Daniël Morelon wil èn Maspes Scherens onttronen Gerrit Peijs wacht zeker schorsing Bijgelovige Klaas Balk trok zijn geluksnummer: dertien Hockeydames succesvol Jaap Poldervaart is veel te lief SCHINDELER a ^□«□aoolnorï ~Tï Edd Bflö ODD ÖDD QDr Robben niet in het water met Springbokken ADO’20-Telstar Karstens won 70 in Frankrijk 16 17 iBi 0 |D 0 2D08D0DyDu[u pOD wODHOOOfcJODI WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1971 die al jaren de regenboogtrui draagt HEROPENING VRIJDAG 27 AUGUSTUS H er stel Cadans Wereld kampioenschappen op de baan Rust j.e. 9 J ’cia^nnnnr- JA i Handicap 3 i 3 3 1 2 k ADVERTENTIE De brandschade is hersteld: MASPES SCHERENS op Bakker Gen. Cronjéstraat 1a-1b tel. 25 33 34 Sprint: kleermakers sinds 1830 l|UlK Tw»nt* K.A.C („Ik (Van onze sportredactie) van (Van onze sportredactie) ts *ODIN beuren”, stelde hij optimistisch vast. staat weer voor u klaar met een gloednieuwe collectie in een geheel nieuw interieur. De Nederlandse deelnemers aan de wereldkampioenschappen op de baan zijn: De tips Go AheadVitesse DWS-MVV NECFeijenoord PSV—FC Utrecht NACTelstar FC GroningenVolendam ExcelsiorFC Den Bosch SpartaAjax FC Den HaagFC Twente HeerenveenPEC Zwolle Roda JCHelmond Sport SWEindhoven FC VVV 4.z. a '(.Sport 5 C.-A|m 6 fcoriwn »-s.v.v. 8 Maar het moet op zo’n 1000 meter allemaal precies gaan. Als ,je even ver keerd stuurt in de bocht, als je even je cadans kwijtraakt door een oneffenheid kan het gebeurd zijn. Het hangt allemaal van kleinigheden af. Want het zal hier in Varese gaan om tienden van seconden. En ook de vorm van de dag is zonder meer doorslaggevend, maar ik voel me vandaag honderd percent en waarom zal ik woens dagavond dan niet vlammen.” (Van onze sportredactie) HILVERSUM. Het waterpoloduel tus sen landskampioen HZC-De Robben en het Zuidafrikaanse team de Springbokken gaat niet door. De waterpolocommissie van de Hilversumse club heeft dat gisteravond na overleg met enkele bestuursleden beslo ten. De reden van dit toch wel verrassen de besluit voor de vergadering had be- stuurs- en commissielid Kees de Wit nog gezegd dat hij p ersqonlijk van mening was, dat de wedstrijd moest doorgaan is dat de bedrijfsleiding van het Bussumse sportfondsenbad de afspraak het bad be schikbaar te stellen annuleerde. Besloten werd ook. dat niet geprobeerd zou ■wor den alsnog naar een ander zwembad, be- voorbeeld Sijsjes berg in Huizen, uit te wij ken. (Van onze sportredactie) VARESE. Zoals het een rechtgeaarde topsporter betaamt, is wielrenner Klaas Balk uit Badhoevedorp opvallend bijgelo vig als hij de wedstrijdsport moet bedrij ven. Enkele weken geleden beklom hij voor het Nationale Kampioenschap op de 50 kilometer op de baan van het Olym pisch Stadion in Amsterdam dan ook met angstige voorgevoelens zijn fiets, toen hij uitgerekend met rugnummer 13 moest starten. Maar zie, zelfs getooid met dit rampspoedbrengende ongeluksgetal, glipte de 22-jarige Klaas Balk, ongrijpbaar voor alle andere favorieten, naar de Nederland se titel. veel rijke l een dit wereldkampioen- dan ook nog aan mijn landgenoot Gerard Quintyn”. Deze Quintyn rekent eigenlijk zo’n beet je op de zilveren medaille. In Leicester werd hij derde achter Morelon en Peder sen, maar vóór Nicholson. Deze Franse leraar lichamelijke opvoeding is wel een echte amateur. Hij is ook niet van plan zijn werk in de steek te laten om prof te worden. „Ik heb een fijne baan, waar mee ik mijn brood kan verdienen. Als profsprinter kan ik dat nooit. Dus doe ik het niet”. Quintyn, die veel met Morelon en Trentin getraind heeft op de baan van Vincenner, gelooft niet, dat Morelon dit jaar al geklopt kan worden. HANS ROMBOUTS. Professionals: Sprint: Loevesijn; Stayers: Stam, De Wit en Oudkerk. Keetie Hage uit Sintmaartensdijk, de enige vrouw in de Nederlandse