SCHERPE CONTROLE OP SCHIPHOL in Europa Ontwerp-tentenverordening moet sluiten Zuid-Holland regelrechte oorlogsverklaring van Kosmokomplot niet contra gevestigde orde Familie moet dwangsom f 700.000 betalen Betere huisvesting van gastarbeiders bepleit Danscentrum FIFAX de drogist heeft DUREX „GRIEK” L Politie bekeurt naaktbaders STICHTING VRIJE RECREATIE IN BRIEF: PvdA Zuid-Holland Geschil over stukje grond SECRETARIS-GENERAAL HERVORMDE SYNODE: Internationaal congres in Amsterdam Minister Van Agt beslist nu over wil sluiting Zestienhoven Jongeman uit Finsterwolde gaat vrijuit Poliopatiëntje uit Staphorst overleden Ralph Waver JSM r 2 DINSDAG 2 4 AUGUSTUS 1971 Di M oordzaak'Bloemena AANTJES r OPPOSITIE AFVOER VERSTOPT? overal verkrijgbaar AL DANSEND LEER JE UTRECHT De Stichting Vrije Recreatie beschouwt de ontwerp- caravan- en tentenverordening voor Zuid-Holland als een regelrechte oor logsverklaring aan de recreatiever- strekkende agrariërs en de duizenden vrije recreanten. Dit blijkt uit een brief die de SVR heeft gestuurd aan de leden van de vaste commissie van advies en bijstand voor milieubeheer, recreatie en natuurbescherming uit de Provinciale Staten van Zuid-Hol land, die de ontwerp-verordening en „Het kamperen bij de boer” vandaag zou bespreken tijdens een openbare vergadering. v 'W':< ADVERTENTIE ADVERTENTIE ZIJLWEG 49 HAARLEM (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE en CALLANTSOOG. Een dertigtal natu risten, meest echtparen met kinderen, op het strand nabij Callantsoog is zondag door de rijkspolitie bekeurd wegens open bare schennis van de eerbaarheid artikel 239. Het verbaliseren verliep vrijwel on opgemerkt. De 22-jarige Theo J. K. Honebeek uit Finsterwolde is na intensief verhoor door de rijkspolitie in Mijdrecht op vrije voeten gesteld. Hij las maandag in een landelijk ochtendblad dat hij gezocht werd in ver hand met de moord op de 9-jarige Basti aan Bloemena. Hij heeft zich terstond bij de politie gemeld, die echter geen reden had hem vast te houden. Maandagmiddag heeft de advocaat van de welgestelde familie Bruurs zij heeft De twee functionarissen van de rijkspo litie waren niet in uniform, maar in „bur- ger-kleding.” Een van de betrokkenen ver telde, dat alles zeer soepel is verlopen. De commissie zal, naar verwacht wordt, op korte termijn haar advies aan minister mr. Van Agt van Justitie uitbrengen. Mi nister Van Agt moet dan beslissen of de beschikking van zijn voorganger, mr. Po lak, waarbij Wavers beroep op het vluch telingenschap werd afgewezen, al dan niet zal worden herzien. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De adviescommissie voor vreemdelingenzaken heeft maandag in Den Haag het hernieuwde verzoek van de Amerikaanse deserteur Ralph Waver om politiek asiel in ons land behandeld. Waver en zijn advokaat, mr. W. J. van Bennekom, waren erbij aanwezig. <•-» 1 Op woensdag en vrijdagavond 7 uur populaire cursus voor scholieren. Volledige 28 lessenclub f 65. Prospectus op aanvraag. THE BEST THERE IS. ten uitpluizen. Het kan best zijn dat men er foüten bij gemaakt heeft. Daar durf ik noch ja noch nee op te zeggen. I aar toe fac sch bez zo toei de leid E tie voo en kos dra; naa mei den ben wijs H als lijk, indt tiscl loos plex waa het wet, Ir een lijk waa divi han< moe naai talei en gesc ciëlt de 1 nere Et eers naas hoge eisei gesc M. onhc onde kere Als gebE uit t de bepa hind stroi Ni spel, deer scha dat lang voor in v hoef soori riale M< situs wore en werl over liefd Ee „rob wille Staa M( omsc bare more men; Vo zeke: de o ciali: In „I de F tot I hoof F. B nen polit nome pelijl van Hij s tie v crite geme later Of nade hij z van gren de n hoef naar stud, op e wijze Is het •NVM BAARLE NASSAU Volgende week maandag zullen twee huizen, boerenschu ren en 60 hectare landbouwgrond, weiland en bosgrond van de familie Bruurs uit Baarle Nassau worden verkocht. Zy ztfn ingezet voor ruim 400.000,Met de op brengst zal een deel van de dwangsom van bjjna 700.000,— moeten worden vol daan. die de familie Bruurs moet betalen aan de heer L, van den Broek uit Baarle Nassau. