Drie jaar met ruilhart DRUK OP NIXON OM IN SAIGON IN TE GRIJPEN Opnieuw Britse militair in Belfast doodgeschoten Kwestie-Be rlijndoorbraa k na 17 maanden onderhandelen Staatsgreep van Ky verwacht Het vraagstuk der Universiteit van La Paz Geïnterneerden in hongerstaking met bommen bestookt Reeks van crises sinds tweede wereldoorlog fïFM beroepenselectie k Bonthandel legt zich een aantal beperkingen op Robert Kennedy jr krijgt boete lis, DINSDAG 24 AUGUSTUS 1971 3 (Van onze redacteur in Washington) Gekonkel Slecht voedsel t Kennedy Muur A rbeidersopstand r BERLIJN (DPA en AFP) Gisteren is het tot een beslissende door braak gekomen bij de al ruim zeventien maanden durende onderhande- lingen over Berlijn tussen de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Engeland en Frankrijk. In een na afloop van hun 33ste bijeenkomst in West-Berlijn uitgegeven communiqué zeggen de vier ambassadeurs van deze landen dat zij het eens zijn geworden over „de tekst van het ontwerp voor een raam overeenkomst”. Dit ontwerp zal de regeringen van de betrokken landen voor nadere bestudering worden voorgelegd. De vier ambassadeurs zullen echter weer bijeenkomen. De datum voor deze bijeenkomst zal binnenkort worden vastgesteld. n rt WASHINGTON Hoewel de Amerikaanse regering officieel zegt neutraal te staan in de komende presi dentsverkiezingen in Zuid-Vietnam, wordt ook binnen de regering de druk op president Nixon steeds groter om te voorkomen dat de Zuidvietnamese president Thieu inderdaad de enige kandidaat zal zijn. Wegens „ordeverstoring” Mooiste F* 1 het (Van onze redacteur in Londen) te 1 die 5 e 1955 1958 bezoekt Kennedy 1949 e le Ameri- 20 augustus: ;n r 1953 17 juni: arbeidersopstand in Oost-Ber- De Amerikaan Louis Russell leeft drie jaar met een getransplanteerd hart. Ter gelegenheid van dit feit heeft hij een feest georganiseerd. Een van de gasten was mevrouw Emily Brown, wier zoon de hartdonor was. Russell is de enige man ter wereld die drie jaar na de transplantatie nog leeft. i i r De hoogepunten in de geschiedenis van de kwestie-Berlijn kunnen in de volgende data worden samengevat. In kringen van het ministerie van Bui tenlandse Zaken wordt nu openlijk ge vleesd voor een staatsgreep van de kant van vice-president Ky, die zich te elfder ure uit de verkiezingen heeft teruggetrok ken nadat het Zuidvietnamese Hoogge rechtshof een eerdere beslissing introk en hem toch toestand op de kieslijsten ge plaatst te worden. Adviseurs hebben er bij president Nixon op aan gedrongen om de Amerikaanse am bassadeur in Saigon, Ellsworth Bunker, die er niet in slaagde om Ky van gedach- 5 december: Ernst Reuter tot burge meester gekozen. 12 mei: opheffing van de blokkade van Berlijn. juli: conferentie van de Grote Vier in Genève over de kwestie-Berlijn. Geen re sultaten. De „New York Times” die deze gedach tengang ook aanhangt sprak in een hoofd artikel van het „gekonkel” van ambassa deur Bunker om de verkiezingen een ver- nisje van democratie te geven. 6 september: president De Gaulle be klemtoont op een persconferentie de abso lute noodzaak van de verdediging van Berlijn „desnoods met geweld”. 1970 26 maart: begin Viermogendhedenbe- sprekingen over Berlijn tussen de vier ambassadeurs. Kennedy en enkele andere jongens wer den zondagavond gearresteerd, omdat zij voortdurend een deel van de straat ver sperden nadat zij door de politie gesom meerd waren, door te lopen. Robert werd vorig jaar september in hechtenis genomen omdat hij marijuana bij zich gehad zou hebben. Hij kreeg toen een jaar voorwaardelijk. „Acute ziekte”. De Braziliaanse revolutio nair Amaro Luis de Calvalho alias „Ca- pivara” is op de binnenplaats van de ge vangenis van Recife overleden, volgens de gevangenisautoriteiten aan een „acute ziekte”. Calvalho zat drie jaar celstraf uit nadat hij schuldig was bevonden aan het in brand steken van verscheidene suikerplantages in Noordoost-Brazilië. n It e P e e e ■g LONDEN (Reuter). Het internationa le