baanploeg, heeft ook veel optimisme geput uit haar trainingsritten op de baan van Varese. De Zeeuwse, die zal uitkomen op de persoon lijke achtervolging (vrijdag begint zij), joeg tien minuten lang in het spoor van de Duitse achtervolgingsploeg over de baan. „Die jongens reden met zijn vieren wat ze konden, maar tien minuten lang hield ik ze toch bij en later deed ik dat ook nog eens toen de Nederlandse ploeg ging trainen.” Een onmiskenbaar voordeel is ook dat de Nederlandse ploeg zich niet door het Italiaanse verkeer behoeft te wringen om het aan de rand van Varese liggende stadion te bereiken. Op een heel rustige heuveltop, op 1300 meter afstand van het stadion, zijn de Nederlanders geherbergd. De coaches Mahn en Middelink ontdekten dit rustoord al in fe’^uari en re^rveer den onmiddellijk. Mahn stelde ten slotte tevreden vast: „Dat het een uitste kende keus was, mag wel blijken uit de aanwezigheid van de Italiaanse ploeg die direct hiernaast in een hotel zit.” De voltallige Nederlandse kolonie in Varese was graag bereid met enige uitge latenheid de „gunstige" loting met Klaas Balk te vieren. Baancoach Frans Mahn was de eerste die Klaas Balk ermee feliciteerde: „Neem nou maar van mij aan dat die 13 jouw geluksnummer is gewor den”, riep Frans Mahn, die evenals weg coach Joop Middelink al de goedmoedige rust van vele corpulente officials begint uit te stralen. Dat opmerkelijke feestbetoon rond de op zichzelf volslagen onbelangrijke loting voor de 1000 meter tijdrit op de baan van Varese typeerde overigens voortreffelijk de uitstekende stemming in de Nederland se ploeg. In Azienda di Soggiorno, het hotel van het in blauwe trainingspakken gestoken oranjeteam, is het moreel niet stuk te krijgen. Mecanicien Jan Legrand, een man met jarenlange ervaring in we- Klaas Balk, die in het voor-Olympische jaar zich geen financiële zorgen hoeft te maken, omdat hij een uitstekende loon- dervingsvergoeding van de KNWU krijgt, die al sedert zijn zeventiende jaar aan diverse wereldkampioenschappen heeft deelgenomen, heeft in ieder geval routine genoeg om zich niet te laten imponeren door zijn tegenstanders. De uitgelaten stemming heeft zich nog niet geheel en al meester gemaakt van Fedor den Hertog, die vorige week don derdagavond (bij wijze van spreken aan de vooravond van het vertrek naar Vare se) op het nummer waarop hij kampioen van Nederland was geworden de persoon lijke achtervolging over 4 kilometer werd verslagen door de 20-jarige Roy Schuiten uit Zandvoort. Coach Frans Mahn wil het BOURG LE QUILLIO. Gerben Kar- itens heeft dinsdag in Bourg le Quillio in Bretagne een wegwedstrijd over 120 km. gewonnen. Hij legde het parcours af in 2 uur, 5 min en 5 sec. Karstens ontsnapte kort voor het einde en finishte met een voorsprong van 20 sec. op de Fransman Delisle en met 40 sec. op diens landgenoot Botterel. Vierde werd Aimar en vijfde Mortensen (Den). (Van onze sportredactie) VARESE. Het is jammer voor Peter van Doorn natuurlijk, de Nederlandse sprintkampioen bij de amateurs, normaal gesproken komt hij niet in merking voor de gouden medaille. Morelon dan in het bijzonder, Franse gemeenschap, die zuinig HAARLEM. De strafcommissie de KNVB heeft Gerrit Peijs en Heeren- veen-speler Weide hangende het onder zoek in hun strafzaak voorlopig voor één wedstrijd geschorst. Het is echter wel zeker dat Peijs die vanavond tegen Helmond Sport nog mee mag doen een definitieve schorsing boven het hoofd hangt. Over zijn overtreding afgelopen zondag tegen Cambuur zijn zo veel posi tieve verklaringen binnengekomen dat dit voor de heer Van Zon (hoofd strafzaken) van de KNVB geen enkel punt meer is. Anders ligt dit met de Cambuur-voet- ballers Derksen en Lippold die ook afge lopen zondag in het boekje verdwenen. Lippold is volgens Henk Zon een boe- kingsgeval terwijl