Ruime onkostenvergoedingen voor amateur-wielrenners m wereldtitelstrijd te Varese Amerikaan Bill Henry veroverde Gold Cup Roxy Dual Filter uit het gouden pakje rookt 2x zo zuiver. W.K. 1973 toegewezen aan Spanje Wielerbond kon beschikken over alle „troeven” US^ p Internationaal Stewart won Schaaksters ziek Kalender van Baancommissaris Frisol neemt Coupe Benelux aan verwondingen overleden hockeytoernooi van Alliance Kunst dat ze lachen. Waarom kiest u voor een filter? Juist om zuiver te roken. Daarom heeft Roxy een dubbel filter, dat 2x zoveel absorbeert en tóch de natuurlijke smaakvan de rijpe tabakken behouden laat. Lach dus gerust als u een Roxy opsteekt. Liebregts met ploeg over zesdaagsen in Lexington Lions tegen Amerikanen Haarlem Helmond Sport I IS 2* te rte Bli1 IBIllI DINSDAG 24 AUGUSTUS 1971 4 15 (Van onze sportredactie) Favoriet Sprinter Kleinigheid r - 6 76 ADVERTENTIE Roxy Dual Filter k2x zo zuiver. om voor (Van onze hockeymedewerker) HEEMSTEDE Op zaterdag 28 en zon dag 29 augustus organiseert de hockey club Alliance haar tweede „International Friendship Hockey Festival”. De zesdaagse kalender luidt: 7-13 okto ber: Berlijn; 21-27 oktober: Dortmund; 29 oktober-4 november: Frankfort; 8-14 no vember: Brussel; 22-28 november: Mun ster en Gent; 29 november-5 december: Grenoble; 6-12 december: Zürich; 27 de- cember-2 januari: Keulen; 6-12 januari: Bremen; 20-26 januari: Rotterdam; 11-17 februari: Antwerpen; 18-24 februari: Mi laan; 1-7 maart: Groningen. De 27-jarige Nanno Bakker uit Wierin- gerwerf (één van de motors van de vier Twijfel is er niettemin. Bakker daar over: „Van de Russen en de Tsjechen we ten we weinig en de tijden van de Oost- duitsers, de Westduitsers en de Italianen liegen er ook niet om. Maar als we onze dag hebben, zie ik ons toch wel bij de laatste vier komen.” Enkele voorbeelden: de Oostduitsers realiseerden al een tijd van 4.29, de Westduitsers van 4.31 en de Italianen (op een langzame baan) 4.35. Bij de dames wordt gestreden om de „Wisselprijs van de gemeente Heemstede”, terwijl bij de heren de eerste prijs zal be staan uit een model van het „Friendship- vliegtuig”, aangeboden door Fokker/VFW. Het komende week-end dus internationaal hockey op de velden van MHC Alliance aan de Sportparklaan in Heemstede. Het toernooi begint zaterdag om 12.00 uur. Totaalstand: 1. Henry 54,5 pnt., 2. Kall- gren 69.7, 3. Schuldt 72,7, 4. Friedrichs 73, 5. Young (GB) 90, 6 Éwart (GB) 95, 7. Dyas 97,4, 8. Streeter (GB) 117,4, 9. Gumley (GB) 125, 10. Patten (GB) 126. ZANDVOORT Op doorreis door Ne derland doet het All Star Team uit het Amerikaanse midden westen onverwacht Zandvoort aan. Vanavond is daarom een ontmoeting gearrangeerd tussen deze ster ke basketbalploeg en het Zandvoortse Lions. De wedstrijd begint om acht uur en wordt gespeeld in de Zandvoortse Pel- Ukaan-sporthaL De Amerikaan Bill Henry met „Sun dance”. AMSTERDAM. Voor de amateurs, die dit seizoen reden bij Acifit dat zijn acti viteit in de wielersport staakt, is een nieuwe sponsor gevonden. Per 1 januari gaat ploegleider Piet Liebregts met onder anderen Peter van der Donk, Henk Stan der, Frans van de Ruit, Henny van Zand beek, Cor Leunis, Peter van Doorn en Fer ry van der Vleuten rijden voor de benzi ne- en olie maatschappij Frisol. Door dit contract is de kans dat Piet Liebregts lei der wordt van de nog te vormen amateur- sectie van Goudsmit Hoff van de baan. Frisol zal na de wereldkampioenschappen in Zwitserland en Italië beslissen of ook een zestal profs voor Nederlands/Belgi- sche wedstrijden zal worden gecontrac teerd. VARESE. Tijdens het congres van FICP in Varese zijn maandag de data voor de zesdaagsen van het seizoen 1971- 1972 officieel vastgesteld. De Rotterdamse zesdaagse wordt van 20 tot en met 26 januari gehouden terwijl voor de 144-uur van Groningen de periode van 1 tot 7 maart is vastgesteld. MEDEMBLIK. Bill Henry, de kleine gebrilde Amerikaanse makelaar, heeft als eerste Amerikaan de Dragon Gold Cup ge wonnen. Op een woelig IJsselmeer zeilde hij op veilig. Zonder risico’s te nemen liet hij zjjn „Sundance” meelopen in de kopgroep waarin ook de Zweed Kallgren zeilde, die samen met de Duitser Schuldt zijn gevaarlijkste concurrenten voor de Gold Cup waren. Henry had alleen tot taak Kallgren en Schuldt te bewaken. Met de enorme zeilkwaliteiten van Henry was dit geen