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Famous Artist Schools in de Verenigde Staten gaat haar Europese vestigingen afstoten. De instituten, waar onder die in Amsterdam, zullen worden gesloten tenzij de exploitatie ervan op ba sis van een franchise-regeling door een ander wordt overgenomen. De exploitatie zal op zijn vroegst over een jaar of drie door de Amerikanen worden beëindigd. Dat betekent dat alle cursisten die staan inge schreven of die zich dit jaar nog zullen in schreven, hun cursus kunnen afmaken. TELEFOON 32 69 06 ENSCHEDE. In het beademingscen- trum in Enschede is de 4-jarige Roelof Timmerman uit Staphorst overleden. Hij was een van de eerste polio-patiëntjes in Staphorst in maart van dit jaar. Het aantal doden van deze epidemie is hier door gestegen tot vijf. Vier van hen waren afkomstig uit Staphorst en een uit Meppel. Momenteel worden nog twee patiënten verpleegd in een ziekenhuis in Enschede, twee in Groningen, drie in het revalida tiecentrum in Beetsterzwaag en één in het revalidatiecentrum in Arnhem. De overige patiënten worden thuis verpleegd. bevolking van de arme landen, aldus prof. Tinbergen. De voorzitter van de commissie buiten landse arbeidskrachten van de werkgevers- bonden, dr. J. Barentsz, was van oordeel dat zelfs een zeer groot aantal migranten winstgevend kan zijn voor Nederland. Volgens Zwitserse onderzoekingen is dit nog het geval wanneer 30 percent van de arbeidskrachten uit buitenlanders bestaat. Volgens dr. Barentsz zouden veel Ne derlandse ondernemingen in de rode cij fers staan zonder buitenlandse arbeiders. nog diverse bezittingen in België via een kort geding bij de Bredase rechtbank ge probeerd de kwestie nog te schikken. Dat lukte niet en de rechtbank zag ook geen reden de al aangekondigde verkoping uit te stellen. gaat: „Dat is uiteraard omdat deze aktie- groepen bepaald geen groepen zijn die met deze regering erg zijn ingenomen. Het gaat er niet om dat wij een confron tatie willen met politici in het algemeen, het gaat om oppositie. Dat is ook de re den waarom A.R. en C.H.U. niet zijn uit genodigd. Het is geen kwestie van christe lijke partijen erbuiten houden. Als er een christelijke partij in de oppositie was. dan was die ook uitgenodigd. Teleurgesteld is de SVR door de ont werp-verordening en de toelichting daar op, omdat zij niet getuigt van een reali teitszin en begrip voor het welzijn van de stedelingen, „die in de overvolle rumoeri- Bij Famous Artist Schools in Amsterdam volgen 17.000 Nederlanders een cursus. Het instituut heeft daar ruim 100 man perso neel voor in dienst. Amsterdam is het Ne derlandse radertje in de Europese organi satie waarvan het hoofdkwartier in Lon den staat. Volgens directeur Simons zijn er al contacten over de overneming van de instelling door derden. Famous Artist Schools in de Verenigde Staten kampte tot voor kort met ernstige financiële moeilijkheden. Die zijn thans goeddeels opgelost, maar men wil voorko men dat ze opnieuw zullen rijzen. Een van de maatregelen die daartoe moet bedragen is de loskoppeling van de Europese organi satie van de Amerikaanse centrale. Ook heeft Famous Artist Schools in de Verenig de Staten haar grootste dochter-ondeme- ming, de felicitatiedienst Welcome-Wagon, verkocht. ROTTERDAM. Het gewest-Zuid- Holland van de P.v.d.A. is