Eind 1973 in IJmuiden 6 miljoen ton staal Hoogovens overziet gevolgen dollarmaatregelen nog niet VELSER BEJAARDEN DAGJE NAAR TEXEL V eiligheidsvoorschrif ten worden kritisch bekeken P. H. Borghouts zeer actief op kerkelijk en sociaal terrein Kamervragen over nieuwe PTT-tarieven PSP is tegen voorhaven in IJmuiden I Auto na Inbraak in bank: inhaalmanoeuvre buit 65 mille Hoessein bereid Amsterdamse Universiteit Zeldzame grafische collectie voor te praten over status Jeruzalem tegen boom 220 nakomelingen bij John Wyer Gijs van Lennep onder contract „Voorval was uitzondering’’ gr "F i 5 1 Georgie en Roly maken reis voor kindertehuis DINSDAG 24 AUGUSTUS 1971 IJMUIDER COURANT B. EN W. OVER GASSTORING IN SPAARNDAM f OUD-VOORZITTER MAKELAARSBOND NA ZIEKTE OVERLEDEN Cokesfabriek Bewoners in Apeldoorn Woonwagenbrand aan Rijnlanderweg Gevonden voorwerpen 3® 1 I I- mi (Van een onzer verslaggevers) (Van onze stadsredactie) (Van onze correspondent) (Van onze stadsredactie) net van Aquarianen. De leden van de Aquarium- vereniging krijgen woensdagavond de eerste lezing in het nieuwe seizoen aan geboden. In de PEN-centrale zal de heer Th. v. d. Bos uit Delft een causerie hou den over „Vindplaats Brazilië” en daar bij een aantal dia’s vertonen. De lezing begint om acht uur. (Van een onzer verslaggevers) De heer Borghouts werd geboren op 30 juli 1903. Sinds 1930 was hij werkzaam in het makelaarsvak. Twee jaar later vestig de hij zich zelfstandig. Als makelaar is hij lange tijd voorzitter geweest van de Vere niging van Makelaars in Haarlem en Om geving, een afdeling van de Nederlandse Bond van Makelaars, waarin hij ook be stuursfuncties heeft bekleed. Zo is hij zes jaar tot voorjaar 1971 voorzitter van de NBM geweest. Bij zijn aftreden uit die functie werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Een andere onderscheiding, de orde van St. Sylvester, verwierf de heer Borghouts wegens zijn verdiensten als voorzitter van De moeder van de drie meisjes is de 35- jarige kleindochter Sjinanaz van Misli- mov, die al tien kinderen heeft Naar aanleiding van het geval Spaarn- dam deelt het college mee dat in het voor- zieningsgebied van Haarlem ruim 50 gas- regelstations aanwezig zijn. Deze stations MOSKOU (Reuter). De oudste man in de Sovjet-Unie, de 166-jarige boer Sji- rali Mislimov, uit de republiek Azerbeids- lan, is de overgrootvader geworden van een drieling, waardoor het aantal van zijn nakomelingen tot 220 is gestegen. Achten ook de ministers de conclusie ge rechtvaardigd, dat dit kabinet ten aanzien van de PTT een beleid voortzet, waarbij de last van de kapitaalbehoefte voor de toenemende investeringen vrijwel geheel was afgewenteld op de gebruikers en wel zodanig dat aan de financiering van de steeds omvangrijker bedrijfsmiddelen door de overheid nauwelijks een bijdrage wordt gegeven, zo vraagt de heer Oele. (Van onze sportredactie) HAARLEM De Haarlemse autocou reur Gijs van Lennep heeft een contract voor één jaar afgesloten met racingteam John Wyer uit Engeland. Hjj krijgt de beschikking over een prototype; een drie- liter Mirage met een twaalf cllindermotor. Van Lennep verwacht in november met de wagen, die op het ogenblik wordt ontwikkeld, te kunnen rijden. Derk Bell wordt zijn co-equipier. HEEMSKERK. Een 23-jarige auto mobilist uit Bergen wilde dinsdagmorgen om half negen op de Rijksstraatweg een andere auto inhalen. Toen hij deze auto passeerde week ook de bestuurder van deze wagen naar links uit om in te ha len. De chauffeur uit Bergen stuurde zijn auto de berm in om een botsing te voor komen, maar hij