probleem. HOCKEY. De Groninger Studenten Hoc key Club (GSHC) heeft maandag in Ber lijn met 2-2 gelijk gespeeld tegen de Ober- ligaclub Berlijn. Bij rust leidden de Gro ningers met 2-0. De doelpunten werden ge scoord door rechtsbuiten Robert Jan Pe ters. VARESE. De Algemene vergadering van de internationale federatie voor het amateurwielrennen (FIAC) heeft maan dag in Varese, tijdens een drieëneenhalf uur durend congres, de wereldkampioen schappen 1973 (op de baan en op de weg) toegewezen aan Spanje (Barcelona). Het wereldkampioenschap veldrijden zal door Groot-Brittannië (in Crystal Palace) wor den georganiseerd. Voorts heeft de FIAC besloten dat in 1973 voor de eerste keer Europese kampioenschappen voor junioren (17 en 18 jaar) zullen worden gehouden. Deze zullen in West-Duitsland plaatsvin den. De wegrace zal gaan over 120 km ter wijl het baanprogramma sprint, achtervol ging (3000 meter) en klassementsritten zal omvatten. Zelfverzekerde Klaas Balk aarzelt niet zich als één van de favorieten bij de ama teurs te zien, maar hij kent ook de be trekkelijkheid van de topsport: „We zijn nu allemaal in een stadium gekomen dat we op onze top staan. Maar het gaat ook op zo’n 1.000 meter soms om tienden van seconden en dan hangt het succes hele maal af van je dagvorm. Als ik inder daad m’n dag heb in Varese kan ik heel ver komen, maar als het even stroef gaat ben je weg. De conditie is optimaal, maar op dit niveau kan een iets mindere dag vorm al beslissend zijn.” „In Brno bij de wereldkampioenschap pen twee jaar geleden werd ik derde met een tijd van 1.8.54 en nu heb ik al 1.4 gereden,” zegt optimistische Klaas Balk, die van plan is na de wereldkampioen schappen een profcontract bij Wybert te tekenen, „want ik kan zowel op de weg als op de baan goed meekomen,” weet hij zelf terecht, want op de baan werd hij Nederlands kampioen op de 50 kilometer en in de laatste Olympia’s Tour werd hij winnaar van één van de zwaarste etappes. Verder is het artikel gewijzigd wat het tegen elkaar uitkomen van profs en ama teurs betreft. Tot nu toe was dit alleen geoorloofd als het ging om wedstrijden met êen liefdadig doel. Het nieuwe artikel luidt „amateurs mogen alleen met toestemming van hun nationale federatie tegen profs uitkomen, op voorwaarde dat zij geselec teerd zijn door hun eigen federatie, dat zij hun nationale trui dragen en dat zij begeleid worden door een coach van hun federatie.” In ditzelfde artikel staat vervolgens dat een amateur geen contract mag sluiten met en geen deel uit mag maken van een extra-sportief merk, dat hij geen salaris mag ontvangen en dat hij geen contract mag afsluiten waarin hij zich verbindt re clame te maken voor wie of wat dan ook. De algemene vergadering van de FIAC besloot om de aanvrage van lidmaatscha- door de Zuidafrikaanse federatie opnieuw te weigeren. Het feit dat de Zuidafrikaan se federatie haar statuten gewijzigd heeft kon de FIAC niet van mening doen veran deren. Het bestuur van de FIAC zal een afgevaardigde naar Zuid-Afrika sturen om ter plaatse na te gaan hoe het met de discriminatie naar ras is gesteld. man sterke achtervolgingsploeg) onder schrijft die mening van Klaas Balk: „We hebben gedaan wat we konden. Het hangt nu helemaal van je dag af. Een kleinigheid kan nu beslissen over winst of verlies.” Nanno Bakker rijdt de achtervolging met Klaas Balk, Peter Nieuwenhuis en Gerry Kamper. „De intensieve training is uitste kend bevallen,” zegt Bakker. „Technisch hebben we het nummer nu goed onder de knie. We gaan sneller en we hebben bij voorbeeld al een tijd gemaakt van 4.36, waarmee de Russen enkele jaren geleden in Amsterdam wereldkampioen werden.” LEXINGTON. Jackie Stewart, de „vliegende Schot”, die onlangs wereld kampioen werd der formule I-coureurs, heeft maandag in de Amerikaanse stad Lexington de Can-Am-race gewonnen. Stewart in een Lola T 260 Chevrolet dank te deze overwinning aan het uitvallen van Peter Revson en Denis Hulme, die met hun McLaren Chevrolets sneller waren. Revson viel uit in de 72e ronde (van de 80) toen hij een onoverbrugbare voor sprong had opgebouwd. Zijn wagen raakte defect. Als tweede finishte Jo Siffert (Porsche 917-10) en als derde Tony Adammwocz (Mcaren M8b). Stewart verdiende met zijn eerste prijs 25.000 dollar. BLADEL. In de halve finales het wereldkampioenschap schaken dames in Bladel tussen