voor sluiting van de luchthaven Zestienhoven en wil dat de aanleg van de Leidsebaan (Den Haag-Leiden) wordt stopgezet in afwach ting van nadere studie. De politiemensen kregen zelfs koffie aan geboden toen ze informeerden wie zich wil den opgeven om in aanmerking te komen voor een mogelijk proefproces. De bedoe ling van dit proces is, exact te weten hoe artikel 239 moet worden uitgelegd. Een drietal echtparen gaf zich op, wie één be reid bleek te zijn in de publiciteit te ko men. De heer H. J. Diekerhof, coördinator van Sjaloom, merkt onder meer op over het feit dat het om oppositionele groepen Zoals bekend is, is door de Nederlandse Federatie van Naturistenverenigingen een aanvraag ingediend onder meer bij de ge meente Callantsoog voor een stuk „naakt strand.” Bij een begin van dit jaar in Callantsoog gehouden „hearing” bleek de meerderheid niet tegen naturisme te zijn, maar wel tegen deze vorm van ongeklede- dag-recreatie op een vrij dus voor ie dereen te betreden strand. Zestienhoven veroorzaakt geluidshinder die de bevolking in de omgeving steeds meer als ondraaglijk voelt. Ook als de tweede nationale luchthaven in de Mar kerwaard komt, mag de luchthaven Zes- tienhpven niet blijven, zo vindt de gewes telijke vergadering van de P.v.d.A. in Zuid-Holland. Het P.v.d.A.-gewest is van oordeel dat de Leidsebaan een onherstelbare schade zou toebrengen aan het Zuidhollandse landschap en dringt er bij de provincie op aan de aanleg niet voort te zetten, totdat opnieuw andere mogelijkheden zijn on derzocht. Heel anders dan ds. Landman denkt zijn geloofsgenoot, het Tweede-Kamerlid Aan- tjes over deze zaak. Zijn bezwaar gaat juist tegen het, wat genoemd wordt al leen maar uitnodigen van oppositie en de andere daarbij niet betrekken. „Niet om dat ik fractievoorzitter van een zich chris telijk noemende partij ben, maar er is een aantal zeer meelevende en hervormde men sen die politiek verantwoordelijke posten bekleden”, zo luidt zijn bezwaar. „Het is altijd een beetje moeilijk geweest en ik trek me dat als hervormde aan om bij dit soort instellingen van de hervormde kerk (Kerk en Wereld - red.) dat altijd een bijzondere sympatie heeft gehad voor doorbraakrichtingen en de P.S.P. geaccep teerd te worden”. Sympathie overigens die het Tweede-Kamerlid hun niet wil ont zeggen. Er is een periode bij Kerk en We reld geweest dat men er ernstig naar ge streefd heeft om in deze zin net zo breed te zijn als de hervormde kerk zelf is. Maar dat is kennelijk met het vertrek van ds. Poot (deze was een der conrec toren van Kerk en Wereld) al weer hele maal achter ons. Ik trek het mij als po- Verontwaardigd is de SVR omdat de ont werp-verordening de vrije recreatie nog verder aan banden dreigt te leggen en misschien zelfs op veel plaatsen onmoge lijk of minder aantrekkelijk zal maken. In dit verband wordt als voorbeeld genoemd de verplichting tot het storten van een waarborgsom van 1.000 en de beperking van de ontheffing tot vijf jaar. AMSTERDAM. Op een internatio naal congres over buitenlandse en ge kleurde migranten, dat maandag in Am sterdam is geopend, heeft prof. Jan Tin bergen een pleidooi gehouden voor toela ting van een kleiner aantal buitenlandse arbeiders. Het gevolg hiervan is volgens hem dat zij beter gehuisvest kunnen wor den en hun gezin kunnen laten overko men. Tevens kan hun rechtspositie en opleiding voor beter soort werk na terug komst in eigen land beter geregeld wor den. Tegelijkertijd zou meer ontwikke lingssamenwerking met hun thuisland moeten worden georganiseerd om de ach tergeblevenen in eigen landen aan werk te helpen. De Anne-Frankstichting en de Neder landse Vereniging voor de Verenigde Na ties hebben dit congres