genootschap voor de bonthandel zal met ingang van volgende maand de ver werking verbieden van de huid van zeven steeds zeldzamer wordende dieren, waar onder de tijger, enige luipaardsoorten en twee ottersoorten. Men wil hierdoor voor komen dat deze dieren worden uitgeroeid. n ti e t. d i, it s. g I- ;e d •t ■d ït ie st i- •e j. BELFAST In Noord-Ierland is gisteren de veertiende Britse militair sinds het begin van dit jaar door de IRA gedood. Hij stond op de uitkijk op een door zand zakken en Ijzeren golfplaten omgeven observatiepost op een twintig meter hoog dak van een fabriek nabij de Crumlinroad in Belfast. Hij werd het slachtoffer van een scherpschutter, die lang op hem moet hebben gemikt en hem door de kleine opening in de stelling in het hoofd trof. De militair stierf enkele ogenblikken later. 1948 20 juni: monetaire hervorming in de drie Westelijke bezettingszones. 24 juni: eerste crisis, begin van de blokkade. De Westelijke geallieerden ant woorden met een luchtbrug tussen hun bezettingszones en Berlijn. 1 juli: einde van het Viermogendheden- bestuur. 30 november: de Russen stellen in hun sector een stadsparlement in. 1945 2 mei: Russische troepen trekken Ber lijn binnen, op 1 juli gevolgd door de Britten, de Amerikanen en de Fransen. 30 juli: de intergeallieerde „Komman- dantur” treedt in functie. 17 juli-2 augustus: de Conferentie van Potsdam legt de op 12 september 1944 in Londen door de „Europese commissie van advies” bereikte akkoorden inzake het „controlemechanisme in Duitsland” vast. De status van Berlijn werd hierbij niet rechtstreeks vermeld. 1947 24 juni: de Russische vertegenwoordiger in de Kommandantur, generaal Kotikov, weigert de verkiezing van de SPD’er Ernst Reuter tot burgemeester van Ber lijn te bekrachtigen. Arrestaties. De politie in Londen heeft bij huiszoekingen in het afgelopen week einde een groot aantal documenten, ont plofbare stoffen en vuurwapens in be slag genomen. Zes jongelieden wier leef tijden variëren van 23 tot 25 jaar zijn aangehouden en beschuldigd van het smeden van komplotten tot het plegen van bomaanslagen. LA PAZ (AFP). Militairen van nieuwe rechtse bewind in Bolivia hebben gisteren met steun van enige jachtbom menwerpers uit de Tweede Wereldoorlog, een einde gemaakt aan het verzet van ongeveer 300 studenten die de zijde had den gekozen van de afgezette president Juan José Torres. Volgens hier ontvangen berichten blijkt de nieuwe beslissing van het Hoogge rechtshof in Saigon waarmee de vorige uitspraak zonder meer weer werd teniet gedaan dusdanig gearrangeerd te zijn ge weest dat de kieslijsten net lang genoeg weer heropend werden om de naam van vice-president Ky als kandidaat te regis treren zonder dat generaal Duong van Minh (die zich ook terugtrok als kan didaat) de gelegenheid zou hebben om zich ook te laten inschrijven. 27 november: de spanning groeit. Russi sche en Amerikaanse tanks nemen aan weerskanten van de Muur posities in. Het totaal aantal doden sinds de afkon diging van de interneringen (twee weken geleden) is tot dertig opgelopen, doordat nog een burger die veertien dagen gele- kend, in het besef dat zij elk moment, door kogels die van alle kanten kunnen komen, kunnen worden getroffen. In het geval van gisteren konden de kogels van niet minder dan honderd omliggende ge bouwen komen. HYANNIS, (Reuter) Robert Kenne dy, de 17-jarige zoon van wijlen senator Robert Kennedy, is door de arrondisse mentsrechtbank in Hyannis gestraft met een boete van vijftig dollar wegens „orde verstoring” in de hoofdstraat van Hyan nis. lijn uit protest tegen de gestelde produk- tienormen. Interventie van Russische troepen. Hierbij zouden bijna driehonderd burgers zijn gedood. den zwaar gewond raakte in het zieken huis is overleden. De geïnterneerden die zich aan boord van het in de haven van Belfast geanker de depot-schip Maidstone bevinden zijn gisteren in hongerstaking gegaan uit pro test tegen het slechte voedsel, het gebrek aan lichaamsbeweging