in de zaak Derksen (die Nieuwenhuys knock-out zou hebben ge slagen) zo veel dubieuze verklaringen zijn binnengekomen dat het voor de heer Zon allesbehalve zeker is dat er sancties tegen hem zullen worden getroffen. Dat Peijs (die zondag tegen Blauw Wit zeker niet van de partij zal zijn) wel gestraft wordt, komt ook omdat de Haarlemmer recidivist is en geen blanco strafregister heeft. (Van onze sportredactie) HEEMSKERK. Vanavond om half ze ven speelt Telstar een oefenwedstrijd in Heemskerk tegen ADO’20. Telstar B speelt eveneens om half zeven op Schoonenberg een duel tegen AFC. De andere wedstrijden die gespeeld wor den zijn: Zandvoortmeeuwen-comb.-Scho- ten; LFC-Hoofddorp dichtwedstrijd); EDO- DSS; SIZO-Bloemendaal; Terrasvogels- I en KIC (zat.)-ASV Arsenal. Joop Brand gelooft ook in Poldervaart: „Hij heeft tot nu toe weinig individu ele training gehad. Ik heb met hem afgesproken dat hij ‘s ochtends met mij gaat oefenen”. AUSKLAND, Door een 3-0 overwin ning tegen het team van de Fidji-eilanden heeft het Nederlands dameshockeyelftal de leiding in groep C veroverd. Nederland heeft nu vijf punten uit drie wedstrijden. De doelpunten werden gemaakt door Els Teppema, Dorette Woltring en Loes Leurs- Seelen. Morelon, samen met zijn tandem- genoot Trentin (rechts). maar aan- voor de regenboogtrui hij de wereldkampioen schappen, die vandaag de eerste dag be leven. Peter van Doorn is een oprechte amateur, werknemer bij aannemer Pe ter van de Donk, zelf bekwaam wegren ner, Van Doorn zal. als hij ver door dringt in de pyramide van sprintwed- strijden, zeker figuren tegenkomen als de Fransen Pierre Trentin. Gerard Quintyn, de Deen Pedersen en de Australiër Ni cholson om van de Rus Phakadze maar niet te spreken. Mocht de Nederlander langs al deze illustere amateurfiguren reldkampioenschappen, stelde vergenoegd vast: „Zo’n voortreffelijke stemming in een Nederlandse ploeg vlak voor de we reldkampioenschappen heb ik nog nooit meegemaakt.” Vandaag is Klaas Balk al onmiddellijk de man, die het moreel van de Neder landse kolonie nog meer kan opvijzelen, want ’s avonds (start 9 uur - Nederlandse tijd 8 uur) wordt de eerste renner wegge schoten voor de tijdrit over 1000 meter en nog dezelfde avond valt de beslissing en is derhalve bekend wie de nieuwe wereld kampioen is. Klaas Balk zegt er zelf van: „Ik heb voldoende zelfkennis om te weten dat ik nu sterker rijd dan ooit. Ook sterker dan twee jaar geleden in Bmo in Tsjecho-Slowakije, toen ik op dit onder deel met een tijd van 1.8.65 het brons greep bij de wereldkampioenschappen. Dit seizoen heb ik ook al 1.8 rondgereden. Op slag gaf bijgelovige Balk een volsla gen tegengestelde waarde aan het num mer 13. Vandaar dat hij dinsdag even een luchtsprong maakte van plezier in de Noorditaliaanse plaats Varese waar woensdag de Wereldkampioenschappen wielrennen op de baan beginnen toen hij ontdekte dat de loting had aangewezen dat hij op de 1000 meter tijdrit met staande start als dertiende moest rijden. „Dat nummer heeft me in Amsterdam geluk gebracht en hier in Varese bij de wereldkampioenschappen kan dat ook ge- hoiiron” cfclrlo vncf ging: Balk, Nieuwenhuis. En over het duel tegen SC Cambuur „Het wzs slecht weer. Het regende. De bal is dan als een ijsklomp zo glad Je bent in zulk soort situaties ver plicht te stompen. Tenminste als het geen vrije bal is. Ik heb in Leeuwar den een aantal ballen minder hard ge raakt, maar dat waren vaak schoten, die vanaf de zijlijnen afkomstig wa ren. Ballen die niet recht op mij af- kwamen”. wel toegeven: „Fedor was er inderdaad door gedemoraliseerd. Gisteren zelfs nog, maar vandaag al niet meer. Nu is het veranderd. Nu zie ik het juist positief, want nu wil hij weer revanche nemen op Schuiten.” Zelfverzekerde Roy Schuiten wil iedereen wel uitdagen: „Laat Fedor maar