georganiseerd, om dat de volkerenorganisatie 1971 hebben uitgeroepen tot internationaal jaar ter ’uitbanning van alle vormen van rassen discriminatie. Het congres beperkt zich om organisa torische redenen tot de positie van buiten landse en gekleurde migranten in Groot- Brittannië, de Duitse Bondsrepubliek en Nederland. In Nederland zijn naar schat- L( OTUlfAllC /X t*T IQt ting honderdduizend gastarbeiders. Prof. -* dl UvA Uo X >-A Llul Tinbergen benadrukte de noodzaak o m voortdurend te wijzen op het belang van ontwikkelingssamenwerking, vooral nu Nederland in de komende jaren blijkens het programma van de nieuwe regering hieraan weer te weinig gaat doen. Voor de bevordering van de werkgelegenheid van burgers van arme landen, aldus de hoogleraar, is het belangrijk dat buiten landse arbeiders in het ontvangende land gaan werken in bedrijfstakken, waarvan de produkten niet internationaal verhan deld kunnen worden, zoals in het bouw bedrijf, binnenlands transport en dienst verlening. Prof. Tinbergen verwierp de alternatie ve mogelijkheid buitenlandse arbeiders in het geheel niet meer toe te laten. Voor een reeds overbevolkt land als Nederland zou dit wel te verdedigen zijn, maar dan moeten we zelf het werk doen dat thans de buitenlandse arbeiders verrichten. Daarom zouden de lonen voor die soorten werk stijgen en zouden er bepaalde be drijven gesloten moeten worden. De armoede in de landen, waar de gastarbeiders vandaan komen, zou groter blijven en aan beide kanten zouden wij nog minder van elkaar begrijpen. Met name zouden allerlei vormen van moder ne kennis minder snel doordringen in de Vijf jaar geleden kocht de familie Bruurs voor 3.500 70 are grond van een Belg. Nadat de koop was gesloten, kwam de heer Van den Broek echter als pachter het eer ste kooprecht opeisen. Men ging procederen en enkele jaren geleden stelde de Bredase rechtbank de familie Bruurs in het gelijk. Het gerechtshof in 's-Hertogenbosch vond daarentegen dat de heer Van den Broek in zijn recht stond en besliste dat als de fa milie Bruurs de grond niet zou overdragen, zij een dwangsom van 4.000,— per dag moest betalen. De familie weigerde echter. In de koopacte is namelijk sprake van woeste grond en volgens de familie Bruurs kan woeste grond nooit onder een pacht- contract vallen, zodat de heer Van den Broek daarop geen rechten kon doen gel den. ge en stinkende steden dreigen te ver pauperen”. De ontwerp-verordening ademt volgens de SVR de geest van struisvogel politiek en verregaande ambtelijke betut teling. Onaanvaardbaar vindt de SVR de ont werp-verordening alleen reeds, omdat nu ook tenten uit het landschap dreigen te worden verbannen en recreatieverstrek- kende bedrijven worden verplicht een waarborgsom te storten, „een bedrag dat ze misschien nauwelijks terug verdienen ge durende de vijf jaar waarvoor de onthef fing geldt”. „Huichelachtig” noemt de SVR de door G.S. van Zuid-Holland aangevoerde vi- sueel-esthetische en fysisch-biologische as pecten in de bescherming van het land schap, „want de porvinciale autoriteiten tolereren immers wel de milieuverontrei niging en landschapsontsiering door giffa- brieken. Speelt het welzijn van de vrije- tijd-genieters, de gewone burgers dus, dan helemaal geen rol meer in het autoriteiten- beleid? Zijn de gewone burgers de Bar bertjes die moeten hangen?” vraagt de SVR. Aantasting van het natuurlijke milieu vindt op grote schaal plaats door chemi sche en andere fabrieken, maar niet door vrije kampeerders en recreatieboeren, vindt de SVR. De vervanging van de aanduidingen „ontsierd en storend in het landschap” door het rekbare begrip „aantasting van het natuurlijke milieu” voorspelt volgens de SVR een willekeurig