en het feit dat ze dicht opeen gepakt zijn. Na de geboorte zei ze: „Ik voel het zelfde als elke andere moeder in de we reld: mijn baby is de mooiste”. zouden bestaan? Daarop kan men als leek moeilijk een antwoord geven, maar het is wel zeker dat iets dergelijks ook in andere faculteiten en bij andere beroepsoplei dingen noodzakelijk zal blijken, als de huidige ontwikkeling zich voortzet. Om wat dichter bij ons eigen huis te blijven: de selectie van kandidaten voor de op leiding van journalisten aan de school te Utrecht (met haar beperkte capaciteit) kan mettertijd al evenmin ontkomen aan een methode van „talentenjacht”, waarbij be paalde criteria beslissend zullen moeten zijn. Kan men in zo’n geval spreken van een kwetsuur aan de individuele keuze vrijheid? Een dergelijke selectie zou mede gebaseerd zijn op het individuele belang door haar zelfbeschermende werking. De kwaliteit van de toekomstige beoefenaars van het vak, of dat nu medicijnen of jour nalistiek is, kan eigenlijk nog belangrijker worden genoemd dan de „behoefte”, die met veel minder zekerheid is vast te stellen. Zolang er geen wettelijke regeling komt die voorziet in de fundamentele norm, moeten de universiteiten provisorische maatregelen treffen om een overstelping der faculteiten tegen te gaan. De rijks universiteit van Utrecht werkt al met wachtlijsten bij Nederlands en Geschiede nis. De selectie geschiedt bij loting. Men rekent daar op een zekere „zelf-selectie” onder dwang van informatieve gesprek ken met de kandidaten. De wachtlijst- methode betekent echter dat geen on herroepelijke uitsluiting plaats heeft, iets wat naar het gevoel van de meeste be trokkenen bij de faculteitsraden een on toelaatbare ingreep zou zijn. Toch blijft het de vraag of voor weten schappelijke beroepen die een zeer spe ciale geschiktheid en aanleg vereisen, op den duur niet een proefperiode zal moe ten worden ingevoerd. Bij het voortgezette onderwijs heeft de Mammoetwet immers het principe van de „talentenselectie” al aanvaard, waar door de vrijheid van onderwijskeuze sterk beperkt wordt. 1952 26 mei: beëindiging van het bezettings- statuut van de geallieerden in West-Duits- land. 27 mei: de drie verbinden zich hun aanwezigheid in Berlijn te handhaven „zolang hun verantwoordelijkheden dit vereisen”. 1963 26 juni: president West-Berlijn. 1961 4 juni: ontmoeting Kroesjtsjev-Kennedy in Wenen. Kroesjtsjev herhaalt zijn voor stellen van 11 mei 1959. De ongehuwde Bernadette Devlin, het Lagerhuislid voor Midden-Ulster, maandag (enkele weken te vroeg) is be vallen, maakt het goed, evenals haar dochter. Bernadette heeft zich de laatste weken niet gespaard, want na de aankon diging van de interneringen keerde zij naar Ulster terug om de campagne daar tegen te leiden, sprak bijna dagelijks op vergaderingen en andere bijeenkomsten. 1969 5 maart: Heinemann president van de Duitse Bondsrepubliek en West-Berlijn. De Russen protesteren en er volgt een hindering van het verkeer op de autowe gen van en naar Berlijn. Premier Lynch van de Ierse Republiek en andere ministers hebben in Dublin met zestien oppositieleden van het Stor- mont-parlement geconfereerd. 1959 11 mei: de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter, stelt een vredesplan in etappes voor. De Russen formuleren tegenvoorstellen, waarin West-Berlijn een vrije en gedemi litariseerde stad zou worden. De studenten hadden zich veschanst in de universiteit in de hoofdstad, uit woede over de verdwijning van hun collega’s die door rechtse militairen zouden zijn weg gevoerd. Ongeveer 500 militairen met automati sche wapens, mortieren en bazooka’s om singelden het gebouw. Ze kregen de steun van twee militaire vliegtuigen die eerst drie bommen lieten vallen en toen de studenten met boordwapens bestookten. Na een kort gevecht waarbij de ingang van het gebouw door bazookagranaten werd vernield, gaven de studenten zich over. Aan hun kant zouden zeker twee doden zijn gevallen en verscheidene ge wonden. Eerder was bekendgemaakt, dat de staatsgreep van 112 mensen het leven had geëist, terwijl er vele honderden werden gewond. De meeste slachtoffers vielen in de hoofdstad. 