komen en de rest ook.” zijn geflitst dan wacht daar aan de top tenslotte de prof-amateur Daniel More lon. En het Ijjkt er op. dat deze klasse- sprinter nog steeds ongenaakbaar is. Mo relon is al jaren de onbetwiste snelheids- koning op de wielerpiste. Wat heeft de man al niet in het bezit? Vier regenboog- truien als wereldkampioen op de sprint, één regenboogtuniek ais tandemwinnaar met Trentin, twee Olympische titels (sprint en tandem) en zeven Franse kam pioenschappen. Men zou zo zeggen: hij zal er wel genoeg van krijgen, maar nee, Morelon jaagt op het absolute persoonlij ke record van: de meeste keren wereld kampioen op de sprint te zijn. Maspes en Scheres brachten het tot zeven wereldti tels (bij de amateurs en profs). Morelon weet dus wat hem te doen staat. strijden van Haarlem, schop bijvoorbeeld. Ik vlug genoeg omhoog om voorhoedespelers te beletten de terug stuitende bal opnieuw in te schieten” Hij heeft er een verklaring voor: „Je staat tegen amateurs anders in het veld dan in de competitie. Je krijgt in zulk soort wedstrijden niet de tijd om onder druk „in te spelen”. Je bent als keeper vaak nog „koud” wanneer er na een kwartier of zo een balletje op ie af komt”. Morelon met gewoontegebaar: arm omhoog. Evenals de defensie van Haarlem die Poldervaarts vooruitgang opmerk te voelt de doelman zijn vorm groei en. „Ik ben zekerder geworden. Daar door geniet ik toch wel een bepaald vertrouwen van mijn medespelers. Wijzelf beginnen enigszins te twijfelen aan dat definitieve psychische herstel van Fedor den Hertog als hij ons toever trouwt: „Niemand moet er verbaasd van opkijken als Roy Schuiten morgen sneller rijdt dan ik.” Want ook Den Hertog en Schuiten komen vandaag beiden reeds in actie voor de persoonlijke achtervolging. In het Nederlandse kamp rekent men er nu vast op dat Fedor en Roy elkaar naar de halve finale zullen opstuwen. Van daag reeds zal uitkomen of er een te veel aan optimisme is. Behalve Klaas Balk, Fedor den Hertog en Roy Schuiten komen ook de stayer-amateurs Boom. Been en Niemeyer in actie. Die instelling van Daniel is een grote handicap voor de andere deelnemers in Varese. Al jaren verzucht men: waarom worden die Morelon en Trentin toch in ’s hemelsnaam geen beroepsrenner? Maar waarom zouden ze dat doen? Beide fietsende heren leven als een god in Frank rijk. Ze zijn de gekoesterde idolen, en van de is zijn kanshebbers voor Olympisch ereme taal. Morelon kwam tot wasdom, toen de grand vieux homme. generaal Charles de Gaulle zelf ingreep in de failliete Franse sportboedel. een speciale minister voor de sport benoemde en de Olympische kanshebbers met alle égards en rinke lende francs omgaf. Zonder zorgen kon Morelon zich steeds op alle grote toer nooien voorbereiden. Waarom zou hij dan die zekerheid en de koesterende be langstelling van zijn landgenoten opge ven? Morelon, antwoordend op de vraag, die hem al vaker is gesteld: „Waarom zou ik prof worden? Om kampioen te worden van tien beroepsrenners? Dat geeft geen voldoening en het zet geen zoden aan de dijk. Als amateur kan ik aan massa’s toernooien over de hele wereld meedoen. Als beroepsrenner heb je maar heel wei nig wedstrijden, die dan ook nog niet in teressant zijn, omdat je steeds dezelfden ontmoet. Toen Gordon Johnson, de huidi ge wereldkampioen bij de profs, ama teur was, kwam hij nooit verder dan de kwartfinales. Nu heeft hij de wereldtitel bij de profs. Er bestaat eigenlijk maar één wereldkampioen op de sprint: die der amateurs. Je zou eigenlijk één soort li centie moeten hebben, maar dat is met het oog op de Olympische Spelen geen haalbare kaart”. Daniel Morelon („Ik ken niet Franse topsportlieden, die zo’n s erelijst hebben als ik”) ziet toch wel beetje op tegen schap. Tot nu toe liep het bij zijn voorbe reiding op de baan van Vincennes waar