paniekbeleid. „Hantering van deze bepaling zal in de praktijk leiden tot een voor Nederlandse begrippen ontoelaatbaar machtsmisbruik”. liticus echt wel aan als mijn kerk dit soort dingen organiseert, dat jan en alle man van links tot uiterst links tot anti- parlementair en anti-democratisch toe er bij gehaald wordt. En dat men er kenne lijk zelfs geen prijs op stelt dat wij daar kennis van krijgen, of als gast uitgeno digd worden. Ik zie ook niet in waarom het alleen de oppositie zou zijn. Daar zit ook een duidelijke keuze in, natuurlijk. Een duidelijke sympathiebetuiging. De heer Aantjes signaleert een communisti sche tendens. „Zijn dit nou allemaal incidenten zoals drs. Den Uyl ook het volksfront Gronin gen een incident genoemd heeft? Of wordt het aantal incidenten waarbij de exponen ten van de P.v.d.A. samen met commu nisten optrekken zo groot dat je het moei lijk meer onder het hoofd incident kunt brengen? Er zijn wat groepen over de vrijlating van politieke gevangenen in Indonesië bij drs. Schmelzer geweest. Als ik die docu mentatie zie die me daarna namens die groepen is toegezonden, dan is het duide lijk als wat, dat de zaak helemaal in han den van communisten is”. De SVR kondigt aan, dat zij alle deel nemers in Zuid-Holland zal adviseren geen ontheffing aan te vragen als de ont werp-verordening rechtskracht krijgt. „Wij vragen recht en geen dwangmiddelen”, al dus de brief, waarin he ontwerp-verorde ning wordt aangeduid als een „knevelver- ordening” die alleen in een politiestaat past. DEN HAAG. „Dacht u dat wij een komplot in elkaar aan het zetten waren te gen de gevestigde machten in de wereld? Zo in marxistisch-leninistische zin? Ab surd”. Dat is de reaktie van de secreta- ris-generaal van de hervormde synode ds. F. H. Landsman op kritiek tegen „Kos mokomplot” een manifestatie die op 4 en 5 september in Driebergen op het terrein van Kerk en Wereld wordt gehouden. Over het feit dat alleen oppositionele groepen zouden zijn uitgenodigd zegt ds. Lands man: „Dat is helemaal niet waar. Er zijn alleen maar groepen uitgenodigd die op de een of andere manier op maatschappelijk gebied aktie voeren. Maar dat zijn hele maal niet alleen politieke en linkse nolitie- ke groepen. Op het lijstje vindt men ook de naam van de brave Novib, waarvan mr. Cals voorzitter is. Niet bepaald een linkse politicus. Van binnen de kerk is nog geen enkel protest binnengekomen, zo zegt ds. Land man, ook geen telegram van AR OF CHU. Bovendien is de voorzitter van het cura torium van Kerk en Wereld een oud-mi- nister van de CHU. Verder zegt ds. Landman dat het niet ging om het uitno digen van politieke partijen. „Het ging om de uitnodiging van bepaalde sociale aktie- groepen. Of men daar wat erg eenzijdig bij geweest is, dat is verder niet te mijner beoordeling. Dan zou ik dat verder moe- in wordt gezegd dat alleen reeds in de kuststreek de gemeente slechts 62 hectare kampeerruimte (1850 staanplaatsen) be schikbaar hebben, terwijl 400 hectare no dig is. Er is een grondoverschot bij veel agrariërs (door personeelsgebrek) en voorts wordt een strijd geleverd voor be houd van de landschappelijke schoonheid (de boomgaarden), die door de forse rooi- premies van de EEG 20 per boom) dreigt te verdwijnen. Daarom hebben veel agrariërs de hel pende hand geboden aan de naar rust en frisse lucht verlangende stadsmensen, al dus de SVR. De agrariërs hebben grond voor recreatie beschikbaar, ruimte die de gemeente niet meer kunnen leveren. In dit verband herinnert de SVR eraan, dat het op de nu nog illegale boerencampings gaat om 10.000 a 15.000 recreanten, waar van 75 percent afkomstig is uit steden en 85 percent uit de randstad. In de brief aan de vaste statencommis