21 juni: ondertekening in Parijs van de Jessup-Malik-akkoorden, waarin de vrije toegang tot West-Berlijn wordt gegaran deerd. 21 september: stichting van de Federale Duitse Bondsrepubliek (West-Duitsland). Adenauer wordt bondskanselier. Oktober: de Westeliike geallieerden ge ven hun sectoren in Berlijn een gemeen schappelijke grondwet. 7 oktober: vorming van de Duitse De mocratische Republiek (Oost-Duitsland) met Oost-Berlijn als hoofdstad. Dit incident toont nog eens aan, hoe groot het risico is dat de Britse militai ren in Noord-Ierland lopen en onder wel ke bovenmenselijke spanning zij hun zwa re taak moeten verrichten. Want velen staan acht uur op wacht, scherp uitkij- 25 november: tweede crisis, ultimatum van premier Kroesjtsjev: alle troepen te rugtrekken, binnen een half jaar een „vrije stad” stichten en alle toezicht over dragen aan de DDR. De geallieerden wei geren. vijftienduizend kaanse militairen arriveren in West-Ber lijn en de Westelijke mogendheden pro testeren bij de Russische regering tegen de Muur. 25 december: de Westberlijners mogen de Muur passeren om kerstbezoeken aan familieleden te brengen. Een andere militair werd onlangs in dezelfde stelling dood geschoten. De meeste militairen dragen kogelvrije ves ten, die echter niet tegen snelvuur zijn bestand. Er was besloten de uitkijkpost van speciale plastic schermen te voor zien, maar dat was nog niet gebeurd. 1971 6 maart: na een voorstel van Oost- Duitsland worden onderhandelingen geo pend tussen de Senaat van West-Berlijn en de DDR over het verkeer van personen en goederen uit West-Berlijn door Oost- Duitsland. 3 mei: Walter Ulbricht als leider van de Oostduitse Communistische Partij op gevolgd door Erich Honecker. Juni-augustus: voortzetting 17 juli: de Westelijke mogendheden verwerpen het Russische memorandum. 13 augustus: de inter-zonegrenzen wor den door de Oostduitse politie gesloten en men begint met de bouw van „de Muur”, die West-Berlijn van Oost-Berlijn afgren delt. Ondanks de protesten van premier Heath steunt de republikeinse regering de door de oppositie begonnen burgerlijke ongehoorzaamheidscampagne, die de Ka merleden prefereren boven geweld. Tot de aanwezigen behoorden John Hume en Ivar Coover, sociaal-democratische le den van het parlement die na hun arres tatie in Londonderry wegens obstructie» van de troepen, op borgtocht in vrijheid zijn gesteld. De vraag van de „Numerus Fixus” (het aan een maximum binden van het aantal toe te laten studenten voor een bepaalde faculteit) houdt in universitaire, weten schappelijke en ook politieke kringen velen bezig. Het grote probleem, dat deze vraag zo actueel heeft gemaakt, is het gestadig toenemen van eerstejaars studenten boven de capaciteit van de universitaire op- leidingsmiddelen. Die capaciteit is voornamelijk een kwes tie van geld, dat beschikbaar moet komen voor gebouwen, huisvesting, leerkrachten en opleidingsapparatuur. Iedere student kost het rijk jaarlijks een aanzienlijk be drag, dat eerder zal stijgen dan dalen naarmate nieuwe maatschappelijke nor men tot gelding komen, waarvan de ten dens zich richt op het ideale (ofschoon on bereikbare) fenomeen van kosteloos onder wijs voor iedereen. Het is de vraag of in een samenleving als de onze die kosteloze wetenschappe lijke opleiding tot in de hoogste regionen inderdaad ideaal zou zijn. In communis tische samenlevingen behoort de koste loosheid van opleiding tot een groot com plex van staatshegemonische instellingen, waarbij politieke eenzijdigheid zowel aan het begin als aan de voltooiing van iedere wetenschappelijke scholing staat. In een vrijere samenleving kan men zich een volkomen kosteloze scholing onmoge lijk denken zonder een bepaalde selectie, waarbij echter de vrije keuze van het in dividu in hoge mate dient te blijven