raakte daarbij de macht over het stuur kwijt. De auto kantelde en kwam tegen een boom tot stilstand. De bestuurder stapte er ongedeerd uit, maar zijn echtgenote moest naar het St. Jozef- ziekenhuis worden vervoerd. De inge haalde wagen werd bestuurd door een 31- jarige man uit Castricum. IJMUIDEN. Het is de raad van be stuur van Hoogovens niet mogelijk nu al een aanwijzing te geven over de mate waarin de resultaten van Hoogovens zul len worden beïnvloed door het complex van maatregelen die op 15 augustus in de Verenigde Staten zijn aangekondigd. De raad wijst er op dat tegenover het nega tieve effect van de tjjdeltfke extra import- heffing door Amtrika, als positieve fac toren staan het voordeel uit hoofde van grondstoffeninkopen in Amerikaanse dol lars en de door de Amerikaanse staalin dustrie aangekondigde prijsstijging. Dit bericht is uitgegeven in de prospec tus die is verschenen in verband met de uitgifte van een 8 percent 15-jarige obli gatielening van 60 mln, waarop op 31 augustus de inschrijving openstaat. De koers van uitgifte zal op vrijdag 27 au gustus vóór beurs worden bekendgemaakt. ZETTEN. Pas maandagmiddag is bekend geworden dat in het afgelopen weekeinde is ingebroken in het gebouw van de Boerenleenbank in Zetten. Er zou 65.000 gulden uit de bank zijn gestolen. De uitvoering van de uitbreidingsplan nen van Hoogovens verloopt volgens sche ma, zodat het mogelijk zal zijn de nieuwe installaties begin 1972 in gebruik te ne men. In juli 1970 is opnieuw een groot uitbreidingsplan bekendgemaakt waarmee een bedrag van ruim 600 mln zal zijn gemoeid. In de eerste plaats beoogt het een aantal voorzieningen in enkele be staande installaties, om de produktiecapa- citeit van het IJmuidense bedrijf op te voeren tot zes mln ton staal per jaar. zijn ingevolge bepalingen van de hinder wet aan zeer stringente voorwaarden ge bonden. In principe worden deze stations geplaatst op een stenen fundering gelijk met het maaiveld. In verband met bijzon dere omstandigheden diende in Spaarn- dam een kast van kleiner formaat te wor den geplaatst, welke niet op straatniveau kon worden gerealiseerd. Hoewel de afdichting met metselwerk nog niet was voltooid, kon de kast toch in gebruik worden gesteld, omdat door een hek met prikkeldraad om het oude sta tion, en door de geringe ruimte tussen de onderkant van de kast en het maaiveld, de veiligheid van de installatie voldoende gewaarborgd mocht worden geacht. De dader heeft zich, aldus B. en W. evenwel wederrechtelijk toegang tot het terrein verschaft, door over het hek te klimmen en zich vervolgens door de ope ning te wringen. Aangezien kasten normaliter met metsel werk zijn af gedicht en het onderhavige voorval als een uitzonderingssituatie in een „opbouwfase” kan worden beschouwd waarbij de bestaande veiligheidsvoorschrif ten voldoende in het oog zijn gehouden menen B. en W. dat het treffen van bij zondere maatregelen, zo die tegen opzet en kwaadwilligheid al mogelijk zouden zijn, in dit opzicht niet noodzakelijk is. Voor wat betreft de schade aan huis houdelijke apparatuur hebben B. en W. gemeend dat ongeacht de mogelijkheid van verhaal van die schade destijds op een halve ton geschat zonder verwijl moest worden overgegaan tot herstel van de apparatuur, teneinde de overlast voor de bewoners zoveel mogelijk te beperken. HAARLEM. In antwoord op vragen van de heer W. van der Vaart (P.v.d.A.) over de gasstoring in Spaarndam delen B. en W. van Haarlem mee dat zij de directie van het gemeentelijk energiebe drijf hebben verzocht de bestaande veilig heidsvoorschriften, zonodig