sie wordt tenslotte gepleit voor een beleid dat gericht is op bevriezing van de be staande situatie gedurende twee jaar (zon der politieovervallen en hantering van de bestaande landschapsverordeningen dus). Als tussentijds de situatie uit de hand mocht lopen, kunnen in overleg met de SVR altijd nog maatregelen worden geno men. De SVR meent dan inmiddels moet worden gestudeerd op een moderne en voor alle betrokkenen aanvaardbare ver ordening. - Wegens het vertrek van koningin Ju liana en prins Bernhard naar In donesië was de bewaking op en rond Schiphol erg verscherpt. Op de foto: de politie onderwerpt een auto aan een nauwkeurig onderzoek. Veertig inbraken. De Almelose politie heeft een bende van tien jongelui gear resteerd, de meesten in de leeftijd van 18 en 19 jaar, die 40 inbraken hebben bekend. De buit bestond uit elektrische apparaten, horloges, flessen jenever, rookwaren, lakens en een brandkast. Twee van de tien waren op heterdaad betrapt bij een inbraak in een speelgoed- groothandel. Actie tegen taptoe. In Delft is het comité „De Laatste Taptoe” opgericht, dat gro te bezwaren heeft tegen het voortzetten van de Taptoe Delft. Het comité vindt het niet juist dat grote bedragen in de taptoe geïnvesteerd worden terwijl op vele gebieden bezuinigd wordt. De actie wordt gesteund door onder andere de Bond van Dienstplichtigen, de Socialis tische Jeugd, P.S.P. en de Regionale Raad van Wereldwinkels. Staking op Curacao. Bij het bedrijf van de Continental Milling op Curagao, de nog geen jaar geleden geopende meelmaal- derij, die de gehele Antillen van bloem, maismeel en veevoer voorziet, is het werk neergelegd door de 23 werknemers. Aanleiding tot de staking is het ontslag aan één der werknemers, die zijn col lega’s zou hebben aangespoord actie te voeren voor verlaging van de werktijd van 45 tot 40 uur per week. i ug-arrestaties. De Amsterdamse politie heeft 16 jongelui gearresteerd op ver denking van handel in drugs. Bij het iongerencenrtum „De Melkweg' werd een 19-jarige jongen met hasjiesj LSD-tabletten aangehoudeen, in het Vondelpark een 22-jarige Surinamer met plakjes hasjiesj, en eveneens bij „De Melkweg”'een 24-jarige Portugees met 15 gram hasjiesj. De andere aangehou denen waren in het bezit van kleinere hoeveelheden of van imitatie-hasjiesj- Bij hen bevonden zich Amerikanen, Ita lianen, Nederlanders, Portugezen en Duitsers. Elke dag kunt u inschrijven voor de nieuwe danslesclubs welke in september beginnen. Ons dansprogramma omvat alle Moderne en Zuid-Amerikaanse dansen. Indeling der clubs naar leeftijd aparte groep boven 20 jaar Het program van Kosmokomplot zegt over het doel ervan dat de manifestatie dient als een warming-up voor het nieuwe maatschappij-kritische werkseizoen”. Er komt een kosmomarkt waar al die aktie- groepen aan deelnemen. Het zijn Sjaloom. Betaald Antwoord VVDM. Klacht Neder land, Interkerkelijk Vredesberaad, Kerk en ontwikkelingssamenwerking, Koffieak- tie, de kritische vakbeweging, Martin Lu ther King-centrum, Medisch Comité Viet nam, een milieugroep, Septuagint, kriti sche priesters en predikanten, Surinameco- mité. Unctad. Wereldwinkels, Werkende jongeren, x-y. Van belang vindt hij het ook dat de ver schillende oppositiegroepen met elkaar worden geconfronteerd om niet langs el kaar heen te wérken. Voor de slotbijeen komst op 5 september zijn van de politie ke partijen de fraktieleiders van de P.v.d.A D’66, P.P.R., C.P.N. en P.S.P. uitgeno digd. D’e SVR weigert de tol de betalen voor een „falend overheidsbeleid, dat niet tij dig heeft gezorgd voor voldoende kam- peerplaatsen”. In dit verband wordt ge wezen naar het ANWB-jaarverslag, waar-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2