ge handhaafd. In die situatie zou het ideaal moeten worden gevormd door een streven naar een volkomen gelijke kans voor ieder talent, voor iedere professionele roeping en voor iedere herkenbare persoonlijke geschiktheid, onafhankelijk van de finan ciële middelen waarover het milieu van de kandidaat beschikt om hem te mainte neren. Een bijdrage naar vermogen moet in de eerste plaats conditioneel zijn, maar daar naast moeten ter verantwoording van de hoge overheidskosten per individu zekere eisen gesteld worden aan de prestaties en geschiktheid van de kandidaat. Maar deze mooie theorie wordt volstrekt onhoudbaar door de nood, waarin de onderwijsinstellingen zijn komen te ver keren met betrekking tot hun capaciteit. Als de hoge kosten niet hoog genoeg zijn gebleken om die capaciteit naar behoefte uit te breiden, is men noodgedwongen aan «de „Numerus Fixus” toe. Men moet door bepaalde maatregelen proberen te ver hinderen dat de universiteiten over stromen. Nu is er nog een andere factor in het spel, namelijk de behoefte aan afgestu deerden in een bepaalde tak van weten schap. Dat is een gevaarlijke factor, om dat die behoefte zeer moeilijk over een langere termijn te voorspellen valt en voorts omdat het regelen van de toevloed in verhouding tot de veronderstelde be hoefte bedenkelijk dicht nadert tot een soort staatsbemoeiing die onder dictato riale noemer valt. Men zou namelijk kunnen komen tot de situatie, waarin het individu verhinderd wordt een beroep te kiezen dat het wenst en gedwongen wordt naar een andere werkzaamheid in de maatschappij, die niet overeenstemt met zijn aanleg of voor liefde. Een situatie, die zou rieken naar de „robot-maatschappij” waarin het individu willoos werktuig van „Big Brother” de Staat wordt. Met dat al is het probleem wel ongeveer omschreven, maar waar ligt een aanvaard bare en verantwoorde democratische en moreel geoorloofde methode van regle mentering? Vooral in medische kringen leeft de on zekerheid over de manier, waarop men de opleiding van artsen en medische spe cialisten zal moeten saneren, zeer sterk. In „Medisch Contact”, officieel orgaan van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, laat de hoofdredacteur van dit blad, de arts F. Bol, zijn licht over het vraagstuk schij nen en hij komt tot de conclusie dat er een politieke beslissing zal moeten worden ge nomen over de kwestie of de maatschap pelijke behoefte dan wel de keuze-vrijheid van het individu zal moeten prevaleren. Hij stelt dat van een verantwoorde selec tie vooraf geen sprake kan zijn „zolang de criteria ontbreken waaraan kan worden af gemeten of de medische student van nu later een goed arts zal zijn”. Ofschoon dokter Bol het probleem niet nader uit werkt, krijgt men de indruk dat hij zou willen pleiten voor de formulering van zulke criteria, eerder dan voor het af grendelen van de medische faculteit naar de maatstaf van de maatschappelijke be hoefte. Dat zou de gedachte doen uitgaan naar een soort proeftijd voor de medische student, die na toelating tot de faculteit op een of andere manier zal moeten be wijzen dat „er een medicus in hem steekt”. Is zo’n proeftijd te verwezenlijken en kan het denkbaar zijn dat criteria daarvoor van de Viermogendhedenbesprekingen over Ber lijn. eens aan, ten te doen veranderen, terug te roepen en te doen vervangen door een krachtiger diplomaat. Deze diplomaat zou, naar het inzicht van deze adviseurs, door president Nixon met nieuwe instructies die niets aan duidelijkheid te wensen over laten, zo spoe dig mogelijk naar Saigon gezonden moeten worden om te proberen president Thieu ervan te overtuigen dat de verkiezingen en de rust in Vietnam alleen nog gered kunnen worden, wanneer hij bereid is af te treden om nieuwe verkiezingen op een latere datum mogelijk te maken. 1965 7 april: het Westduitse parlement ver gadert in West-Berlijn. Oost-Duitsland neemt maatregelen om het verkeer te hinderen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3