in overie- met de betreffende landeliike Instanties, aan een kritisch onderzoek te onderwernen. De gasstoring deed zich voor op 1 augustus, toen een jongetje aan een kraan van een gasregelstation had gedraaid. De gasdruk liep toen op van 0,3 tot 2 atmosfeer, zodat in huishoudelijke apparatuur ontploffingen ontstonden. VELSEN In het afgelopen weekeinde hebben PSP-leden em belangstellenden uit Noord Holland in Bergen van gedachten gewisseld over de verdere ontwikkelingen in het Noordzeekanaalgebied en in de IJmond. Algemeen werd de uitbreiding van pe trochemische en andere basisindustrieën van de hand gewezen. De werkgelegenheid in het Noordzeekanaalgebied is voor een lange reeks van jaren in alle opzichten verzekerd; het milieu vraagt de grootst mogelijke zorg. Een verdere aantasting van dit milieu is met het oog op de grote bevol kingsconcentratie onaanvaardbaar aldus het uitgegeven communiqué. •Verder werd op deze bijeenkomst gesteld, dat een voorhaven in IJmuiden, een ern stige aantasting zal betekenen van Zuid- Kennemerland. Het belang van een voor haven voor de nationale economie is ge ring, in vergelijking tot de f 350 miljoen, welke de gezamenlijke overheid zal moeten investeren. In hoofdzaak zullen de mogelijke voor delen slechts ten goede komen aan een beperkt aantal bij deze haven betrokken transportbedrijven, terwijl de bevolking vooral die van IJmuiden de kwalijke gevolgen zal hebben te dragen: zoals de ertsoverslag met stofoverlast en het ver voer van grote hoeveelheden erts en stuk goederen door IJmuiden; terwijl de strand- recreatie dan zal verdwijnen. Met deze consequenties voor ogen acht men een voorhaven in IJmuiden onaan vaardbaar. AMSTERDAM. De typografische bi bliotheek van de lettergieterij Tetterode zal overgaan in het bestand van de bi bliotheek van de universiteit van Amster dam. De universiteits-bibliotheek krijgt daarmee één van de grootste gespeciali seerde verzamelingen ter wereld op gra fisch gebied. Deze bevat zowel werken de grafische veel DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid ministers van Verkeer en Waterstaat, van Economische Zaken en van Financiën schriftelijk gevraagd of zij de aangekon digde verhoging van de post- en telefoon- terieven verenigbaar achten met de nood zaak van een effectieve inflatiebestrijding. Het Kamerlid wil ook van de bewindslie den weten of zij kunnen meedelen wat de gevolgen zullen zijn voor het prijsindex cijfer. De heer Oele wil verder weten waarom de posttarieven voor kleingebruikers twee maanden eerder dan die voor grootgebrui kers zullen worden verhoogd. Moet hieruit worden afgeleid, dat niet slechts bij de PTT en de regering, maar ook in de PTT- raad meer met de belangen van de groot gebruikers dan met die van de kleinge bruikers wordt rekening gehouden, zo vraagt de heer Oele zich af. HAARLEM. De bekende Haarlemse makelaar P. H. Borghouts is gistermorgen na een langdurige ziekte in de leeftijd van 68 jaar overleden. Hij heeft zich verdienstelijk gemaakt in velerlei functies op maatschappelijk en kerkelijk terrein. De heer Borghouts zal op donderdag 26 augustus worden begraven op het kerkhof van St. Adelbert aan de Dennenweg in Bloemendaal na een requiemmis om half twaalf In de kathedrale basiliek St. Bavo aan de Leidsevaart. De nu in uitvoering zijnde projecten en de instandhoudingsinvesteringen vergen daarnaast in deze jaren nog een bedrag van ongeveer f 650 mln. Bovendien be staat er in die periode nog een belangrijke middelenbehoefte door stijging van be drijfskapitaal, aflossingen op al aangegane leningen