Merckx als Tourwinaar werd ge huldigd nog niet ideaal, althans vol gens hem zelf, maar hij is, zoals de mees te grote kampioenen, een klager. „Ik heb Amateurs: Achtervolging: Den Her tog en Schuiten; Sprint: Van Doorn en Raaymakers; Tandem: Van Doorn en Fens; Stayers: Boom, Been, Niemeijer; 1 km. tijdrit: Balk; Ploegenachtervol- Kamper, Bakker en HAARLEM. Jaap Poldervaart te lief. De opvolger van de robuuste Piet Paternotte heerst nog niet in het doel van Haarlem. Pas vorige week, in de uitwedstrijd tegen Fortuna Vlaardingen, gaf hij zijn verdedigers schreeuwend aanwijzingen. De defen sie van Haarlem beschouwde die uit de mond van Poldervaart verrassende geluiden als een teken. De nieuwe doelman is bezig het vak te leren. Peijs c.s. complimenteerden hem: „Fijn Jaap, dat je gilde. De carrière van Jaap Poldervaart (onder de lat) is een grillige. Begon nen als een doelman begiftigd met een grote dosis talent, maakte hij zich nooit werkelijk waar. Voor zijn dienst tijd kwam hij van Stormvogels over naar Haarlem. Hij werd in die tijd al (Poldervaart is nu vijfentwintig jaar) een paar maanden opgesteld in het eerste elftal. Later belandde hij door allerlei oorzaken in het derde team, om het vorige jaar opnieuw ontdekt te worden door de Schot Bill Thompson. Souplesse Ondanks zijn aangeboren souplesse is Poldervaart nog geen groot keeper Maar, hij kan het worden. De voor naamste hinderpaal op zijn weg naar succes zal, zo voorspelt trainer Joop Brand, zijn flegma zijn. „Een keeper moet een felle reactie hebben. Hij be hoort een keiharde leider te zijn. Hij moet bikkelhard zijn voor zichzelf én voor zijn medespelers. Van hem wordt verwacht, dat hij eisen stelt aan zijn achterhoede en dat hij dus niet vraagt of de knapen voor hem alsjeblieft iets willen doen. Jaap is nog te lief, nog te zacht. Die zachtheid speelde Poldervaart zondag parten. In de wedstrijd tegen SC Cambuur was zijn stompen tegen de bal te slap. In plaats van met een ijzeren vuist de bal ver in het veld te jagen belandden de van zijn hand af- komende ballen vaak voor de voeten van spelers van Cambuur, die door hun trainer Otten attent waren ge maakt op de fout van Poldervaart. Poldervaart, programmeur bij een computer-servicecentrum, kent zijn handicap. „Ik ben nooit fel in mijn op treden. Dat is mijn karakter”. Hij re sumeert zonder aarzeling de fouten, die hij heeft gemaakt in de oefenwed- „Die vrije kwam niet één van de op het ogenblik nog niet de goede coup de pedale, die ik vorig jaar in Leicester had. Ik reed wat moeilijker tot nu toe”. Morelon verloor in Hanover van Ni cholson in de finale. Vindt hij dat beang stigend? „Welnee, je kunt niet iedere dag winnen. Bovendien was dat een spe ciale wedstrijdenreeks. De series werden namelijk met vier sprinters tegelijk ver reden. Ik trof drie Duitsers, die er een soort ploegenwedstrijd van maakten. Steeds ging er één weg. Die moest ik dan gaan halen. Ik won die serie, maar in de finale had ik geen lucht genoeg meer. De volgende dag won ik van dezelfde tegen standers in West-Berlijn. Maar dat ge beurde dan ook in ritten a deux”. Daniel Morelon rekent Peter van Doorn niet onder zijn gevaarlijkste tegenstan ders in Varese. Wie vreest hij dan wel? „Je kunt het nooit weten natuurlijk er kan zich altijd plotseling een revelatie aandienen maar normaal komt de we reldtitel terecht bij een van de vaste klanten”. Op de eerste plaats is daar de Deen Pedersen, dan de Australiër Nichol son en de Rus Phakadze. Dan houd ik ook nog rekening met de Italiaanse sprinters Rosi en Cardi, die het voordeel hebben voor eigen publiek te rijden en dat scheelt toch wel veel. Tenslotte denk ik 1 1 1 2 1 1 2 I 2 I—-----^-iviriniTvwwrinnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnr r

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17