de Russische Na na Alexandria en de Joegoslavische Mi- lunka Lazarevic is de vijfde partij wegens ziekte van beide speelsters uitge steld. AMSTERDAM Beter dan ooit Hebben de Nederlandse amateurs die deelnemen aan de wereldkampioen schappen wielrennen op de baan in de Noorditaliaanse plaats Varese zich voorbereid. Ditmaal lieten de kandi daten niet bij tijd en wijle verstek gaan (zoals dat in voorgaande jaren wel eens gebeurde) omdat de KNWU de rivalen nu kon lokken met ruime reis- en verblijfkosten in het voor- Olympische jaar. De deelnemende verenigingen zijn Lla- nishen Hockey Club( Cardiff, Wales), Pan thers (Londen, Engeland), Club Raffelberg (Duisburg, Duitsland), Rascante/Relais (Brussel, België) en uit Nederland Amers foort, Hudito. HBS en Alliance. Peter van Doorn, de sprinter uit Berli- cum bij Den Bosch, is opvallend snel her steld van een val (hersenschudding en schouderbreuk) in het voorseizoen, maar een finalist in Varese zal hij toch niet zijn. Misschien brengt hij het op de tandem (met stuurman Ferry Fens) verder. En ten slotte zijn er dan nog de drie Nederlandse troeven bij de amateur stayers: Bert Boom uit Enter (nu al 33 jaar, maar zeker zo sterk als in 1969 toen hij in Brno verrassend wereldkampioen werd), Nico Been uit Groningen en Fred Niemeijer uit Hengelo. Bij de dames op de baan één Nederlandse: Keetie Hage in de persoonlijke achtervolging, die vooral de Russinnen moet vrezen. Het schema van de laatste voorberei ding besloeg een periode van zes weken. De 22-jarige Klaas Balk uit Badhoeve- drop, de Nederlandse troef op de tijdrit over 1.000 meter met staande start, ver haalt: „Eerst kwamen we gedurende twee weken tweemaal per week bij elkaar. Daarna was er een periode van 14 dagen waarin we driemaal per week trainden en de laatste twee weken hebben we praktisch iedere dag ’s ochtends en ’s middags ge traind. Dat was dus ideaal, want ik en ook de anderen konden nu geconcentreerd naar de wereldkampioenschappen toele ven.” HAARLEM. De 67-jarige G. v.d. Voorde uit Brussel is maandag in het Haarlemse St. Elisabethgasthuis overleden aan de verwondingen, die hij op 3 juli tij dens de training voor de Coupe Benelux op het circuit van Zandvoort opliep. De heer V.D. Voorde, die als baancom missaris met nog twee collega’s op een verkeerde plaats op het circuit stond, werd door een van de vangrails terugspringen de wagen geraakt en ernstig gewond. Zo eindigde de Dragon Gold Cup op het IJsselmeer voor Medemblik geheel volgens de verwachtingen. De Duitser Schuldt was, zeilend op een tiende plaats, bij het eerste merkteken reeds kansloos. De Ier Hen- nesy, die fraai de leiding had van het veld, maakte bij de boei een domme overtre ding tegen Kallgren en verliet daarop de strijd. Kallgren maakte later bij hetzelfde merkteken ook een tactische blunder waar door hij de leiding weer verspeelde aan de Amerikaanse zeilmaker Marshall. Dicht bijeen achter koploper Marshall streden Henry, de Spanjaard Balcells en de Ame rikaan Buddy Friedrichs om de overige ereplaatsen. Onder spinaker kon Fried richs langzaam weglopen en kruisende op weg naar de finish bleef hij op de tweede plaats hangen. Henry werd derde en dat was ruim voldoende om met grote voor sprong de Dragon Gold Cup te veroveren. Door de Amerikaanse zege is nu ook een einde gekomen aan de Scandinavische he gemonie in de strijd om de cup. Door de hardere wind, die rond windkracht vier schommelde, konden de Nederlanders aan vankelijk ook goed meekomen. Jan Bol lag bij het eerste merkteken twaalfde maar werd reeds in het volgende rak on der spinaker door acht tegenstanders ge passeerd. Gijs Lamsvelt passeerde tegen het einde van de race Bol nog. Lamsvelt werd als 23e afgeblazen, direct gevolgd door Jan Bol. De Zweed Kallgren kwam in het laatste kruisrak weer sterk opzet ten en veroverde een vierde plaats het geen hem juist nog voldoende punten op leverde om als tweede in totaal te eindi gen. Schuldt bereikte de zevende plaats en zakte in totaal een plaats op de ranglijst. WOENSDAGAVOND 6.15 UUR weer een veelbelovend voetbalduel aan de Jan Gijzenvaart Met nog 19 thuiswedstrijden in deze monstercompetitie voor de boeg, blijft een seizoenkaart aanmerkelijk voordeliger. Ze zijn aan de loketten verkrijgbaar. - - - -■ - 5^5W%- zZ^ ,,w z ~nir-- -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15