en voortgaande investeringen bij dochterondernemingen. De uitgifte van de nieuwe obligatiele ning zal dienen, aldus de prospectus, ter gedeeltelijke overbrugging van de finan cieringsbehoefte. Het regende pijpestelen gistermid dag toen we op de Zandvoortse- laan, ter hoogte van de Haring- buys, de 24-jarige Georgia Roy en de 18-jarige Roly Walther ont moetten. Georgie (rechts op de bok) en Roly leiden sinds eind juli een zwervend bestaan en trekken met een onvervalste, helgroen ge schilderde, woonwagen door Ne derland. De meisjes vertrokken 26 juli uit het Graafschap Essex waar ze wonen in Beazley End bij Braintree. Georgie: „We maken de reis door Nederland om geld te verdienen voor een kindertehuis. Als we terugkomen en een bepaald aantal kilometers hebben afgelegd krijgen we hiervoor van een in stelling vierduizend gulden”. Van Nederland hebben de twee al een stuk gezien, ze hebben het oosten afgereisd en waren het weekeinde in Zandvoort. Vandaag zijn ze op weg naar Den Haag, waar ze het eind van de week denken aan te komen. Georgie: „We leggen on geveer tien kilometer per dag af. We laten het Laura, die de wagen trekt, rustig aan doen”. Elf sep tember nemen ze de boot vanaf Rotterdam naar huis. Georgie gaat dan weer voor de klas staan en Roly terug naar het boerenbedrijf dat ze samen met een ouder zusje drijft. Vanmorgen om acht uur stapten vijf ennegentig bejaarden in bussen om een door de Velser Federatie Be jaardenzorg georganiseerde tocht te maken. De reis gaat dit jaar haar Texel. Het was de leiding van het bejaardenwerk in Velsen opgevallen dat er bij de vele uitgaanstrips die er in de loop der jaren zijn georgani seerd nog nooit één naar de wadden eilanden op het reisprogramma had gestaan. Texel, dat van deze eilanden vanuit IJmuiden het makkelijkst be reikbaar is, werd voor een be- jaardentocht uitgekozen en een func tionaris van de federatie bereidde dit voorjaar een interessante excursie naar het eiland voor. Er bleek voor de reis een zeer grote belangstelling te bestaan, want bij de inschrijving stuurden 865 enthousiasten de formu lieren in. De tocht gaat eerst van IJmuiden naar Den Helder, waarna met de boot wordt overgevaren. Op het eiland volgen de bussen de prach tige Texelroute van de ANWB door het bijzonder afwisselende landschap, waaronder duin en strand, uitgestrek te polders, schilderachtige dorpjes en prachtige dennenbossen, ’s Avonds biedt de Velser Federatie Bejaarden zorg haar gasten nog een diner aan, voordat de reis naar IJmuiden wordt ondernomen. Op 25, 26, 27, 30 en 31 augustus, alsmede op 1, 2 en 3 sep tember aanstaande zullen de Texel- tochten door andere bejaarden wor den gemaakt. het Parochieel Sociaal en Charitatief Cen trum. Na de oorlog was hij een van de leidende figuren van Nederlands Volks herstel in Haarlem. Ook zette hij zich actief in bij de hulp aan het door waters nood getroffen Zeeland. De heer Borghouts was ook vele jaren lid van de Kamer van Koophandel. Op kerkelijk terrein was hij onder meer be stuurslid van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin, voorzitter van het ziekenzorgfonds, voorzitter van het parochieel armenbestuur van de Sint An- toniusparochie. Ook was hij actief in het jeugdwerk. De heer Borghouts is ook geen onbe kende in sportkringen, en zeker niet bij de voetbalclub „Haarlem.” Hij is jaren lang lid van de club geweest en speelde voor de oorlog jaren mee in de hogere elftallen. over, als voorbeelden van kunsten en technieken waaronder zeldzame en kostbare stukken. Personeelsleden ontdekten maandag morgen vroeg dat de