse president een werkvakan tie doorbrengt. Het is de eerste keer dat staatshoofden van Japan en de Verenigde Staten elkaar zullen ontmoeten. Deze onverwachte aan kondiging wordt in verband gebracht met Nixons recente economische maatregelen die Japan in het bijzonder zwaar hebben getroffen. de federale gen. Het wetsvoorstel verplicht alle burgers werkplaatsen, machines en apparaten zo in te richten en te laten werken, dat de schade voor het leefmilieu tot het uiterst wordt beperkt. Deze verplichting geldt ook voor auto’s, spoorwegen, vliegtuigen en schepen. De overheid zal kunnen be palen, dat machines, apparaten en brandstoffen alleen mogen worden ver kocht en ingevoerd, als zij aan zekere voorwaarden voldoen. In dichtbevolkte gebieden zal een in tensieve controle op de samenstelling van de lucht worden ingesteld. De deel staten krijgen de bevoegdheid in bepaal de gevallen van ernstige luchtvervuiling bedrijven te sluiten en het wegverkeer te beperken. groot de schade intussen zal zijn gewor den, kan niemand bepalen. De hele geschiedenis is natuurlijk koren op de molen van de Britse anti-EEG- activisten, die onder aanvoering van de socialistische oppositie het prestige van de EEG in Engeland en de Scandinavische te ondermijnen. Dat prestige heeft nu een extra deuk gekre gen, niet alleen in Engeland, maar ook in de landen die er deel van uitmaken. Het vertrouwen in de werkzaamheid en bruik baarheid van de EEG-akkoorden, dat toch al niet zo groot was, zal nog verder dalen, vooral bij de groepen die er direct de grote nadelen van hebben te incasseren, zoals de boeren. Het betreurenswaardige van de EEG is, dat zij voortdurend wordt geprezen en aanbevolen, maar dat zij op momenten die beslissend zijn als proef op de som, nagenoeg altijd faalt. Er is dan altijd wel weer een schuldige aan te wijzen, maar langzamerhand wordt het wel duidelijk dat in Frankrijk, dat in tijden van Euro pese nood meestal de hardnekkigste dwarsligger is, het wantrouwen tegen de EEG ook merendeels voortkomt uit ge brek aan overtuiging. Men is er daar nooit zeker van dat een vlot aanvaarden van een EEG-regeling inderdaad heilzame gevolgen zal hebben. Zolang dat vertrouwen niet sterker wordt, zal voortdurend de situatie ont staan dat EEG-landen in crises hun eigen weg gaan en de Europese solidariteit aan hun laars lappen. Het is de vraag of president Nixon, die zich meer dan zijn voorganger in Europe se aangelegenheden en mentaliteiten heeft verdiept, en die men zeker niet een gevoel voor andermans zwakheden kan ontzeg gen, niet sterk heeft gespeculeerd op de mogelijkheid dat Europa geen unaniem antwoord zou kunnen geven op zijn tame lijk overrompelende commercieel-nationa- listische initiatieven met betrekking tot de dollar. Persconferentie. De weduwe van Louis Armstrong heeft donderdag in New York een persconferentie gehouden om de 39.000 mensen te bedanken die haar brieven hebben geschreven na de dood van haar man op 6 juli. Mevrouw Armstrong zei dat ze de woning waarin zij en haar echtgenoot gedurende 28 jaar hebben gewoond vermoedelijk aan de stad New York zal schenken zodat „iedereen kan komen kijken waar Louis woonde”. LONDEN (Reuter). De Londense waarnemend hoofdcommissaris vam politie Robert Mark heeft verklaard, dat het gil de dieven en inbrekers in Engeland zo goed georganiseerd is, dat de helft van nimmer wordt gepakt. „De beroepsinbreker of -dief heeft een kans van zes op tien om aan arrestatie te ontkomen. Als hij gepakt wordt, heeft hij een kans van vier op tien op vrij spraak”, aldus Robert Mark, die eraan toe voegde, dat in de afgelopen twintig jaar het aantal misdrijven met geweldpleging in Engeland en Wales is gestegen 4.800 tot 6.000 gevallen per jaar. '1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3