buitenramen van het bankgebouw open stonden. Zowel de deur van de kelder, waar zich de hoofd- kluis bevindt, als de casettekluis stonden open. In de laatste kluis deponeren tij dens het weekeinde de middenstanders uit Zetten de opbrengsten van hun zater- dagverkopen. HOOFDDORP De oorzaak van de jongste woonwagenbrand in Haarlemmer meer is evenals in de vorige gevallen niet te achterhalen. Zondagavond brandde deze woon-caravan aan de Rijnlanderweg uit, terwijl de bewoners bij familie in Apel doorn op bezoek waren. Een getuige heeft echter een uur voor de brand een onbeken de bij de wagen gezien. Sociale Zaken heeft de woonwagenbewoners inmiddels echter van een nieuwe caravan moeten voorzien. Met dit vervangende onderkomen hebben de trekkers Hoofddorp weer verlaten. Dit produktieniveau zal naar verwach ting in 1973 worden bereikt, aldus de prospectus. Verder omvat het plan een uitbreiding van de produktiecapaciteit van vertind blik en tweemaal koudgewalst blik. Intussen is met Hoesch besloten de nieuwe vertinningslijn en de nawals voor tweemaal koudgewalst blik niet in IJmui den, maar in Dortmund te bouwen, omdat daar gebruik kan worden gemaakt van enkele bestaande installaties. Hoogovens kan beschikken over 50 percent van de capaciteit van deze installaties, die om streeks 1972-1973 in bedrijf zullen worden genomen. Niet alleen de ontwikkeling schrift en de drukletter zijn bijzonder goed vertegenwoordigd maar ook de prent en illustratiekunsten en de meesterwerken van de drukkunst tot op heden. VELSEN. Van 13 tot en met 20 augustus 1971 werden bij de Velser politie de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven. Slaapzak met luchtbed in plastic zak. autosleutel, vier sleutels, drie schapen, belichtingsmeter in etui, etui met drie sleutels, 12-rittenkaart NZH, kruiwagen, kinderschoentje, twee sleutels in etui, kin- derjack, sigarettenkoker met drie sleutels aan ring, herenhoed, bankbiljet, tas, bank biljet, portemonnee met inhoud, twee bankbiljetten, zonnebril, damespolshorlo- ge, halsketting, jack, ceintuur, busje met sleutels en geld, trainingsschoenen. scha kelarmband, zonnebril in etui, passerdoos met inhoud, zes sleutels, aansteker, jas, twee badlakens. Inlichtingen over deze voorwerpen da gelijks aan het hoofdbureau van politie. De voorwerpen zijn elke dinsdag en vrij dag van 16.30 tot 17.30 te verkrijgen. Tenslotte voorziet het plan in de bouw van een nieuwe cokesfabriek met vier batterijen, die in de eerste helft van 1973 in gebruik zal worden genomen. Hierdoor zal de cokesproduktie aanmerkelijk wor den verhoogd, ook als rekening wordt gehouden met de sluiting van twee batte rijen van de bestaande cokesfabriek om streeks dezelfde tijd. De kosten voor ver werkelijking van het laatste plan zijn begroot op ongeveer 460 mln, waarvan in de periode 1 juli 1971 tot en met eind 1973 f 370 mln moet worden gefinancierd. BEIROET (AP). Koning Hoessein van Jordanië heeft in een vraaggesprek met het Libanese dagblad „Al-Nahar” als zijn overtuiging uitgesproken, dat als de vijandelijkheden in het Midden-Oosten hervat worden, de Arabieren nieuwe ne derlagen en nog meer gebiedsverlies wacht. De Jordaanse vorst gaf te kennen dat hij bereid is om een voorlopige overeen komst met Israel te sluiten over de status van Jeruzalem, maar hij gaf hierover geen bijzonderheden. „De verdeeldheid en zwakte van de Arabische wereld is nooit erger geweest dan nu, aldus Hoessein, „De Arabische landen zijn nog niet sterk genoeg om zich met Israel te meten.” ■KV'

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5